Derde Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, Uitvoeringen en Vermakeliikheden Provinciaal Nieuws. NUMMER 57 ZONDAG 14 JULI 1912. 35e JAARGANG. o 53 Openbare vergadering op Vrijdag 12 Juli, 's nam. 6 uur. Nadat om 6 uur eerst eene besloten vergadering was gehouden, waarin de ingenieur van 's-Rijks Waterstaat de heer Van Lidth de Jeude zijne adviezen inzake de havenplannen mondeling toelichtte, werd te 73/4 uur de openbare vergadering geopend. Voorzitterde Burgemeester. Afwezig: de heer Klijberg. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Ben. van een onderwijzer aan de openbare school vacature C. M. Donker. 3. Voorstel tot het beleggen van kasgeld. 4. Wijziging begrooting voor 1912. 5. Aanbieding van plannen tot ver betering der haven en benoeming van eene commissie ad hoe. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer Klijberg, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Het stemmings nummer is 10 en begint bij wethouder Timmermans. 1. Ingekomen stukken. a. Ontvangst-bericht van Ged. Staten van. de wijziging der politie-verordening inzake 't ruimen der privaatputten. Voor kennisgeving aangenomeu. b. Voorstel van Ged. Staten om de salarissen van Burgemeester en Secretaris respectievelijk te brengen op f 1300 en f 1500, met verzoek om te berichten of daar bezwaar tegen bestaat. Aangenomen. c) Loonregeling voor de gasfabriek, die steeds voor de leden ter visie blijft. d) Een schrijven, waarin Ged. Staten eene kleine wijziging viagen in de wij ziging der politie-verordering inzake de maximum-snelheider moet komen staan„in de bebouwde kom der ge meente". Aangenomen. e) Ik kan de heeren nog mededeelen, dat de hooiland verpachting te Waalwijk heeft opgebracht f489,25 tegen't vorig jaar f 369,75 of 119,80 meerte Ammer- zoden f 1522 tegen f 980 't vorig jaar of f 540 meer; terwijl de beweiding van 't laatste nog moet worden verpacht. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school vacature C. M. Donker. De voordracht luidt als volgt: 1/ Wackerhausen, Eindhoven. 2. Daens, Hulst. 3. Eekhout, Koewacht. Benoemd met 9 stemmen en 1 blanco, de heer Wackerhausen. 3 Voorstel tot het beleggen van kas geld. Voorzitter. Wij waren met de My. voor Gemeente-crediet te Amsterdam overeen gekomen, dat de 2e termijn voor de vakschool ad f 20,000 nu zou afloopen, maar aangezien de school langer op zich doet wachten, dan voorzien was, moet er eene tijdelijke bestemming aan dit geld gegeven waren. Wij hebben ge vraagd aan de My. deze storting uit wil stellen tot later tijdstip, maar zij gaat hierop niet in. B. en W. stellen voor dit bedrag te deponeeren bij de firma W. Timmermans en Zonen, alhier tegen 3'/2°/0. 4. Wijziging begrooting voor 1912. Voorzitter. Om aan den onhoudbaren toestand van de Loint achter de per- ceelen in de stationsstraat een einde te maken, stellen B en W. voor deze in samenwerking met den polder grondig te doen reinigen en opgraven. Dit is uit hygiënisch zeer noodzakelijk en ook voor de goede en zuivere instandhou ding van Loint en Singel. De kosten worden geraamd op f 200. Van Everdingen. Ik zou willen ver zoeken 't zoo spoedig mogelijk te doen. Verwiel. Aan den anderen kant is de Loint even slecht. Aangenomen. 5. Aanbieding van plannen tot ver betering der haven en benoeming van eene commissie ad hoe. Voorzitter. B. en W. hebben gemeend zich bij de plannen voor verbetering der haven te moeten doen voorlichten door een deskundige, met name den ingenieur van 't rijkswaterstaat, den heer O. C. A. van Lidth de Jeude de heeren hebben zoo straks de toelichting ver nomen en ik stel voor eene commissie van 3 leden te benoemen, om deze zaak ook nog eens grondig te onderzoeken en ^clvies uit te brengen aan B. en W. De heeren zullen zich hiermee wel kun nen vereenigen. Houben. Dus die commissie brengt advies uit aan B. en W. Voorzitter. Ja, die werkt samen mef B. en W. om deze belangrijke zaak van alle zijden nog eens te bekijken. Ik stel hen voor om de adviezen te publiceeren in ons plaatselijk blad. Dit wordt goedgekeurd. Timmermans-Verschure. Ik begrijp 't doel dier commissie niet goed. Voorzitter. Nauwkeurig deze zaak nog eens instudeeren en dan B. en W. van advies dienen. Timmermans-Verschure. Dat is aan niemand beter toevertrouwd dan aan B. en W., die zitten van 't begin af in de plannen en die commissie moet weer van voor af aan beginnen. Voorzitter. Wij willen wel eens graag 't idee van anderen hooren, een anderen gedachtengang, wij hechten er zeer aan eens het idee van menschen uit den handel te hooreneene zijde, de tech nische, is al ter dege besproken, en nu komen we aan eene andere, de handels kwestie en die is voor ons zeer moeielijk en handelsmenschen hebben dikwijls een ruimeren kijk op die zaken, dat is de bedoeling. Houben. U benoemt eene commissie of liever assumeert zich drie leden, dan is er de raad weer mee gemoeid't is veel beter dat B. en W. met plannen komenandere zaken, ook gewichtig, moeten dikwijls hals over kop worden aangenomen en nu moet er weer een commissie komen. Voorzitter. U zegt daar dat andere zaken hals over kop moeten worden aan genomen dat is nogal bout gesproken, U blijkt B. en W. iets te willen aan wrijven wat niet bestaat. Houben. Juist omdat ik zooveel ver trouwen stel in B. en W. wensch ik geen commissie. Voorzitter. Dat klopt in 't geheel niet met hetgeen U zoo juist zeide. Ik heb uitgelegd speciaal waarom wij die com missie wenschen, dat moet U toch be amen. Timmermans-Verschure. Dat motief kan ik niet beamen, ik zou niet weten welk advies uit den handel moet komen, B. en W. kunnen dat evengoed beoor- deelen. Gragtmans. De bedoeling is eene com missie te assumeeren, om de zaak nog eens grondig te onderzoeken, dan komt er dikwijls weer iets anders't is een gewichtig plan en daar worden toch bijna altijd commissies voor benoemd, waarom zouden we dan hier geen haven commissie benoemen. Houben. Ik vind dat 't college van B. en \V. had moeten beginnen met eerst de havencommissie te hooren. Gragtmans. Die is er niet meer. Houben. Wanneer is die opgeheven. Voorzitter. Zoolang ik weet is die commissie nooit herbenoemd. Weth. Timmermans. Mijnheer Houben is er voor dat de havencommissie van advies diene, dan zullen we die een benoemen, dan is de heer Houben het roerend met ons eens. Houben. B. en W. kunnen de zaak toch onderling bespreken en een Draeadvies aan den raad uitbrengen, dan kunnen we dat nog eens behandelen, zonder 't nu direct af of aan te stemmen. Van Schijndel. Een lid der vroegere commissie zegt me daar juist dat hij z'n ontslag genomen heeft, omdat de commissie nooit gehoor kreeg bij B.en W. Voorzitter. Zoolang ik burgemeester ben, is er nog nooit een voorstel inge komen. Van den Broek. Dat was onder van der Schueren. Van Riel. Ik zou alles nog eens een week of drie ter visie leggen, met het voorstel van B. en W., elk lid kan het dan instudeeren. Wethouder Timmermans Ik begrijp niet waarom deze zaak zoo breedvoerig besproken word, in zaken van weinig beteekenis worden commissies benoemd en nu een zoo gewichtige zaak aan de orde is en B. en W. 't graag hebben, vlot 't niet. Ik twijfel er niet aan of de heeren zullen 't aannemen. Houben. Twee wethouders en 3 com missieleden is 5, dus een raadje in den raad. Timmermans-Verschure. Dat is geen motief, dat is toch altijd. Gragtmans. De commissie kan de zaak misschien weer op andere wijze bekijken. Houben. Wij hebben allen 't duide lijke advies van den heer van Lidth de Jeude gelezen en zijne toelichting't gaat nu alleen over de financieele kwes tie en die kunnen B. en W. 't best beoordeelen. Gragtmans. 't Dag. Best. heeft na tuurlijk de zaak zoo goed mogelijk on derzocht, maar er komen altijd nog eens punten, waaraan men niet gedacht heeft, zoo juist is er nog opgeworpen een zwemkom, een zaak die toch ook wel eens door de commissie kan overwogen worden e. z. m. Houben. Wij hebben uit de bespreking wel technische zaken vernomen, maar niet welken weg B. en W. met de finan ciën op willen, dat is de zaak. B. en W. willen dat niet alleen op hun schouders nemen, dat is het groot be zwaar. Timmermans-Verschure Daar zit hem juist de kwestie. Wethouder Timmermans Maar U kunt er toch niet tegen zijn ons behulpzaam te zijn. Van Schijndel. De heer Gragtmans noemt daar een zwemkom, die is hoog noodig, nu gaat men naar 't kanaaltje, dat is toch geen zwemplaats. Voorzitter. B. en W. handhaven hun voorstel om eene commissie te benoemen. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen en tot leden benoemd na herstemming en loting, de heeren B. Timmermans-Verschure, H. G. v. Ever- dingen en Jan van Riel. Op de vraag van den voorzitter of nog iemand 't woord verlangt, zegt wethouder Timmermans. M de Voorzitter Naar aanleiding van hetgeen dezen avond is besproken meen ik te moeten opmerken De haven is slecht, behoeft verbetering. Wanneer wij nu aan de haven niet meer doen dan het hoogst noodzakelijke, dan zal naar mijn oordeel, en door de ver plaatsing van een paar booten naar Heusden en door het daarstellen van het Wilhelminakanaal, de vaart in onze haven zeker verminderen, waardoor vermindering onzer inkomsten, en zal hier alleen evenwicht zijn te herstellen door de belasting, bij name den hoofde- lijken omslag te verhoogen. Wanneer wij er toe zullen overgaan een der plannen ons door den heer van Lidth de Jeude voorgelegd uit te voeren ik doel speciaal op plan A., waarbij ook bij den laagsten waterstand schepen van 5 a 6 voet tot 7 hier kunnen bin nen komen dan zeker zal het goederen vervoer in onze haven sterk toenemen. Ik moet het echter betwijfelen of deze toename van dien aard zal zijn dat ook in dit geval geen jaarlijksch geldelijk offer van de burgerij zal worden gevorderd, dus ook dan zal de hoofdelijke omslag moeten worden vergroot. Houben. Die zaak is straks aan de orde geweest en over financiën is niet gesproken. Voorzitter, 't Woord is aan mijnheer Timmermans. Wethouder Timmermans. Straks zal ik gaarne antwoorden op eventueele op of aanmerkingen. De uitgaven toch gedurende de laatste jaren gedaan zijn van dien aard dat ik mij niet door optimisme wil laten leiden en de leer verkondigen dat alles za kunnen gebeuren zonder verhooging der belastingen. Resumeerende staat het dus bij mi vast dat de belastingen zullen moeten worden verhoogd. Aan ons nu te oordeelen wat in het werkelijk belang van Waalwijk zal zijn waarbij zeker ook Waalwijks vooruitgang in de toekomst niet mag worden uit het oog verloren. Houben. Ik wou U, mijnheer de voor zitter, niet in verband met 't voorgaande even vragen, of U gevolg hebt gegeven aan 't verzoek tot verharding van den Joswal aan de haven. Voorzitter. Of 't al gemaakt is, weet ik niet, order is er in elk geval toe gegeven, 't zal verhard worden met veldkeien, zoodra de strater kan. Timmermans-Verschure. Naar aanlei ding van de beschouwing van den heer Timmermans, zou ik hem willen vragen welk doel hij daarmee heeft, om die bespiegeling te houden, nadat de com missie is benoemd, en nu B. en W. juist de financieele zijde bij de plannen niet hebben aangeroerd. Voor de benoeming was 't goed geweest, nu is 't m.i. niet meer op zijn plaats. Wethouder Timmermans. Na de groo- te aarzeling die ik bij den raad heb bespeurd om 't Dag Bestuur van advies te dienen, heb ik gemeend goed te doen mijn persoonlijke gevoelens te uiten, n.l. dat door verbetering der haven, hoe dan ook, belastingverhooging onvermijdelijk is. Timmermans-Verschure. Dat is nog al duidelijk, dat staat als een paal boven water. Juist met het oog op de aarzeling van den raad, was 't beter dat U vroe ger had besproken, de raad juist schrikte terug van de groote verantwoordelijkheid. De openbare vergadering wordt daarna gesloten. gedurende de kermis 1912. Hotel *De Twee Kolommen4 Waalwijk Gedurende de Kermis in de beneden zaal eiken avond optreden van 'n Itali- aansch gezelschap Zondags en Vrijdags matinée. Café Jos van de Werjf. Eiken avond café-concert van 't guns tig bekende gezelschap, onder directie van den heer D' Janios. Zondags en Vrijdags Matinée. Café Jac. Mahieu. Eiken avond variété-gezelschap, di rectie de heer W- Roelofs den Haag. Zondags en Vrijdags matinée. Liedertafel Oefening en Vermaak4. Soiree in de zaal Musis Sacrum4 op Maandag 15 Juli, des nam. 6 uur. Na afloop Bal. R. K. Gildenbond. Zondag 14. Juli. Groot Matinée door de Harmonie en de Liedertafel van den R. K. Gildenbond. Aanvang 12 uur. Woensdag 17 Juli. Groot concert door de Gildcnbond's Harmonie >St. Crispijn4 Aanvang 6 uur. Vrijdag 19 Juli. Groot concert door de Glldenbonds Zangvereeniglng >St. Cecilia4. Aanvang 5 uur. Musis Sacrum. Volksmatinée. Aanvang 12 uur. Programma 1 Schottischer Bardenchor. ZILKCER. 2 Jacob van Artevelde (groot dramatisch duo te ziDgen door de heeren Jos. Wilmont en Adr. v. d. Ven) CONCONE. 3 Van 't Lonkend Sterreke. Wevtz. Waalwijk, 13 Juli 1912. Waalwijksche Kermis. Nog slechts weinig uren scheiden ons van het begin der Waalwijksche Kermis, die, hetzij zonder overdrijving gezegd, van ouds bekend en ver in den omtrek vermaard is. Het moge tot op zekere hoogte niet te loochenen zijn, dat de kermissen in onzen tijd uft de mode raken, even min is het tegen te spreken, dat van het woord „kermis" nog altijd een niet te onderschatten bekoring uitgaat. Kermis toch beteekent voor de meeste werklieden een geheele week vrij van ar eid, acht dagen van rust en ontspan ning, waarin nieuwe kracht en levenslust vergaard kunnen worden, voor de zware taak welke daarna op de schouders van allen wederom gelegd wordt. En hoe grooter het aantal vermakelijkheden is, hoe intensiever de drukte, hoe beterde kermis aan haar bestemmingbeantwoordt en vreugde onder alle klassen der samen leving brengt Een blik op het kermisterrein schenkt ons de overtuiging dat de Waalwijksche Kermis nog niet aan het aftakelén is De bekende vermakelijkheden alsde Stoomcarroussel van Benner, de draai molen hoofdzakelijk voor kinderen, de bioscoop, schiettenten, luchtschommel enz. enz. benevens kramen van allerlei aard vullen in goede orde het Markt plein en het voorste gedeelte der Sta lionstraat. En voor hen, die verzadigd zijn van een bezoek daaraan en van een prettig zitje houden is er volop gelegen-, heid in de talrijke café's waarin op ver scheidene plaatsen goed bekende spe cialiteitsgezelschappen zullen optreden Van de uitvoeringen der gezelschap pen verwijzen we naar programma's elders in ons blad geplaatst. Mededee- ling verdient nog het feit, dat de aloude gilde St. Crispijn op Donderdag 11a af loop der H. Mis, weer door de straten zal trekken, begeleid door de harmonie St. Crispijn die, gelijk men weet, thans gevestigd is in het gebouw van den R K. Gildenbond. Moge dan evenals verleden jaar goed weder de kermis begunstigen, de fees telijke stemming verhoogen, een nog grooter aantal vreemdelingen naar Waal wijk doen opgaan. Moge de week een oogsttijd zijn voor allen, die daarop sinds langen tijd gerekend hebben, en hoewel het bijna overbodig mag heeten tot orde en kalmte aan te sporen, hopen wij toch, dat de goede gezindheid der verschillende klassen zich ook thans niet verloochenen zal en de kermis eindigen zal op een wijze, die onze gemeente en hare bevolking immer tot eer verstrekt heeft. Hommei son's bioscoop- Wij lezen In 't Eindh. Dagblad Gisteren mocht zich de Hommerson's bioscoop in een drukke belangstelling verheugen. Met gespannen aandacht volgden men dan ook de tragiek van het visschers- drama >Het vervloekte geld,4 waarin de hoofdfiguur zoo breed-menschelijk en typisch door onzen Bouwmeester wordt gecreëerd, leefde men mee met de histo rische en kleurige pracht uit het »Leven van een tyran4, dat ons den Romijnschen tijd in zijn décadence periode voor den geest roept. >Lanotegaie4 wordteriD gehouden door >Nauky is verliefd op een chan teuse4 en andere komische nummers. Dan wist op sommige momenten de explicateur het gehoor te boeien door zijne geestige verklaringen, maar voor al zijn Bouwmeester-immitatie in stem en diktie bij het Volendamsche visschers- drama. Ook hedenavond zal in de Hommer son's bioscope het witte doek betooverd worden met schitterende en actueele stukken als b.v. het beruchte >Auto-ban- dieten-drama4 een film die met veel moei ten en technische kunstigheid moest ge nomen worden. Voor humor zal gezorgd worden, dit toch is voor velen als het zout in de soep, bij bioscoopvoorstellingen onmis baar. Sorèe Liedertafcl. Wij maken de abonné's der Lie dertafel en de liefhebbers van muziek nog een opmerkzaam op bovengenoemde soirée, die aanvangt Maandagavond onj. 6 uur. Een zestal schoone koren, soli en duo zullen worden gezongen, terwijl de operette-Vereeniging „Entre Nous" een paar prachtige nummers zal op voeren, die voor de Kermis als ge knipt zijn. Na afloop der soirée wordt bal ge geven, waarop de bezoekers der soirée vrijen toegang hebben. Kantoor Gemeenteontvanger. Het kantoor yan den Gemeente-Ont vanger alhier is gedurende de kermis uitsluitend geopend Vrijdag voormid dag van 9—12 uur. Rijks Hoogere Burgerschool te 's Bosch. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, H. Govaerts, A. Zeckendorf te Waalwijk en J. Levie te Besoijen. Van de 4e naar de 5e klasseG. Vaags, Waalwijk. Voorwaardelijk be vorderd van de le naar de 2e klasse, van den Hoek, Capellebevorderd van de 2e naar de 3e klas, J. de Bas, Capelle; van de le naar de 2e klasse, R. Brummelkamp, Vrijhoeven-Cappel. Aan het Gymnasium te 's Bosch is bevorderd van de 5e naar de 6e klasse H. Rijken te Loonschendijk. Vruchten-cultuur De heer Cor. Witlox, eigenaar van den Eersten Waalwijkschen Vruchtentuin, was zoo vriendelijk ons uit te noodigen tot een bezoek aan zijn fruittuin, gelegen aan de Burgemeester van der Klokken- laan alhier. 't Zal voor eenieder duidelijk zijn, dat wij van deze invitatie gaarne gebruik maakten ën hiervan een en ander ver tellen, omdat wij met den heer Witlox overtuigd zijn van het groote belang dat in den aanleg van dergelijke tuinen voor Waalwijk gelegen is. De ruime afzet die de geteelde groenten hebben, is van dien aard, dat reclame voor deze zaak op zichzelf natuurlijk overbodig is, alleen 't algemeen belang treedt hier op den voor grond. De heer van Roosmalen, beambte van de Pomologische vereenigingen, alhier woonachtig, verschafte ons de noodige inlichtingen en begon met er ons op te wijzen, dat de grond hier bizonder ge schikt is voor den cultuur van groenten en fruit. Hij had net^y^erond aange troffen beter geëig||ppB(|p!*efeén^-ëe'lt, en dat hij waarheid sprak bewijzen on,s de pracht van groenten en fruitboomen, die hier voor 't eerste jaar zöo weelderig groeien, en die een iti deze streek ongekenden overvloed van beschot gaven. De Eerste Waalwijksche Vruchtentuin is een bunder groot, aangelegd onder lei ding van de Pomologische Vereeniglng, door genoemden heer van Roosmalen. Het terrein, vroeger weiland, is niet omgeploegd, maar tot 90 c.M. diepte omgespit en geheel bewerkt met kunst mest. Hier ziet men uit alles wat kunst mest en deskundige behandeling kunnen voortbrengen; 't is een weelde, zulk een groententeelt wat meer van nabij te be schouwen. Het moet worden een vruch tentuin, geheel met pyramide-fi ui tboomen beplant, en als onderteelt bessen. Zoolang echter deze boomen en struiken nog niet genoeg op kunnen leveren, nog te jong zijn, worden als onderteelt alle soorten groenten gekweekt, boontjes, kolen, kom kommers, sla, augurken, worteltjes, bieten enz. enz. Wanneer men de fruitboomen en bessenstruiken vergelijkt met de boomp jes en stekjes, die wij in 't eerste jaar in onze tuinen kennen, dan staat men gewoon verbaasd over 't resultaat dat hier het eerste jaar werd bereikt en wat de groententeelt betreft kunnen we als voorbeeld aanhalen, dat deze vruchten tuin de eerste zending stamboontjes leverde op de Bossche veiling, waarheen alle voortbrengselen dagelijks worden verzonden. We zagen van die boonen struiken, die een hoogte en een omvang van pl.m, een Vs M. bereikten. Aan het einde van den tuin vonden we een 25-tal z. g. Westlandsche één- ruiter-broeikassen, waarin men in een maand de postelein kon snijden, en waarin nu meloenen, worden geteeld. Een prachtige Westlandsche druiveu- serre van 20 X 8 M. bekroont het geheel en zoolang de druiven nog niet voldoende de kas vullen, wordt de grond benut voor tomaten, terwijl hierin vroeger reeds bloemkool e. a. werd gekweekt. Wanneer wij na dit korte overzicht onzen indruk moeten weergeven, dan is hij deze, dat onder deskundige voorlich ting en met aanwending van kunst mest de aanleg van groenten- en vruchtentuinen, eene prachtig renda bele zaak moet zijn de verschillende inlichtingen, die we daaromtrent kregen, wettigen deze conclusie. De heer van Roosmalen zeide ons niet voor niets >wanneer de menschen wat meer inlich tingen vragen en de zaak goed gaan begrijpen en inzien, dan moet deze streek met z'n bijzonder voor dit doel geëigen- den grond, een klein Westland worden !4 De Echo van het Zuiden J "fff»

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9