Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Ron a Havenplannen. - bïummer 65 Zondag 11 Augustus 1912 35e Jaargang. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Eerste Blad. Cacao De beste voor den prijs Abonneert U op en Adverteert in dit Blad Adverteert in dit blad. VAN HOUTEN'S Algemeen verspreid en gelezen in de Langstraat en Omgeving. den 3ge. 'Re- ■ok." >«ds van om ch ain 100 Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena.» franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ZOO ZIET EEN BUS ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. 1 Kg. 1.50 - 0.80 /4Kg. fOA2± Ho- - -0.18 IV. De verbetering der Waalwijksche Haven. 3o Vernieuwing van de be schoeiing langs de westzijde der haven nabij het boven einde. Deze houten beschoeiing verkeert in zoodanig slechten toestand dat vernieu wing daarvan dringend noodzakelijk is te achten. Te meer bestaat hiertoe aan leiding, omdat ook de onderkant der be staande beschoeiing vermoedelijk slechts tot 2 M. a 2.30 M. - N. A. P. reikt, hetgeen bij een verdieping der haven bodem tot 2.50 M. N.A.P. eveneens ontoereikend is te achten. Voorgesteld wordt nu, ter vervanging van de aanwezige beschoeiing een be kleedingsmuur van gewapend beton te maken, waaronder een houten damwand, reikende tot 4.00 M. N. A. P. aan de voorzijde gesteund door schoorpalen, reikende tot 4.50 M. N. A. P.hier zijn remmingpalen tegen aanvaring ge- wenscht een en ander is mede ge schetst op de als bijlage A overgelegde teekening, in figuur 1. De bovenkant dezer fundeering is gelegen op 1.10 M. N. A. P., d. i. ongeveer ter hoogte van den laagst voorgekomen waterstand, zoodat zoo doende de houten fundeering steeds onder water blijvende en de boven bouw van gewapend beton zijnde- een vrij wel onvergankelijke constructie wordt verkregen. Deze bekleedingsmuur is echter slechts uit te voeren door afdamming en be maling van het boveneinde der haven. Voorgesteld wordt dan deze afdamming aan te brengen dwars door de haven vlak beneden de te vervangen beschoei ing, doch boven de zwaaiplaats (zooals door een stippellijn is aangeduid in de situatie op de teekening bijlage A.) zoodat deze laatste tijdens de uitvoeriüg bruikbaar blijftten behoeve van de scheepvaart, tijdens de uitvoering van het werk, dient dan een tijdelijke aanleg steiger beneden die afdamming te wor den gebouwd, welke de voltooiing van het werk weder wordt verwijderd. De kosten van deze afdamming en bemaling zijn niet alleen te beschouwen als noodzakelijk voor den aanleg dezer gewapende betonmuur, doch worden evenzeer gevorderd om de sub 2 be schreven voorziening der bestaande kaaimuur onder laagwater te kunnen uitvoeren- 4 (Jever voorziening en. Teneinde het afkalven der weder- zijdsche oevers en het bijslibben der wederziidsche beloopen, tengevolge van golfslag te voorkomen, wordt voorge steld, aan de oostzijde vanaf den ver laagden loswal en aan de westzijde, vanaf de daartegenover gelegen beschoeiing tot aan het Zuiderkanaal langs de weder- zijdsche oevers der haven, de voor zieningen aan te brengen, geschetst in de dwarsprofielen Nos 5 34 op de teekeningen, bijlagen C 1 en C 2. Deze voorzieningen bestaan uit stapel zoden, aangebracht onder een helling van V* op 1, reikende van hoogstens 1.50 M. -f N, A. P. (boven gemiddeld H. W.) tot 0.20 M. N. A. P. (be neden gemiddeld L. WDeze stapel zoden worden aan den voet gesteund door een staakrij, waarvóór een berm ter hoogte van 0.20 M. N. A. P. en ter breedte van 0.50 M. met een be nedenwaarts daarmede aansluitende be loop van 2 op 1, tot 1.20 M.N.A.P. (beneden den laagst bekenden water stand,) welke berm met beloop wordt afgedekt door een kraagstuk, met een 20 C.M. dikke puinlaag bestort, zoo doende wordt een alleszins voldoende en niet kostbare verdediging verkregen. De stapelzoden kunnen in voldoende hoeveelheid gestoken wórden langs de wederzijdsche oevers en van de ter reinen, waarop de te baggeren specie zal worden geborgen, terwijl daaraan tevens de bezoding voor de te maken ophoogingen kan ontleend worden. heidsprijzen en hoeveelheden zoo nauw keurig mogelijk zijn nagegaan, zijn de, aan de sub 1°— 5° bovengenoemde wer ken, verbonden kosten in onderstaande raming als volgt samen te vatten. Omschrijving, der Bedra- werkzaamheden gen. Totalen. Omschrijving der werkzaamheden. Bedra- gen. 1. Het verrichten van bagger- en graafwerk, tot vorming van het vereischte profiel in de haven en het storten van de uitkomende spe cie ter aan te wijzen plaatse, het onder pro fiel afwerken, beklee- den, bezoden en be zaaien van de gemaakte ophoogingen, alsmede het doen van ontgra vingen en wederaan- vullingen achter den sub 3° genoemden te maken bekleedings muur 2. Het maken eener voorziening van de kaaimuur nabij het bo veneinde der haven Het maken eener voorziening van den verlaagden loswal nabij het boveneinde der haven 3. Het maken van een bekleedingsmuur van gewapend beton op houten fundeering ter vervanging van deaan- wezige beschoeiing na bij het boveneinde der haven, lang 100 M1 Afdamming en be maling Het maken en weder- opruimen van een tijde- lijken houten aanleg steiger 4 Het maken van voorzieningen langs de wederzijdsche oevers der haven 5 Onderhoud Het opruimen van de bestaande houten be schoeiing envaneenige aanwezige oeververde digingen Kosten"*van voorbe reiding en toezicht op de uitvoenng der wer ken, alsmede onvoor ziene uitgaven Totalen. f 2500 f 1800 f 19500 1. Het verrichten van bagger- en graafwerk tot vorming van het vereischte profiel in de haven, en het storten van de uitkomende spe cie ter aan te wijzen plaatse, het onder pro fiel afwerken, beklee- den, bezoden ea be zaaien van de gemaakte ophoogingen, alsmede het doen van ontgra vingen en wederaan- vullingen achter den sub 3o genoemden te maken bekleedings muur 2. Het maken eener voorziening van de kaaimuur nabij het bo veneinde der haven Het maken eener voorziening van den verlaagden loswal nabij het boveneinde der haven f 4300 j. Bijkomende werken. Voor het opruimen van de aanwezige houten beschoeiing, waarvan het hout, voorzooverre dit nog in goeden toestand mocht worden bevonden, voor zooveel mogelijk voor de sub 2 en 3 genoemde werken zou kunnen worden aangewend, zal nog een bedrag zijn uit te trekken, alsmede voor het opruimen van enkele verspreide oeververdedigingen rijs werk en hout van weinig beteekenis. Voorts is nog een bedrag uit te trek ken voor onderhoud der gemaakte werken, gedurende den winter, volgende op het tijdvak, waarin de werken zullen worden uitgevoerd, hetwelk met het oog op eventueele beschadiging van het versche grondwerk ten laste van den aannemer ware te brengen. Ten slotte is nog te rekenen op de kosten van voorbereiding en van toe zicht op de uitvoering der werken, als mede op eenige onvoorziene uitgaven- Nadat door mij de verschillende een- f 6500 f 5000 f 1500 f 1000 f 1000 f 4700 f 13000 f 15000 f2275 f1625 f14000 f 3900 3. Het maken van een bekleedingsmuur van gewapend beton op houten fundeering ter vervanging van de aan wezige beschoeiing na bij het boveneinde der haven, lang 100 M1 Afdamming en be maling Het maken enweder- opruimen van eentijde- lijken houten aanleg- stijger 4. Het maken van voorzieningen langs de wederzijdsche oevers 5. Onderhoud Het opruimen van de bestaande houten be schoeiingen van eenige aanwezige oeververde digingen Kosten van voorbe reiding en toezicht op de uitvoering der wer ken alsmede onvoor ziene uitgaven f6000 f 5000 f 1500 f 6700 f 58500 f 500 f 1000 f4100 f12500 f 15000 te maken ophoogingen als bij de plannen A en B. 20. Het maken van een aanlegplaats nabij de Hooigracht. Het is de bedoeling deze aan te leggen aan de westzijde der haven even boven de Hooigrac.it. en deze samen te stellen als de bekleedingsmuur, voor plan A, sub 3o beschreven. Vóór die aanlegplaats ware dan de haven te verbreeden tot ongeveer 40 M., waarin dan gezwaaid kan worden, terwijl bij deze breedte het manoeuvreeren en voorbij varen der vaartuigen gemakkelijk kan plaats hebben. Door de voorgenomen verbreeding wordt de aanlegplaats aangelegd achter (landwaarts van) de bestaande westelijke havenkade, welke dan tijdens de uitvoe ring als waterkeering zal kunnen dienst doen, zoodat, in afwijking met de vpren- bedoelde plannen A en B, geen kosten van afdamming gevorderd worden. Van deze aanlegplaats zal dus gebruik zijn te maken bij lage waterstanden als het boveneinde der haven wegens te geringen diepgang niet bereikbaar is bij hoogere waterstanden blijft dan het boveneinde der haven, evenals thans, bruikbaar. Omdat bij lage waterstanden en dus in het algemeen bij droog weder van den toegangsweg naar de aanlegplaats over de westelijke havenkade zal zijn gebruik te maken, wordt het aanbrengen eener verharding voorshands wegens de daar aan verbonden kosten, achterwege gelaten. Gevoegelijk zal deze verharding gelei delijk kunnen verkregen worden, indien zulks noodzakelijk mocht blijken, b. v. door het opbrengen van kolensintels, van de gasfabriek afkomstig. jo. Herstelling van de houten beschoeiing nabij het boveneinde der haven Wordt het plan C uitgevoerd, dan blijft het niettemin noodzakelijk de bestaande houten beschoeiing gedeeltelijk en wel voornamelijk het gedeelte boven water, te vernieuwen. Waar deze beschoeiing dan echter slechts een gedeelte van den tijd gebruikt zal worden, namelijk alleen als de water standen zulks toelaten, dienen de daaraan te besteden kosten tot het uiterst nood zakelijke te worden beperkt. (Wordt vervolgd). f 5600 Totaal f51000 Totaal Plan B. De uit te voeren werken voor plan B bestaan in in hoofdzaak dezelfde wer ken, als voor plan A sub lo tot 5o be schreven, met dien verstande evenwel, dat de havenbodem wordt verdiept tot 2,00 M. N.A.P., waardoor de kosten der sub lo genoemde werken lager wor den, terwijl de aan te brengen palen en damwanden voor de sub 2o en 3o ge noemde werken 0,50 M. minder diep in den grond behoeven te reiken, in ver band waarmede de kosten ook minder zullen bedragen. De post voor onderhoud sub 5o ge noemd, kan hier lager gesteld worden, omdat de kans op eventueele beschadi- ging geringer is, daar bij dit plan de westelijke havenkade in hoofdzaak on aangetast kan blijven. De raming van kosten wordt dan als volgt Plan C. De uit te voeren werken voor plan C bestaan in lo. Bagger- en graafwerk. Vanaf de bovenzijde der haven tot aan de te maken aanlegplaats, even boven de Hooigracht aan de westzijde der haven is een diepte te vormen van 1 M. N. A.'P: nabij het boveneinde, tot 1.50 M. N. A. P. nabij de Hooigracht, op welke diepten dit gedeelte ook destijds werd gevormd, volgens de daarvan aan wezige teekeningen, terwijl voorts vanaf genoemde aanlegplaats nabij de Hooi gracht tot aan het benedeneinde der haven eene diepte ware te vormen van 2 50 M. N. A. P. De aandacht zij er op gevestigd, dat bij de aangegeven diepte van 1 M. - N. A. P. tusschen de aanlegplaatsen nabij het boveneinde de voorzieningen van de kaaimuren en van den verlaagden loswal, bij de plannen A en B sub 2o genoemd, kunnen achterwege blijven. De uitkomende specie kan wederom geborgen worden bewesten de westelijke havenkade; deze kan daarmede vanaf het boveneinde tot de te maken aanleg plaats verbreed wordeDachter deze aanlegplaats kan een verbreed plateau worden gevormd, terwijl de overige specie kan worden geborgen beneden de aan legplaats. Bekleeding, bezoding en bezaaiing der Departement van Landsverdediging. De Haagsche correspondent van het Hdbl. schrijft Naar aanleiding van wat dezer dagen weder is verluid omtrent het vormen van een departement van landsverdediging, kunnen wij mededeelen dat nog dit jaar het Kon. besluit zal verschijnen, waarbij de departementen van oorlog en marine worden saamgesmolten tot één ministerie van landsverdediging, al zal dit Kon. besluit dan ook nog niet dadelijk in wer king kunnen treden. Immers, het zal noo- dig zijn om, bij gelijktijdig in te dienen wijzigingsontwerp de begrootingen der beide departementen voor het dienstjaar 1913 zoo te veranderen, dat zij tot ééne begrooting worden samengevoegd en daarvoor is natuurlijk de medewerking der Staten-Generaal vereischt. Ook zal een wettelijk voorziening moeten worden ge troffen in zake die wetten waarvan de uit voering thans is opgedragen aan d Mi nisters van oorlog en van Marine. Voorloopig zal de fusie zich formeel bepalen tot de beide eerste afdeelingen der begrootingen van het Vie en Vile hoofdstuk en tot het benoemen van twee directeuren-generaal: één voor de zaken der zeemacht en één voor die der land macht. Verder wil men aanvankelijk nog niet gaan, omdat men eerst eens wil zien hoe de nieuwe regeling werkt en ook om dat men niet wenscht te praejudeeren op het rapport dat door de Indische defensie commissie zal worden uitgebracht en dat op de organisatie der Nederlandsche marine van grooten invloed kan zijn. jflD ilo- (F-o *d- 3tlg De Echo v het Zuiden, WaalwQkstke en Uiigstraalsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1