Derde Blad. A c I, k, "Bekendmaking. Provinciaal Nieuws. lK 3, ,t. t Frankrijk. Amerika. J1MER 77- ZONDAG 22 SEPTEMBER 1912.35e 1 AARGANG. MILITIE. wordt zal een Amerikaanskh oorlogsschip den 1 5en October 1913 de eer genieten het eerst door het Panama-kanaal te varen. Voor de handelsscheepvaart zal deze nieuwe waterweg in December 1914 worden opengesteld, terwijl de officieele opening op 1 Januari 1915 zal plaats hebben. De regeering van de Vereeuigde Sta ten is van plan alle vreemde mogend heden uit te noodigen oorlogsschepen te zenden om bij deze plecht'gheid tegen woordig te zijn. De kosten van aanleg van het kanaal, welke bij het begin op 400 millioen dol lar geraamd werden, zullen niet hooger dan~375 millioen bedragen. MILITIE. Onderzoek Voorgeoefendheid. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Waalwijk, 21 Sept. 1912. 63 7 2455 nd. vli k lat- igd cht dat lat. or- Auto-bandieten. In Parijs verkeert men weer in span ing over een verschrikkelijken moord, ie zich 1.1. Zaterdag te Aubrais heeft igespeeld en die sterk herinnert aan de üsdaden van de auto-bandleten-bende. )p het kleine station van dit plaatsje tapten Zaterdag vier personen uit den ?atijschen trein drie uit een derde klasse coupé en één uit de tweede. De boe ventronies van de 4 reizigers en de wijze waarop zij met elkaar spraken, trok de aandacht van een controleur, die op hen toestapte en naar de kaartjes vroeg. De heeren hadden geen kaartjes alleen de netgekleede reiziger, die uit een tweede klasse was gestapt, was in het bezit van een biljet, doch voor een station dichter bij Parijs. Hij zeide dat hij zich versla pen had en wilde gaarne een supplement haien. Juist had hij dit gedaan en men wilde den netgekleede al laten passeeren, oen een derde-klasse reiziger er van (loor ging. De drie overblijvenden werden dadelijk aangehouden en de vluchteling achterna ezet. Een der achtervolgers was de con- ïroleur Tarry. Hij sprong op een fiets en had den vluchteling spoedig ingehaald. 'uist wilde hij van zijD fiets springen om ,en man te grijpen, toen deze zich om keerde en enkele schoten op den con troleur loste. Een kogel trof Tarry in het hart en de arme controleur viel dood neer. De moordenaar trok de fiets van onder zijn slachtofter, sprong er op en verdween zoo uit het oog van zijn vervolgers. Sindsdien heeft men niets meer van den bandiet gezien, die volgens de Parijsche bladen ook tot de auto-bandieten-bende moet behoord hebben. Bij de drie andere reizigers vonden de politie enkele revolvers met den stempel van een Luikschen wapenhandelaar kleine bommen, waarmee geroutineerde dieven brandkasten laten springen, ander inbre kerswerktuig, enz. De netgekleede van het quartet beweerde dat hij rentenier was en niets met de andere, die metaal arbeiders zouden zijn, te maken had. Het onderzoek heeft echter uitgemaakt, dat de arrestanten gevaarlijke apachen zijn en de netgekleede, Simonin gehee- ten, hut^1 aanvoerder was. Productic-bi'Per king Wij moeten nog even terug komen op het bericht, waarover~we in ons no. van 1.1. Zaterdag spraken, 'twelk door het „Vakblad voor de Schoenmakerij" was overgenomen uit het „D. v. N. Br." en dat onder het hier bovenstaand hoofdje den volke kond moest doen van de pro ductie-beperking in de looierij ^alhier. We hebben dit bericht toen reeds tegengesproken, maar aangezien we nu de oorzaak van dit sensatie-bericht heb ben kunnen vinden, moeten we er nog even bij stilstaan. Eene lederfabriek heeft eene nieuwe vleeschmachine aangeschaft en daarom hebben twee vleeschers, die daardoor te veel waren, hun ontslag gekregen. Ziedaar de oorzaak van een bericht waardoor de gefingeerde'productie-beper- king wordt wereldkundig gemaakt en zoo maar een-twee-drie in verschillende bladen de industrie onzer plaats weer een knauw gegeven. Katholiekendag. De Katholiekendag te Tilburg, waar van we in ons vorig nummer het volledig programma hebben opgenomen, zal zich in een enorme deelname mogen verheu gen. Vooral uit de Langstraat is de deel name zeer groot en niet 't minst uit Waalwijk. Alleen hier zijn 450 kaarten voor de verschillende afdeelingen geno men. Een extra-tram zal de deelnemers naar Tilburg voeren en des avonds weer naar Waalwijk. Deze vertrekt morgen ochtend ten 8.15 is te Tilburg om half tien, vertrekt aldaar ten 8.35 en is te Waalwijk ten pl.m. 10 nur. Ook zal de avondvergadering worden vereerd met de tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven en Z. Excellentie den Commissaris der Konin gin Baron van Voorst tot Voorst. Rectus-Apparaat. Het rectus-apparaat,hetbekende brand- bluschmiddel, zal ook alhier gedemon streerd worden. Het schijnt een brand- bluschmiddel te zijn bij uitnemendheid de constructie ervan hebben we reeds vroeger beschreven, terwijl over de resul taten overal de grootste tevredenheid bestaat. De demonstratie wordt gehouden op Vrijdag 27 September a.s. des namiddags half drie op 't terrein der te bouwen Vakschool in de Mr. van Coothstraat, waar de groote voordeelen aan dit appa raat verbonden, zeer zeker helder aan 't licht zullen treden. De apparaten worden deze week ge- exposeerd bij de heeren P. T. Bierlaagh en C. Marks alwaar ze ook verkrijgbaar zijn. Agent is de heer W. Zuurhout alhier. Uitnoodigingen ter bijwoning der de monstratie zullen nader verzonden worden. f 170 ,s-Hertogenbosch f 1000 Veghel I 70 Waalwijk f 25 wordt voorgesteld. Nieuwe subsidién worden voorgesteld voor de handelsscholen te Goirle f 50 Kaatsheuvel f 400, Loon-op Zand f 125 Oudenbosch f 500. De cursus te Schijn- del (f 175) is opgeheveu. Verhooging van Rijkssubsic 1# wordt voorgesteld voor de teekenschool te Oosterhout f 125 nieuwe subsidie voor de school te Zevenbergen t 350 en f 50 voor eens subsiedie verhooging voor de textielschool te Eindhoven f700 f8000 zijnde de kosten van den benoodigden grond voor de te Waalwijk te stichten rijksschool voor leerlooiers en schoenma kers enz- enz. Het eerste levensjaar. Met genoegen doorbladerden wij dezer dagen het ons door de bekende firma P. Molenaar en Co. te Westzaan toege zonden keurige album, inhoudende een aantal allerliefste portretten van kinderen, geheel of gedeeltelijk met het door die firma in den handel gebrachte Kindermeel gevoed. De waarde en aantrekkelijkheid dier portretten wordt niet weinig ver hoogd door de dankbetuigingen, waar van zij vergezeld gaan, alsmede door het feit dat die geheel ongevraagd, dus als blijke van hooge tevredenheid over de verkregen resultaten, door de afneem- sters zijn toegezonden- Wij wisten reeds jaren, dat dit meel zich in een steeds toenemend debiet mocht verheugen, dat 'top tentoon stellin gen om zijne superieure kwaliteit en gemakkelijke verteerbaarheid de hoogste bekroningen mocht verwerven, doch wij konden ons niet voorstellen, dat het succes zoo overgroot was, als uit dit album zoo zonneklair blijkt. Wij kunnen daarom alle opvoedsters van kinderen, inzonderheid de moeders, wie het aan het ideale natuurlijk voedsel voor haar kleinen ontbreekt, niet genoegzaam aan raden eens kennis met dit gratis te ver krijgen album te maken. Het zien van de portretten dier levenslustige kleuters alsmede de lezing dier attesten en dank betuigingen, zoo geheel vrij van humbug of overdrijving, zal haar de overtuiging schenken dat dit meel, in jj genoemde omstandigheid, een niet hoog genoeg te waardeeren kindervoedsel vertegenwoor digt, dat onzerzijds geen verdere aan beveling behoeft en waarmede ook zij bij huDne kleinen ongetwijfeld het beste succes zullen hebben. Salarissen. Door Ged. Staten zijn de salarissen van Burgemeesters en Secretarissen her zien en thans gebracht o.m. als volgt Burgemeester Secretaris f 750 600 f Het Panama'kanaal. Naar thans uit Washington gemeld W. V. V. Waalwijk Vooruit. Een combinatie van W.V. speelt mor gen een oefenwedstrijd tegen Dongen. N. O. G Vergadering der afdeeling Waalwijk van het N. O. G. op Zondag 29 Sep tember 1912 's namiddags te 3 uur in „Musis Sacrum" te Waalwijk. Agenda Opening en notulen. Ingekomen stukken. Verslag afgevaardigde Algemeene Vergadering. Regeling der contributie. Candidaatstelling van een redactie lid voor het Schoolblad. Rondvraag en sluiting. Rijkssubsidies. Verhooging van Rijkssubsidie voor handelsscholen teBergen-op- 1. 2. 3. 4. 5. 6. de Zoom f 125, Eindhoven f 50 Helmond Almkerk Baardwijk Besoijen Breda Capelle Cromvoir - Dongen Drongelen Drunen Dussen Engelen Geertruidenberg Genderen 's Gravenmoer Hedikhuijzen Herpt 's Bosch Heusden Loonopzand Made Meeuwen Nieuwkuijk Oisterwijk Oosterhout Oud-Heusden Raamsdonk Roosendaal Sprang Tilburg Vlijmen Vrijh.-Cappel Waalwijk Waspik Wijk Woudrichem Werkendam Gevonden Voorwerpen- Gevonden een vulpenhouder, te bekomen bij den Chef van politie. Zeehaven te Moerdijk. Er zijn plannen In voorbereiding voor den aanleg van eene zeehaven te Moer dijk. Het oog is gevestigd op de terrei nen, liggende tusschen de haven van Moerdijk- en de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep. Verschillende percee- len grond zijn reeds aangekocht, terwijl met tal van eigenaars over aankoop wordt onderhandeld. Bovenstaand bericht vonden wij in verschillende bladen en reeds vroeger werd ons hieromtrent een en ander medegedeeld. Met het oog op de mogelijk te stichten zeehaven van Moerdijk, gelooven wij tevens, dat het van groot belang zal zijn als onze haven wordt verbeterd als voorgesteld, omdat de nabijheid van een dergelijke zeehaven zeer bevorderlijk is voor drukker vervoer landinwaarts, door stoombooten, zeilschepen van de uit de groote zeeschepen geloste goe deren, die vervolgens per spoor en tram 600 4000 650 450 1300 450 700 750 450 700 550 550 550 450 4500 750 1400 850 450 550 800 2000 450 1300 2500 600 5000 800 450 1300 750 650 650 750 het zuiden des land zeer billijk kunnen bereiken. Circus Semay. Het circus Semay is reeds op de Markt alhier opgebouwd. Wij hebben eens een kijkje genomen en 't geheel ziet er zeer goed uit. In een onzer vorige nummers hebben we eene uitstekende recensie uit het „Huisgezin" aangehaald en ook tal van andere bladen, die we lazen gaven over dit circus zeer gunstige beoordee lingen. Wij behoeven hieraan voor ditmaal niet veel toe te voegen, verwijzen voor de uitvoeringen en prijzen naar de ad vertentie in dit blad en spreken de hoop uit dat zeer velen een bezoek zullen brengen aan het circus Semay, dat uit munt door netheid van inrichting, goede dressuur, mooie athletiek enz. enz. Actie inzake lederprijzen. De Bond van NederlandscheLederfa- fabrikanten heeft tegen Maandag 30 Sep tember a.s. een buitengewone algemeene vergadering van leden en introducés bijeengeroepen uitsluitend ter bespreking van den toestand der ledernijverheid door de zeer abnormale huiden- en lederprij zen en ter beraming van middelen om den toestand te verbeteren. De verga dering wordt gehouden om half twee nam. in de zaal der Kon. Liedertafel „Souvenirs des Montagnards", Willem II straat te Tilburg. R. K. Vereeniging voor Volkszang in het Bisdom 's-Hertogenbosch De Algemeene Vergadering van de R. K. Vereeniging voor Volkszang in het Bisdom 's-Hertogenbosch, die toeganke lijk is voor alle leden, wordt gehouden op Zondag, 6 October 1912 te 's-Her togenbosch op de bovenzaal van Hotel Noord-Brabant (P. Mulders) Markt, des namiddags om 4 uur. Agenda 1. Opening. 2. Zingen uit Ons Lied No. 19. 3. Notulen der vorige Algemeene Ver gadering. 4. Verslag der Werkzaamheden. 5. Rekening en Verantwoording van het geldelijk beheer. 6. Verslag van het Liederendepötover 1911. 7. Idem over 1912 en mededeeling der overname door de Federatie. 8. Aanvulling van het Hoofdbestuur. 9. Bespreking van Propagandamid delen. 10. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 11. Rondvraag. 12. Zingen uit Ons Lied No. 20. 13. Sluiting. Garnizoen te 's Bosch. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog, na het tot stand komen van de voorgestelde reorganisatie van het wapen der infanterie, te 's Her togenbosch een afdeeling van 3 bataljons van het 6de reg. inf. in garnizoen te brengen; de andere afdeeling van dat regiment blijft dan te Breda in garnizoen. Ambachts-gilden van *de Hanzeu in het dekenaat van Geertruidenberg. De commissie van organisatie der ambachtsgilden in het dekenaat van Geertruidenberg, hield 1.1. Dlnsdag-na- Iddag een algemeene vergadering in het gebouw der R. K. Milltairen-ver- eeniging In Geertruidenberg. Aan de bestuurstafel had plaats ge nomen het hoofd-comité der organisatie, bestaande uit de heeren Mr. H. Allard, Kapelaan G. van den Hout, Piof. Dr. J. van Beurden, Mr. I. A. Swane en Joh Schoenmakers. Nagenoeg alle leden der plaatselijke commissies waren tegenwoordig, alsmede tal van Eerw. Heeren Geestelijken uit het geheele dekenaat. Ook waren tegen woordig de voorzitter en de secretaris van het hoofdbestuur der Hanze uit het diocees van Breda, de heeren Frenken en C. v. d. Eeden- Voor de vergadering door den voor zitter, Mr. Allard, geopend werd, nam kapelaan van den Hout het woord om om Mr. Allard geluk te wenschen met zijne benoeming tot Burgemeester van Geertruidenberg. Z.Eerw. sprak de hoop uit, dat onder het wijs bestier van den nieuwen bur gemeester de stad in bloei zou toenemen en dat Mr. Allard zijn steun zou blijven verleenen aan de belangen en voor den welvaart van den Middenstand. Burge- meestei Allard dankte in hartelijke be woordingen Kapelaan van den Ilout voor zijne gelukwenschen en beloofde ook de Middenstands-belangen naar best vermogen te blijven behartigen. Door een luid applaus gaf de vergadering hare instemming met de gewisselde toe spraken te kennen. Met den chrlstelijken groet opende daarna de Voorzitter de algemeene ver gadering der organisatie-commissie, heette allen hartelijk welkom en gaf daarna eene uiteenzetting van het alge meen doel dezer vergadering. Onder de ingekomen stukken kwam voor een schrijven van Mr. W. van Lanschot, eereltd der organisatie-com missie en waarin Z Hoog.Edelgestr. meedeelde wegens de opening der Kamers tot zijn leedwezen verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Eveneens was een schrijven ingekomen van den Heer Marlnus van Hout, alge meen voorzitter van >de Hanze*, dat ZEd. verhinderd was aan de uitnoodi- glng gevolg te geven en sprak zijne beste wenschen uit voor het welslagen der plannen. De secretaris der hoofd-commissle, de heer Joh. Schoenmakers van Raams- donksveer bracht daarna een uitvoerig verslag uit omtrent de tot standkoming der organisatie en hare werkzaamheden tot nu toe. De voorzitter dankte daarop den secretaris voor zijn juist verslag en gaf daarna het woord aan Prof. Dr. J. van Beurden, die eene rede zou houden over >Het Doel der Ambachtsgilden- organisatie*. In een prachtig gestyieerd voorwoord schetste Dr. van Beurden den tegen- woordigen toestand van den Ambachts- stand en in treffende woorden maakte Z.Eerw. het ieder duidelijk hoe dringend noodzakelijk het is de verschillende ambachten in gilden te vereenigeu. Vooral spoorde spreker aan tot het verkrijgen van goed ambachts- en han delsonderwijs door het oprichten van Ambachts- en vakscholen, handels- en vakcursussen. Voor een breede uiteen zetting van alles wat hiermede in v^r" band staat, verwees van Beurden naar zijn rede, gehouden op de 10de Centrale vergadering te 's Bosch welke rede dezer dagen in brochure vorm zou verschij- 900 800 800 3500 850 600 1450 550 900 900 550 900 700 700 700 600 3800 950 1500 1000 600 700 950 2000 600 1450 2300 800 4000 950 600 1500 900 850 850 900 Terug nen. De heerlijke rede van Dr. van Beurden werd uitbundig toegejuicht en de voor zitter dankte dan ook Dr. van Beurden oprecht voor de schoone lessen, die Z.Eerw. in zijn rede aan de organisatie commissie had gegeven. Kapelaan van den Hout gaf daarna eene uiteenzettiug van hetgeen de plaatselijke commissies te doen hadden. Een aangenaam debat ontspon zich, zoowel naar aanleiding van het gespro kene van Dr. van Beurden, als op dat van Kapelaan van den Hout. Vooral Kapelaans Willaert van Zevenbergen en van Delft van Lage-Zwaluwe wisten door hutne practische opmerkingen ver schillende zaken tot verduidelijking te brengen. De algemeene vergadering tot op richting van de diverse ambachtsgilden In liet bouwbedrijf zal volgeus besluit der vergadering gehouden worden te Raamsdonksveer in het Verenigings gebouw* en wel op een nader te melden Zondag in de maand October. Ten slotte bracht de heer J. van den Heuvel, voorzitter der Hanze afdeeling Loon-op-Zand dank aan den voorzitter voor zijne goede leiding der vergadeiing en huldigde hij hem ook nog namens de vergadering als burgemeester van Geertruidenberg. Na een woord van dank van den Voorzitter, sloot hij met den christelijken groet deze welgeslaagde en vruchtbare vergadering. R. K. Landbouwschool. In verband met de loopende geruchten over de oprichting van een R.K. Land bouwschool in het bisdom Den Bosch deelt het „Huisgez." mee, dat een com missie, bestaande uit de heeren mgr. Prinsen, mgr. Diepen en mr. P. Loeff met den minister van landbouw onder handelingen voert over de oprichting van eene R. K. Landbouwwinterschool. Omtrent de plaats, waar de school zal gevestigd worden, is nog niets bepaald. Shoe and Leather Fair te Londen. De Internationale Shoe and Leather Fair te Londen zal dit jaar van 4 tot en met 9 November wederom in de Royal Agricultural Hall, Londen N gehouden worden. Faillissementen in Jut Buitenland. De fa. Meszner Mirisch, G.m.b.H. schoenfabriek te Ohlau (Duitschland)is in moeilijkheden. De schulden beloopen 245.000 Mrk.in een vergadering van crediteuren werd 40 pCt. verlangd, maar de firma kon hieraan niet voldoen. Na vergeefsche onderhandelingen is de firma Krug Co., schoenfabriek te Stollberg, failliet verklaard. Er zou aan passief 580.000 Mk. zijn, aan actief 192.000 Mk., zoodat een uitdeeling van 35 pCt. mogelijk is, wanneer althans de terreinen verkocht worden, gelijk ze ge taxeerd zijn. Intusschen is er tegen den firmant K. Krug een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd. Zuiver schijntdeze zaak dus niet te zijn. De schoenfabrikante Ph.ne Leiniger te Rodalben heeft het ook leelijk laten liggen. Zij, haar man en haar zoon, zijn tot zware straffen veroordeeld wegens wederrechterlijk toeëigenen van gelden. De passiva zouden 200.000Mk beloopen. Activa zijn er hoegenaamd niet. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende Platen: Z.Em Kardinaal van Rossum. Het Eucharistisch Congres te Weenen. (9) In de bergen. De Duitsche keizer bij de Zwitsersche legermanoeuvres. (3) In het paleis van justitie te Brussel. Natuur schoon binnen onze grenzen (2) Wester- sche statie in Oostersche vervoermidde- eïcho van het Zuiden j«m— KureeraeeBter der Gemeente Waalwijk maakt !„d dat de loteliDgen dezer gemeente, lichting Vie hunne wenschen met betrekking tot de ;ice niet bij den keuringsraad of op andere L betrekkelijke voorechnften bepaalde wijze i,»n kenbaar gemaakt, aUnog voor 10 October ter Secretarie dezer gemeente van bedoelde rilChen kunnen doen blijken. Waalwijk, den 13 September 1912. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. n Burgemeester aei Gemeente Waalwijk maakt lend dat de lotelingen, die bestemd zijn om de lichting van het volgend jaar bij de lj.je le worden ingelijfd, in de maand November in de gelegenheid zullen worden gesteld tot verwerven van het bewijs Tan deelneming het onderzoek betreffende de eiscben vau geoefendheid, welke eischen zijn 9™®®kr®Ten het Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 (otbl. 1 QQ et onderzoek vangt aan op Din6dag den 12 rember en wordt, zoo Doodig, de twee vol de dagen voortgezet. 3et wordt gehouden in de volgende gemeenten eenwarden, Groningen, Assen, Kampen, De- ter Arnhem. Nijmegen, Doesburg. Harderwijk, I Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, 0'rD Helder, Naarden, 'e-Graveahage, Leiden, li 'Gouda, Gorinchem, Vlissingen, 's-Herto— bóseb, Breda, Bergen-op«Zoom en Maastricht. Ie lotelingen, die aan het ouderzoek wenschen 1 te nemén moeten zich vóór 10 October e.k. melden bij deB Burgemeester der gemeente, ,r welke zij hebben geloot, li) ie aanmelding moeten zij opgeven m welke „eente zij aan het onderzoek wenschen deel nemen. Zij die niet verblijf houden in de gemeente, jgr tij aan het onderzoek wenschen deel te imeo moeten tevens te kennen geven, of zij durende het onderzoek voor Rijksrekening gering en voeding wenschen te genieten. \an de lotelingen, die zich voor deelneming het onderzoek hebben aangemeld, aitgezon- ird hen, van wie btkend is geworden, dat ui et ter inlijving zullen worden opgeroepen zal ter mededeeliDg worden gedaan van de plaa'B jcsliteit), waar en van het uur, waarop eij zich jor het onderzoeken moeten aannmelden. Zij, die het bewijs hebben verworven, hebben, jor zooveel zij worden toegewezen aan de ilanterie, de vesting-artillerie of de genietroepen i niet bestemd zijn voor opleiding tot milicien- ilegrafist of telefonist, aanspraak op een korteren treten oefeningetijd van twee maanden. Waalwijk, den 13 September 1912. De Burgemeester voornoemd, Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2051 W. B. r. I I Uitgave P. Uremers-Brocka teOss.prijB 10 cents. I

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9