Derde Blad. Provinciaal Nieuws. RUMMER 83 ZONDAG 13 OCTOBER 1912. 35e JAARGANG. Solo-wedstrijd. De Koninklijke Liedert ifel S iu enir de» Mont8guard» te Tilburg beeft een ïia'i-iualen wedstrijd in solozaDg uiigesehreven op 3, 10 eu 17 November, HengsU nkeuring. J.l. Woensdag werd te 's Herto genbosch de verplichte najaarskeuring van dekhengsten gehouden. Er waren er 31 aangeboden Daarvan werden er 26 goedgekeurd, 3 afgekeurd en 1 uit gesteld op den adem. Goedgekeurd werden »Sultan« van den heer A. Verschoor te Almkerk. >Robert VIII* van mej, de Wed. A. Kolff te Almkerk. »Benolt* van de heeren Gebrs. Oer- lemans van der Schans te Drongelen. >Frans IV> van dezelfden. »Ciecero« van dezelfden. »Ehrenberg« van de ver. tot verb, vau 't paardenras in 't Land van Heus- den en Altena te Meeuwen. >Julian II» van den heer B. Dekker te Sleeuwijk. ïRuth^.rd» van denzeifden. »Prins Hendrik* van den heer M. J. de Roon te Wijk. »Frans V* van den heer A. van Drunen te Werkendam. »Ciampi« van den heer G. Milenaar te Andel. »Ehrenkoabe* van de associatie Biesbosch te Werkendam HEUSDEN Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 10 Oc tober des avonds ten 7Vs uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Honcoop. Ongeveer 8 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. 1. Rekeningen over 1911 en begroo tingen 1913 der Godshuizen. Worden benoemd tot leden van een commissie tot onderzoek de heeren Vos, Prins en Mol. 2. Gemeente-begrooting. Voorzitter. B. en W. wenschen, naar aanleiding van het feit dat Ged. Staten de salarissen van Burgemeester cn Se cretaris met f50 hebben verhoogd nog een wijziging in de begrooting te bren gen. Dit kan gedekt worden door de post opbrengst van schoolgelden met dit bedrag te verhoogen. Aldus wordt besloten. Prins. De commissie belast met het onderzoek van de begrooting, heeft deze zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht hoofdstuk voor hoofdstuk en post voor post, doch heeft niets gevonden waar aanmerkingen op gemaakt behoeft te worden en stelt daarom met het volste vet trouwen voor de begrooting vast te stellen zooals die door Burg. eu Weth. is aangeboden. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Ik dank de commissie en verklaar ze thans voor ontbonden. De heeren vinden 't dus goed de H Omslag met f 500 te verhoogen en de jaarwedde van den klokkenist met f25 te verminderen. Ik vraag zulks omdat hiervan een apart besluit moet worden genomen. Wordt goedgevonden. 3. Benoeming onderwijzeres M U-L.O. Op de voordracht zijn geplaatst de dames C. M. Top, Kamperveen. A. Gerritse, Woudrichem. J. Stevens, Nijmegen. Mej. C. M. Top wordt met 5 stemmen benoemd. Een stem was uitgebracht op mej. M. Fariseau en 1 stem was in blan co uitgebracht. 4. Vootstellen van Burg. en Weth. tot a. Onderhandsche verhuring van een schuur aan A. Merkx. b. Wijziging van art. 64e der alge- meene politie-verordening. Voorzitter. Bij de openbare verhuring is niemand komen opdagen. Nu is het voorstel om ze te verhuren aan A. Merkx voor f 35 per jaar. Hij heeft goede borgen. Veerman. Wat is de vorige prijs ge weest- Voorzitter, f50. Veerman. Heeft hij een vorig jaar betaald. Voorzitter. Ja, en thans heeft hij goe de borgen ook. Wordt besloten de schuur aan A. Merkx voor f 35 per jaar te verhuren. Voorzitter. Naar aanleiding dat eenige personen die wegens overtreding van art. 64e der politieverordening waren ver- baliseerd, zijn vrijgesproken op grond dat er niet in staat dat de klinkerpad uitsluitend voor voetgangers is bestemd, is het voorstel om het aldus aan te vul len Het is verboden over de klinkerpad te rijden, wel met kinderwagens en melk- karretjes. Ook is het verboden vee en paarden daarover te drijven. Voorzitter. B. en W. willen nu ook de melkkarretjes verbieden daarover te rijden. Prins. Dat zou ik ook doen want dan rijden ze met paard en kar er over. Van Andel. Dan kunnen ook de men- schen van buiten de gemeente zooals Timmermans en Branderhorst, die met paard en kar naar de tram rijden er over. De fietsen zou ik niet verbieden over het klinkerpad te laten rijden, 't Zou iets anders zijn als we hier een anderen straatweg hadden doch die is zoo hobbe lig dat je er bijna niet overheen kunt rijden. Daarom wil ik een andere lezing aan het artikel geven en welHet is verboden anders dan met kinderwagens en fietsen, over het klinkerpad te rijden, of paarden of vee daarover te drijveD. Bestuurders van rijwielen en kinderwa gens zijn verplicht naar straatzijde uit te wijken. De heer van Everdingen zou liever in de verordening zien opgenomen dat het verboden is voor fietsen om over het klinkerpad te rijden. Hij wijst er op dat als kinderen uit een deur of waaruit ook komen, zij aanstonds aangereden kunnen worden. Van Andel. 't Is altijd goed gegaan en nog nooit is er een ongeluk voorge vallen, dat is dus geen motief. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van den heer van Andel door den Voorzitter overgenomen en door den raad met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren De Jong en Van Everdingen. 5. Verzoek van de firma De Haan en Oerlemans voor het in gebruik nemen van een stuk vestingmuur voor aanbouw machine kamer. Voorzitter. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer 't Hol en mej. Wed. Wijnen houdende verzoek om afschrijving van den Hoofd. Omslag voor de maanden October, November en December. Wordt goed gevonden. Voorzitter. B. en W. stellen voor om vooralsnog het besluit om in den Demer een b'andput te laten maken, niet uit te voeren aangezien wij verwachten dat er steeds genoeg water zal zijn. Blijkt later dat dit niet zoo net geval is, wat ik niet geloof, dan kan het besluit nog worden uitgevoerd. Met algemeene stemmen word daartoe besloten. De heer van Andel zegt dat het goed zou zijn om aan den Demer een groote bak te plaatsen waar de bewoners het vuil in kunnen gooien, zoodat dit niet in den Demer behoeft te worden gedaan. De Voorzitter zegt dat hij de vuilnis wagens daar eens zal laten komen. Een bak plaatsen dat wordt ook een vuile boel. De heer Mol wijst er op dat het zeer gevaarlijk is om auto's door de Gast huisstraat en de Engestraat te laten rij den. Ze zijn veel te smal. Hij zelfheeft het gezien toen de vracht-auto van de firma Sneep uit Capelle daardoor kwam gereden. Het publiek moet zich dan spoedig op een dorpel van een woning begeven. Wordt besloten deze straten voor het verkeer van auto's af te sluiten. Hierna sluit de Voorzitter de vergade- ring. Waalwijk 12 Oct. 1912. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en c v e n goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Onderwijzers-vergadering. De najaarsvergadering deronderwijzers uit het arrondissement Waalwijk, gehou den Donderdagmiddag j.l. in de zaal Musis Sacrum, mocht zich ditmaal in bijzondere belangstelling verheugen. Bijna veertig onderwijzers(essen) waren opge komen, terwijl mede aanwezig waren de districts- en arrondissemeots schoolop zieners, de WelEd. Gestr. heeren W. v Oppenraaij en Mr. G. v. Zinnick-Berg- man, alsmede Waalwijks burgemeester, de Edelachtb. Heer de Surmont de Bas Smeele. Nadat de bijeenkomst door den als Voorzitter fungeerenden arr.-schoolop- ziener met een hartelijke toespraak was geopend, en eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld, hield de heer A. Froklage alhier eene door vorm en in houd uitmuntende lezing over »Het re- formteekenen op de openbare school*. Ter aanvulling en verduidelijking zijner voordracht waren aan den wand opge hangen een groot aantal naar de natuur vervaardigde teekeningen, geschonken of voor deze gelegenheid bereidwillig afgestaan door eene openbare school in Amsterdam en de Rijksleerschool te Maastricht. Tevens toonde de inleider ook eene serie teekeningen door de hoogste klasse onzer eigen openbare school sinds korten tijd vervaardigd. Al deze teekeningen mochten gezien worden en leverden het bewijs, welke resultaten met het »naar de natuur teekeneo*, onder leiding van een deskundig onderwijzer reeds op de openbare school bereikt kunnen worden. De voordracht, die leveudig toegejuicht werd, gaf aanleiding tot eene vruchtbare discussie. Daar deze lezing met de daarop vol gende discussie veel tijd in beslag ge nomen had, werd het volgend punt der agenda: >Kindergedichtjes* door den heer Kleiju, aangehouden tot de eerst volgende voorjaarsvergadering. Verder werd besloten de arr. vergaderingen voortaan des voormiddags te houden. Nadat nog eenige zaken betreffende de Bibliotheek besproken waren, bracht de Voorzitter een woord van dank aan alle aanwezigen, inzonderheid aan den districts-schoolopziener en Waalwijks bur- j gemeesier, waarna de vergadering verder geleid en gesloten werd door den vice- voorzitter den heer Spijkerman alhier. Ongeveer een uur later voerde de On- derwijzers-tooneelvereenigiDg O. K. O. het blijspel in drie bedrijven: »De Stu dent thuis* van Frederik van Eeden, op. Dit fraaie tooneelstuk was goed inge studeerd en werd, enkele foutjes over het hoofd gezien, uitgevoerd op een wijze d;e de daarin medewerkende dames en heeren tot eer verstrekte. Een luid ap plaus loonde dan ook na ieder bedrijf, inzonderheid aan het slot, de wakkere -artisten, die zooveel genot en vroolijk- heid door hun keurig spel en vloeiende dictie geschonken hadden. Schilderwerken. Reeds meermalen schreven wij, dat de vitrine van den heer Th. van Delft, schilder en photograaf alhier een aan- trekkingspunt vormt voor het Waalwijks publiek en de talrijke vreemdelingen, die vooral Zatei dagavonds en Zondags onze gemeente bezoeken. Deze week stond er wederom geregeld iederen avond een talrijk publiek voor genoemde vitrine. De belangstelÜDg gold thans in hoofdzaak de twee geschilderde portretten van den heer en mevrouw H. Eras te Tilburg. Er was maar één roep over de levendigheid der uitdrukking en de pracht der kleurschakeeringen, zoodat de vervaardiger, de heer J. v. Delft, hadde hij onder de toeschouwers gestaan, zeker de meest vleleude getui genissen over zijn keurig werk gehoord zou hebben. De bloemenvaas, ook door genoemden J. v Delft gepenseeld, was mede een voortreffelijk stuk werk, dat van de groote gaven en het rijpend talent van den artist een welsprekende getuigenis aflegt, 't Is derhalve niet te verwonderen, dat dit atelier steeds meer bestellingen ook van builen ontvangt, want zonder overdrijving mag toch gezegd worden, dat men voor de uitvoering van werken in bovenge noemd genre, al heel moeielijk een beter adres vinden zal. Een opdracht voor 't schilderen van twaalf der bovengenoemde portretten, zegt meer dan voldoende. De intrede van de VoetbalverWaalwijk Vooruitin den Ned. Poe tb. Bond. Reeds lang hunkerden we naar het oogenblik dat we dit opschrift, boven een bericht van de voetbalver. >Waal- vvijk Vooruit* konden plaatsen. Eindelijk wordt onze wensch vervuld en melden we dat W.V. morgen den len competi tiewedstrijd voor den N. V. B. zal spelen. Het Tilburgsche Willem II komt op het sportterrein alhier de geelzwarten be kampen. Als we de eerste wedstrijden van W.V. in het j~ar 1906 gedenken, staan we verbaasd over de vorderingen die het spel gemaakt heeft en zullen er slechts weinig vereenigingen zijn die met zulke reuzenschreden vooruitgegaan zijn. Door toetreding lot den N. V. B. heeft W.V. weer een groote stap in de goede rich ting gezet en zal dit ongetwijfeld de club ten goede komen. Staan we verbaasd over den vooruit gang van het spel, jammer genoeg kun nen we dit van de publieke belangstel ling niet zeggen want voor een plaats als Waalwijk komt er op de wedstrijden veel te weinig publiek. Alom in den lande trekken Zondags duizenden naar de voetbalterreiuen om van het het mooie spel getuigen te zijn, of maar het Waalwijksche publiek rust een Jau- saliegeest. Daarbij klaagt men dikwijls dat er is Waalwijk fotaal niets te doen is; maar is dan het bijwonen van een spannenden voetbalwedstrijd niet een aangename ontspanning Daar schudt men de muffe kamer lucht van zich af eu leeft men mee in den strijd van 22 jonge mannen. Laten we hopen, dat nu de vereeni- ging haar beste beentje voorzet om iets flinks te presteeren, ook de publieke belangstelling gaandeweg grooter zal worden. Na deze uitwijding, komen we nog even op den wedstrijd van morgen terug, W.V. verschijnt met hetzelfde elftal als vorige Zondag. Vol vertrouwen zien we deze ploeg aan het werk en we twijfelen niet of elke speler is van het gewicht van den kamp overtuigd en zal zijn uiterste best doen om W.V. tot de overwinning te leiden. Aanvang precies half drie. Aanbesteding. De kolonel Commandant iu het 3e Genie.Comm&ndeme.nt heeft onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog in het openbaar aanbesteed o. Het bouwen een ka-zerneinent voor twee Eskadrons Huzaren tf TeriDgen, 9e, lüe, lie, en 12e Gedeelter). I Bestek no. 205 (9e Gedtelte) voor Per ceel ééa, Raming f 8825)liet leveren van timu.er werken met toebebooren. Liagste inschrijver Waalwijksche Timmer- ftbriek f 8130, b. Het bouwen van een fepzerr.emcnt voor twee Eskadrons Huzaren met Regimente staf te Tilburg, (10e, 11e, I2,e en 13e Gedeelten) III Bestek No. 209 (10e Gedeelte) voor Perceel vijf, Raming f 10370: (Het leveren van liinme.rwerken met toebehooren. Langr.te. inschrijver Waalwijksche Tiramer- fibriek f 9400, Het Concertseizoen. Met het aanbreken van den herfst begint gewoonlijk ook het seizoen der uitvoeringen op velerlei gebied. Zondag, 20 October a.s. opent de Lie dertafel de rij met een uitvoering, die ditmaal van buitengewoon belang belooft te zijn en waarvoor wij verder verwij zen naar de hier en elders aangeplakte affiches, alsmede naar de programma's, die eerstdaags verzonden zullen worden. Daarna, waarschijnlijk Zondag 27 Oc tober, zal er in het lokaal van den heer L. Aarts eene uitvoering gegeven worden door de Bossche mandoline-Club, di recteur de heer Frits v. Opstal, die met het grootste succes in tal van plaatsen reeds optrad. Voegen wij hierbij, dat het bekend Mannen-kwartet „St. Cecilia" alhier, daarbij zijne medewerking zal verleenen de entree prijzen alleszins matig mogen heeten, dan mag met reden een druk bezoek ook hier tegemoet gezien worden. Her haling sonderw ijs De vorige week begon in onze open bare school wederom de cursus voor het herhalingsonderwijs, die zich ook dit maal weder in groote belangstelling mag verheugen. Niet minder dan ruim vijftig leerlingen maken van dit zoo bij uitstek nuttige onderwijs gebruik. Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding van het bouwen van een villa voor den heer P. Quirijns te Capelle, architect de heer Jos van Ree alhier, is als volgt: G. J. van Dongen, Raamsdonk f 10642. .J. Quirijns, Capelle f 10390. A. van Hezik, 's-Bosch f 9900. A. de Vroom, 's-Bosch f 9890. C. Michaël, Vrijhoeven-Cappel f 9789. J. van Rosmalen, 's-Bosch f 9700. H. Michaël, Loonschendijk f 9025 C. P. Treffers, Capelle f 8995. Wed. F. Rovers en Zn., Waspik f 8480. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Naar de hei De herfst waart over onze heerlijke heidede booinen en struiken tooien zich voor 't laatst in hun mooiste ge waad het groen der bladeren wordt lichter, dun geel, eindelijk bruinrood, in oneindige verscheidenheid van tinten. Tegen de nachtvorsten zijn sommige boomen niet bestaud gebleken op een morgen hadden de linden massa's geel witte blaadjes laten vallen, als een donzig kleed lagen ze om de stammen en heel zacht zweefden er onophoudelijk andere bij. En ook de jonge wlldekastanjeboo- men konden hun nauwelijks bruinwordend loof niet vasthouden. Op dien morgen lagen om eiken boom zijn bladeren hoog op gestapeld. Maar daarna is het weer wat zachter geworden, en nu wordt alles al geler en bruiner, langzaan aan, en elke stralende morgen ziet de mooie bosschen in steeds schitterender kleurenpracht. H-t gebla derte is wat ijler geworden en daardoor heeft men op tal van plaatsen kleurrijke doorkijkjes, soms nog op het sappige groen van gazons of weiden, terwijl de bovenste takjes met hun dun gebladerte trillend tegen de lichte lucht uitkomen. In de beukenlanen is de bodem reeds bedekt met een rossig bruin tapijt, waar uit de blonde of grijs-groene stammen oprijzen tusschen die stammen - onder het dunne, kleurige bladerdak - heerscht een gouden schemer, hier en daar lichten er fijne berkenstammetjes uit op, waarvan het loof heel teer, heel blond is, als fijn, oud kantwerk. Hier en daar tusschen de bosschen en lanen en paden liggen de akkers nu kaal en grijs-bruin omzoomd door het bruine struikgewas waardoor het goudbrons van den zwarten eik of het vlammend rood van den Amerikaanschen eik uitsteekt. In de laatste dagen hangt er een heel, heel fijne, bijna onzichtbare nevel over het landschap, die alles zoo bijzonder mooi en teer maakt. Alles is nu zoo wondermooi door de schitterende kleuren van de eiken, beu ken en berken, rood in alle t inten, licht groen-geel, bruin in eindelooze afwisse ling ziet men van verre den golvenden zoom van de bosschen, dofbruin aan de zijde en heibruin bovenop, waar de zon nestralen er langs glijden, en daarachter golven weer lijnen van andere bosschen, steeds meer, steeds verder, maar ook steeds fijner en grijzer van kleur. Een tocht naar onze hei, op welk punt dan ook, waar thans de krachtige herfstgeuren zweven is een groot genot. Waar men gaat, vooraan of dieper de hei in, langs Plantloon, Nachtegaals laantje, Roestelberg, Baardwijksche wa rende of duin, overal is 't mooi en grootsch in onze mooie natuur, te weinig gekend, alles schittert in licht en goud in de stralen der herfstzon. Nog is de volle pracht er misschien niet, maar zooals het nu is, is het reeds een wonder van teere pracht. Op dus naar de heigenoten van dit werkelijk mooi stukje Brabant. De Katholieke lllusrattie van deze week bevat de volgende Platen De Katholieke Kathedraal te Batavia. Verkeerde keuze. De meester en zijn school uit den ouden tijd. Ha ring en brood», »Bier en tabak». Het tooneel van de hoogst ernstige Euro- peesche crisis. De reddiogsboot gaat uit. Op de thuisreis. De espisode uit dea slag bij Königgratz. Een mooi groepje van den aanstaanden Duitschen keizer, zijn gemalin cn zijn oudsten zoon. In gijzeling. De Balkenciisis. A. II. C. M. J. IJzermans f. Kijkjes uit Nederland's schoonste streken. Kijkjes in Zwitser land (6) TekstBij het begin van eeu nieuwen jaargang, Verkeerde keuze. Plicht voor allen. Boelhuis. Verstandige menschen. Bij onze platen. Van alles wat- Aan het Vierwoudstedenmeer. Inhoudsopgave. Rebus. BAARDWIJK. Met ingang van 15 Oct. is onze gemeente-veldwachter van Bokhoven benoemd tot veldwachter le Kerkdriel. Dat het den wakkeren politieman in zijn nieuwe betrekking naar wensch moge gaan Een meisje uit Eelhen geraakte Don derdagmiddag met haar fiets onder een hooi- k&r, waarvan een ïad dwars over het achter wiel van de fiets giug, zoodat deze niet meer le berijden was en zij te voet verder moest. Zelf had ze geen letsel bekomcD. DRUNEN. Tot nadere aauvulling van het bericht van 1.1. Zaterdag aangaande de op richting ecuer Maria-vereeniging zij gemeld, dat de vergadering voor vrouwen en meisjes zal plaats hebben Maandag ]4 October des namiddags om 3 uur in de Jongenscongre- ga'ie. Ook voor de mannen zal de WelEerw. Heer van Mulukom des avonds om 7 uur eene lezing houden. Tot leden van het college van Zetters zijn herbenoemd de Heeren H. Willemse eo D. van Son. Op een drijfjacht gehouden in de Drunensche heide ten Noorden van het Kanaal en ten Zuiden van den Dijk zijn door de Heeren D'Oultremont geschoten 28 hazen, 5 konijnen, 4 patrijzen en 1 watersnep. De feestviering van de gouden bruiloft van PullesMimpen is door ziekte van den man uitgesteld moeten worden tol nader ordo. NIEUWKUIK. Zooals telken jare bij gelegenheid del kermis plaats vindt, gaf ook Maandag j.l. onze Harmonie „de Eendracht" wederom een matioée. Het met zorg samengestelde programma, Jat boven de prachtige muzieknummers, daarop vermeld, eene bijzondere aantrekke lijkheid had, door het optreden van den heer W. van Wijk, karakter-humorist alhier en den Heer J. Wilmont, bariton-zanger te Waalwijk, werd loffelijk afgewerkt. De Eendracht*, die vooral in den laalsten tijd zoo flink voorui'gaat en wier praesta- tien, zoowel iu- als buiten ooze gemeente zoo zeer gewaardeerd worden, had raat de uitvoering van haar deel van het programma een welverdiend succes. De Heer Van Wijk verwierf met zijne voordrachten eveneens veel bijval voorat de komische nummers r^Voor 't Vaderland" en „Een vrouw, die dertien mannen versleet», vielen zeer in den smaak bij het aandachtig publiek. Thans rest nog, onze groote tevredenheid uit te eprekeu over het optreden van den Heer Wilmont uit Waalwijk. Ofschoon in onze plaats als zanger geen onbekende heeft ,de Heer Wilmont ditmaal met de vertolking van eenige prachtnnmraers 'o onvergetclijken indruk bij ons nagehten. De soli „Jerusalem" „de Koningsvrouwe" en „Moedertroost", werden door hem op lofwaardige wijze ge zongen. De vertolking van het Spielmanslied" van W. Nicolbï, had voor ons echter wel de grootste bekoring en moet volgens oure meening, wel als het bravouroummer van den Heer Wilmont worden aangemerkt. De aanwezigen waren dan ook op- De Echo vu kt Zuiden. <r% ^i<ni<iii ma—ru»ij— %x'nm—i—vT

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9