kuaimer 77 Zondag 22 September 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. nen, Ggmeentefaadsvergaderingen. ""binnenland. 128 traat. AAK 1139 5 ÏRG. VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad lezer gemeente op Donderdag 19 Sept. jeS avnds ten 7'/» uur. Voorzitter Edelachtb. heer G R. van der Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer C. Vagenberg. De notulen der vorige vergadering /orden na voorlezing ouveranderd goed- ekeurd en vastgesteld. Aan de orde. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende oedkeuring van het raadsbesluit tot jjziging der begrooting inzake geld- eening. b. Idem het goedkeuring van de ge- neeoschappelijke regeling met de ge neen te Haarsteeg. c. Idem tot goedkeuring van het be- luft tot verkoop van een strookje groud an het Waterschap de Bossche sloot. d. Idem houdende mededeeling dat kjoor de Ged. Staten de salaris regeling Van den Burgemeester en Secretaris ziju •astgesleld op respectievelijk f 800 en 950. e. Een adres van de vereeniging van fed. Schoolartsen, houdende verzoek om ia de verordeningen bepalingen op Ie nemen betreffende verschillende ziek en van het kind in verband met het schoolbezoek. Voorzitter. Enkele bepalingen komen reeds bij ons in de politie-verordening voor. Een schoolarts bestaat hier niet. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter. Ter elfder ure is van den leer Houet, telefoon-houder te Haar- iteeg nog een adres ingekomen. In dat idres wijst hij er op, dat hij vroeger 40 genoot voor de langere openstelling m het kantoor voor de bewoners van e Vlijmensche zijde. Later is dat be- rag teruggebracht op f 20. Thans chter zijn de werkzaamheden meer dan -erdubbeld. Er zijn in de afgeloopen naanden 291 gesprekken gevoerd en 83 telegrammen verzonden waarbij vele mitenlandsche, wat bij het overseinen iog extra moeite vraagt om al deze cdenen vraagt hij om het salaris weer op f 40 terug te brengen. Voorzitter. Daar het adres eerst hedenmorgen is ingekomen is het nog it door B. W. besproken. Met 1 januari zou hij f 30 krijgen doch hij vraagt nu f 40 Wil de raad nu daartoe I besluiten dan geloof ik niet dat daarvoor bij B. en W. eenig bezwaar zou bestaan. Zwaans. Is het niet erg veel het aantal telegrammen en dat van de ge voerde gesprekken. Voorzitter. In de tijd van het fruit lis het druk en vanuit de Haarsteeg jwordt veel fruit verzonden. Zwaans. Kan het niet tot een vol- ende vergadering worden aangehouden. Voorzitter. Zeker, dan kunnen B. en W. er ook eerst nog eens over confe- 120 reeren- Aldus wordt besloten. 2. Aanbieding gemeente-begrooting Burgerlijk Armbestuur 1913. Voorzitter. De gemeente begrooting aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 24990.88 en die van het Burgerlijk armbestuur op f 4030. De begrooting wordt door een com missie onderzocht. Voor die commissie zou ik dezelfde personen willen benoe men die de gemeente rekening hebben onderzocht. Het komt mij voor dat het 't beste is daarvoor een vaste commissie te benoemen. Die geraken er dan in thuis. Die commissie bestaat uit de heeren J. Wagenberg, P. van Heesbeen en C. Wagenberg. Deze leden zullen in den loop van 14 dagen dan wel eens boven komen. Alle leden ontvangen een afschrift van de begrooting en kunnen bij de behan- uto'g deling toch nog vragen stellen, i. Hierna wordt de begrooting 14 dagen )ver op de secretarie ter visie neder gelegd. It de 3. Voorstel van B. en W. tot verhooging AGE van het dekgeld der dorpsstieren, tot van verhooging van de belooning van den aden, stierenhouder en tot verhooging van de rich- j subsidie^ voor het houden van een spring- stier voor de bewoners der Haarsteegsche zijde. Voorzitter. Zooals u Wethouder Boom 120. reeds vroeger mededeelden, zijn de kos ten van goedgekeurde stieren tegenwoor dig veel hooger dan vroeger om deze verhoogde uitgaaf te dekken stellen B. en W. voor het dekgeld te verhoogen met 10 of 20 cent, naar het oordeel van den Raad Tevens stellen zij voor de belooning van den stierenhouder te brengen van f3.50 op f 5 per week. omdat de belooning niet beantwoordt aan de werkzaamheden. Wat betreft de regeling van de stieren aan de Haar steegsche zijde, hierover is geconfereerd met B. en W. van Hedikhuijzen doch de regeling die daar gewenscht wordt is voor Vlijmen onaanneembaar, zoodat B. en W. voorstellen aan W. Vuchts f70 subsidie te geven voor het houden van een goedgekeurden stier van 1 October tot 1 Mei en onder voorwaarde, dat het dekgeld niet hooger wordt geheven dan in de kom dezer gemeente. Vuchts moet dan voortaan den ge- heelen dag thuis zijn. Zwaans. Nu bedraagt het in 't geheel f225. Voorzitter. Ja, wordt het dekgeld op 30 cent gebracht dan komt daar f120 bij, wordt het op 40 cent gebracht dan komt het op f225 Misschien zal de overgang nogal groot zijn in 'c begin, waarom het "t beste zou zijn eerst met 30 cent te beginnen. Later kan men dan nog zien. Het toont hier nu wel veel 40 cent, doch er zijn gemeenten genoeg waar ze 80 cent of een gulden moeten betalen. Er zijn er zelfs waar ze twee gulden moeten betalen. Vroeger kon hier de prijs laag zijn omdat het land genoeg opbracht, maar dat is anders geworden. Van Buul. Heeft het altijd zooveel opgebracht, ook met de Vlijmensche kant op de Haarsteeg. Voorzitter. Ja, dat heeft altijd zooveel opgebracht, ook toen Vermeulen nog een stier hield. De Wethouder Boom en van Buul zijn naar Burgemeester en Wet houders van Haarsteeg geweest teneinde te bespreken of men tot een gemeen schappelijke regeling kon komen. Zij stelden echter onaannemelijke voorwaar den. Zij besteden de 3 stieren aan, zoodat ze op 3 verschillende stallen ko men. Wij willen hebben dat ze op een stal staan. De Wethouder en een lid den Raad van Haarsteeg willen er dan dat, doch men moet dan een goede regeling willen treffen. Zooals nu de rege ling is keurt wethouder Luijben 't toch ook af. Als ze nu altijd bij de Wed. Braoten of waar ook zijn gestald, was er alles voor om een regeling te treffen, doch 3 stieren op 3 verschillende plaatsen is wel wat erg. Van Engelen. Dat de stieren worden aanbesteed kan toch nooit slecht zijn en zeker niet te duur en wat geeft het ook waar ze staan. Voorzitter. De kosten zullen voor ons niet lager zijn. Vermeulen heeft vroeger f70 gehad en later wilde hij het niet eens meer voor f 100 doen. Van Engelen. Het is veel beter dat ze niet bij elkaar staan. Boom- Over het houden van stieren de Haarsteeg heb ik in de laatste te treffen met Haarsteeg. zou er dan een flinken landbouwer op Wordt besloten aan Ged Staten daar- kUDnen plaatsen, voor machtiging te vragen, Boom. Met het oog op het water Voorzitter. En hoe denken de heeren t gaat dat niet. 's Winters komt d.acr nog er over om het dekgeld van 20 op 30 te veei water. of op 40 cent te brengen en de beloo- j L. Mommersteeg. Dan gaat het niet. ning van den stierhouder van f 3.50 op j jsja n0g ecDe discussie waarbij dik— CLA reed. sluit jaar ij wiel Het k en zijn met f het ïcord ;e en ffing, ;verd at de van ieder een houden daarom regelen ze dat daar zoo nog maar Onze stierhouder heeft het vorig jaar 5 maanden een stier gehouden en daar kreeg hij f 50 voor, nu zal hij hem 7 maanden houden voor f 70 dat is dan van 1 October 1 Mei- Van Engelen. Een vorige keer heeft hij maar 3 maanden een stier gehouden, dat weet ik heel zeker. Voorzitter. Dat zegt u nu, maar dat zou eerst dan toch onderzocht moeten worden. Van Engelen. Ja, ik weet het zeker hoor l Voorzitter. Vroeger kreeg hij voor 5 maanden f 50 en nu wil hij de stier 7 maanden houden voor f 70, dat is een tientje per maand. Vroeger kreeg Ver meulen f 60 en later wou hij het niet eens voor f100 meer doen. Zwaans. Als 't gecombineerd was, zou 't dan niet minder zijn. Voorzitter Neen, veel meer. Van Engelen, 't Schijnt dat van Buul en Boom de Haarsteeg niet hebben begrepen, waDt de stieren staan wel op een plaats. De derde niet, die staat ergens anders. Ik ben er 2 maal geweest om 't eens te onderzoeken. In de Haar steeg zijn de stieren er in ieder geval voor een heel jaar en dat[is bij ons niet, hier blijvenze 7 mnd voorf f 70.en 5 voor f 50 als ze nog zoo lang blijven. Ik denk dat de Haarsteeg voor f 85 wel een gemeen schappelijke regeling zal aangaan. Voorzitter. Ze hebben voorgesteld naar het aantal vee te betalen en dan zullen ze 3 stieren houden. Van Buul. Ik ben later ook nog eens informatien gaan inwinnen en toen bleek me dat de stieren, behalve de derde die in den drukken tijd komt, op een stal staan. Voorzitter, Als ze toch alle drie worden aanbesteed, dan heeft men toch de grootste kans dat de beesten op drie stallen komen te staan. Van Engelen, Wat geeft het al staan ze allemaal niet op een stal. Voorzitter, 't Is toch jaren zoo geweest. Van Heesbeen. 't Zou toch het beste zijn dat met Haarsteeg werd samenge werkt. Boom. Ik zou niets liever wenschen jaren al zooveel gehoord, dat ik daar nu niet veel meer van moet hebben. Wordt er een goede regeling getroften, dan zal ik gaarne daaraan mijn steun verleenen. Willen zij een vaste regeling treffen, dan zou ik ook wenschen dat een commissie van controle werd benoemd waarin zit ting hebben b v. twee Haarsteegsche en een Vlijmensche veehouder. Zooals nu gaat het niet, dan kan men ieder jaar aan 't zelfde beginnen. Bovendien zegt de heer Boom, heerscht er in Haarsteeg onder de veehouders groote ontevredenheid dat een Wethou der aan zoo'n aanbesteding meedoet. Ook is men er ontevreden omdat er groote veehouders zijn die er zelf een goedge keurden stier op nahouden en deze 's win ters ook voor particulieren beschikbaar stellen. Daardoor ontvangt de stierhouder van den gemeentestier natuurlijk minder dekgeld. L. Mommersteeg. Ik hoor dat B. W. het niet eens zijn met van Engelen. Brengt dan het voorstel van Van Engelen in omvraag. Dat hij het for muleert. Voorzitter. Dat gaat maar zoo ge makkelijk niet. Eerst moet van Engelen dan eens zeggen hoe hij 't wil en op welke manier dan alles goed kan geregeld wordeD. Zwaans. Benoemd een commissie die kan dan met Vuchts een overeenkomst aangaan voor een jaar of drie of vier. L. Mommersteeg. Met dien man, die zoo slecht zijn woord heeft gehouden. Daar kan ik geen vertrouwen meer in stellen. Voorzitter. Die man heeft zijn plicht gedaan. L. Mommersteeg. Hij heeft den stier die hij 5 maanden moest houden maar slechts 3 maanden gehouden. En moet je daar dan weer vertrouwen in gaan stellen. Voorzitter. Dat is nog niet uitge maakt.Daar moet vooraleer zoo iets wordt gezegd, eerst eens naar onderzocht worden. Hij garandeert het nu dat hij voor f 70 zeven maanden een stier zal houden. De heer J. Wagenberg stelt voor eerst aan de gemeente Haarsteeg nog eens te vragen of zij genegen zijn een ge meenschappelijke regeling aan te gaan. Ik geloof dat wij voor f 85 dan klaar komen, zegt spreker. Zwaans. Ik geloof niet dat je ooit voor f 85 klaar zal komen. Van Engelen. Ze hebben tegen mij gezegd dat we er voor f 85, hoogstens f 90 zouden klaar komen. Voorzitter. Ze schijnen tegenover u heel wat oprechter te zijn geweest dan tegenover de wethouders die over deze kwestie kwamen spreken. De heer van Engelen merkt nog op dat in Haarsteeg 2 maal zooveel vee ls als in Vlijmen. De heer Boom wijst er op dat men in Haarsteeg ook wel gewacht zal heb ben op de keuring die morgen in Heus den plaats heeft want als het gebeurt als bij de voorjaarskeuring dat er van de 49 stieren 33 worden afgekeurd, en er zijn er dan van Haarsteeg bij, dan zal men wel hooger bedrag moeten be talen dan nu is genoemd. Van Heivoort. Men noemt het zoo'n be zwaar dat de stieren alle drie niet op een stal zijn, maar ik geloof toch dat het voor het publiek heel wat gemakkelijke is als de stieren op verschillende plaatsen staan. Van Engelen. Als in Haarsteeg het dekgeld maar 25 cent is dan zou ik het ook op 30 brengen, gelijk met hier. Voorzitter. Voor die 5 centen zullen ze niet van hier naar Haarsteeg loopen De heer J. Wagenberg dringt er op aan om eerst te trachten een regeling t 5.per week- J. Wagenberg. Is het de gewoonte dat de gemeente den stier zelf in exploitatie heeft of dat ze dat overgeeft aan een particulier. Voorzitter. Op veel plaatsen wordt het gedaan, doch ik geloof dat het voor den slier beter is als de gemeente de exploitatie daarvan in handen heeft. Van Engelen. Dat ben ik niet eens met u. J. Wagenberg. Ik hoor daar dat ze toch altijd goedgekeurd moeten zijn. Voorzitter. Vroeger is het hier ook in handen gegeven van particulieren doch men is daar van teruggekomen omdat de houders er te veel winstbejag mee maakten. Stierf er toen een stier dan was het altijd sukkelen. De gemeente kan zich dan meestal beter bewegen dan een particulier Boom. Met wat de heer Wagenberg daar zelde, zou ik later wel mee kun nen gaan. Nu niet, omdat de man die wijls het cene lid een ander niet begreep, wordt besloten de hooislagen te ver pachten. De Voorzitt r verzoekt dat alle leden zeker naar de verpachting komen. Waren er een vorige verpachting meer leden geweest dan had men iets kunnen af werken, nu was er geen meerderheid en men was het niet eens over wat juist een vorige zitting was besloten. Hierna sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité om cene officieuse be spreking te houden over de landerijen. Waarom dan niet de te honden ver pachtingen in nDa Echo van het Zuiden" ge publiceerd. Men krijgt dan pachtarat uit geheel de omatreek. den stier heeft het al zoo lang heelt ge daan en men er nooit klachten over heeft gehoord. Ik zeg later zou ik er toe over willen gaan, doch nu zou ik het dien man niet willen ontnemen. L. Mommersteeg. Hoe hoog bedragen de onderhoudskosten. Voorzitter. Ongeveer f475- Van Buul. En er staat f600 voot op de begrooting. Voorzitter. Al staat dat op de be grooting daarom wordt dat altijd nog niet verbruikt. Op de begrooting staat voor aankoop, onderhoud enz. Van Engelen. U zei daar straks dat het ook niet zoo goed was, dat ben ik niet met u eens. Voorzitter. Als we al die verschillen waar wij het niet eens over zijn hier moeten uitvechten, dan kunnen wij wel aan den gang blijven. L. Mommersteeg. Ik zou er die per soon tegen een volgend jaar maar op voorbereiden. Voorzitter. Hij zal het nu zelf al wel hooren, maar Ik zal hem er op wijzen. Hierna wordt besloten het dekgeld van 20 op 30 cent te brengen. 4. Aangehouden voorstel van B. en W. tot verpachting voor den tijd van 6 ja ren van de Zooislagen en van die per- ceelen die voor 4 jaren werden verpacht. Voorzitter. U hebt allen een opgaaf van de opbrengst der Zooislagen ont vangen om hierover te kunnen oordee- ,en. De pachtsom der andere perceelen die voorheen voor 4 jaren werden ver pacht, zijn door B. en W. bijgestaan door de leden Van Engelen, H. Boom en H. Mommersteeg nagegaan en waar noodig verhoogd. B. en W. stellen voor deze perceelen voor 6 jaren over te schrijven mits de gestelde pacht wordt betaald. De verpachting van de 30 H. A. In het Ven is wegens te weinig publiciteit niet doorgegaan. Burg. en Weth. stellen voor de perceelen in het Ven te laten afgaan per Blok en niet als het geheel I 450 opbrengt; bijvoorbeeld 1—10 van 31ok II moet opbrengen f 150 en de nos. 6—10 van Blok III, IV, V en VI moeten van elk blok f75 opbrengen. De heer Zwaans vraagt of de ge meente het niet kan bebouwen. De Voorzitter merkt op dat de gemeen te dan zoo zoetjes aan het boeren gaat en dat wordt lastig. Zwaans. Die 10 perceelen hadden die f 175 opgebracht. Voorzitter. Dan waren we toch reeds van die pacht verzekerd geweest. Boom. Als de raad een vorige zitting maar besloten had, dan hadden we nu al kunnen laten afgaan. L. Mommersteeg. De perceelen die nu verpacht zijn, zijn die niet lager ge legen. Voorzitter. Ja, die zijn iets lager gelegen. Boom. Er zijn er bij waar nu al voor een groot gedeelte hout op staat. Wach ten wij nog langer dan zullen die per ceeltjes niets meer waard zijn. Van Buul. Blok 3 en 4 hebben min der opgebracht dan het grasland. Land dat de gemeente behaverd heeft, heeft meer opgebracht. L Mommersteeg. Zou het niet eens te probeeren zijn dat de gemeente daar een bouwhoeve bouwde met o bunder wei- en 5 bunder bouwland er bij. Men Tweede Kamer. De nieuwe voorzitter der Tweede Kamer heeft e n goede pers. Niet alleen de collega-Kamerleden heb ben het optreden van den heer v. N i s- p e n als voorzitter met ingenomenheid begroet, ook de liberale pers, is hem gunstig gezind en wijdt woorden van waardeering van persoonlijke eigenschap pen en zijn eerste gelukkige optreden. Het »Handelsblad« kenschetst de rede des heeren van Nispen als eene welke gesteld was in dien toon van sierloozen ernst en ingetogenheid, waar van heel zijn optreden in de Kamer steeds heeft getuigd* de N i e u w e Courant meent dat in de woorden van den Voorzitter en »in de wijze waar op zij werden uitgesproken* zeker niet »de kracht ontbrak, waaraan de Kamer op dit oogenblik en in het naaste ver schiet bovenal behoefte heeft* de Nieuwe Rott. Crt eindelijk is van oordeel, dat de Kamer >harerzijds luis terde met genoegen naar de weldoor dachte woorden van den nieuwen Voor zitter.* Alzoo heeft de heer v. Nispen ook, une bonne presse*, hetgeen hem voor zeker ook bij de uitoefening van zijn gewichtig ambt niet weinig te stade kan komen. De Rijksmiddelen De maand Augustus 1912 mag onder de goede maanden voor 's Rijks schat kist worden gerangschikt. Een vergelij king met haar naamgenoot van 1911 wijst dit bij den eersten oogopslag aan. Wij roemden toen op een voordeelig saldo (vergeleken bij 1910) van f 483.561 en moesten dadelijk daarop afdingen. Want er was van dat meerdere f 318.593 verkregen door twee zeer toevallige ba ten de successierechten, die f250.684 meer hadden gegeven en de domeinen, die toen een abnormalen voorsprong hadden van f 67.900 op een cijfer van ruim 89.000. Thans is 't juist andersom. Het goed saldo, in vergelijking met Aug. 1911, is hooger, n.l. f801.650, en het is verkregen ondanks juist de straks ge noemde middelen toevallig ten achter zijn gebleven, n.l. de successierechten met f187.548 en de domeinen met f 5030. En dat is dan ook, in zijn geheel be schouwd, de eenige schaduwplek op den huldigen Mlddelenstaat. Want al de overige rubrieken zijn in eindcijfer voor uitgegaan en slechts enkele der onder deden zijn iets lager in opbrengst. Luchtvaart in het leger. Het oogenblik, waarop tot het orga niseeren van de luchtvaart ten behoeve van onze strijdmacht behoort te worden overgegaan, acht de Minister van Oorlog thans aangebroken. Hiertoe wordt al dadelijk de aanschaf fing noodig geacht van een kabelvlie- gersysteemeen kabelballonafdeeling, bestaande uit2 vliegerballons en bol- ballon ad. 600 kub. M., een automobiel- gastrein c. a.de noodige wagens, gas- flesschen en vulinrichting ten behoeve van het Rijksluchtschlp »Duindigt< en 2 vliegtuigen en 2 leerstoelen, elk voor twee personen, benevens een volgauto- mobiel. Voorts dienen daarvoor te worden gebouwd een ba'lonloods, twee vlieg- tuigloodsen en de noodige barakken tot onderkomen van het personeel, alsmede een oefeningsterrelu te worden gehuurd. het Zuiden. r. v.» wou v.vu in I

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5