Tweede Blad. 10NKEY BRAND Provinciaal Nieuws. Het Teeken van Helderheid. Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw 1 ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. NUMMER 59. ZONDAG 21 JULI 1912. 35e IAARGANG. De Echo van hei Zuilen (Apen-Zeep) De nieuwe Kamerpresident Naar het »Hbl.» uit goede bron ver neemt is de rechterzijde het eens ge worden over den opvolger den heer Van Bylandt als president der Tweede Kamer. Niet dr. De Visser zal daartoe gekozen worden zooals aanvankelijk het gerucht luidde, doch de tegenwoordige eerste vice-president den heer Van Nispen, die zijne benoeming heeft aangenomen. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Men verwacht dat de Commissie van Voorbereiding voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering, die a.s Maandag iu het gebouw der Tweede Kamer bijeen komt, met Minister Talma, de geheele volgende week aan hare werkzaamheden zal wijden. ""Waalwijk, 20 Juli 1912." Kermis. De kermis heeft een kalm verloop. De verschillende uitvoeringen werden druk bezocht. Vooral van het dansen, waarvoor in schier ieder café gelegenheid bestaat, wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Op het kermisterrein zelf is 't zooals andere jaren, men zou haast zeggen slapper. De houders van verma kelijkheden klagen nog al hard. Donderdag trok de harmonie St. Crispijn met het Gilde door de gemeente en bracgt een aubade bij eenige autoriteiten. Men hoort alweer omgaan, dat er voorstellen zijn te wachten, tot inkrim ping der kermis. Gisteravond is het gezelschap, dat werkzaam is op de bovenzaal van den heer Jos. van de Werff aangezegd, dat zijn verlof door het hoofd der politie was ingetrokken. Dit met het oog op het gehalte der vertooningen, die daar gegeven zijn- Havenplannen. In ons volgend nummer beginnen wij met de publiceering van de zeer belang rijke «havenplannen* voor onze gemeente ontworpen door den ingenieur van 's- Rijkswaterstaat, den heer O. C. A. van Lidt de Jeude te Utrecht. Festival te Dordrecht. Zondag j.l. nam de Liedertafel der Koninkl. Stoomsch. fabr. A. H. van Schijndel deel aan bovengenoemd festival. Door heerlijk weder werd deze tocht, die een ware pleizlertocht mocht heeten, be gunstigd. Circa half tien waren de leden van het zangkoor, vergezeld van hun Beschermheer den heer Jan v. Schijndel en van talrijke vrienden en begunstigers, aan het Drongelsche veer om plaats te nemen op de expres voor deze gelegen heid gehuurde stoomboot de Thor. Dat er maar een roep was over de heerlijke vaart, die wegens den gouden zonneschijn en de afwezigheid van wind, niet mooier frisscher en afwisselender had kunnen zijn, laat zich begrijpen. Allen genoten, genoten met volle teugen, waarvan de opgeruimde stemming aan boord het beste bewijs leverde. Ook het verblijf op het tentoonstel lingsterrein liet aan vermaak niets te wenschen over. Het doel dat men zich voorstelde, n.l- door een goede uitvoering van een drietal fraaie koren bewijzen van kennen en kunnen af te leggen, werd volkomen bereikt en het doet ons plezier hier openlijk te mogen getuigen, dat de goed verzorgde zang bij alle toehoorders, en dat waren er honderdeD, uitmuntend in den smaak viel. Nadat aan die eerste verplichting voldaan, en de tentoonstelling in al zijn onderdeelen nauwkeurig beschouwd was toog de vereeniging naar het hotel Hendriks, waar een uitstekend bereide maaltijd op- gedischt werd en waarbij het aan op wekkende toespraken, en gezelligheid allerminst ontbrak. Te vroeg, al was het avonduur reeds vergevorderd, brak voor de meestee het uur van huiswaarts keeren aan. Ook de terugtocht was, wat men er zich van voorgesteld had, dank zij de goede zorgen van het personeel der boot dat door het aanbrengen van tochtschermen, zeilen enz. gezorgd bad, dat men ook zelfs toen nog zonder gevaar van koude vatten op het dek kon blijven. Allerprettigst was de stemming onder vele koren der liedertafel, de goede, luimige voordrachten en niet 't minst, evenals des ochtends» het uitnemende strijkje dat aan boord was en uitnemend voldeed. In een besten welstand arriveerde men tegen half twee aan het Drongelsche veer en toog men huiswaarts overvoldaan over het genotene, waarvan de herin nering gewis nog langen tijd bij alle leden deze genoemde liedertafel zal blijven voort leven, ook bij degenen die deze vereeniging vergezelden. Extra boot. Blijkens achterstaande annonce zal Woensdag 24 Juli vanaf Dordt een extra boot varen naar Waalwijk. Daar het tarief als altijd is, kan men voor een «prikje* een bezoek aan de tentoon stelling in Dordrecht brengen. Robert Delannoy. Met genoegen kunnen wij melden dat de heer Robert Delannoy helden-tenor te Doornik, die reeds enkele malen zijne medewerking verleende op de concerten onzer Liedertafel en wiens phenomenale stem alom bewondering afdwong, verle den week op de wedstrijden van het Koninklijk Conservatorium te Gent niet minder dan drie eerste prijzen behaald heeft n.l. Eersten prijs voor zang in dealgemeene beteekenis van het woord. Eersten prijs voor opera-zang en idem voor comedie of blijspel. Al die eerste prijzen werden behaald met algemeene stemmen en bijzondere gelukwenschen der Jury. Ook wij feliciteeren den kra- nigen zanger en hopen, dat het den vrien den van den zanger gelukken zal hem nog eens in het komende seizoen in ons midden te zien optreden. Provinciale Staten van Hoord-Brabant. Donderdag vergaderden de Provinci ale Staten van Noord-Brabant. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van nog ingekomen stukken, die gerenvoy- eerd worden aan Gedeputeerde Staten. Ingekomen is een schrijven van den leder-bewerkersbond St. Chrispijn en Chrispioianus te Baardwijk vragende een subsidie van f 100 voor de van 15 21 Aug. aldaar te houden vaktentoonstel'ing in de schoennijverheid. Het stuk werd gerenvoyeerd naar Ged- Staten. De voorzitter betreurde dat het stuk zoo laat was ingekomen, doch hij kon het nu toch niet aan de orde stellen. Vervolgens is aan de orde het verslag der Bijzondere commissie voor de Wa terschappen, strekkende tot goedkeuring van het bijzonder reglement voor het waterschap «Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden.» Aangenomen. Voor 1913 worden toegekend de na volgende bijdragen f 2000 aan het Be stuur van het Instituut voor Doofstom men te Siat Michiels-Gestelf 500 aan het Hoofdbestuur der Maatschappij tot verzachting van het lot van behoeftige kraamvrouwen en hare pasgeboren kin deren, in de prov Noord-Brabantaan de N. V. Veer WillemsdorpMoerdijk een subsidie in het jaarlijksch tekort der exploitatie van dat veer van 10 pet. tot een maximum van f 1000, over de ex ploitatiejaren 1912 en 1913, tot een maximum van f 750 over de exploitatie: jaren 1914 en 1915 en tot een maximum van f 500 over het exploitatiejaar 1916; in de kosten van aanleg en exploitatie van een stoomtramweg van Tilburg over Berkel c. a., Oisterwijk, Haaren, Helvoirt en Vught naar 's Hertogenbosch te ver- leenen 10 pet. in een bedrag van hoog stens f 20.056 per K.M. doorgaande lijn, tot een maximum van f 50.000 en onder de voorwaarden en bepalingen van het Statenbesluit van 19 November 1902 f 1500 aan het Bestuur van het Blinden instituut te Grave f 2000 aan de Ver eeniging «de Ambachtschool voor Ber- gen-op-Zoom en omstreken» te Bergen- op-Zoomf 300 aan de Baroniesche Tuinbouwvereeniging (voor 1912); f 500 aan de vereeniging >Textielonderwijs voor Eindhoven en Omstreken»; f 1000 aan het gemeentebestuur van s' Bosch voor de aldaar gevestigde Ambacht school voor het cursusjaar 1911-1912 f 2000 aan dï Vereeniging «Ambachts- onderwijs voor Eindhoven en Omstreken; aan de Vereeniging »Ambachts- en In dustrieschool voor Tilburg en Omstreken voor het jaar 1912f 2000 voor de Ambachtschool en f 1000 voor de In dustrieschool f 2000 aan het Gemeente bestuur van Breda voor de Ambacht school aldaar; f 800 aan het Bestuur van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Naord- Brabant, te 's-Hertogenbosch f 2000 aan de Noord-Brabantsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose, voor 1912f 600 aan het Bestuur van het Bureau voor koepokinenting, voor 1912; f 1000 aan het Bestuur der Onderlinge Maatschappij tot verbetering van den toestand der bewoners van de kerkelijke gemeente St. Willebrord 4000 aan de Commissie voor de Herstelling van het uiterlijke der kathedrale kerk van St. Jan te 's-Heitogenboschf 300 aan de Ver eeniging voor Stalverbeteringaan de gemeente Halsteren 10 pet. in de kosten van overname en restauratie van het oude kerkgebouw aldaar en deszelfsinrichting tot raadhuis, tot een maximumbedrag van f 2000; op eene aanvrage van het Comité van actie voor de Nationale Rondvlucht 1912 om eene bijdrage van f 599.43, ten dienste der voorgenomen rondvlucht in Aug. of Sept- dezes jaars, wordt afwijzend beschikt; f 150 aan het bestuur van de Nationale Vereeniging der paardenfok kerij in Nederland, voorheen genaamd Nederlandsch paardenstamboek; f 150 aan het bestuur van de Vereeniging het Nederlandsch Rundveestamboek, voor 1913; f 200 aan de afdeeling Noord- Brabant van de vereeniging tot bevor dering der Pluimveehouderijen Tamme konijnenteelt in Nederland f 2000 aan de Vereeniging tot opvoeding van meis jes uit den Boerenstand te Lierop f 2000 aan den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond, waarvan f 1000 voor ver betering van verschillende instellingen als stierhouderijen, boerenleenbanken, dienstboden- en ongevallenverzekering en gezamelijken aan- en verkoop van land bouwproducten) en f 1000 voor verbete ring van landbouw-administratie, der boekhouding en voor de bevordering der sociale wetenschap; f 725 aan de Ver eeniging Ambachtsonder wijs voor Oss en Omstreken» te Oss; f 1000 aan het Dagelijksch Bestuur der Noord Brabant sche Maatschappij van Landbouw. Hierna komt in behandeling het ont- werp-besluit tot toekenning van provin ciale bijdragen aan de gemeenten Nunen en Son voor den aanleg van kunstwegen in die gemeenten en wel van 90 pet. aan de gemeente Nunen iu een bedrag van hoogstens t 55.400 en aan de ge meente Son in een bedrag van hoogstens f 10.820. Het lid Wileckens acht eene bijdrage tot een bedrag van 90 pet. wel wat hoog. Het lid Westelaken pleit ten gunste dezer wegen en verdedigt tegenover den vorigen spreker het toekennen van 90 pet. zoo ook het lid Mutsaers; nadat het lid Smits van Oyen heeft gewezen op de zeer geringe draagkracht dezer gemeenten, wordt het ontwerp besluit zonder stemming goedgekeurd. Wordt na eenige discussiën besloten het weekloon der wegwerkers overeen komstig het voorstel van Ged. Staten van f7 tot f 7.50 te verhoogen. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het ontwerp-besluit tot toekenning aan de gemeenten Ton- gelre-Zesgehuchten, Woensel en Geldrop, van eene bijdrage in de kosten van aan leg en één-jarig onderhoud van kunst wegen op het grondgebied dier gemeen ten van 80 pet. in een bedrag van hoogstens f 113.500 bij aanleg van een keiweg over de volle lengte of van 90 pet. in een bedrag van hoogstens f 97.000 bij aanleg van een keiweg ODder de gemeenten Woensel met Zesgehuchten en Geldrop en van een steenslagweg eene klinkerbestrating over 600 M. lengte in de kom der gemeente Tongelre. Hierna wordt de vergadering geschorst tot 2 uur namiddags. Onder meer komt in de middagver gadering aau de orde Voorstel van Ged. Staten om de jaar wedde van den Griflier der Skaten we' er te brengen van f4000 op f 4500, zooals ze vóór 1909 was; op voorstel der com missie van rapporteurs wordt als waar deering van de werkzaamheid van den Griffier besloten deze verhooging in werking te doen treden op 1 Juli 1912. De provinciale rekening over 1910, bedragende in ontvangst f 1 003.937.74 en in uitgaaf f 902.6l7.14V8 en alzoo sluitende met een batig slot van f 101.320.59V2. wordt goedgekeurd. Aan de orde is nu het voorstel van de commissie van rapporteurs, om het aantal opcenten der personeele be lasting met twee te verlagen en die op de belasting ongebouwde eigendommen eveneens met twee te verminderen. In ééne nota over den toestand der provin ciale financiën, hebben Gedep. Staten het aannemen van dit voorstel ontraden, aanvoerende dat door buitengewone stagnatie in de verplichte uitgaven voor rijkswerken wel over de vorige jaren een j groot batig saldo is ontstaan, doch dat reeds in 1913 te verwachten is dat geen batige saldo's meer zullen voorkomen' Het lid Juten, voorzitter der commis- sie van rapporteurs, verdedigt nader het voorstel en beklaagt zich erover dat het 1 antwoord van Gedep Staten zoo laat I was ingekomen. Zijne opvatting, dat thans tot belastingvermindering dient te worden overgegaan, verdedigt hij nader door vergelijking der cijfers van de ver schillende begrootingen en rekeningen. Nadat het lid Mol mede namens Ged. StateD gezegd heeft, niet door den heer Juten te zijn overtuigd, weerlegt het lid Bressers de verschillende door de heer Juten aangevoerde bezwaren tegen de fioantieele politiek van Gedep. Staten. Hij betoogt dat in 1913 geen overschot meer zal bestaann en dat de verlaging van het aantal opcenten zal tengevolge hebben eene dubbele verhooging na twee jaren. Het lid Sasse van Ysselt verdedigt de opvattingen van het lid Juten en werpt op Gedep. Staten de schuld, dat de rapporteurs niet nader hunne Cijfers heb ben kunnen staven in bijzonderheden. Hij noemt Gedep. Staten te pessimistisch in hun finantieele zorgen. De inkomsten, aldus spreker ramen zij steeds te laag, de uilgaven te hoog. De provincie moet bij hare heffing van belastingen in het oog houden, dat van de belastingbeta lers slechts net beslist noodzakelijke mag worden gevraagd. De heer Juten meent, dat verminde ring van inkomsten ook voortaan de subsidiejagers wat meer op een afstand zal houden. Repliceerende, toont het lid Bressers aan, dat het voor de provincie niet te verwachten is geweest dat de betalingen voor het Wilhelmina-Kanaal en den Maasmond zoolang zouden worden uit gesteld. Tegenover het lid Sasse van Ysselt, die vroeger zelf eens belasting- verhooging voorspeld heeft, voert hij aan dat de finantieele politiek van Gedep. Staten nog steeds de juiste is gebleken. Nadat nog door de leden Rombouts en Juten het woord is gevoerd, verde digt de voorzitter Ged. Staten tegen het verwijt dat zij hunne nota te laat aan de leden hebben toegezonden. Na nog enkele aanmerkingen wordt het voorstel der commissie van rappor teurs in s'emming gebracht. Voor ver mindering der opcenten stemmen 12 leden, tegen vermindering 47 leden. Vervolgens wordt begonnen met de artikelsgewijze behandeling der begroo ting die onveranderd wordt goedgekeurd in inkomsten en uitgaven bedragende f 1.570.490.59, met een sluitpost voor onvoorziene uifgaven van f 38.289.69. Enkele vragen van de leden Panken, Aarden, de commissie van rapporteurs en het lid Willekens worden door den voorzitter beantwoord. Om vijf uur sloot de voorzitter deze zomerzitting, De Katholieke Illustratie'' candidaat J, van Vlijmen en als 2e 2e Can dida P. van Stokkom. DRUNEN. De beide Congregatieën vierde Maaudag op luisterrijke wijze het Aloysius- feest. U 8 morgens ».-m kwart over 6 men eene plechtige H. IVlis, die werd opgedragen door den Z.E.H. Directeur. De Cougiegs- nisten zongen de Hollaudsche Mie van pro fessor Hamers. Na eene algemeene H. Com- mame en de gebruikelijke gebeden werden de morgenplechtigheden besloten met het zingen van een lied van den H. Aloy-ius. Naden raiddag vereenigden zich deleden elk weer in hunne eigen zalen. Bij de meisjes begon om 4 uur de koffietafel en het sprte t van zelf dat bij die ge egeuheid ook het koffie praatje een aanvang nam. Na afloop hiervan werden eenige nummers door de zaugeressen en een drietal leuke voordrachteu ten beste gegeven. Bij de jongens begon reeds om 2 uar de prij-u«tdeeliug voor jongens bene- dcD de 14 jaren. De ouderen vermaakten zich met kaart- en biljartspel tot 8 uur. Toen begon trotseh de heerschende warmte hel Concert. Muziek, zang eo voordrachten alles liep goed vau stapel, al koste het den ac teurs menigen druppel zweet. Als verrassing kregen wij van den heer de Boer nil Leeuw arden een drietal nummers op viool. Aau dezen heer een pluimpje voor zijn spel, doch een bijzonder pluimpje verdient zeker den piauist die den violist zoo uitstekend begeleide. BESOIJEN. In de vergadering van den gemeenteraad van 17 dezer, werd aan den heer G. van Oudenhoven op diens verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school alhier met ingang van lOciobpre.k. Geboren te Druuen op den 9 September 1855, was hij ,van 1 November 1873 tot 31 October 1874 onderwijzer te Baardwijk van 1 November 1874 tot 31 Juli 1882 onderwijzer aan de openbare school te Druuen en sedert 1 Augustus 1882 hoofd der open bare school alhier, waartoe hij op 80 Juni 1882 uit een zestal gegadigdeu werd be noemd. Een genoeglijken en langdurigen rusttijd Z'i hem toege.wenscht. 1 van deze week bevat de volgende. PLATEN Keizer Frans Tozef van Oostenrijk-Hongarije. In de bergen. (2). De eerste R. K. Espetantlstendag in Ne derland De groote zomertentoonstelling te Nijmegen. Ter bescherming van meisjes. Een heerlijke tractatie 1 Een oogenblikje rust op den rit. Een ongewoon reisje voor een Koningin. Dr. Jos. Schrijnen. Het Engelsche Koningspaar in de mijnstreek. Het schrikkelijk mijnongeluk in de Cade- by-schacht De koloniale Landbouwten toonstelling te Deventer. Een symphonie door... doofstomme meisjes 1 25 Jarig huwelijksfeest. E. V. Tervooreu. J. M. van Oers. G. W. Prlncée. Het nieuwste oor logsmiddel, het vliegtuig, boven een der sterkste forten der wereld. TEKST In de bergen (vervolg). Een paardenmiddel. Een merkwaardige prent briefkaart. Aan de Roomsche vrouw in den hoogeren stand. Een Oase (vervolg). Bij onze platen. Wiegeliedje (muziek) Haar beste man. In de Engelsche mijn- districten. De oude klok. Vliegtuigen en pantserforten. Inhoudsopgave. BAARDWIJK. Deze week hield de handboogschutterij «Eendracht maakt macht* haar gewonen jaarlijkschen ou derlingen wedstrijd. De prijzen bestonden uit verschillende prachtige voorwerpen. De leden gebruikten na den wedstrijd in het vereenigingslokaal een maal en brachten den avond verder onder gezel- Hgen kout en vroolijk spel door. VLIJMEN, 18 Juli. In de j 1. gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd de gemeeulere.kening aangeboden, welke met een voordee'iig slot sluit van f 1013,13 terwijl de rekening van het Burgerlijk f Armbp8'uur sluit met een nadeelig slot van f454 70»/r Verder U83 aan de orde een brief van Ged. Staten, waaruit blijkt dat zij den raad voorstellen de jaarwedden van den burge meester en secretaris ieder te verhoogen met f100, en deze te brengen op f800 en f950. De raad verklaarde zich tegen veihnoging. Hierna was aau di orde opmaking voor dracht college van zetters, wegens aftreding van de leden A. F. M mmersteeg en M. va» Wordragen. Als le le candidaat werd gekozen A. F. Mommersteeg, als 2e le candidaat J. van Heivoort Jzo. als Ie -9 LOONSCHEN DIJK, 19 Juli. De Wel Eerw. Heer Ds. Louwe-Kooijmans te Baardwijk hoopt Zondagnamiddag te 2 uur in de Ned. Herv. Kerk te Loonschen Dijk op te treden. De heer M. H. van der Horst, hoofd der opeDbare lagere school alhier en hoofdbestuurslid van het N.O.G., zal het N.O.G. vertegenwoordigen op de 47ste Algemeene Vergadering van de «Ver eeniging van Leeraren bij het Middelbaar Ouderwijs,* welke zal gehouden worden in «Concordia,* Van Coothplein te Breda op 27, 28 en 29 Augustus 1912. VRIJH.-CAPPEL, 20 Juli. Onze dorps genoot D. Hoogakker is heden benoemd als machinist aan de stoomzuivelfabriek te Nieuwerkerk a.d IJsel. J.l. Maandag en ook Dinsdagtrokken ook van uit onze gemeente, evenals van de omliggende plaatsen een menigte menschen naar 's Grevelduin-Capelle om getuigen te zijn van de vliegdemonstratie, te houden door den heer v. d. Burg, welke ook hier door de vele strooibil jetten enz. was aangekondigd. Ontevreden moesten alle bezoekers terugkeeren daar de aviateur niet kwam en op zich wachten liet. Te Capelle wachten ze mogelijk nog wel. Te betreuren was het dat de duizenden bezoekers teleurgesteld terug moesten, te meer nog, daar het weder gunstig genoeg was, dat dit geen verhindering voor den aviateur behoefde te zijn. Zijn we nu goed ingelicht, dan hebben enkele ingezetenen alhier, het initiatief op zich genomen, pogingen te doen om alhier een aviateur te krijgen. Wij juichen dit plan toe, hopen dat de commissie hierin slagen mag, en dat zij gelukkiger zijn mag dan de commissie uit het naburige Capelle. CAPELLE. Woensdag slaagde de heer C. Th. de Jong, alhier voor het eind examen H.B.S. te Breda. Donderdagavond reden twee karren achter elkaar. Op de eerste zat achteraan de 10-jarige W. v. d. H. Bij 't afspringen viel het ventje op den grond en kwam onder de andere kar terecht, waardoor het zijn been zoodanig bezeerde, dat Dr. Kohier werd ontboden. WASPIK, 19Jali. Dinsdag 1.1. maakten de leden van het R.K. Zangkoor alhier hun gewoon jaarlijksch uitstapje. Dit jaar giug het per rijtuig naar Oisterwijk om over 's Bosch en Waalwijk terug te keeren. Op de eerste plaats werd een fijn diner gebruikt. In den Bosch werd de bioscope bezocht en te Waalwijk nog een uurtje op de kermis doorgebracht. De dag had een bijzonder prettig verloop, zoodat door allen volop van dit uitstapje ge noten is. RAAMSDONK(Dorp) 19 Juli. Het her bouwen van den z.g. ouden watermolen is aangenomen door de heeren A. van Dalen Co a f1200. Hedenmorgen viel de 12-jarige F. Langerwerf van een hooiberg en bezeerde zich daarbij zoo ernstig dat de hulp van Dr. Smits moest worden ingeroepen. RAAMSDONKSVEER. Tot hoofdonder wijzer aan de Chr. School alh. is benoemd de heer P. A. van Schuppen van Veenea- daal.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5