Een Kinderdief. BEKWAME SCHQENSTIKSTER SIIÏÏWS UIT HBÏÏSDEff Burgerlijken Stand Gemengd Nieuws Handelsberichten. Reclame. len. Rebus. TekstKardinaal van Rossum. De Oase (slot). In de bergen (vervolg). Zij was tachtig. Dure chocolade. Het Eucha ristisch Congres te Weenen. De Duitsche keizer in Zwitserland. Beetgenomen. Te voreo en er na. Met de dagboot. Bij de Platen. Inhoudsopgave. BAARDWIJK. Naar vrij vernemen zullen 5 gezinnen onze gemeente verlaten. Voorwaar geen gunstig teeken. Uit goede bron vernemen wij, dat de tooneelvereeniging „Liefdadigheid door kunst, eerlang weer een uitvoering zal geven. Zij zal daarin geholpen worden door onze beste Baardwijksche zangers. HBRPT. De handboogschutterij /,0ns Genoegen* alhier is voornempns a.s. Zondag haar jaarsfeest van prijsschieten te houden. Door het bestuur zijn een aantal prachtige, prijzen aangekocht, welke op het gelukspapier verschoten zullen worden. Indien nu het weer maar gunstig mag zijn, staat den schutters van Ons Genoegen* weer een genoegelijke avond te wachten. BESOIJEN. Morgen, Zondag 22 Sept. zal de Besoijensche Voetbalclub R. W. B. een vriendschapsmatch spelen tegen „Bra- bantia* uit Waspik, op het terrein van laatstgenoemde. SPRANG. In de vacature oi-tstaau door het vertrek van den heer P. Werther en het bedanken van H. Suijders zijn tot bestuur» leden der ccöp. bakkerij „Broederhulp* ge kozen K. Polides en H. Maijers, terwijl II. M. Zwart werd gekozen tot commissaris van toezicht. Onze vroegere dorpsgenoot S. C. de Jong thans postbode te Oss is met ingang van 1 October benoemd tot telegram- en brievenbesteller te Hardinxsveld. LOONSCHENDIJK. Zondag 22 Sept. zal des namiddags te twee uur in de Ned. Herv. Kerk alhier optredeu de WelEerw. Heer Ds. Louwe-Kooijmans te Baardwijk. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot de heer B. Werther, thans predikant te Otterloo, heeft voor het beroep (toez.) naar de Ned. Herv. gemeente ie Woubrugge bedankt. Woensdag had de 10-jarige M. v. R. bij het verzetten van een kcffiekaB, het ongeluk zich deerlijk te branden. Zooals elk jaar nog ide notencampagne in Capelle weer begonnen. Reeds heel vroeg in den ochtend zijn bengels geregeld bezig met het gooien met steenen en stokken naai de noten. Nataurlijk allesbehalve naar den zin vaa de eigenaars. Het ware te wenscheD, dat er maatregelen werden genomeD, die ons dorp van dien ovtrlast bevrijdden. Naar we vernemen is opgericht een Langstraatsche Onderwijzerstooneelvereeni- ging onder den naam „O. H. O.* Hie zich ten doel zal stellen met een paar blijsppJeu in verschillende plaatsen voor een liefdad g doel op te treden. WASPIK. 1 October a.s. begint aan de O. L. School alhier de nieuwe cursus voor bet herbaling8onderwijs. We kunnen ouders van kinderen, die pas de school verlaten hebben, niet genoeg aanraden deze jongens van genoemd onderwijs te laten profiteered Ze kuunen dan nog zeer veel leeren in uren, die ze anders langs de straat verslenteren. De machines voor de electrische schoen, fabriek der firma Lips alhier zijn reeds ge arriveerd. Nadat deze alle gesteld zullen zijn en enkele nog ontbrekende werkkrachten zullen zijn aangeworven, zal met deze moderne fabriek de machinale schoenmakerij in Waspik haar intrede hebben gedaan, we hopen tot bevordering der welvaart van patroon en werkman. GEERTRUI DEN BERG. Onze oud burgemeester de EdelAchtb. heer N. Meijers, die sedert geruimen tijd lijdende is, is thans zoo ernstig ongesteld dat hem de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. DUSSEN. Naar wy vernemen kan wel als een zeldzaamheid worden gemeld, dat zekere B. v. Dijk alhier van een struik 58 volwassen aardappelen heeft geplukt. Wel de moeite waard om te vermelden. VLIJMEN 20 Sept. Eenige manden makers uit onze gemeente zijn zich dezer dagen in de gemeente Son gaan vestigen en naar wij vernemen zullen meerderen eerstdaags hun voorbeeld volgen, 't Schijnt dat in gemelde gemeente de ar beidsvoorwaarden voordeeliger zijn dan hier. Te hopen is het, dat de vertrokken werkgasten niet teleurgesteld mogen woi- den in hunne verwachtingen. A.s. Woensdagavond word er in het café van den heer A. v. d. Hout eene vergadering gehouden door de vereeni- glng van eigenaren van huurhuizen in deze en omliggende gemeenten. O. m. zal er in deze vergadering ballotage van nieuwe leden plaats hebben. rijksveldwachters J. Mannl, alhier en van der Hoeven te Werkendam verwisselen van standplaats. Nat pak. Bij het lossen van palen aan de haven alhi.tr hadden een paar werklui het on geluk van de loopplank te glijder., waar door zij in water terecht kwamen. Ge lukkig brachten zij het er slechts met een nat pak af, daar ze niet getroffen werden door den ben volgenden zwaren balk. Uitstapje. Onze stadgenoot de Heer F. Boeren, sergeant infant O. I. Leger met verlof hier te lande, is door den Minister van Koloniën aangewezen als geleider van een detachement militairen bestemd voor West-Indlë. Werkelijk een onderschei ding en tevens een aardig uitstapje. Processie Kevelaer. Door omstandigheden kon de Heus- densche processie naar Kevelaer dit jaar niet, zooals gebruikelijk was, half Au gustus gehouden worden. Doch is haar vertrek bepaald op a. s. Maandag 23 Sept., terwijl zij weer terug hoopt te zijn den volgenden dag. Mazelen. Sinds eenigen tijd zijn deze hier heer- schend en in verband daarmede Isnamens het Dag. Bestuur de toegang tot de verschillende scholen verboden voor kinderen uit de besmette gezinnen. Al elschte deze ziekte tot heden geen offers, toch is deze maatregel zeer toe te juichen ondanks den last, dien vele ouders er van hebben. Wel is waar zal de ver breiding er thans misschien niet meer doorgestuit worden, doch men wordt er nog eens aan herinnerd, dat menschen, bevoegd tot oordeelen, de mazelen nog niet als geheel onschuldig beschouwen en tevens, dat men er niet te licht over denkt, vooral niet, wanneer de kinderen herstellende zijn. Stierenkeuring Op de Vrijdag gehouden September- keurlng van springstleren werden 34 exemplaren ter goedkeuring aangeboden. Daarvan werden 19 goedgekeurd. Goedgekeurd werden de stieren van Wed. P. Bax te Heesbeen, Jac. Bran derhorst te Eethen (2), C. J. Brander horst te Genderen, A. v. d. Kolk te Eet hen, G. J. W. Branderhorst te Eethen, Wed. D. Blijenberg te Wijk, M. van Bergeijk te Wijk, J. de Waal Hzn. te Aalburg, Wed. B. de Waal te Wijk, J. A. de Haas te Engelen, J. A. van Oud- heusden te Herpt, H. Vugts te Haarsteeg, G. Timmermans te Hedikhuizen, Wed. Branten (zwartb, kol en sneb) te Haar steeg, Wed. H. van Veldhoven te Hedik huizen, J. A. van Boxtel te Elshout, Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen en D. van Campen (zwartbonte) te Drongelen. zien van het hun door de tiendcommissie toegezonden uittreksel uit de schattiDg- lijst betreffende het tiendrecht, teneinde de aangegeven nummers kadastraal te controleeren. Bijna allen zijn naar hunne meening te hoog, of ten onrechte, of geheel foutief geschat in hunne tiend- plichtige perceelen, waarvan er vele bij zijn welke nooit tiendplichtig waren. Heele hopen brieven aan de Tie'ndcom- missle te 's Bosch zijn verzonden. Wanneer al die grieven eerst moeten onderzocht en herschat zal het nog ge- ruimen tijd duren eer deze tiendkwestie in het reine is. Wij zijn benieuwd hoe dat alles zal afloopen. Laten wij voor onze boeren hopen in gunstigen zin. Raadsvergadering. Maandagmiddag ten 3 uur zal de raad dezer gemeente eene openbare^vergade ring houden. gemeen, waarbij K. een messteek in het hart kreeg. Hij is spoedig daarna over leden. De politie heeft vier personen aangehouden. Een samenloop van ongelukken. EeD barbier uit Wezel werd bij Gelsenkirchen door de electrische tram overreden en gedood. Toen men het lijk met een wagen naar Wezel vervoerde, kwam de wagen bij Wezel met een auto in bot- s'Pg-- De wagen werd vernield en het lijk op den weg geworpen. De paarden moesten afgemaakt worden. Bij de be grafenis kwam een kiüd onder den lijk wagen en werd ernstig gewond. Heusden 21 Sept. 1912. Nationale Militie. De lotelingen der lichting 1911 A. Boeren en J. v. Ooijen zijn belden in gedeeld le 's Bosch en wel respectievelijk bij het wapen der infanterie en veld artillerie. Verwisseling standplaats. Met ingang van 21 Sept. zullen de Kaatsheuvel, 21 Sept. 191*,. Brutaal. Deze week is 's avonds bij de Wed. v. A. sigarenwinkel aan den Vossenberg, welke bij haar gehuwde dochter Inwoont, ingebroken. Terwijl haar dochter met haar man even uit waren, kwamen door het achterdeurtje twee vreemde kerels binnen. De een met en de andere zonder baard. De pet was over het gezicht ge trokken. Eerst vroegen zij om sigaren en vervolgens verzochten zij om de Gramaphone te laten spelen. De vrouw antwoordde dat ze daarmee niet op de hoogte was. Toen nam een der sujetten den beker van het instrument en trapte hem in elkaar. Gelukkig kwam juist de dochter binnen, waarop de indringers het hazenpad kozen, zonder door de bewoners herkend te zijn. De politie heeft deze zaak in handen en heeft een streng onderzoek ingesteld. Tot heden zonder succes. Processie Bokhoven. A.s. Maandag 23 Sept. vertrekt van hier de processie naar Bokhoven, ter eere van den H. Cornelis, Patroon tegen allerlei kinderziekten- De pelgrims zullen in Drunen de H. Mis bijwonen en ver volgens om 10 uur in Bokhoven de Hoogmis en Processie met het Aller heiligste over straten en velden. Moge het weer gunstig blijven en deze schoone bedevaart naar wensch slagen. Het zwakke geslacht Verleden Donderdag kregen op >denHil« twee leden van het »zwakke geslacht» ruzie, natuurlijk over eikaars brave» kinderen. De vrouw van H. v. B. en Fr. D. werden na een hoop scheldwoorden handgemeen. Laatstgenoemde sloeg haar tegenpartij met haar schoen een gat in het hoofd, zoodat deze bewusteloos neer viel. Hiervan is bij de politie aangifte gedaan welke de zaak heeft onderzocht en procesverbaal opgemaakt. De rechter zal deze heldinnen wel naar verdiensten weten te straffen tot afschrikwekkend voorbeeld van sommige anderen. Tiendrecht. Heel onze Boerenstand staat als het ware op steltei^. over het Tiendrecht. Het stadhuis wordt de laatste weken be stormd door landbouwers, welke voor- Waalwijk, 20 Sept. 1912. Beesten weinig aanvoer. De Inlandsche huidenmarkt ondergaat in de laatste 14 dagen omtrent geen verandering. Stemming vast, prijzen zeer hoog en dientengevole wat minder koop lust. Te Amsterdam en Rotterdam ging ook weinig om in O. I. runder- en buf felhuiden, maar de dure prijzen handha ven zich ten volle. De veiling van 2000 Montevideo Saladeros Ossenhuiden d d. 11 dezer te Amsterdam is helaas mislukt. Indien Importeurs den looiers waren te gemoet gekomen door de taxatie prijzen billijker te stellen zou het verloop hoogst waarschijnlijk minstens bevredigend zijn geweest. De sorteering (tusschen zware en lichtere huiden) liet ook te wenschen over. In vergelijking met Antwerpsche conditie o.a. van dezelfde soort huiden, had men p.m. 8 ets per kilo minder moeten kunnen koopen. Dit is geen napleiten, vakbladen hebben immers ook tijdig gewaarschuwd. Een en ander heeft de liefhebbers afgeschrikt. Nu zullen dus onze leerlooiers weèr voor geruimen tijd verstoken blijven van het gemak en voordeel om op de Hojlandsche markt de onmisbare La Platahuiden uit de eerste hand te koopen, de voordeelen daarvan zullen den buitenlandschen huldenhandel ten goede komen. In Havre, Hamburg en Antwerpen is de voorraad toegenomen maar de prijzen zijn er niet op achteruit gegaan. Goede droge en gezouten huiden stijgende. Voor eene restant partij La Plata Sala deros Ossenhuiden slechts gedeeltelijk met kort haar, zou een importeur te Antwerpen den buitensporig hoogen en nooitgekenden prijs van fr. 117.per 50 kilo's vragen. De ledermarkt wordt willig. De Bond van Nedl. Lederfabri kanten heeft eene Vergadering tegen 30 dezer te Tilburg uitgeschreven, om te geraken tot eene algemeene prijsverhoo- ging van leder. Dit besluit wordt door de gansche ledernijverheid in ons land met belangstelling begroet. De schoenfabrieken werken zeer druk, zelfs geregeld met overuren, wel een be wijs van beteren gang van zaken in dezen voornamen tak van nijverheid. Als men het seizoen in aanmerking neemt is dit een gunstig teeken voor de toekomst. KAATSHEUVEL, 19 Sept. Het spoorwegongeluk te Ditton. X Het spoorwegongeluk, dat Dins dagnacht plaats had, is het ernstigste, dat sinds jaren in Engeland voorviel. De locomotief van den trein van Chester naar Liverpool, bestaande uit negen wa gens, waarin zich vele personen bevon den, die den Zondag in Wales hadden doorgebracht, derailleerde na de brug over de rivier Mersey te zijn gepasseerd, vernielde een steenen pilaar en viel om. De koppelingen braken, zoodat de wa gens nog een eind voort konden loopen. Zij passeerden het dichtstbijgelegen stati on, waarop de eerste klasse-wagens ook ontspoorden en een gedeele van het perron vernielden. Hierbij werden twee personen gedood en geraakten de wa gens in brand. De passagiers waren nu hopeloos en slaakten hartverscheurende kreten. Eenige vonden een langzamen dood in de vlammen. De laatste wagens hieven overeind staan. De machinist werd tusschen locomotief en tender dood gedrukt. De stoker geraakte met zijn beenen onder de locomotief en bleef vier uren in deze vreeselijke positie. Zijn beenen zijn vermorseld en een arm werd I afgerukt, doch het leven is nog niet ge weken. Van een reiziger werd het hoofd van den romp gescheiden. Onder de dooden, meest allen onherkenbaar ver brand, bevinden zich zeven vrouwen, blijkbaar uit den gegoeden stand. Hart roerende tooneeleD vonden plaats. Vijftig gewonden, velen met ontzettende brand wonden, bevinden zich in zeerzorgwek- kenden toestand. WAALWIJK. Ongeluk. Woensdagavond reed de groentehandelaar R. L. Versteeg, uit Rijnsburg, op zijn kar door Wassenaar. En kwam hem een auto achterop rijden, die eeD luid signaal gaf. De man sprong van zijn wagen, viel midden op den weg, werd door de auto overreden en bleef op de plaats dood. De Lynchwet. Te Princetown in den Amerikaanschen staat West-Virginië, is een neger, die een veertienjarig blank meisje had mishandeld, door de bevol king 's nachts uit de gevangenis gehaald en op een vlammenden brandstapel ge worpen, welke te voren op het voor naamste plein der stad was opgericht. Toen de politie verscheen, vond zij het verkoolde lijk van den neger. Moord. Donderdagavond kreeg de 20-jarige Fr. Kortis te Heerlen ruzie met eonige zwervers, die aldaar in woon wagens verblijf houden. Men werd hand- Hooge toren. Te Dusseldorf gaat men een 500 me ters hoogen toren oprichten. Het eigen aardige en het moeilijke van zijn bouw liggen voornamelijk in deze omstandig heden dat deze toren boven den Rijn gebouwd zal worden en dat zijn onder ste gedeelte dienst zal doen als brug voor spoortreinen, rijtuigen en voetgan gers. De onkosten dezer onderneming zullen eerst vergoed worden door de heffing van een bruggeld en later door de ontvangst voor het beklimmen van den toren. Deze toren zal voor Duitschland zijn wat de Eifeltoren voor Parijs is een monument der verheerlijking der natio nale metaalnijverheid. Een kinder duel. De correspondent van de Maasbode te Parijs schrijft Het nieuwste snufje, iets wat we hier pas hebben uitgevonden, is een duel tusschen kinderen. Het ts heusch gebeurd Op een mooien Septembermorgen kwa men twee knapen van om en bij de 15 jaar op het station te Arcuell aan. Het was de beleedigde met zijn secondant. Zij werden door twee andere jongens met plechtstatige gezichten opgewachtde beleediger met zijn secondant. Even ver der op den weg naar Orleans begon het duel. De beide duellanten waren gewa pend met pistooltjes, die men voor twee franc en vijftig centimes in de bazars koopen kan, doch waarmede niettemin echt geschoten kan worden. Er werden tusschen de beide duellanten verschillen de kogels zonder resultaat gewisseld, totdat eindelijk de beleedigde gewond neerzonk Daarop gingen de beleediger en de twee secondanten aan den haal. Zulk een geschiedenis kan natuurlijk tot heel wat commentaren aanleiding geven de verwildering der jeugd, de zonderlinge idealen van het opgroeiend geslacht, de ontduiking van de wet op het dragen van verboden wapens enz. Doch 't is typisch Parijs. Het is precies iets voor deze stad, waar men het kleine soms zoo groot en het groote zoo klein ziet; waar alles verwrongen en valsch belicht wordt en men het leven steeds in een lachspiegel bekijkt. Want mij zou het niet verwonderen, wanneer menige Parijzenaar misschen wel even om deze duelgeschlcdenis smakelijk gelachen heeft, doch tevens de meening aanhangt, dat 't toch maar voor de goede kwaliteiten van het ras pleit, wanneer de jongen zoo piepen ge lijk de ouden zongen. Hij is er inwendig trotsch op, dat deze deugnieten reeds zooveel gevoelen voor de >honneur« de Parijsche dan altijd, bekeken in den lachspiegel. En de aanleiding tot het duel, kan zeer wel hiermede in overeen stemming zijn, ruzie misschien om een zwartoogige schoone van dertien lentes... juist als bij de ouderen. Ge kunt natuurlijk heel sterke woorden van afkeuring vinden voor dit alles. Doch het is echt Parijsche comedie van iederen dag. lederen dag vindt ge weer van die berichten in de bladen. Hier of daar, meestal op een mooie open plek in een bosch, waar 't koele lommer, boomen laatst heeft eens een duel p|^ gehad. Och, over het algemeen is een vrij onbloedige geschiedenis, ty. neer het op den degen gaat, dan W gewoonlijk een der duellanten een schr over de vingers, waar de dokter CS dlep-einstig gelaat een pleister overl Gaat het op het pistool, dan wor, met hardnekkige vastberadenheid een kogels in de boomen gezonden, zoo de vogelljes verschrikt wegfladder Genoeg, om in het gewichtige proto te kunnen neerschrijven>Six bal! furent échangées sans resultat* en had geen verzoening plaats. Deze comedie wordt hier minste éénmaal per dag gespeeld. En iedere, zorgt dan wel, dat 't geen meent; worot In dit geval zou men echter w kunnen zeggen, dat de acteurs nogc beetje te jong zijn. En dan boert vonden een der spelers op den groc Mggen en brachten hem naar het hosp taal Broussais, waar men zijn toestas als zeer ernstig beschouwde. Tooneelwapens mogen geen wondt toebrengen. Zoo wordt, wat'n vaudevi!., voor de grooten was, voor de kleint tot 'u drama. Geen wonder echter, de kinderen door de groteske gebart der ouderen in de war zijn gebracht. Dat alles mocht wel eens tot nadenkt stemmen. Bij dat nadenken zou mt dan tevens wel tot de conclusie kome dat »eer« nog wel iets anders is, da men er hier van maken wil- Doch va veel nadenken houdt men hier niet. Na denken brengt ons tot het Zien dt waarheid en die willen we liever nie zien.... Hier is geen sprake vau een dezer Zigeuners, die onze wegen doortrek ken, komende van niemand weet waar en dolende waar het toeval hen leidt levende van diefstal, en die met hun ellendig wagentje 's avonds aan den ingang van een of ander dorp ver schijnen, tot grotjten schrik der moe- ders, die zich de talrijke oplichtingen herin neren door deze zwei versgep'eegd. Op dit oogenblik is de kinderdief het vochtige en konde weder, de ijzige en met mikroben beladen lucht, die de teedere keeltjes en luchtpijp takken der kinderen aanvalt. Zij be ginnen licht te hoesten en krijgen al spoedig borst- of longziekte, de in fluenza, asthma, pleuris, indien het uiet de kiukhoest, de groep of de tering is. Verdedig uwe kinderen tegen den kinderdieflaat ze niet stikken in hunnen kink- of slijmhoestlaat ze niet eene prooi worden der vreeselijke tering Vergeet niet, dat al de long- en borstziekten voortkomen uit eene ver waarloosde verkoudheid. Leest wat Mejuffrouw A. Osten- dorf-Veenstra, wonende Haarlemmer weg 109 te Amsterdam, ons schrijft „Mijn jongste kindje lerd eenige maanden geleden aan slijmhoest ge paard gaande met kinkhoest. Mijn hart scheurde vaneen hoe ik als moeder moest zien, hoe benauwd het kind het had. Eten deed het niet en door het zware hoesten was de maag ook niet in orde. Een kennis ried mij de beroemde Abdijsiroop aan die ik kocht bij den drogist J.! M. van Opstil, van Limburg Siiromst aat 23 te Amster dam. Na het gebruik van een fleachjV Abdijsiroop van 1 werd de hoesf reeds veel minde en nadat ik nog drie flacons had ingegeven, was mijn kind geheel genezen. Het groeit thans dat het een lieve lust is om te zien. Iedere moeder kan\ ik d.an ook deD raad geven bij ziekte, van haar kin deren de Abdijsiroop\aan te wenden De Abdijsiroop, Klooster Sancts Pauio, geneest onvoorwaardelijk asth ma, kinkhoest, bronchitis, influenza, plenris en alle borst- keel en long aandoeningen. Voorkomt de tering. Prijs per flacon van 230 gram fl.per flacon vau 550 gram f2.en per flacoi van 1000 gram f 3.50. Eischt den rooden band met handtekening van deu Generaal- AgentL. I. Akker Rotterdam. Ver krijgbaar bij alle drogisten en apo thekers. 278u Gevraagd tegen 1 November in een klein gezin eene R. K. om tevens in het huishouden behulpzaam te zijn, van goede getuigschriften voorzienbij L. BREKELMANS-Pellens. Wilhelminapark 15/ TILBURG. 2693 Kalfkoeien f300 - f340. Vaarzen f170 - f250. Varkens 35 stuks 8.12.50 Boter aangevoerd 200 KG. Boterprijzen 1 1.25 tot f 136 Eieren 5'/ï a 61/, cent. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs f 1.42 Middelprijs f 1,35. Laagste prijs I 1,28 EiereD 5'/j ct. per stak. DUSSEN, 19 Sept. Boterprijs per K.G. f 1,38 a fl,45. Middelprijs f 1.42 Aanvoer 201 K.G. Eieren 11,20 per 26 stuks. GEBOORTEN: Jacoba Adriana d. v, J. Verhoe. ven en M. Verhilst Johannes v. M. Veldhoven en G. Timmermans Edaard Willem z. v. W. M. Schopenhouer en T. Berm Cornelias Petrus Hnbertu» z. v. W, P. C. Eibers en M. van Doormalen

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 10