Nimmer 67 Zondag 18 Augustus 1912 Jaargang 35. Tweede Blad MONKEY BRAND Mengelwerk. Buitenland. DE OORLOF LANDBOUW. BINNENLAND. belgië. Frankrijk. Vereenigde Staten. Spanje. Het Teeken van f^=r Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als- Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw ZE HELPT HET HÜIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. Vorstelijk bezoek. De Parijsche Briefschrijver van de tfsb.« heeft 't ditmaal over de kosten an 't bezoek van vreemde vorsten aan arijs. We geven in t' volgend nummer rest. Reeds vroeger heb Ik u al het een ander medegedeeld over de interes- mte zaken, welke de afgevaardigde rouse wist op te diepen uit de be- rooting, waar 't het bezoek van vreemde ouVereinen gold. Vooral het hoeden- haplter gaf hier aanleiding tot buiten- ewone hilariteit, waar men zag, hoe monsieur Falières» voor enkele dagen oor duizenden francs aan hoeden noodig ad. Een ander afgevaardigde, Louis Marin, nog eens wat dieper op de zaak in- egaan en heeft het budget eens op den eper beschouwd. Zijn bevindingen eeft hij neergelegd in een rapport van 80 bladzijden, waaruit Fransche organen et een en ander citeeren. En in die shonderd-en-tachtig bladzijden, wordt echts naar Marin zelf zegt, gewezen op okele afkeurenswaardige >gewoonten.» [ad de rapporteur alle draaierijen en noeierijen willen aantoonen, hij zou uizenden bladzijden noodig gehad ebben. Zoo heeft zijn rapport alleen «trekking op de begrooting van buiten- ndsche zaken, dienst 1907, want verder de Rekenkamer, de »Cour des Comptes iet de verificatie der rekeningen nog iet gevorderd. Het interessantste in die begrooting is el hoofdstuk 38: >Kosten van ontvangst er vreemde souvereinen." Voor deze >st was in 1907 een crediet toegestaan an 620,000 francs, waarvan slechts 10 75 als overblijvend saldo weer in de chatkist is gestort. Hiervoor zijn >ont- angen», de koningen van Noorwegen Denemarken en hun beider bezoek, fschoon vallende op verschillende tijd- ippen, heeft nog geen week geduurd. Nu is is er wel een omstandigheid, elke iets van die hooge kosten ver aart. Alle herstellingswerken of de asten van benoodigdheden, die aange- haft moeten worden, zoowel op het aleis van het ministerie van buiten- indsche zaken aan den Qual d'Orsay s op het Elysée worden of uitgesteld t)t een koninklijk bezoek of worden wel in ewonen tijd uitgevoerd, doch op de egrooting geplaatst onder hoofdstuk betreffende de ontvangst van vreemde öuvereinen. Dit is zeker een onregelmatig eid, daar men zoodoende gewone uit- aven onder de buitengewone laat fun- eeren, maar meer zou er niet van unnen gezegd worden. Doch eerst wanneer men die nota's ens wat nauwkeuriger bekijkt gaat het aakje er allerzonderlingst uitzien. Ge- ïakkelijk is dat niet, want de rekeningen jn zeer verward en 't is niet gemakke ker er wijs uit te worden. Doch men an er in ieder geval uit opmaken, dat i 1907 voor de aanschaffing van »uten- teles de ménage» zestig bezems twaalf lakers, twaalf emmers en kannen, twaalf aten enz., ter gelegenheid van het be zoek van den koning van Noorwegen, 1085 francs 18 centimes betaald zijn, wat nu juist niet goedkoop is. Nog merk waardiger is het, dat voor zes personen in drie dagen 216,15 francs noodig was voor suiker en fr. 200,66 voor kannen en borstels. Nog merkwaardiger zijn de uitgaven voor de »linnenkast«, waarvan wij reeds vroeger het een en ander mededeelden Buiten de door de Galeries Lafayette geleverde »lingerie< a 2.304 fr. 20 cen times, is er nog het een en ander ge huurd Bij het bezoek van den koning van Noorwegen werden 1250 handdoe ken, 300 vaatdoeken, 66 tafellakens 64 beddelakens en 6 peignoirs gehuurd. De waschlijst is gewoon enorm vuil gemaakt zijn 1334 handdoeken, 468 vaatdoeken, 239 tafellakens en/. Uit het aantal ge bruikte beddelakens moet men wel con- cludeeren, dat de souvereinen en hun gevolg nu en dan in den nacht eens moesten opstaan, om het bed van schoone lakens te doen voorzien Dit zijn alleen de >gabégies« van den Quai d'Orsay. Op het Elysee weet men er nog beter mee om te springen. Bij het bezoek der souvereinen van Dene marken is daar alleen aan eten en drinken gedurende enkele dagen, 28.851 frs. 40 centimes besteed. Nu wordt dit alles door het Elysée berekend als extra- onkosten, ofschoon men toch vragen mag waar de 50.000 francs blijven, welke iedere maand aan den pres. der Repu bliek worden uitgekeerd voor »frais de réprésentatior,en die toch ook weer een sommetje van zeshonderd duizend francs per jaar uitmaken. Doch aller merkwaardigst is wel de rekening, waar het de kleeding geldt der lakeien en bedienden van het Elysée, want ook deze schijnt president Fallières niet uit zijn maandelijksche toelagen te kunnen betalen. De Antwerpsche bladen zijn vol bij- zonderbeden over den intocht van het Belgische koninklijke echtpaar, dat de kroon zet op het feestelijkheden en de blijde stemming, welke dezer dagen heerschte, ten top deed stijgen. De geestdrift was weder onbeschrijfelijk en een aardig staaltje was, dat bij den rit naar het paleis op de St. Jacobsmarkt met trompetten uit de vensters van het conservatorium de koninklijke familie werd begroet. Ook werden op den ge- heelen tocht uit de ramen bloemen ge worpen. In de nauwe straten werd het koninklijk rijtuig bedolven onder een bloemenregen. Vier adressen werden onderweg door den koning aanvaard. Ten paleize werd het eerst de deputatie van Koningin Wilhelmina ontvangen en daarna de deputaties der in de haven liggende oorlogsschepen. Tot 12 uur duurde de ontvangst van alle mogelijke deputaties, toen had een dejeuner plaats en te kwart over 1 werden de voorstellingen voortgezet. Te halfvier reed de koning naar het stad huis onder de toenemende ovaties van een steeds aangroeiende menigte. De burgemeester verwelkomde den koning in het Vlaamsch. De korte plechtigheid bepaalde zich verder tot het gebruikelijke aanbieden der witte en roode rozen der stad door de Maagd van Antwerpen en ten slotte het onderteekenen van het gulden boek, dat de stads-archivaris Jozef Van den Branden ter onderteekening aanbood. Terwijl het weer zich eerst vrij goed hield, vielen later voortdurend regenbuien In de rede, welke koning op de beurs hield beantwoordde hij* den president van de Kamer van Koophandel Corty door te verzekeren, dat hij zeer verheugd was te hooren, dat de* handelsstad Ant werpen vertrouwen stelde in den bloei van de Congo-kolonie. Op het oogenblik dat België groote offers brengt en de kolo nie voor den handel openstelt, is zulk een vertrouwen noodig. De koning richtte daarop tot de koop manschap de opwekking zich aan het koloniale werk te wijden in het econo misch belang van België en in het hooger belang der beschaving. De besprekingen, tusschen Poiucaré en Sasonof te Sint Petersburg gevoerd, mogen dt»n ook al geen anti-Daitsch karakter heb ben gedrageü, men heeft dit staat, on-' danss alle diplomatieke verklaringen van prins Lieven, vast wel degelijk een over eenkomst gesloten die, zij moge dan al of niet den naam verdienen van Rnssisch- Fransch vlootverdrag, tusschen de beide landen op maritiem gebied een grootere toe nadering heeft bewerkt. Wel zouden, naar admiraal Boebriof, de adjunct van den Rus- sischen minister van Marine, aan den cor respondent van den Figaro* te Sint Peters- burg verklaarde, de beide staten, in geval van nood, elkander zeker hebben gesteund, maar men achtte het beter, dat hun ge meenschappelijk optreden vooraf werd ge- regpld, zoodat ieder misverstand uitgesloten is. En dat was het doel vau de conventie, die niet alleen gewenscht was, maar zelfs noodzakelijk, met het oog op de enorme ontwikkeling van de Duitsche vloot in de laatste jaren. Binnen twaalf jaren zou, zeide de admi raal, de Russische vloot de sterkte van de Duitsche hebben bereikt en daarna beslist n voorsprong krijgen, aangenomen zelfs, dat Duitschland elk jaar vier dreadnoughts op stapel zette. In allen gevalle zouden over een jaar om dezen tijd de vier eerste dreadnoughts in dienst worden gesteld en binnen vijf jaren zouden in de Oostzee 48 torpedovernielers en 14 linieschepen gereed liggen voor den aanval, In de Zwarte Zee zouden de Russen het voor het oogenblik laten blijven bij de drie groote dreadnoughts, die thans in aanbouw zijn, maar daarmede was hun laatste woord nog niet gesproken. Deze taal van den Rus- 8ischen admiraal klinkt, voor zooverre zij Rusland's maritieme positie in den Zwarte Zee betreft, vrij onvriendelijk. Misschien tegenover de Porte en haar bestendige wei gering tot openstelling der Dardauelleu Te Berlijn behoeft men zich van het be roep van den Russischen vlootvoogd op Duitschland's vlootuitbreiding niets aan te trekken, daar immers ook de Britsche mi nisters bet geheele nieuwe vlootprngram der regeering gemotiveerd hebben met een ver wijzing naar Duitschland's toenemende macht ter zee. En dit terwijl zij tegelijkertijd ver klaren met Duitschland de beste betrekkingen te onderhouden! Zóó kan piins Lieven toch nog gelijk hebben. De Russisch—Fransche maritieme overeenkomst draagt geen aan Duitschland vijandig gezind karakter maar te Parijs wrijft men zich toch van voldoening in de handen over dezen zet op het internationaal-politieke schaakbord na de bijeenkomst tusschen Wilhelm II en den Tsaar te Baltischport Men weet, dat mevrouw de weduwe Madeleine Astor. wier man den dood vond bij de Titanic-catastrophe, het le venslicht geschonken heeft aan een zoon, die dezelfde voornamen zal dragen als wijlen zijn vader, John Jacob. Deze ramp en de emoties, die zij on dervond bij een automobiel-ongeluk en later door een jacht op roovers, die haar huis waren binnengedrongen, hebben haar het geluk der moederweelde niet doen verliezen. Te New-York Is de geboorte van den jongen Astor met algemeene geestdrift begroetmen houdt zich met slechts hem alleen bezig. Zijn kinderkamer heeft 60.000 gulden gekost, en hij slaapt daar in een blauw-met-witte wieg, bewaakt door een dokter en twee verpleegsters. De kranten-jongens op straat schreeuwen »Baby Astor is aangekomen 1 De laatste bijzonderheden Een menigte nieuws gierigen beweegt zich sedert eenige da gen voor de woning der familie in de 5e avenue, getuigende van de publieke belangstelling. Direct na de geboorte werden twee bulletins voor de deur van het huis aan geplakt, waarop het feit vermeld stond en voorts, dat moeder en zoon welva rend waren en dat de baby 7 3/4 pond woog. De New-Yorkers noemen hem «het kind met de 3 millloen». In zijn vaders testament was hem 7 1/2 millloen gulden vermaakt, doch volgens de sen- sationeele berichten der New-Yorksche bladen zouden de ouders van mevrouw Astor van plan zijn het testament te be twisten en voor den na den dood des vaders geboren zoon van den kolonel het deel van de 50 millioen gulden eischeD, waar hij recht op heeft. Het vermogen van kolonel Astor wordt geschat op 375 millioen gulden, waar van hij het grootste deel naliet aan zijn zoon Vincent, uit het eerste huwelijk. Hij vermaakte 12 1/2 millloen aan zijn jonge vrouw, op conditie, dat zij niet ka" Zit' "US 22'5 K-G' «et het huwelijk zelf. Bcdetf onder de politie te New-York. Het onderzoek, naar aanleiding van den moord op den New-Yorkschen speel huishouder Rosenthal ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat de beloo ningen voor welwillende onzijdigheid of eventueele bescherming van de zijde der politieambtenaren, jegens meer of minder verdachte inrichtingen aldaar waren geregeld volgens een tarief, vari- eerend al naar de grootte van de in richting en de meer of mindere voor naamheid van de wijk, waarin zij was gelegen. Nasporingen bij de banken hebben aan het licht gebracht dat hoogge plaatste polltie-ambtenaren, bij die in richtingen belangrijke deposito's hadden, somtijds tot een bedrag van een millioen doll. Het bank-deposito van den thans ge arresteerden luitenant Becker, wiens jaar- lijksch salaris 2000 doll, bedraagt, was sedert de maand November met 58.545 doll, toegenomen. Stormweer. Zoowel op de Fransche als op de Spaansche kusten hebben hevige stor men gewoed. Te Arcachou, een havenplaats in het departement der Gironde zijn meer dan 150 visschersschepen vernield, maar veel erger zijn de visschersplaatsen op de Noordkust van Spanje getroffen. Een tweehonderdtal Spaansche vlsschersschui- ten werden op zee door storm verrast en men vreest dat zij met man en muis zijn vergaan. In de dorpen spelen zich ont zettende tooneelen af, vrouwen en kinde ren staan den geheelen dag aan de haveDS uitkijkend over de woeste zee. Reddings booten kunnen niet uitgaan, slechts een sleepboot is erin geslaagd zee te kiezen en vijf visschers uit de mast van een zinkende visschersschuit te halen. Volgens latere berichten worden al leen in het plaatsje Bermeo 25 visschers vermist en het geheele aantal Spaansche visschers, dat tijdens den storm is omge komen, wordt op 120 geschat. In Tripoli. Generaal Garioni heeft uit Zoera geseind Tot de bezetting van Zoeara moest ik over gaan, omdat een afdoend krijgsbedrijf noo dig was, om voorgoed aan een belangrijke troepenmacht van Turken en Arabieien den karavaanweg aan de grens van Tunis naar Zoeara af te snijden. Dit doel is volkomeD bereikt. Onder de brandende zon werd een verwoed gevecht geleverd, dat den gansc'ren dag duurde. De vijaod trok terug en liet verscheidene dooden op het slagveld achter. Wij hadden 6 dooden en 98 gewonden, waaronder vijf officieren. De erwten en boonen zijn zoogenaamde vlinderbloemige planten. Met de lupinen de seradella, de wikken en de klavers, behooren zij tot dezelfde familie. Het zijn dus zooals ze wel eens zeggen „Stikstof- vermeerders." Dat beteekent, dat de grond door de teelt dezer planten rijker wordt aan stikstof. Erwten en boonen hebben dus weinig stikstofbemesting noodig; integendeel zij verrijken den grond zelf er mee. Denken we b.v. aan het gebruik dat we van de vlinderbloemigen maken, ah groenbemesting, denken we aan het weelderig groeien van het nagras op klaverstoppel. Zijn de erwten en booneo verrijkers van den grond, wat aangaat de stikstof, op een ander punt verarmen zij den grond. De boonen en erwten be vatten èn in de stengels èn in de zaden een buitengewone hoeveelheid kali. Wij kunnen dit vrij nauwkeurig berekenen. Als een H. A. gemiddeld 27,2 H. L. boonen oplevert, dus ongeveer een gewicht van 2448 K.G. en in 1000 K.G. boonen alleen ongeveer 32 K.G kali uit den grond ver dwenen. Door de boonen alleen, zeg ik want men moet in aanmerking nemen, dat het boonenstroo nog meer kali be vat dan de boonen zelfs n.l. ongeveer 19,5 K.G. per 1000 K.G. Met erwten is het al eveneens gesteld. Het vorig jaar gaf de H.A. gemiddeld 25 mud erwten, wegende ongeveer 22 50 K.G., waarin omdat in erwten ruim 1% erwtenstroo er bij, kunnen we gerust aan nemen dat van de H.A. meer dan 30 K.G. kali is verwijderd. Dat is zeer veel als men nagaat, dat in 1000 K. G. gewone versche stalmest slechts 4,5 K. G- kali aanwezig is, om dat kaliverlies te dekken. Ik maak deze berekening, om den lezer eens duidelijk te doen zien, hoe èn boonen èn erwten den bodem van zijn kalivoorraad berooven. Een land dat dezen zomer een goeden voorraad erwten en boonen heeft gehad, is dan ook op het oogenblik zeer arm aan kali. Al is de waarschijnlijke grond, waarop de erwten en boonen gegroeid hebben, zware klei, toch moeten we bedenken, dat een verlies van 30 K.G. kali heel wat beteekent. Maar is de grond lichte kleigrond, zavelgrond of zandgrond, dat is een verlies van 30 K. G. kali niets dan uitputting. Moeten we op dien bodem het volgend jaar weer een kaligewas zaaien, dan is het bijna zeker, dat zonder bemesting de oogst ver beneden het gemiddelde zal blijven, misschien totaal zal mislukken. Maar ook dan als we een gewas zoeken, dat minder eischen stelt aan den kali voor raad is het nog ongeraden dit gewas, zonder een afzonderlijke kalibemesting, te zaaien. Hoe kunnen we nu het goedkoopst en het eenvoudigst zulk erwten- en boonenland weder in orde brengen Aannemende, dat zulk land altijd wel eenlgszins aan den zwaren kant zal zijn, kunnen we als algemeenen regel geven, dat we dezen herfst of anders vroeg in het voorjaar 2 zak 40°/o kalizout per H.A. moeten uit zaaien. De kali zet zich in den grond vast en maakt het land weer normaal. Op lich tere gronden ook daar, waar een stop- peloogst gewonnen wordt, kan men het groote kaliverlieshetzij door kaïniet, door 40% kalizout of door patentkali dekken. Het laatste, wanneer we nog een herfstgewas hebben. Alles intusschen zoo vroeg mogelijk. De graanoogst is in het Land van Altena in vollen gang. Het weder, dat bij het begin van den oogst naar wensch diende, is bij het verder verloop veranderd, thans ongunstig. Het natte weder doet vooral zijn schadelijken in vloed gelden op de erwten, waarvan de meeste nog gemaaid op land staan. Ook het bederf in de aardappelen neemt op sommige akkers hand over hand toe. De opbrengst van eigenheimers is tame lijk, de kwaliteit bevredigend en de prijs niet hoog; ze worden voor fl.75 a f2 verkocht. Wetsontwerp in wording. Behalve de Indische en de Staatsbe- giooting 1913 worden deze maand bij den Raad van State, ter overweging aan geboden voorstellen tot herziening van verschillende bepalingen der Grondwet en het ontwerp betreffende overneming van pensioneering van gemeeDte-awbtenaren door het Rijk. De Schiedamsche verordering Naar de ,.Tijd" uit Schiedam verneemt is daar nog niet ingekomen het >bericht« van Gedeputeerde Staten, waarvan art. 167 van de gemeentewet spreekt aangaan de de opspraak makende verordening inzake het zitten enliggenlangsglooiingen en dijken enz. Toch zijn de in dat art. gestelde »veer- tien dagen* reeds nagenoeg verstreken, Een en ander wijst er op, dat de Gede- teerde Staten genoemde verordening nog in Dadere overweging hebben gehouden. Nader verluidt, zal de verordening niet door Gedeputeerde Staten worden goed gekeurd, maar zullen dezen aan de Kroon vernietiging aanvragen en wel op grond van art. 151 der Gemeentewet, daar Gedeputeerde Staten meenen, dat dit onderwerp voldoende in een Rijks wet, n.l. de z.g. Zedelijkheidswet, is ge regeld. Gemeente-Afnbtenaren. Naar verluidt berust het naar den Raad van State verzonden ontwerp be treffende de pensionneering van gemeen te-ambtenaren, hunne weduwen en weezen op de volgende hoofdbeginselen. Het Rijk neemt de pensioneering van genoemde categoriën geheel voor zijne rekening de gemeente - ambtenaren zouden voor eigen- en weduwepenstoen nagenoeg dezelfde premie storten als tegenwoordig de burgerlijke rijks-amte- Echo van 1571

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5