Derde Blad. NimsuimffiiiiiuvtL Provinciaal Nieuws. HIIÏÏWS ÏÏIT HSÏÏSDBE Kerknieuws. NUMMER 67. ZONDAG 18 AUGUSTUS 1912. 35e JAARGANG. Uit het Patroon8blad. De ZeerEerw. Zeergel. pater van Aken, redacteur van het Patroonsblad, schrijft naar aanleiding van hetgeen Dr. Poels, den arbeidersvriend geschreven heeft,' in zijn blad o.m. het volgende Het is reeds een paar weken geleden, dat in de„Nieuwe Kerkraadsche Courant" het blad van Dr. Poels, die op de laatste vergadering van het Bureau van de R. K. Vakorganisatie immers zooveel succes had, te lezen stonden de volgende zinnen „Enkelen schijnen te meenen, dat in katholieke vereenigingen ook op econo misch en sociaal gebied, de leeken, als het er op aankomt, slechts te luisteren hebben naar den clerusen dus, op den keper beschouwd, zelf heel weinig te vertellen hebben. Op die manier wordt aan den clerus een macht toegekend, welke hem, volgens alle katholieke theologen, rechtens volstrekt niet toe- komt. „Maartevens wordt op de schouders van den clerus eene verantwoordelijkheid geladen, die hij niet dragen kan Andere brave leeken denken daarbij misschien niet heel veel namaar onwillekeurig laten velen langzamerhand bijna uitsluitend aan den clerus de be hartiging over van ook die echt „katho lieke" belangen, welke niet op „kerke lijk", maar op wereldlijk terrein liggen, en die door den clerus niet naar behooren kunnen behartigd worden Vooral de gecursiveerde passages willen wij even in de aandacht onzer Lezers aanbevelen. Wij hebben alle respect voor de vaak bewonderenswaardige arbeidslust, door sommige Adviseurs aan den dag gelegd. Maar niet altijd evenzeer voor de wijze waarop zij dien ijver botvieren. Speciaal bedoelen wij te zeggen, dat bij voorkomende arbeidsgeschillen de Adviseurs „achter de strijdlinie" thuis hooren. Zoolang er onderhandelingen worden gevoerd, kunnen zij als mannen, die den vrede te bevorderen en strijd te keeren hebben, groote 'en goede diensten doen aan het front der troepen. Maar mislukt de onderhandeling, breekt de strijd uit, dan is hunne plaats niet aan het front, maar achter de optrekkende gelederen. Anders „wordt op (hunne) schouders eene verantwoordelijkheid geladen, die zij niet dragen kunnen." Anders worden in de handen van den Adviseur belangen gelegd, „die door (hem) niet naar be hooren kunnen behartigd worden. In de hitte van den strijd gebeuren er het is menschelijk dingen, waarvan de Adviseur de verantwoorde lijkheid niet dragen kan, en dus ook niet op zich nemen moet. Toch komen die gebeurtenissen, in ieders oog, te zeer op zijne rekening, indien hij zich opwerpt als feitelijk aanvoerder van den strijdenden troep. Het is een logische conclusie uit de woorden van Dr. Poels, dat ook deze zulk een houding moet afkeuren. Een Adviseur, die voor alle standen vóór en boven alles zielzorger is, kan niet naar behooren, dus als strijdende partij de belangen eener staking be hartigen. Hij maakt daardoor zichzelf voor een deel der katholieken onmoge lijk en de sociale actie des te minder sympathiek. Daarom moet hij zijn volk ontwikkelen, leeren op eigen beenen te staan, en zoolang zij dat niet kunnen, ze niet de baan op laten gaan. En als zij eenmaal alleen loopen kunnen dan menge hij zich niet meer in het gewoel van het gevecht. Deze naar onze overtuiging eenig mogelijke gedragslijn is helaas niet steeds gevolgd. En de funeste uitwerk selen daarvan zijn op menige plaats nog duidelijk waar te nemen. Een van die jammerlijke gevolgen is de mentaliteit van de meeste katholieke patroons, die zich zoozeer gestooten hebben gevoeld door het optreden van eenige Adviseurs, dat zij nu volstrekt niet meer voor katholieke organisatie te vinden zijn. Aldus pater van Aken. Waalwijk, 17 Aug. 1912. Theorie en Practijk. De Voorzitter van den Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten, de heer Jos. de Pont te Tilburg, schrijft in >de Maasbode* in antwoord op het hoofdartikel in dat blad, 't welk we Woensdag overnamen, 't volgende uitnemende artikel Hoewel gaarne het laatste woord aan de »Maasbode* latende, moet ik U toch nog om een kleine plaatsruimte verzoe ken, en wel voor het laatst. In Uw stuk getiteld >Theoretlsche voorkeur* merkt U op, dat nog niet af doende is duidelijk gemaakt, dat de prijs van leder en fournituren zal stijgen. Indien de schrijver werkelijk zoo naïef is te meenen, dat de prijzen door het heffen of verhoogen van invoerrechten niet zullen stijgen, welnu hij blijve in dien waan. Ik zal niet trachten hem die illusie te ontnemen Voor mij is het een uitgemaakte zaak, dat de in te voeren artikelen, zoowel als de hier te lande gemaakt wordende leersoorten zullen stijgen vermoedelijk met nog iets meer dan het aan den fiscus te betalen recht van invoer- Ik heb volstrekt niet beweerd, dat een beschermd land geen export kan ont wikkelen Als bewijs, dat een land met open grenzen beter kan exporteeren dan een beschermd land, heb ik aangevoerd, dat Nederland qua gewicht 2 maal zoo veel schoenen naar Duitschland zendt als het van dit rijk ontvangt, en qua waarde minstens 3 a 4 maal zooveel. En dit niet tegenstaande Duitschland een recht heft van 60 tot 80 Mark per 100 kilo, en bovendien veel meer na tuurlijke hulpbronnen heeft dan Neder land. Als verder bewijs zou ik daaraan aan toe kunnen voegen, dat de uitvoer der Nederlandsche schoennijverheid naar Engeland, het land waar de grenzen voor een ieder open staan, zoo goed als nihil is (met uitzondering van zee laarzen, die met de hand gemaakt woi- den). Waarom plaatst nu de Nederland sche schoenindustrie hare overproductie (die ongetwijfeld bestaat), wel op de beschermde Duitsche, en niet op de vrije Britsche markt Omdat ze niet kan. Engeland is even leistungsfahig op het gebied der schoenfabricage als Nederland, en is dan ook overal, niet alleen op zijn eigen markt, doch op alle buitenlandsche mark ten Neerland's grootste concurrent. Ik kan hiervoor geen enkele reden vinden, dan dat Engeland door zijn geheel vrijen invoer zich als exporteur in een nog gunstiger positie bevindt, dan Nederland De 253 000 kilo schoenwerk, die Duitschland ons ia 1911 zond, bestaan voor minstens driekwart uit pantoffels, gemaakt van vilt en zoogenaamd ka meelhaar. Indien de »Maasbode« hieraan twijfelt, kan zij informeeren bij de grossiers in schoenwerk. Vilt en kameelhaarstof wor den in Nederland niet gemaakt, zij komen in hoofdzaak uit Oostenrijk en Duitsch land, en zijn bij invoer belast met 5 pet. De gemaakte pantoffel is ook belast met 5 pCt. dus in dit geval staat de buitenlandsche producent met den Ne- derlandschen nagenoeg gelijk. Uwe uitlegging, dat onze export van schoenen zou zijn te danken aan onze meerdere bekwaamheid, is zeer vereer- end, doch niet minder onjuist. Voor 1880 was er in Nederland geen sprake van machinale schoenfabrieken, en feitelijk dateert de ontwikkeling der schoenindustrie van de laatste vijftien a twintig jaren. In het buitenland werden reeds direct na de uitvinding der >Blakc* doornaaimachine (tusschen 1850 en 1860) schoenen gemaakt met behulp van ma chines zoodat de buitenlandsche schoen nijverheid gerust gerekend mag worden 25 a 30 jaar ouder te zijn dan de Ne derlandsche. In de jaren 1875-1890 werd Nederland dan ook overstroomd met buitenlandsch machinaal gemaakt schoen werk, waartegen de Brabantsche hand werkers niet konden concurreeren. Niet zoodra echter richtten deze hunne be drijven machinaal in, of ziet, de invoer verminderde en wel op de eerste plaats die van Duitschland en Oostenrijk, En geland bleef, en is op het oogenblik nog het eenige land, dat ons ernstige concurrentie bezorgt. In verhouding tot de totale productie van Nederl. schoenwerk is ook deze invoer onbeduidend, terwijl onze totale uitvoer onzen invoer verre overtreft. Indien de Maasbode* aan deze feiten twijfelt, wil ik haar adressen zenden van firma's, die in die jaren voor millioenen en millioenen aan buitenlandsch schoen werk hebben ingevoerd en hunne zaken door de opkomende Ned. schoennijver heid zagen verdrongen. Zij kan daar dan haar licht gaan opsteken. Men kan mij tegenwerpen, dat de schoenindustrie reeds jaren lang eene bescherming ge niet van 5 pet. en daaraan haren bloei toeschrijven, doch ik plaats daar tegen over, dat dit voordeel grootendeels wordt te niet gedaan doordat het meeren- deel der machines, gereedschappen, leesten, fournituren enz. enz. eveneens zijn belast en dat de schoenfabrikanten al deze benoodigdheden uit het buiten land moeten betrekken, omdat ze hier niet gemaakt worden. Daar het schoen werk al meer en meer een modevak wordt, is deze factor vooral niet te onder schatten. Ik ben er dan ook van over tuigd, dat de meeste schoenfabrikanten gaarne de 5 pet. op schoenen zouden willen offeren, indien in ruil daarvoor de ^ovengenoemde artikelen werden vrij gesteld. Uwe vergelijking met een sluiswachter, i die het water omhoog zag loopen hadt U beter kunnen plaatsen onder Uwe rubriek »Hors d'oeuvres* dan in een hoofdartikel van een groot blad. Het gegoochel met de woorden theorie en practijk kan alleen dienstig zijn om de zaak waar het om gaat te vertroebelen. De >Maasbode« zegt: De Bond mag wel protesteeren tegen rechten op leder maar niet tegen de geheele tariefwet. Maar zou het nu niet bespottelijk zijn te zeggen Wij, schoenfabrikanten vinden de tariefwet mooi en goed, maar onze benoodigdheden moeten vrij blijven Als elke tak van nijverheid zoo deed bleef er van het heele ontwerp toch ook niets meer over. Het gaat er dus alleen maar over dat belanghebbenden zich hebben af te vragenzal de tariefwet mij voordeel of nadeel brengen Ik meen aan de hand van de statistiek en ervaring te hebben aangetoond, dat de tariefwet voor de schoenfabrikanten alleen nadeel en geen enkel voordeel Zal brengen. Daarom verzetten zij zich uit alle macht. In de advertentiën van het Antl-larief* wet-Comité zien zij een middel om on- nadenkenden aan te sporen hunne meening te vestigen en daarom, en daarom alleen dragen zij een zeer bescheiden deel bij in de kosten dezer advertentiën. Ten slotte zij nog opge merkt, dat volgens de uitkomsten der volkstelling van het jaar 1900 bij de schoenindustrie zijn betrokken 34500 personen, bij de lederindustrie 2500 personen, dat van de 14 leden, die tegen het Hoofdbestuursvoorstel stemden er 10 het gecombineerde' bedrijf van Leerlooier-Schoenfabrikant uitoefenen, terwijl de overigen hoewel erkennende, dat deze wet hun nadeel brengt ver* klaarden enkel uit opportuniteitsredenen tegen te stemmen. Benoeming. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris, binnen het arrondissement 's- Bosch, ter standplaats Waalwijk A. J. M. Jansen, candidaat-notaris te Tilburg, thans waarnemend notaris alhier. Met genoegen zal deze tijding hier zijn vernomen, wijl notaris Jansen in den tijd dat hij zich als waarnemend hier ge vestigd had, zich reeds zeer veel vrien den heeft weten te maken en aller ach ting verworven heeft. Als Waalwijks burger hem een harte lijk woord van welkom. Ongevallen. Woensdagavond had de heer Henri Aarts, aannemer alhier, op de werken ter uitbreiding der lederfabriek Van Iersel Witlox Co. het ongeluk onder een met ijzer geladen kar te geraken. Een rad ging over zijn beenen, waarvan een vrij ernstig werd gekwetst, terwijl een teen werd gebroken. Dr. van Gils, die juist in de buurt was verleende di rect hulp en de getroffene werd per rijtuig huiswaarts gevoerd. Vrijdagmiddag had ter Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen een ongeval plaats. Gerard Wingels geraakte met zijn rechterhand tusschen een de gelpers beklemd, zoodat zijn middenvin ger en wijsvinger ernstig werden ge kwetst. Dr. v. Gils verleende hulp. het Engelsch gesteld en wordt vooraf gegaan door de portretten der heeren firmanten en een tweetal kiekjes op en in de „Royal Brand" fabriek. De af beeldingen der schoenen zijn ten deele in zwart, ten deele in een andere of meer kleuren gedrukt, en ook de ver schillende afdeelingen inleidende illu straties zijn welgelukt. Alles is veree- nigd in een voornaam gedecoreerden omslag. Gaarne wenschen wij de firma van Schijndel een rijken oogst van orders op dezen catalogus. Wij mogen er nog wel bij voegen, dat deze catalogus is gedrukt ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. De eerste Retraite Koninginne feest. Wij maken er belanghebbenden op attent, dat morgen de inschrijving voor de Athletische wedstrijden sluit. Nog kunnen we melden, dat de re gelingscommissie besloot ook een ge- costumeerden voetbalwedstrijd te houden. Liedertafel Donderdag bracht de Liedertafel ten gehoore de beide nummers, waarmede zij morgen namiddag op den national en Zangwedstrijd te Rotterdam in de 2e afdeeling zal uitkomen. Het scheen ons toe, dat beide num mers er zeer goed inzaten en zuiver beschaafd en correct gezongen werden. Het beste succes zij de vereeniging in haar zwaren kampstrijd van harte toe- gewenscht. Export-catalogus van schoenwerk. Wij lezen in 't „Vakblad voor de Schoenmakerij" Van de Koninkl. Stoomschoe- nenfabriek A. H. v a n S c h ij n- d e 1 te Waalwijk mochten we dezer dagen haren vijfden catalogus van ex portschoeisel, merk „Royal" ontvangen. Inderdaad de catalogus beantwoordt aan den naam der fabriek, beantwoordt aan het merk der schoenenkoninklijk in alle opzichten is de uitvoering, zoowel wat cliché's als druk aangaat. Het lijvige boek van 60 pagina's bewijst dat de firma van Schijndel niet alleen in het schoeisel, maar ook in de reclame hare buitenlandsche concurrenten weet te staan en dat bekrompen ideeën op da punt bij haar geen post hebben gevat Daarmede feliciteeren wij haar, want maar al te velen in technische bedrijven verliezen uit het oog dat de reclame een „royale" behandeling verlangt. De inhoud van den catalogus is in De eerste retraite van Heeren Burge meesters, Wethouders, Secretarissen, Ontvangers, Ambtenaren en Volontairs ter secretarie in het tot de provincie Noord-Brabant behoorend deel van het Bisdom van 's Bosch, in navolging van hunne collegaas in Limburg gehouden in „Manreza" te Venlo, van 10 tot en met 13 Augustus 1.1. mag een waar suc ces genoemd worden, geen plaatsje was onbezet. Vóór het vertrek werd opgericht eene „Retraitantenvereeniging van Burgemees ters én Gemeente-ambtenaren in het Bisdom van 's Hertogenbosch", waarvan alle bovengenoemde aanwezige heeren lid werden. Als bestuursleden, dier vereeniging werden aangewezen de EdelAchtb. Hee ren A. N. Fles':ens, lid van de Tweede Kamer en Burgemeester van Geldrop, Eere-VoorzitterJ. A. J. van Heijst, Bur gemeester van Baardwijk, VoorzitterH. M. van Deursen, Burgemeester van Haps, Administrateur H W. A van Heeswijk Burgemeester van Udenhout; F. A. J. Baron van Hövell tot Westerflier en Weezeve.d, Burgemeester van Escharen F. C. van Lith, Secretaris van Veghel P. G. A. G. Panken, Burgemeester van Duizel en C. G. Verwiel, Burgemeester van Besoijen. Het Bestuur zal nog wor den aangevuld met twee heeren uit het tot Gelderland behoorend deel van ons Bisdom. Nederl. Ilerv. Kerk. De Alg. Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft o.a. de navolgende toelagen uit de ver schillende fondeen verleend Uit de generale kas; Wijk, voor herstel van het kerkgebouw f 1800. Druneu, voor het predikantstraktement f 100. Baardwijk, voor het predikantstraktement f 100. Du83en, voor den dienst in den Zuid- Hollandschen polder f 100. De Katholieke lllusbatie van deze week bevat de volgende PLATEN: Mgr. A. J. Callier. Roomsch- godsdienstig tooneel te Middelburg. De nieuwste opoame van Z. H. Paus Pius X in de tuinen van het Vaticaan. Een groot gymnastiekfeest te Bergen op Zoom Een alleraardigst kiekje van een gouden echtpaar te Rijen. Een aardig feest te Soest. De gouden kroon van Maria. Sterre der zee. In de bergen (2). De inwijding van het nieuwe gesticht »Duinrust* te Overveen. Het katholiek congies tegen het Bieralcoholisme. (3) Noorsche bruiloft. Twee families. Dekoninklijke wachtkamer te Apeldoorn. E C Noyons. Een dubbel jubileum. De brief. Rebus. TEKSTMonseigneur Callier. Een Oase (vervolg). In de bergen (vervolg' De gestolen banknoten. Bij onze platen. De stomme van Inverathol. Inhouds- commies G. Janssen is benoemd de heer M. C. vau der Ven, commies 2e klasse te Nispeo. De 18-jarige G., werkzaam up de fabriek der firma Schipper Van Dongen, kreeg deze week enkele stukjes ijzer in het oog, waardoor dit zóó opzette, dat medische hulp verleend moest worden door Dr. Ber- ensteijn alhier. DUSSEN, Openb. Verg. v. d. Raad der gem. Dussen op Zaterdag 17 Augs. 1912 des voormiddags te 10 uur. Onderwerpen 1. Aanbieding van de rekening ove: 1911. 2. Rekening en begrootiug van het buf- gerlijk Armbestuur. 3. Opmaking voordracht ter benoeming van leden van het college van zetters. 4. Vaststelling algemeene plaatselijke p.i- litie-verordeniug. 5. Ingekomen stukken. 6. Reel. Hoofd. Omslag. Zekeren A. d. A. sigarenmakers knecht alhier, welke te veel aan Bachus had geofferd geraakte dezer dagen met de fiets in de rivier *De Duuse". Gelukkig kon bij door spoedig toegeschoten hulp worden gered en moest hij nu van binnen en buiten nat naar huis. De heer J. van V. alhier ontving gisteren telegrafisch bericht dat een schip met vlas op weg naar hier te Amsterdam was omgeslagen. Een leelijk schadepostje voor hem daar de lading niet was verzekerd. Naar wij uit goede bron vernemen is het bouwen van eene R. K. Kerk met Pastorie te Hank (gem. Dussen) opgedragen aan den heer S. Groeneudaal te Breda voor de som van f 99321. Naar men zegt zal het werk reeds spoedig een aanvang nemen. opgave. BESOIJEN. Op Zondag 18 Aug. zal de Besoijensche Voetbalclub een vriendschaus- match spelen tegen fBrabantia' uit Waspik op het terrein van laatstgenoemde. LOONSCHEN DIJK, 26 Aug. Zondag namiddag te twee uur zal de WelEerw. Heer Ds. Ruijs te 'a-Grevelduin-Capelle in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden. WASPIK, 16 Aug. Woensdag geraakte eene koe van den landbouwer Biemans te VI aspik-Boven in de haven alhier. De heer Roovers bemerkte het ongeval en schoot direct met zijne broeders toe. Met behulp van touwen en takels gelukte 't het dier tegen den steilen kant op het droge te brengen en zoo den eigenaar voor een belangrijken schadepost te vrijwaren. De dienstbode van den heer C. G. alhier viel hedenmorgen met een gewicht van 25 K.G. van deu zoldertrap. Bewusteloos werd zij opgenomen. De ontboden geneesheer verklaarde, dat enkele dagen volstrekte rust en zo gvuldige verpleging zullen noodig zijn om de gevolgen van den val teboveutekomen. RAAMSDONKSVEER. Woensdag liep met goed gevolg van de scheepstimmerwerf der firma D. P. van Suijlekom Zn de ijzeren sleepkaan ,Guillaume", groot 250 Last, gebouwd voor rekening van den heer Pols' te Waspik. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. F. Blacquière, hoofdmachinist bij de rijks- eiectrhche centrale te Dussen, is met ingang van 1 October benoemd tot hoofdopziener bij de rijksbemalingsinrichtiBgen en de fijks- stoomveren van de Bergsche Maas. GEERTRUIDENBERG. In plaats van Kaatsheuvel, 16 Aug. 191*.. Diamanten bruiloft. In de laatste helft der volgende maand zal hier een feest gevierd worden, dat in de laatste 25 jaar niet is voorgevallen en heel zeldzaam voorkomt. Alsdan zal J. de Wit en echtgenoote op het „Roode Veer» hun 60-jarig Huwelijksfeest vieren. Voorzeker eeu zeldzaamheid. In deze buurt heeft zich een commissie gevormd om deze heuge lijke gebeurtenis met gepasten luister te vieren. Mogen haar plannen naar wensch slagen. St. Bernardus. A.s. Dinsdag (20 Aug.) is het de feestdag van St. Bernardus, wiens feest in onze parochie met octaaf gevierd wordt. Vooral a.s. Zondag onder het octaaf (25 Aug.) komen uitalleomliggende plaatsen in grooten getale de pelgrims om door de voorspraak van St. Bernardus, bevrijd te worden of te blijven van kram pen, jicht, rheumatiek, enz. Onder de H. Mis van 8 uur wordt alsdan een predicatie gehouden over dezen beroem den Heilige, en na den middag om half 3 plechtig Lof met Processie. Dit jaar zal het ook de laatste maal zijn, dat dit feest gevierd wordt in onze oude kerk. Volgend jaar hopen wij reeds lang het nieuwe Godsgebouw in gebruik te hebben, en daar het teest van St. Bernardus in vollen luister te vieren. Heusden 17 Aug. 1912. Benoeming. Door den Raad der gemeente Meeuwen werd gisteieu benoemd tot onderwijzeres aldaar (afd. Babilouiënbroek) onze stadge- noote Mej. \guita Reas. Uitbreiding personeel. Wegens vermeerdering van werkzaamheden ten postkantore alhier, wordt het corps van ambtenaren met één uitgebreid, een maat regel, die het publiek zeer zeker ten goede zal komen. Katholiekendag. In Afdeeling vDe Middenstand en het Onderwijs^ zal als inleider optreden, de heer Joh. H. Schoenmakers, Raamsdonksveer. Het congres te Maastricht 't Is jammer dat de ruimte in een weekblad niet toelaat, van alles uitvoe rige verslagen te geven. Wij zouden dan kolommen kunnen vullen over de prach tige en spontane huldiging van rogr- Callier, bisschop van Haarlem bij zijn 40 jarige herdenking van zijn priester schap, welke huldiging Donderdag plaats had en gisterenavond op schitterende wijze werd voortgezet. Wij zouden dan te schrijven hebben over den roemrijk geslaagden Duitschen Katholiekendag te Aken, door tal van Hollanders bijgewoond, maar niet op de laatste plaats over de schitterende ont plooiing van het roomsche leven op het Mariaansch congres te Maastricht. De kroning der >Sterre der Zee* door Mgr. Drehmans, de prachtige processies en optochten, de vergaderingen, de rede voeringen, dit alles heeft een spontane uiting der katholieken gegeven, zooals gj Be Echo van hei Zuiden

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9