[Vummer 88 Zondag 18 October 1912 35e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoonlielen Van Houten's Cacao Eerste Blad. Gemeenteiaadsvergadeiingen, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen A\o@eIers geeft uus kinderen dagelijks Pit. Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. A b o n n e tn e n ts p r ij per 8 maanden f 0 "5. Franco per po»t door het geheele rijk f 0.80. Hrieven, ingezonden otukVev gelden eca., franco te zenden »an den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. Advertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing v&n een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank cck; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken gecjt dat maar te bedenken is. den terwijl u durfde te beweren dat hij hem slechts 3 maanden had gehouden. Van Engelen. Maar u zei van 5. Voorzitter. Wij zullen van die 5 een 4 maken. Hierna worden de notulengoedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 7 October, des avonds ten 6Vi uur. Voorzitter de Edelachtb. heer G. R. van der Ven. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den ambtenaar ter secretarie voorgelezen. A. Mommersteeg. Ik heb een aanmer king naar aanleiding van de verpachting in het Ven. Er is toch besloten dat elke vijf perceelen van Blok II in het Ven f75 op zou moeten brengen en niet het heele blok f150. Voorzitter. Er is besloten dat I tot IV van Blok II f150 en 610 van III, IV, V en VI f75 moesten opbrengen. A. Mommersteeg. Er is besloten dat 1 tot 5 f75 en 6—10 f75 moest op brengen. U heb 2 massa's gecombineerd. De Voorzitter leest hierna het in deze zaken genomen besluit voor, waarna de heeren Zvvaans en van Helvoirt zeggen dat overeenkomstig het besluit van den raad is gehandeld. Mommersteeg. Ik kan abuis hebben doch ik heb het zoo verstaan. Ik weet niet hoe de andere leden er over denkec. Voorzitter. Zooals besloten is, is ook het voorstel van B. en W. geweest. Trouwens er kan toch niets meer aan worden gedaan, 't is verpacht. Mommersteeg. 't Is een aardige ver kaveling zoo, afin, 't Is mij goed hoor. Voorzitter. De raad heeft juist besloten zooals het voorstel van B. en W. is geweest. Van Engelen De Voorzitter heeft een vorige keer gezegd dat Vuchts de stier 5 maanden heeft gehoudeD. Voorzitter Ik heb het nagekeken, hij is verplicht geweest de stier van 15 Nov. tot 15 Maart le houden. Hij heeft hem dus slechts 4 maanden behoeven te hou- 1. Ingekomen Stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de geldleening groot f 5000. Voorzitter. Ged. Staten hebben hierbij een schrijven gedaan waarin zij te kennen geven dat het voortaan niet opgaat om de tekorten van een opbrengst van lan derijen door een geldleening te dekken. Als de lage opbrengst stationair blijkt te zijn moet op de begrooting de Op brengst van de landerijen lager worden geraamd en het tekort door een belasting worden aangevuld, zoo is de bedoeling van Ged- Staten. b. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende mededeeling dat tot leden van het college van Zetters zijn herbenoemd de heeren A. F. Mommer steeg en P. van Stokkum. c. Een schrijven van H. Vuchts, hou dende mededeeling dat hij verplicht is geweest een stier te houden vanaf 15 Nov. tot 15 Maart en dat hij deze ver plichting ook strikt heeft opge/olgd, dat hij zelfs twee goedgekeurde stieren heeft gehouden waarvan hij er ééD een paar dagen voor den datum heeft verkocht en den ander eerst eenigen tijd na dien datum. Dat de verklaring van het lid van Engelen op zijn minst genomen on waar is. Hij protesteert dan ook tegen het gezegde van Van Engelen en zegt dat Van Engelen onwaarheid heeft ge sproken. Voorzitter. Ik stel voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Mommersteeg. Ik heb toch ook ver nomen dat hij niet voluit aan zijn ver plichtingen heeft voldaan. Voorzitter. Straks, na afloop van de agenda, wanneer ik het schrijven van de koopers zal voorlezen, zal ik u gelegen heid geven hierover te spreken. d. Schrijven van L. v. d. Ven, wonende op den Konijnberg, houdende verzoek om een strookje grond, waarop hij een huisje heeft gebouwd en dat door ver jaring aan hem is overgegaan, te willen overschrijven alsmede om de ten Oosten en Westen van zijn huis gelegen grond aan hem te willen verkoopen. Voorzitter. Ik stel voor dit adres in handen te stellen van B. en W. die dan in een volgende vergadering advies zullen uitbrengen. Aldus wordt besloten. 2. Benoeming van 3 leden der com missie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van de heeren J. D. v. d. Linden, P. J. van Hout en P. van Heesbeen. De aftredende leden worden allen her kozen. 3. Wijziging begrooting. Voorzitter. Doordat de polderlasten van het groot waterschap aanmerkelijk zijn verhoogd is deze posttelaaggeraamd. Ik stel voor dezen post met f75tever- hoogen en deze uitgaaf te dekken door vermindering van den post kosten van verhoogingea en verhuringen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 4. Aangehouden verzoek van A. Houet om verhooging der bijdrage voor de langere openstelling van het telefoon kantoor met voorstel van B. en W. Voorzitter. Uit het onderzoek is ons gebleken dat gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus 600 telegrammen zijn verhandeld en250te!efoongesprekken zijn gevoerd. B. en W. achten het der halve billijk om de vergoeding op f 40 te brengen Zwaans. Hoeveel heeft hij vroeger gehad. Voorzitter. Eerst f40, toen f20 en daarna f 30. Bij acclamatie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening van f1500 voor den aanleg van bandhout. Voorzitter. In verband met de na de laatste vergadering gehouden officieuse bespreking over de financien der gemeente stellen B. en W. voor f 1500 te leenen tegen eene rente van hoogstens 4'/4 °/o en eene jaarlijksche aflossing van f 1400. De bewerking van no. 1 van Blok II in het Ven is geraamd op f125. f 100 voor den aanleg van bandhout en tot bewerking van no. 1 van Blok II in het Ven voor verschillende proefvelden. De Blessensche dammen zijn nog groot 3.33 H.A. waarvan de bewerking met inbegrip van stekhout is geraamd op f125. B. en W. zouden tevens gaarne in bandhout zien gelegd het buitendijks gelegen ge deelte van het Dorpsstraatje. Op een gedeelte is door den aannemer van het werk reeds klei gebracht, zoodat hier de banden zoo maar behoeven te worden gestoken. De bewerking van het andere gedeelte met inbegrip van stekhout in geraamd op f 185, zoodat totaal zou moeten worden verwerkt f 1700, waarvoor dan wederom 4 H.A. bandhout zijn aan gelegd en 1 H. A. in het Ven is bewerkt Volgens schatting zullen de kosten a f1600 van de 4 H.A. bandhout in 1915 reeds zijn terug ontvangen. De banden behoeven dan het tweede en het derde jaar slechts f 200 per H A. op te brengen. Verder zegt de Voorzitter, dat door de wethouders Boom en Van Buul de perceelen 15, 16 en 17 van de zooislagen zijn onderzocht. De perceelen 15 en 17 zijn ongeschikt gebleken, doch perceel 16 is zeer goed voor bandhout Op voorstel van den heer Mommersteeg ge daan op de verpachting zijn deze per ceelen opgehouden. De verwerking van no. 16 kost echter iets duurder, ongeveer 4 cent per Meter. Zwaans. Ik zou met de zooislagen maar eens wachten tot een volgend jaar dan kunnen wij weer eens zien. Mommersteeg. Ik zou eerst maar eens wachten om te zien hoe het hout op de Biessersche dammen zal groeien. \Vat hebben die opgebracht als hooiland. Voorzitter. Van 19051911 heeft het f1960 opgebracht is zoo wat f58 per H. A. en de zooislagen f40. Van Engelen. U hebt daarbij gerekend het nagras doch dat wordt niet verpacht, dat wordt geweid. Voorzitter. Of men zoo of zoo gaat rekenen, dat blijft allemaal hetzelfde. Ik zou adviseereo om de banden op het beste land te pooten, de bewerking kost hetzelfde en het succes is dan verzekerd Mommersteeg. De Biessersche dammen zijn geschikt voor gras. Voorzitter. Ik heb de lijst over ver schillende jaren genomen. Dit jaar heb ik er niet bijgenomen omdat dit niet ging wijl het land gedeeltelijk reeds om gewerkt was. Mommersteeg. Dat is de opbrengst ongerekend het nagras. Ik beschouw dit even zoo'n goed land als de Havenbun ders en ik beweer ook dat de zooislagen even geschikt zijn. Ik zou niet zoo on genoopt tot aanleg van banden overgaan. Ik zou eerst meer resultaten moeten weten. Ik zou eerst meer moeten weten van de Wielkamp, wat het gekost heeft van aanleg en schoonhouden enz. Ik zou nog maar eens een jaar wachten om zooveel bandhout aan te leggen. Voorzitter. Wat hebt u dan liever dat Ged. Staten de begrooting terugzenden met de opmerking, dat zij den post hooilanden in verband met de opbrengst der laatste 3 jaren te hoog geraamd achten, en deze lager willen zien geraamd met een post voor hoofdelijken omslag, of dat B. en W. trachten door deD aanleg van bandhout den financieelen toestand te redden en Ged. Staten met het inzenden van het besluit voor aanleg van bandhout te verzoeken de begrooling alsnog te willen goedkeuren. Het is ge heel onnoodig weer een jaar te wachten zoo blijven we ten slotte wachten. De wielkampen en Biessersche dammen is best zwaar land, hetgeen het vorig jaar door u en het lid van Heesbeen ter plaatse zelf is bevestigd en zeer geschikt voor bandhout. We kunnen aan devele banden die u zelf en meerdere lui be zitten wel zien dat ze er beslist best zullen groeien. Kijkt u maar in de Mui- zekes van het lid van Heesbeen dezelfde grond als de Biessersche dammen, daar groeien ze buitengewoon. Mommersteeg. Of wij wat eerder of later een bankroet hebben is juist eender. Voorzitter. U én mijnheer Van Hees been leggen toch ook veel bandhout aan en waarom zouden v/ij het dan niet doen op land dat bekend staat dat bandhout er uitstekend wast. En nu we hierdoor de financien kun nen redden nu gaat u weer zeggen, neen, daar moet mee gewacht worden toch als kool Mommersteeg. Ik ben bang voor de dure exploitatie. Voorzitter. Ik durf ze nu reeds al wel voor f 1600 te koopen dus dat is zoowat ieder jaar f 200 voor de bunder. Mommersteeg. Daar gaat een boel vanaf ook. Het onderhoud kost veel. Voorzitter. Wijst u mij dan een andere weg aan om den financieelen toe stand te redden. Mommersteeg. Ja, dat weet ik niet, zoo zuinig mogelijk zijn Banden zou ik niet te veel Ineens in cultuur brengen. Voorzitter. En in Empel, Schijndel en' Best dan, daar leggen de gemeenten op groote schaal toch ook banden aan en wij zitten hier in 't hartje, van de industrie waar ze nog meer opbrengen, en hier zou men er dan nog niet toe overgaan, terwijl er nog wel als 't ware de zekerheid bestaat dat we er den finan cieelen toestand mee redden en een Hoofd. Omslag weren. Van Heivoort. Ik meen dat er eerst gezegd is dat die perceelen op de zooi slagen f 35 op zouden brengen. De heer Boom zegt dat niet billijk is om de perceelen 15, 16 en 17 niet te verpachten aan die menschen die ze altijd gehad hebben. De menschen die het meeste lof verdienen voor de ver betering van de landerijen krijgen geen gelegenheid om die perceelen overge schreven te krijgen. De heer Mommersteeg zegt dat het perceel van M. van Gleisbergen beter is geworden doch dat de andere per* ceelen veel slechter zijn dan vroeger. 80 roeden is daar geschikt voor bandhout. En waarom De banden groeien daar tot een volgend jaar. Voorzitter. Waarom moeten wij die menschen nu onaangenaam zijn. Mommersteeg. Wij behoeven die menschen niet onaangenaam te zijn, maar ik zou het doen cmdat daar het meest te verdienen is, al worden de kosten nu wat hooger opgegeven. Voorzitter. De Wethouders en de op zichter zeggen dat het niet zoo goed is, en 15 en 17 zelfs slecht. Mommersteeg. En ik blijf er bij dat die 80 roede goed zijn. Voorzitter. Geeft perceel 15 en 17 aan die menschen en laten wij 16 dan zelf houden. Mommersteeg. Ik zou alles zelf houden. Voorzitter. 't Is toch de billijkste weg. Waarom hebben de andere men schen het overgeschreven gekregen en moeten er juist deze worden uitgepikt. Mommersteeg. Ik pik niets uit. Alle menschen zijn me even na, maar Ik zeg me gevoelen. Ik kom hier voor de be langen van de gemeente uit. Maar dat andere raadsleden dan be slissen en voor de rest doet het zelf maar. De heer Boom zegt dat als den heer Mommersteeg beter had uitgekeken die percee'en er niet tusschenuit zouden zijn gebleven. Mommersteeg. Ik heb goed uit mijn oogen gekeken en juist daarom zou ik het zelf houden. Voorzitter, 't Schijnt dat U geen reden wil verstaan. Wij zeggen laten we perceel 16 houden doch de perceelen 15 en 17, wat bar zand is overschrijven. Mommersteeg. U sprak van banden daar aanleggen, maar ik zeg u dat dit gevaarlijk is want als er maar een koe in komt geloopeo, dan is alles bedorven, dat van Heesbeen maar spreekt. Boom. Die opmerking is nu al heel erg vaag en houdt beslist geen steek. Kunnen daar dan geen slooten gegraven worden of kunnen de perceelen niet af- geheind worden, zooals overal. Met die opmerking kom je er nu niet mee uit. Mij dunkt dat de raadsleden billijkheids halve verplicht zijn om die 2 perceelen tegen de taxatie-prijzen van de com missie te laten overschrijven. Mommersteeg. Wij zijn niets verplicht, wij kunnen het wel doeu, maar verplicht zijn wij niets. Boom. Het land is nu bij 9 jaar ge leden, 50°/o verbeterd. Van Engelen. Er Is niets aangedaan. H. Boom Az. Zoo, is daar niets aan gedaan, dan moet u eens goed gaan kijken, waarom ziet het er dan zoo mooi uit. Van Engelen, 't Is wat bemest, an ders niets (Gelach.) H. Boom Az. Dus met bemesten ver betert men het land niet Mommersteeg. De andere perceelen zijn slechter geworden. I)e Voorzitter merkt op dat, wanneer de zooislagen ook aangelegd moeten worden de leenlng hooger moet worden. Hij wijst er verder op dat de bewerking daar duurder is. Eerst hebben wij daar, op voorstel van den raad, een proefveld aangelegd en nu wij zeker weten dat het daar buitengewoon goed land is en het als 't ware er voor klaar ligt zou men er niet toe overgaan. Boom. De aannemer heeft veel klei grond gebracht op het Dorpstaartje en nu heeft hij een verzoek gedaan om nog meer grond op het land te brengen. Hoewel er wat zand door is, is het toch nog goeie grond, zeer geschikt om er de kuilen mee dicht te maken. Voorzitter. Het beste is dat wij het den opzichter in de handen geven. Tot nu toe heeft hij er beste grond op ge bracht. Van Heivoort. Land dat f 60 op brengt daar zou ik geen banden op gaan steken. Voorzitter. Waarom zou u dat niet doen. Van Heivoort. Dat zou ik niet doen. Voorzitter, 't Is allemaal heel ge- De Echo van het Zuiden, IVaalwükstlie en Laigstraatscle Courant,

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 1