Nummer 79 Zondag 29 September 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. MONKEY BRAND Gemeentefaadsveigadeiingen, Het Teeken van Helderheid. (Apen-Zeep) Maakt blik als Zilver verroest ijzer als Staal en wat geverfd is als Nieuw! ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT BOVEN. KAATSHEUVEL. (Vervolg.) 2. Aanvraag van de gemeenten Sprang en Vrijh.-Cappel, om aangesloten te wor den aan de gasfabriek te Kaatsheuvel. Uit het schrijven van de gemeente Sprang, dat wordt voorgelezen, blijkt dat de Raad zich met algemeene stem men heeft uitgesproken voor verlichting der gemeente met gas door middel van de gasfabriek te Kaatsheuvel en vraagt erhalve om de voorwaarden te mogen ernemen. Voorzitter. Van de gemeente Vrijh.- Cappel is een gelijkluidend verzoek, doch het Dag. Bestuur dier gemeente heeft at mondeling gedaan. Naar aanleiding van die verzoeken hebben wij ons tot den heer van Mierlo directeur van de gasfabriek en Electri- sche Centrale te Tilburg gewend met het verzoek ons van advies te willen dienen. Deze schrijft dan o.m. Ingevolge Uwé opdracht heb ik de eer U hierbij over te leggen eene be grooting van kosten wegens uitbreiding Uwer gasfabriek en aanleg van een bui zennet mettoebehooren voor gaslevering in de gemeenten Sprang enVrijh.-Cappel. Ik heb hieraan toegevoegd eene renta- tabiliteits-berekening, waaruit voldoende zal blijken, dat aansluiting van genoemde gemeenten alle aanbeveling verdient. Vooraleer met de uitbreidingswerken een begia kan worden gemaakt, zullen vooraf goed omlijnde concessie-voorwaarden dienen te worden ontworpen, waarbij door de gemeenten Sprang en Vrijh.- Cappel gedurende een 30-tal jaren het uitsluitend recht wordt verleend voor het hebben en aanleggen van gasleidin gen in alle openbare straten en wegen dier gemeente. Tevens zullen genoemde gemeenten zich dienen te verbinden noch zelve eene electrische centrale te bouwen, noch aan anderen concessie te verleenen tot het hebben of aanleggen van electrische ge leidingen voor levering van electrisch licht of arbeldersvermogen aan de inwo- neis dier gemeente. De kosten in verband met uitbreidings werken aan de gemeente-gasfabriek te Kaatsheuvel, in verband met de gasle vering aan de gemeenten Sprang en Vrijh.-Cappel en de kosten der verschil lende posten als buizen, graafwtrk, trans port en arbeidsloon, gasmeters, munt gasmeters enz. enz. worden geraamd op ruim f25000. Bij de beoordeeling van de begrooting van kosten moet rekening gehouden worden met het feit, dat een' bedrag van f14000 uitsluitend ten laste komt van de aansluiting der gemeente Sprang en Vrijh.-Cappel terwijl het restant oi f 9000 voor ruim de helft of 5000 ten laste behoort te worden gebracht van de gemeente Kaatsheuvel. De heer van Mierlo wijst er uitdrukke- lijk op, dat hst getal aansluitingen en diensvolgens het gasverbruik te Kaats heuvel belangrijk hooger is dan bij de oorspronkelijke raming werd aan genomen en dat het zich reeds thans laat aanzien dat binnen een paar jaar uitbreiding der gasfabriek zal moeten plaats hebben. Indien we dus uitgaan van een uitbreidingskapitaal van f 14000 plus f 4000 is f 18000 ten laste der aan sluiting van beide gemeenten en we de afschrijving en gemiddelde rente gedu rende 25 jaar ste'len op 6%. dan be dragen de gemiddelde 'jaarlijksche uit gaven f 1080. We kunnen thans overgaan tot het opmaken der rentabiliteitsrekening we gens gaslevering aandegemeentenSprang en Vrijh.-Cappel. Het vermoedelijk gas verbruik wordt geschat op 87500 M8. Bij de rentabiliteits-rekenlng worden de uitgaven geschat op pl.m. f 9072.50 evenals de inkomsten. Betreffende de openbare verlichting is gerekend op 1000 branduren per lantaarn en per jaar. Het onderhoud der branders en de bediening der lantaarns komen ten laste van het gasbedrijf. Eveneens zijn in de aanlegkosten begrepen de kosten van aansluiting, de lantaarns inclusief de branders, doch komen overigens alle kosten wegens aankoop, herstelling en onderhoud der lantaarns voor rekening der betreffende gemeenten. Uit de concessie-voorwaarden, die hier na worden voorgelezen, stippen wij het volgende aan Dat de gemeenten Sprang en Vrijh.-Cappel 30 jaar concessie ver leenen en h;t uitsluitend recht tot het leggen van buizen of herstellen daarvan in of boven de openbare straten, wegen pleinen en voetpaden der gemeente ten behoeve der levering van gas voor ver schillende doeleinden. Tevens verbinden zich de gebeenten om gedurende dat tijdvak geen electri sche centrale op te richten of aan derden concessie daarvoor te verleenen. Na afloop van het termijn hebben de gemeenten de bevoegdheid het geheele buizennet met alles wat daartoe behoort over te nemen tegen eene waarde te schatten door drie deskundigen. Wi men daar gebruik van maken dan moet men één jaar van te voren daarvan kennis geven, wordt dat niet gedaan, dan moet 6 maanden van te voren ge zegd worden dat de concessie met jaar wordt verlengd. De gemeente Kaatsheuvel zorgt dat alles goed wordt onderhouden en alles naar de eischen des tijds is en dat ten allen tijde gas in verlangde hoeveelheid kan worden verstrekt. Bij eventueele uitbreiding van hét buizennet zal telkens onderling overleg omtrent de te volgen richting worden gepleegd. Op de concessionarisse rust de ver plichting telkenmale dat in den openbaren grond aanleg van nieuwe of herstelling van bestaande leidingen noodig is, daarvan vooraf kennis te geven aan B. en W. der gemeenten. Verder heeft de concessionarisse zorg te dragen dat bij de Doodige ontgravin gen van openbare straten, wegen, plei nen of voetpaden het publiek verkeer zoo min mogelijk worde belemmerd. Alle maatregelen worden genomen om gevaar te voorkomen, opgebroken straten in hun oorspronkelijken toestand terug te brengen en eventueele verzakkingen ten spoedigste te herstellen. De gemeenten hebben ten allen tijde het recht, bij verzuim, na schriftelijke kennisgeving, bedoelde herstellingen op kosten van concessionarisse te doen uitvoéren. De concessionarisse is ge houden voor zoover het net zich uit strekt, gas te leveren aan de gemeenten en aan alle inwoners die dit verlangen. Zij kan echter alle voegzame middelen aanwenden oin 'tegen kwade trouw of misbruiken vanwege de gasverbruikers te waken en heeft de bevoegdheid bij het voorkomen van dergelijke feiten of in gevallen van wanbetaling, na behoor lijke aanmaning, onmiddelijk de levering te staken, onverminderd hare bevoegd heid tot verhaal in rechten. De concessionarisse verplicht zich den prijs van het gas, ten dienste van ge meente-gebouwen en van de ingezetenen niet hooger te stellen dan de prijs, welke aan de ingezetenen te Kaatsheuvel wordt in rekening gebracht. Eveneens zullen voor huur van gasmeters en voor in stallatie-werken dezelfde prijzen gelden als voor inwoners van Kaatsheuvel. Door de gemeenten wordt gegarandeerd een gezamenlijk gasverbruik, Sprang 40.000 M8 en Vrijh.-Cappel 12.000 M8. Wordt minder verbruikt, dan zullen ze voor iedere Ms minder 2 cent per M8 betalen. Concessionarisse zorgt voor behoorlijke bediening der openbare verlichting welke zal geschieden door middel van gasgloei licht met een lichtsterkte van minstens 50 Hefnerkaarsen per brander. De bran ders worden door de fabriek geplaatst in de door de gemeenten te leveren lantaarns. Het onderhoud der branders is voor de fabriek, dat van de lantaarns en palen voor de gemeenten. Conces sionarisse verplicht z:ch de branders in goeden toestand te houden en 1 maal per week het glaswerk der lantaarns te reinigen en gebreken spoedig te her stellen. De gemeenten zullen aan conces sionarisse betalen voor de openbare ver lichting ls/4 c. per brandeiur en per lantaarn met een minimum van f 14 per lantaarn en per jaar. Verster. Is het geen bezwarende be paling voor ons om waar buizen zijn aangelegd de weg weer Sn orde te Hengen. Voorzitter. Als je den weg openmaakt moet je 'm toch weer dicht maken ook. Van den Heuvel. Ik geef wel gaarne toe dat de heer van Mierlo er de man naar is om ons goed op de hoogte te brengen. Aangezien wij «echter nog zoo slecht in eigen huis bekend zijn en wij zelf nog zoo weinig -weten, zou ik het voorbarig vinden. Bovendien is er nog een besluit dat indien de fa briek rendeert Loon-op-Zand het ewst wordt aangesloten. Ik vraag niet om dat besluit nu reeds toe te passen, doch het mag toch geen doode letter zijn pok. Van Beurden De heer van den Hetfvel denkt er niet aan dat de fabriek door de vele aansluitingen toch reeds eene uitbreiding zal moeten ondergaan binnen enkele jaren. Kunnen wij Sprang en Vrijh.-Cappel aansluiten dan kunnen wij een winstje behalen en dat mag gerust in 't oog worden gehouden. Het komt mij voor dat het in het belang van onzt- gemeente en in het belang van de exploitatie is als Sprang en Vrijb .-Cappel aansluit. Van den Heuvel zegt dat de raad verplicht is eerst af te wachten hoe of het licht in Loon-0|>Zand zal zijn. Is dat goed en blijkt het voor de particulieren niet duurder te zijn dan het gas hier in Kaatsheuvel, d£n wil wil ik gaarne medewerken, doch: zoolang als wij daaromtrent niets weten, kan ik mij niet leenen om eerst vree ndeiMngen te gaan helpen, waar eigen kinderen moeten achterwege blijven. Van Beurden. Wij moeten, waar ons f 2000 verdiensten per jaar wordt ge geven dit toch met beide handen aan grijpen. Voorzitter: f 2412 wordt als verdiensten geraamd. Van den ttcavel. Daar moet men hoogere salarissen voor gaan uitgeven, en andere uitgaven van be teekenis doen. Iets anders zou het zijn wanneer de exploitatie al een jaar of 3 of 4 a.anden gang was, als men iets koo. zeggen. Nu wij echter absoluut nog niets weten ben ik er tegen. En dan eigen kinderen voorbijgaan, die wei de lasten moeten dragen en van de lasten niets deelen dat kan niet. Van P,eurden. Wanneer Loonopzand ook het verbruik van een aantal Ms ga randeerde eooals Sprang en Vrijh--Cap- pel, geloof ik dat wij Loonopzand ook wel direct zouden willen aansluiten. Wat u daar zei van eerst te zien of het licht in Loonopzand bevalt en dat dan ook het gas nog niet duurder mag zijn dan ia Kaatsheuvel, is onbillijk- Van den Heuvel. Waarom moeten wij duurder gas hebben dan Kaatsheuvel. Ik weet niet of het duurder is, maar is het zoo, dan zou ik, wat aan de exploi tatie te kort komt, van de winst van de gasfabriek afnemen. Gelijke monniken, gelijke kappen. Van Dortmond. Wij sluiten Sprang en Vrijh.-Cappel aan om een winst te be halen. Rijken. Ze zullen om ierhand toch wel overtuigd zijn dat wij [Loonopzand niet ongenegen zijn. Van Beurden. Loonopzand zou "ik het gas daar geven precf.es wat het kost, er geen verdiensten van wtllen hebben. Van den Heuvel. Dan zouden wij mindei Hoofd. Omslag moeten betalen. Waarom zouden wij duurdur gas moeten hebben en aan vreemden goedkooper geven. Rijken. Dan kon de Moer, de Loon- schendijk en het Hoekske ook wel ko men. Van den "Heuvel. Dat is klets. Rijken. Dat is ge en klets, dat is pre cies 't zelfde Gelij'ke monoiken, gelijke kappen. Roestenberg. Ik zou ook nog eens l komen, zoo groot als de tuin is van het wachten en nu nog niet besluiten. Mis- hoofd der school en waar nu de school schien hebben wij nog wel een veran- staat zou dan een tuin voor het hoofd dering voor te stellen in een of ander der school aangebracht kunnen worden, artikel van de concessievoorwaarden. yan Dottmond. Ik zou de prijs voor Zoo, na het hooren voorlezen, kan men het aankoopen van den grond niet direct niet dadelijk een goed overzicht hebben, j zoo zwaar laten wegen, dat is toch maar Rijken. Vroeger is mijnheer van Mierlo alle lof toegezwaaid en nu hij weer ad vies geeft en zegt dat wij een f2400 kunnen verdienen, nu zou het uitgesteld moeten worden. Van den Heuvel. Ik wil er met mijn collega's en met wethouder Verster eens over spreken en stel voor om eerst eens te zien hoe het in Loonopzand zal gaan. Wethouder Vetster en ik worden aan gesloten en dan kunnen wij over een half jaar zien wat de uitkomsten zijn Voorzitter. Als je uitgaat stellen, dan com je een volgende keer maar net zoo ver dan nu. Na nog een langdurige discussie, wat slechts een herhaling is van het te voren gesprokene, wordt het voorstel van Van den Heuvel, dat gesteund wordt door de heeren Ellas en Verster, in omvraag gebracht. Dit wordt met 5 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat deze kwestie een vol gende vergadering wederom ter tafel zal worden gebracht. Voor het voorstel stemden de heeren De Bresser, Elias, Van den Heuvel, Roestenberg en Verster. Tegen de heeren Van Rooij, Van Beurden, Rijken, Lombarts, Dalleu en van OvCrtmond- Bespring stichting school te Kaats heuvel. Voorzitter, yÊooals de heeren uit het schrijven van den Inspecteur van het onderwijs vernomen .fi^bben,. dat in een vorige vergadering is voorgelezen, kan deze zich met de plaats, door den raad aangewezen, niet vereenigen. De inspec teur is van meeöing dat de oude open bare schooi wel in een goeden toestand kan worden gebracht Naar aanleiding van dit schrijven heb ben wij oas gewend tot den districts schoolopziener den heer van Oppenraay, die ons dest^ds advies heeft gegeven om een nieuw* school te bouwen wijl volgens hem de e>ude school niet meei aan de gestelde ölschen voldoet. Daarop is hij hierheen gekomen, met den architect van Hooft uit Tilburg. Beiden hebben de school nog eens goed onderzocht. Tot mijn spijt heb ik geen tijd meer gehad om de wethouders van de komst dier heeren te verwittigen, daarom heb ik den heer Oppearaay ver zocht zijne bevlodingen op schrift te willen brengen, opdat zij zoudea zien wat hij gezegd heeft. Uit het schrijven dat wordt voorge lezen, blijkt dat de heer van Oppenraaij van meening is dat het terrein, door den raad gekocht zeer goed gelegen is voor het bouwen van een school. De oude school kan" niet goed in een goeden toestand worden gebracht en ging men daartoe over, dan zou men even hooge- kosten krijgen dan-bij het bouwen van een geheel nieuwe school. Voorts wijst de schoolopziener er op dat in al de schoollokalen een gewone klinker vloer is gelegd, dat er geen voldoende ventilatie is, dat het licht verkeerd valt, er geen behoorlijke berg plaats is voor de kleeding evenmin als er een behoorlijke gelegenheid '9 voor de privaten üe Voorzitter zegt dat van Snoeren een schrijven is ingekomen, waarin hij de medcdeeling doet dat hij een perceel grond, gelegen in de Kerkpad wil ver- koopen voor f 1500. Zijn vroeger gedaan aanbod vervalt hierdoor. De heer van den Heuvel vraagt, waarom Snoeren vroeger zoo'n abnor maal hoogen prijs heeft gevraagd. De-Voorzitter zegt, dat naar aanleiding daarvan naar ander terrein is omgezien wat daarna is gevonden in een terrein van den heer van Beurden en in dat van den heer Lombarts gelegen aan de Rechtvaart. Het terrein van den heer van Beurden werd toen als het meest geschikte gehouden, bovendien komt hierbij dat Lombarts te kennen heeft gegeven dat hij het niet wenscht te verkoopen. Van Beurden. Het komt mij voor dat Snoeren nogal veel geld vraagt. Van den Heuvel. We zouden nog eens kunnen bieden, mogelijk dat hij nog wel wat van de prijs zal afdoen. Voorzitter. Het terrein dat Snoeren nu geeft is veel grooter dan voorheen nu zou er een groote speelplaats kunnen een uitgaaf voor een keer. Ik heb destijds de .teekening eens gezien en ik moet zeggen dat het een prachtig gebouw was. Ik zou het dan ook jammer vinden als zoo'n mooi gebouw buiten de kom van de gemeente moest komen. Verster. Is het de bedoeling dat de school dan in heel den tuin van Snoeren komt. Van Beurden. De school zelf komt dan niet aan den publieken weg. Van Dortmond. Als de school meer in de kom van de gemeente komt, zal voor het hoofd der gemeente veel pret tiger zijn ook. Lombarts. Hoe is de lengte van het terrein. Voorzitter. De breedte langs de straat is 8 meter en de lengte 52 meter. Van Dortmond. Gaat men de school op het terrein van den heer v. Beurden bouwen, dan moet de weg verhard worden, de sloot gedempt, dan komt er nog zooveel bij. Lombarts. Daar is veel voor te zeggen om dien weg te vetharden, dan krijgt men daar een flinke straat. Wil men van Kaatsheuvel iets maken, dan moet men daartoe overgaan. Er wordt altijd gezegd dat er hier geen bouwterrein is, maar dan krijgt men het genoeg, wat hoog noodig is, want oog onlangs vroegen ze aan den Vaartkant voor 'n strookje grond f100 wat als men het per strekkende meter berekent, f200 zou kosten, wat toch zeker een ho9gen prijs mag heeten. De Voorzitter merkt op dat het school huis kon blijven staan, wat ln de kosten aanmerkelijk zal gaan schelen. Van Beurden. Het bouwen van een nieuw woonhuis zal betrekkelijk de kosten niet veel hooger maken. Immers het bouwen van het nieuwe woonhuis is ge raamd op f5500.— en daartegenover staat dat men terugkrijgt wat bij publieken verkoop het bestaande woonhuis en school zal ombrengen. Rijken. In'een vorige vergadering is toch met algemeene stemmen besloten iet terrein te koopen, dus is het toch afgedaan, 't is toch gekocht. Dat de school een beetje eenzaam staat, komt ten goede aan het onderwijs, dan Is er geen afleiding. Bovendien, later zal die weg daar toch verhard moeten worden. Van Dortmond. Bij mij is de hoofd zaak, dat het zoo jammer is, dat een zoo'n mooi gebouw achteraf moet komen te staan. Rijken. Ze hebben dan toch geen af leiding ook. Van Dortmond. Als de speelplaatsin de Kerkpad voor de school komt, dan hebben ze daar ook geen afleiding. Van Beurden. Het terrein is door den raad definitief gekocht voor f3000. De schoolopziener heeft zijn goedkeuring aan het terrein gegeven, nadat hij het persoonlijk in ©ogenschouw had genomen. Zooals de heeren zlcji nog wel zullen herinneren, was mijn voorstel om het direct te koopen daar het een lage prijs was. Immers, nu is er heelemaal geen bezwaar geweest tegen den gevraagden prijs van Snoeren en toch is door mij voor dezelfde oppervlakte waar Snoeren nu f1500 voor vraagt slechts f250 ge vraagd. Om de redenen, waarom ik het «eet definitief wilde verkoopen, heeft '^orzltter gevraagd om het dan de- koopen, wat met algemeene •erd aangenomen. •er de heeren soms spijt vgo hun gedane zaak, oiet zoo'n bezwaar te ondervangen overweging zijn. Ik durt eenter lu ^jbouden. finitief stemmen Doch waon. mochten hebben zal dat missehlen nofe zijn daar dit dan wellichc zal zijn. Ik durf echter iu geven, om ook dit punt aan dan kunnen de leden zich ter gaan overtuigen en zien wat Sno wil verkoopen. Van den Heuvel. Misschien dat Snoe ren dan nog iets van den prijs wil af doen. Na nog eenige deliberatie wordt be sloten dit punt tot een volgende verga- deiing aan te houden. 3. Onbewoonbaarverklaring. Voorzitter. Van de Gezondheidscom missie is een schrijven ingekomen om het huis van L. v. d. Hoven, staande aan den weg loopende naar het land van Cleef te Loon-op-Zand, onbewoon baar te verklaren. Echo van het Zuiden. 1OT^

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5