METOtllfliMTglIME Abonneert 11 op bit A, SPA AIJ AMERIKAANSCHE SALON- Spiegelschommel. ScheepsHyp.Mij.Oe Nedeilanden. Ed. van Tilburg HliïïWS UIT HBÏÏSPIR Gemengd Nieuws. Bekendmaking-, Advertentiën. Rechtzaken. Wederom gearriveerd Confls3ur, Cuisinier. En hiermede stemmen we volkomen in. Waar nu de heer Witlox ons ver klaarde, dat hij personen, die 't ernst is met deze zaak, steeds gaarne zijn vruch- tentuin zal toonen en daartoe bijgestaan door den heer van Roosmalen, gaarne alle inlichtingen zal verschaffen, daar raden wij degenen, die daartoe lust en ambitie en tevens gelegenheid hebben, ten zeerste aan deze zaak, die mede een bron van welvaart en vooruitgang onzer plaats en streek zou kunnen wor den, eens ernstig te overwegen. Men heeft dikwijls nog zoo weinig begrip van 't geeu de intensieve cultuur van fruit en groenten beteekent. Men wende zich tot den heer Witlox en den heer van Roosmalen, men bszie de resulta ten, die hier reeds verkregen zijn, en de lust en ambitie in dezen tak van cul tuur, (die ook hier reeds zulke prachtige resultaten had, maar vooral sedert jaren in 't Westland), zal opleven en zal velen tot navolging aanzetten. Dat hopen wij gaarne, want deze teelt kan wederom industrieën, als conservenfabrieken, man- denfabrieken enz. naast zich in 't leven roepen. Onze fantaisie loopt misschien wat ver, maar als degenen, die reeds gedacht hebben >lk zou van dien aanleg en resultateu wel eens wat meer willen we ten4 zich nu tot den heer Witlox wen den, om dit werkelijk eens met belang stelling te gaan bekijken en men gaat eens vergelijken en overwegen, dan is de bedoeling van den heer Witlox, met z'n iavitatie, en de onze met dit stukje reeds meer dan bereikt josle maal. Als eene bijzonderheid kunnen we mededeelen, dit eene on er getrouwe kermisbezoekers, mej. de Wed. F. J. van de Leeuw uit 's-Bosch, een zeldzaam jubileum viert. Het is thans, de 50e maal dat zij onafgebroken onze kermis, met hare bekende kraam van suikerwerken bezoekt. Zeer zeker iets zeldzaams, en we hopen dat dit nog door vele jaren zal worden gevolgd. Wan/te dagen. We hebben gisteren en vandaag een zeer warmen dag gehad. Als een bijzon derheid deelen we mede, dat er in den heelen zomer van het vorig jaar nog geen zoo'n hooge temperatuur werd ge constateerd als heden. Gisterenmiddag bedroeg de temperatuur om twee uur 31.8 graden Celsius tegen 21 op den zelfden dag van het vorig jaar. Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Uit het pas verschenen verslag van den toestand der provincie Noord-Bra bant ovqiH||H. ^J?hten wij de volgende cijfers De openbare lagere scholen in Noord- Brabant werden bezocht: in 1909 door 39.345 kindélen, in 1910 door 39.585 kinderen, in 1911 door 39 979 kinderen. De bijzondere lagere scholen in 1909 door 51.909 kinderen, in 1910door54.o73 kinderen, in 1911 door 56.368 kinderen. De percentsgewijze verhouding van het getal schoolgaande kinderen tot de bevolking, bedroeg in 1892 13.40 en in 1911 na een bijna onafgebroken stijging 1522. Electrische tram. De plannen, om een gedeelte van Noord-Brabant dooreen electrische tram te verbinden, beginnen een meer vasten vorm aan te nemen. Vanaf Breda via Tilburg, Oisterwijk en Moergestel tot Oirschot is de lijn reeds zoo goed als verzekerd. De verdere route zal vermoedelijk zijn Oirschot, Oostelbeers, Middelbeers, Wes- telbeers, Vessem, Hoogeloon, Hapert, Eersel, Bergeijk, Westerhoven, Domme len, Valkenswaard, Aalst, Stratum, Eind hoven, of Oirschot, Oostel-, Middel- en Westelbeers, Vessem, Hoogeloon, Kneg- sel, Steensel en Riethoven naar Wester hoven, aldaar splitsing naar Bergeijk— Luijkgestel en de Belgische grens en via Dommelen, Valkenswaard, Aalst en Stratum naar Eindhoven. VLIJMEN. Vergadering van den raad der gemeente Vlijmen, op Maandag, den 15 Juli 1912, des namiddags te 7 ore, ten jaadhuize dezer gemeente. Te behandelen ouderwerpen 1. Schrijven van Gedeputeerde Staten over de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris. 2. Voorstel van Bu gemeester en Wethou ders tot het vaststellen et ner gemeenschap pelijke regeling met de gemeente Hedik- huizen tot oprichting eeoer publieke spreekcel in het telefoonkantoor aldaar. 3. Aanbieding gemeenterekening en reke ning Burgerlijk Armbestuur over 1912. 4. Opmaken voordrachten ter beuoeming van 2 leden van het college van zetters, wegens periodieke aftreding van de leden A. F. Mommersteeg en M. van Wordragen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot he' dragen der verplegingskosten van de krankzinnige C. van Engelen, wed. P. de Rooij en in verband daarmede voor stel tot. wijziging der begrooting. DRUNEN. De harmonie De Volhar ding heeft in de j.l. Woensdagavond gehouden vergadering besloten deel te nemen aan het op 1 September in Dord recht te houden festival. Tevens zal de vereeniging dan een bezoek brengen aan de tentoonstelling. De tocht naar de Merwedestad zal per boot geschieden. SPRANG. Een der bewoners van het op 29 Juni 1.1. afgebrande huis had tot he den nog geen huisvesting kunnen krijgen. Reeds hadden enkele personen voor hem een keet opgeslagen, tot hij eindelijk heden er in geslaagd is een woning te vinden. Door de jonge heeren J. v. d. Meu- len, H. v. d. Meulen en A. Meijer alhier is met goed gevolg overgangsexamen afgelegd aan de H. B. School te Tilburg. BESOIJEN. Do heer P. Br. Molll vroeger ouderwijzer aan de openbare schoo, te Besoijen, is heden benoemd tot Hoofd eener school te Amsterdam. LOONSCHEN DIJK. De Weleerw. Heer Ds. Pop te Sprang hoopt Zoudsgua- mid''ag te. twee uur in de Ned. Herv. kerk te Loooscheu Dijk op te treden. CAPELLE. Door de afdeeling ^Lang straat* van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers eu de hoofden van sclioleD, alhier, zijn stappen gedaan bij Burg. en Vt eth. van Capelle, om de zomer-vacar.tie te verlengen. WASPtK. In het gezin van den beer A. R. alhier heeft zich weer een geval van mazelen voorgedaan. Hopen we, dat de ziekte zich niet verder uitbreidt. J. B. kreeg heden bezoek van F. H. die wel meer bij hera op visite komt. B. gaf ziju gast een borrel eu een snede over zijn gezicht. H. moest zicb bij den dokter laten verbinden en stelde ook de politie in kennis met deze vriendschapsbe tuiging van zijn gastheer. RAAM8DONKSVEER. Deze week slaagde voor de 2e klasse der H. B. S. te Breda onze dorpsgenoot H. 0. Stijnis. Ges'aagde en familie onzen gelukwensch. GEERTRUIDEN BERG. Donderdag ont ving A. v. Laarhoven alh. het heugelijk uieuws, dat hij onvoorwaardelijk bevorderd was tot de 2e klasse van de H- B. S. te Breda. Den geslaagde eu zijue familie onze felicitaties, DDSSEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag passeerden langs den straatweg alweer een troepje zigeuners onze gemeente. Onze beide gemeen'e veldwachters en de marechaussee hadden zoodoende di n nacht alweer een mooi uitstapje om ze over de grenzen onzer gemeente te biengen. Daar het den laatsten tijd zoo herhaal delijk voorkomt dat zulke gezelschapjes hier passeeren meenen wij eeu ieder wel te mogen waarschuwen, vooral de neringdoenden op hunne hoede te zijn. Toen Dinsdag zekeren A. v. G. werk zaam op de papierfabriek //De Maasmond* alhier, bezig was een paard te beslaan kreeg hij van dit dier een slag tegeu het been, hetgeen oog al aan kwam, daa' hij per as huiswaarts gebracht moest worden, waarna geneeskundige hulp werd ingeroepen. Naar wij vernemen zal het nog wel enkele dagen duren, eer het been geheel hersteld zal zijn. Toeu gisteren de Gebr, v. Y. met een wagen Daar hot hooiland reden begon op eens het paard t3 steigeren en te slaan. Een hunner had nog de tegenwoordigheid van geest eraf te springen er\ het paard bij den teugel te grijpen, waardoor voorkomen werd dat het dier op hol sloeg. Hij kreeg daarbij van het paard een trap tegen zijn been. Do ander kwam er echter niet zoo goed af. Hij kreeg verschillende trappen teg^-n het been en de knie Bewusteloos werd hij door spoedig toegeschoten hulp van den W3gen genomen. Men gelukte er in hem spoedig weer tot het bewustzijn terug te brengen. Door den heer v. d. B. werd hij per tilbury naar huis gebracht alwaar geneeskun dige hulp werd verleen Naar wij thans vernemen bestaat bij de fanfire Wilhelmiua" alhier het plan om as. Zondag (14 Juli) onzen oud-pastoor de Z.Eerw, Heer H. C. Baekers thans in het klooster „St Ursula4 te Tilburg eene serenade te brengen. Van harte zullen alle parochianen met dit plan instemmen om zoodoeude hun gewezen herder nog eens een blijk van waardeering gebracht te zien wordeu. Kaatsheuvel, 12 Juli 191*., Kloosterstichting. De Fransche paters, die onder leiding van Pater Berthier z, g. een nederzetting te Grave stichtten, hebben in Kaatsheu vel aan de Groote straat terrein aang e- kocht waar een klooster voor ongeveer 50 paters zal verrijzen en dat ten doel heeft >de late roeping4 te bevorderen en hier Hollandsche priesters voor de Missiën van Oost-Indië op te leiden. Te Kaatsheuvel zal nu het klein Se- menarie van deze orde der H. Familie gevestigd worden, terwijl dat voor hoo- gere studiën te Grave zal blijven. De congregatie van Pater Berthier z. g. die een verstorven leven leidt om haar leden te gewennen aan de ontbe ringen van het Missieleven, werd voor ongeveer 20 jaar gesticht en telde bij den dood van haar grondvester al 150 leden. Thans slechts vier jaar later is de stichting onder het wijs bestuur van den Z.Ew. Rector Jos Carl een geboren Duitscher, die pas met zijn 28e jaar priesterlijke roeping gevoelde, tot 500 leden aangegroeid. Waarlijk het woord van den Eerbied- waardlgen grondvester dat hij van uit den Hemel zijn medebroeders beter kon dienen, schijnt in vervulling te gaan. Moge deze zegenrijke instelling die Kaatsheuvel weldra rijker zal zijn, velen tot zicb tiekkeu, cn mogen ook velen z'ch geroepen voelen dit edel werk te steunen tot heil onzer Oost-Indische Koloniën. Martelaren van Gorcum. A.s. Zondag 14 Juli wordt iu de par. Berkdijk het feest der H. H. Martelaren (feestdag 9 Juli) op plechtige wijze ge vierd. Alsdan zal 's namiddags onder het lof van 3 uur eene processie met het Allerheiligste gehouden worden, door den prachtigen tuin van de Pastorie. Op het kerkhof zal in de Kapel, ge bouwd op het graf van Pastoor Sweens door een Eerw. Pater, eene predicatie gehouden en den zegen met het Aller heiligste gegeven worden. Ongetwijfeld zullen velen, deze groot- sche plechtigheid bijwonen en alzoo van hunne vereering der H. Bloedgetuigen blijk geven. *Arm gebroken Verleden Donderdag geraakte het ongeveer 4-jarig zoontje van W. v. d. V. op de Va;rkant onder een zware voermanskar van J- de R. Met gebroken arm werd het opge nomen. Door de ijlings ontboden ge neesheer werd de breuk gezet en ver band gelegd. *ln vrijheid gesteld. De 27 jarige G. N. alhier welke in 1907 werd veroordeeld tot 7 jaren ge vangenisstraf wegens moord op J. D. alhier den 8 Sept 1907 is thans wegens voortdurende ziekelijkheid uit de gevan genis ontslagen. Hij Is bij zijn ouders teruggekeerd. Deze wonen thans te Breda, waarheen ze onderwijl vertrokken waren. Zijn toestand is zoo verergerd, dat hem de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Er is geen hoop meer op herstel. Heusden 12 Juli 1912. Kantongerecht Een belangrijke zaak kwam bij het kantongerecht van 5 Juli i.l. alhier voor op de rol n.l. de zaak van P. Vink c.s. te Woudrlchem. Deze waren door het O. M. gedagvaard wegens het baggeren in de Merwede binnen den afstand van 500 Meter beneden een vaste zalmvisscherij. Wordt daarmede bedoeld zalmvisscherij met spil met (en) vaste ophaalplaats, in casu een vlotvisscherij met spil De belangrijkheid zit daarin of het vlotvisscherij is. Het O. M. eu deskundige van bet O. M. (de insp. der binnenvisscherij Brouwers beantwoorden dit bevestigend, terwijl de gemachtigde van gedaagde (Mej. Mr. J. H. G. Struik te Woudrichem) en door deze gedagvaardeu deskundige een uit de practijk dit in ontkennenden zin beantwoorden. Wijl er blijkbaar nog geen jurisprudentiedaaromtrent besta-t, althans er bleek daaromtrent niets, zal de kan tonrechter 18 dezer een belangrijke uit spraak te doen hebbeni vooral voor het zandbaggerbedrijf. Uitstapje. A.s. Donderdag maakt de afdeeling Heusden van de Chr.Jongelingsvereeni- ging een reisje naar Nijmegen en om streken wat voor de leden een dag belooft vooral van natuurgenot, ten minste als het weer een beetje meewerkt. Hooge onderscheiding. Onze oud-stadgenoot de Eerw. Frather J. van Boschhoven Gz. die 21 Juni zijn H. Priesterwijding ontving te Baltimore, is door den Bisschop van Alexandrië (in den staat Louisiana) benoemd tot onderpastoor in de Cathedraal aldaar voorwaar een aanstelling om trotsch op te gaan. Concert. Morgenavond biedt de Fanfare „de H. Familie" in den tuin der vereeniging aan hare leden een zomerconcert aan voor liefhebbers van goede muziek dus weer een schoone gelegenheid om volop te profiteereo. Gezellige avond. Zeer zeker zullen de leden van „St. Cecilia", die Donderdag in >De gouden Leeuw4 bijeengekomen waren tot slui ting der festiviteiten van haar 12'/2~jarig bestaan onderschrijven, dat de avond van 11 Juli een gezellige was. Immers onder vroolijken kout en scherts, afge wisseld door zang vlogen de uren voorbij en was het reeds >vroeg4 voor men het wist. Ook zal er het zalmmaal, een ver rassing van den hotelhouder en waar over maar één roep was, er het zijne wel toe bijgedragen hebben. Gaan het derde deel van de geuite wenschen in vervulling, zoo wacht >St. Cecilia4 een ongekend bloeitijdperkwat ook ons ongetwijfeld ten goede zal komen. Een brutale inbraak. Te Parijs heeft wederom een brutale inbraak plaats ge had en wel onder de volgende omstan digheden. Op den boulevard Poissoonière zijn sedert ongeveer drie jaar de kantoren gevestigd van den diamanthandelaar Henri Bouvier. In een enorme brandkast die meer dan 2000 K.G. woog, waren n aantal juweelen ter waarde van 100,000 fres., benevens een bedrag van 6000 francs in bankpapier geborgen. De heer Bouvier meende derhalve, dat deze zich op een veiliger plaats bevonden Tot zijn groote schade is evenwel het tegen deel gebleken Zaterdagmiddag en Zondag vertoefde de heer Bouvier in den kring zijner familie te Nogent-sur-Marne. Toen hij Maandagmorgen zich weder naar zijn kantoor begeven had, scheen daar alles in orde te zijn, cn aan het slot was niets verdachts te bespeuren. Groot was echter zijn schrik eu onsteltenis, toen hij het kantoor binnengetreden was en daar alles van haar plaats geschoven en om- gedraald, zoodat de voorzijde naar den muur gekeerd was, terwijl In de achter zijde een groot gat geboord was. Bij deu eerste oogopslag bemerkte de heer Bouvier, dat alle kostbaarheden verdwe nen waren. Terstond begaf hij zich naar de politie, ten einde deze van den diefstal in kennis te stelleD. Uit het onderzoek bleek, dat de diefstal door minstens vier personen gepleegd moest zijn, gelet op het enorme gewicht van de brandkast en het werk, dat zij hebben gehad om het gat in het achterpaneel te boren. De concierge van het gebouw was echter niet in staat eenige aanwijzing betreftende het signalement der dieven te geven, terwijl ook het onderzoek, door den commissaris van politie inge steld, iu dit opzicht niet tot eenig resul taat leidde. Maandagmiddag werd echter door den diamantmakelaar Maurice Lecuyer een zeer belangrijke verklariug afgelegd, waardoor het ten minste mogelijk is, het uur te bepalen, waarop de diefstal heeft plaats gehad. Deze had zich namelijk Zaterdagmiddag Daar het kantoor van den heer Bouvier begeven. Op zijn her haald bellen had hij geen antwoord ge kregen. Daar hij evenwel iemand zich langs het venster zag bewegen, bleef hij wachten. Eindelijk werd de deur ge opend. Lecuyer zag echter niets dan een gehandschoende hand. »Ga maar door,4 werd hem toegevoegd, >mijnheer Bouvier is niet op zijn kantoor.4 Daarop had Lecuyer zich verwijderd zonder verder aan te dringen De dieven zijn dus bijzonder slim te werk gegaan Teneinde geen vingeraf drukken achter te laten, hadden zij hand schoenen aangetrokken. De politie is er nog niet ingeslaagd de inbrekers op te sporeu. Noodlottige ontploffing. Ia een meelfabriek te Maagdenbutg heeft gisterenmorgen een geweldige ketelontploffing plaats gehad. Het ge- heele fabrieksgebouw werd vernield. Een opzichter en vier arbeiders liggen nog onder de puinhoopen begraven en zijn vermoedelijk gedood. Tien arbeiders werden zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd vele an deren werden licht gewond. De aange richte schade bedraagt verscheidene honderdduizenden. Een groot aantal arbeiders zijn broo deloos. Levensgevaarlijke verwonding op de kermis te Eindhoven Naar aanleiding'van een twist ontstaan in een danstent is gister-avond circa elf uur zekereo A. d. R., graveur te Hel mond, in de hartstreek een levensgevaar lijke verwonding toegebracht. De getrof tene, die in levensgevaar verkeert, werd door de doktoren S. en K. in het gast-1 huis verbonden. Als vermoedelijke daders zijn in verzekerde bewaring gesteld de twee gebroeders V. uit Woensel. Het bierverbruik te Munchen is in 1911 wegens de groote hitte bijzonder groot geweest. Het heeft 193,279,200 L. be dragen, d. i. 10.513.100 L. meer dan in 1910. Dat is 320 L. (tegen 310 L.) per hoofd van de bevolking. Intusschen dient men er rekening mee te houden, dat het vreemdelingenverkeer in 1911 te Mun chen zeer groot is geweest. Moord. In New-York is het publiek hoogelijk verontrust door de ontdekking van een gruwelijke misdaad. In een doos die werd aangetroffen op een stuk land vond men een stervend meisje van 12 jaar zekere Julia Corner. Het lichaam was deerlijk verminkt en vertoonde niet minder dan 41 wonden. Handen en voeten waren bijna afgesneden, de keel door gesneden. In een der wonden was een mes blijven steken het haar van het kind was afgesneden. Toen men het slachtoffer vond, leefde zij nog. Het meisje kon nog de woorden »een man4 stamelen en stierf toen. Tot dusver heeft men geen aanwijzing omtrent den dader. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat tijdens de kermis van 14 Juli tot en met 21 juli 1912 open en gesloten draaimolens, luchtschommel. spelen en tenten moeten gesloten zijn des nachts te 12 uur, met uitzondering van gebak-en suikerkramen en dergelijken, die geopend kunnen blijven tot 12'/2 uur. De voornoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van voornoemde uren tot zonsopgang en geene dier inrich tingen mag des Zondags vroeger geopend zijn dan des namiddags 3'/2 uur. Wijders wordt er aan herinnerd, dat het verboden is op de openbare wegen eenig hasardspel, te spelen, alsmede iets te vertoonen of ten gehoore te brengen wat tot verstoring der orde aanleiding kan geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd Th. de Surmont de Bas Smeele. De Secretaris, Van Liempt. Waalwijk 13 Juli 1912. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat tijdens de kermis van 14 tot en met 21 Juli 1912decafé's dagelijks kunnen geopend blijven tot des nachts één uur en dat muziek van welken aard ook café-chantants en dergelijken moeten ophouden des nachts te 12 uur. De Burgemeester voornoemd, Th de Surmont de Bas Smeele. Waalwijk 13 Juli 1912. Arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch. Zitting van Dinsdag 9 Juli 1912. Uitspraak in zake het O. M tegen P. F. v. N. te Waalwijk, beklaagd van overtr. art. 247 Str., veroordeeld tot I jaar en 3 mnd. gev. C. v. M., J. v. d. M. en T. M. M., allen te Baardwijk, over treding hondenbelasting, ieder f 5 of 1 d. h. A. R. te Sleeuwijk, alsvoor, f 6 of 1 d. h. F. A. v- d. W. te Besoijen, mis handeling, 6 mnd. gev. Handelsberichten. Waalwijk, 15 Juli 1912. Soterprijzen t 1.27 tot f 1.44 DUSSEN 11 Juli. HEUSDEN. WAALWIJK. MET ZIJN Hopende met een druk bezoek vereerd te worden. 2466 GEVESTIGD TE NIJMEGEN. St. Annastraat 46. Tel. do. 1241 Dir. W. DE RULJSSCHER. Adj. Dir. Mr. H. W. J- M. KFULS. Accountant: G. L SCHLIMMER. Geeft 5°|o PANDBRIEVEN uit in stukken van fl 1000, fl 500 en fl 100 koers 100°|0, WAALWIJK: Verkrijgbaar bij den Heer A. C. H. LE BLANC. WASPIK: Verkrijgbaar bij deD Heer W. C. J. KAMP. 1500 g—g—ra—MP—— Bofcerprijs per K.G. f 1,34 a fl,50. Middelprijs f 1.46. Aanvoer 198 K.G. Eieren 10,95 per 26 stuks. KAATSHEUVEL, 11 Juli. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1.39 Middelprijs 1 1,35. LaagÊte prijs 1 1,32 Eieren 4 a 4'/j ct. per stuk- Van 4 tot 11 Juli. GEBOREN: Cornells, z. --an Christiaan van der Velden en Alitor,etta de I.eeuw. GEBOORTEN.Antoinette Cornelia Maria Christina d. v. J. C, van Eijkeleuburg en A. A Fran sen Johannes Cornelius Marinus z. v. F. tl. Pul les en J. van Giersbergen. OVERLIJDEN. OathariDa Maria Duraoulin oud 3 maarden. HUWELIJKEN. Hubcrtns Christianus van Heldeu oud 22 jaren en Petronella Lucia van Bavel oud 33 jaren.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10