\uaimer Zondag 10 November 1912 Jaargang 35. Tweede Blad. De Balkan-Oorlog:. Ingezonden Stukken. Adverteert in dit blad. Reclame. De Reden van den Roem der Pink Pillen is dat men er zooveel goeds van zegt. 00GENBL1KKEN OM UIT te blazen zijn «Heen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk.^ vervolging van de Bulgaren bij de stel lingen van de achterhoede bij Seimen (ten W. van Tsjanta) te stuiten, eindigde des avonds met een volkomen débacle van de laatste Turksche reserve-troepen die er voor gebruikt waren. Zij konden geen stand houden tegen de Bulgaarsche bajonnetaanvallen. Nu gingen de Turken in verwarde vlucht naar Tsjataldja, door de Bulgaar- 'sche troepen met veel kracht vervolgd. De rechter vleugel van de Turken werd nu van de Turksche hoofdmacht afge sneden. Deze vleugel werd door den aanval van het derde leger ten Oosten van Istrandzja in het boschgebied van het Detkosmeer geworpen en vanzijn ver slagen centrum afgesneden. Onder krach tige voortzetting van de vervolging groepeerde zich nu het derde leger daar tot een onmlddellijken aanval op de Tsjataldzja-positie. Deze operatie voerde ten slotte tot het doorbreken van de lijn, zooals hierboven gemeld is. In Thracïê. De oorlogscorrespondent van de Reich- post meldt uit het Bulgaarsche hoofd- ;wariler gisteravond 11 uur: De koion- es van het derde leger, die ten Z. van ,et Derkos-meer opereeren, hebben de tellingen van Delijoenis op den rech- :ervleugel van het Turksche leger bezet. De kolonnes van het 1ste leger die zuidwaarts rukken, zetten eveneens hun tegevierenden opmarsch voort. De achterhoede van het derde Bul- aarsche leger is Woensdag onder voort- lurende gevechten tot in de lijn 1 afta- Califakeul voortgedrongen. Vanochtend heeft de voorhoede van het eerste leger, dat op den westelijken vleugel opereert de Turksche troepen van de hoogte bij het station Tsjataldzja af geworpen. De strijd is reeds op de heeie n gaande. Gisteren om twee uur seinde hij aan zijn blad Zooeven verneem ik, dat de colonne die ten zuiden van het Derkos- meer opereert, de posities van Delijunis den rechtervleugel van de Turksche stelling, genomen heeft en dat ook de zuidelijke kolonnes vooruit dringen. Over den verbitterden strijd om de positie bij Tsjerkeskeui, ten N- O. van Tsjorloe, die de Turksche achterhoede, om den terugtocht te dekken, ingenomen had, deelt de correspondent van de Reichspost het volgende mede De strijd om deze posities duurde den derden, vierden en vijfden November. De Turken streden onder opperbevel van Nazim- pasja met veel grootere hartstochtelijkheid dan men na den overhaasten terugtocht van den vorigen slag verwacht had. Toen de Bulgaarsche omtrekkingskolonne uit het Zuiden merkbaar werd, deden de Turken met sterke strijdkrachten een wanhopige» uitval van uit Kapakli Boe- nar (5 K.M. ten N. van Tsjerkeskeui) om door het Bulgaarsche centrum heen te breken. Deze aanval liep echter dood in het vuur van de Bulgaarsche infanterie en artillerie. Tegelijkertijd deed bovendien het derde Bulgaarsche leger uit de ruimte te westen van Istrandzja een beslissenden aanval tegen het rechter centrum van de Tur ken ten noorden van Jenikeui (ten N.O. van Tsjerkeskeui). Deze aanval verander de de mislukking van den Turkschen uitval in een volkomen catastrophe. De divisie, die daarvoor gebruikt werd, werd geheel vernietigd. Het onmiddelijke ge volg van de vernietiging van het rechter centrum der Turken was een onmidde- lijken terugtocht van het heele zuidelijke slagfront van de Turken, dat in sterke stellingen lag. Deze terugtocht, die Dindagmorgen begon liep in het algemeen langs den spoorweg naar Sinekli (20 K. M. ten Z. W. van Tsjerkeskeu.) terwijl de uiterste linkervleugel naar Tsjanta (ten N. O. van Silivri) terug ging. De krachtige vervolging van het eerste Bulgaarsche leger en vooral het voor waarts dringen van de zuidelijke omtrek kingskolonne veranderde den in den beginne geordenden terugtocht van de TurkeD in een verwarde vlucht. Een poging van Nazim pasja om de De Bulgaren zijn nu dicht bij het ein de van hun veldtocht. Ten Zuiden van het Derkos-meer, waar zij reeds eenige dagen geleden den waterafvoer voor Konstantinopel hadden afgesneden, heb ben zij het fort Delijoenis genomen en daarmee in de veelgenoemde linie van Tsjatalpzja, een opening gemaakt. Bij Delijoenis begint een 40 K.M. lange land weg, die in Zuidoostelijke richting recht op Stamboel aanloopt. Wat het ontredderde leger der Turken nu verder zal doen, zal spoedig blijken- maar op een ander puntnaar is aan gekondigd in de buurt van de plaats Tsjataldsja zal ongetwijfeld de twee de stoot volgen en dan zal het laatste beletsel, dat de Bulgaren in hun zege vierenden opmarsch tegenhield overwon nen zijn. De opening bij Delijoenis is eigenlijk al voldoende om de Bulgaren achter de stellingder Turken te brengen en den val van de heele linie zijn beslag te doen krijgen. Als het werkelijk tot het krijgsplan der Bulgaren behoort om den Turken te Konstantinopel den vrede voor te schrijven, zullen zij spoedig door de Adri- aoopelsche Poort Stamboel kunnen bin nentrekken. Een merkwaardig bericht bereikt ons tegelijkertijd uit Boekarest van den oor logscorrespondent van de Daily Mail. Men weet, dat deze week reeds bij ge ruchte uit Sofia gemeld is, dat Adria- nopel gevallen was. Van Bulgaarsche zij de is het tot dusver nog niet ambtelijk bevestigd. Maar bovengenoemde corres pondent is nu te Sofia op den Irein naar Boekarest gaan zitten, om, zonder door den censor gehinderd te worden, te kunnen seinen, dat de Bulgaarsche re geering den val van de vestiDg verhei melijkt, ten einde een tusschenkomst van de mogendheden tc verhinderen, voor Konstantinopel genomen is.De correspon dent moet wel vertrouwen gesteld hebben in de bron, waaruit hij het ontvangen had, dat hij de moeite genomen heeft om naar Boekarest te gaan ten einde het wereldkundig te maken- Ook wij hebben weieens dezer dagen de veronderstelling gewaagd, dat de Bulgaren niet over den omvang van huD overwinningen uitweid den om door die tusschenkomst niet te vroeg gehinderd te worden. Maar alleen op het gezag van den correspondent van de Daily Mail kunnen wij den val der vesting onmogelijk aannemen. N. R. Ct. Het Bulgaarsche Telegraaf-agentuur publiceert een overzicht over de ge vechten, die we 1.1. Woensdag onder onze telegrammen mededeelden. Het Turksche leger was meer dan 120 000 man infanterie sterk, telde 65 escadrons en beschikte over meer dan 300 kanonnen. Gedurende den verbit terden strijd van vijf dagen viel de rech tervleugel onophoudelijk den linker vleugel der Bulgaren aan. Het gelukte echter den Bulgaren door dapperen aan val en dank zij hun machtige artillerie den vijand tot den aftocht te dwingen hij werd onder moorddadig vuur achter* volgd- Den derden dag nam het Bul gaarsche centrum, gesteund door de artillerie, krachtig de aanvallende be weging op. De infanterie ging over tot den bajonetaanval op de onneembaar schijnende versterkingen. Zij slaagde er in ze te bezetten, waarop zij de ach tervolging van den vijand begon, die onder het vuur der Bulgaarsche artillerie zich in paniek verstrooide. Den vijfden dag greep de linkervleugel der Bulgaren door versche troepen versterkt, voor den beslissenden aanval in en joeg den vijand over de geheele Unie uiteen, zoo dat hij zijn sterke stellingen opgaf en de vlucht nam. De Bulgaren maakten 42 snelvuurkanonnen, een aantal vaandels 150 spoorwagens met levensmiddelen en munitie en twee locomotieven buit, terwijl zij tevens 2800 gevangenen maakten. De Bulgaarsche verliezen bedroegen 15 000 man aan dooden en verwonden, die der Turken meer dan 40.000 man. In dezen slag, die zich vergelijken laat met dien van Moekden, werd het Turksche leger bijna geheel vernietigd. In wanorde trok de vijand, die de ver sterkte stellingen van Tsjorloe en Saraj niet houden kon, op Tsajataldsja terug. Door de nederlagen terneergeslagen en zonder artillerie zal het Turksche leger moeilijk de hoofdstad kunnen verdedigen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Het groote nieuws van de Grieken is dat zij Vrijdag Saloniki hebben bezet- Te Athene heerscht groote vreugde over dit schitterend wapenfeit. Nu de Motenegrijnen Skoetari nog dan is zoo ongeveer alles bereikt, wat men heeft kunnen droomen. De Bulgaren rukken als 't ware reeós op Konstantinopel aan, de Serviers heb ben de steden, die ze wenschten, bezet en verleenen nu hier en daar en overal hulp. Dan zal de verdeeliug beginnen, dan ja, kolommen vol diplomatiek nieuws kan men lezen 't een spreekt 't ander tegen, maar dat is zeker dat de vier verbondenen zich niet zullen laten ver dringen uit dat land, dat met zoo enorm veel bloed is bezet. Servië wil zelfs een haven aan de Adriatische Zee, maar laten we den tijd niet vooruitloopen de oorlog duurt nog in al zijn verschrikkingen voort en in Konstantinopel is de toestand op elk gebied zeer, zeer treurig, zoowel bij de regeering, als bij 't volk. De tallooze zieken door de Pink Pillen genezen, die ons hunne genezing aankondi gen, vermelden in hun brief meestal wat hen er toe heeft gebrucht de Pink Pillen te gaan gebruiken. Nu eens is het een dokter die ze heeft aanbevolen, dan de apothekereen ander maal is het een vriend of een buur man die er door genezen is. Weer anderen laten zich op meer algemeenè wijze uit en zeggen eenvoudig i u Men zegt er zooveel goeds van"; en men spreekt niet van een geneesmiddel dan indien het geoeest. Men spreekt niet van middelen die niet genezen; men heeft geen gelegenheid daarover te spre ken. Het is wijl men zoo veel goeds van de Pink Pillen zegt dat Mej. Nelly van Grie. ken ze heeft genomen en genezen is. De heer en mevrouw van Grieken, wonende Ja cob van Lennepstraat 254 te Amsterdam, schreven ons v Onze dochter Nelly, oud 17 iaren, is ge durende meerdere maanden ziek geweest. Door bleekzucht aangetast, lijdende aan zwak te, terneergeslagenheid en gebrek aan eetlust, verviel het arme meisje zichtbaar. Men had ons zoo gunstig over de Pink Pillen gespro ken, dat wij ze haar hebben willen doen gebruiken, te eer daar alle middelen die wij beproefd hadden, zonder uitwerking waren gebleven. De Pink Pillen echter hebben aan onze dochter een volmaakt normale gezond heid weergegeven en wij betuigen a daar over al onze voldoening." De Pink Pillen kunnen niets anders dan goed doen. Zij geven bloed en krachten en versterken het zenuwstelsel. Zij geven eetlust, bevorderen de spijsvertering, bezorgen een kalmen en herstellenden slaap, regelen de tijden, doen de zenuwpijnen en de schele hoofdpijn verdwijnen, geven een frissche kleur en, door de volkomen opname van het voed sel te verzekeren, spieren en kracht. Voor 's-Bosch en omstreken bij de firma v. d. DRIES Vischmarkt Apotheker 'a-Bosch Drogisterij »E X C E L S I O R" Koningin- nelaan, Herman J. A, ZEEGERS, firma P. J. van GILS Apotheek te Waalwijken vérder by, verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, f9. de 6 doozeD. 298£ Wie kunnen door de Tariefiuet voordeel genieten Waar de voorstanders van de Tarief- wet bij iedere gelegenheid weer kotnen met de beweriog, dat de aanneming van het ontwerp-Kolkman beteekent ver meerderingvan de Volkswelvaart in geheel Nederland, lijkt het ons de moeite waard eens even na te gaan, wat onder die >vermeerdering der volkswelvaart" dan wel moet worden verstaan. Is het wer kelijk waar, dat de welvaart van de ge heele bevolking, dat is dus van allen, door de Tariefwet zal toenemenzoo neen, welk deel van ons volk zal dan van de vermeerderde welvaart genieten Laat ons, alvorens deze vraag te be antwoorden de verschillende categorlën, waaruit de bevolking is samengesteld, eens even de revue laten passeeren. De gegevens daarvoor vinden wij in de be roepstelling van 1909. Op 31 December van dat jaar bestond de bevolking van. Nederland uit 5.858.175 personen :2.899.125mannen en 2.959.050 vrouwen. Van deze C a. 6 millioen inwoners wa ren (kinderen inbegrepen) beroepsloos. incl. gépenslonneerd 41.16 pet. der man nen en 81.66 pet der vrouwen, totaal 53.25 pet. Van de nog niet 47 ten honderd, die dus in het een of ander beroep werk zaam waren, vallen buiten de in de ta riefwet bedoelde bescherming, en dus buiten de in het vooruitzicht gestelde vermeerderde welvaart, allen, die hun be staan vinden, anders dan in de nijverheid en dat doen er in den landbouw 27 41 pet. in de jacht en visscherij 0.45 pet, in handel en verkeer 18 22 petin dienst der overheid of van eenig Kerkgenoot schap 3.8 pet., in de vrije beroepen eo het bijzonder onderwijs 3.75 pet., in de verpleging en huiselijke diensten 10 56 pet., als losse werklieden 1.01 pet.dat is dus te zamen 65.3 pet. van hen, die eenig beroep uitoefenen. Als werkzaam in de Nijverheid vinden wij de overige 34.8 pet. vermeld. Maar hierbij houde men in het oog, dat tot deze categorie ook worden gerekend de arbeiders in de niet-beschermde takken van nijverheid. En hun aantal is niet gering. Zoo bijv. gaan van deze 34.8 pet. voor de bouwbedrijven alleen reeds 7.78 pet. af. Voorts denke men aan de bakkers, scheepsbouwarbeiders, diamantbewerkers om maar eenigen te noemen van de on beschermden, die onder de 34.8 pet. be grepen zijn. Door al deze door de Ta riefwet niet-beschermden bij elkaar te tellen is men gekomen tot de berekening, dat er aan beschermden maar de helft van hen, die in de nijverheid hun levens onderhoud vinden, overblijft. Maar nu zijn w j er nog niet, want ook de resteerende helft dat is dus dat gedeelte der bevolking dat bestaat uit de personen, die werkzaam zijn in die takken van industrie, waaraan de Regeering bescherming heeft toegedacht zal voor een groot deel door de pro tectie niet worden gebaat doch integen deel worden geschaad. Immers zij, die het 'tbest kunnen weten, de belanghebbenden bij vele nijverheids takken, welke de Regeering zegt te willen protegeeren, en in de eerste plaats die genen onder hen die voor export werken en dus op de wereldmarkt tegen buiten- landsche mededingers moeten concur- reeren, bedanken niet alleen voor de onnoodige bescherming, doch protesteeien ten sterkste tegen de hen opgedrongen protectie, omdat zij daarin zien een groot nadeel voor hun bloeiend bedrijf. Men denke hier aan de oppositie die het ont- werp-Kolkman ontmoet o.a. van de zijde der textiel-nijverheid, machine-industrie enz. Wanneer wij ook deze categorie van, beschermden' in mindering hebben gebracht op het percentage der bevoor deelden, dan moeten wij van het restant nog aftrekken al degenen en dat zijn alweer voor een groot deel mingegoe- den voor wie de voordeden der pro tectie. in den vorm van vermeerdering van inkomsten, niet opwegen tegen de nadeelen, bes'aande in een toeneming hunner uitgaven, -als gevolg van het duurder worden der levensbehoeften (voe dingsmiddelen, kleederen, huisvesting en?.) En van de weinige proceöten, die dan nog overblijven willen wij aannemen, dat zij, die daartoe behooren de zegeningen der protectie inderdaad zullen deelachtig worden in meerdere of mindere mate voordeel zullen putten uit de gevolgen der aan hangige Tariefwet, wanneer deze ooit in toepassing mocht komen. En daarbij zullen wij nu ook eens aannemen, dat alsdan tusschen de bevoordeelde-fabri kanten en arbeiders de buit eerlijk zal worden verdeeld. Maar is dan zoo vragen wij de Volkswelvaart vermeerderdis dan toegenomen de welvaart der bevolking in het algemeen Wie zou deze vraag in gemoede be vestigend durven beantwoorden zelfs al zou hier van benadeeling van de over- groote meerderheid der bevolking geen sprake kunnen zijn Want nadeel zal de Tariefwet bren gen, onberekenbaar nadeel, lo. door de belemmering van nijverheid, landbouw, handel en verkeer, 2o. door het duurder worden der eerste levensbehoeften, als gevolg van de te heffen invoerrechten, en van de daarop gebaseerde prijsverhooging der beschermde blnnenlandsche producten. Een paar procent der bevolking zal wellicht kunnen profiteeren en ter aanbeveling van de Tariefwet durft men spreken van te verwachten vermeerdering der volkswelvaart Een paar procent 1 Dat wil hier zeg gen, dat men aan eokele tienduizend tallen van elk millioen Nederlanders voordeel wil verschaffen tot schade van alle overigen. Het Nederlandsche Volk bedankt voor deze vermeerdering van zijne welvaart. Het weet, dat inde landen, waar men het thans hier aangeprezen middel in al zijn gevolgen kent, het verzet daartegen al- lerwege toeneemtde verkiezing van den Vrijhandelaar Woodrow Wilson tot president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot dusver het meest protectionistische land ter wereld is daarvan het jongste bewijs. Laat ons den Vrijhandelskoers, waar door wij sedert 60 jaren de volkswel vaart in ons Vaderland gestadig hebben zien toenemen, blijven volgen, en laat onze Regeering afzien van haar heilloos plan om de gelden, noodig voor de sociale verzekering, te halen uit het invoerrecht, van alle belastingen de slechtste, omdat zij is de onbillijkste en bovendien de gevaarlijkste voor onze Volkswelvaart. ELSHOUT, 6 Nov. 1912. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een klein plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met genoegen las ik In uw blad van 31 Oct. j.l. een verslag van onze Ge meenteraadsvergadering. Niet alleen met genoegen maar ook met plezier, want nu en dan moest ik het lezen staken om eens hartelijk te kunnen lachen. Het moet echter ook gezegd worden dat er goede zaken behandeld worden. Een kleine beschouwing over een en ander, dunkt me, kan geen kwaad. We hebben als inwonende belasting betalers toch het volste .recht om een gezonde, opbouwende critiek op onze gemeenteraadsvergaderingen uit te oefenen. Daar heb je b. v. b. de quaestie van het schoonhouden van het >voetpad De zaak zelf was zeer goed en het raadslid Klijn verdient een pluimpje, omdat hij het heeft aangepakt. Maar nu gaat de Raad weer half werk doen. prutswerk» om in den stijl van onze vroede vaderen te blijven. Inplaats van nu ineens te besluiten om iemand aan te stellen, die 's Woensdags en Zaterdags den geheelen straatweg schoonhoudt in de kom der gemeente wordt er alleen Zaterdagsmiddags slechts voor het bewuste voetpad gezorgd, t Lijkt precies of dat het alleen Zondags maar schoon behoeft te zijn, en of het overige van de straat (verreweg het grootste deel) niet behoeft te worden schooogehouden. Rijwielen, rijtuigen, hondenkarren enz. moeten maar door slijk en modder rijden, want over het bewuste voetpad mag niet gereden worden Dan de wijze, waarop het schoonmaken zelf geschiedt. Water en modder worden gewoonweg bij de menschen op de stoep of in den tuin geveegd. Dar lijkt toch Deed onze gemeenteraad niet beter met Iemand aan te stellen, die tweemaal per week den geheelen straatweg schoon maakt, en nat en modder opruimt. Ik van Zuiden

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5