Rummer 78 Donderdag 26 September 1912 35e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. MT 1 Zijn laatste wensch. Gemeentefaadsvergadeiingen, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bekendmaking. FEUILLETON. po De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw» bare Zeep. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Zij die zich thans voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de tot iien datum noc verschijnende ïummers GRATIS. ■LAAT UW ZEEP 8ÜHLïfci«ï ZIJN' MILITIE. MILITIE. Onderzoek Voorgeoefendheid. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Echo van het Zuiden, VulwQkstht en Laigstraatschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ens., frapco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntiên 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. r De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekeud, dat de lotelingen dezer gemeente, lichting 3918, die hunne wenschen met betrekking tot de iinlijving niet bij den keuringsraad of op andere bij de betrekkelijke voorschriften bepaalde wijze lebben kenbaar gemaakt, alsnog vóór 10 October f.k. ter Secretarie dezer gemeente van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. Waalwijk, den 13 September 1912. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Roman uit 7 Fransck. Mijnheer Riviére en Gaston Berthier, die le üeauville zijn, komen bier wel eens myn heer Rochet en nog een ander jongmenscb bezoeken, en daar zij dwaas genoeg zyc om ïaij een weinig 't bof te masen, zegt Jacques dat ik met het vierspan rijd, die flauwe jon gen.' Jacqnes is een onhebbelijke jongen, die beter op zijn woorden passen moest, berispte M. Moriü. La Teillais zag voortdurend zijne pleegdoch ter aan. Mijn kompliment zeide hij tot haar, met een lichte bniging. Daarop wendde hy zich terstond tot mevrouw Prévost en sprak over iets anders. Sylvie diende de koffie rond in het salon. Lr kon geen sprake van zijn om, zooals ge woonlijk, den avond op het terraB te gaan doorbrengen. Het regende, en er woei een koude onstuimige wind. Wat een weer zei mevrouw Prévost. Ge moest liever morgen nog maar hier blijven, Frangoisof in elk geval vannacht. Maar La Teillais had daar geen ooren naar, Onmogelyk, beste mevrouw. Mijne orders ï'yn gegeven. De Alkyon wacht my te Trou- ville, om morgen met den vloed in zee te ste len. Ik h^b tegen 10 nnr een rijtuig besteld. En voor hoe lang wilt ge ons dan nu zoo verlaten? vroeg mevrouw Morin, die nooit .ledig, een stuk linnengoed zoomde. Voor veertien dagen of voor eene maand ik weet 't nog niet. Tot hoelang hebt gij verlof? De Burgemeester dei Gemeeote Waalwijk maakt bekend, dat de lotelingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, in de maand November e.k. in de gelegenheid zullen worden gesteld tot het verwerven van het bewijs van deelneming aan het onderzoek betreffende de eischen van voorgeoefendheid, welke eischen zijn omschreven in het Koninklijk besluit van 17 Juni 1912 (stbl. No. 188). Het onderzuek vangt aan op Dinsdag den 12 November en wordt, zoo Doodig, de twee vol gende dagen voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende gemeenten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, De venter. Arnhem, Nijmegen, Doesburg Harderwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, 'a-Herto— genbosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen moeten zich vóór 10 October e.k. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Bij de aanmeldirg moeten zij opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten tevens te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijkt-rekening legering en voeding wenschen tc genieten. Aan de lotelingen, die zich voor deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld, uitgezon derd hen, van wie brkend ie geworden, dat zij niet ter inlijving zullen worden opgeroepen zal later mededeeÜDg worden gedaan van de plaats (localiteit), waar en van het uur, waarop eij zich voor het onderzoeken moeten aannmelden. Zij, die het bewijs hebben verworven, hebben, voor zooveel zij worden toegewezen aan de inlanterie, de vesting-artillerie of de genietroepen en niet bestemd zijn voor opleiding lot milicien telegrafist of telefonist, aanspraak op een korteren eereten oefeningstijd van twee maanden. Waalwijk, den 13 September 1912. De Buigeroeester voornoemd, I IWjlWIMIIWlianmillKm KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 23 Sept. des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtbare heer van Besouw. Ongeveer 3.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig zijn de heeren Verster, Dalen, Roestenberg, Lombarts, Rijken, van den Heuvel, Elias, de Bresser, van Beurden, de Rooij en van Dortmondafwezig de heeren Teurlings en Van Kuijk. Op 15 October, op zijn laatst, moet ik vertrekken. Wat iB dat al spoedig znebte mevrouw Prévost, Aan alles komt een einde. Ik ben meer dan vier maanden in Europa geweest. En denkt ge weer naar Japan te worden gezonden Zeer waarschijnlyk, mevrouw. Ik verwacht niets anders En ge wenscht het ook O ja.,. Dat wil zeggen, ik heb er niets te gen. Maar overigens ia het mij tamelijk on verschillig, waar ze mij heenstaren. Mevrouw Morin staakte haar naaiwerk en zag haren neef eens scherp aao. Zij was dien onverschilligen toon van La Teillais niet ge woon. Wat zyt ge zonderling van avond zei zij. Is er ietB dat u hindertHebt ge reden tot tot ontmoediging Volstrekt nietIntegendeel kijk maar eens hier gaf Francois glimlachend ten aut- woerd, terwijl hij op de rosette wees, die Syl- vette hem gegeven had. Bovendien, hernam hij, ik ben niet gewoon mij zorgen te maken over hetgeen de toekomst brengen kaD. Mie- schien zou het billijk en normaal wezen, dat het lot, na mij zoo lang te hebben toegelachen, nu eens begon mij een zunr gezicht te laten zien.Maar dat moet ik gelaten afwach ten. .Het is van avond een afschuwelijk weer treurig en vuil om er bij te weenen. De Alkyon wacht mij. Het zon aangenamer zijn, met een zonnetje in zee te steken. Maar als het regenen wil, dan moeten wij ons daarin schikken, en bedenken dat de zon niet al tijd schynen kan en niet schynen kan voor iedereen. Wat een melankolieke beschouwingen Zeg liever belachelijke Er is noch kop noch staart aan. Ik geloof dat het morgen schoon weer zal zijn, bracht Sylvette schuchter in het midden... Ge weet wel— waar de Alkyon heenvaart, daar moet de zee immers ahyd glad en blauw wezen? Ja ja, in het sprookje Zie ze nu maar eenB aan, die gladde en blanwe zee Hij ging naar het open venster. De vloed De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Van den Heuvel. Mijnheer de Voor zitter, mag ik even een vraag tot u richten, 't Betreft niet direct de notulen doch 't staat daarmede eenigszins in Verband. Zooals ik uit de voorlezing van de notulen heb gehoord is de gas- commissie benoemd en bestaat thans uit 3 leden van Kaatsheuvel. Nu ook Loonopzand licht heeft en daarover al eens iets zal zijn te bespreken wil ik de vraag stellen of het niet goed zou zijn dat ook onze Wethouder in de commissie zat. Voorzitter, 't Heeft in mijc bedoeling gelegen om juist te zeggen, dat ik naar aanleiding van het feit dat er geen enkel lid uit Loonopzand in de com missie zit als Voorzitter mijn ontslag heb genomen en nu wethouder Verster alszoodanig is benoemd. Van den Heuvel. Het ligt in het voornemen bij ons ook particulieren te laten aansluiten aan het accyteleengas. Komt er nu een grootere machine of nog een tweede bij. 't Is wel een kwestie van lateren datum, maar ik vraag het omdat hier gezegd is van een grooter machine en algemeen hoor ik zeggen dat er nog een wordt bij geplaatst. Voorzitter. Er zal een machine worden bijgezet. Van Dortmond. Ik verkeerde in de meening dat alle zaken die in de ver gadering ter sprake worden gebracht op het convocatiebiljet worden vermeld, doch dat schijnt zoo niet te zijn want in de vorige vergadering heeft de ver kiezing plaats gehad voor de gascom- missie. Er stond niets van op het con vocatiebiljet. Zoo ook onlangs met de school. Daar stond toen ook niets van op het convocatiebiljet vermeld. Voorzitter. De gascommissie hebben we in de vorige vergadering gekozen wijl wij anders daarvoor weer een ver gadering hadden moeten uitschrijven. Wat betreft het schrijven van den op zichter van het onderwijs, dat heeft, meen ik, op het convocatiebiljet gestaan. Pardon, neen, u hebt gelijk, het heeft niet op het convocatiebiljet gestaan. Het schrijven was ter elfder ure inge komen. De convocatiebiljetten waren reeds verzonden. Van Dortmond. De bespreking over de benoeming van den directeur van de gasfabriek, waarom heeft die in be sloten vergadering plaats gehad. Voorzitter. Omdat de leden dat liever deden. Van Dortmond. Om hem dan beter te kunnen afkammen, is dat de reden. Het zou heel wat beter zijn geweest indien de zaak in een openbare ver gadering was ter sprake gebracht en den directeur daar gelegenheid was ge geven om zich te verdedigen of te ver antwoorden. Heeft men aanmerkingen, dat men hem die dan onder het oog brenge, maar handel niet zoo. Ik heb eens geïnformeerd, doch de kwestie heeft heelemaal niets om het lijf en daar zou men dan iemand voor aan den dijk gaan zetten, een man die hier expres is komen wonen en 4 kinderen heeft zou dan maar zonder vorm van proces op straat worden gezet. Ik kan me maar niet begrijpen dat men zoo'n besluit durtt nemen in een geheime vergadering. De man heeft toch altijd zijn best gedaan. Dikwijls was hij zelf mee aan het werk zoo dat men gezegd zou hebben dat het een werkman was. Ik moet u zeggen dat ik nooit iets ernstigs van hem heb hooren zeggen. Voorzitter. Op die vraag kan ik u moeielijk antwoorden want wat in een besloten vergadering is besloten kan ik hier in een openbare vergadering niet releveeren. Het stond op het convocatie biljet en ik kan u niets beters zeggen dan Jiad zelfs gekomen. Van Dortmond. Ik kon tot mijn grooten spijt onmogelijk komen. Van den Heuvel. Ik moet den heer van Dortmond gelijk geven. Den directeur had men gelegenheid moeten geven om zich te verantwoorden- Verder kan ik niet oordeelen want tot mijn spijt was ik ook niet tegenwoordig. Rijken. De gascommissie heeft de zaken onderzocht en zou dit geval niet ter sprake hebben gebracht als ze geen goede gronden had. De heer van Dortmond leest art. 14 van de verordening voor en zegt dat hij had gehoord moeten worden. Rijken. De reden is door de gascom missie in de geheime vergadering mede gedeeld en de gascommissie bestaat uit zette op. Onder den laag hangenden, lood grauwen wolkenhemel, zag men de witgekop te golven bomen aanrollen, om met boosaar dige stooten bet strand te beuken. Zonder er op te letten dat Sylvie hem ge volgd was, lennde la Tullais op het vensterko zijn, met onverschillige oogen naar buiten starende. Het dolle geraas der branding ver vulde zijne ooren als met de diepe stem der oneindigheid, en maakte hem doof voor de vreedzame klanken in de kamer, waar de zachte stemmen van mev. Prévost en mev. Morin elkander antwoorden. Oom, boorde hij eensklaps het meisje zeggen ik wou vragen.-.. Zij bleef steken. La Teillais zag haar vragend aan. Gij hebt mij al eens gezegd dat gy het niet wildet. Maar het is toch zoo onmogelijk niet. Ik —wou zoo gaarne dat ge mij mee nam Zij zeide het heel beschroomd, bijna angstig. En de blik van Francois vestigde zich straffer op haar, doordringender. Waarom? vroeg hij. Wel zij trachte te glimlachen omdat ik het pleizierig vinden zon. Jawel maar ik, ik zou 't niet pleizierig vinden, antwoordde hij bijna hard. En bovendien er zyn dingen die ge zelf beter begrijpen moest. Het behoort, voor zoover ik weet, niet tot de gebruiken van de wereld waarin ge verkeert, dat een jong meisje alleen uit reizen gaat met een man, zelfs met een man die zoo oud is als ik O, het is toch geen kwestievan ouderdom. Gy- Ik ben uw voogd, ja ja Maar niettemin blijf ik van meening, dat ge heel wat beter op uw plaats zijt hier bij Mev. Prévost dan op de Alkyon, bij mij. Zy mompelde zacht, met opeengeklemde tan den Gij zult toch wel vrienden by u hebben Ik meen u te hebben gezegd dat ik al leen wenschte te zijn? Ik bedoel ge zult er onderweg toch wel ontmoeten Hoe dan? Op andere jachten Dat is niet onmogelijk. De wereld is klein en men ontmoet elkaar overal. Ge ziet dat ge zelf hier te Villers vriènden hebt ontmoet, op wie ge ,t minBt had kunnen rekenen. Met eene moede beweging streek Sylvie zich het haar van ,t voorhoofd. -• Och, oom ik merk dat ge nu weer on tevreden op mij zijt om hetgeen gy aan talel door Jacqnes hebt hooren zeggeD.Maar— ge weet toch wel, die jongen praat als een kind Het kan zijn. Maar die jongen heeft voor mij niets nieuws gezegd. Gij vergeet dat ik het Vierspan, zooals bij het betitelt, al gezien heb bij Mev. De Miramon, den eersten dag reeds na mijn aankomst. Ja, maar, ge moet toch niet denken, ge moet toch geen dingen gelooven, die ik ver zeker het u Tegenover deze blijkbare onwillendheid kon zij geen woorden vinden, voelde zij zich linksch en onbeholpen, Wrevelig en moedeloos schudde zij haar hoofd. Waartoe nog langer gedisensieerd? zuchtte zij. Ik heb toch ongelijk 1 Ib dat mijne schuld? Dat beweer ik niet. Maar ge zyt toch nog altyd boos op mij. Ik, kwaad op u. —Ju, ik weet het wel, sedert dien avond op «De Heuvel,» Gij bebt gemeend dut ik dat ik toen een soort komedie met u heb gespeeld. O, volstrekt niet I Ik verzeker het n. Ik kwaad op n Wel neen Zet n dut gerust nit het hoofd. Dat ge eene kleine kokette zyt dat wist ik ook reeds, en dat hebt ge my bo vendien eerlijk zelf bekend... Wat trekt het hierWij zullen koude vatten bromde de stem van M. Morin. Francois stond op en sloot het venBter. Daar kwamen de jongens weer binnen om de portretten te laten zien, die zij aan do kost hadden opgenomeD. Het gesprek werd algemeen en levendig. Sylvette was aan het bordnnrraam van ha re pleegmoeder gaan zitten en werkte daaraan zonder een woord te spreken, met de oogen neergeslagen op de figuren, die hare vingers met vlngge streken aanvulden. Toen het rijtuig voorgekomen was en La Teillais opstond om heen te gaan, liet zij haar werk liggen en voegde zicb bij de groep, die mannen waar wij ons vertrouwen in ge steld hebben. Van Beurden. In beginsel beD ik het eens met van Dortmond als hij zegt dat men alles zooveel mogelijk in openbare vergadering moet behandelen, doch er kunnen wel eens zaken zijn dat 't beter is dat 't niet aan de groote klok wordt gehangen. Hij heeft gelegenheid genoeg gehad om zich te verantwoorden of te verdedigen hij had het maar behoeven te vragen en hij had voor de gascom missie kunnen verschijnen. Maar dat deed hij niet. Hij heeft zelfs niet eens gevraagd waarom hij niet definitief is benoemd. Afin, de gascommissie heeft in de ge heime zitting alles uiteengezet en naar aanleiding daarvan is een besluit geno men. Het schijnt dat hij zich niet kan of wil verantwoorden. Van Dortmond. Hij heeft met de gas commissie feitelijk ook niets te maken. De raad benoemt hem en verder heeft hij met Burg. en Weth. te maken. Is men niet over zijn werkzaamheden con tent dan kan men zich tot het Dag. Bestuur wenden. Voorzitter. Hij is bij mij geweest. Van Dortmond. Niet als voorzitter van de gascoihmissie. Roestenberg. Ik ben het met Van Dortmond eens, men had hem eerst moeten hooren of gelegenheid geven zich te verdedigen. Denkt er om dat het voor hem een levensvraag is. Van Dortmond. Zet^men hem aan den dijk dan is hij voor zijn geheele leven geknakt- Wij zijn hier allemaal leeken, daarom had men hem in de gelegenheid moeten stellen om zich te verdedigen. En hier heel de zaak voor zoo'n inrich ting te regelen is ook moeilijk. Dat men daarbij kleine fouten kan begaan, kan ik me best begrijpen. Voorzitter. Wij gaan veel te ver heeren. Rijken. Waarom moeten wij een gas commissie benoemen als wij er toch geen vertrouwen in stellen. Ze hebben ons in de geheime zitting gezegd hoe de zaken staan en daarna hebben we eenparig besloten hem voorloopig voor een half jaar te benoemen, opdat hij goed zal weten, dat hij beter moet oppassen, wijl hij anders zijn congé krijgt. Geeft de raad die man gelijk dan stelt zij geen vertrouwen in de gascommissie. Gaat zich om den vertrekkende gevormd bad en hem uitgeleide deed tot in de vestibule. Do stemmen, de afscheidswoorden klonken door elkander. Korte antwoorden op korte vragen de gewone wisseling van banaliteiten. Mevr. PrévoBt, M.Morin en de kleine Frangoisdoor zijne moeder vastgehouden, bleven op den drempel van het salon. Alvorens de huisdeur nit te gaan, grootte La Teillais nog eens glimlachend. Sylvette was dicht bij, even huiverend van de vochtige buitenlucht. Hij waarschuwde haar tegen het vatten van koude, en toen, haastig, met een tot weerziens op de lippen, stak hij haar zijne hand toe. Maar de gebruikelijke liefkooaing, den kus op het voorhoofd, dien zij gewoon was en verwachtte, liet hij ditmaal uitblijven... Daar sprongen eensklaps twee tranen haar in de oogen, twee van die groote en eenzame tranen, die zelden door nog andere gevolg wor- deD, en die in de wimpers verborgen blijven. Het was in de vestibule niet zeer licht. Syl vette meende dus dat niemand bare tranen had gezien. Zy keerde terug in bet salon, on drukte werktuigelijk baar voorhoofd tegen eene vensterruit. Achter baar was het licht het geraas der anderen, maar voor baar uit was alles donker en stil. Eene halve minnnt bleef zij zoo «taan. Toen, opgeschrikt door de ietwat schorre Btem van Jacqnes Morin, draaide zij zich om en ging naar do beide knapen, die eene partij schaak speelden en den kleinen Frangois trachten te beduiden, dat zijne tegen woordigheid by hun spel noch noodzakelijk. Doch gewen8cht was. Zij glimlachte, een heel byzonder glimlachje, dat haar eigen waB, en dat bet merk droeg van een harer sterkste karaktertrekken kalmte en beslotenheid. Oogenblikkelyk sprongen de jongens op, lieten het schaakspel liggen zooals bet lag en daar had men de poppen aan bet dansen. Wy hebben juist nog tyd om een raadsel te vertoonen, voor wij naar bed gaan. Wie doet met Frangois en mij? li (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1