Derde Blad. Provinciaal Nieuws. """BINNENLAND.""' Gemeenteraad. NUMMER 63 ZONDAG 4 AUGUSTUS 1912. 35e JAARGANG. Invalidileits en O uderdoinsv er zekering. De »Tijdc van gisteren bericht: De Commissie van voorbereiding der Invaliditeits- en ouderdomsverzekering bracht het heden tot art. 208 (betaling der premie.) Zij hoopt, zij 't ook door verlenging van haar arbeidsduur tot heden vergaderde zij van half 11 tot 4 uur Vrijdag met het verslag gereed te komen. Over het resultaat valt weinig te zeg gen. Er werd een groot deel van den tijd besteed aan een bespreking van de redactie, die, mede als gevolg van de ingewikkeldheid van het onderwerp, hier en daar verbetering en verduidelijking vraagt. De Minister van Landbouw was daarbij zeer tegemoetkomend. Over zake lijke wijzigingen bepaalde hij zich in den regel tot een toezegging van nadere overweging en overleg met zijn finan- ciëelen adviseur, zoodat, omtrent de definitieve wijziging van het ontwerp als gevolg van het overleg, nog weinig valt te zeggen. De algenieene indruk blijft echter, dat de Minister zeer beslist vasthoudend aan het beginsel van ver plichte verzekering, dat aan zijn ontwerp ten grondslag ligt zeer groote neiging toont aan bezwaren, ook van tegenstan ders tegemoet te komen. Indien men Vrijdag gereed komt, mag worden ver wacht, dat het verslag in het begin van September publiek zal worden. Het overleg over de administratieve rechtspraak dat in de eerste dagen van September zou worden gehouden, zal, naar wij vernemen, vermoedelijk worden uitgesteld indien het ook maar op eeniger- lei wijze vertraging der behandeling van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering zou ten gevolge hebben De Regeering stelt het toch ten zeerste op prijs, dat niets aan de tijdige afdoening van dit ontwerp in den weg komt te staan. Nederland en België. Van de Handelskamer te Antwerpen ontving het >Handelsblad van Antwer pen4 een tweetal publicaties, die de be trekkingen tusschen Nederland en Bel gië in tweeërlei opzicht bevatten. De eerste betreft het spoorwegverkeer tusschen Antwerpen en Holland, maar in 't bijzonder het ontwerp tot afleiding van den internationale treinen, die thans den weg Antwerpen Roosendaal Breda Tilburg 's-Hertogenbosch volgen. Nu bestaat er 'n ontwerp om niet meer over Antwerpen, Roosendaal en Breda, Tilburg te bereiken, maar wel te Duffel eene vertakking te leggen, die recht naar Tilburg zou loopen over Lier-He- renthals-Turnhout-YVeelde en Baarle- Herlog- De afdeeling Diamant-nijverheid* der Handelskamer nu, komt daartegen op en zegt >Om op een traject van verscheidene uren eenige minuten te winnen, zou men Antwerpen, het belangrijkste stilstands- punt op heel de baan, links laten liggen zoo iets is niet aan te nemen, te meer daar eens de omheining afgebroken de sneltreinen niet meer in het straatje zonder eind van ons ellendig middenstation zullen moeten binnenloo- pen en kunnen stoppen in het op het grondgebied van Borgerhout ontworpen station. Overigens er bestaat een heel een voudig middel om het traject te ver korten, zonder Antwerpen te benadeelen, namelijk het aanleggen van den spoor weg der Kempen (over Brecht Hoog straten Weelde) waarvan er sprake is sedert 1843 en die den weg Antwerpen- Tilburg (nu 87V2 K- M.) met 14 K. M. zou verminderen, dus evenveel als het ontwerp dat nu Antwerpen slachtof fert ten voordeele van Turnhout en Lier die geen het minste verkeer hebben met Amsterdam. Indien er ééne verlegging van de baan der internationale treinen komt, dan moet het die zijn voorbij Antwerpen, van Eeckeren uit dwars door de Kem pen, en de handel van Antwerpen zal niet dulden dat men er eene andere make". De tweede publicatie van de Handels kamer betreft het bevaarbaar maken van de Maas. Om de kroon te zetten op al de moei lijkheden waartegen onze schipperij te kampen heeft, zegt de Handelskamer dringen de Nederlanders nu aan op het bevaarbaar maken der Maas op de Lim- burgsche grenslijn, wat een ramp voor Antwerpen dreigt te worden. Rotterdam heeft nu reeds het leeuwen aandeel van het Rijnvervoer, 't zou ons nu niet alleen nog het Luiksche bekken ontnemen, maar ook dit van heel de Boven Maas tot in Frankrijk en in El- meer het woord verlangende sluit de Voor zitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 4. Vaststelling kohier hoofd, omslag 1912. zas-Lotharingen, alsook het vervoer ko mende van de Samber. Bij den invoer ook zou Rotternam onze plaats innemen in al die streken, die evenwel ons na tuurlijk hinderland uitmaken. Het eenige middel om die gebeurlijk heid te voorkomen is het onverwijld aanleggen zonder af te zien van het rechtstreeksch kanaal van Antwerpen naar den Rijn, waarop meer dan ooit moet aangedrongen worden van een rechtstreeksch kanaal Antwerpen-Luik, op Rijnsectie, gansch op Belgischen bo dem. Dit kanaal zou spoedig moeten voltooid worden en derwijze aangelegd dat het zelfs het grootsche plan, hetwelk Neder land met de grens-Maas voor heeft, overtroffen zij. Nederland op de wereldtentoonstelling te Gent. We lezen in de »G. v. Antw*. De afgevaardigden der Gentsche we reldtentoonstelling en die van het Hol- landsch comité der tentoonstellingen in den vreemde, zijn tot overeenstemming gekomen aangaan'e de deelneming van Holland aan de Gentsche Wereldtentoon stelling in 1913 te houden. Onze uitmuntende naburen hebben er aan gehouden, hoewel zij zelf in 1913 ten hunnent tentoonstellingen en feesten inrichten bij gelegenheid van hunnen honderdsten verjaardag ons een bijzonder bewijs van sympathie te geven, door in de Gentsche Tentoonstellingeene belang rijke afdeeling van Nederlandin terichten. Dat bewijs van hartelijke vriendelijk heid zal des te meer in België op prijs gesteld worden, daar de Hollandse he regeering besloten heeft officieel deel te nemen aan de Gentsche tentoonstelling, alwaar zij zal vertegenwoordigd zijn door eenen algenieene commissaris die zeer sympathiek is en die door de veelzijdige betrekkingen, welke hij heeft in de beide landen, om zoo te zeggen van zelf aan gewezen werd om die groote zending waar te nemen bij ons, en tevens nauwer en nauwer de vriendschapsbanden toe te halen welke ons aan onze Noorder broeders verbinden. Zevende Sociale Week De Sociale week te Breda beloofd nu reeds een succes te zullen worden. Nau welijks is in de Pers den officieelen datum bekend gemaakt en zijn kaarten beschik baar gesteld, of reeds moet voor de openings- en sluitings-vergadering naar een grootere localiteit worden uitgezien. Voor de openingsvergadering is men daarin geslaagd, wijl op Zondag 1 Sep tember de St. Antoniuskerk in de St. Janstraat, bij de Groote Markt, voor dit doel welwillend is afgestaan. Alle overige vergadeiingen ook de sluitingsvergadering hebben plaats in den St. Jozephs Kring, Waterstraat 5. Het Centraal Bureau v. d. K S. A. HEU8DEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 2 Aug. des avonds ten Voorzitter Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer kwart voor 8 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heeren De Jong, Veerman, Vos, Prins, Mol en van Everdingenafwezig de heer van /Vndel. De notnlen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Aanbieding gemeenterekening 1911. Voorzitter. Als gewoonlijk stel ik voor een commissie van onderzoek te benoemen en wijs daarvoor aan de heeren Vo«, Mol en Veerman. 2. Opmaken voordracht zetters wegens gewone aftreding van de heeren de Jong en Veerman. Op de voordracht worden geplaatst voor de vacature de Jong de heeren 1 De Jong. 2 L. de Mol. Voor de vacature Veerman, de heeren 1 Veerman. 2 K. A. van Rijswijk. 3. Af- en overschrijving. Voorzitter. Er moet een af- en over schrijving plaat9 hebben. De post voor de marktmeester, moet door de hooge pacht prijzen die met kermis zijn betaald, met f 60 worden verhoogd. Dan is er ontvangen f 151,30 voor oud lood dat we verkocht hebben, en f 140 hebben we moeten betalen voor het repareeren van de speelklokketoren. Vos. Die f GO heeft de marktgaarder die nu meer dan vorige jaren. De Jong, Ja, dat ie een buitenkansje voor hem. De stoomfiets betaalde alleen reeds f 500. "Voorzitter. Er bestaat zeker geen bezwaar om die posten aldus af en over te schrijden. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand Waalwijk, 3 Aug. 1912. Examen. Mejuffrouw Jeanne Kommeren, onder wijzeres alhier legde Woensdag te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen Engelsche taal L O. af. Zij genoot hare opleiding bij den heer C. Bogaers leeraar M O. Fransch en Engelsch en directeur van den gemeente lijken handelscursus te 's Bosch. Concert. De vereeniging „Waalwijks Belang" zal op Zondagmiddag 11 Augustus a.s. een concert doen geven op de kiosk op de Markt alhier. Daartoe is uitge- noodigd de fanfare„Concordia" van Loonopzand, directeur de heer A. Stravers te Kaatsheuvel, welke vereeniging on langs op 't concours te Zaltbommel zoo'n kolossaal succes had. Het concert vangt aan des namiddags ten half vijf. Bij be komen verlof zal de fanfare onder een paar marschen van de Haven naar de Markt trekken. Waalwijks Belang Het bestuur van „Waalwijks Belang" heeft in zijné laatste vergadering besloten op Maandag 12 Augustus a.s. des avonds ten 8V9 uur in de achterzaal van 't hotel Verwiel eene algemeene vergadering te beleggen. Onder meer zal aan de orde komen „bespreking van de kermis aangelegen heid, nl. welk standpunt „Waalwijks Belang" heeft in te nemen ten opzichte eener eventueele poging om de kermis te verkorten. Na onderlinge bespreking zal deze kwestie bij stemming worden uitgemaakt. Zooals men weet, bestaat er alle kans dat er een voorstel bij den gemeente raad komt om de kermis te brengen op vier dagen en nu acht het bestuur van W. B. deze zaak wel van zooveel be lang om alle leden van W. B. te doen oordeelen of er van de zijde dier ver eeniging iets moet worden gedaan, en zoo ja, in welken geest. Sobriêtas-dag. Aan de besturen van alle R. K. Drank- weervereenigingen in Nederland is een circulaire gezonden, waarin 0. m. wordt verzocht om een sobriëtasdag op 4 Aug. teorganiseeren en deze dag, onmiddelijk het Roermondsche Congres tegen het bier-alcoholisme voorafgaande, tot een algemeenen R.K. Drankweerdagte maken, waarop allerwegen door de Roomsche drankbestrijders instemming wordt be tuigd met het doel van dat congres „afwering van het biergevaar, vooral door beperking van het getal bierhuizen." Daarom zal, naar wij vernemen, de Maria-vereeniging zoowel als de St. Paulus-Vereeniging alhier vergadering houden op morgen 4 Augustus en zullen de onderscheiden besturen op die ver gaderingen een voorstel doen om in stemming te betuigen met het doel van het op 6, 7 en 8 Augustus te Roermond te houden Kath. Congres tegen het Bier- alcoholisme. Lijsten zullen dan mede gepresenteerd worden, om daarop hand- teekeningen te plaatsen als adhaesie- betuiging aan het request door het Lim- burgsch Kruisverbond en den Limburg- schen Mariabond den 26 October 1911 aan Z. E. den Minister van Binnenl. Z. verzonden tot afwering van het bier gevaar vooral door beperking van het aantal bierhuizen. Alg. Vergadering A. N. B. v. S. te Oisterwijk. Morgen wordt in 't mooie Oisterwijk de jaarvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten gehouden, waarvan wij 't programma reeds in een vroeger nummer opnamen. Wij twijfelen er niet aan of vele leden zpllen tegen woordig zijn, zeker ter algemeene ver gadering. De agenda is belangrijk ge noeg; noemen we slechts 't prijsverhoo- gingsvraagstuk en den steun aan 't anti- tariefwet-comité, een punt waaraan zelfs ons katholiek hoofdorgaan „de Maas- bode'(die 't zij hier even tusschen haakjes gezegd, tegenwoordig door haar leiding, haar hoofdartikels en haar zeer belang rijke correspondenties e. m. a. uitmunt), een hoofdartikel wijdt. Men kan echter belangrijk van meening verschillen met dit dagblad over 't onderhavige onder werp. Men kan tegen de tariefwet zijn, zonder de regeering te willen ondermij nen en ook een comité dat deze wet graag van de baan ziet, steunen, zonder politieke bedoelingendal ziet men trouwens aan de samenstelling van 't comité. Wij blijven er bij dat 't ons zeer begrijpelijk en rechtvaardig voor komt dat de schoenfabrikanten tegen 't tarief op leder enz. krachtig blijven strijden. Zoo'n bijeenkomst van vakmenschen heeft overigens altijd vele goede zijden, en het hoofdbestuur moet zoo dikwijls voor aller belangen vergaderenlicht dus dat alle leden op de algemeene ver gadering verschijnen. Daarenboven de ontvangst belooft uitstekend te zijn het dag. bestuur met de afdeeling Oisterwijk zullen hun best wel doen. Bulletins. Ook op onze Gemeenteschool voor Lager en M. U. L. O. is men thans over gegaan tot het uitreiken aan de leerlingen van driemaandelijksche bulletins ofz. g. puntenlijsten. Deze bulletins zijn, naar het ons voorkomt, zeer practisch inge richt en zullen niet nalaten goede resul taten op te leveren. Concours. Dinsdag j.l. trad de heer Kallenbach uit 's-Bosch voor de eerste maal op als instructeur bij onze Liedertafel, die, ge lijk men weet, Zondag 18 Augustus deel neemt aan het Concours te Rotterdam. Het doet ons genoegen, te vernemen dat de bekende musicus zijn hooge te vredenheid betuigde aan den heer Sars voor de degelijke wijze, waarop deze met zijne Vereeniging het verplichte stuk „Goede Nacht" van Bart Verhallen had ingestudeerd. Jubileum. Op den feestdag van Maria-Hemel- vaart zullen de dames Jeanette van Dijck, Maria van Haren, Adriana Verouden, Cornelia Stada den dag herdenken, waarop zij voor 40 jaren toetraden als lid der Congregatie van O. L. Vrouw. In eene plechtige vergadering dien mid dag te houden, zullen den jubilarissen medailles worden uitgereikt ter herin nering aan dit zeldzaam jubileum. Vet slag Kamer van Koop handel te Dongen. Zooals we reeds op een andere plaats opmerkten, hadden wij niet 't genoegen een verslag der Kamer van Koophandel te Dongen te ontvangen, 't Is begrij pelijk ons blad wordt ook niet gelezen in plaatsen, waar schoen- en lederin dustrie zeer inheemsch zijn, bv. Waal wijk, Baardwijk, Besoijen, Drunen, Kaatsheuvel enz. enz. Men vestigt onze aandacht op eene passage voorkomende in dat verslag, die luidt als volgt „Het is te betreuren, dat de Vakschool te Waalv/ijk, door hare ongunstige lig ging ten opzichte van deze plaats, zoo weinig gelegenheid biedt voor onze aanstaande werklieden om aan hare lessen deel te nemen. Door gebrek aan openbare verkeersmiddelen met Waal wijk is het bezoek aan die school zoo goed als geheel uitgesloten." Wij gelooven dat de Kamer beter had geschreven, dat het zoo te betreuren is dat Dongen, zonder eenige spoorweg verbinding zoo slecht gelegen is ten opzichte van bijna elke plaats. Waal wijk met spoor, tram en haven ligt zeer gunstig ten opzichte van elk ver keer. En waar Dongen terecht boogt op z'n tal van looierijen, schoenfabrieken, daar gelooven wij dat het bezoek van zoons van die looiers en schoenfabrikanten, die later de zaken zullen moeten leiden en drijven, niet uitgesloten zal zijn. In tegendeel, elk schoenfabrikant en leer looier met een blik in de toekomst, zal er op staan dat z'n zoon, toekomstige chef, het vak van meet af. in den grond leert. En waar zal men die kennis beter opdoen, dan aan de rijksvakschool, al staat die te Waalwijk, en al moet men er zich wat moeite (bv. per fiets) voor getroosten, of wat aan ten koste leggen door tijde Iijke vestiging aldaar. Fen buitenland- sche vakschool zal nog wel duurder kosten En voor de werklieden zal men wel cursussen krijgen ook in Dongen, als op zoovele plaatsenmaar ook 't bezoek aan Waalwijk door werklieden zal, door mogelijk gunstige bepalingen en voorwaarden, ook in de toekomst niet uitgesloten blijven. Dit is zeker, is de school goed inge richt en heeft ze goede krachten dan heeft ze succes. Dan zullen er leerlingen komen hoe dan ook, ook uit Dongen. Daarom is 't jammer dat een officieel lichaam te voren reeds schrijft, dat de deelname geheel uitgesloten zal zijn; de toekomst zal anders leeren. De Kamers in 's Bosch, Tilburg e. m. a. schreven dit zeer duidelijk Kras. Als een duidelijk staaltje van krasheid mag dienen, dat de 84-jarige Jan Kogels, die voor een viertal weken zoo ernstig ziek was, dat hem de laatste H. Sacra menten werden toegediend, sindsdien weer zoo in kracht is toegenomen, dat hij deze week nog een geheelen dag rogge heeft gemaaid Wel een bewijs van taaie levenskracht. Eksteroog-operateur. Blijkens achterstaande, anonce is hier Maandag gelegenheid om bij een geëx amineerd eksteroog operateur (pédicure) der Kölner Fachshule, bevrijd te worden van alle ongemakken aan de voeten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende anonce. Retraite. Aan de retraite voor burgemeesters, I wethouders, secretarissen, ontvangers en ambtenaren en volontairs ter secretarie in het tot de provincie Noord-Brabant behoorend deel van het Bisdom van 's- Hertogenbosch, te houden in „Manresa" te Venlo, van 10 tot en met 13 Augus tus a. s., zal door 62 heereu worden deelgenomen. Tariefwet. Naar wij uit Waalwijk vernemen,' is aan Mr. J. A. Loeff afgevaardigde voor het district Waalwijk dezer dagen een adres verzonden door ruim 3400 kiezers voor de. 2e Kamer der Staten-Generaal, uit dat district, geteekend, waarin deze verklaren, dat zij de verwerping der aan hangige Tariefwet in hooge mate ge- wenscht achten. Het district telt ruim 6000 kiezers. Stop gezet. Amsterdamsche correspondent pv Onze bericht Zaterdag 27 Juli 1.1. heeft de firma de Nijs Co., firmant de heer S Levie, de fabriek aan het Singel te Amsterdam stop gezet. Volgens het bestaande con tract met hare werklieden heeft zij 14 dagen te voren allen gedaan gegeven behalve eenigen die op vast geld stonden waarna zij de gelegenheid openstelde om zich voor de nieuwe fabriek te Maarssen aan te melden Er was daar voor een nieuw contract opgesteld. Woensdag zijn zij verhuisd naar de nieuw gebouwde fabriek te Maarssen De kantoren en magazijnen blijven te Amsterdam gevestigd. V.v.d.S Loterijwet. De Kantonrechter te Den Helder, uit-' spraak doende in het geding tegen M. Directeur der N.V. „De Tijdgeest," verdacht van overtreding der Loterijwet, j sprak beklaagde vrij. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende. PLATEN Het gouden feest der Eerw.j 1 Fraters van O. L. Vrouw te's-Hertogen bosch (3). Iu de bergen (2.) Het jaarfeest 1 van den A. N. W. B. (6) Op hol 1 De Riviera (5.) B. Kamman. Een Hollandsche j Missionaris-Broeder op de PhilippijneD overleden. Een goed begin van een mooi sociaal werk te Delft. Het steifbed van i den H Domlnicus. Een kostschool voor R. K. Boerendochters te Lierop (3.) TEKST: Het gouden feest der Eerw. Fraters van O. L. Vrouw te 's-Hertogen- j bosch. In de bergen (vervolg). De feesten van den A. N. W. B. Bij onze Platen,' Een Oase. (vervolg.) De Riviera. Het' steifbed van H. Dominicus. Het hoogte record. De boerendochtersschool te Lier- op. Bericht. Inhoudsopgave. Paarden fokkerij. De provinciale regelings-commissie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant verzoekt ons belanghebbenden er op te wijzen, dat bij de keuringen op 6, 8, 9, 12 en 13 dezer, geen veulens van ge kruist ras voor eene premie in aanmer king komen en dat afstammelingen der aan te bieden hengsten moeten geboren zijn in 1912. Postkantoor te Waalwijk. Lijst van de aan dit kantoor en de daaronder beboorende hulpkantoreu ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Juli 1912. F. van der Laar Gemert. Familie Deken 20 Rue Bruil. en 10 prentbriefkaarten. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de brie ven enz. te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen teruggegeven worden. Aanbestedingen. NOORWEGEN. Levering van leder. Door de Intendance der Noorsche Marine te Horten worden tot 10 Augus tus a.s. ten 1 ure 's namiddags aanbie dingen ingewacht voor de levering van ca. 8.500 Kg. leder. BAARDWIJK. Nader vernemen wij nog Zondag 4 Augustus zal de Harmonie /yEuj honia" door de Liedertafel oms'reeks 4 uur aan de Waalwijksche grens worden afgehaald. Daarna zullen zich de vereenigde gezelschappen naar het Raadhuis begeven, waar zij door het bestuur der Liedertafel zullen worden oatvangen. Vervolgeus zal de wandeling worden voortgezet, waarna de gezelschappen naar de zaal der Lied^rtafel zuilen terugkeeren, waar om 7 uur het con cert zal aanvangen. Tot tijdelijk Gemeente ontvanger i9 be noemd de Heer J. v. Roermund. VLIJMEN, 2 Aug. Het kegelgezelschap „Prin9 Hendrik" vergaderde Dinsdag in het café van deD Heer M. de Laat alhier. Op deze vergadering werden tal vsn nieuwe leden aangenomen en tot bestuursleden ver kozen Corn. Nillesen, president; Corn. Pulles, secretaris-penningmeester en Gerrit PalJes, commissaris. Besloten werd het volgend ja»r een groot nationaal concours te houden. In een onbewaakt oogenblik geraakte gister het lVrja"8e zoontje van Th. v. d. Dungen aan de hut te water. Het knaapje dat spoedig uit het water werd gehaald niet meer dan een mionut zal het er in gelegen hebben bleek reeds overleden. Een droevig verlies voor de ondere. De Mo van het Zniden. 7*/s UQf-

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9