Tweede Blad, ■NL Provinciaal Nieuws. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dei uitsluitend betrouw bare Zeep. NUMMER 96 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1912. 35e JAARGANG TaATUWZÊEP SUHLitiriT 2IJIh Waalwijk 27 Nov. 1912. Koopt niet In den vreemde, wa t gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Etalage- Wedstrijd. Op veler verzoek laten wij hier onder volgen de deelnemers aaa den Etalage wedstrijd 1. Gez. v. Erp. 2. Wed. Vaags. 3. Speekenbrink. 4. Smelt, 5. Michael. 6. P. Gloudemans. 7. Nic. v. Dongen. 8. W. Hens. 9. Kolsteren-Lagarde. 10. v. Well-Dumoulin. 11. v. d. Sanden-v. Ginneken. 12. Verster-Dusquesnoij. 13. v. Leeuwen Frijda. 14. Van Tilburg. 15. A. v. d. Sanden. 16. v. Mil-Bohnen. 17. Gez. v. d. Sanden. 18. Bruning. 19. Orie-Dumoulin. 20 Marie de Bree. 21. Blerlaagh. 22. André v. Hilst. 23. v. d. Ven-v. Kempen. 24. Adelaar.* 25. Chr de Kort. 26 Hamburg. 27. Mandos-Vinken. 28 Van Roessel. 29 Singer Mij. 30. Sars. 31. Korenbloem. 32. Th. v. Delft- 33 Jos v. Ree. 34. van Hooff-v. Halder. 35. van Balen (Walt. v. d. Heijden.) 36. Gez. Zijlmans. 37. Marks. 38. van Bladel. 39- Wed. Pulles. 40. Festen-Sars. 41. Schomaker. 42. van Gooi. 43. v. d. Lee-v. Rijswijk. 44 Schrijner-v. d. Ven. 45. D. Veithoven. 46. Adelberg. 47. J. v. d. Sanden. 48. Simons. 49. Jos. Adriaense. 50. v Hl!st-v. d. Dungen 51. Hendriks (slager.) 52. A; v. d. Sanden, (Hoekeinde.) Wij herrinneren er nogmaals aan, dat de wedstrijd plaats heeft op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag a.s., als wanneer ook de beoordeeling door de jury zal plaats hebben. De bekroningen worden Donderdag uitgereikt. Met genoegen kunnen we constateeren, dat de belangstelling voor den etalage wedstrijd zeer groot is. Reeds eenige winkeliers zijn gereed en 't ziet er op verschillende plaatsen reeds keurig en smaakvol uit en 't geen wij zagen en hoorden belooft heel wat. Reeds 11. Zaterdag en Zondag was 't zeer druk in onze gemeente. Wij raden vooral de vreemdelingen aan, de a.s. dagen zeker bij avond een bezoek aan Waalwijk te brengen. Er zal zeer veel moois te zien worden ge geven. De mooie keuze artikelen, smaak vol en doelmatig geëtaleerd zal tot koopen uitlokken. Dus allen op naar Waalwijk 1 Kamerverkiezing 1913. Wij lezen in de N. R. Ct Men meldt ons, dat in het district Waalwijk, waar zeer vele voorstanders van den vrijhandel worden aangetroffen, bet voornemen bestaat, den heer Zeegers van de Poll, lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant, vrij-katholiek en anti-tariefwetman, candidaat te stellen. Wij hebben den heer Zeegers van de Poll zijne meening over bovenstaand bericht gevraagd. Hij deelde ons mede dat het bedoelde geheel bulten zijne voorkennis was geplaatst en het niet in zijne bedoeling lag tegenover mr. Loeff eene eventueele candldatuur te aanvaarden. Iets anders zou het zijn, indien mr. Loeff in een ander district eventueel zou worden gekozen, en zijne benoeming aldaar aannam. Provinciale Staten. Door Ged. Staten van Noord-Brabant wordt aan de Prov. Staten van dit ge west voorgesteld aan de tentoonstelling te Tilburg een subsidie te verleenen van 15000, mits de gemeente Tilburg f10,000 a fonds perdu bijdraagt. Verder aan de tentoonstelling voor kerkelijke kunst te 's Bosch een garantie van f 3000 in het te stichten waarborgfonds a f25.000, indien de overige f22.000 door de gemeente of anderen worden gega randeerd. De uitbetaling zal evenwel eerst geschieden na overleg van een gespecificeerde berekening van het eventueel verlies. Verder wordt nog voorgesteld om voor 1913, eene bijdrage van f1800 te verleenen voor een eventueel op te richten R. K. Landbouwwinterschool, waarvan 't bestuur wordt gevormd door Mgr. Diepen, Mgr. Prinsen en Mr. P. H. Loeff. Ten zeerste juichen wij dezen steun aan 't landbouw-onderwijs toe, alsook het voorstel dat f 1700 door Ged. Staten wordt voorgesteld als subsidie voor de ambachtsschool te Helmond. Waar nu landbouwerszoons, smeden, timmerlieden enz. worden in staat ge steld om met bijdragen uit de Provinciale kas hun vak te leeren, daarom kan men denzelfden steun toch niet onthouden aan jongelui, die boekhouder, handels reiziger, kantoorbediende enz. enz. wer,- schen te worden en waarvoor de ge meente Waalwijk eene school wenschte op te richten, nl. eene ambachtsschool voor den handel. Wij mogen nu met alle recht en reden een gunstig voorstel op de subsidie aanvraag van Waalwijk verwachten, temeer waar de rijkssubsidie ervan af hangt en daarmee het tot stand komen van deze noodzakelijke school. Waalwijk Vooruit zvint te Eindhoven met 20. Toen Zondagmorgen de reis aanvaard werd en het flink begon te regenen, zag het er voor de voetballers niet al te gunstig uit. Desondanks heerschte er onder het elftal een opgewekte stemming. Over den uitslag en 't verloop van den komenden strijd wtrd slechts zeer weinig gesproken, want alhoewel allen vurig naar een overwinning verlangden, was men toch niet erg gerust. Na in Eind hoven aangekomen te zijn en den inwen- digen mensch versterkt te hebben, toog men naar het veld. Middelerwijl was het weer geheel opgeklaard. De inrichting van het kleedlokaal liet nogal te wen- schen over, terwijl ook geen enkele bal aanwezig was, waarover de W.Vers na tuurlijk alles behalve te spreken waren. Eindelijk wordt een bal gebracht en kunnen de geelzwarten zich wat los trappen, totdat om ruim 2 uur scheids rechter Verineer voor beginnen fluit. W. y. heeft één invaller, terwijl Eindhoven volledig is Waalwijks captain wint den toss en laat zijn mannen tegen den wind opspelen, waarna Eindhoven den bal aan het rollen brengt. De geel-zwarte mid denlinie neemt het leder over en zet den linkervleugel in actie. De backs keeren echter het gevaar en verplaatsen het spel. Weer bemachtigt W.V. links buiten den bal, schiet na een mooien ren hard op doel. De keeper stopt den bal doch laat deze vallen, waarna de toeschietende rechts-binnen nog kans ziet naast te trappen, zoodoende een prachtkans missend. Eindhoven ziet nu het gevaar en begint stevig aan te pak ken. De links-buiten wordt onvoldoende bewaakt, zoodat deze het geel-zwarte doel nogal eens in het nauw brengt. De keeper bezweert echter elk gevaar. Dan is W.V. weer aan de beurt, maar de voorhoede is totaal de kluts kwijt. Er wordt erg zenuwachtig en ontactisch gespeeld. Alleen de links-buiten maakt hierop een uitzondering en zet dikwijls prachtig voor, wat helaas niet benut wordt. Het spel van Eiodhoven is in deze periode bepaald beter en alleen door het prachtige werk van onzen doelwach ter kunnen zij het net niet vinden. De verbiddelijk geretourneerd. Ondertus- schen onderneemt W.V. enkele uitvallen, maar alles zonder resultaat, zoodat de rust met blanke score ingaat. De stemming onder de W.V.ers is niet erg opgewekt, want allen zijn er van overtuigd, wanneer zoo doorgewerkt wordt, de verdediging op den duur den druk niet kan doorstaan. De captain echter ziet den toestand nog niet zoo donker io. Hij brengt een kleine veran dering in de opstelling der voorhoede en spreekt zijn mannen nieuwen moed in. Dit voorbeeld werkt aanstekelijk, want men besluit, alle krachten in te spannen om te zegevieren. Nadat voor hervatten gefloten is, trapt W.V. af. E.V-V. zendt het leder naar de andere helft, maar de geel-zwarte verdediging brengt den bal netjes naar voren en zet haar voorhoede aan het werk. Deze heeft zich gelukkig hersteld en valt nu verwoed aan. Door alle krach ten in te spannen kunnen de backs der tegenpartij hun gebied zuiveren, maar telkens en telkens komen de Waalwijkers terug. Allen werken nu enorm hard om de leiding te veroveren. De verdediging zwoegt kolossaal en heeft de Eindho vensche aanvalslinie geheel in bedwang, terwijl ook de voorhoede zich totaal geeft. Het E.V.V. doel beleeft dan ook be nauwde oogenbllkken. Weer komen de geel-zwarten aanstormen. De linksche wing zet stevig door, zoodat de back slechts door corner trappen redden kan. Van Dranen plaats den bal prachtig voor den doelmonddoor een aantal beenen belandt deze bij v. Delft, die vlak voor goal staande, mooi inkopt en W.V. de leiding bezorgt. De W.V.ers zijn hierover natuurlijk in de wolken E.V.V. geeft echter nog niet verloren. Van den aftrap neemt zij het leder mêe en moet de Waalw. keeper zijn talenten weer toonen. Deze doet den bal naar de over zijde verhuizen, waar zijne voorhoede de vijandelijke verdediging weer volop werk geeft. Eindhoven heeft nu niet veel meer in te brengen. De Waalwijkers werken met leeuwenmoed. Het lijkt een geheel ander elftal dan voor rusttoen flauw onzeker spel, nu een uiterst vurig en prettig doorzetten. Doelpunten kan dan ook niet uitblijven. Nadat het E.V.V. doel ettelijke malen nog maar juist aan het gevaar oHtsnapt is, lost van der Werff een ver boogschot, dat over de uitgestoken handen van den keeper in het net belandt 20. Enorm is de geest drift der Waalwijksche spelers en met nog meer vuur wordt weder aangepakt. De geel-zwarten krijgen op 20 M. af stand van het vijandelijke doel een vrijen schop te nemen, die in eens zitten mag. Van Dranen schiet keihard op doel, de keeper stopt, doch laat den bal vallen, doch juist even buiten het bereik van den toeschietenden center-voor. Een prachtkans verkeken 1 Nu verandert E. V.V. hare opstelling. Aanvankelijk heeft dit een weinig succes, want het leder blijft op de geel-zwarten helft. Daar geeft echterde verdediging ook geen krimp en mochten de backs al eens gepasseerd zijn, dan is het de keeper, die van geen wijken weetW.V. neemt echter het spel weer in handen en be houdt dit tot het eindsignaal klinkt. Gedoelpunt wordt er echter niet meer en onder enorme geestdrift der W.V.ers blaast de scheidsrechter inrukken. De talrijke oud-Waalwijker9 die op het ter rein aanwezig waren, kwamen de geel zwarten met deze zwaar bevochten, doch welverdiende overwinniog feliciteeren. Groote belangstelling heerschte aan den trein van halfzeven, waarmee het zegevierende elftal retourneerde en toen bekend werd, dat Waalwijk met 2—0 gewonnen had, heerschte alom groote vreugde en voldoening over het kranig werk der geel-zwarten ploeg. W.V. had dezen strijd gewonnen door het heilig zvillen in de 2e speelhelft Iedere speler was ervan overtuigd, dat er gewonnen moest worden en tegen zulk enthousiasme was Eindhoven niet bestand. aan het gladde terreiD, dat op enkele plaatsen wel een modderpoel scheen en waarop de spelers zich niet konden staande houden. Na de pauze werd er van beide zijden weer fl'nk l ingepakt, zelfs w 1 wat al te flink, dat zich in ruwheid ontaarde en geen mooi spel meer te zien gaf. R. W. B. wist spoedig het eerste puntje te halen, dat door „Brabantia® weer gelijk gemaakt werd Aan R W. B. werd rog een strafschop toege kend, die door A. ölom prachtig werd gezet en het spel op 21 bracht. Ondanks het harde werken van Brabantia kon niet worden voorkomen dat haar doel nog eens werd doorboord en den uitslag op 31 bracht. Ofschoon deze overwinning van R, W.B. wel wat geflatteerd was, heeft zij dezer, keer toch beter spel laten zien dan Brabantia, welke vereeniging Zondag niet goed op dreef scheen. Ook toonden de R. W. B.ers een uithoudingsvermogen, vooral na de panze, dat wij van haar niet gewoon zijn. Maaudag 25 November werd alhier de uitgeschreven vergadering gehouden van het Schuttersgilde „8t. Crispiju,® dat het volgend jaar zijn 75 jarig bestaan hoopt te vieren. Als leden van het Eere-comité werden ge kozen de heeren C. G. Verwiel, Burgemeester, Bescherm heer van bovengenoemd gilde. J. Broeders, W. H. Kleix, Wethouders. J. P. v. d. Heijden, J. P. Groenen, H Both, J. C. Winkel, leden van den ge meenteraad. J. P. J. Hendrikx, Secretaris. L. Verwiel van Loon, II. J. Levie. H. A. W. Surig hoofd der School. Herman Zeegers van de Poll, J. Bernard Timmermans Wzn. te Waalwijk, leden der Provinciale Staten. Het Eere-Voorzitterschap zal worden aan geboden aan den heer Ernest de May de Wagner te Bern (Zwitserland), heer van Besoijeu. Nadere bijzonderheden volgen later. SPRANG. Bij de periodieke verkiezing voor den Kerkeraad der Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de ouderlingen de heeren A. v. d. Hoeven en M. Ros, en de diaken de heer G. Vos Mzn, Bij de Geref. Kerk zijn de aftredende Kerkeraadsleden de heeren H. Both en J. J. Dalmtyer, ouderlingen en G. Blok eD F. M. di Jong, diakenen herkozen. Vrijdagavond trad Ds. Pop iu de Herv. Kerk alhier op voor het Chr. Onder wijs. Na in het kort den strijd voor de Vrije School te hebben geschetst, sprak spr over bet verschil tnsschen -Christelijk en opeubaar ouderwijs, waarna hij naar aanleiding van Marcos 10 13 en 14 de aanwezigen ernstig vermaande de kinderen niet te verhiuderen tot Jezus te komen maar tot Htm te leiden ook door Chr. Onderwijs Verleden week had vrouw v. Z. koe van de wei gehaald toen het beest opeens zulk een sprong maakte dat vronw v. Z. achterover in een vrij diepen sloot terecht kwam. Gelukkig was v. d. A. in de nabijheid die spoedig ^e vrouw op het droge bracht zoodat zij met den schrik en een nat kleed vrij kwam. VRIJHOEVEN-CAPPEL De heer M Verhoeven suruumeraire leerkracht aan Chr, School te Loonschsndijk, is benoemd als onderwijzer van bijstaud aan de Juliana school te Leerdam, die 15 Februari a.s. zal geopend worden. Openbare vergadering van den raad der gemeente Vrijhoeven-Cappel op Zaterdag 30 November 1912, des nam. 7 uur. Te behandelen Door de overwinning van T.V.V. op Helmond met 31 is de stand aldus W. V. 4 4 0 0 8 11—2 T.V.V. 3 2 0 1 4 7—4 E.V.V. 4 1 1 2 3 4-6 A.s. Zondag reuzenwedstrijd tus- schen T.V.V. en W.V. op het terrein te Tilburg. Wordt hier gewonnen, dan is W.V. een flink eind voor. Van dezen wedstrijd hangt nog niet alles, doch zeer veel af. Dat alle Waalwijksche voetbalenthousiasten met angstige span ning op het resultaat van dezen strijd wachten, behoeft natuurlijk geen betoog. BESOIJEN. De uitslag van de gebonden competitie-wedstrijd tusschen Brabantia' uit Waspik en R W. B. op het terrein alhier, was 31 in het voordeel van R.W. B. Dit is een mooie overwinning geweest voor de Besoijensche Voetballers, te mee; nog, wijl Brabantia altijd beslist de meerdere is geweest. Voor de panze werd ving gespeeld en ofschoon het doel van beide zijdea dikwijls geducht werd bestookt, kon men toch geen moeilijkste ballen worden door hem met puntje zetten, zoodat de rost inging met 0-0. het grootste gemak behandeld en on- Hoofdzakelijk zal dit wel zijn toe te schrijven 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. Ingekomen Stokken. 2. Goedkeuring verpachting opbrengst haven en kaairechten over 1918, Behandeling voorwaarden, waarop de gemeente Loonopzand bereid is de gemeente VrijhoevenCappel van gaslicht te voorzien. Brief inzike begrooting 1913. Aangaan geldleeniug verbetering Hooge- vaart. Vaststelling motor- en rijwielverotdening Benoeming 5 leden commissis tot wering van schoolverzuim. Voorstel invoering hondenbelasting met concep'-verordeningen, - De periodieke koepokinenting alhier zal plaats hebber op Vrijdag 6 December a.s. des nam. te vier uur in de openbare lagere school. CAPELLE. Hedenavond (Dinsdag) ver nemen we, dat de „Bergiche boot" op een van morgen gezonken schip is gevaren. De schok was zoo hevig, dat bijna de boot kantelde. Nadat de kapitein er zich van overtuigd had, dat geen lek was ontstaaD, werd de reis echter voortgezet. WASPIK. Nu de mollen in al hare gaten en holen vervolgd worden, komen ook de rariteiten onder deze dieren te voorschijn. Zoo werd deze week bij den heer I. de Jong alhier een wit exemplaar van deze di<rsoort afgeleverd. Het diertje had een prachtig wit velletje en had veel bekijks. RAAMSDONK(Dorp.) Onze dorpsgenoot Jacs. Klerks, wachter bij de Staatsspoorwegen is met ingrng van 15 December overgeplaatst naar Geertrnidenberg. De heer H. de Bakker, vroeger onder wijzer alhier en thans te Dorst, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Oosterhout. Bij den landbouwer H. van S'rien is dezer dagen een best veulen gestorven. Voorzeker een flinke schadepost. RAAM8DONKSVEER. Verledenweek had Mej de R. het ongeluk een ketel met ko kend water te laten vallen, waarbij zij haar beide beenen zoo vreeselijk braudde, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, welke verleend werd door Dr. Quirijn9. Terwijl op den scheepstimmerwerf der firma D. P. van Suilekom Zoon een schip opgedraaid werd. kwam de werkman B. v. S. met zijn hand tusschen een der lieren. Een vinger werd hem letterlijk verpletterd. Dr. Quirijns verleende medische hulp. Maandag zwol de hand van den heer J. de J. zoodanig op, dat men het noodig ach .te de hulp van een geneesheer in te roepen. Dr. Lips constateerde bloedver- giftiging. GEERTRUIDENBERG. Den BergDosko 33- De regen van den morgen had het veil een niet zoo'n aangenamen aanblik gegeven, j doch spoedig, zoodra het droog werd, wuren een tiental jonge flinke handen aan het wei k t om het water af te vegen en waar het noodig bleek, het modderige aau te vollen met zand en zaagsel. Als om twee uur scheidsrechter Willing („'t Zesde*) van Breda aantreden bla9ft, is het terrein in tamelijk goeden staat en stel len beide vereeuigingen zich volledig op. Sparta begint voorloopig met tien man, daar Voermans, die het toezicht had om het ter rein in orde te brengen, eerst kwart over twee op het tooueel verschijnt. Da captain van Dosko wint den opgooi, eu verkiest eerst met de zon en den wind in den rug 'e pelen. Dadelijk neemt het spel een snel tempo aan, het gaat sterk tegen elkaar op Dosko valt stevig aan en reeds moet 1'. Smits handelend optreden. Bij Sparta is de halflinie slecht, de link*- en rechtshalf laten hunne vleugels geregeld ongedekt, terwijl ook de middenhalf een indruk maak', alsof 1 het hem te veel is, den bal weg te trapper. Beide backs worden dan ook geducht in het nauw gedreven, maar deze werken als leeu- en weten voorloopig het spel te *e;- plaatsen. Toch kunnen zij niet beletten dat na O'geveer vijftien minuten spelen» de linksbinnen van Dosko zijn vereeniging da 'leiding bezorgt 01. Ja zoover gaat het, dat Ploeg zelf den bal in het net werkt, zoodat Dosko vrij gelukkig de leiding ver groot 02. Dit wordt te erg, dc halfbacks worden eer.s even onderhanden genomen, wat zichtbare veibetering te weeg brengt. Nu begint de Sparta-voorlinie zich te roeren, zij brei gen een bezoek aan den Doske- keeper, maar deze geeft niet thuis. Gedorig keeren de rood-witteo nu terug, eens zendt Jos. een scherp schot in, dat door dm kee per vallende gestopt wordt, de bil glijdt echter uit zijn handen tegen den paal en Voermans maakt het eerste doelpunt. De scheidsrechter treedt naar voren en zegt dat de bal reeds achter geweest ishij last ee>i corner nemen, die geen resultaat oplevert, daar B*8 juist overkopt. Als na een algemeen opbrengen de ver dediging van Bergen-op-zoom in het nauw gebracht wordt, kan de back het leder slechts wegstompen en maakt bierdoor een penally. De scheidsrechter ziet het niet of wil bet niet zien, wat het ook zij, er wordt dooi gespeeld. Stal hierdoor woedend, vliegt met den bal naar voren en kogelt het leder in het net 12. De scheidsrechter gaat thans naar den keeper en geeft hem em flink standje, dat hij den bal laat scliietpn. Het publiek wordt in opschudding ge bracht door het vreemd, onrechtvaardig op treden van den iechtspreker Het geeft hieraan lucht door hem allerlei onaange naamheden naar bet hoofd te slingeren.l! Alles moet in bet werk gesteld worden om hpt publiek te kslmeeren en het terrein ge- zuiserd te houdeD. Spoedig hierna is het mstde kansen worden drnk besproken. De Spartanen komen tot de overtuiging dat bet nog niet verloren is. Het is echter vervelend, (e werken tegen een macht waar niet tegen te strijdeD valt „de scheidsrechter*. Zij besluiten alles in het werk te stellen en zoo noodig dobbel weik te verrichteu. Als weder begonnen is, nemen de Bergf- naren dau ook spoedig het spel in handen, maar telkens wordt het ouderbroken, daar de scheidsrechter dan eens voor buitenspel, dan weer voor gevaarlijk spel stoppen laat. Dosko kom* weer even opzetten, de half— b.cks worden gepasseerd, de voorback loopt toe, komt te vallen en raakt hierdoor een speler van Dosko met zijn arm aan. Scheids rechter kent hiervoor, zeer ten onrechte, een vrijen schop toe en geeft den Sparta-speler z^lfs een waarschuwing. De s rafschop levert geen sncces op en gaat achter. Spoedig hierna krijgt een Dosko-speler in bnilenspel conditie het leder, en geeft Smits het na kijken 1 3. No is het met Bergen-op-zoom gedaan, de Spartanen zijn niet meer te houden. Hun zwoegen wordt dan eindelijk beloond, als Jos. den bal onhoudbaar in het net plaatst 23. Even daarna doet Voermans goed werk, als hij uit een voorzet van rechts de partijen op gelijken voet brengt 33. Wij denken nog een overwinning der Bergenareu te zullen moeten boeken, doch er wordt niet meer gedoelpunt, zoodat het eiude komt met een gelijk spel. Bij Sparta waren Voermans, Merkx, Jos. en Bas de besten bij Dosko blonken achter back en centerbalf uit. Naar wij vernemen heeft Sparta een klacht ingedieud by het bestuur van den N.V.B. omtrent het onhebbelijk optreden van den de De Echo vin net Zuiden. Doelpunten gesp. gew. gol. verl. Punten vooi- tegen

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5