Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 66 DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1912. 35e JAARGANG Waalwijk, 14 Aug. 1912. in ons vorig nnmmer schreven we aan 'c slot van onze beschouwing over de polemiek tusschen den voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoentabri- kanten, den heer Jos de Pont en «de Maasbode* dat wij met belangstelling uitzagen naar het hoofdartikel waarin genoemd blad den heer de Pont op zijn iogezonden stuk zou antwoorden. Dit artikel is nu verschenen en luidt als volgt Theoretische voorkeur. De voorzitter van den Bond van Schoenfabrikanten, de heer Jos de Pont uit Tilburg, komt zich in ons ochtend blad van Vrijdag verweren tegen ons artikel Politiek en Belang*, waarin wij o a. gezegd hadden, dat de steun, door dien Bond aan het Anti-tariefwet comité geschonken hoofdzakelijk moest worden goedgepraat met argumenten, aan de vrijhandelstheorie ontleeud en dat die steun een anti-regeeringsgezinde daad was- Wat betreft het eerste punt, dat de vrijhandelsgezindheid van het meeren- deel der schoenfabrikanten voor een groot deel voortspruit uit theoretische voorliefde tot den vrijhandel, het vol gende In ons vorig artikel hebben wij dit niet nader uitgewerkt, daar wij meenden te kunnen volstaan met eene verwijzing naar de verslagen. De voorzitter gebruikte daarin o. a. een argument als dit, dat het niet aan gaat te beweren, dat ieder land binnen zijne grenzen moet voortbrengen, maar dat het er op aankomt, wie op produc tief gebied het best voor den dag kan komen. En lijkt deze opvatting nu niet geheel precies op dezen thsoretischen grondslag van de vrijhandelsleerieder land moet die artikelen voortbrengen, waartoe het volgens natuur en nationalen aanleg het best in staat is welk ideaal bereikt kan worden als men het internationaal ruil verkeer z'n gang maar laat gaan. Kwam de voorzitter tot die opvatting nu op grond van zijne praktijk als schoenfabrikant of van zijn theoretische overtuiging Een ander argument, dat met dit eerste nauw samenhangt: «Elk recht, hoe ge ring ook op leder, fournituren, euz., zal voor de schoenfabrikanten een hinder paal zijn om te blijven mededingen op df. wereldmarkt*, zoo herhaalt de heer de Pont in zijn ingezonden stuk. Leg daar nu weer naast de theoreti sche stelling van de vrijhandelsleer ieder invoerrecht belemmert den invoer van het buitenland en maakt de prijzen in het binnenland duurder; bijgevolg kan er minder uitgevoerd worden. De heer de Pont neemt dus schijnbaar op gezag van dit vrijhandelsargument aan, dat de prijzen der grond- en hulp- stoften voor de schoennijverheid nood zakelijk duurder moeten worden, want nog eens dit heeft men niet afdoende duidelijk gemaakt. En speelt hier de vrijhandelstheorie nu een rol of niet? Vervolgens stelt de inzender het voor, alsof een land alleen een bloeiende ex port kan ontwikkelen bij open grenzen heeft de inzender nu bij ervaring, dat Nederlandsche schoenindustrie expert ly bedrijf geworden is dank zij de open j> grenzen, of neemt hij dit aan op gezag van de vrijhandelstheorie Als het waar was, dat een beschermd land geen ex port-industrie kan hebben, hoe kan dan Duitschland met z!n .dure beschermde productie nog 253.000 K.G. naar Ne derland zenden met z'n goedkoope prij zen. En hoe kan men dan met succes in het buitenland export-industrie ge kweekt hebben door middel van bescher ming. Uit het feit nu, dat Nederland veel meer schoenen naar Duitschland zendt en wel van de betere kwaliteiten, dan Duitschland naar ons, volgt niet dat wij dit uitsluitend te danken hebben aan de goedkoope grondstoffen, maar hoofdza kelijk aan onze meerdere bekwaamheid om schoenen te maken, aan het feit, dat wij in dit opzicht een voorsprong hebben op Duitschland, omdat bij ons reeds een heele stand van menschen van geslacht op geslacht in dat bedrijf ingeleefd is 1 Het tweede door den inzender ge noemde argument was ditelke schoen, die hier wordt ingevoerd, kan hier te lande voor denzelfden prijs of goedkoo- per worden gemaakt, zoodat we geen vermindering van import te wachten hebben, als er eene tariefwet komt. Terloops want dit kon eigenlijk buiten ons betoog blijven willen we hierop wel even ingaan, want wij geloo- ven hier met een onjuisten betoogtrant ta doen te hebben. Dat er in Nederland nog tamelijk veel goedkoop schoeisel uit het buitenland ingevoerd wordt, moet worden toege schreven aan verkeerde voork ur van het publiekaan verkeerde organisatie ter marktaan het feit, dat het buiten land hier z'n overproductie plaatst tegen goedkooper prijzen dan het binnenland kan leveren, enz. Want leverde de Nederlandsche in dustrie het mindere werk even goed en tegen lageren prijs, dan kocht men na tuurlijk Nederlandsch werk. Welnu, door den import met 12 pCt. te gaan belas ten, wordt de verkeerde voorkeur der Nederlandsche koopers ook met 12 pCt. minder sterk en heeft het buitenland er 12 pCt. minder belang bij, om hier z'n overproductie te plaatsen. Te zeggen, dat het meerendeel der schoenfabrikanten op grond van ervaring dat argument zullen onderschrijven, zal naar onze meening wel op eene vergis sing berusten. Want tegenover deze ervaring zou men theoretisch even sterk kunnen staan als tegenover een sluiswachter, die be weert, dat hij het water op een gegeven oogenblik eens van eene lagere naar eene hoogere plaats heeft zien vloeien. Dit over de argumenten, waarvan er dus enkele wel naar theorie rieken. Maar wij vonden voor onze opvatting nog meer steun in het feit, dat de schoen fabrikanten het onderling daarover nog niet eens zijn en vooral in het feit, dat de schoenfabrikanten agi- teeren tegen de heele tarief- wet. Want dit staat toch wel vast wij schreven het vroeger reeds dat de schoenfabrikanten op grond van hunne bedrijfservaring toch nooit tot de mee ning kunnen komen, dat beschermende tariefpolitiek voor ons land nadeelig is. Nu zal de inzender ons antwoorden «maar daarover hebben we ons dan ook niet uitgelaten.* Doch door het Anti-tariefwetcomité te steunen, deed de Bond dat weldaar door verklaarde hij zich tegen de be schermende tariefpolitiek als zoodanig. Had de Bond alleen willen protestee ren tegen de rechten op leer e. d., dat had hij daartoe allerlei wegen kunnen inslaanbehalve deze eenehet anti- tariefwetcomité te steunen. Want dit was de eenige weg, die niet tot het doel voerde. Ook op dezen grond meenden wij te moeten besluiten, dat de beslissing van den Bond voor een goed deel werd in gegeven door theoretische voorkeur tot den vrijhandel. Die steun aan het anti-tariefwetcomité was tegelijkertijd eene politieke daal tegen de Regeering. De inzender stelt het nu voor, alsof wij den Bond poli tieke «bijbedoelingen* ten laste gelegd hebben. Ons artikeltje inziende, zalmen echter bemerken, dat wij ons over de intenties van den Bond niet uitgelaten hebben, doch alleen betoogden, dat de uitkomst zou zijn steun aan de oppo sitie-politiek. En dat kunnen wij onver zwakt handhaven temeer waar de in zender met geen enkel woord spreekt van de politieke «strekking* van het besluit. Over het al of niet geoorloofde van zoo'n daad willen we maar niet spreken. Het debat daarover hebben we ook in eerste instantie vermeden. Op de vraag, of men goed Katholiek en tegelijkertijd vrijhandelaar kan zijn, is in 't algemeen te antwoorden, dat in de praktijk een goed Katholiek ook wel vrijhandelaar kan zijn. Doch of hij ook tot de vrijhandels partij, die in de liberale economie wor telt, behooren kan, is een heel andere vraag, waarover wij bij gelegenheid onze meening nog wel eens willen zeggen. Al zou het verkeerd zijn, om het be ginsel van bescherming al te vast aan de Katholieke leer te verbinden, even verkeerd is het, om deze kwestie zoo maar zonder nadere omschrijving tot een vrije kwestie te verklaren en daarmee iedereen af te schepen. Het zal o.i. den heer de Pont niet moeilijk vallen >de Maasbode* op tal van punten van repliek te dienen. Het heeft ons verwonderd, deze nog niet in ge noemd blad te hebben gevonden, daar 't ons bekend is dat deze reeds Maandag aan genoemde redactie was opgezonden. Wij hopen deze a.s. Zaterdag te kunnen mededeelen. Examen. De heerjo H. Spijkerman, alhier, legde Maandag met gunstig gevolg te 's Hage het examen Engelsch (M O.) af. Geslaagde en familie van harte proficiat. Benoeming. Tot agent van politie alhier is aange steld J. J. Duijsters, marechaussee le klasse, gestationneerd te Hontenisse (Zeeland). Kon. Maréchausseè. Met ingang van 26 Angustus e.k. wordt de wachtmeester der Koninklijke Maré- chausseé's te Raamsdonksveer, de heer Koopmao, als zoodanig overgeplaatst naar de brigade Besoijen. Concert. Het concert Zondagmiddag door de fanfare «Concordia* uit Loon-op-zand op de kiosk op de Markt alhier gegeven, is uitstekend geslaagd in elk opzicht. Al werkte het weder in den beginne niet mede en al joeg een stortbui onder 't tweede nummer het*publiek huiswaarts, nadien bleef het goed, lekker weer zelfs. Dus deze kleine teleurstelling uitgesloten, slaagde dit concert, uitgaande van de vereeniging «Waalwijks Belang*, uitne mend. Veel volk, dat opvallend veel attentie wijdde aan de muziek, uitstekende muziek, wat wil men meer om te kunnen zeggen, dat concert is geslaagd in elk opzicht. Het zou ons te ver voeren ieder nummer afzonderlijk te bespreken, ze waren alle goed, de concoursnummers muntten natuurlijk uit. Men heeft hier kunnen zien, wat ook eeD klein aantal menschen, maar dan ook bezield met ijver en ambitie, or.der goede leiding bereiken kan. Het publiek was ver wonderd, opgetogen over 't geen hier werd ten gehoore gebracht en 't zal zeker niet de laatste maal zijn, dat «Con cordia* in Waalwijk wordt uitgenoodigd Het middag-concert viel zeer in den smaak. Van verschillende zijden werd ons ge zegd «Waalwijks Belang* moest dat meer doen. Wij zijn 't er volkomen mee eens, 's middags kan men 't best en 't mak kelijkst vreemdelingen trekken, ook 't bestuur van «Waalwijks Belang* voelt er veel voor, alleen gaat 't hier meer over de centen-kwestie. We hebben echter goede hoop voor de toekomst. Aan 't slot een woord van hulde aan de fanfare «Concordia*, haar bekwamen dhecteur en ijverig bestuur. Bediening van postkantoor. Wij lezen in de «Avondster*. Met ingang van 1 September is van Rotterdam naar hier overgeplaatst de Klerk 2e klasse der posterijen en Tele- graphie uit Rotterdam de heer P. de Landmeter. Deze overplaatsing beteekent vermeer dering van personeel en geschiedt in verband met een aanmerkelijke verbe- teiing in de bediening der loketten. Het publiek zal zich daarover ver heugen. Wanneer zullen we 't bovenstaande voor onze gemeente mogen schrijven, 't Is niet minder noodlg dat er personeel bijkomt. Maar in plaats daarvan, ver mindert men het 11 't Ligt natuurlijk alleen bij de autori teiten de huidige ambtenaren hebben hun handen vol, meer dan dat zelfs Komnginnefeest. Naar we vernemen bestaat er voor de athletische en wielerwedstrijden, die de voetbalver. «Waalwijk Vooruit* op Zondag 1 Sept. organiseert, zeer veel belangstelling. Voor diverse nummers, gaven zich reeds een flink aantal deelnemers op o.a. ook een paar bekende ploegen van de Ver. „Vugt Vooruit* en de Gymnastiek Ver. uit Drunen. Om iedereen ruimschoots de gelegen heid te geven zich aan te melden, be sloot het bestuur van W. V. de in schrijvingstermijn tot Zondag 18 Aug. te laten duren. Waalwijks Belang. Maandagavond had in de achterzaal van 't hotel Verwiel de meermalen in ons blad aangekondigde algemeene ver gadering van Waalwijks Belang plaats. Was bij de opening de opkomst slecht, later groeide het getal aanwezige leden tot een 30tal aan. Na voorlezing der notulen en 't ver slag van den penningmeester, werd met alg. stemmen de door het bestuur voor gestelde wijziging der Statuten goed gekeurd. Daarna kwam aan de orde het belang rijkste punt der agenda: „Bespreking over de houding aan te nemen door Waalwijks Belang bij eene eventueele poging om de kermis in te korten." De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur dit punt belangrijk genoeg achtte om hier alle leden eene uitspraak te laten doen. Eene breedvoerige en be langwekkende discussie ontspon zich hierover. Gewezen werd op 't belang om de kermis te laten bestaan als ze thans is, (vooral omdat er anders geen twee Zondagen inkomen), voor herbergiers, middenstanders, verders voor de ge meentekas, voor de fabrieksarbeiders, voor de fabrikanten, die in die week hunne fabriek kunnen schoonmaken, ketelbikken, enz. en /'die dan ook eens een week uit zaken zijn. Eenigen wensch- ten eene vergadering voor alle in woners, anderen zelfs een referendum. Ook werden eenige argumenten tegen de achtdaagsche kermis aangehaald als loonderving door sommigen en dat er van de acht toch maar 3 dagen zijn die druk genoemd mogen worden. 't Slot der langdurige discussies was, dat men 't er over eens was, dat alle leden van W. B. ruim een lOOtal hadden tegenwoordig kunnen zijn, om mede te bespreken en te stemmen over dit vraag stuk. Wanneer nu de leden van W. B. bijeen zijn in alg. verg. ter behandeling van een zoo gewichtig punt (en 't be stuur had deze juist alleen bijeengeroe pen, om de meeningen van de leden te hooren, die haar tot richtsnoer bij haar verder werken in deze zullen dienen), dan wordt zoo goed mogelijk hier 't alge meen belang van Waalwijk, dus ook der niet-leden gediend. Daarom werd tot stemming overgegaan, waarvan de uit slag was, dal 22 leden waren voor 't behoud der huidige kermis, 1 voor de inkorting en 4 leden buiten stemming bleven. Vijf leden van den gemeenteraad wa ren tegenwoordig, waarvan vier zich van stemming onthielden. Bij de rondvraag vroeg de heer Peij- nenborg of 't niet op den weg van Waalwijks Belang lag om er op te werken, dat de ingezetenen wat meer in eigen plaats koopen. Dit punt werd met kracht ondersteund door den heer Klijberg-Pernot, die wees op den Bosch, waar Bosch Belang deze zaak met kracht heeft aangepakt en naar hij vernam met veel succes. De Voorzitter beloofde dat dit een punt van bespreking op de eerste be stuursvergadering zal uitmaken. Daarna werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Kruisboog-con cours. In den tuin van den heer A. van Vugt, had Zondag j 1. het aangekondigde con cours plaats, uilgeschreven door het kruisboog schuttersgezelschap «Een dracht* Het concours waaraan door de volgende gezelschappen werd deelge nomen, is in alle opzichten goed ge slaagd. «Willem Teil* (le zestal) Loonopzand «Willem Teil» (2e zestal) «Strijd in Vrede* Drunen. «Padvinders* Waalwijk. «Juliana* Haarsteeg «Ons Genoegen* Besoijen. «Doele op ons Buiten* Loonsch-hoekje. «Onderlinge Vriendschap* Haarsteeg. De corpsprijzen bestonden uit drie prachtige zilveren medailles en werden na een vreedzamen kamp behaald door: le prijs Willem Teil, Loonopzand met 181 punten. 2e prijs Juliana, Haarsteeg met 175 punten. 3e prijs Strijd in vrede, Drunen met 172 punten, alles in de 8 schoten. De uitgeloofde personeele prijzen, be staande uit geld werden behaald door le prijs M. Monsieur met 24 punten. 2e prijs Jac. Nelis met 24 punteD. 3e prijs J. Tote met 23 punten alles in de 5 schoten. Na afloop werden de p rijzen onder een hartelijk woord van den Bonds president uitgereikt. Fruitdieven. Van verschillende zijden bereiken ons klachten, dat de fruitdieven weer aardig aan 't werk zijn. Men verzoekt ons hierop de aandacht onzer politie eens te willen vestigen. Waar zij in zoo talrijk opzicht zoo actief en belijdvol optreedt, zal zij ook wel een bijzonder oog op boomgaarden en tuinen willen houden. Zoo verwacht men terecht. Bossche diocesane drankbestrijdersbond, Zondagnamiddag werd te 's-Hertogen- bosch de algemeene jaarvergadering ge houden van den Bosschen Diocesanen Drankbestrijdersbond onder voorzitter schap van den heer L v. d. Steen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den Weleerw. heer Peters, bleek, dat in het afgeloopen jaar acht nieuwe ver- eenigingen bij den Bond zijn aangesloten, zoodat de bond thans bestaat uit 98 aangesloten vereenigingen, 1 sectie St. Cassianus, vier correspondentieschappen m-t 15711 leden, waar van 728 geheel onthouders, 8906 kruisverboDders, en 6077 Paulisten, zoodat er een aanwinst is van 254 leden. De geheelonthouders met 531, de Paulisten daarentegen ver minderden met 457. Uit het financieel verslag bleek, dat er een batig saldo is van f 637,84l/s De ontvangsten en uitgaven wezen een cijfer aan van f 926 04. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. J. A. Houben uit Waalwijk en J. Wintermaos uit Eindhoven. De begrooting over 1912/13 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 1150 met een vermoedelijk batig saldo van f 105. Kieuw e Verkeersweg te 's- Bosch, In den Bosch is men verplicht met het oog op de nieuwe fabrieken van Grasso enz. een verkeersweg over 't stationsemplacement te maken. Door den ingenieur-directeur der gemeente-werken, den heer Kerssemakers is een plan in gediend, dat aller instemming wegdraagt. De tot stand te brengen werken bestaan in een verkeersweg ter breedte van 7.50 M. op het noordelijk gedeelte van het stationsemplacement en wel aanvangen de bij de Boschdijkstraat en voerende in het verlengde van den Boschveldweg langs de voormalige conservenfabriek en langs de gemeentewerf tot aan de Dleze, aldaar ombuigende naar het westen en in nagenoeg rechte strekking volgenden den linkeroever van de Dieze tot aan de spoorweghaven, alwaar met eene haaksche overbruggiag het industrieter rein moet worden bereikt". De kunstwerken, in dezen verkeersweg geprojecteerd, zijn lo. een onderdoorgang of tunnel met een wijdte van 7.50 M. en eene vrije doorrijhoogte van 3.50 M. Deze tunnel grenst onmiddellijk aan het zuidelijke laudhoofd der spoorbrug over de Dleze 2o. eene overbrugging van de spoor weghaven, bestaande uit een vast ge deelte met eene breedte van 7.50 en een draaibaar gedeelte met eene breedte van 5 M. tusschen de leuningen. De doorvaartwijdte der draaibrug bedraagt 13 M., de totale lengte ven de haven- overbrugging kan op plusminus 58 M. worden gesteld. Kamer van Koophandel. Oosterhoul De Kamer van Koophandel te Ooster hout deelt in haar jongste verslag mede, dat de toestand der leerlooierijen on gunstig was. Hooge prijzen der ruwe huiden en geen overeenstemming daar mede van die van het fabricaat hielden het geheele jaar door gestadig aan. Mocht men ook al in het midden des jaars wegens den aanwassenden voorraad hui den op de voornaamste stapelplaatsen tegen den inwerktijd eener daling in de prijzen verwachten in het najaar werd die verwachting geheel beschaamd. En niettegenstaande bovendien van de pro ductielanden grooter toevoer dan vorige jaren werd in uitzicht gegeven, bereikte op het einde des jaars de huidenmarkt op nieuw de hoogte van 1910. Dat de werkzaamheden der looierij binnen nauwe grenzen beperkt bleven, vindt dan ook zijn verklaring in de voort durende wanverhouding tusschen de hui den en de loderprijzen welke ongunstige toestand, indien deze langer aanhoudt, de gewone looierij weldra tot volkomen werkeloosheid zou kunnen nopen. De schoenindustrie was verre van rooskleurig. Als voornaamste oorzaak wordt hiervan genoemd de sterke toeneming van het aantal schoenfabrieken, waardoor de concurrentie grooter wordt. Wegens de hooge prijzen der grondstoffen konden zelfs geen noemenswaardige winsten worden gemaakt. DRUNEN, Zondag 18 dezer, des avonds ten 7 uur, zal in het café van de Kinde ren van der Westen alhier eene bijeenkomst plaats hebben om te komen tot oprichting van een fietsclub. Zij die lid wenschen te worden of als donateur hunne medewerking willen verleenen, worden verzocht in het café aaawezig te zijn. SPRANG. De Chr. Zangvereeniging Excelsior* alhier zal Maandag 17 Augus tus a.s. baar jaarlijksch reisje maken, dit maal naar den Haag en Schereniugen. VRIJH.-CAPPEL, Baron Van Heeckeren van Waliëu, burgemeester dezer gemeente, heeft met ingang van 1 Oct- ontslag gevraagd. N.R.Crt, WASPIK, 13 Augustus. Brabantia II speelde Zondag 1.1. op haar terrein alhier een viiendschappelijke match tegen Constan- tia I van Sprang. Stand 5—1 in 'i voor deel van Brabantia. Zondag 11 dezer hielden de vereeni gingen tot bestrijding van 't drankmisbruik, de Maria-vereeniging en St. Bartholomeus alhier, des namiddags om 5 uur eene ge combineerde vergadering om adheasie te be tuigen met het doel van het anti-biercougres 'e Roermond. De vergadering was slechts matig bezocht. De Voo'zitter, de heer H. Coniadi, opende de vergadering met den Christelijken groet, en zette daarop het doel van de bijeenkomst uiteen, er op wijzende, dat nu door de drank, weer een dam wordt opgeworpen tegen het gebruik van sterxe dranken, een biervloed het land dreigt te verzwelgen. Hij leest daarop een adres voor van de Limburgsche drankweer, waarin deze de regeering verzoekt maatregelen te nemen tegen het schrikbarend snel toenemen van het aantal bierhuizen in ons land. Nu volgt nog voorlezing eener brochure over het gevaar, dat specia 1 Limburg be dreigt door het verregaand biermisbruik. Ten slotte wordt nog aan de aanwezigen boven de 21 jaar de gelegenheid gegeven door het plaatsen hunner handteekening instemming te betuigen met het Limburgsch request aan de hoogere regeering. Zondag 18 Aug. a.s. zal het Mannen koor der Vereeniging ^Volksvlijt en Volks vermaak* alhier een vocaal en instrumentaal volksconcert geven in den tuin van den heer P. van Dongen-Montens. Het programma ziet er zeer goed uit, zoodat ons een genotvolle Zondagmiddag wacht, vooral, daar de luin van den beer van Dongen tot een gezellig zitje uitlokt. De handboogschutterij ^Unaminitas* heeft besloten haar jaarlijksch matii.éa te geven op 28 dezer, waarvoor zij heeft ge- engageerd den karakter-Humorist de Laat van Tilburg. Dit i« reeds de 4e maal dat genoemde humorist voor deze vereeniging optreed, wel een bewijs dat zijn talenten te Waspik gewaardeerd worden. RAAMSDONK(DORP). In de vergadering der landbouwvereeniging, gehouden ten huize van Mej. Floris, is tot secretaris ge- Be Echo m het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5