Zondag 28 Juli 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. iONKEY BRAND Buitenland, Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Burgerlijken Stand. N iiikOier 61 f België. Portugal. Engeland. Kerknieuws van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als verroest ijzer als wat geverfd Nieuw 1 en Zilver Staal is als ZE HELPT HET SCHOONMAKEN HUIS VAN ONDER TOT BOVEN. gedachten gewisseld over onze weder- zijdsche inzichten. Deze gedachtenwis- seling is sedert voortgezet in een geest van wederzijdsche volkomen openhartig heid en vriendschap, en wij hebben thans het voordeel te onderhandelen met den uitstekenden diplomaat, door wien de Keizer zich bij ons Hof laat vertegenwoordigen.4 Spr. betreurde de toenemende uitgaven voor vloot en leger, maar ieder weet, dat Engeland, voor zoover 't er aan moet meedoen, toch geen agressieve be doeling heeft. Engeland's verantwoorde lijkheid is zeer groot en het moet van voordeeliger doeleinden afzien, omdat het zich thans uitgaven moet getroosten voor de handhaving zijner suprematie ter zee een noodwendige assurantie van Engeland's buitengewone belangen. Deze rede, die zeer vredelievend klinkt en ongetwijfeld ook in Duitsch'and goe den indruk zal maken, werd herhaaldelijk door toejuichingen onderbroken. Hendrik te Spa aangekomen. Priester door een socialist vermoord. Gistermorgen heeft te Brussel een af schuwelijke misdaad plaats gehad. Een socialist heeft een priester onverhoeds overvallen en hem in koelen bloede dood gestoken. Het »H. v. A.4 meldt omtrent dezen gruwelijken moord het volgende >Donderdagmorgen, circa 9 uur, zat een priester in het Park zijn brevier te lezen op een bank tegenover het Paleis der Natie. Eensklaps kwam een man, van circa 50 jaar oud, op hem toegesprongen en plofte hem een dolk in de borst onder den uitroep »Leve de revolutie. Leven het algemeen stemrecht.4 De moordenaar wierp zijn wapen weg en trachtte de vlucht te nemen, toen een opzichter die van verre den moord zag gebeuren, kwam toegesneld en hem bij den kraag pakte. Toegesnelde per sonen en politiemannen brachten den schurk in verzekerde bewaring. Het slachtoffer is een Fransch priester abbé Fleury, sedert eenigen tijd te Brus sel verblijvend. Hij was op de bank neer gezakt. Stervend werd hij naar het St. Jansgasthuis vervoerd waar hij kort na zijn aankomst den geest gaf. .De moordenaar, naar het politiebureau gebracht, verklaarde te beeten Antoon Peyl, geboren te Gent, 12 April 1857. Hij zeide, de zitting van Woensdag in de Kamer bijgewoond en zijn besluit genomen te hebben na de redevoering van Destrée. (socialist.) Deze, zeide hij, heeft in mij de ge dachte doen oprijzen, dat nu de tijd ge komen was om van woorden tot daden over te gaan. Had ik, vervolgde hij, in de Kamer een revolver op zak gehad, dan zou ik geschoten hebben op minister de Bro- queville, op minister Carton de Wiart, of op den voorzitter. De kerel schijnt hoegenaamd niet in de hersens verward te zijn en legde zijn vèrklaringen af met vaste stem. Deze misdaad verwekte te Brussel een ongehoorde opschudding.4 Uit dit droeve feit blijkt weer eens, welke noodlottige gevolgen de ophitsen de redevoeringen van socialistische lei ders kunnen hebben, maar tevens ook dat het huichelaars zijn die beweren dat de socialisten niets tegen priesters of godsdienst hebben. Portugal en Spanje. De correspondent van de >Times4 te Lissabon deelt in een telegram aan zijn blad mede, dat senor Rodriguez Soriano de welbekende Spaansche republikeln- sche afgevaardigde, op bezoek is ge komen bij de republikeinsche partijleden in de Portugeesche hoofdstad, waar hij met groote geestdrift werd ontvangen. Hij is het n 1. die onlangs de protesten van Portugal tegen de beweerde be scherming, door de Spaansche regeering aan de Portugeesche uitgewekenen ge geven, in Spanje krachtig heeft onder steund. Toch wordt zijn bezoek, naar de cor respondent verneemt, in officieele kringen als wat ontijdig beschouwd. Want juist een der voornaamste grieven der Spaan sche regeering tegen de Portugeesche is de nauwe verstandhouding dietusschen de Spaansche en Portugeesche republikeinen bestaat. En daar de betrekkingen tusschen Spanje en Portugal toch al wat gespan nen zijn, is het bezoek van senor Soriano nu juist niet geëigend die te verbeteren, daar de pers voortgaat de Spaansche regeering en Canalejas scherp aan te vallen. Z. K. H. had te kennen gegeven strikt incognito te willen reizen, toch woeien van verscheidene gebouwen de Holland- sche en Belgische vlaggen. 's Avonds werd in 't hotel waar Z. K. H. logeerde een concert gegeven. Donderdagmorgen verliet de Prins Spa en heeft Zijn reis naar 't Herzogenwald aangevangen. Van hier zou Z. K. H. naar het buitenverblijf Clerguon, van koning Albert van België gaan, alwaar Hij de gast zou zijn van den Belgischen koning. De Prins was vergezeld van den direc teur van Belgischen Waterstaat, den heer M. Grahay, die de orde van Oranje Nassau, ontving. Reuter seint uit Brussel De »Etoile» meldt dat Donderdag de bliksem tot zes keer toe insloeg in het kasteel Clergnon, waar de Belgische koninklijke familie en Prins Hendrik ver toefden. De schade die aangericht werd onbelangrijk. De vorstelijke per- |J. S., dienstknecht, laatstelijk wonende Bevaar making van de Maas in Limburg. Naar de N. Ct. verneemt, is in ont werp van de regeering betreffende de be- vaarmaking van de Maas in Limburg ook opgesloten een kanaal van Mook naar Nij megen Daardoor zou de afstand van Ven- lo naar Rotterdam en Amsterdam belang rijk worden verkort, aangezien menande s zou hebben te varen van Mook naar St. Andries om vandaar de Waal te berei ken, en juist dat deel van Mooi naar St. Andries zeer kronkelend is. De echtscheidings procedure. Naar de Maasbode verneemt, is de in diening van een wetsontwerp, vervan gende het ingetrokken ontwerp-Nelissen in zake de echtscheiding, elk oogenblik te verwachten. Minister Heemskerk. Ter gelegenheid van het feit dat de Minister van Binneclandsche zaken, mr. Heemskerk, eenige dagen geleden zijn 60en verjaardag vierde, boden zijn ambt- genooten hem gisterenavond te Scheven- ningen een diner aan, waaraan ook de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. De Marees van Swinderen deelnam, in Enge- heeft on- Engeland's buitenlandsche politiek. In den Imperialen Defensie-Raad hield minister-president Asquith een rede, waarin hij constateerde, dat de buiten landsche betrekkingen met alle Mogend heden hartelijk en vriendschappelijk zijn en Engeland geen aanleiding tot geschil heeft met welke Mogendheden ter wereld ook. »Onze betrekkingen met Duitschland zijn van vriendschappelijken en welwil- lenden aard. Lord Haldane heeft in het voorjaar Berlijn bezocht en daar van mr. die daartoe zijn verlof dat hij land doorbrengt met een dag derbroken. De Invaliditeitswet. Naar het sVolk4 verneemt, heeft Mi nister Talma in de vergadering der com missie van voorbereiding zich absoluut tegen vrijstelling der laagste loonen ver klaard en gezegd, voor een andere rege ling die hetzelfde doel beoogt, geen prac- tische oplossing te weten. Ook voor bet overige is doorhem geen enkele concessie van eenige beteekenis gedaan. Het Patroonsblad. Te beginnen met Augustus a.s. zal »Het Patroonsblad4 grooter van inhouc worden en intusschen, inplaals van we kelijks, om de veertien dagen verschijnen De abonnementsprijs wordt tegelijker tijd van f 4 gebracht op 2.50. Het Hof. Woensdagavond is Z. K. H. Prins was sonen bewaarden allen hun koelbloedig heid en stelden hun gevolg gerust. Prins Hendrik logeerde den Dacht op het kasteel, en vertrok Vrijdag weer naar Holland. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Omtrent het behandelde in de com missie van voorbereiding voor de Inva liditeitsverzekering verneemt >HetVolk4 nog het volgende Zooals men weet, is bij de berekening van de door premies op te brengen be- noodigde kapitalen voor de dekking van het invaliditeits- en ouderdomspensioen, een rentevoet van 3 procent aange nomen. Reeds op 11 Maart zond de commissie van Voorbereiding aan den minister haar verslag omtrent de punten van overleg, dat zij met de regeering omtrent de algemeene beginselen wenschte te hou den, waaronder ook voorkwam het ver zoek om een nieuwe berekening van premies en uitkeeringen op den grond slag van een rentevoet van 37a ®f 4 procent. De minister is nu voor den kraentigen aandrang in zoover bezweken, dat hij, na met zijn ambtgenoot van Financiën te hebben overlegd, of het veilig geacht kan worden een rentevoet van 31.'t pro cent aan te nemen, de nieuwe berekening aan zijn wiskundigen adviseur zal op dragen. Daarbij is intusschen de vrees lang niet denkbeeldig, dat de uitslag van het ministerieel overleg aangaande de veiligheid in groote male zal worden beheerscht door de vraag of de wis kundige adviseur eventueel zijn nieuwe berekeningen nog zoo tijdig zal kunnen verrichten, dat de openbare behandeling toch nog in October zal kunnen plaats hebben. Intusschen is van dezelfde zijde, die ook reeds bij de Ziektewet zich bij amendement deed kennen (Aalberse- Passtoors, Red.) het voornemen aange kondigd, naarmate de loonen geringer worden, het werkgeversaandeel boven de helft te doen stijgen, een soort belasting- straf op het betalen van lage loonen. Doch de Minister heeft zich krachtig verzet tegen zoo'n regeling, die tenge volge zou hebben, dat ongeveer alle werkgevers te plattelande onder die strafbepaling zouden vallen, en van andere zijde is niet minder krachtig be toogd, dat de laagste loonen veelal wor den betaald in de ondernemingen, waarin de minste winst wordt betaald, zoodat het niet aangaat al die kleine werkgevers met een sterk verhoogde premie te belasten. Wat betreft de eenmaal verworven rechten van hen, die ophouden werk lieden te zijn in den zin der wet, en die verklaren niet langer verplicht verzekerd te willen blijven (omdat zij dan de volle premie alleen moeten betalen, zal getracht worden het tegoed van deze gewezen verzekerden te doen overschrijven op het konto van de vrije verzekering, welke tot stand kan komen en in stand blijft door de storting van éénmaal f 1.50 Verder zal evenzeer worden onderzocht of, uit een eventueel tegoed op de „vrije verzekering kan worden over geschreven op de verplichte, om aldus in tijden van werkloosheid en loondaling op den ouden dag de verplichte premies aan te vullen. te Rotterdam, wegens inbraak en dief stal, gepleegd tijdens het carnaval bij Jhr. mr. L. v. Meeuwen te 's Hertogen bosch, waar hij ongeveer f 350 ontvreem de en bij wien hij zich weder toegang verschafte, alsmede wegens diefstal bij mevrouw de wed. J. De Bergh, een ge vangenisstraf van 8 jaar. Beklaagde wordt eveneens verdacht van inbraken te 's Gravenhage. De moord te Uden. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch deed uitspraak in de vreeselijke moord zaak te Uden waarin de 33-Jarige land bouwer Joh. v. V. uit Uden (thans ge detineerd) als beklaagde terechtstond. Hij wordt verdacht het meisje ergerlijk mishandeld te hebben en haar later te hebben gewurgd. Om zijn misdaad te verbergen, heeft hij zijn slachtoffer, na het plegen van het geweld, onder het paard geworpen om zoo den waan te wekken, dat het kind een kip onder het paard wilde weg nemen, en daarbij een doodelijken trap heeft gekregen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank den be klaagde wegens doodslag tot 15 jaar ge vangenisstraf, onder aftrek van het voor arrest. De advocaat-generaal van het Hof kon geen doodslag ten laste leggeD, doch alleen mishandeling met zwaar lichame lijk letsel en eischte 4 jaar gevangenis straf. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank, als zijnde niet met voldoende redenen omkleed. Beklaagde werd aan dezelfde feiten als in prima schuldig ver klaard, n.l. doodslag en veroordeeld tot dezelfde straf, 15 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en last tot zijn gevangenhouding. De Carnavalsdief. De Bossche Rechtbank eischte tegen Een geweldadige poging tot diefstal. Om streeks 5 uur gistermiddag hebben twee onbekende personen zich toegang ver schaft tot de woning van den 56-jarige blikslager E. C. H., op de tweede ver dieping van pand 101 op den Goudsche- weg te Rotterdam. Zij waren naar schat ting 26 jaar en hadden het gelaat bedekt door een masker. Zij drongen onverwacht de kamer binneneen ging in de keuken, waar deze de 18-jarige dienst bode W. Z., wonende Linker Rottekade, vastgreep en in de aangrenzende kamer sleurde. Daar ontstond een wilde worste ling, waarbij de tweede onbekende moest helpen het meisje te knevelen Zij bonden haar handen op den rug en stopten een prop in haar mond. De vrouw des huizes, die zwaar ziek in een alcoof te bed lag werd met een doek vastgebonden. Dit blijkt niet zonder geweld en hevig verzet te zijn gegaan want men vond in bed een plukje haar van een der laffe aanranders en op de dekens waren sporen van laarzen. Toen de vrouw gebonden lag vroegen de dieven waar het geld geborgen was. Zij wenkte >boven4, waarop de kerels de kamers afsloten en zich naar den zolder begaven. Van deze gelegenheid wist de zieke vrouw gebruik te maken zich los te wringen van de boeien, uit bed te gaan en luidkeels om hulp te roepen De mannen merkten onraad, vluchtten ijlings de trap pen af en wisten te ontkomen. Zij bleven onbekend en men heeft van hen slechts een vage beschrijving. Buren snelden op het geroep toe en vonden de vrouwen zeer ontdaan, de dienstbode zelfs nog gebonden in de kamer. Men waarschuwde de politie en de commissaris der 3e afd. de heer L. J. C. Vuijk, en de inspecteur van Blaauw stelden aanstonds een uitgebreid onder zoek in. Direct werden er signalementen verspreid en men heeft hoop de laffe aanranders te vatten. Jeugdige misdadigers. De jury van Douai veroordeelde een paar schooljon gens uit Duinkerken tot vijf en twee jaar gevangenisstraf, omdat zij op de openbare straat personen met de revolver in de hand hadden overvallen om hen te berooven. De gendarmerie van Pontoise nam vier jongens gevangen, die getracht had den den sneltrein Parijs—Treport te doen ontsporen door een groot aantal zware steenen op de rails te leggen. De ma chinist wist door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen. De jongens poch ten er op, dat zij anarchist waren Het vorig jaar is de winst van de speelbank te Monte-Carlo zoo groot ge weest, dat alle 3000 bedienden der So- clété een salarisverhooglng van ongeveer 75 Ifrancs per maand gekregen hebben, wat 2.700.000 fr. per jaar kosten zal. Voor 't afgeloopen jaar heeft de maat schappij 7 326.903 fr. afgediagen aan de regeering van 't vorstendom Monaco, tegen 6.724.569 frs. in 't vorige jaar. Per aandeel wordt er dit jaar maar 320 frs uitgekeerd. De winst op het speelhol bedroeg een dikke 18 mlllioen. De vergiftigingszaak te Breda. Gis teren is het rapport der deskundigen, de heeren v. Waegeningen en Wetzelaar in zake de vermoedelijke vergiftiging van mej. N te Breda, bij den rechter van instructie ingediend. Het deskundig onderzoek heeft klaar en duidelijk aangetoond dat mej. N. in derdaad is vergiftigd en er zijn aanwijzin gen te over dat de verdachte in deze schuldig is. Telkens deed hij in haar thee »een versterkingsmiddel4, zooals hij den ande ren huisgenoten trachtte wijs te maken. Op een min of meer geheimzinnige manier mengde de verdachte (die vroeger reiziger in chemicaliën is geweest) dat zoogenaamd versterkingsmiddel4 door de thee van zijn vrouw. Aanvankelijk schijnt het vergift niet voldoende te hebben gewerkt tot hij tenslotte de portie aanmerkelijk vergrootte wat den dood der vrouw tengevolge had. De behandelende geneesheer dacht reeds dadelijk aan vergiftiging, daar hij anders de ziekteverschijnselen moeielijk verklaren kon. Hij gaf daarom opdracht om het braaksel der vrouw te doen onderzoeken. De verdachte zelf is er echter in ge slaagd in plaats van het braaksel zijner vrouw ander braaksel te spelen in handen van den heer Wetzelaar, die het onderzoek zou verrichten. Begrijpelijk is, dat dit onderzoek niets opleverde zoodat er verlof tot begraven werd verleend. De misdaad zou nimmer aan het licht zijn gekomen, als niet later praatjes van buren en kennissen der overleden vrouw, verdenking hadden gewekt. De instructie is nog in vollen gang, maar getuigen zeiden, dat er reeds nu talrijke aanwijzingen tegen beklaagde zijn, die zich nog steeds in voorloopige hech tenis bevindt en in zeer zenuwachtigen toestand verkeert. Hij blijft echter nog steeds ontkennen. (Bred. Ct.) De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Het >Hbl. v. Antw.4 weet het vol gende te melden »De leden van het voorloopig comité der Wereldtentoonstelling van Antwerpen in 1917 zijn door baron de Broqueville, voorzitter van den ministerraad en Hubert minister van nijverheid en handel ont vangen. »De ministers hebben het ontwerp van het comité zeer gunstig onthaald en een Dleuw onderhoud zal eerlang plaats heb ben alles laat verhopen, dat de regee ring hare bescherming zal verleenen aan de toekomstige tentoonstelling van Ant werpen. »Zoodra de beslissing der regeering officieel zal wezen, zal overgegaan wor den tot de samenstelling van het defi nitieve comité. Men meldt ons uit Boxtel De Eerw. Frater Theodorus in de wereld. Joh. Hendrikx uit Rotterdam gaat ons huis verlaten, om zich te Cu racao aan het onderwijs te wijden. Moge het den nog jeugdigen, voortvarenden en steeds opgeruimden frater gegeven zijn aldaar een arbeidzaam veld te vinden, tot verheffing der jeugd en tot glorie van God. FRATERSHUIS, Boxtel. HEÜSDEN. Echo van het Zuiden. 1571 Van 18 tot 25 Juli. GEROREN Arie Leendert, z. van Bastiaan Sluij- mers en Lijntje van Berkel. ONDERTROUWD: Jan Philip Hendrik Kramer, ond 31 jaar en Mathilde Adriana Jacoba Wijnands oud 29 jaar. OVERLEDEN: Wilhelmus Johannes van Os,oud 84 jaren Hnbertha Johanna van der Pol oud 1 jaar.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5