Tweede Blad. Abonneert op Buitenland, Provinciaal Nieuws. België! Duitschland i2« Turkije InUMMER 70 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1912. 35e JAARGANG. De heer Léon de Lantsheere, hoog leeraar, oud minister van Justitie, is jlotseling overleden in den ouderdom /an nauwelijks vijftig jaar. De Duitsche keizer is sedert eenige dagen ongesteld. Hij heeft rheumatiek en nog al veel koorts. Z. M. zal dan ook niet tegenwoordig zijn bij de groote manoeuvres en parades. Men was bang dat de reis naar Zwitserland ook zou worden afgelast, maar dat is nog niet gebeurd. De toestand verbetert voortdurend. De toestand in Turkije. Een Fransch journalist heeft een inter- lELLA yieuw gehad met den Turkschen groot- gereed. vizier Mucktar Macha, over den toestand tuJaa: io Turkije, speciaal over de Albaneesche en Montenegrijnsche kwestie. Betreffende de Albaneesche kwestie zeide de leider Rijwiel Het dijkeen der Turksche regeering: »Dit vraagstuk d zijn grecord uze en ïafling, Auto's PD. over ijdt de RAGE :n van anden. nrich- 120 is een erfdeel van fouten door het 3n kabinet Hakki Pacha begaan. Wij hebben maatregelen genomen om den toestand té verbeteren en langzamerhand komt het succes. Het bericht, dat twaalf stammen der Malissoren in opstand zijn gekomen is onjuist, en ongetwijfeld moet dit valsche bericht toegeschreven worden aan het feit, dat de commissie van deverd onderzoek nog niet in deze streek ge- dat de komen is. Wij verontrusten ons niet over Albanië en zijn er zeker van, dat deze provincie den Turkschen Troon trouw zal blijven. Ook vanwege de Montene grijnsche kwestie koesteren wij niet de minste ongerustheid zij zal spoedig zijn opgelost, Wij hebben van Montenegro geeischt aan zijn mobilisatie een einde te maken en de regeering te Cettinje, heeft ons beloofd zulks te doen.» Natuurlijk sprak Mucktar Pacha ook over het voorstel van graaf Berchtold, den Oostenrijkschen minister van Buiten- landsche zaken. Hieromtrent verklaarde hij: >Het systeem van de al te groote centralisatie van het oude regime, heeft ongenoegen en opwinding in de Balkan- landen veroorzaakt. De Oostenrijksch- Hongaarsche regeering, die van het nieuwe Turksche kabinet heeft gezien dat het rust wil herstellen, heeft gemeend dat het voorstel van graaf Berchtold ons van nut kan zijn. Oostenrijk-Hongarije wil Turkije helpen met de rust te her stellen en alle verwarring op den Balkan te voorkomen. Wij hebben aan de regeering in Weenen verklaard, dat de Porte voor deze goede bedoelingen zeer dankbaar is, maar dat zij het voorstel afwijst.» Tweemaal herhaalde de grootvizier tenslotte deze woorden >De Porte zal elk voorstel dat ook maar in schijn de autonomie en de onafhankelijkheid in het geringste aantast, als niet bestaand beschouwen. Uit Konstantinopel meldt men In ambtelijke berichten wordt ont kent dat cr te Sjenitsa en *Akowa Ser viërs zijn vermoord. Volgens berichten zijn er in de buurt van Pechter en in het Sandsjak Sjenitsa een tiental ambtenaren door Mohamedanen vermoord. Waalwijk, 28 Aug. 1912. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk, op Woensdag 28 Augustus 1912, des avonds 68/< uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. (Ter visie.) 2. Voordracht voor de benoeming van een lid van 't college van zetters. 3e. Aanbieding van: a. Gemeente-rekening over 1911 en gemeente-begrooting voor 1913, b. Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1911 en begrooting voor 1913. c. Rekening van R. K* Gasthuis- bestuur over 1911. d. Rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk over 1911. 4e. Vaststelling van het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1912. 5e. Reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. Voor den aanvang der openbare ver gadering zal eene geheime zitting worden gehouden ter bespreking der haven plannen. Benoeming. Naar wij vernemen is de heer J. van Holst benoemd lot directeur-leeraar van den handelscursus der «Hanze4 alhier. Koning inne-avond. Het programma, dat door de Kon. Harmonie »Euphonia» Zaterdagavond op de kiosk zal worden uitgevoerd luidt als volgt 1. Neerlands Vreugd, Marsch M. J. H. Kessels. 2. Danse Fantastique G. Joh. v. Dam. 3. Rendez-vous, Intermezzo Rococo W. Aleter. 4. Ohé 1 Ohé 1 Hopla Aug. Box. 5. L'Armée des Inders G.Joh. v. Dam. 6. 24875 24400 24333 23340 23200 22220 21995 L' Aurore, Grand Valse de C. Faust Arr.M. J. H. Kessels. 7. Ouverture, Fantastique A. Govaert. 8. Diana, Fantaisie Originate G Joh. van Dam 9. Die Grafenberger, Walzer Güngel. 10. FINALE Op verzoek worden voor de pauze, met het oog op de tusschenin te geven gymnastiek-uitvoering, slechts korte mu zieknummers gegeven. De liedertafel «Oefening en Vermaak» zal uitvoeren 1. Domlne Salvam fac Reginam nostram Giessen. 2. De Almachtige Keereweer 3. Aan 't Vaderland, Giessen. 4. Geuzenvendel op de thuismarsch Roeske. 5. Van een lonkend Sterreke H. Weijtz. Hondententoonstelling. Op de Internationale hondententoon stelling te Bergen-op Zoom op 1.1. Zondag werden aan de honden van den heer Jan Tielen de volgende prijzen toegekend: Iersche Setter »Kate> le prijs Ver koopsklasse, twee speciale prijzen, als zijnde de beste Iersche Setter-teef der tentoonstelling. Rottweiler-reu »Ickart> le prijs nieuwe lingsklasse en le prijs openklasse. Aanbesteding. De uitsiag der gehouden aanbesteding van het bouwen der R. K. Bijzondere scholen onder beheer van de heeren Jos van Ree en H. C. Meulkens zijn als volgt Wed. Rovers en Zonen, Waspik 26700 G. de Rooij, Waalwijk W. van Heesch Wed. A. Aarts Zonen J de Bont Nieuwkuijk H. C. van der Meijs Besoijen P. Faassen, Vucht P. 'van Huiten Pzn. Waalwijk f Th. Hojfmans. f Zondag overleed alhier in den ouder dom van 78 jaren, de heer Theodorus Hoffmans, oud-lid van den gemeentera id oud-wethouder. In deze functies heeft de overledene iD de tal van jaren.dat hij deze betrekkingen bekleedde, zeer veel voor de gemeente, die hem dierbaar was, ge daan. Ook de laatste paar jaren, dat hij zich rust gunde, bleef hij zeer vee belangstellen in alles wat de gemeente zaken betrof. Ook onder zijne collega's de leerlooiers, was hij een zeer gezien man, wier belangen hij als voorzitter der Waalwijksche Looiersvereeniging zeer behartigde, terwijl ook >Het Veefonds wiens president hij was en waarvoor hij zeer ijverde, veel in hem zal verliezen Om al deze redenen mogen wij zeggen dat een arbeidzaam maar niet minder een braaf man, ten goed, echt Waa wijksch burger van ons is heengegaan wiens nagedachtenis bij allen in dankbare herinnering zal blijven voortbestaan. Onder zeer vele blijken van belang stelling had hedenmorgen ten 10 urn- de plechtige begrafenis plaats. Loting Nationale Militie. De loting voor de Nationale militie voor de gemeenten Baardwijk, Besoijen, Capelle en Waalwijk zal alhier gehouden worden op Woensdag 11 September des voormiddags ten kwart over elf uur. Storm De storm heeft ook in onze en omlig gende gemeente aardig huisgehouden. Tal van boomen werden ontworteld, massa's fruit afgeworpen, terwijl pannen stukken hout, e. m. d. ruim verspreid lagen, o. m. is 't dak van een brand spuithuisje gewaaid. Erger was 't in den buitenpolder ge steld en in den beginne liet zich de toestand nog al erg aanzien, toen om streeks 5 uur door den Zuid-Ooster storm het water over de dijken en kaden begon te stroomen, den polder in, toen was 't haast je, rept je. Van alle kanten zag men boeren en veehouders komen aanloopen om vee en paarden in veilig heid te brengen. Tal van beesten zoch ten zelf een goed heenkomen en zag men onbeheerd over den Dijk marcheeren Gelukkig dat reeds tusschen 6 en 7 uur de storm bedaarde en de vloed ophield, zoodat naar wij vernemen geen enkel beest is verdronken. De schade aan de weilanden, die nog heel wat gras had den, is echter groot en we gelooven dat 't maar goed is, dat er dezen zomer veel hooi gewonnen is, want men zal er vroeg aan moeten. In den Biesbosch, moet, naar men ons mededeelde, heel wat vee verdronken zijn. De H. Land-Stichting. Het zal velen onzer lezers wel ver wonderd hebben, dat wij als Waalwijksch Dlad tot nu toe niets vermeld hebben van de grootsche stichting die bij een onzer kapelaans, de weleerw. heer A. Suys, reeds zoolang in voorbereiding was. Het had reeds meermalen in onze bedoeling gelegen hieromtrent een en ander mede te deelen, maar op uitdruk kelijk verlangen van den WelEerw. heer Suys aan ons gedaan om niets mede te deelen voor alles geheel in orde was en met de stellige belofte dat wij in elk geval beslist de eersten zou den die hieromtrent geheel zouden wor den ingelicht, hebben wij dan ook ge wacht met publicatie, vooral ook om de goede zaak ter wille te zijn. Maandag gaf de >N. R. Ct.» eene eerste, zij 't korte mededeeling en Dins dagmorgen is »de Maasbode4 met de volgende mededeeling voor den dag gekomen, die de rondte reeds door de pers deed en we nu maar 't best doen ook over te nemen «Gelijk men zich za! herinneren, is eenigen tijd geleden in ons land opge richt de H. Land-stichting, een vereeni- ging, welke zich speciaal ten doel stelt hier in Nederland de devotie tot de heiligdommen van het H. Land te be vorderen. Reeds lang werden door deze ver- eenlging in stilte plannen voorbereid om dit sympathieke doel te verwezenlijken. Nu door een der liberale bladen gister avond over deze plannen een zeer on volledig en onjuist bericht is gepubli ceerd, achten wij ons gerechtigd zegt »de Maasb.4 thans reeds eenige voorloopige mededeelingen hierom trent te geven, welke ons^ult officieele bron werden verstrekt. Door de H. Land-stichting is bij de Meerwijk in de omg«ving van Nijmegen een stuk land aangekocht ter grootte van 40 bunder. Op dezen grond zal volgens de plan nen en onder leiding van de architecten Jan Stuijt en Jos. Margry een kerk wor den gebouwd, geheel in Oosterschen stijl, een imitatie van het Coenaculum te Jerusalem. Tot pastoor dezer kerk die tevens parochiekerk zal worden is reeds door Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogen bosch aangewezen de zeereerw. heer A. Suys, kapelaan te Waalwijk, tevens vicaris en we mogen het hier gerust zeggen de stuwkracht der H. Land stichting. Bij deze kerl-: zal een Sacra mentskapel worden gebouwd waar eeu wigdurende aanbidding zal worden ge houden. Is eenmaal de kerk gereed, en kan de H. Landstichting, door de mildda digheid van Nederlands katholieken krachtig gesteund, over de noodige gel den beschikken, dan zal men in de omgeving der kerk verschillende kapellen oprichten, waarin kunstvolle beelden groepen zullen worden geplaatst, voor stellende tafereelen uit het leven en lijden van onzen Goddelijken Zaligma ker. Ook ligt het in het plan der vereeniging op het aangekochte terrein een museum te doen verrijzen, waarin uitsluitend heilige voorwerpen uit het H. Land afkomstig zullen worden onder gebracht. En dan hoorden we nog van de op richting eener groote basiliek ter eere van 't H- Hart,... Men wil dus de aandachtige lezer zal dit uit het hierboven opgesomde reeds van zelf begrepen hebben bij de «Meerwijk4 een bedevaartsoord stich ten, waarheen jaarlijks de katholieken uit geheel Nederland groepsgewijze en in processie zullen optrekken om hun devotie tot de H. plaatsen, waar onze Goddelijke Zaligmaker heeft geleefd en gestreden, te verlevendigen en aan te wakkeren. Of al de hier genoemde plannen spoe dig zullen worden verwezenlijkt Dit zal natuurlijk grootendeels afhangen van de mildadigheid van Nederlands katholieken, waarop het bestuur der H. Land-stich ting reeds binnenkort een beroep zal doen. Met den bouw der parochiekerk ech ter waarvoor de benoodigde gelden reeds aanwezig zijn zal al zeer spoe dig een aanvang worden gemaakt. Professie. Zondag werd te 's Bosch onder een vijftigtal o. m. geprofest, de eerw. zus ter Adelaide, in de wereld mejuffrouw Anna Korthout, alhier. Koninginnefeesten. Voor de atbletische wedstrijden op Zondag 1 Sept. bestaat in alle sport kringen zeer veel belangstelling. Het is een feit, dat de athletiek in Holland meer en meer ingang vindt. Ook de voetballers beseften nu, dat hun spel nauw met de athletiek in verband staat. Aangemoedigd door de besturen van Ned. athletiek Unie en Ned. Voet balbond, worden alom iu den lande athletische wedstrijden georganiseerd en met enorm succes. Wij twijfelen er niet aan of W. V. zal Zondag bij gunstig weer ook suc ces hebben. Een flink aantal deelnemers en daarbij van goede kwaliteit, waarborgt het welslagen. De bekende athletische club >Gideon4 ('s Bosch) meldde zich nog aan om met haar gansche vereeniging aan alle nummers van het program deel te ne men. Ongeval. De werkman S. uit Sprang, werkzaam bij de uitbreiding der fabrieken der firma v. I W. en Co. had bij 't lossen van ijzer 't ongeluk een groote ijzeren balk op zijn been te krijgen. Zijn been werd gebroken en door Dr. v. Gils de eerste hulpverleend. Deman werd per rijtuig naar S. overgebracht. Diefstal. Maandagmorgen is door den chef der politie alhier aangehouden een 15-jarige jongen uit Maastricht. Het jongmensch H. G. geheeten,was in dienst bij een slager te Valkenburg. Van zijn patroon had hij f 4. die hij van een klant had ontvangen, achtergehou den- Zaterdagmorgen werd hij bang dat het zou uitkomen, nam,de fiets van zijn baas en ging er mede van door naar Nijmegen. Aldaar vertoefde hij, zonder een cent op zak te hebben twee dageu in een hotel, 's Morgens vroeg vertrok hij daar zonder natuurlijk zijn rekening voldaan te hebben en kwam 's avonds hier bij den rijwielhandelaar van Lieshout aan. Hier vroeg hij of deze zijn fiets wilde koopen. Toen men daarop niet inging vroeg hij of men dan wilde ruilen Daar toe was men genegen, doch v. L. waar schuwde eerst onze politie. Deze, begrijpende dat het geen zuiver zaakje was, verzocht het jongmensch mede naar het bureau te gaan. Na wat ontkennen en vastpraten, be kende hij hier spoedig zijn misdaden. Gisteren is hij door de marechaussee's naar Maastricht overgebracht. Hollandia. Zondag 25 Augustus speelde de voet balclub «Constancia» uit Sprang een vriendschappelijke match tegen Hollandia uit Waalwijk op het terrein van laast- genoemde. Het einde kwam met 40 in het voordeel van «Hollandia.» SPRANG. Bij de jl. Zaterdag gehouden schietwedstrijd door hen die den zomercursus „schietoefeningen tot vet hooging ?an 's lauds weerbaarheid", gevolgd hebben, hebben prijs behaald late prija f 3.C. Geenea. 2de f 2.S. Timmermans. 3de f 1.50 N. v. Oosierhout. 4de f 1D. v. Vulpen. 5de f 0.50 Jac. v. d. Schans. Te beginnen met 1 September a.s. zal de J. V. „Timotheus" alhier voortaan weer 's Zondags haar vergaderingen houden. CAPELLE. De hevige storm van de laatste dagen heeft ook hier veel schade aangericht. De verschillende vruchtboomen, die alle zoo'n goeden oogst beloofden, zijn grooten deels van de vruchten beroofd. De schade is verbazend groot. Tal van boomen zijn ontworteld. In de „Kom" woei een kolosale lindeboom om en kwam op het huis van den heer G. V. terecht. Maar niet minder groot is het nadeel door het biunen- stroomende water berokkend Alle boeren waren genoodzaakt hun vee naar binnen te halen. Wat dit voor hen beteekeut in de maand Augustus besett ieder. Ook een gedeelte van het bouwland aan den Maasmond is oudergeloopen, natuurlijk met het noodlottig gevolg, dat al de aard appelen, bun waarde hebben verloren en de verdere gewassen wel niet totaal bedorven, maar toch iu hun groei belemmerd worden. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 27 Augustus 1912. In deu gezegenden ouderdom van 86 jaren overleed heden alhier na een smarte- lijk en geduldig lijden, de heer Adrianus Oerlemans, een man die om de vele gaven van geest en hart, niet alleen hier, maar ook in de verre omgeving zeer geacht was en die om zijn energie en ijver zoo gaarne ten voorbeeld werd gesteld en zoolang 't dag was, ja tot op den grijzen ouden dag beeft gearbeid, met een lust, die vele jon geren hem benijdden. Hij was de grond vester van de in de Langstraat en in geheel ons land zoo gunstig bekende firma „Adri- aBus Oerlemans en Zonen", die hij heeft gesticht en door zijn ijver, werkkracht en energie, iu latere jaren bijgestaan door zijne zoons, heeft weten op te voeren tot een der eerste op dit gebied. Hij bleef in weerwil van allen bloei en vooruitgang, de eenvoudige, brave man, die den godsdienst zoo gaarne tot richtsnoer nam. Met hem is heengegaan een der beste mannen, die enze gemeente heeft gekend, een voorbeeld van ondernemingsgeest, van werkkracht, maar tevens van hulpvaardigheid, en eenvoudigen en braven levenswandel. Zijne nagedachtenis zal bij allen in dank bare herinnering blijven voortbestaan. WASPIK. De kermis heeft tot nu toe een zeer goed verloop gehad. Vooral de eerste Zondag kenmerkte zich door eene buiten gewone drukte, zooals men hier in geen jaren gekend heeft. Ce mallemolen kon niet door de drukte hee.D gemaaid komen. Ook de verschillende kramers maakten uitstekende zake». De verschillende matinée's op de overige dagen werden druk bezocht en voldeden zeer goedop de bals werd naar hartelust ge danst. Geen enkele wauklauk verstoorde tot he den deze prettige kermis. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft de storm hier geweldig huisge houden. Tal van boomen werden ontworteld of geknakt, terwijl karrevrachten fruit op den grond werden gesmakt. Pannen werden van de daken en lantaarns van de palen gerukt. Het water steeg onrustbarend, zoo dat enkele boeren, die hun vee in laag land hadden loopeu, verplicht waren dit naar hoogere weiden te verscharen of hij gebrek daaraan, tijdelijk moesten stallen. DUSSEN. Hedennacht heeft hier een he- vigen storm gewoed, welke op vele plaatsen veel schade aanrichtte. De schade in de boomgaarden is enorm. Ontelbare boomen zijn ontworteld en afgeknapt. Bij den land bouwer 0. v. D. zelfs 8 boomen en bij ze keren A. v. D. 6 boomen, welke heele lap pen grond meesleurden, bij andere weer 4 of 5 te veel zelfs »m op te noemen. Op de kweekerij het „Oude Maasje" wordt het af gewaaide fruit op circa 100 mud geschat. De stoomboot Thor 9 naar Rotterdam kon hedenmorgen niet aanleggen. Wel een bewijs dat de storm hier flink heeft huisgehouden. Voor de landbouwers begint het er hier door het steeds aanhoudend slecht weer treurig uit te zien. De grootste helft van den oogst staat nog wel te veld, welke als het weer niet spoedig veranderd, grooten deels wel bederven zal. Beloofde de aard appeloogst dit jaar ook veel, thans is het hiermede ook treurig gesteld. Dat het er hier voor de landbouwers dus niet erg rooskleurig uitziet, laat zich wel begrijpen. Door Z. D. II. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van's Bosch is de WelEerw. Heer Simonie, kapelaan alhier benoemd tot kape laan te Someren en is tevens benoemd tot kapelaan te Dussen de WelEerw. Heer G. J. M. van Groeningeu. Moge het hem in zijne nieuwe parochie welgaan. RAAMSDONKSVEER.^Tot brigade-com mandant alhier is benoemd brigadier De Poorter te Etten. Zondag waren enkele jongelui aan het roeien op de rivier. De 13-jarige K. wilde uit de boot op den kant springen. Hij gleed echter uit en viel te waier. Met veel moeite wisten zijn makkers hem nog op het droge te brengen. Met een nat pak en den schrik kwam hij vrij. De timmerman V. C., werkzaam op de papierfabriek „Keizersveer", kwam giste renmorgen met een beitel zoodanig in aa: - raking,' dat dit werktuig geheel door een der vingers drong. D/. van der Wiel alhier verleende medische hulp. De storm, die gisternacht woedde, heeft hier veel schade aangericht. De veld gewassen en het fruit hebben enorm geleden. Verschillende ruilen zijn verbrijzeld, boomen ontworteld. In de Bosschen zijn een paar boomen over de spoorrails gevallen, zoodat hedenmorgen de trein van 6.35 uur veel vertraging ondervoud. De weleerw. zeergeleerden heer A. Smijers, professor aan het klein Seminarie zoon van het geachte hoofd der school droeg alhier dezen morgen zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn broer, den e^rw. heer P. Smijers, professor W. de Klijn en den eerw. heer Schoenmakers uit Raamsdonk, respectievelijk als diaken, subdiaken en ceremoniarius.Heeren theo loganten van beide parochiën waren daarbij acolythen, ceroferari en thurifera- rius, De weleerw- heer Kapelaan Van Box meer hield daarbij een indrukwekkende toespraak over den priester als Man Gods terwijl het koor een Gregoriaansche Mis op verdienstelijke wijze uitvoerde. GEERTRÜIDENBERG. Tot onder-chef aan het station alhier is benoemd de heer G. van Hal, thans als klerk-telegrafist iu functie. Tot adviseur van het secretariaat van het R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel is benoemd de WelEerw. Heer Kapelaan Has- selbach. LOONSCHEN DIJK. Rechtvaart. Bij het regenachtige weer der laatste dagen reed de heer M. B. alhier met een parapluie om hoog op zijn fiets en schoof zijn rijwiel op de brug, die bij het Capelsche veer over het Oude Maasje ligt, uit. De heer B. kwam met zijn hoofd op een ijzer terecht, zoodat hij een ernstige wonde aan zijn hoofd op liep en zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. BAARDWIJK. In de Zaterdagavond, ge houden raadsvergadering werd tot gemeente ontvanger benoemd de heer M. Schonk, HED1KHUIZEN. Het examen Fransch L. O. is te '8 Hage afgelegd door den heer J. G. Ceelen alhier. De Echo van hei Zuiden. o

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5