Nummer 75 Zondag 15 September 1912 35e Jaargang. J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, m VAN HOUTEN y<*t Eerste Blad. Zijn laatste wensch. w.. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. LANDBOUW. DE BESTE \J00R DEN PRIJS gefabriceerd door Goedkoop ALm verkrijgbaar lKfl f 1.50 - 0.80 - 0.42^ - 0.18 J VIERKANTE BUSSEN Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Zij die zich thans voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers GRATIS. Tartend. Een der eerste wintergewassen. De Echo van het Zuiden. IVaahvyksclie en Langstraatsche Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. BrieveDingezonden stukkengelden eca., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertkntikn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordee1ige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ACAO Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN/ Roman uit 't Fransch. 25.) Sylvie zoo sprak hij —had, onder den indruk van bat verdridt dat zij hare pleeg moeder had aangedaan behoefte gevoeld om haar hart eens uit te storten tegenover haren voogd, die (hij moest het zelf bekennen) haar in den laatsten tijd wel wat verwaarloosd bad. Zonder er veel over te denken, was zij dns nuar „Den Heuvel" goreisden bij, la Teillais, eerst zeer ontevreden, verstoord zelfs, had zich door haar laten vermurweD. Hy had haar niet willen wegzenden, zonder haar te hebben aanhoord. Hij had ook getracht, hare ietwat romanes ke denkbeelden nit het hoofd te praten. En aangezien het wat laat geworden was om haar dien avond nog naar Parijs terng te brengen en aangezien Marie-Joséphe by haar was Het pleidooi was zoo meesterlijk, zoo goedig en vergoelijkend, als Sylvette slechts had kan nen wenschen. Ja wel, ja welviel mevronw Prévost iü. ik zie wel dat ik het plicht vergeten kind weer in genade moet aannemen.Alleen hoop ik dat dit avontuur niet ruchtbaar wordt, en dat nwe pleegdochter niet dikwijls aanleiding zal vinden 1 om u te raadplegen over de huwelyken die h^ar worden voorgesteld. Anders, beste Fran- I gois, zou er spoedig niets anders voor u over schieten dan baar zelf te trouwen. De oude dame had dit half schertsend gezegd maar la Teillais scheen volstrekt niet in eene stemming om den bomor er van te vatten. Ach riep hy ik verzeker u dat mijn hoofd allerminst tot gekheid staat. Myne taak drukt mij al zwaarder en zwaarder. Als ik aan mijn pleegdochter een goede pleegmoeder ge geven heb, dan vrees ik dat Gabriel Régniar aan zijn dochter een ellendigen voogd heeft gegeven. Het is mij duidelijk, dat ik voor die rol niet geschikt was een man zonder het gezag van de jaren, zonder vaderlijken ernst, zonder het geposeerde karakter de wijsheid en de gezetenheid, die een jong meisje in ha ron wettelyken beschermer en leider moet vindeDEn ik heb spyt voor dien armen Marcel Brémontier, meer dan ik zegzoo eindigde, hij op dit oogenblik volkomen oprecht XIX Inderdaad voelde la Teillais een zeker me delijden met Marcel Brémontier, telkeDS wan neer Sylvette's onverschilligheid ten opzichte van dien jongen man zich zoo onbewimpeld uitto en vooral telkens wanneer die onver schilligheid hem scheen saam te eaan meteen besliste voorkeur voor Fernand Riviére. Nu echter was het niet Ferdinand Riviére maar Monsieur la Yertpiliére die Marcel ver drongen had en dit maakte voor la Teillais de zaak niet beter. Die Vertpiliére, van wien hij niets wiBt dan den naam, zat hem bijzon zonder dwars. Des morgens voor het vertrek naar Parijs, toen hij met Sylvette ontbeet, had bti nog getracht omtrent dien gelukkigen mededinger van den beklagenswaardigen inge nieur iets naders uit te visscben. Heeft hij nog ouders?... Wat heeft hij voor familie?.,. Wat voert hy uit?,.. Hij is van zijn beroep toch niet leeglooper, hoop ik Maar Sylvette had verklaard dat zij op geen enkele vraag meer zou antwoorden. Mijn beste voogd, wij hebben afgesproken dat wij in eene maand niet meer over mijn heer de la Vertpiliére zouden spreken, wel te verstaan, in geval ik na verloop van dien tyd nog aan hem denk. Ik hond u dus aan uw woord. Later in den trein die hen naar Parijs bracht, was Francois nog eens op ernstiger toon op de zaak teruggekeerd. En toen, heel zacht, met een ietwat angstigen glimlach had het meisje hem zijne heftigheid van den vorigen dag her innerd. Voor den eersten keer, oom, ben ik bang Nu de burgeme«6ter van Den Haag geweigerd heeft de optocht der socia listen op den openingsdag der Staten- Generaal toe te staan, komen er in »het Volk* dagelijks grootere of kleinere artikelen voor tegen die weigering. Het is natuurlijk het recht van de socialistische pers, om dit te doen. Jammer, maar, dat de toon, waarin ze zijn gezet, zooveel te wenschen overlaat 1 Vooral in »de Notenkraker*, het Zon dagsblad van >het Volk*. Wanneer men daarin rijmpjes leest als de volgendeonder het leugenachtige opschrift. »De klerikale pers aan den Haagschen Burgemeester* Laat er op in hakken, burgemeester, laat het bloed nu stroomen. Dan zal de naam van Roodep Dins dag eerst tot zijn recht komen*. >Laat de roeden oppassen, dicht bij het Binnenhof is de Gevangenpoort, Daar zijn de gebroeders De Wit door onze loyale voorzaten vermoord* dan krijgt men toch wel een idee, »dat 't er om te doen is.« Of zijn kleine artikeltjes van een in houd, en vorm, zooals wij hieronder laten volgen, er niet naar om de ge voelens der lezers op te winden ROODEN DINSDAG-NIEUWS. Te Heerlen zijn bij een bekend sociaal-demokraat twee pakken lucifers door de justitie in beslag genomen. Een zoo groote voorraad lucifers heeft natuurlijk de aandacht der auto riteiten getrokken. N Immers met lucifers is een lont aan te steken, waaraan mogelijk een bom verbonden is. Als de politie, die ijverig huiszoeking doet, nu nog lont en bom kan vinden, is#de misdadige toeleg bewezen. Op het oogenblik heeft men nog maar alleen de lucifers. >Tartend« schreven wij boven dit ar tikeltje. van u geweest, zei ze. Wilt ge nu nog eens zulke wreedaardige oogen tegen mij op zetten en mijne arme banden tusschen uwe vuisten verbrijzelen O, Sylvette.'... En hy had het opgegeven, nog verder iets te weten te komen. Hij had de arme handen genomen en had ze glimlachend gestreeld, met erooten lust om ze met meer dan vaderlijke warmte aan zijne lippen te drukken. Die arme Marcel 1 zuchtte mevrouw Pré- vost. Het scheen mij zoo natuurlijk, zoo bil lijk, dat zijne oprechte en innige teederheid met gelyke munt beantwoord was geworden 1 Natnurlyk billijk, mijn beste mevrouw?... Ach, hemelsche goedheid, als bet voldoende was, een meipje oprecht en innig lief te heb ben, dan zouden er in de wereld niet zooveel rampzalige verliefden rondloopen Wilt ge daarmee zeggen dat e6ne oprechte en innige liefde zoo maar iets alledaagsch is, dat voor het oprapen ligt. Volstrekt niet. Alleen geloof ik dat uw vriend Marcel niet de eerate patient is, die lijdt aan deze kwaal en dat hy er wel van genezen zal, gelijk zoovele anderen op zijnen leeftyd. Mev. Prevost zag la Teillais eens aan. Zeg eenB, wat hebt ge vandaag, mijn waarde vroeg zij. Ik ben het volkomen met u eens en toch spreekt ge my telkens te- geD. Zijt ge bijgeval niet al te best gemutst Hij glimlachte. Een beetje.,. Neem mij niet kwalyk... Dit vraagstuk vaD Sylvette's huwelijk zit my dwars. Ik had mij gevleid met de hoop dat ik weldra mij De pleegdochter zou mogen toevertrouwen aan een braven jongeD, die ook by n goed aangeschreven stond... Wel mijn waarde ik ook Ik had het zelfde gehoopt. En ik dacht zoo, met eene naïviteit die my nu verwondertSylvette's liefde voor Marcel zal wel komen als zij er nog niet is... Ach, wat dat betreft, zy is er niet, dat kan ik zwart op wit geven Mev. Prévost bad op dit punt niet den gering- sten twyfel meer. Maar, vroeg Frangois, met eene lichte aarzeling, gelooft ge dan, dat er een ander is Niettegenstaande het koolzaad door velerlei omstandigheden niet meer zoo veel verbouwd wordt als vroeger, is de teelt ervan in de laatsten tijd toch weer zeer toegenomen en wanneer de oogst gelukt is het bij de tegenwoordige markt prijzen, dan ook een zeer loonend gewas. Ik zeg als de oogst gelukt, omdat het koolzaad vaak bevriest. Het is dus een zaak van het hoogste gewicht dat de planten voor den winter zoo sterk moge lijk groeien, opdat zij tegen de winter koude bestand zijn. Daarom zijn twee zaken noodig. Ten eerste, dat het gewas zoo vroeg mogelijk gezaaid wordt bv. in Juli of Augustus en ten tweede dat 'teen rijke enoordeelkundige bemesting krijge, naast een diepe bewerking. E;v jials tarwe, gerst, en boonen is het ko^&aad een gewas voor kleigronden. Het kan echter ook op niet al te droge kalkhoudende zandgronden worden ge teeld, mits deze ook overvloedig bemest worden. Dat er stikstof en phosphorus in den grond moet zijn voor het koolzaad is algemeen bekend en wordt dan ook genoegzaam in practijk gebracht. Niet van aigemeene bekendheid en gebruik is de kalibemesting bij het koolzaad. Die kalibemesting is toch bij het koolzaad een absolute noodzakelijkheid en wel om vijf verschillende redenen le Het koolzaad heeft van alle stoffen een rijke hoeveelheid noodig zoo is het van aigemeene bekendheid dat stikstof en phosphorus niet mogen ontbreken. Veronderstel nu dat de bodem geen of weinig kali bevatte dan zouden de stikstof en de phosphorus ook werkeloos blijven. Kali is dus noodig om de stikstof en phosphorus niet nutteloos te doen zijn. 2e Zoowel de stengels als het zaad vatten bij analyse een zekere hoeveelheid kali en magnesia, van het eerste ongeveer De onde dame vestigde hare oogen op het portret van Sylvette in het balkleed. Alles wut ik daarop zeggen kan, antwoor- de ze, i3, dat ik nog geen reden heb om zoo iets te vermoeden. Maar ik moet u bekennen, dat ik mij dikwijls machteloos voel om de raadselen van dat witte sphinxje te doorgron den.. La Teillais zat even in gedachton... Esn naam zweefde hem op de lippen... Hij stond op, liep heen en weer, boaag een ivoren beeldje dat Mev. Prévost onlangs gekocht bad, maakte daarover een paar vluchtige opmerkingen, en begon toen, alsof hem toevallig iets te binnen schoot O ja, ik had nog vergeten u eeno kleine inlichting te vragen, voor een vriend van mij. Kent ge bijgeval een M. De la Vertpiliére? M. De la Vertpiliére? herhaalde Mev. Prévost verbaasd. Ja ja, hernam hy ietwat ongeduldig M. De la Vertpiliére Het betreft een huwe lijk— voor hem. Wat is hij voor een persoon Maar mijn beste vriend, ik weet er niets van, ik ken dien heer niet. Kom kom, dat is niet mogelyk, dron Frangois aan. Sylvie heeft me gisteren gezeg dat gij hem ksndet. Sylvie? Wel, hoe krygt ze dat in haar hoofd? riep Mev. Prévost, glimlachend en zonder aan de zaak veel gewicht te hechten. Niet alleen dat ik een Mijnheer, hoe heet hij ook weer M. De la Verpiliére nooit heb ge zien, maar dit is de eerste keer dat ik den naam hoor noemen. La Teillais was bleek gewordeD. Ge doet me versteld staan, zegde bij. En toen de oude dame, getroffen door den klank zyner stem, hem nu scherper aanzag, mot een bezorgd vragenden blik, liet zij er op volgen Ik weet niet wat ik er van denken wot ik er van gelooven moet, beste vriendiD... Het is niet een win mijne vriendenhet is Sylvie, die mij over M. De la Vertpiliére ge sproken heeft... door mij te bekennen... dat zij hem bemind... Sylvie heeft u gezegd dat... Dat zij M. De la Vartpiliére in gezelschap had ontmoet, en dat... dat zij hem bemint 10 K. G. van het tweede 5 K. G. op elke 1000 K. G. Een meststof die kali en magnesia bevat kan dus zeker niet overbodig genoemd worden. 3e Het is voor het koolzaad van het hoogste ge wicht, dat het niet bevriest. De aanwe zigheid van kalizouten in den bodem zal medewerken, om de plantjes niet zoo spoedig te doen bevriezen. In het alge meen bevriezen zoutoplossingen moeilijk daarenboven zal bij aanwezezigheid van kali in den bodem het verlies van ver- dampingswamrte geringer zijn. Tegen be vriezen van planten valt in 't algemeen niet veel te doen, doch we mogen niets Dalaten, om de kans van 't bevriezen van den oogst te verminderen. Een bemesting met kali is dus ook om die redenen dringend aan te raden. 4e Hierbij sluit zich aan een andere reden voor de kali bemesting. Om de stengels voor den winter krachtiger en steviger te doen zijn is kali en phorphorus aan te raden. De kans op een goed geslaagd gewas wordt dus grooter bij het geven van kali. 5e Het is bekend dat het koolzaad veel te lijden heeft van aardvloo en an dere insecten. Dikwijls gebeurt het, dat men na den winter het koolzaad zoodanig beschadigd ziet, dat men genoodzaakt is het gewas onder te ploegen. Op vrucht baren grond die een volledige bemesting heeft gehad, ontwikkelen zich de planten dan vaak nog zeer goed en heeft men veel minder kans tot omploegen te moeten overgaan. Zoo het niet reeds uit het vorige volgde, dan zij het hier nog eens gezegd dat de zwavelzure kalimagnesia (patent kali) een uitstekende vorm is, waarin de kali op zwaren kleigrond ge geven kan worden. Bij vele proeven, in die richting gedaan heeft men bevonden dat bij een bemesting van 200 K. G. kalimagnesia per H. A. de oogst van het koolzaad bijna anderhalf maal zooveel opbracht als wanneer men geen kali magnesium gaf. Zaait men koolzaad op llchteren grond, dan geven wij gewoonlijk 400 a 500 K. G. kainiet per H. A. of 300 a 400 40% kalizout en zorge tevens voor een hoeveelheid kalk. De kalk kan als poeder nagestrooid worden als een veel gebruikt middel tegen insecten schade. herhaalde Frangois werktuigelijk, zonder an dere woorden te kunnen vinden. Mevronw Prévost schrikte schier. O, dat is te kras nep zij. En terstond belde zij. Zeg aan de juffrouw dat ik haar verzoek eens beneden te komen, gelastte zij eene dienstmeid. Vervolgens tot la Teillais Wees wat uitvoeriger, beste vriend. Ge ziet dat ik verstomd ben van verbazing:... Hoe is Sylvette er toe gekomen, u deze onwaarschyn- lijke bekentenis te doen? O, het staat wel vast dat zij niet naar „Den Heuvel" gekomen is, om my dit te biech ten, antwoordde La Teillais. Maar, met mij pratend over hare toekomstdroomen en over eon idealen bruidegom, dien zij reeds meende te beminnen, boewei zij bem nog nooit beeft gezien, zoo al pratende, werd zij zoo ont roerd en opgewonden, dat ik haar geheim ge raden heb. Ik heb baar toen met vragen de duimschroeven aangezet en zoo heb ik haar deD naam van dien man, van dien La Vert piliére letterlyk afgeperst. Mev. Prévost schudde baar hoofd. Zij beeft n voor den aap gebonden, beste vriend. Ge denkt das dat alles wat zij my gezegd heeft... Ik denk... ik weet niet wat ik denken moet. Maar Sylvette is romanesk en overspan nen genoeg om zulk een fabeltje te verzinnen en het u op den mouw te spelden. En bet is een foit, dat ik het kind nooit aan baar zelve heb overgelaten, dat ik baar in gezelschappen altijd en overal heb vergezeld, en dus, als zij op een bal of ergens anders een La Vertpili ére had ontmoet, ik zou het moeten hebben opgemerkt. Maar wij zullen nu aanstonds weten waaraan wij ons op dit stuk te bonden hebbeD. De deur ging open, 8ylvette verscheen, en bare pleegmoeder viel haar zonder omwegen op het lijf Kindlief, ik ben zeer verbaasd en zesr bedroefd... Wat is dat, bid ik o, voor eene ongepaste aardigheid, die belachelijke geschie denis van M. De la Vertpiliére, dien ge beweert te kennen en die... (Wordt vervolgd.) 1

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1