Tweede Blad. lil p Bekendmaking. Provinciaal Nieuws. De besliste zuiverheid, van Sunlight Jfi5\ maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dei uitsluitend betrouw bare Zeep. L/f, &b3Gi NUMMER 76 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1912. 35e JAARGANG. oi S cö 5 >i ca B s <u CL, "laat Utf ZtEP S'JfiLiüüï ZIJN MILITIE. MILITIE. Onderzoek Voorgeoefendheid. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Waalwijk, 18 Sept. 1912. Koopt niet In den vreemde, wat gjj in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Si. Paulusvereeniging Zondag was het 12l/a jaar geleden, dat de St. Paulusvereeniging is opgericht. Des avonds ten 6 uur had in de groote zaal van den R. K. Gildenbond, die voor deze gelegenheid met groen, bloemen en guirlandes was versierd, een feestver- gadering plaats. Toen de Voorzitter, de heer Houben, de vergadering opende, was de zaal tot in alle hoeken bezet. Ónder de aanwe zigen merkten wij op vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit deze en omliggende gemeenten. Ook het Bestuur van de Mariavereeniging was geheel aanwezig. In zijn openingswoord wees de Voor zitter er in korte trekken op wat de St. Paulusvereeniging heeft gedaan. Met vol doening kon hij constateeren dat het drankmisbruik sinds het bestaan van de vereeniging verbazend is afgenomen en de matigheid meer en meer is toegenomen in Waalwijk en Besoijen. Aan het einde van zijn keurige rede werd de Voorzitter lulde en langdurig toegejuicht. Daarna kreeg de Secretaris, de heer C. de JongLandsman het woord ten einde een korte geschiedenis te geven van de jubileerende vereeniging. In 1900, toen de Langstraatsche be volking onder de dwingelandij van een wreeden tyran met name Koning Alcohol leed, nam de slaaflijke gewoonte van drankmisbruik op schrikbarende wijze dag aan dag toe, zoodat het getal slacht offers een onrustbarend cijfer aanwees. Bij officieele plechtigheden als huwelijk, geboorte en andere was het of de borrel deze gewichtige gebeurtenissen van 's menschen leven moest bezegelen. Ook bij gelegenheid van kermis, nieuw jaar, loten en openbare festiviteiten wer den sommen gelds verspild ten koste ran gezondheid en moraliteit, zoodat hiervan het logisch gevolg moest zijn dat de welvaart onzer nijvere bevolking in 't gedrang ging komen en wat nog erger was, het hoogste doel van 's men schen leven meermalen uit bet oog werd verloren. Op beloken Paschen in 1900 gingen eenige mannen, wiens ideaal het was de welvaart in de maatschappij terug te brengen, den strijd tegen het drankmis bruik aanbinden. De eerste vergadering om tot oprich ting te komen, werd geleid door den ZeerEerw. heer Sprangers. Tot adviseur werd benoemd den WelEerw. heer A. Kuijpers, terwijl tot bestuursleden daarna we. den gekozen de heeren J. Timmer mansv. Turenhout, A. Bink, C. Verwiel, A. de Graaff, P, Bockling, C. v. d.Heijden, M. v. Loon, Fr. A. v. Liempt en Dr. P. Sweens. Direct na het in werking treden van de vereeniging werd een spaarkas opge richt. Deze mag zich thans in grooten bloei verheugen. Thans is er reeds een inleg-kapitaal van ruim f16000 en een reserve-kapitaal van f 800. Het getal in- leggers bedraagt pl.m. 120 en bestaat meerendeels uit de kleine burgerij terwijl ook eenige coöperatieve vereenigiagen hunne contributie tijdelijk in bewaiing afstaan. Verder vermeldt het verslag de op richting van een tooneelclub en van een zangvereeniging. Den 6 Juli 1902 werd, wegens het bedanken van den ZeerEerw. heer Kuy- pers, tot adviseur benoemd de WelEerw. heer Kluytmans. De Secretaris brengt hier warme hulde aan den WelEerw. heer Kluytmans voor al hetgeen hij gedurende dien tijd in het belang van de vereeniging heeft gedaan. In 1905 kreeg de vereeniging van den raad dezer gemeente eene subsidie van f 100. De heer J. Timmermans-van Turen hout nam in 1907 wegens hoogen ou derdom ontslag als president van de vereeniging. Het verslag zegt dat gerust verklaard mag worden dat, wanneer de St. Paulusvereeniging den heer Timmer mans-van Turenhout niet tot president had verkregen, zij dan nooit tot zoo'n grooten bloei zou zijn gekomen. Daarom bracht het hulde aan dezen wak keren aanvoerder, die tijd noch moeite kende, daar waar het de St Paulusver eeniging betrof. 17 November daarna werd tot presi dent gekozen de heer J. Houben. Na deze mededeeling te hebben ge daan, zei de secretaris Wij allen weten wat deze eminente leider voor onze ver eeniging heeft gedaan en nog doen zal. Wie onzer toch sympatiseert niet met dezen vurigen en jovialen strijder. Hij, de man met de gave van het woord 1 Hij, de prettige causeur, die uren kan spreken en steeds zijne toehoorders weet te boeien. Hij, de verdediger onzer be langen en dat met een overtuiging die onze grootste bewondering moet wek ken. Wij, geachte vergadering, hebben het voorrecht zoo'n president te bezitten. Een president, een voorbeeld voor ons allen. Dat hij nog tal van jaren aan de spits moge staan onzer vereeniging is zeker aller wensch. Dat hij leve. 14 November 1909 werd, ter vervul ling in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Verwiel, tot secretaris gekozen de heer C. dejongh. Verder maakt het verslag nog melding van de oprichting eener Maria-vereeni- giog- Het verslag, dat meermalen door een langdurig applaus werd onderbroken, sluit met deze peroratie De jeugdige Maria-vereeniging, welke reeds bij hare oprichting ruim 200 leden telde en zooals te verwachten is onder dit hooggeachte bestuur zal ontwikkelen, is door ons allen met enthousiasme be groet. Wij zijn er van overtuigd, dat, waar de vrouw gewonnen is voor de drank bestrijding, alles is gewonnen. Daarom reiken wij met eensgezindheid aan onze zustervereeniging de broederlijke hand om samen te werken voor dit eene schoone doel n.l. de matigheid aan te kweeken onder alle klassen der maat schappij. De matigheid die geluk en orde brengt in het huisgezin. De matigheid die orde leert en onder werping aan het gezag. De matigheid die een waarborg is voor de tijdelijke belangen van ieder onzer, doch vooral van het hoogste be lang de belooning der goede werken in de eeuwige vergelding.* De Voorzitter dankt den zeer ijveri- gen en kundigen secretaris voor het uit brengen van het lijvige verslag. Vervolgens zegt bij dat de goede emeritus pastoor Sprangers ons ook he den niet heeft vergeten en een telegram van hulde heeft gezonden. Deze mededeeling werd met een don derend gejuich begroet, wel een bewijs hoe pastoor Sprangers steeds aller liefde blijft bezitten. Alsdan had de aanbieding van het huldeblijk plaats. De WelEerw heer Kluytmans, met het vaandel in de hand, stormachtig toegejuicht door de enthou siaste menigte, biedt namens het dames comité van de Maria-vereeniging het hul deblijk aan. Hij zegt daarbij dat de St. Paulus dit ontvangt van de inwoners van Waalwijk en Besoijen. En op dit huldeblijk hebt gii recht, immers gij toch hebt de matigheid, de spaarzaamheid en het geluk in honderden huisgezinnen gebracht. Met genoegen zegt hij dat ook het hoofd dezer gemeente nog kort ge leden openlijk in de raadzaal getuigde dat de drankbestrijding mannen van kracht van energie kweekt, mannen die offers brengen voor de beschaving van de maatschappij, mannen waaraan zoozeer behoefte is. Verder deelt hij mede, dat de Kath. Soc. Actie, de Hanze, de R. K. Gilden bond bijzonder aan dit huldeblijk heb ben bijgedragen. Voorts schetst hij de hooge beteeke- nis van de symbolen die in het vaandel zijn neergelegd en wijst er op dat voor taan de leden trouw aan het vaandel zullen zweren. De Voorzitter zegt dat hij moeilijk uiting kan geven aan zijn dank voor het prachtige huldeblijk en voor de harte lijke woorden van den adviseur. Hij brengt daok aan het comité voor het geen het heeft tot stand weten te bren gen en aan allen die daaraan hebben medegewerkt. Vervolgens verzocht hij den adviseur het vaandel te wilien wijden. Na deze plechtigheid werd het Bonds lied door alle aanwezigen gezongen. On der het zingen toonde de heer A. Ver hoeven zijn kunst in het vendelzwaaien. Het vaandel, een groote prachtig be werkte vlag, is een waar kunststuk en doet den vervaardiger, den heer H. Maas te Breda, alle eer aan. De Vice-Voorzitter van den R. K. Gildebond bracht de jubileerende ver eeniging hulde en dank, dank omdat zij de werklieden matig en spaarzaam heeft gemaakt. Hij hoopt dat zij niet zal rus ten vooraleer alle werklieden zijn aan gesloten. De Voorzitter dankt den spreker voor diens waardeerend getuigschrift. Vervolgens zong de Liedertafel van den R. K. Gildenbond, onder leiding van den pasbenoemden directeur den heer F. van Os de schoone liederen >de Martelaarsin 't Coliseum» en >deHemel> terwijl de harmonie onder leiding van den heer Hurkmans op verdienstelijke wijze uitvoerde Petite fantaisieLa Reine Mal en Entre-temps. Daarna betrad, onder een geestdriftig applaus, de welEerw. pater Borromeus de Greve O. Fr., het podium. Hij zegt gaarne aan de uitnoodiging om hier te komen spreken bij gelegenheid van het 12l/j-jarig strijdfeest, gehoor te hebben gegeven omdat hij daardoor kan mede werken aan de propaganda tegen het drankmisbruik, want in zijn hart leeft de heilige overtuiging dat nog meer ge streden moet worden tegen het verder lelijk drankmisbruik, de drank toch is nog altijd machtig, is nog altijd de tyran is nog altijd een ruïne van huisgezinnen en van de ziel, is nog altijd een sta-in- den-weg voor den vooruitgang. Die vij and is nog zoo machtig, nog zoo sluw Vervolgens zegt hij dat zijn hoofdge dachte is de drank is de grootste vij and van het Katholicisme. In een prachtige rede, rijk aan heerlij ke taal, duidelijke vergelijkingen pak kende voorbeelden en steeds ter verdui delijking beelden uit het leven aanhalend zet hij uiteen, hoe 'n nauw verband er nog bestaat tusschen de bestrijding van drankmisbruik en het Katholicisme. Ge legenheid vindt hij daarbij aan te toonen dat de inzinking van velen in de maat schappij voor het grootste gedeelte is toe te schrijven aan het drankmisbruik. Na er nog op te hebben gewezen dat ook vele kardinalen het drankgebruik afkeuren, sluit de eminente redenaar zijne rede met den uitroep stoot den tyran, den drank, van zijn zetel. Stormachtig werd de gevierde spreker toegejuicht. De Voorzitter bracht ZEerw. dank voor de mooie verkenning die ZEerw. met ons op het terrein van de drankbestrijding heeft gemaakt. En hiermede was de uitstekend ge slaagde feestvergadering afgeloopen. Vermelden wij nog dat zij die lid wen schen te worden vaD Maria- of Paulus vereeniging zich daarvoor dagelijks bij een der bestuursleden kunnen opgeven. Teekenschool. Maandagavond ten 61/s uur had op de teekenschool de plechtige prijsuitdeeling plaats en opening van den cursus 1912- 1913. Behalve een pl.m. 50 jongens zagen wij tot ons genoegen eenige meisjes die den cursus zullen gaan volgen, bij de opening aanwezig. Jammer dat er nog niet veel meer van deze gelegenheid gebruik maken. Maar nog is het niet te laat, want van terzijde vernamen wij, dat deze week de gelegenheid nog openstaat om zich aan te melden. Vooruit dan jon gens en meisjes, grijpt de gelegenheid, u thans geboden met belde handen aan, in de toekomst zal het u zooveel voor deel aanbrengen. De leden der teekenschool-commissie waren allen tegenwoordig. De Voorzitter, de heer Burgemeester, zei met genoegen deze bijeeenkomst, die door de prijsuitreiking een eenigs- zins feestelijk karakter draagt, te openen Hij wijst dan op het groote nut van het teekenonderwijs, vooral in dezen tijd. Het teekenen leert niet alleen het oog en hand oefenen, doch 't werpt onmid dellijk practisch nut af, want men kan niet meer zeggen dat men zijn vak meester is, als men niet kan teekenen. De meening dat men niet teekenen kan leeren als men er geen aanleg voor heeft, berust op een misverstand. Een leder die wil, kan het leeren en die het kent plukt er de vruchten van. Hierna wordt overgegaan tot uitreiking der prijzen, die als volgt werden behaald Handteekenen. Ie leerjaar. Ie prijs. G. van Rijen, Waalwijk, trans porteur en 2 driehoeken. 2e prijs. G. van de Wens, Besoijen, Teekenhaak. W. Th. Smith, Waalwijk, diploma. 2e leerjaar. Ie prijs. G. Meeuwis, Waalwijk, tee kenhaak en driehoek. 3e leerjaar. Ie prijs. Wilh. Paulen, Waalwijk, Pas serdoos. 2e prijs. Jan van Gerwen, Waspik, Let terboek K. van Leeuwen. 4e leerjaar. Ie prijs. A. v. Ravels, Waalwijk, Eind diploma— diploma. 2e prijs. P. A. Dekkers, Vrijhoeven- Capelle, Einddiplomadiploma Rechtlijnig teekenen. 2e leerjaar. Ie prijs. P. van Engelen, Waalwijk teekenhaak. 3e leerjaar. Ie prijs. W. van Willigenberg, Sprang, Passerdoos. 2e prijs. Michirl Koenen, Vrijhoeven diploma. 2e prijs. Johan Hooymaijer, Besoijen diploma. 4e leerjaar. Ie prijs. Ant. Hoefnagel, Vrijhoeven Einddiploma—diploma. 2e prijs. G. van Oostrum, Waalwijk Einddiplomadiploma. Schoenvakteekenen. 2e leerjaar. Ie prijs. H. van Oudheusden, Waal wijk, transporteur en 2 drie hoeken. 2e prijs. A. Duquesnoij, Waalwijk, di ploma. 3e leerjaar. 2e prijs. C. Paassens, Waalwijk, model len Winkels. 4e leerjaar. Ie prijs. A. Bergmans, Waalwijk,Eind diploma —diploma. 2e prijs. C. de Vries, Waalwijk, Eind diplomadiploma. 2e prijs. J. van de Griendt, Waalwijk Einddiploma —diploma. Na afloop feliciteert de Edelachtbare heer Burgemeester de prijswinners en spoort de anderen aan in de toekomst zoo hun best te doen, dat zij een vol gende maal in aanmerking komen. Voora degenen, die hun eind-diploma behaalden wenscht spreker veel succes in hnn later leven. De Voorzitter dankt ook de leeraren voor hun betoonden ijver en twijfelt er niet aan of zij zullen ook dezen cursus met evenveel toewijding en ambitie leiden. Kamer van Koophandel. De stemming voor twee nieuwe leden der Kamer van Koophandel (wegens uitbreiding dVer Kamer met twee leden zal plaats hebben ten raadhuize op Dinsdag 24 September a.s. des voor middags van 912 uur. Jos Groenen Uit Wiesbaden meldt men aan het >Huisgezin< te 's-Bosch. De baritonzanger Jos Groenen u Waalwijk, die ook in onze stad als solist een goede bekende is, heeft verleden Zondag in Stuttgart met schitterenden uitslag een concert gegeven. Hij werd daarop voor zes concerten geëngageerd. Hedenavond zingt hij in het Kurhaus te Wiesbaden. Het verheugt ons te mogen consta teeren, dat de Waalwijksche zanger zijn entrée in de kunstenaarswereld zoo glansrijk heeft gemaakt. W. V V. Waalwijk Vooruit Zondag had de aangekondigde wed strijd tegen Helmond plaats en kunnen we er direct bijvoegen, dat deze zeer is tegengevallen. W V. vertoonde een zeer slecht spel, Helmond was iets beter en wist door Fortuna geholpen met 3-0 te winnen. Het is natuurlijk onmogelijk uit deze® wedstrijd de kracht van het W V. team voor het a.s. competitleselzoen te bepalen, want alle spelers, waren, door de lang durige rust zoo hopeloos uit vorm, dat dat wel leek of ze nog nooit voetbal gespeeld hadden. Alleen oefening kan hier baten. Te dien einde noodigde W.V. zoowel voor het le als 2e elftal verschillende clubs uit, doch ontving nog van geen enkele definitief bericht, maar we hopen in het volg;nd nummer in de gelegenheid te zijn een match aan te kondigen. Politiezaken. Onder hevig verzet werd in den nacht van Zondag op Maandag wegens dron kenschap naar 't politie-bureau over gebracht G. K. alhier, een oude beken de der politie. Zwemgeleg enheid. Bij beschikking van den minister van financiën is op door den minister ge geven voorwaarden, de ontvanger der registratie alhier gemachtigd een gedeelte dijk van 't kanaal Bosch-Drongelen te verhuren, om daar eene zwem- en bad gelegenheid te maken. Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling om alhier te komen tot op richting eener zwemclub. Diocesane landbouw schoei. Naar de >'s-Hert. Crt.« uit goede bron verneemt zal, eerlang overgegaan worden tot het oprichten van een Diocesane Landbouwschool. Deze zal dan gevestigd worden te Oss, in villa Johanna. Den Z.Eerw. heer Roes, pastoor te Kessel, zal zeer waarschijnlijk de leiding van die voor den landbouwer zoo nuttige inrichting worden opgedragen. Tilburgsche Dlindenvcreeniging. Dezer dagen mocht het bestuur der Tilburgsche Blindenvereenlging zich ver heugen onderstaande dankbetuiging te ontvangen van Hare Majesteit de Ko ningin voor de felicitatie Hare Majesteit ter gelegenheid van haar verjaardag op 31 Augustus aangeboden. Het Loo, 9 Sept. 1912. Secretarie van H. M. de Koningin. No 1961. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen het Bestuur der Tilburgsche Blindenvereenlging Hoogstderzelver dank over te brengen voor de gelukwenschen Hare Majesteit aangeboden ter gelegen heid van de herdenking van Hoogst- derzelve geboortedag. Het heeft Hare Majesteit tevens be haagd als blijk van Hoogstderzelver be langstelling in deze nuttig werkende vereeniging, voor dien arbeid een bedrag van vijftig gulden beschikbaar te stellen. De Particulier Secretaris van H.M. de Koningin VAN GEEN. Wederom een bewijs dat Hare Majes teit gevoelig is voor de blinden, om hunne vrijheid te bevorderen om zoo doende hunne materiale voordeeligtekuu- nen betrekken voor gemelde vereeniging, daardoor hun geregeld werk te bevorde ren door het oprichten van een winkel. Dus allen uwen steun verleend aan de on gelukkige blinden dezer Provincie door het spoedig afkoopen der loten en u aante melden als eere-lid of donateur bij de se- cretaresse-Penningmeesteresse C. Hees termans Prinses-Sophiastraat 54 Tilburg. De Voorzitter der Tilburgsche blin- den-vereenlging bericht hiermede dat bij de Secretaresse-Penningmeesteresse, Me juffrouw C. Heestermans Prinses-Sophi astraat 54, Tilburg, ter inzage liggen de goedkeuring over de Verloting der >Tilb. Blindenvereeniging*, wat door H M. onze geëerbiedigde Koningin is toegestaan, geheel vrij van zegelrechten, om een winkel op te richten van enkel en alleen blindenwerk, en ook met de vol komen toestemming van Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, Bisschop van 's-Bosch deze heeft ook nog een geldelijken steun voor het schoone doel aan de Vereeni- ging bijgedragen. DRUNEN. De Gymnistiekvereeniging S. H. J. maakte Zondagmiddag een Turn- marsch. Om halt twee trokken zij gekleed in costuum en voor het eerst hnn nieuw prachtig vaandel meevoerend vau uit de Cocgregatie, om eerst een eeresalnut te brengen aan den EAchtb. Heer Burgemeester. Toen ging het rechtstreeks door naar Nieuw- Be Echo va.ii het Znidea. i 10 CS O I i O O <D O H S"»; (irfZZJ ras De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de lotelingen dezer gemeente, lichting 1913, die hnnne wenschen met betrekking tot de inlijving uiet bij den keuringsraad of op andere bij de betrekkelijke voorschriften bepaalde wijze hebben kenbaar gemaakt, aUnog vóór 10 October e.k. ter Secretarie dezer gemeente van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. Waalwijk, den 13 September 1912. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Burgemeester dei Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de lotelingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, in de maand November e.k. in de gelegenheid zullen worden gesteld tot het verwerven van het bewijs van deelneming aan het onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid, welke eischen zijn omschreven in het Koninklijk besluit van 17 Juni 1912(stbl. No. 188). Het onderzoek vangt aan op Dinsdag den 12 November en wordt, zoo noodig, de twee vol gende dagen voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende gemeenten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, De venter, Arnhem, Nijmegen, Doesburg Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haailem, Hoorn, Helder, Naarden, 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vli89ingen, 'a-Herto— genbosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. De lotelingen, die aan het oudersoek wenschen deel te nemen moeten zich vóór 10 October e.k. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Bij de aanmelding moeten zij opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten tevens te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voediDg wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld, uitgezon derd hen, van wie btkend is geworden, dat zij Diet ter inlijving zullen worden opgeroepen zal later mededeeliDg worden gedaan van de plaats (localiteit), waar en van het uur, waarop eij zich voor het onderioeken moeten aannmelden. Zij, die het bewijs bebben verworven, hebben, voor zooveel zij worden toegewezen aan de infanterie, de vesting-artillerie of de genietroepen en niet bestemd zijn voor opleiding tot milicien telegrafist of telefonist, aanspraak op een korteren eersten oefeningetijd van twee maanden. Waalwijk, den 13 September 1912. De Bnrgeraee8ter voornoemd,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5