i>*nrfter 81 Zondag 6 October 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. MONKEY BRAND Abonneert U op dit LANDBOUW. 1 Gemengd Nieuws DE OORLOG. Spanje Balkan-Staten, van f- Helderheid. (A^en-Zeep) Maakt blik- als /Zilver verroest? ijzer als Staal en wab geverfd .43 als I <N iei$w V t ZE HELPT HET HUIS SCHOONMAKEN VAN ONDER TOT -BOVEN. De spoonvegstaking. Het nationaal comité vam Spaansche poorwegambtenaren heeft officieel aan e regeering en aan de maatschappijen nedegedeeld dat de algemeene werk- king in geheel Spanje den Ssten Oct middernacht zal beginnen. De stemming welke onder leiding van :en federalen bond van spoorwegamb- iaren gehouden is, leverde overal een trweldigende meerderheid, ten gunste an de staking op alle lijnen. Het eind esultaat was dan ook, dat 65.409 stem- nen vóór en 1418 tegen de staking wer- n uitgebracht. Canalejas, VillanuevaengeneraalLugue :bben opnieuw geconfereerd ten einde huidige situatie te bespreken. Nieuwe rsterkingen zullen naar de voornaamste :unten van het spoorwegnet van het \Toorden en van Catalonië gezonden wrden. Te Sabadell, Tarraza en Manresa hebben zich de stakers aan verschillende daden van geweld schuldig gemaakt. De regeering heeft de noodlge maat regelen getroffen, dat de brievenmalen over zee verzonden zullen worden. De Middellandsche zeehavens verzenden en ontvangen enorme voorraden koopwaar, welke de spoorwegmaatschappijen niet meer kunnen vervoeren. Het aantal ongelukken, veroorzaakt door het gebrek aan personeel of door de onervarenheid der geniesoldaten wordt eder uur grooter. Op de lijn van San Andreu is een treio, die door een »es- quirol* geholpen door eenlge genieso daten bestuurd werd, op een tramwagen geloopen. 6 personen werden gedood en velen gewond. De baanwachter, die zijn post verlaten had, is gearresteerd Te Tarragone is tusschen de militaire autoriteiten en de spoorwegambtenaren een conflict uitgebroken. Een officier beval een der werklieden een wagen aan een trein te koppelen, waarop de officier hem zoo mishandelde, dat hij ernstig gewond werd. Ten gevolge van dit inci dent heerscht er onder de spoorweg ambtenaren aldaar groote opwinding. Men vreest voor wanordelijkheden. De Spaansche staatscourant van gis teren bevat een besluit, waarbij zeven lichtingen van de reserve onder de wapens worden geroepen. Volgens minister pre sident Canalejas is alle hoop op een spoedige schikking vervlogen. De Rio Tinto maatschappij heeft aan de regeering aangeboden, haar 4000 arbeiders, meerendeels machinisten en stokers, te zullen verschaffen ter vervan ging van de stakers. De regeering heeft dit aanbod aange nomen. nog voor het einde dezer week aan de Potte eischen stellen omtrent Macedonië, maar het staat niet vast, dat dit in den vorm van een ultimatum zal geschieden. Intusschen de toesiand blijft uiterst gespannen. Dat blijkt ook uit het feit, dat er reeds botsingen aan de grens hebben plaats gehad. Zoo zouden nabij 'Nazlik Djoembala gevechten geleverd zijn tusschen Bul- gaarsche en Turksche troepen, op de grens van het vilajet Skoetari tusschen Montenegrijnsche troepen en Turken en nabij Basjka. op Servisch grondgebied, tusschen 300 Turksche soldaten, die des nachts del grens hadden overschreden en Servische infanterie, die hen ontdekt had. In het laatste gevecht zouden 30 Tur ken gesneuveld zijn, wier lijken evenwel door de troepen werden meegenomen en zouden de Serviërs 2 man verloren hebben, terwijl er 18 Serviërs werden gekwetst. Gezwegen nog van het feit, dat deze berichten nader bevestigd dienen te worden, moet men dergelijke incidenten in den Balkan niet al te tragisch opvat ten. Zelfs in tijden van vollen vrede .aten de grensb°woners en de weder- zijdsche grensbewakers elkaar niet met rust. Nu de gemoederen nog wat meer opgewonden zijn, gaan de geweren nog met grooter gemak af. Uit Constantinopel werd gisteren aan het Berl. Tag eb lat t geseind: De militaire kringen alhier verwachten, dat de vijandelijkheden Zondag of Maandag zullen beginnen. Turkije zal niet het eerst tot den aanval overgaan. In officieele kringen echter wordt verklaard, dat men nog rekent met de mogelijkheid, dat de oorlog vermeden zal worden. Onder.de jevolklng neemt echter de geestdrift voor den oorlog steeds toe. De correspondent verklaart dan, dat de vertegenwoordigers der kleinere Bal kanstaten in Constantinopel sedert twee dagen geen Instructies van hun regee ringen hebben ontvangen, wat zou knn- nen doen vermoeden, dat de telegram men niet aan hun adres zijn bezorgd. Maar dit laatste klopt niet met wat de Neue Freie Presse meent te we ten, namelijk, dat de gezanten van Bul garije, Servië, Griekenland en Montene gro gisteren aan de Porte een nota zouden overhandigen, waarin de autono- mië wordt geëischt voor Kreta, Oud-Ser- vië, Macedonië en Albanië. Wanneer daarop Zondag niet geantwoord was, zou een nieuwe stap worden gedaan en als die tot geen resultaat leidde, zou Woensdag de oorlog beginnen. Uit telegrammen, gisteravond om 8 uur op het Fransche Ministerie van bui tenlandsche zaken ontvangen, blijkt ge lukkig, dat de besprekingen tusschen de groote mogendheden een hoe langer hoe gunstiger wending nemen. Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en Rusland zijn besloten in het belang van den vrede stappen te doen te Sofia, Belgrado, Athene en Cettinie. In elk geval mogen we verwachten, dat de oorlog gelocaliseerd zal blijven en beperkt tot den Balkan. Tenminste het bericht wordt ontvangen dat Rusland en Oostenrijk afgesproken hebben zich niet in de zaak te mengen en niet te streven naar grooter grondbezit. Wat we nu verder moeten zeggen over den uitslag van de bemiddeling der mogendheden of over 't waarschijnlijke van den oorlog weten we niet. Er komen bergen van telegrammen over mobilisatie overal, grens-incidenten, oorlogsstem ming vooral in Turkije; in Servië en Bulgarije staan de fabrieken stil, omdat alles naar de grens is. We hebben, aan al die tegenstrijdige berichten niets, afwachten is 't parool, komt er oorlog, en dat blijft nog zeer waarschijnlijk, dan zal het wel binnen eenige dagen zijn, en dan zullen volgens onze meening de Balkan-staten het ge duchte van 't Turksche leger, dat nu door den a. s. vrede ook in Tripoli vrij komt, wei ondervinden. Stalmest en kunstmest op de granen. Nog altijdde >dreigende« Balkan oorlog. Tot het zenden van een ultima tum of tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de kleinere Bal- kanstaten is het nog niet gekomen. On waarschijnlijk is het niet, dat de staten, die huu legers hebben gemobiliseerd, Zooals wij hebben aangeplakt, kan het sluiten van den vrede lederen dag worden tegemoet gezien. Volgens de Italiaansche bladen is hij reeds geteekend. De voorwaarden zijn nog niet bekend. Zeker is er wel eenige verandering gekomen in vele landbouwbedrijven sommige gewassen, waarvan vroeger weinig of geen sprake was, hebben an dere verdrongen, maar niettegenstaande alle veranderingen, hebben de verschil lende granen, als tarwe, gerst en rogge toch nog zulk een gewichtige plaats blij ven innemen, dat men in de meeste stre ken spreekt van de oogst, en als die goed binnen is en niet tegenvalt, dan is de zaak gezond, dan is het jaar niet slecht meer. De granen spelen dus nog een gewich tige rol in elk landbouwbedrijf; geen wonder, dat elke landbouwer dan ook dit gewas in de eerste plaats goed be mest. En het is vooral in de zandstre ken, dat men voor de rogge allen stal mest bewaart tenminste een groot ge deelte. In de kleistreken kan men de tarwe en de gerst niet meer dan stal mest geven, omdat de suikerbleten eo de karwij daarvan het leeuwendeel ei schen. Maar zandstreek of kleistreek, genoeg stalmest of te weinig, er heeft zich uit alle verschillende proeven, die in de laatste jaren genomen zijn, voor de wintergranen een manier van bemes ten op den voorgrond gedrongen, die alle andere verdring'-, een manier, die bewezen heeft, vooreerst de beste te zijn. Het is de half stal- half kunstmest be mesting. Wanneer men de resultaten van de verschillende proefvelden nagaat, in de Rijklandbouwverslagen, dan is het meestal deze bemesting, die de grootste opbrengsten en de hoogste winsten geeft. Wat verstaan we door half stal-, half kunstmest bemesting Wanneer een landbouwer in het geheel geen kunstmest gebruikt, dus enkel stalmest, dan kun nen we als gewone hoeveelheid stalmest per Hectare rekenen 100 kar, elk van 300 K. G. Daar het in de meeste bedrij ven nu wel totaal onmogelijk zal zijn, op alle met wintergranen te bezaaien gronden, deze hoeveelheid stalmest te geven, heeft men er aan gedacht een gedeelte van «lezen stalmest te vervan gen door kunstmest. Door welken kunst mest? Het spreekt van zelf, dat daar, waar we een volledigen mest, namelijk den stalmest vervangen, we dit ook moe ten doen door een anderen volledigen mest. En om dien volledigen mest te krijgen, hebben wij drie scheikundige meststoffen noodig. Ten eerste chilisal- peter. Ik weet het, dat het vroeger de gewoonte was het chilisalpeter alleen in het voorjaar bij wijze van overbemesting aan de granen te geven. Doch in den laatsten tijd heeft de meening veld ge wonnen, dat een gedeelte van het sal peter nog in het voorjaar gegeven moet worden, zoodra het graan, hetzij rogge, tarwe of gerst boven den grond staat. Ik reken daarvoor 50100 K. G. per Hectare al naar den bodem behoefte aan stikstof en in verhouding tot de hoeveelheid stalmest, die men gebruikt heeft. Ook moet men daarbij wel eenlgszins rekening houden met den toestand van het mest. Als deze laatste nog lang en versch is en gewoonlijk is de stal mest voor de wintergranen zoo dan werkt hij niet zoo snel en is de straks genoemde hoeveelheid chilisalpeter ge biedende eisch. Het is toch noodzake lijk er naar te streven de graanplantjes vóór den winter zooveel mogelijk te ontwikkelen, opdat stengels en wortels reeds zóó krachtig zijn, dat ze zonder gevaar ook een strengen winter kunnen doorkomen en in het voorjaar weder zoo spoedig mogelijk den groei hervat ten. Verder hoort tot dezen volledigen mest kali en phosphorzuur. Is het chilisalpe ter noodig om de planten te ontwikkelen, te doen groeien, de beide laatstgenoemde kunstmeststoffen zullen het stroo krach tig en sterk maken, zullen beletten, d it het bij hevige windvlagen omver waalt, m. a- w. legert. En wat is nu goedkooper, heel stal mest of een bemesting als boven be schreven Stellen we, dat we per Hec tare 600 K. G. kainiet (of 150 K. G. chloorkalium) geven 400 K. G. thomas- phosphaat (of 300 K. G. superphosphaat) en 300 K. G. chilisalpeter (waarvan 100 K. G. in het najaaar), dan kost deze kunstmest ongeveer f 50 a f 60. Daar mede sparen we uit minstens 50 kar stalmest, die we op f 2 rekenen en dus f 100 kost. De half stal- half kunstmest bemesting is dus goedkooper. Dubbele moord. Brages, een klein dorpje van 560 inwoners, in het arron dissement Brussel, is het tooneel geweest van een afschuwelijk misdrijf. De over wegwachter Severs en zijne 26-jarige dochter werden Zondagmorgen in hunne woning vermoord geronden. Dadelijk heeft het parket van Brussel zich daar heen begeven, om een onderzoek te beginnen. De overwegwachter Severs, 64 jaar oud, die met zijn dochter het wachthuisje bewoonde aan den overweg van Brages Bellingen, wachtte op zijne pensioneering en het was zijn dochter Laura, die in tusschen het ambt van overwegwachter vervulde. Severs had in zijn lange loopbaan een spaarpotje verzameld en daarvoor liet hij zich nu een huisje bouwen, waar hij met zijn pensioentje zou gaan uitrusten. Laura Severs zou Zondagmorgen met haar broer Leo, die te Hal woont, hare moeder te Gheel gaan bezoeken. Daar de eerste trein pas te 7 u. 40 uit Brages vertrekt en de kinderen van zin waren zeer vroeg op reis te gaan, was het af gesproken dat Laura reeds Zaterdaga vond naar Hal zou komen, van waar men vroeger kon vertrekken. De broer, het meisje Zaterdagavond niet ziende komen, werd ongerust en kwam Zondag morgen naar Brages. De vaderlijke woning was gesloten en een venster stond open op de boven verdieping. Kloppen of bellen hielp niet, niemand kwam openen. Meer en meer in angst ging hij den stationschef Borremans verwittigen. Deze raadde-hem aan, nog wat te wachten, daar zijn vader en zuster waarschijnlijk waren uitgegaan. Om half tien echter liet zijn angst geen rust meer en hij klom langs het venster binnen, bij middel van een ladder, die een buurman hem leende. Hij vond de woning in de grootste wan orde. De meubelen waren opengebroken en ledig geworpen. Beneden lag in de eene kamer het lijk van vader Severs met Ingeslagen hoofdschedel en in de nevenkamer Laura, op dezelfde wijze aangevallen, maar nog een weinig ade mend. Dadelijk verwittigde hij de gendarmerie en den dokter men bevond, dat deju- weelen van het meisje gestolen waren De obligaties en het geld waren door de moordenaars niet gevonden, omdat zij verborgen waren onder een plavuis van den keukenvloer. Men vermoedt, dat de moordenaars op de hoogte waren van de gewoonten van het huisgezin, welk een spaarpot van nagenoeg 12.000 franks bezat en ook dat het meisje dien avond naar Hal moest vertrekken. Misschien vermoedden zij, dat zij reeds weg was en, dit niet zoo zijnde, moet Laura als tweede slachtoffer van hunne hebzucht gevallen zijn. Het is opmerkelijk, dat een ander meisje, uit de buurt, dat beloofd had haar ten vijf ure 's morgens te vervangen eveneens de deur gesloten, het venster open en den overweg ongesloten heeft bevonden. Zij had dit echter te onbelangrijk be vonden om er melding van te maken, en zoo komt het, dat de broer de schrik kelijke ontdekking deed. De geheimzinnige zaak te Antuerpen. Het politieonderzoek inzake de geheim zinnige verdwijning van den Antwerp- schen diamanthandelaar Provo, heeft verschillende voor den aangehoudene V. zeer bezwarende feiten aan het licht ge bracht. Zoo is gebleken, dat de verdachte op de hoogte was van het aanbod van den Rus Harowsky, die een partij diamant van Provo wenschte te koopen. Zaterdag voor de verdwijning was V. er bij tegen woordig, toen de makelaar van Provo aan dezen laatste drie partijtjes diamant overhandigde. De makelaar, Claes geheeten, legde nog de volgende voor den verdachte zeer bezwarende verklaring af. Donderdag voor de verdwijning was Provo met V. gaan rijden. Dien dag zijn belden tezamen naar Brecht gegaan, waar V. een jacht terrein heeft. De chauffeur had hem voorgesteld den een of anderen dag eens er heen te rijden en mevrouw Provo met een koppel pa trijzen te verrassen. De heer Claes zeide verder, dat Provo Dinsdag op weg was om de partij dia mant naar hem terug te brengen. Een verplette! ende getuigenis is ten nadeele van V. door iemand uit Edeg- hem afgelegd Deze persoon zeide Dinsdagavond met V. in den trein naar Edeghem gezeten te hebben. V. bood hem, daar hij ook diamanthandelaar is, een partij diamant aan. Hij onderzocht de diamanten en zag, dat het alle z.g. >schildjes« warea. Getuige wilde de diamanten niet koo pen, waarop V. hem vroeg te willen zeggen, dat het Maandag was, dat hij hem de partij had aangeboden Ingeval vanwege het parket omtrent de zaak inlichtingen zouden worden gevraagd. Het lijk van den vermisten Belgischen diamanthandelaar Provo, die sinds eenige dagen was veidwenen, is gisterenmorgen bij het omspitten van grond op het jachtterrein van V. te Brecht op 30 c.M. diepte gevonden. Het >Hbld van Ant.» deelt hierover de volgende bijzonderhe den mede Het was de jachtwachter die te 7 ure van huis gaande, op zijn ronde voorbij eene groep varenplanten kwam van om trent 1 m. 50 hoog. In 't midden van dit plantsoen is eene, door de natuur gelaten open plek, en, de boschwachter ziende dat de varens eenlgszins plat waren getrapt trad nader en zag dat in het midden de grond was omgewoeld. Met zijne handen krabde hij grond en blaren weg en op 20 centimeter diepte raakte hij een menschenhand. Hij riep den hovenier en deze van zijnen kant verwittigde de gendarmerie welke mede ter plaatse snelde. Kort nadien was ook het parket daar dat dadelijk toegesneld kwam, vergezeld van V. Het lijk werd nu gansch blootgelegd en men ontwaarde op 't eerste gezicht dadelijk dat het hoofd aan de linkerzij met geweerschoten verbrijzeld was. Het parket bracht V. bij het lijk en deze begon met lulde stem te roepen, dat hij durfde zweren onschuldig te zijn. Rampzalig huishouden. Een bloedig drama, dat drie slachtoffers heeft gemaakt bracht Zaterdag de Hoogstraat te Brussel in opschudding. Ongeveer acht weken geleden verliet vrouw L.de slechte behandeling van haar man, een dronkaard van de ergste soort, moede, de echtelijke woning en betrok een kamertje in de V lkstraat. Zaterdagavond omstreeks half elf, waren vrouw L.vergezeld van hare zuster, de echtgenoote Demeyer en vrouw De- bruyeker, in de Hoogstraat, toen eens klaps L. voor de drie vrouwen stond en aan zijne echtgenoote vroeg, hem te vergezellen. Zij weigerde, en om den twist te voorkomen, snelde zij met hare gezellinnen de danszaal „La belle vue' binnen. Maar ook de dronken man kwam in de zaal en wilde met geweld met zijn vrouw daèsen. De vrouwen verlieten toen in allerijl de zaal, doch op den hoek der Hoogstraat en Valkstraat voelde vrouw L. zich eensklaps aangegrepen. Zich omwendende, zag ze haren man, die een zakmes getrokken had en haar daarmee een steek in de rechterzijde en vervolgens een aantal andere steken in de borst toebracht. Hoewel veel bloed verliezende, had de vrouw nog de kracht naar hare woning te vluchten, doch haar beul achtervolgde de ongelukkige en stak haar opnieuw met razende woestheid. Na ook steken te hebben toegebracht aan zijne schoonzuster en aan de echt genoote Debruycker, nam de dader de vlucht. De drie gekwetsten werden in allerijl naar het Sint-Pietersgasthuis gebracht en aldaar verbonden. Even na middernacht is de dader zich gevangen komen geven het politiekantoor der Priemstraat. Zondagmorgen is hij naar de gevangenis overgebracht, terwijl het parket het St.- Pietersgasthuis heeft bezocht, ter instel ling van het onderzoek. Een verzuurtDe Haarl. Crt. ont ving een schrijven waarin een krasse beschuldiging aan het adres van den Voogdijraad wordt geuit. Deze Raad zou hebben verzuimd aan de ouders kennis te geven van het over lijden van een jongen, die onder voogdij was gesteld en de moeder zou van dit overlijden slechts bij toeval kennis heb ben gekregen, doordat zij dien zoon een pakje toezond en dat terugkreeg van het Zuilen. in

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5