Café „DE KROON" GEOPEND L. Aarts-v. d. Werff. DIENSTBODE MEIMMINISTlir ~ontvan(üënT~ AJNTHRACIT Notaris RANT Notaris Canters Notaris Canters JlllltN IIOIIBËBGEN, Paifumeiiën en Toiletartikelen L Gepasteurizeerde Roomboter. Dankhetuiging. Joh. Burghout C. J. A. van Liempt HAAKWERKEN, s „WILLEM II Atbraak te Koop. Marokko. Duitschland. Turkije. Kleine Advertentien. voorheen DeLooiersbeurs Kerknieuws Gevraagd Eene zending prima publiek verkoopen a contant verkoopen N agras-V erpachtingen Coneurrentieprijzen. A. C. TROMMELS Eerst© Langstraatsclie Stoomzuivelfabriek. l! il De feesten begonnen 's morgens met een uitvoering in de concertzaal der Zoologie, waar geen plaats meer te krij gen was. De burgemeester, andere auto riteiten en voorname Vlamingen uit Brussel, Gent en andere steden waren er Verschillende solisten zongen Vlaamsche liederen ter eere van Conscience. Er werd stormachtig geapplaudiseerd. De rede van den bekenden Gentschen let terkundige René De Clercq verwierf een storm - van toejuichingen. In de Harmonie sprak Pol de Mont. Nooit scheen deze gelukkiger dan giste ren toen hij sprak over de prachtige vruchten van Conscience's werk: den opbloei van het Vlaamsche ras, zijn genie, zijn letterkunde, zijn kunst. Pol de Mont spoorde de Vlamingen aan, één te blijven in hun strijd voor de Hoogeschool. Om 2Vf uur 's namiddags zou de groote optocht uittrekken. Het werd on geveer 4 uur eer de stoet zich in bewe ging kon stellen. Men weet, dat de op tocht de voornaamste werken van Cons cience voorstelt. Alle wagens, zonder uitzondering, wa ren prachtig en van een bijzondere artis tieke uitvoering. De kroon spannen de groep van den burgerkrijg deze groep bestaat uit 11 praalwagens, 4 kanonnen, 89 ruiters, 128 paarden, 106 zangers, 54 muzikanten, totaal meer dan 500 per sonen 1 en de Hulde aan Conscience, door den Rubenskring die vooral zeer werd toegejuicht. Terzelfder tijd als deze praalstoet, trok door de stad de optocht der 600 a 650 Vlaamsche maatschappijen met hare ba nieren en opschriften. Omtrent 7 uur was de stoet op de Grand Place, waar verschillende Vlaamsche liederen werden gezongen en verschillende sprekers het woord voerden tot deze ontzaglijke menschenmenigte onder wie een onge kende geestdrift heerschte. Voor hen, die van het machtige schouwspel van den schilderachtigen Conscienceoptocht alsnog willen genie ten, zij medegedeeld, dat de optocht voor de tweede maal zal uittrekken op a. s. Donderdag. De Belgische Koning en Koningin zullen er dan bij tegen woordig zijn. De Sultan van Marokko. De door generaal Lyauty met sultan Moeial Hafid gesloten overeenkomst be vat o. m. de volgende bepalingen. Frankrijk heeft aan den sultan een jaar wedde uit te keeren van 375.000 trancs. Bovendien worden hem dadelijk 400.000 francs geschonken, die zullen dienen tot dekking van de onkosten zijner reis naar Frankrijk waar hij herstel gaat zoeken voor zijn geknakte gezondheid. Moelai Hafid heeft het bedrag van zijn jaarwedde zelf aangegeven en men heeft zijn wenschen zonder meer iuge- wllligd. Hij moet nog een schrijven aan den president der republiek richten, dat het officieele afdankingsdocument zal uitmaken Daarin zal hij den wensch uitdrukken, dat zijn broeder zijn opvolger wordt. Daar de verlangens van den sultan zijn nagekomen, is dit schrijven spoedig te verwachten. Men weet echter nog niet zeker, of Moeial Hafid verlof zal krijgen bij zijn terugkeer uit Frankrijk in Tanger te wonen. De ramp te Gerthe. Zondag heeft onder algemeene deel neming en een ontzaglijken toeloop van menschen men schatte het getal Vreemdelingen op ongeveer 100,000 te Gerthe de begrafenis plaats gehad van de 110 slachtoffers, om het leven ge komen bij het ongeluk in de mijn >Lothringen«. Aan den lijkstoet werd deelgenomen door alle mijnwerkers- en andere arbeidersvereenigingen met hare vaandels. Twintig lijkwagens, getrokken door zwarte paarden, voerden de kisten mede, die bedekt waren met bloemen en bloemkransen. Een lange reeks ker kelijke en wereldlijke autoriteiten ging de lijkwagens vooraf en volgde deze. De keizer was vertegenwoordigd door opperpresident prins Von Ratibor und Corvey. Aan het hoofd der katholieke geestelijkheid schreed Mgr. de bisschop van Paderborn, daarna volgden de ver tegenwoordigers der Evangelische kerk. Op het kerkhof werd een korte, diep aangrijpende rede uitgesproken door Mgr. den bisschop, daarna door den super-intendent en ten slotte door den Evangelischen dorpspredikant. Van bijna alle hulzen woei de zwarte vlag. Hevige aardbeving. Vrijdagmorgen maakte het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt het volgende bekend In den nacht van 8 op 9 Augustus is aan het Meteorologisch Instituut te de De Bildt een bijzondere sterke aardbeving der kade alle voorgevels ingestort, opgeteekend. Enkele instrumenten ge- Paticuliere berichten melden, dat be- raakten tengevolge van de groote uitsla- halve 1000 dooden, 3000 personen ge- sec., tijd van Greenwich; het epicentrum ligt op een afstand 2000 K.M. in O Z.O of W.N.W.- lijke richting, vermoedelijk in het Balkanschiereiland. Dat men op het Meteor- Instit. juiste berekeningen heeft gemaakt blijkt thans. Tengevolge van 't verstoren der telegraa!- gemeenschap in het gebied waar de aardbeving heeft geheerscht gingen er 'n paar dagen overheen alvorens de mededeelingen over de ramp loskwamen. Thans zijn ze er en men mag als vast staand beschouwen dat de aardbeving een der hevigste van de laatste jaren is ge weest. De zee van Marmora is 't centrum der aardbeving geweest. Rondom de zee zijn ontelbare hulzen langs de kust en langs de Dardanellen geheel verwoest. Een kerk en een moskee zijn ingestort. Het Engelsche consulaatsgebouw heeft zeer veel geleden. De houten huizen in de streek der ramp zijn alle zwaar bescha digd. Op tal van plaatsen zijn breede scheuren in den grond gekomen waaruit kokend water opbruischt. Volgens de bladen te Konstantinopel moeten tengevolge der aardbeving 1000 menschen zijn gedood en niet minder dan 6000 ernstig zijn gekwetst. De getei sterde streek is echter zoo uitgestrekt dat de omvang der ramp nog lang niet te overzien is. We laten daarom hier wat losse mededeelingen volgen Ganos, Chora, Mirofito en andere dorpen aan de Europeesche kust van de zee van Marmora hebben vooral van de aardbe ving te lijden gehad in die plaatsen bra ken verschillende branden uit. Te Rodosto is geen huis te vinden, dat geen schade door de aardbeving leeft geleden. Een der moskeeén storte in, en begroef den iman onder haar puin hopen. Alleen in de Armenische wijk is voor 400.000 francs schade aangericht. Te Korombagia storten 15 huizen in, en te Outchouroumdere 29, waarbij 33 personen gewond werden. Het stadje Hora is bijna geheel ver woest. De brand veroorzaakte den dood van 80 personen, terwijl er 300 gewond werden. Ook te Miriofito brak brand uit, waardoor 300 personen gedood en 600 gewond werden. Sarkeny is bijna geheel verwoest door een brand. Te Gallipoli zijn vele huizen ingestort. Te Mufty en Miriofito zijn gansche gezinnen onder de puinhopen begraven Nadere berichten melden, dat de bran den, die op de aardbeving volgden, de steden Miriokto, Hora, Kereste en Mila geheel en Ghanos, Balatonna, Fatmos, Outchouroumdere gedeeltelijk verwoest ten. Te Miriofito zijn 60 dooden, te Ghanos 150, te Outchoumdere 20. Ook in andere dorpen zijn talrijke slachtoffers gevallen. Vijftienduizendpersonen hebben geen dak boven het hoofd. De regeering heeft tenten en levens middelen gezonden. Te Adrianopel zijn 20 moskeen en tal rijke andere gebouwen verwoest of be schadigd doodelijke ongelukken kwamen hier niet voor. Te Tchourlou verwoestte de brand, die na de aardbeving uitbrak 200 huizen en een honderdtal magazijnen. De schade bedraagt hier 200.000 Turksche ponden. Te Chargouy verwoestte de brand 200 huizen. Er zijn 60 dooden en 50 gewon den. Alle huizen zijn onbewoonbaar. Vier moskeen stortten in. Te Cherlou zijn meer dan 500 gebou wen, waaronder het telegraafbureau en iet station afgebrand, Te Loulebourgas stortten eenige huizen en 2 minarets ia personen kwamen om het leven. Te Mahroussa, op het eiland van Mar mora zijn bijna alle huizen, scholen en kerken verwoest door de aardbeving, ter wijl de brand vernielde, hetgeen nogge- spaard was. In het geheele gebied van de Zee van Marmora is de schade enorm- Talrijke steenen huizen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Kerken en moskeeën zijn in gestort. De houten huizen hebben over iet algemeen aan de schokken weerstand geboden. De grond heeft zich op ver schillende plaatsen geopend. Er borrelen stroompjes kokend water uit op, die daarna weer in andere spleten verdwijnen. Overal zijn de straten en wegen met puinen bedekt. Het aantal dooden wordt tot heden geraamd op 1000, dat der gewonden op 5000. Ook op zee is de beving gevoeld De oorlogsschepen werden heen en weer geschud. De commandant van het pant serschip »Barbarossa« zegt, dat de be weging zoo hevig was, dat men aan een ontploffing van een torpedo geloofde. Aan de Dardanellen zijn vele huizen in gestort, o. a. dat van den Perzischen consul en twee huizen belendend aan de woning van den Oostenrijkschen con sul. De moskee, de Grieksche kerk en het Britsche consulaat zijn beschadigd. Tusschen de consulaten van Oostenrijk en Engeland zijn van de aan de rivierzijde staande huizen over de geheele lengte de kerk en scholen ingestort. 100 Per sonen zijn gedood of gewond. Men zegt dat 28 steden en dorpen door Grieken bewoond, geheel vernield zijn. De nevengebouwen van de konak en de gevangenis te Adrianopel storten in, Vier «soldaten zijn gedood. Te Baber bij Callipoli zijn 350 huizen ingestort. Een persoon is gedood, 6 zijn gewond. De dorpen Trakliisa, Karateb, Jala, Seidikery en Kedikeüky zijn vernield. De derde herhalingsoefening. Men seint uit den Haag aan het >Hbl.« Bij het oorlogsbestuur is niets bekend van vrijstelling van opkomst onder de wapenen voor de 'derde herhalingsoefe ning der lichting 1905. Wel schijnt te worden voorbereid een regeling van den overgangstoestand onder de nieuwe mi- litiewet. Wij hebben in de jongste dagen, uit naar wij meenden, betrouwbare bron, nogal eens berichten gehad over vrij stelling der derde herhalingsoefening en dadelijke indeeling bij de landweer. We moeten nu wei aannemen, dat die be richtgevers onjuist ingelicht waren. Naar de »Avp.< verneemt is thans reeds in beginsel besloten om de mili ciens der lichting 1906, die dit jaar voor door een ellendigen dengniet met een doel van wraak. 's Is te Coqnilhatville dat ik verscheiden malen voor de justitie verscheen, doch zonder den minsten blaam. Maar 't is ook te Coqnil hatville waar binnenkort drie mannen zullen moeten verschijnen voor 't gerecht die op uwe vriendschap hogen en die er zich op beroemen een inter pellatie tegen mij in de Belgische Ka mer te h«bben uitgelokt. Maar deze zijn be ticht van schrikkelijke en schandelijke misda den en wreedheden. VERLOREN Op den weg van Dru nen naar Waalwijk EF.N HEEREN CEINTUUR MET GOUDEN KET TING EN DITO HORLOGE. Terugbezorgen aan 't bureau van dit blad, tegen goede belooning. 2577 ER BIEDT ZICH AAN, een net R.K MEISJE. ongeveer 16 jaar oud, als DIENSTMEISJE. Te bevragen bureau van dit blad onder no. der advertentie. 2555 Voor de vele bewijzen van belangstelling bij ons huwelijk 26 dagen onder de wapenen zijn geroepen, Ondervonden, betuigen wij Onzen ,n 101? ii i i::i hartelijken dank, ook namens wederzijdsche familiën. M. WERTHER A. WERTHER-Honcoop. Vlijmen Augustus 1912. 2582 in 1913 gedurende 11 dagen werkelijkeu dienst te doen verrichten. De naar Jacob van Heemskerck Antwerpen. Reuter seint ons uit Antwerpen De »Matin« bericht, dat H M. de Koningin het pantserschip »Jacob van Heemskerck» zal zenden ter begroeting van het Belgische vorstenpaar, bij ge legenheid van zijn feestelijken intocht De Conscience-feesten te Antwerpen. De Nederlandsche missie is, naar Reu ter ons meldt, gisteren te Antwerpen aangekomen. Generaal van Sprong heeft den offi cieren van de buitenlandsche oorlogs schepen te Antwerpen een eeremaaltijd aangeboden. Aan den maaltijd zaten vier bevel hebbers van buitenlandsche oorlogssche pen, vier consuls en alle generaals van het garnizoen aan. Van Sprong dronk er op de gezond heid van de bevelhebbers en de vier door hen vertegenwoordigde volkeren. Sir Herstlett dronk in antwoord op de gezondheid van koning Albert en de Belgische koninklijke familie. De bevelhebber van de Heemskerck antwoordde namens zijn ambtgenooten. Bij deze betuig ik mijn hartelijken dank aan de Maatschappij „Almelo' en hareD Agent A. J. ZIJLMANS te Hill (gein. M*euwen) voor de vlugge en vrompte uit betaling van een gestorven rund. De Maatschappij ten zeerste aanbevelend, MARKT B. 258 WAALWIJK. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Waalwijk en Omstreken bekend dat a. s. ZATERDAG zijn café zal zijn. Voor goede consumptie, eene nette bediening en een flink loo- pende biljart, zal steeds de meeste zorg worden besteed. Mij in aller gunst aanbevelend, Hoogachtend, 2584 2581 DUSSEN. Tweede Mariaansch- Congres. Morgen 15 Augustus begiut te Maastricht het Tweede Mamansche Congres, dat onder bescherming van Z. D. H. Mgr. Drehmans wordt gehouden Mgr. Van de Ven tn de Katholiekendag te Tilburg. De voorzitter van den Katholiekendag *e Tilburg, de heer B. Mutsaers mocht op zijn verzoek aau Z D. H. Mgr. van de Ven om den Katholiekendag met zijn hooge tegen woordigheid te willen vereeren, een gunstig bescheid ontvangen, VlIIste Diocesane Katholiekendag in het Bisdom 's Hertogenbosch. Afdeeling >De Arbeidersstand en het Onderwijs.' tegen 15 September* eene fat soenlijke netjes kunnende werken en van goede getuigschriften voorzien. ME r ROUW LENZHOLZ, Groote Straat 170, Waalwijk. 2587 Opleiding door Gemeente-Secretaris, Leeraar M.O. Staatsinrichting HERPT. 2578 A. COOLS te Tilburg, Voorzitter van afmotinffpn mM den Nederl. R. K. Textielboad. 1 «"IlieilUgeil |ö0 miyi' Onderwerp: De Arbeidersstand en het en I3Q mM. gen onklaar. De eerste voorloopers vertoonden zich om 1 uur 33 min. 29 wond zijn en 5000 dakloos zijn. Te Scholarison bij Rodosto zijn 200 huizen Onderwijs. 2de Inleider J. L. WEESIE, Leeraar aan de Ambachts school te Tilburg. Onderwerp De Arbeidersstand en het Vakonderwijs. Afdeeling>De Boerenstand en het Onderwijs.' Inleider Dr. L. DECKERS, Hoofd-Inspecteur der Boerenleenbanken, te Eindhoven. Pater van den Besselaet Contra van der Velde Wijhebben den open briefopgeDomeü, door den missionaris in den Belgischen Congo, pater Van den Besselaer, thans te Valkenswaard, aan den sociali8tiacben afgevaardigde Van der Velde gericht, die in de Belgische Kamer den missi onaris van wreedheden tegenover inboorlingen had beticht. Pater van den Besselaer had den heer Van de Velde voorgesteld, gezamenlijk een eerejury te benoemen, die de «aak zou onderzoeken. De socialistische afgevaardigde heeft dit voorstel van de hand gewezen. Pater Van den Besselaer deelt thans mee, dat hij de zaak nu voor de rechtbank te Brus sel zal aanhangig maken. Aan den brief van den missionaris in het Hbld- van Antwerpen ontleenen wij deze zinnen: Ten slotte verzendt gy (Van der Velde) mij naar de correctioneele rechtbank van Coquil- hatville (Congo) dan terwyl gy zelf de zekere onmogelijkheid kent mijner pogingen om er rechters te vinden. Men zal mij een prescriptie tegenwerpen, die mij in mijn geval belet myn beschuldigers aau den schandpaal te Dagelen. Die zaak vaD 1908 wss geklasseerd, niet omdat eeu missionuaris in 't spel was, maar ondanks dat een missionaris in 't spel was. En dit omdat de zaak onbeduidend en bela chelijk was en omdat de klaoht was gèdaan te Waalwijk, zal bij inzet op Woensdag 4. September 1912 en bij toeslag op Woensdag 18 September 1912telkens om 7 uur des avonds, ten koffiehuize van Mej. Wed. J. DE KORT te Baardwijk 2566 ONDER WAALWIJK. Koop I. Een zeer gunstig ge legen Huis, Schuur en Tuin naast de R. C. Kerk waarin sedert jaren koffiehuis met vergunning wordt uitgeoefend, alsmede bakkerij en winkel, kad. Sectie E no. 98] groot 0.25.80 H. A. Koop II. Een perceel Bouwland in de Gezeitens, Sectie C. no. 397 groot 0.97.30 H. A. Bchoorende aan de Wed eu Erven J. de Kort te Baardwijk. Aanvaarding bij betaling der koopsom., Lasten over 1912, voor zoover dat betaald zijn voor rekening van den kooper. TE DRUNEN zal op Donderdag 29 Augustus 1912 'a nam. 2 uur in de zaal der JONGENS CONGREGATIE te Drunen Ongeveer 350 paar Schoenen, vervaardigd in de Vakschool voor schoenmakers te Drunen en be staande in Heeren- Dames- Jon gens, Meisjes en Kinderwerk. Alles van prima kwaliteit. Kijkdag op Donderdag 29 Augustus van 9 tot 2 nar. 2556 te houden door te Deunen, in Augustus 1912. Zaterdag 17, voorm. 91/, uur, in het „Wapen van Amsterdam' te Heusden. Weitoemaat op de Vloeden onder Heesbeen. 2525 Beleefd Aanbevelend, WA ALJVIJK. 2583 COIFFEUR. POSTICHEUR. MARKT. - WAALWIJK. Specialiteit alle soorten in het maken van Tevens ruime keuze in 'n TE TILBURG. Het 2de toelatings-examen zal worden gehouden op Maandag 2 en Dinsdag 3 September. Aangiften vóór 1 September bij 2586 den Directeur, Dr. B. DIJKSTERHÜIS. Uit de hand k contant geld te koop, een groote partij beste IJsselsteenen, Waalsteenen, roode en blauwe plavuizen, een groote hoeveelheid dakpannen, zware eiken gebinten, ribben en planken, ramen, deuren, opleggers, ankers, dakvorsten, gasleiding, pomp met gootsteen en vier nooteu voor zware deuren aan te haDgen. Alles is nog in goeden staat en is te bezichtigen op het terrein, gelegen naast het Bondsgebouw, vroeger bewoond geweest door H. van Lier. M. KLERKS Co. 2564 Slooper, Drunen. DRUNEN. FIJNE (Onder Rijkscontrole). Prijs deze week f 1.44 per kilo Eenmaal per week franco aan huis in Drunen, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen Sprang en Kaatsheuvel. 102 I OA

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 2