Derde Blad. a Provinciaal Nieuws. NUMMER 55 ZONDAG 7 JULI 1912. 35e JAARGANG. Waalwijk, 6 Juli 1912. Onderwijzersvergadering Donderdagnamiddag hielden de On derwijzers uit 't arrondissement Waalwijk in Musis Sacrum hunne tweede verga dering van dit jaar, welke ditmaal een meer feestelijk karakter zou dragen. Ruim dertig onderwijzer(essen) waren op gekomen. Door afwezigheid van den ar rondissement schoolopziener, den Wel- Ed. Gestr. Heer Mr. G. v. Zinnicq-Berg- man, werd de vergadering gepresideerd door den vice-voorzitter, den heer Spij kerman alhier. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken werd de leiding der verga dering door genoemden vice-voorzitter overgedragen aan den heer Kleijn van Sprang, voorzitter van het Comité, dat zich met de voorbereiding der festivi teiten belast had. Achtereenvolgens werden nu ten ge- hoore gebracht eene menigte stukken op vocaal en instrumentaal gebied, komische scèoes enz. enz. welke allen uitstekend van stapel liepen en het bewijs leverden, dat het comité, zoowel als de dilletanten zelve hunne taak ernstig hadden opgeval. Na een uitstekend souper werd het programma vervolgd en kregen wij ook een uitnemend geslaagd tooneelstuk in drie bedrijven te hooren. Tot laat in den avond bleven de mees ten in de grootste gezelligheid bijeen, zoodat deze feestelijke bijeenkomst al leszins geslaagd mag heeten. A. N. B. v. S. De algemeene Jaarvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, wordt dit jaar te Oisterwijk gehouden, op Zondag 4 Augustus a.s. Zangcursus. Naar wij vernemen is door den heer Norb. v. Bladel Stationstraat alhier een Zangcursus opgericht. Verschillende deelnemers melden zich reeds aan, terwijl de inschrijving nog open staat. Cj~ 10-1^2. Goede vangst. Het gaat de visschers op de Maas alhier thans naar wensch. Deze week wisten ze behalve veel snoek en andere riviervisch nog 18 zalmen en een groote steur te verschalken. De steur alleen bracht reeds f 160 op. Het mag den visschers ook wel eens goed gaan. Ongeval. Donderdagmiddag had de landbouwer J. de R. uit Loon-op-Zand, die' in de Buitenpolder bezig is met maaien, het ongeluk met zijn zeis in zijn been te slaan, waardoor een gapende wond ont stond waaruit hij veel bloed verloor. Aanstonds werd aan den man, die vee' pijn leed, geneeskundige hulp verleend. Het zal wel geruimen tijd duren eer hij zijn gewone werkzaamheden zal kunnen verrichten. Verkooping. Het huis aan den Hoek vroeger be- hoorende aan notaris de Vocht en be woond door den heer J. van Riel, is gisterenavond verkocht aan den heer A. J. Hoffmans, alhier voor f 5825. Diefstal. Gisterenavond werd een fiets staande voor den winkel van J. v. E. en toe- behoorende aan M. alhier, door een tot dusverre onbekende mede genomen. De zaak is in handen der politie. Retraiten. Aan Heeren Roomsch-Katholieke Bur gemeesters, Wethouders, Ambtenaren van den Burgelijken Stand, Secretarissen, Ontvangers, Ambtenaren en Volontairs ter Secretarie in het tot de Provincie behoorend deel van het Bisdom van 's-Hertogenbosch. Wij hebben de eer U te berichten, dat wij ons vereenigd hebben tot een Comité voor het houden van een gesloten retraite in »Manresa< te Venlo door Leden van Gemeentebesturen en Ge meente-ambtenaren in Noordbrabant. De zegenrijke vruchten, welke die re traites voor de verschillende standen en klassen onzer provincie hebben tenge volge gehad, hebben bij ons Comité de overtuiging gevestigd, dat de R.K. Leden van Gemeentebesturen en Gemeente ambtenaren in Noordbrabant ook in deze niet ten achter zullen blijven, maar het goede voorbeeld door andereorganisaties en andere categorien van personen ge geven, dienen op te volgen. Ons Comité vermeent, dat het over bodig is, lang uit te wijden over de voor treffelijkheid van eene dusdanige drie- daagsche afzondering, tijdens welke men met terzijdestelling van zijne dage- lijksche bezigheden rustig en met meer helderheid van geest overwegen kan de ernstige vragen en moeieltjkheden, welke zich in het leven van den Katholiek voordoen, en gedurende welken tijd het licht der leidinggevende beginselen, door de beslommeringen des levens verduis terd, zijn helderen glans weer herkrijgt om ons zoodoende te beschermen teg;n het opvatten eener levensbeschouwing, die strijdig zou kunnen zijn met de waar heden van ons katho'iek geloof Het is daarom, dat wij de eer hebben UEd. met aandrang uit te noodigen met ons deel te nemen aan de gesloten re traite, welke zal gegeven worden van ioij Augustus a.s. in het retraitenhuis >Manresa< te Venlo, om daardoor aan Uw katholiek leven rijker bloei en grooter vruchtbaarheid te verzekeren. Bedoelde retraite zal geopend worden op Zaterdag 10 Augustus a s. te 8 uur des avonds en gesloten op Dinsdag ij Augustus d.a.v. te j uur namiddags. De kosten van verblijf in het retraitenhuis bedragen f6.voor de 3 dagen. Wij verzoeken U beleefd, zoo U aan deze retraite wenscht deel te nemen, dit mede te deelen aan den 4en ondertee- kenaar, (Burgemeester van Haps), vóór den ij Juli a.s., na welken datum geen deelnemers meer worden aangenomen Met het oog op het te verwachten groote aar tal deelnemers, verzoeken wij UEd. tevens Uwe opgave niet tot den laatsten dag uit te stellen, maar dit zoo spoedig mogelijk te willen doen. Verdere inlichtingen worden aan boven staand adres zeer gaarne verstrekt. In- tusschen hebben wij de eer te zijn Met de meeste hoogachting, Het Comité A. N. Fleskens, Lid vandeTweede Kamer en Burgemeester van Geldrop, Eere-Voorzitter. F. A. J. Baron van Hövelt tot Westerflier en Weezeveld, Bur gemeester van Escharen. H. W A. van Heeswijk, Burge meester van Udenhout. H. M. van Deursen. Burgemeester van Haps. J. A. J. van Heijst, Burgemeestei van Baardwijk. P. G. A G. Panken, Burgemeester van Duizel. C. G. Verwiel, Burgemeester van Besoijen. Provinciale Staten van Noord-Brabant. In de Vrijdag gehouden vergadering is besloten tot oprichting van het water schap De Lage Landen. Naar aanleiding van een besluit der Provinciale Staten hebben Gedepu teerde Staten aan den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat opge dragen, een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de overstroomingen, die eiken zomer de hooi- en weilanden langs de riviertjes in zuidelijk en oos telijk Noord-Brabant onder water zetten, en in hoeverre deze een gevolg kunnen zijn van de ontginningen van woeste gronden, met aanduiding van de mid delen om ook voor de toekomst een ge- regelden waterafvoer te verzekeren. In zijn belangrijke, van uitgebreide tabellen voorziene rapport komt de hoofdingenieur tot de conclussie, dat die overstroomingen tijdens de zomermaan den van enkele aan 1911 voorafgaande jaren zijn toe te schrijven aan een samenloop van buitengewone omstandig heden, de zware regenvallen, de on gunstige verdeeling van dien regenval, geringe verdamping door kouden weer gesteldheid en den slechten staat waarin de meeste waterleidingen verkeeren. De ontginningen hebben slechts ge- tingen invloed op het ontstaan van die overstrooiningen kunnen hebben. Alleen voor die waterleidingen, welker stroom gebied bijna geheel ontgonnen is, kan die invloed belangrijker geweest zijn. Voor die waterleidingen is verruiming onmisbaar, en de billijkheid brengt mede, dat de kosten daarvan komen ten laste van de te ontginnen of ontgonnen gronden Eene wettelijke regeling ten deze bestaat tot dusverre niet, maar ook van andere zijde wordt op het tot stand komen daarvan aangedrongen. Er moet in de eerste plaats voor ge regeld onderhoud van die waterleidingen worden zorg gedragen, terwijl voor de zulke, die belangrijke verruiming be hoeven de meest gereede weg zal zijn. de bij de verruiming belanghebbende gronden tot een waterschap te vereenigen. De heer van Leeuwen, deed naar aan leiding van dit rapport het voorstel, aan Ged. Staten te verzoeken te wilen be werken, dat er een regeling tot stand komt, waarbij het mogelijk wordt, ont gonnen en nog te ontginnen gronden te betrekken in de kosten, die, tengevolge van een ontginning, voor verbeterden waterafvoer moeten worden gemaakt. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dit voorstel te doen drukken en na het reces de beraadslaging er over voort te zetten. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is herbenoemd de heer G. Coovels met 57 van de 59 uitgebrachte stemmen. De volgende vergadering zal worden gehouden op 19 dezer. Brabant in Dordrecht Gelijk bekend is houdt het grijze Dordt van 6 Juli tot 15 Semptember tentoon stelling. Nijverheid, handel, Scheepvaart. Jacht en Visscherij, Verkeersmiddelen, Landbouw, Onderwijs en Hygiene zijn in de hoofdgebouwen op rijke wijze ver tegenwoordigd. Naast de eigenlijke expositie heeft men een Lunapark als feestterein ingericht waar zich een auto-acht-baan (voor het eerst in Nederland bevindt, waarop men in automobiel gezeten 1 kilometer af legt in 36 seconden. Men vindt er voorts een Grattenbaan, een duivelsrad, een panopticum, een kunstglasblazerij, een luchtvaartcaroussel enz. enz. Door een poortje op het Tentoonstel lingsterrein bereikt men Boerendonck. een getrouwe nabootsing van een Bra- bantsch dorp. Men waant er zich te zijn in Uden, Nistel St. Oederode. In het midden van d't zeer mooi dorp is een vijver gegraven daarnaast ver rijst een molen voor Uw oog Gij vindt er Rekdaelen, een gemeentehuiswaar de burgemeester U voor 25 cent in den echt verbindt en voor 50 cent weer scheidt. Er is een poesjenellenkelderwaar in het wereldberoemde gezelschap van de Antwerpsche poesje zal optreden o.a. met het drama, de Leeuw van Vlaanderen Er zullen in Boerendonck vele feeste lijkheden plaats hebben zoo zullen de gilde-feesten van Stratum Daar hier worden verplaatst 1 Een prachtige Os met wagen rijdt door het dorp. Er zal worden ge danst en in tal van kroegkens en es- taminetszal gelegenheid zijn den inwen- digen mensch te laven. Boerendonck beleoft de clou van de Tentoonstelling te wordun, omdat de al oude Brabantsche Jolyt er in eere zal worden gehouden. Retraitenhuis Venlo. Van Dinsdag 16 tot Vrijdag 19 Juli en van Zaterdag 20 tot Dinsdag 23 Juli zullen er twee retraiten gegeven worden voor heeren uit den middenstand. Aan vang omstreeks 8 uur 's avonds. Sluiting 3 uur in den namiddag. Zij, die aan een dezer twee retraiten wenschen deel te nemen, worden ver zocht, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Jhr. Mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck. De Dardanelles De Cata comben van Valkenburg. Bij het 50-jarig bestaan van het Zusterklooster te Silvolde (4 foto's). De aftredende president van den Hoogen Raad. Ontzettend spoor wegongeluk bij het station Malmstadt in Zweden. Sport en tooneel bij blinden. (2) Nieuwsgierigheid 1 Een critiek oogen- blik. Soldaatje spelen. Het Duitsche luchtschip Victoria-Luise« boven den Keizerzeilwedstrijd te Kiel. Bloemen- en Plantententoonstelling te Harlingen (2) Een buitengewone en vereereade geluk- wensch van een Kardinaal. Het 75-jarig feest van het Belgische Grenadiers-re giment te Brussel. (2.) Sir L. Alma Ta- dema. TEKST Bij het portret von Jhr. Mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck. De dochter van Julian Leigh. Bij onze Platen. EeD Oase (vervolg). De Leeuwenjacht. Sol- daadje spelen. Saulus (slot). Alma Ta- dema. Rebusoplossing. Inhoudsopgave. Schoenindustrie. Uit Waalwijk schrijft men aan de Msb.: Ten onrechte werd wel eens de mee ning verkondigd, dat de Nederlandsche Schoenfabricage nog niet op zulk hoog peil stond, en vooral finantleel al heel weinig beteekenis moest hebben, omdat zij voor een groot gedeelte zich met huurmachines moest behelpen. Als wij echter uit het verslag der Unitet Shoe Machinery Co. te Boston, (dit is de machinefabriek, die ook hier in Hol land machines verhuurt en haar hoofd kantoren voor Europa le Frankfort, Parijs en Londen heeft) zien, dat er alleen in Amerika op 1 Maart 1912 niet minder dan 97.081 stuks, of 7Vs pCt. meer dan vorig jaar geplaatst waren, dan beteekent dit, dat onze beste Hollandsche fabrikan ten (want juist zij hebben huurmachines Systeem Original Goodyear Welt) niet zoo'n slechten kijk op de zaken gehad hebben. Met die machines kan men het meest volmaakte schoeisel, het handwerk niet alleen evenarend, maar zelfs overtreffend, fabriceeren. Al moge het nu waar zijn, dat men door aanschaffing van huurmachines, minder grondkapitaal noodig heeft, toch kan, aangezien voor een groote, goed ingerichte moderne fabriek zooveel geld noodig is, dat betrekkelijk klein verschil aan het al of niet welslagen weinig afdoen. Hoofdzaak isgoede machines, en daarbij goed geschoolde krachten van den geringsten werkman af tot den pa troon incluis. Patroons, die hun vak door en door verstaan, die telkens wat nieuws, dat practisch en smaakvol is, kunneD schep pen werklieden, die dat in de finesses weten uit te voeren, zoodat het geheel een keurig cachet krijgt. Dat zijn de voornaamste voorwaarden voor het wel slagen en den opbloei de Schoenfa- icage. En al mag men met trots de patroons, vooral hier te Waalwijk, aanwijzen, die zich geheel zonder voorafgaande leiding, van klein-patroons tot eenigszins betee- kenende industriëelen wisten op te werken, zij voelen thans, nu zij zich meer en meer op export toeleggen, hoe noodzakelijk het is, dat de vakschool, waar theoretisch en praktisch onderricht zal gegeven worden, spoedig tot stand komt. Vandaar kan in het bel»ng van de geheele Nederlandsche Schoenindustrie de noodige inlichting uitgaan daar kun nen toekomstige patroons den grondslag voor hun opleiding ontvangen, om later met de noodige theoretische en prak tische ervaring voorzien, met succes tegenover de buhenlandsche concurrenten op de wereldmarkt te concurreeren daar zal de toekomstige werkman zich de zoo noodige vheoretische kennis kun nen eigen maken, om het schoenvak nog hooger op te voeren. In één woord, van de vakschool ver wacht men, niet alleen voor onze strekeD maar voor geheel Nederland een meer deren opbloei van de Schoenindustrie, een krachtig wapen om den meer e meer toenemenden export van schoeisel tot een ongekende hoogte te brengen. Met belangstelling, en een te begrijpen ongeduld, worden de thans hangende onderhandelingen, tusschen Regeering en Gemeentebestuur, om de bezwaren, die een spoedige oprichting in den weg schijnen te staan, op te ruimen, hier ge volgd en wij willen hopen, dat die on derhandelingen spoedig tot een goed einde mogen leiden. Prijsver hoogingen van leder. De »Börsenverein der Haute-, Fell- und Lederbranche für Rheinland und Westfalen* besloot !n zijn laatste verga dering, op 26 Juni gehouden, de leer- prijzen met 5 pCt. te verhoogen. De vergadering stelde daarbij vast, dat de thans bestaande leerprijzen minstens 10 pO. verhoogd zouden moeten worden, zouden ze met de hooge huidenprijzen in een behoorlijke verhouding willen staan Dit achtte men echter voorhands onbe reikbaar en daarom werd besloten zich met 5 pCt tevreden te stellen en de be langhebbenden dringend er op te wijzen deze verhooging krachtig door te voeren. In Frankrijk hebben verschillende ver- eenigingen eveneens tot verhooging der lederprijzen besloten. Te Ghateaurenault het bekende zoolleercentrum, heeft men de heele huiden met 10 centimes per kilo verhoogd, de croupous met 20 cen times Het overleer werd door de looiers te Millau verhoogd o. a. het box-calf met 10 pCt., het gwaSte kalfsleer met 5 12 pCt. al naar gewicht. V.v.d.S. Prijsver hooging van Leder in België. De Brusselsche Looiersvereeniog heeft in haar laatstgehouden vergadering be sloten om de prijzen van leder met 5 10 pCt op te slaan naar aanleiding van de buitengewoon hooge grondstofprijzen. Centraal Bureau voor Vreemdelingen verkeer. Aangezien er dit jaar buitengewoon veel aanvragen bij ons bureau inkomen om inlichtingen over zeil- en motorboot tochten in Nederland, een gevolg van door ons geplaatste advertenties, achten wij het onzen plicht de aandacht van alle autoriteiten en ook van alle belang hebbenden en belangstellenden op het feit te vestigen, dat telkens door toeristen over het optreden der jeugd wordt ge klaagd. Het is niet enkel over de grove bal dadigheid, waaronder zij soms moeten lijden zooals het gooien met steenen of met vuil maar ook over het hin derlijk volgen, het uitjouwen, enz waarover zij o. i. terecht gebelgd zijn Enkele plaatsen er buiten gelaten, waar de vreemdelingen zelve door het geven van geld groote schuld aan het lasti vallen hebben, zal het in het algemeen een ieder zijn opgevallen hoe vaa vreemdelingen door de jeugd volstrek niet enkel door zoogenaamde straatjon gens op eene onbehoorlijke wijze worden aangegaapt en achtervolgd. De autoriteiten kunnen door aan hunne onderhoorigen een flink en scherp optreden in dergelijke gevallen te ge lasten, veel, zeer veel doen om tot het verbeteren dier barbaarsche toestanden te geraken, maar bovenal moeten ouderen van jaren hunnen invloed hiertoe ge bruiken, niet onverschillig toezien, maar handelend optreden. En de onderwijzers dienen herhaal delijk in de scholen er op te wijzen dat de beschaving zich allereerst open baart in het nalaten van baldadigheic en schooiersmanieren. Het komt ons nuttig voor een vertaald uittreksel van een schrijven, onlangs door ons ontvangen over dit onderwer een van de vele hier te laten volgen. „De meeste werken, door U aanbe volen in uw boekje „How to see Holland zijn mij bekend. Ik wil er U op wijzen dat het een aandachtigen lezer niet kai I ontgaan, dat het optreden der Neder landsche jeugd een bron van ellende voor de toeristen is. Tomalin (3 Vagebonds in Friesland klaagt er herhaaldelijk over en ook ove boeken in Nederland niet door U ge noemd, heb ik dezelfde klachten terug gevonden. Daarenboven ondervond il het zelf. De jeugd volgt de vreemdelingei op een hinderlijke wijze en ontziet ziel soms niet om met steenen naar d< booten te gooien. Dit schrikt personen die voornemens zijn Nederland te be zoeken, vooral dames, af. Is het nie mogelijk, dat U de aandacht der plaat selijke autoriteiten hierop vestigt ei zouden deze hunnen ambtenaren nie kunnen gelasten de bezoekers beter dai thans te vrijwaren van een ongewenschti belangstelling, die vaak een kwellinj wordt Ik vermeen, dat, indien maat regelen getroffen worden om hieraat een einde te maken en dit in Uwi gidsen werd vermeld, zulks krachtij zoude medewerken om een euvel t< bestrijden, welks gevolg is dat vel< vreemdelingen tegen een verblijf in Uv belangwekkend land opzien." Wij meenen een beroep te moeten doei op alle Nederlanders, mannen en vrou wen, om in voorkomende gevallen d< vreemdelingen, die ons land bezoeken voor last en. overdaad te helpen vrij-, waren. Met gevoelens van achting, Uw dw. dienaar, get) F. W. C. H. Baron v. TUIJL v. SEROOSKERKEN, Voorz J. D RUIJS T. Azn. Onder-Voorz i Mr. J. F. HIJMANS, Secr.-Penn J J. A. KNOOTE, Directeur. Radenwet. De Tweede Kamer heelt gisteren d- Radenwet aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. Rechts tegen links, plus d< heer Idsinga. De heer Troelstra legde een langt verklaring af. waarin gesproken were werd van volksmisleiding. Minister Heemskerk protesteerde daar- tegen. DRUNEN. Zondag 7 Juli houdt d< Drankweeibond St. Jan ten half 12 v.m in de congregatie eene algemeene vergadering Punten van behandeling zijn: a. Opening. afschaffing bier en wijn- b. Notulen. c. Besprekiug kaartjes d. Bespreking agenda Algemeene verga dering 's Bosch. e. Verkiezing afgevaardigde vergadering 's Bosch. f. Rondvraag. g. Sluiting. Trouwe opkomst wordt verlangd. Tot lid der plaatselijke commissii voor de ongevallenverzekering te Waalwiji is door Ged. Staten benoemdM. van d: Leur alnier. De leerlingen en oudleerlingen vat den landbouwcur8us alhier maken Zondaj in gezelschap vau hun leermeester den heei van der Linden uit Vlijmen een reisje naa: Kessel om daar de proefvelden van Pastooi Roes in oogenschouw te nemen. Dat zoo'i reisje ouder de leidi g van den verdienste lijken leermeester, de jonge landbouweri ten nutte zal strekken, behoeft geen betoog LOONSCHENDIJK. De WelEerw. Heei Ds. Van Leeuwen te 's Gravenmoer za f Zondagnamiddag in de Ned. Herv. kerk U Loonschen dijk optreden. Hoe gevaarlijk het is kleine kinderer zonder toezicht te latpn spelen, ondervonc Woensdagmiddag A. P. alhier, Zijn twee jarig zoontje was met zijn moeder op bezoeli en zocht buiten zij» vermaak. Opeens hoordi men een geschreeuw. M. n snelt toe ei j vindt het ventje, dat in ee„ sloot ligt tt spartelen. Kletsnat wordt het er tijdig uitgehaald. WASPIK. Het handboogschuttersgezel schap Unanimitas nam in de maand Jun aan vier concoursen deel, waarvan het mei 5 prijzen huiswaarts keerde, j.l. Zondag be haalde deze vereeniging op het concours t» Tilburg, waaraan 93 gezelschappen deelna. men, den vijfden korpsprijs met 84 punter in de 5 schoten. Hulde aan deze kranigi schutters. A. s. Zondag 6 dezer zal in den doele Unanimitas bij den heer L. Schroot alhiet om 2 uur de bondsprijsverschieiing plaatt hebben, waaraan twaalf handboogschutters gezelschappen zullen deelnemen. Zondag 1.1.. hield bet Kruisboogschut. lersgezelschap Willem Teil*, gevestigd bij den heer G. Boom-van Daal de jaarlijkscht bondsprijsverschieting, waaraan door 91 schutters werd deelgenomen. Er werd ge ducht gestreden, de uitslag was als volgt le prijs verg. zilv. medaille, La bonne Esperance van Rijen met 105 punten. 2e prijs verg. zilv. med., Genoegen en Eendracht van Dongen met 9 rozen. 8e prijs zilv. Eerekruis, P. Pulles, lid van Eendracht onder ons, vau Dongen met 19 punteD. Verder werdeD nog een dertigtal fraaie prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Uitslag bijdoelle prijs G. Willemen le Rijen met 18 p. 2e prijs C. Schaffelaar te Rijen met 13 p. en 3e prijs A. de Hoon De Echo vin het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9