Tweede Blad. "'binnenland" Abonneert II op' dit Provinciaal Nieuws I s"™tJ)(bij NUMMER 82. DONDERDAG 10 OCTOBER 1912. 35e JAARGANG. De Paus en de vakver eenigingskivestie. Wij lezen in de N. KerkrCrtbet orgaan van dr. Poels Uit zeer betrouwbare bron vernamen we dezer dagen, dat niet minder dan 24 van de 25 Duitsche bisschoppen aan den Paus als hun wensch te kennen hadden gegeven, dat -Zijne Heiligheid de Christelijke vakorganisatie mocht goedkeuren. Ook Mgr. Kopp, de kardinaal-aarts bisschop van Breslau, zou zich, met het oog op de bestaande toestanden bij de zen zoo goed als algemeenen wensch van het Duitsche Episcopaat hebben aange sloten en alleen Mgr. Korum van Trier zou een afwijkend advies naar Rome hebben gezonden. Samenwerking der Vrijzinnigen- Naar wij onlangs gemeld hebben, is door de hoofdbesturen der drie vrijzin nige partijen een commissie benoemd welke overleg voert over een eventueele samenwerking der vrijzinnigen bij de verkiezing in 1913. We kunnen thans mededeelen, dat in die commissie zitting hebben: Voor de Liberale Unie, de voorzitter mr. H. Goeman Borgesius en de secre- tatis, de heer A. Roodhuyzen. Voor den Vrijzinnig Democratischen Bond de voorzitter, de heer H. Snijders, de secretaris de heer W. O. A. Koster en de voorzitter der Kamerfractie mr. H. L. Drucker. Voor den Bond van Vrij-Liberalen, de voorzitter mr. N. Tydeman Jr-, de secretaris de heer F. J. W. Drion. Er is kans, dat de commissie nog wordt uitgebreid. (Tel.) Goederendi enst. Naar de 's H. Ct. verneemt zijn de spoorwegen* in ons land voornemens in navolging van Duitschland het kaarten- systeem in te voeren en de geleidebrleven af te schaffen. De vrachtbrief dient dan tevens als geleidebrief en daarop worden de noodige gegevens ingevuld. Verzet Regeeringstelegram uit Oost-Indië van 6 dezer >In Sekedan ontstond gewapend verzet van de Moealang. Dajaks. Aan de zijde der Dajaks vielen 10 dooden.< In-treurig. Onderstaand berichtje knipten wij hit een der bladen van gisteren Zaterdagavond had een dertienjarig meisje te Rotterdam, J. M. S. genaamd, zich in een winkel schuldig gemaakt aan een kleinen diefstal. Toen zij door haar vader daarover werd berispt, liep zij naar diens schrijfbureau, nam daaruit een geladen revolver en schoot zich door het hoofd. Het meisje werd daarop naar het Zie kenhuis gebracht en is kort daarop al daar overleden. Is het niet in-treurig, dat zulke feiten plaats grijpen in de eeuw, die genoemd wordt, "de eeuw van het kind 1" Is het niet de hoógmoed, de groote kwaal van dezen tijd, die de onderda nigheid van het kind zijn ouders en aan zijne oversten, die rangen en standen in de maatschappij wil wegdoezelen, die de oorzaak is van zulke vreeslijke dra ma's - O.B. De verkiezingen in 1913. Men schrijft aan de »Rott.» Naar ons olficieus medeegedeeld werd, moet de heer H. Pollema, lid der Tweede Kamer voor het district Gorin- chem, voomemeus zijn zich in 1913 niet herkiesbaar te stellen. Mr. G W. Sannes, thans te Almelo, benoemd griffier bij den Raad van be roep voor Ongevallenverzekering te Groningen, is door de S. D. A. P. aldaar in combinatie met de plaatselijke af- deeling te Kostverloren officieel candi- daat gesteld voor het district Groningen voor de kamerverkiezingen in 1913. Bij het Bestuur der S. D. A. P. aldaar, is een schrijven van mr. Sannes inge komen, met de mededeellng, dat hij deze candidatuur heeft aanvaard. De heer Sannes zal zich binnen enkele weken te Groningen vestigen. De heer K. ter Laan, heeft aan de districtsfederatie Hoogezand der S. D. A. P. bericht, dat hij voor de hem voor dit district aangeboden candidatuur bedankt. Waalwijk 9 Oct. '1912. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en c v e n goedkoop kunt vinden. Benoeming. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leewarden, ter standplaats de gemeente Leeuwarden, W. Wachter, candidaat- notaris te Doetinchem. Jos Groenen in Wiesbaden. Het >Wiesbader Bade-Blatt,® schrijft over eene matinée in 't bekende Kurhaus aldaar Het kur-comité, dat alles in 't werk stelt om de bezoekers van 't kurhaus 't nieuwste aan te bieden, gaf ditmaal als >nieuwste« een en ander uit Grootmoe ders jeugd >eene muzikale uitvoering in een duitsch tehuis voor 100 jaren De uitvoerenden warenmejuffrouw Hilda Saldern, Thekla Ruoft en de heer Jos Groenen (zang), met mejuffrouw Roos (piano). Het aangekondigde orlgineele programma, alleen gewijd aan de oude meesters der duitsche toonkunst en hun tijd, zag men met spanning tegemoet. In oud-deftig costuum verscheen eerst op het open, maar zeer stijlvol en voor naam ingericht concert-podium, mejuf frouw Roos, die in beteekenlsvolle en welgekozen woorden 't doel van deze uitvoering uiteenzette, n.l. de herleving der duitsche muziek, speciaal goede kamermuziek. Daarop volgde als inleiding een uitstekend voorgedragen >Rondo« voor plano (mejuffr. Roos) van Philip Emanuel Bach (1714- 1788) een zoon van den grooten Joh. Seb. Bach. Daarna verschenen wederom in ouderwetsch kostuum de drie andere kunstenaars, de dames Hilda Saldern (sopraan) Thekla Ruoff (alt) en de heer Groenen (Bariton). Deze zang-kunstenaars in 't bezit van voortreffelijk geschoold en schoon stern- materiaal lieten nu, deels in soli of duetten en terzetten, de op het rijke programma vermelde schoone, nu ernstige, dan naieve of humoristische muzikale paarlen van dezen eerwaardlgen tijd aan de ooren van de aandachtige toehoorders voorbij trekken en wat zoo menige moderne compositie niet vermag, déze kleine natuurlijke wijzen en liedjes, bewerkten een volkomen begeestering van het pu bliek. De talrijke toehoorders de groote kurzaal was dicht bezet toonden zich en terecht reusachtig ge neigd tot luiden bijval. De verschillende stukken van het groote programma von den dan ook eene vooi treffelijke vertolking. Historisch volkomen juist, geheel ver zorgd in preciese uitvoering, werk'en zij in hun genialen eenvoud als een merkwaardig stuk uit een deel der duitsche muziekgeschiedenis. De kun stenaars, die zich inwerken in zulk een geestespioduct en het echte en oorspron kelijke idee der scheppers zoo weten weer te geven, hebben ongetwijfeld zeer groote verdiensten, leenen zich tot op- bouwenden arbeid in zeer hoogen graad, en verdienen dat men hun streven ten zeerste bevordert en begunstigt. De verschillende soli, duo's en terzetten, zoowel als de voorbeeldige, beteekenis- volle piano-begeleiding waren uitmuntend Ieder der vier kunstenaars had een even groot aandeel in het schitterend verloop van dit concert- De on vei deelde lof en de spontane bijval van het zeer talrijke pu bliek was het beste bewijs, dat het uit stekend in den smaak was gevallen en men kon aan 't slot niet beter doen dan den wensch uitspreken, dat het kür-co- mité deze eigenaardige hoogstaande uitvoering, zal laten hei halen. Wij vernemen nader nog dat de heer Jos Groenen door het kur-comité voor eenige concerten in 't kurhaus te Wiesbaden, waar de beste musici der we reld dikwerf verschijnen, is gëengageerd. Gevonden voonverjen. Er is gevonden een zilveren dames horloge. Inlichtingen te bekomen bij den chef van politie alhier. W. V. V. Waalwijk Vooruit. Onder begunstiging van prachtig weer, doch slechts bijgewoond door weinig pub'iek, hadden Zondag j.l. de aange kondigde wedstrijden W. V. II-Alexander en W. V. I-B. V. C plaats. W. V. II kon het niet tot een overwinning bren gen en verloor met 2 1. Het le deed beter werk en klopte B. V. C. met 40. I)e geel-zwarten vertoonden uitstekend spel en verwachten wij van dit elftal nog veel goeds. De center-voorplaats werd door een invaller bezet, maar deze bleek zeer goed voor zijn taak berekend te zijn en heeft W. V. in dezen speler bepaald een aanwinst. Zondag a.s. doet W. V. hare intrede in den Nederlandschen Voetbal Boud, met een wedstrijd tegen Willem II op het terrein alhier. Na al het vriendschap pelijk gedoe is een competitiewedstrijd hoogst welkom, want die gaat toch bo ven alle andere kampen T. V. V. behaalde Zondag j.l. reeds haar eerste overwinning voor de Zuide lijke 3e klasse en wel op Wilhelmina III, die met 31 onderging. Zouden we Zondag ook de le over winning van W. V. kunnen noteeren Fruitdievin. Dat sommige dieven brutaal te werk kunnen gaan, bleek dezer dagen toen zij bij een onzer ingezetenen in den tuin waren binnengedrongen om een noten boom vaa zijn last te ontdoen. Zij traden daarbij zeer brutaal op en hadden zelfs een kruiwagen met zak bij zich om hun buit te vervoeren. Vermeld dient hierbij nog te worden, dat zooiets midden op den dag geschiedde, 't Is brutaal. Ongeval. Verleden Zondag had in de Burge meester van der Klokkenlaan, vlak bij het voetbalterrein, een ernstig ongeval plaats. Terwijl de 74-jarige Henri de Vis ser aan 't wandelen was, werd hij doordat hij verkeerd uitweek, door 'n voorbijrijden den motorfietser aangereden, waardoor hij kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. Behulpzame handen droegen hem in de tent der voetbalvereniging, alwaar Dr. van Gils, die op het terrein aan wezig was, constateerde dat behalve de zware kneuzingen die V. aan zijn hand had opgeloopen, ook zijn been gebroken was. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij per brancard naar het gasthuis vervoerd. Maandagmorgen is zijn been door dr. Sweens gezet Gisterenmiddag viel J. P., lood gieter bij den heer C. M., terwijl hij bezig was eenige werkzaamheden te verrichten op het dak van een huis, vroeger bewoond geweest door den heer Oliviers in de Stationstraat, daarvan af. Aanvankelijk meende hij geen letsel te hebben bekomen, doch later begon hij over inwendige pijn te klagen. Adelberg. De bekende Louis v. Adelberg, de man der reclame, maakt deze ook op alle mogelijke wijzen dan door eene uitste kend gevonden advertentie, dan weer door een pakkend biljet, en nu doet hij dat op de allerbeste wijze, n.l. de mo derne inrichting zijner zaak. Een mooie pui is aangebracht met twee prachtige, groote vitrines. Alles is 's avonds mag- nifique verlicht. De huidige etalage van Parijzer en Weener dameshoeden, komt nu oneindig veel beter uit en zal met de tal van andere artikelen, die Adelberg verkoopt, nog meer den stroom van koopers naar dit magazijn trekken. Dit wenschen wij den ondernemenden zakenman gaarne toe- Leeraren aan handelscursussen der Hanze. Gisteren-namiddag te 3 ure had in hotel Central te 's Bosch de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats van leeraren aan handelscursussen der Hanze. Tegenwoordig waren tevens de heeren M. v. Hout, lid der Provinciale Staten, Johan Schoenmakers te Geertruidenberg, den ZeerEerw. ZeerGel. heer Dr. v. Beur den en den WelEerw. heei G.oorts, con rector der Bisschoppelijke Kweekschool. De voorzitter, de heer H. A. Bonsel alhier, deelde mede, dat twee belang rijke onderwerpen op de agenda voor kwamen n.l. a. de exameneischen voor het a.s. jaar b. bespreking van het voorbereidend vakonderwijs in verband met het rapport der staatscommissie inzake aaneenscha keling van het lager en middelbaar on derwijs. Besloten werd le. Als exameneischen voor 1913 te stellen Boekhouden, Handelsrekenen, Rekening-courant, Nederl. taal, Nederl. correspondentie, Handelsaardrijkskunde, Gildewezen en Coöperatie. 2e. Bij de regeering stappen te doen om 3 jarige Handelscursussen in het leven te roepen waardoor dan eenigszins het herhaliogsonderwijs wordt geleid in de banen van het handelsonderwijs. Met algemeene stemmen werd de heer H. A. Bonsel, aftredend voorzitter, weer tot voorzitter der vereeniging gekozen. De St. Vincentius-vereeniging in het Bisdom Den Bosch. Uit de statistieken over het jaar 1911, die thans gepubliceerd worden, blijkt dat er in dat jaar in het bisdom Den Bosch 55 conferentiën waren met 867 werkende leden. Er werden in dat jaar 1458 behoef- tige gezinnen bezocht en ondersteund. De ontvangsten bedroegen f 142.569, de uit gaven f 122.273. Goedkoope schoenen. Het zal den lezer wel zijn opgevallen dat de laatste weken in het nummer van Woensdag en Zaterdag voorkomt eene advertentie aansporende tot het dragen van beter schoenwerk.' Dat deze aan sporing niet overbodig is zal eenieder blijken die in de zoogenaamde volks winkels, bazars en dergelijke eens een kijk je neemt wat daar zooal aan het publiek wordt verkocht. Schoenen van 3.50 3.75 4.gulden zijn schering en inslag. en Laten we eens de moeite nemen te onderzoeken hoe dergelijk schoenwerk wordt samengsteld, Het bovenleer be staat meestal uit minderwaardig geiten leer dat hoogstens voor voering geschikt is, terwijl voor binnenzoolen zoogenaamd kunstleder (iu werkelijkheid papier) wordt gebruikt. Voor de zooien neemt men de croüte of split der huid. Deze croute is de onderste laag ofwel de vleeschzijde der huid, is los en poreus en heeft na tuurlijk weinigweerstandsvermogen. Door zijne poreusheid neemt een croütezool gretig water op zoodat de drager van zulk schoenwerk voortdurend natte voeten heeft. Dat zulks zeer nadeelig is voor dt gezondheid behoeft geen nader betoog en ieder nadenkend per soon zal zich wel wachten willens en wetens zijne gezondheid te benadeelen. Het groote publiek, de massa werk lieden, kleinere ambtenaren en dergelijke laten zich echter nog steeds verleiden van deze schijnbaar goedkoope aanbie dingen gebruik te maken. Zij verliezen uit het oog dat goedkoop is duurkoop en indien zij zich de moeite willen ge- Toosten en eens nauwkeurig op te letten zullen zij tot de conclusie komen dat het voordeeliger is iets meer voor een paar goede schoenen uit te geven dan maar steeds prullen van 3.50 tot 4.— gld. te koopen. Meer nog bij het koopen van schoenen voor kinderen dan voor volwassenen komt deze koopjesjager ij te voorschijn. Schoenen voor kinderen vinden de moeders altijd te duur, daarbij vergetende dat juist kinderen de beste en sterkste schoenen noodig hebben. Kinderen zijn altijd geneigd om door plassen en slijk te baggeren en beseft gij ouders het gevaar voor de gezond heid uwer kinderen wanneer deze met natte voeten op school zitten In het buitenland met name Engeland is niet alleen door medici van naam doch ook door verschillende plaatselijke besturen tegen dit gevaar gewaarschuwd. Dring er daarom bij uwen winkelier op aan dat hij uw schoenen levert gemaakt van goed zuiver leder, maar weest dan ook bereid daarvoor een behoorlijken prijs te betalen. Het publiek heeft het in zijn macht knoeierijen tegen te gaan, en nu de huiden en lederprijzen eene ongeken de hoogte hebben bereikt is de verlei ding om kunstleder, papier te gebruiken en te verkoopen, voor sommige winke liers en schoenfabrikanten zwaar. Men zij dus gewaarschuwd. BAARDWIJK. De heer H. D. alhier kwam Zaterdagavond per motor van 's Bosch toen hij aan den overweg Vlijmen-Nieuw- kuik een karretje tegen kwam dat om welke reden dan ook, verkeerd uitweek. Het gevolg hiervan was dat de heer D. tegen het voertuig terecht kwam en tegen den grond werd geslirgerd. Bewusteloos werd hij opgenomen en zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp verstrekt. Liet het geval zich in den beginne zeer ernstig aanzien, later bleek dat van inwendige kneuzing geen sprake was, een paar wonden aan hoofd en arm zijn 't gevolg van dit ongeval Tal van berichten in de bladen hebban deze gebeurtenis zeer overdreven. BAARDWIJK. Zaterdagavond had de Liedertafel een huiselijk feestje, bij welke gelegenheid h€t feit herdacht werd, dat de heer L. Van Cromvoirt, thans woonachtig te Kaatsheuvel, 25 jaren directeur der ver eeniging is. Namens de Liedertafel bood de voorzitter onder eene hartelijke toespraak den jubilaris een gouden lorgnet aan. In zijn antwoord drukte de directeur bij zijn dank uit, dat, al moge bij iets voor de Liedertafel zijn geweest, dit geen goeden uitslag zou gegeven hebben, als de leden niet met ijver hadden meegewerkt. De lof, hem toegezwaaid, behoorde, zoo zei hij, aan de leden. Met een „Hij leve lang eindigde deze plechtigheid, die gevolgd werd door een keurig vischmaal, waarvoor eer toekomt aan de kok. fieu werkman van de stoomtimmer- fabriek van den heer Ragetlie geraakte met zijn hand tusschen de fraismachine, waardoor drie vingers bijna werden afgesneden. De werkman blijft nochtans zijn werk doen. Die is ook niet kleinzeerig. VLIJMEN. Zaterdagavoud hield de man- denmakerspatroonsvereeniging alhier eene vergadering in het café van Mej. Wed. van Talier. Deze vergadering was o.m. be legd om eene klacht te onderzoeken tegen een der leden ingebracht, welk lid in strijd met de overeenkomst, welke tusschen de patroons bestaat, een knecht had aangeno men, die pas uit den militairen dieDst met groot verlof gekomen niet den dienst bij zijn ouden baas met 14 dagen had opge zegd. Naar wij hoorden is voor dergelijke gevallen in de loekomst de genoemde over eenkomst gewijzigd en de schuldige patroon niet als een onreine uitgeworpen. Maandagmorgen bevond een land bouwer uit eene andere gemeente zich met paard en veulen op den provincialen weg nabij de Heistraat toen de tram hem ach terop kwam rijden en de paarden door den schiik bevangen aan het steigeren raakten. De geleider kon de diereu niet meester blijven, werd tegen de grond geworpen, zoodat hij rakelings langs den tram kwam te liggen terwyl zijne beide viervoeters voor de tram uit draafden. Wonder boven w der liep dit ongeval zeer gunstig af. Ou deerd stond de landbouwer op, de-paar werden al spoedig in hunne, vlucht opgev gen en de tram kon lustig iluitende weg vervolgen. SPRANG. De Unie-collecte Zondag in de Gereformeerde Kerk alhier gehoud heeft f 6,50 opgebracht. Het zal 13 October a.s. 25 ja zijn geleden dat de Gereformeerde K alhier tot openbaring is gekomen en ambten zijn ingesteld. CAPELLE. De sinds een paar maarn opgerichte Zondagsschool mag zich in voorspoedigen groei verheugen. Het aai kinderen, dat 's Zondags de school bezo heeft de twee honderd reeds oversclued Heden kwam een zekere D. S. all bij het nazien var. zijn uitstaande f ai! tot de ontdekking dat deze door kwat willenden gelicht en daarna totaal a waren gesneden. Bepaald een laffe streek. November aaustaande zal aau de o\ leerlingen gelegenheid gegeven worden het bezoeken van de herhalingsschool. J» mor dat tot nu toe zoo weinig besef liebl van de waarde dat dit later onderwijs lie 'tis te hopen, dat het aantal deelneir dit jaar eens groot mag zijn. Dezer dagen geraakte de bakker bij het omdraaien met paard en kar water. Daar hij tamelijk ver van de hui: was, duurde het geruimen tijd voor h kwam opdagen. Bij het uitspannen van hit schoot een der helpers nog in de vai zoodat deze er nog slechter afkwam O., daar de laatste met een klein uur v traging zijn reis kon vervolgen. WASPIK. Zondag 1.1. speelde het tw de elftal van Brabantia alhier een ma tegen Constanlia van §prang. Stand 74 in 't voordeel van Braban Zondag reeds zeer vroeg waren 1 strooibilletten verspreid „Aan de uitgehi gerden le Waspik." De colporteur was 1 te zien, maar de billelten lagen hier Jaar in hoopjes op den weg. Naar aanl diüg van de zeer lage looneu, die hier 0 't algemeen nog verdiend werden, speci in de schoenindustrie, wekte het biljet arbeiders op „het slavenjuk af te schuddt en zich aan te sluiten bij de S.D.A.P. Onze arbeiders zullen zich voorzeker r lalen lokken door 'i gefluit van dezen gelaar RAAMSDONKSVEER. Bij het afstel van een voetzoeker op het j.l. Dondert te Geertruidenberg gehouden feest kreeg 8-jarige J. B. alhier enkele vonken in oog, waai door dit z66 opzwol, dat Dr. Q rijns medische hulp moest verleenen. De kermis is in vollen gang. I circus Roberti en de schouwburg van t heer Bakker trekken veel menschen. drukte is niet zoo groot als andere jar Van vechtpartijen hoorden we tot nu niets. GEERTRUIDENBERG. Zondag spee de alhier geves igde voetbalclub „Exelsit een friendly match tegen „Hercules" Oosterhout. Hercules won den strijd 1 42. Stand bij rust 21 voor Oosterho De uitslag van den etalage-wedstr gehouden bij de burgemeesterfeesten alb is als volgt ♦le prijs Firma C. L. Scherp. 2e prijs Van Kemmeren, 8e prijs Firma Dupont-van Laarhoven. 4e prijs Joh. van Alphen. 5e prije Firma de Wed. de Bar. De prijzen uitgeloofd voor deeluem aan den optocht, vielen tan deel aan 1 Maria-vereeniging. 4 Klompenmakerij. 6 (b* Maandagavond werden alhier de eer lessen gegeven van den handelseursus, u eaande van de vereeniging „De Hanzi Tot leeraren ziju herbenoemd de heer J. Esbach v:.n Prinsenhage en L. Rutg te Geertruidenberg. Naar wij vernemen zal Woensda avond half 8 alhier een hioscoop-vgor»telli in de openlucht plaats hebben. Zijn goed ingelicht, dan gaat deze uit van d burgemeester, de'i WelEdelachtb. heer A H. J. C. M. Allard. DUS8EN-HANK. Heden werd alh ten raadbuize aanbesteed de levering kolen ten behoeve der gemeente. Aan den eenigen inschrijver den h( Oberholzer van Geertruidenberg werd levering gegund A f 1,— per mud de kach kolen en f 1 60 per mud de anthracit. ZALT-BOMMEL. De typografen-staki bij de firma Van de Garde Co., alhl is gisteren opgeheven. Van het ontslag personeel wordt niemand teruggeDomt Door bemiddeling van den Ned. Bond v Boekdrukkerspatreons zullen de ontslagen elders geplaatst worden. De Btakiüg heeft vier maanden gedaui EINDHOVEN. De gemeenteraad he Zaterdagavond na besprekingen in geheii zitting met algemeene stemmen een mo van afkeuricg aangenomen over het optred van twee politieagenten alhier tegen d burgemeester, als hoofd der politie. cho van hei Zuiden 2651 W. B.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5