Nu®nier 75 Zondag 15 September 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. ■s MONKEY BRAND. BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. België. Duitschlaiid Portugal. Japan. Ingezonden Stukken» 9 Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. den akker gevonden. De moordenaar Is verdwenen, maar zijn eigen hoeve wordt bewaakt, om den oudsten zoon der ver moorde familie, die daar werkt, te be schermen. Of een familieveete oorzaak is van deze verschrikkelijke misdaad, is nog niet vast gesteld. K.g. hooi franco Akerhus waarvan 50.000 K.g. vóór 31 October a s. 100.000. K.g. vóór 30 November a s. en de rest in den loop van het eerste kwartaal van het volgend jaar. Onlangs gaven we een beoordeeling weer van de alles behalve clericale «Frankfurter Zeitung* over den toestand in België onder het bewind der Katho lieke regeering. Die beoordeeling, welke om de objectieve waardeering van het- geeD door de regeering werd tot stand gebracht, aan menig liberaal blad ten voorbeeld kon gesteld worden, wordt nog weer eens door de volgende opiner kingen onderstreept, die wij in het >H. v. A.« vinden. Het blad schrijft «Vóór de verkiezing roepen de op positiebladen op alle tonen uit, dat Bel gië op alle gebied aan den staart staat, in beschaving, in geleerdheid, in stoffe- lijken en zedelijken vooruitgang, kortom in alles. Ofschoon dit alles in dozijnen van statistieken weerlegd werd, komt men bij elke mogelijke gelegenheid opnieuw met dit liedje voor den dag. Een Antwerpsch liberaal blad heeft nu in 'n Duitsch tijdschrift ontdekt, dat wij op een ander gebied nogmaals aan den staart komen, namelijk in het beta len van belastingen. De Engelschman betaalt jaarlijks 84 fr. 10; de Franschman 82 fr. 20; de Hol lander 59 fr. 02 de Oostenrijker 50 fr. 27; de Italiaan 45 fr. 16; de Duitscher 44 fr. 45; de Noor 43 fr. 66; de Deen 41 fr. 48en de Belg eindelijk34 fr. 85 Dat de Belgische regeering, die het land sedert tientallen van jaren van vooruitgang tot vooruitgang gevoerd heeft, zooals de «Frankfurter* schreef, en het tot een industrieland van den eersten rang gemaakt heeft, daarbij nog de financieele lasten, voor de instand houding en bevordering der nationale welwaart door de bevolking te dragen, tot een minimum weet te reduceeren, ziet, dat is iets, waarom de liberalen haar wel mogen benijden, zegt de Msb. Volgens de nieuwste tellingen in de mijnen van het Ruhrgebied werken daar 4989 Hollanders. Onder het consulaat Duisburg-Ruhrort ressorteeren 23.000 Hollanders, onder het consulaat Essen 15000, onder het consulaat Dortmund 8000, onder het consulaat Dusseldorp 16000, te zamen 69000. In heel Duitsch- land zijn 82000 Hollanders. Men kan gerust zeggen, dat er tijden van het jaar zijn, dat er, door het over groot getal seizoenarbeiders, meer dan 100.000 Hollanders in Duitschland werk zaam zijn. Een gezin uitgemoord. Een boer uit het dorp Monte Valepaio nabij de stad Arraiollos in de provincie Alemtejo, heeft met uitzondering van den oudsten zoon, het geheele gezin van zijn buurman vermoord. De boer, zijn echtgenoote en vijf kin deren werden met afgesneden hals op Het is een vroolijke week voor de Franschen. Allereerst de komst van grootvorst Nicolaas en dan de gunstige berichten uit Marokko. Want gunstig zijn zij dat kan niet worden ontkend. Zij wettigen een nog eens terugkomen op dit chapiter, dat anders voor velen vervelend dreigt te worden. De bezetting van Marrakesj is onge twijfeld een fraai stukje^krijgmanschap. Men weet niet wat meer te bewonderen, het juiste partij ttekken van de omstan digheden, als daar waren het verzet van de bevolking tegen de maatregelen van El Hiba en de boosheid van sommige kaïds jegens den pretendent of de vlug heid, waarmede deze militaire expeditie ten einde is gebracht. Zeker is het, dat hier van de beste eigenschappen van den Franschen geest tot uiting kwamen een vlug initiatief, beslistheid en dien eleganten moed, die van oudsher een der eigenschappen is van het volk, waartoe eens een Cyrano de Bergérac behoorde.... Ongetwijfeld zal de bezitting van Marrakesj ook van verstrekkende poli tieke beteekenis zijn. Marrakesj toch is als het ware de politieke en historisehe hoofdstad van Marokko. Het is voor de Marokkanen een «heilige stad*. Dat deze thans in het bezit is der Franschen, zal niet nalaten een geweldigen indruk in het land teweeg te brengen, o Doch is hiermede nu het pleit ge wonnen Neen. Men is een stap verder gekomen op den weg naar de volkomen onderwerping en verovering van het Marokkaansche rijk. Doch er is nog heel wat te doen, alvorens die verovering vol komen een feit geworden zal zijn. te durven denken om, als consequentie van de vrijhandelstheorie, ons tegen woordig laag tarief, waarvan nauwelijks kan worden gezegd dat het een be schermend karakter bezit, af te schaffen, Zooals wij in ons vorig nummer schreven, is de vloot-afdeeling van Brest verplaatst naar de Middellandsche Zee. De kamer van koophandel aldaar en andere vereenigingen hebben geweldig geprotesteerd. De mlnieter heeft geant woord dat het rijksbelang de verplaatsing noodzakelijk maakte. In Frankrijk zijn in tegenwoordig heid van vele buitenlandsche officieren schitterende groote manoeuvres gehou den. 28 vliegtuigen namen er aan deel. De generaal van de Oostelijke partij, Marion, werd gisteren bij verrassing met zijn geheelen staf door vijandelijke cavalerie gevangen genomen. De begrafenis van den keizer van Japan De begrafenis van keizer Mutsuhito van Japan heeft gisteren met groote plechtigheid plaats gehad. De nieuwe keizer en keizerin-weduwe en de andere leden der keizerlijke familie woonden 'n rouwdienst bij in de groote zaal van het paleis, waar het lijk van den overleden keizer den 13en Augustus (15 dagen na den sterfdag) heen werd gevoerd, en waar om de tien dagen plechtige lijk diensten werden gehouden en oflers werden gebracht aan den geest van den overleden mikado. Er is enorme belangstelling, men schat een millioen tegenwoordigen. De aanbiedingen worden tot 18 dezer en onze grenzen open te stellen, ten U ure 's voormiddags door genoem- Men zette dus het denkbeeld van proef den Intendant zijn ingewacht, te wiens neming maar uit het hoofd, kantore nadere inlichtingen te verkrijgen. En dan proefneming met bescherming T, is in ons land niet meer noodig. Men Gami.oenmtbre.dmg te Venlo. vergete nlet> dat protectie ook hier niets De >N. Venl. Ct* schrijft: nieuws is, dat ook Nederland de wrange Naar wij van officieele zijde vernemen, vruchten daarvan in de eerste helft der staat het vast dat tegen Juni 1913 alhiei eeuw heeft geplukt, drie bataljons infanterie met den staf Onder den drang der zuidelijke pro- uit 's-Bosch in garnizoen komen. vinciën sloeg ons Vaderland, na de ver- Tengevolge van garnizoensvermeerde-1 eenigin^f met België, den protectionistl- ring zal, zooals wij reeds meldden, er schen koers jn. gebrek aan woningen voor gehuwde of- In lgl9 kwam de Redering echter ficieren en onderofficieren ontstaan. Men leeds tQt de siotsom ,dat de hooge rekent op een tekort van 17 woningen rechten tot heden bestaande op artikelen voor oificieren en pl.m. 35 voor onder- van Nederlandsche industrie aan deze officieren. Bij het gemeentebestuur z jn Qiet gebaat hebben en dat ze slechts reeds van offlceele zijde stappen I i0kaas tot een sluiking werden, die op gedaan om het particulier initiatief te I steeds grooter schaal gedreven werd ten bewegen tot het bouwen van woningen. nacleele van den eerlijken koopman en Officierswoningen kunnen worden ge-1 fabrikant*. bouwd met huurprijzen van f 300 a f 400,1 -pen aanzien van het belang van den enkele met een huurprijs van f 500. I consument zeide de Regeering: «Indien De meeste officieren zullen Venlo als 1 men de belangen der groote menigte woonplaats boven Blerick verkiezen, ech-I 0p0^jerde aan bijzondere belangen, het ter zullen ze tot schade van de Venlosche I ware eenvoudig een hatelijk stelsel van burgerij gedwongen zijn te Blerick, Roer- m0D0p0ue ten behoeve van bijzondere mond of elders te gaan wonen, indien I pSrsonen te herstellen. Indien dan ook te Venlo geen geschikte wonigen beschik- eens sommige fabrieken mochten blijken baar zullen zijn. met dat maximum niet te kunnen bestaan, Door de onderofficieren van de batal- ware het jnderdaad wenschelijk, dat het ons Infanterie, die in 1913 te Venlö in kapitaal> dat daarin met verlies werkte, garnizoen zullen komen, is besloten tot I werd aangewend voor andere takken eigen woningen, waartoe een stichting vaQ nijverheid.« Ten aanzien van het zal worden gevormd door de Vereeniging toegCpaste steisei gewaagt de regeering van Onderofficieren «Ons Belang*. I van de gansch onvoldoende opbrengst Vereeniging van Nederlandsche I en de veelvuldige eu herhaalde bezwa- Sporibonden. I ren er tegen ingebracht*. Op een Woensdagavond te Amster- Toch hield de protectie stand, men dam gehouden vergadering van Neder-1 zocht naar nieuwe vormen, nam proeven, landsche Sportlichamen is'n zeer belang- wijzigde herhaaldelijk vooral de rechten rijk besluit genomen. Vertegenwoordigd 1 op granen. waren de volgende organisaties, Nederl. I Maar ook door andere middelen dan Gymnastiekverbond Nederl. Voetbalbond heffing van hooge invoerrechten, werd Nederl. Zwembond, Nederl* Athletiek bescherming beproefd, nochtans zonder Unie Nederl. Hocky en Band y (Bond, het beoogde resultaat. Nederl. Krachtsport Bond Militaire Sport- Zoo leidde eene mislukte poging om vereeniging, Nederl. Amateur Scherm- de haringvisscherij, door eindelooze re- bond. Kon. Jachtvereeniging Nimrod en glementeering in ieder opzicht, tot bloei Nederl. Korfbalbond. te brengen, slechts tot monopolie. Alle afgevaardigden verklaarden zich I Nadat dit bedrijf onder het protectio- bereld samen te werken om in navolging nistische stelsel een kwijnend bestaan van Zweden, te komen tot één groote]had geleid, is na afschaffing der be- Sportorganisatie die alle takken zal om- schermende wetten en verordeningen de vatten. De in concept opgemaakte statu-1 haringvisscherij een bloeiend bedrijf ge- tuten werden reeds goedgekeurd. worden. Sindsdien vermeerderde het aan- Een voorloopig bestuur werd bij accla- tal vaartuigen, dat ter haringvangst gaat, matie gekozen, bestaande uit de heeren j van ruim 200 tot 700. De opbrengst F. W. baron van Tuyl van Serooskerken steeg van 71.000 tot 650.000 en de uit- Nimrod). voorzitterC. A. W. Hirsch- voer van 40.000 tot 620 000 tonnen per man (N. V. B.), secretaris Joh. Heynen jaar. N. G. V A. E. W. de Jong (N.A.S.) Andere protectionistische pogingen kolonel W- H. Piepers (M. S. V.) gingen uit van de Nederl. Handelmaat- Vóór 15 October zal dit een reglement schappij en betroffen de kunstma- ontwerpenen alle Sportbonden tot toe- tige aanmoediging van de koopvaardij treding uitnoodigen. annex den scheepsbouw en de katoen industrie in Twente. Hoewel met de beste lnvaliditeits en ouderdomsv er zekering. De rechterzijde in de Tweede Kamer aldus schrijft men- aan de Tijd is het omtrent haar houding ten opzichte van het Wetsontwerp op de lnvalidi teits- en Ouderdomsverzekering eens ge worden nij de beraadslagingen in de Commissie van Voorbereiding. Ingrijpen de amendementen zijn dientegevolge van de leden der rechterzijde niet te ver wachten. Men vertrouwt, dat het reeds vastge- telde commissoriale verslag in het begin van ae volgende week zal verschijnen en dat in October beraadslagingen een aanvang zullen nemen. Levering van hooi, Door den Intendant-Generaal van het Noordsche leger is een aanbesteding uit- heschreven voor de levering van 600.000 bedoelingen begonnen, liepen beide po gingen uit op een totaal fiasco. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Door de protectie, die jaarlijks vele millioenen verslond w,door de Ilandel- Geen protectionistische proefnemin- maatschappij grootendeels verhaald op gen meer. den Staat weiden kunstmatig ge- In deze dagen van strijd tnsschen vrij- kweekt bedrijven, die zonder steun handelaren en protectionisten hoort men levenskracht bezaten. Dei tenge- nict alleen uit den mond van de voor- volge der bescherming gemakkelijk te standers van het wetsontwerp-Kolkman behalen winsten leidden tot te groote doch ook van hen, die niet een, naar uitzetting en overproductie -net het ge- den een of anderen kant overhellende volg, dat steeds meer steun van buitenaf meening hebben, het conclliante noodlg was om de overmati,g^itgebrc1de, .Men kan altijd een proef nemen, val- dochi slecht ontwikkelde en Innerlijke len de uitkomsten der protectie tegen, kracht missende bedrijven overeind te welnu dan kan men tot den tegenwoor- houden- De bescherming die met de dlgen toestand terugkeeren uitbreiding gelijken tred moest honden, Deze schijnbaar onschuldige]raad lijkt bereikte haar uiterste grens, moes op- ons hoogst gevaarlijk, even gevaarlijk houden, en ^'^Jven als de proefneming zelf. Immers blijkt Dein korten tljd tot een ongeeven men uitkomst ongunstig te zijn, dan zal redlgden groei gebrachte b^yven ver een tegelijkertijd en eveneens proef-, "ouden eenige overeenkomst met den ondervindelijk, tot de ontdekking komen, langen nil zijn kracht guelderslum dat terugkeeren op den ingeslagen weg pi die blijkt niet op eigen beenen te onmogelijk is. kunnen staan' De geschiedenis leert, dat bescherming Na de instorting der kaartenhuizen, zich uitbreidt, steeds meer bescherming onder het protectionistische kweek-sy- vraagt, en ook dat afschaffing van pro- steem opgebouwd, zijn èn de scheeps- tectie gepaard gaat met hevige schok- bouw èn de textiel-industne onder het ken in het economische leven, crisissen veroorzaakt, die verderfelijk zijn, in de eerste plaats voor die bedrijven, welke het plotseling zonder protectie moeten stellen. Hoe bezwaarlijk het is bestaande in voerrechten, waaraan de toestanden zich eenmaal hebben aangepast, af te schaf fen, kan wel hieruit blijken, dat jam mer genoeg niemand er aan schijnt vrijhandel-stelsel tot ongekenden bloei gekomen. In 1909 waren er hier te lande 425 groote en kleine scheepswerven met 18.000 arbeiders. Er werden voor 12 verschillende landen (behalve Nederland en zijn Koloniën) 298 schepen gebouwd. De Twentsche textiel-industrie neemt thans na Engeland de eerste plaats in op de wereldmarkt. Haar uitvoer vertegenwoordigde in 1910 een waarde van 60 millioen gulden. Opmerkelijk is het, dat de ontwikke ling der Twentsche katoen-industrie juist is aangevangen, toen de diferentieele rechten op Java, die met het oogmerk haar te beschermen, door de producten ingevoerd uit Nederland een voorsprong te geven op die uit andere landen, ge heel waren afgeschaft. Wij zullen omtrent de protectie en haar gevolgen niet in nadere bijzonder heden treden, daar de plaatsruimte dit niet gedoogt en ons er toe bepalen het woord te geven aan Mr. D. A. Portie'je die in den tijd van de grootste «inzin king*, het jaar 1845, toen besloten werd hier te lande den vrijhandelskoers in te slaan, een boekje in het licht gaf onder den titel «De handel van Nederland in 1844*. Daarin lezen wij «De scheepvaart is toegenomen tengevolge van de vermeerderde pro ductie in Oost-Indië, maar ontvangt thans geen uitbreiding meer Het getal schepen in de vaart moet door veroudering ver minderen, want niet alle kunnen op den duur gebruikt wordende voordeelen, met deze en de algemeene vaart ver bonden, zijn gering. «Wat de visscherij aangaat, veel is er gedaan om ze aan te moedigen, en toch is er ook hier geen vertier. «De Buitenlandsche handel kwijnt, en zou nog dieper zijn gevallen, zoo niet de groote hoeveelheid van ko loniale voortbrengselen dien eenigermate ondersteunde. «De handel op de Koloniën, voor zooverre die door particulieren ge dreven wordt is merkbaar achteruitge gaan voor zooverre het Gouvernement, door tusschenkomst der Handelmaat schappij, of deze zelve, handelt, levert zulks voor het moederland tijdelijke voordeelen op, maar naar veler gevoelen, is van dezen staat van zaken geen duurzaamheid te verwachten ook daar zullen offers gebracht moeten worden. «De Blnnenlandsche handel heeft niet die vlugt genomen, welke van een zoogenaamde vrije beweging, in verband tot zoovele verbeteringen in de middelen vm gemeenschap, te ver wachten en voor onze welvaart te wenschen was. «Met de fabriekmatige nij verheid is het niet gunstiger gelegen. De meeste katoenspinnerijen, ver verijen eu drukkerijen hebben hare werkzaamheden ingekort. Vele zout ziederijen, olieslagerijen, distilleerderijen, papierfabrieken, zelfs suikerraffinaderijen, hebben opgehouden. Het is waar, er zijn sedert andere raffinaderijen ontstaan, die meer verwerken dan vele der oude gezamelijk. Maar is wel de raffinade in dezelfde verhouding toegenomen als de aanvoer van ruwe suiker Wij gelooven het niet. Dit toch mocht men verwachten daar de fabriek kan geacht worden bij ons inheemsch te zijn. «Geen der fabrieken, die met handel en scheepvaart in verband staan, deelen in een gunstiger lot. De scheepswerven zijn niet meer dan lapwerven, nieuwe schepen worden bijna niet gebouwd. Ankersmederijen, touwslagerijen en wat Diet al, ondervinden de gevolgen van afnemenden handel en verminderde welvaart. «Ook van den kant van den land bouw wordt in sommige opzichten over mingunstige uitkomsten geklaagd. Hoogst- belangrijke voortbrengselen, b. v. boter en kaas, vinden geringer aftrek, terwijl de uitvoer verminderd is. De aanzien lijke vermindering van distilleerderijen, op zich zelve reeds te betreuren, oefent een nadeeligeD invloed uit op bet ver bruik van granen, gelijk de vermindering der olieslagerijen op dat der zaden. «Zoodanig is de slotsom, waartoe wij door het vorenstaande (statistische tabel len enz.) geleid worden. Om echter den indruk recht levendig te gevoelen, leze eo vergelijke men de verslagen der Provinciale Staten over de jongstver- loopen jaren, en men wordt getrofien door den onophoudelijken klaagtoon. Kwijning en verval bespeurt men aller wegen bloei of vertier slechts hier en daar als zeldzame uitzondering. «De middel- of hoogere klassen gaan achteruit; de verdiensten voor den handwerksman zijn zoo gering, dat de armoede overal toeneemt, en wel in die mate, dat men behalve de gewone mid delen van voorziening, nog tot buiten gewone zijn toevlucht heeft moeten nemen Echo van het Zuiden 1571 BB isesvraraBcrat

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5