lOR^ummer TO Donderdag 29 Augustus 1912 35e Jaargang. I?" Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 5 Waalwijksche Stoomdrukkerij Moon Tielen, gl Eerste Blad. k ijn laatste wensch. 135 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. r- FEUILLETON. De besliste zuiverheid van Sunlight maakt ze voor betrouw bare Zeep. iet m Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN gs C <8-5 w~ S 1,- 1,25 1,35 2,15 2,20 2,45 3,20 3,40 4,20 4,40 4,50 De Echo van hef Zuiden faalwpsche en i iixslraalsrke Courant 2"° cS Q-°N 1,25 Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden asn den Uitgever. UITGAVE: *5,00 Advertbntikn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. r - i RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad f jezer gemeente op Zaterdag 24 Aug. dg es voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Ridder van der Schueren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter veigadering. Afwezig zijn de heeren monis, De Bruyn, v. d. Heuvel en moois de Kok. De notulen der vorige vergadering orden na voorlezing onveranderd goed- ekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken, a. Een schrijven van het bestuur van ij. Harmonie De Eendracht. Door het Bestuur wordt er op gewe Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Roman uit 't Fransch. De bediende, die opendeed, een oude getrou- 3 in de familie la Teillais, kende baar reeds, ement heette hy. Toen bij de beschermelinge u zijnen heer zag. vergat hij voor een enkel genblik zijne by na traditioneele correctheid, a veroorloofde zich te glimlachen, i— Mijnheer de gezant is niet thuis, juffer par... Is hij uit? Toch niet vertrokken, Clement? ep het meisje, een weinig buiten adem van ire haastigheid. Mijnheer de gezant is uitgegaan, mejuffer, aar bij zal spoedig terugkomen, denk ik, Dan zal ik op hem wachten. 1b hij ver weg Naar het dorp Jony. Sylvette had een paar schreden gedaan op bt wollige tapijt, in de koelte van eene kamer, ie tegen de warmte dicht gesloten was. Cle- lent trok de gordijnen op, opende de blinden, p het licht stroomde binnen, kleur en glans ijzettend aan een salon, dat helder en har- lonieus was als een paBtel uit den tijdwaar- het huis behoorde. Het zoontje van onzen hovenier, die te Jony '(tont, heeft zijn been gebroken, hernam de ediende. Het was een leelijke breuk en het ind had zulke hevise pijn, dat het zich niet 'ilde laten helpen. Toeu zijn de menschen op egedachten gekomen om mijnheer de gezant f bij te roepen, omdat die bet ventje wel ioed zon kunnen inspreken. En mynheer de ezant heeft zyn werk laten liggen... Clement wachtte even en liet er toen ver ouwelijk op volgen zen, dat de harmonie, bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan van de in woners een kiosk heeft gekregen, dat zij echter de kosten van het opbouwen en afbreken niet meer kan dragen zoo dat zij genoodzaakt is de kiosk op te bergen ofwel te verkoopen, wat ze ech ter niet oirbaar vindt. Ze verzoekt ter den raad om den muziektempel over te nemen. Voorzitter, ik stel voor dit schrijven in handen te stelien van B. en W. Aldus wordt besloten. b. Verzoek van de bewoners van de Bergsche Straat, Lange Broekstraat en de Korte Broekstraat tot aan de Brou werij De Wereld, om den weg in een behoorlijken toestand te brengen. In het schrijven wijzen de bewoners er op, dat de weg in een zeer desolaten toestand verkeert. Een gedeelte van den weg is bestraat, doch zoo slecht, dat hij nog minder voldoet dan vroeger. Langs den weg is nu een soort fiets- en voetpad gemaakt, blijkbaar uit medelij den met de voetgangers, men mag zich echter over de voer- en rijtuigen ook wel eens gaan ontfermen. Voorzitter. Ik stel voor dit verzoek in handen te stellen van B. en W. Schoenmakers. Met den inhoud van het schrijven, vooral dat wat betreft het gedeelte van den Bergschen weg tot aan de Korte Broekstraat, kan ik mij zeer goed vereenigen. Sedert lang verkeert die weg daar in een zeer slechte con ditie. Hel is dan ook beslist noodig dat nog voor den winter er eenige verbete ring aan gebracht wordt. Voorzitter. Ik wilde het ter sprake brengen bij de behandeling van de be grooting. Schoenmakers, 't Is onbekwaam om over den weg te loopen, men moet be slist over de zijbermen gaan. Voorzitter. Ze kunnen toch over de rijbermen loopen. Schoenmakers. Daar is alles niet mee gebaat. De rijtuigen kunnen er nu haast niet overheen komen. Lankhuijzen. Behandelen wij het bij de begrooting, dan gaat er bijna ander half jaar overheen eer er vei betering wordt aangebracht. Voorzitter. Dat is nog de vraag. Is de raad gunstig gestemd, dan kan alles Geen menscb weet hoe goed die man is, me- j offer... Zij weigerde de vruchten, den geglaceerden champagne die Clement haar aanboodmaar zij verzocht hem zijne goede zorg te wijden aan de arme Maria. JoBépbe, die groote be hoefte bad om hare brachten een weinig op te beuren, Zoo bleef zy dus alleen. Hare oogen dwaalden door 't schoone salon, blinkend van het water der spiegels, van den zilveren weerglans der zijden stoften, van de zachte bleekheid der paneelen, van de fijne kleurenweelde der scbilderijer. Zij was voor het kleine verlakte klavier gaan zitten, en zacht, heel zacht begon ay een air te spelen, dat baar op dit oogenbhk in deze omgeving zoo onder de vingers kwam. Zij zong met halve stem. De klank van het klavier deed haar denken aan de stem van eene grootmoeder, die de minnedeuntjes nog eecs neuried uit hare jeugden zy vond er een melanconiek genot in, te denken aan den tijd wanneer zij de oude airke zou zingen met eene stem van eene oude vrouw, en dan nog eens herinneren zou dit oogenblik, ditzelfde dat nu heden was maar dat dan verleden wezen zou verleden ver en grauw... Toen het cooplet nit was, zweeg zy. Maar hare vingers voeren met de murmelende klacht van den versmaden minnaar nog voort. Het was haar of haar eigen wil aan dit voortzwe- ven over de toetsen geen deel had. Zy speelde onder een soort van bedwelming,zonder zelf te weten dat zij speelde. Zij hoorde zichzelf zoo als zy een ander zou hebben gehoord en als van verre, van heel verre. Eu zoo had zij uren knnnen voortspeleD. Zy hield ook niet op, toen zij, door de ge- sloten glazen deur den vluggen en vèerkrach- tigen tred zag naderen, dien zij goed kende. Zy staakte eerst haar spelen toen Francois de 1» Teillais was binnengetreden en zij stond eerst op, toen hij vlak bij haar was. Hier ben ik, oom zegde zij, hem over bet klavier de hand toestekend. Gij zult wel erg ver rast zijn mij hier te vinden geïnstalleerd, om zoo te zeggen, in uwe pantoffels. Ik was zeker erg verrast, toen Clément my zegde dat gy hier waart ja. Maar eene ver rassing is bij mij altoos slechts vaa zeer voor binnen een half jaar in orde worden ge bracht. Zijlmans. De keien die er liggen zijn niet goed geslraat. De opzichter heeft dat niet goed nagekeken. De keien liggen er zoo slecht in, dat je er bijna niet over heen kunt loopen. Schoenmakers, 't Zijn geen keien die ia de kom van de gemeente thuis be- hooren. Als het iets kan, was het zeer wenschelijk dat nog dit jaar eenige ver betering wordt aangebracht. Voorzitter. Als de raad een crediet wil toestaan. B. en W. hebben geen geld meer om steenen te koopen. Wij hebben een goede strater, doch als deze eens bezig is, moeten de heeren eens een kijkje komen nemen. Van Dongen. Dat is het werk van de commissie van fabricage. Timmermans. Het is de bedoeling van den heer Schoenmakers, als het eenigs- zins doenbaar is, dat de meest slechte gedeelten even worden gerepareerd en het overige bij de behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1913 wordt besproken. Als nu de grootste gaten en kuilen maar wat dichtgemaakt worden. Voorzitter. Wij hebben geen keien om er iets aan te doen, dus kunnen wij er niet veel aan veranderen. Timmermans. Als 't voorloopig maar iets is, dat er aan gedaan wordt, de rest kan dan bij de begrooting worden be sproken. Als de menschen maar zien dat er hier een goede wil is, dan zijn ze al tevreden. Voorzitter. Dan zullen wij den strater er een week opzetten. Timmermans. Wij weten goed dat U zonder geld geen goed werk kan maken, doch het is dan nu maar voor tijdelijk. c. Van de Schoolcommissie een bere deneerd verslag van den toestand van het Lager Onderwijs in deze gemeente over 1911. Wordt besloten dit verslag voor de leden op de secretarie ter visie neder te leggen. d. Adres van de N. V. Electriciteits- maatschappij >Raamsdonk4 houdende verzoek om mededeeling, of er in een afzienbaren tijd ook uitzicht bestaat dat de Kerkdijk te Raamsdonk(Dorp) van srtaatverlichting zal worden voorzien. bijgaanden aard... Zijt gij gekomen om mij nwe verloving aan te kondigen. Zij scbndde baar hoofd, sloeg met de linker hand een paar toetsen aan, zonder erbij te gaan zitten, en antwoordde toen Neen, oom.,., het tegendeel. Ja... ik kom n aankondigen dat ik mij Diet verloof althans niet voor 't oogenblik. La Teillais bracht tot tweemaal toe zijne hand aan zijn voorhoofd, alsof hij eene hevige hoofdpijn had. Voer het oogenblik?... Dat wil zeggen, dat ge, alvorens te antwoorden, n nog eens be denken, nog eenB met n zelf te rade gaan wilt? Dat wil enkel zeggen dat ik geen gelofte van celibaat heb afgelegd. Bedenken Wat een gedacht, oom 1... Behoeft men zich te bedenken waar het een buwelyk betreft Het is ja, of het is neen. Men houdt van iemand of men houdt niet van hem.. Ik voor my, als ik ooit trouw, dan zal ik er niet laDg over behoeven te denken, dat beloof ik u Maar bet zal zal niet wezen met dien armen Marcel Brémon- tier Dat staat nn vast. Ik bob neen gezegd. Uw besluit lykt erg vlug od... een beetje on doordacht, bracht Francois nit, op een zon derling klinkenden tooD. Mij dunkt dat M. Brémontier al was het enkel maar zijn po sitie... Ben ik dan een meisje om te trouwen enkel om de positie van een mijnbeer? viel Sylvette in met baar Densjs in de lucht. La Teillais ontweek een aotwoord op dezeinper- tinente vraag. Ik dacht dat ge naar Saint Germain moest zegde by. Dat moest ia ook ja. Ik had er zelf nu al moeten wezen... Maar pleegmoedertje is wan hopig over myne afwijzing van Marcel Brémon tier... en zij heeft mij gezegd dat ge even wan hopig zoudt wezen als zy... en uit uw brief viel ook wel op te maken dat gij dit huwelijk erg wenschtet.., O, erg! dat is te zeggen. Ja. ja, erg Dat zag ik wel tnsechen de regels. Toen beb ik tegen my zelf gezegd Ik moet volstrekt met mijn voogd gaan spreken, om hem het nit te leggen. En dus heb ik me- vronw Franoy afgetelegrafeerd. Met enkele woorden deed zy hem verslag Voorzitter. B. en W. komen over deze zaak niet met een voorstel. Timmermans. Dat is vreemd dat het Dag. Bestuur geen voorstel wil doen. Voorzitter. Als gedelegeerd Commis saris van de N. V. doe ik 't liefst geen voorstel. Timmermans. Dan zal dat zeker we eens meer voorkomen. Voorzitter. Dat geloof ik niet. M. Zijlmans. Er is besloten om de bewoners van de Laan ook van electrisch licht en kracht te voorzien. Is het nu, dat de raad er niet toe overgaat om de Kerkdijk te gaan verlichten, dan haalt de Maatschappij de palen daaruit om die op andere plaatsen te gebruiken. Besluit de raad echter daar wel verlich ting aan te brengen, dan blijven die palen staan. Zijlmans. Dat is in het belang van de centrale ook. Timmermans. Hoeveel moeten er daar geplaatst worden. Voorzitter. Als u mijn opinie vraagt, zou ik zeggen 5. Timmermans. De Laan moet dan zeker tegelijk worden verlicht. Sehoenmakers. Daaraan »de Nieuwe weg» mogen wel enkele lichtpunten wor den aangebracht, 't is daar altijd erg duister. Timmermans. Wanneer moet de N.V. bescheid hebben. M. Zijlmans. Zoo spoedig mogelijk, anders moeten de bewoners van de Laan zoo lang wachten. Na nog eenige discussie wordt be sloten, op voorstel van den heer Tim mermans, de Kerkdijk te verlichter, alsook de nieuwe weg. In een volgende vergadering zal het aantal aan te bren gen lichtpunten worden bepaald, alsmede wanneer deze zullen moeten worden aangebracht. e. Een verzoekschrift van het Bestuur der Onderlinge Veeverzekering >De Eendracht4 te Raamsdonksveer en nog 7 andere landbouwvereenigingen te Raamsdonksveer en Raamsdonk(Dorp) In het schrijven wijzen de vereenigin- gen er op, dat geneeskundige hulp voor het vee niet aoaers kan worden inge roepen dan door veeartsen hier ver vandaan wonend, wat dikwijls lang kan duren eer hulp kan worden verstrekt vau bare vlncbt. En mevrouw Prévost weet dus niet dat ge hier zijt Neen mijn waarde oom, Waarom bebt ge haar niet gezegd dat ge mij wildet gaan spreken? Och, omdat... zij my niet zou hebben toegestaan a te gaan opzoeken, natuurlijk. Zy zou allerlei zwarigheden hebben gemaakt. Ter- wyl ik... Zie nn maar eens, oom, hoe goed ik bet alles geregeld heb Mevrouw Fanoy, door mijn telegram gewaarschuwd verwacht mij heden niet meer. Pleegmoedertje is ic de ver beelding dat ik goed en wel te Saiut-Germain- zit. Ik dineer bier by u, wij kannen op ons gemak eens Bpreken en dan breDgt gij mij heel gewoon van avond bij pleegmoedertje terng of wel, als ge dat beter vindt en ge liever nn niet meer op den trein gaat, mor gen vroeg. Morgen vroeg? Wilt ge dan van nacht hier blijven?.. Ik gelooi werkelijk dot ge niet wys zijt 1 Waarom Uw huis is toch zeker geen roovershol, denk ik, dat bet zoo gevaarlijk zon zijn er een nacht in door te breDgen? ant woordde bet meisje met de meestmogelijke kalmte. En aangezien pleegmoedertje niet be ter weet of ik ben voor twee dagen naar Saint- Germain, zoo zie ik niet in wat voor bezwaar er wezen zon. Ge hebt een manier van aan alles een monw te pssseD... ik bid u laat dat klavier met rust. Ge maakt me zenuwachtig met dat ding Zij lichtte bare banden van bet klavier, als of de toetsen haar gebrand haddeD. O, oom wat zyt gij vandaag weer boos riep zy. En toch, naar wien moet ik dan gaan. zoo niet tot u? Hij schaamde zich over sije kregelheid. Ik ben niet boos op u, zegde hij. Ik ben enkel maar wat zenuwachtig. Ik heb voel aan mijn hoofd, dingen die mij te denken geven. Dat maakt mij wat prikkelbaar, beel natnnrlijk, en daardoor ben ik wat haastig wat ik niet wezen moest... Neem bet my niet kwalijk Sylvie... Ge ziet wef dat ik niet ben zooals gewoonlijk, niet waar? ODat beb ik al dadelijk gezien. Vooral bij besmettelijke ziekten, zooals het heerschen van mond- en klauwzeer, is het van groot nut als hier in deze veerijke gemeente een veearts bij de hand is. Adressanten verzoeken om het daar heen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk een gemeente veearts wordt aangesteld. Zij deelen tevens mede, dat zij zich verbinden f 300 jaarlijks in het salaris van den te benoemen veearts bij te dragen. Zij wijzen er tevens op, dat de vee arts hier een goede practijk zal hebben en ook in de aangrenzende gemeenten practijk kan uitoefenen. Adressanten maken zich sterk, dat ook de provincie een subsidie zal ver- leenen, misschien wel f 400, omdat het bekend is, dat hier aan geen kwakzalverij wordt gedaan, doch bij ziekte van het vee aanstonds de hulp van een veearts ingeroepen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dank te betuigen aan de verschillende besturen voor de royale bijdrage en achten het gewenscht een commissie van 3 leden uit den raad te benoemen, welke dan bij de Ged. Staten de noodige stappen kunnen doen. Timmermans. Hoe luidt het antwoord van Ged. Staten, op het verzoek van den Raad om subsidie voor het aan stellen van een veearts. Voorzitter. Daar is nog geen antwoord op ingekomen. Timmermans. Wanneer is het verzoek daartoe dan gedaan Voorzitter. Tegelijk met de inzending van de instructie. Timmermans. Kunt u mij op deze vragen een antwoord geven le. Is de hulp van den districts-vee- arts ingeroepen 2e. Wiens hulp is dan ingeroepen Ik vraag dit laatste omdat u bij een vorige bespreking over deze aangele genheid gezegd hebt dat u de hulp van autoriteiten zoudt inroepen. Voorzitter. Dat zijn zaken van per soonlijken aard, die alleen B. en W. aangaan. Wij vragen de raadsleden toch ook niet tot wie zij zich wenden om steun. Timmermans, 't Is toch een publieke zaak en dus behoeft het toch geen ge- Maar daarom moet ge niet denken, dat ik, al zon ik in eene andere stemming wezen, zon kannon goedkeuren dat ge... Neen neen, stil maar oomke Dat weet ik wel I XVI. Hoor eens, Sylvie, bernam de la Teillais, verwijtingen baten niets. Nn ge eenmaal hier zijt, znllen we samen dineeren en dan, van avond zal ik n naar nwe pleegmoeder terugbren gen. Er ie een trein om 9 nar. Dat iB al wat er op zit. Juist I Ge begrypt, oom, ik reken een weinig op u, om om den schok wat te ver zachten, en om aan pleegmoeder nit te leggen.... Lieve dingen, hoe kan ik ietB uitleggen O, ge zult wel een ingeving krijgen, zooals altyd. Maar, o hemel 1 daar denk ik opeens aan iets Ge spraakt in uwen brief van uw eigen vertrek, vanavond. Het zal dns wel noo dig zyn dat wij te Parijs ieder onzen eigen weg gaan, en dat Maria-Joséphe... Ge kant Diet om half 11 alléén met Maris- Joséphe thuiskomen. Ik val u vergezellen tot in de rue Alfred de Vigny, Als ik van avond niet meer naar Bonlogne kan, zooals inder daad mijn plan was, dan zal ik te Parijs over nachten en morgen gaan. Er is geen vroege treiu die mij jnist zal passen. Dank n wel oom, dank n we). Zy zweeg en speelde weer eenige noten, beel zacht alsof zij niet dnrfde. Dns zyt ge erg kwaad hernam zy, het hoofd opheffend. Kwaad, waarover? Wel, omdat ik Marcel Brémontier heb afgewezen. Kwaad omdat gy hem afgewezen hebt, ik Hij wachtte even en liet er toen op een an deren toon op volgen Ik ben niet kwaad. Ik vind het enkel jammer, zeer jammer, evenals Mev. Prévost dat Ik dacbt dat ge waarlijk erg kwaad waart, viel zy in. Hij zag baar even aan, geheel en al vermurwd. Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1