01 lOfi Rummer 99 Zondag 8 December 1912. 35 Jaargang Tweede Blad, 1 buitenland. irt De Balkan-Oorlog. Uemeenteraad. Ingezonden Stukken. Belgi f"a lr M 1.3 2.1 2.2 2,4; 3,2 3,4: 4,2 4.4 4.5 5.1 7,- 8,8 12,- ELS HO UT. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 5 Dec. des morgens ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtb heer C. van den Breugel. Ongeveer 10.15 uur opent deVoorzltter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering «orden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1-vri kom erei( leele 1. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring rekening 1911, sluitende in ontvangst op een bedrag van f 8493.26 in uitgaaf op f8151.441.'9, alzoo sluitend met een goed slot van f341.811/*. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Schrijven van de Broeder Overste van het St. Lambertusgesticht, houdende verzoek om ontheffing van den Hoofd Omslag van H. Brabbers die in Juli is vertrokken. Voorzitter. Brabbers is in Juli vertrok ken, daarom stellen B. en W. voor af schrijving te verleenen tot een bedrag van f0.621/,. Klijn. Dat hoort zoo- Aldus wordt besloten. 3 Aanmerkingen op de gemeente-be grooting door Ged. Staten. Voorzitter. Ged. Staten wijzen op den post ambtenaar van den Burgerlijken Stand, op een schrijven van de veldwach ter J. de Hart onderteekend door 6 raadsleden. In dit schrijven wordt gezegd dat die man hulp noodig heeft om het bestaan hem mogelijk te maken. B. en W. stellen voor aan den 2en ambtenaar van den Burgerlijken Stand 10 ü/o te geven, iodien hij werkzaamheden moet verrichten. Gijsels. De post blijft dan f50. Dat is in andere gemeenten ook zoo. Verder merken Ged. Staten nog op, dat, waar er een post op de begrooting is van uitgaven voor besmettelijke ziekten er ook een van ontvangsten op moet voorkomen. Alsnu leest de Voorzitter verschillende Ingekomen adressen voor naar aanleiding van verhooging van de jaarwedde van den gemeente-veldwachter. Er wordt in het schrijven op gewezen, dat de jaarwedde, in aanmerking geno men zijn groot huishouden, veel te gering is om netjes te kunnen leven en zonder schuld te maken. Zooals nu kan hij het politie-corps niet omhoog houden aan gezien hij van zijn lage jaarwedde niet kan rondkomen hoewel in zijn huishouden de grootste zuinigheid wordt betracht. Verder is er nog een schrijven mede onderteekend door 6 raadsleden, de hee- ren v. d Sanden, van Herpt, Klijn. Gijsels, Muskens en van Grevenbroek, waarin er op wordt gewezen, dat de veldwachter getrouw zijn plichten vervult doch dat de lage jaarwedde hem niet in staat stelt behoorlijk rond te komen. De veldwachter zou genegen zijn om nog enkele bij baantjes op zich te nemen, die hij, zonder dat er de politiediensten onder lijden, zou kunnen waarnemen o.a. wat nu de gemeentebode doet, als kachels-aanmaken enz niet dat onderteekenaars iets tegen den gemeentebode hebben, doch die man heeft een huishouden met acht verdie nende kinderen en kan die verdienste makkelijk missen. Nog is er een schrijven bij van Dr. van Seters uit Drunen. Deze schrijft dat hij meermalen het huisgezin van den veldwachter heeft bezocht en verklaart dat zijne kinderen allen zwak zijn en versterkend voedsel noodig hebben. Dr. van Seters betwijfelt echter of de veld wachter daaarin op het oogenblik kan voorzien. Voorzitter. Ik stel voor het salaris van den veldwachter met f 50 te verhoogen. (Van de heftige en verwarde discussies hebben wij het volgende kunnen optee- kenen). Gijsels. En ik ben er tegen om het salaris te verhoogen- Wij moeten hem die bijbaantjes maar geven, 't Is be lachelijk 1 Janus kan donders goed bij brengen wat Wolfs doet. Voorzitter. Ik acht me niet verant woord als ik den veldwachter door hem andere baantjes te laten doen, aan zijn politie-dienst onttrek- Gijsels. Neen man, dat niet verantwoord zijn, is 't nu niet. Gij houdt hem liever voor je eigen om je particuliere eigen dommen te bewaken of eens naar de sluis te laten kijken, of 's nachts bij je in de banden te laten leggen. Gij be handelt Janus als een hond. Roept Janus maar hier Laat hem maar getui gen of hij voor jou geen dienst moet doen. Maar ik zal zorgen dat hij dat niet meer behoeft te doen. Voorzitter. Dat kwèken en razen van jou zijn we gewoon, daar zijn we toch niet bang voor. Laat de veldwach ter maar komen hij mag gerust getuigen, voor mij behoeft hij niet bang te zijn. Gijsels. Janus moet wel voor jou dienst doen, denk je dat ik het niet weet. Ik wil niet dat hij het nog langer doet, ben de nou belazerd kerel. Voorzitter. Ge liegt. Gijsels. Nee, ik lieg gaddomme niet, want ge hebt zelf in de wethoudersver gadering gezegd dat ge Janus niets meer voor je laat doen omdat ze je te veel achter je broek zaten. Voorzitter. Dat is niet waar- Ik laat hem voor mij nooit iets doen. Dat mag ik niet ook. Gijsels. Ge doet het toch. Laat dan de veldwachter komen. Voorzitter. Gerust. Gijsels. De 'man is bang, hij durft tegenover jou niet de waarheid zeggen. Klijn. Hij kan die bijbaantjes ge makkelijk bijbrengen. Gijsels. Als de commissaris het goed vindt dan ben jij van alle verantwoor ding ontheven. De Voorzitter leest alsnu een artikel voor uit de instructie waaruit blijkt dat de veldwachter geen ander beroep mag uitoefenen. Gijsels. Ik kan wel 20 gemeenten op noemen waar de veldwachters die bij baantjes uitoefenen. Maar hij moet voor jou dienst doen. Op jou banden passen. Voorzitter. Als hij eens een oogje in 't zeil op mijn banden heeft gehouden, dan was dat politie dienst omdat ik vreesde, waar ik toen grondige redenen voor had, dat ze er iets aan zouden doen. Hebt u een dergelijk verzoek dan gebeurt het ook bij u en bij eenieder. Of zou hij er bij mij niet op mogen letten, omdat het bij mij is Gijsels. Neen, dat behoeft hij niet te doen. Van Herpt. Gijsels, ge sprak van de week erover dat als de Burgemeester geld in huis had, Janus dan 's nachts op het huis moest passen. Gijsels. Dat heeft de Hait verteld, ja. Voorzitter. Er blijft bij mij 's nachts nooit geld in huis. Gijsels haalt de veldwachter en vraagt dan of hij wil zeggen, of hij ooit niet eens 's nachts op het huis van den bur gemeester heeft moeten passen. Veldwachter. Ik heb het wel eens gedaan. Liegen doe ik niet. Voorzitter. Nu wel. Gijsels. Ik geloof Janus duizend keeren eerder dan jou, want gij liegt gadver- domme dat ge groen en geel wordt. Voorzitter. Een beetje bedaren. Gijsels. In Besoijen dan, daar is de veldwachter ook bode en polderbode ook nog. Voorzitter. Daar is de gemeente niet zoo uitgestrekt en hebben ze er ook nog een nachtwacht bij- Ik acht me hier niet verantwoord als ik den veldwachter zijn dienst ga onttrekken, dat zeg Voorzitter. Gij waart er zelf bij Van Herpt. Dan moet je de techtbank uitspraak laten doen- Van Grevenbroek. Ik ben onwetend. Gijsels. Ge liegt heel de boel bij elkaar. Van Herpt. Laat dan de Rechtbank uitspraak doen. Voorzitter. Toen je daarover bij den Commissaris bent geweest, heb je op je kop gehad. Hij heeft tegen mij gezegd dat hij het jammer vond dat de banden zoo slecht stonden en hoopte dat ikjer beter van zou worden. Gijsels. En ik mag lijden dat ze alle maal kapot gaan. Ik ben toen te laat er mee bij den Commissaris gekomen De menschen wisten niet hoe het ver pacht werd. Het had afgekondigd moeten worden zooals het behoort. Van Herpt. Hoe heeft de publicatie dan plaats gehad. Voorzitter. Als altijd. Gijsels. Ge weet toch donders goed dat het er veel aan ligt waarvoor je het land moogt gebruiken. Als je het als weiland had moeten gebruiken was het misschien maar f 50 waard. Maar hij zal Winkel misschien f100 in z'n handen gestopt hebben. Gij pakt alles wat ge krijgen kunt. Ge bent een echte bloed zuiger. Voorzitter. En jij bedriegt je eigen kameraad nog met een kalf Gij hebt valsche stukken gezonden naar den Com missaris. Ik heb daar op die verpachting ge zeten als particulier, ik had met niets te maken. Muskens. Gijsels had dan aanstonds zijn opmerkingen moeten maken als hij zoo voor de belangen wil uitkomen. Voorzitter. Ik heb het gepacht om de armen te bevoordeelen. Gijsels. Dat lieg je Ge hebt 't uit winstbejag gedaan, 't Was beter dat het armbestuur het zelf had gehouden, dan was het voor de armen beter geweest. Het armbestuur heeft zijn plicht niet ge daan Muskens. De Voorzitter mag gerust iets pachten om er winst mede te behalen. Gijsels Het armbestuur had het moeten cultiveeren. Voorzitter. Daar ben jij te stom voor. Kijk maar eens naar de Boschkens. Van der Sanden. Het armbestuur had het wel voor 20 jaar willen verhuren voor dat geld. Voorzitter. Ik moet weten wat ik doe Ik geef er nu al genoeg op toe. Gijsels. Dat zal wel. Van Herpt. Gijsels, gij had bij Ged. Staten moeten reclameeren. Gijsels. Ze hadden mij daar al voor eugenaar uitgemaakt. Van Herpt. Ik zou niet voor leugenaar willen staan bij Ged. Staten. Muskens. En ik zeg je dat er van te voren gezegd is om het voor 8 jaar te verhuren en dat men met het land kan doen wat men wil. Gijsels. Dat is gezegd toen de ver pachting afgeloopen was, want de burger heeft bij Hub. van Laarhoven zelf ver teld dat hem die verpachting niet erg aan stond. Dat heelt mij de vrouw zelf gezegd. Van der Sanden. En ik durf direct eed te doen dat het niet zoo is. en wees erop, dat in de balansen nooit melding was gemaakt van den Congo- staat slechts aan België de bezittingen De wapenstilstand. I vermaakt, welke hij met name noemt, De Fransche pers die zich met het de Kaipiog-foadseo waren daaronder niet oog op Poincaré's bemoellngeo ten gunste begrepen. Op den zelfden grond elschte van den Balkanvrede bijzonder voor de Delacroix de waarden van deAlg.Afri- met den Balkanoorlog samenhangende kaanschsche Maatschappij op, «Is zrjnde kwesties interesseert, is eenstemmig in persoonhjk eigendom van Leopold II en haar oordeel, dat de wapenstilstand groote gevolgen met zich brengt voor Bulgarije en ook voor de verbetering van den internationalen toestand van groot belang is. Over de houding van Griekenland loopen de oordeelen uiteen. De »Temps« brengt zeer sterk de on- eenigheid onder de Balkanbondgenooten naar voren. Dit blad herinnert er aan, dat deze staten hun succes te danken hebben aan hun gezamenlijke actie en waarschuwt hen dezen band niet te ver breken. Wat, vraagt de >Temps<, heeft deze breuk veroorzaakt Militaire oorza ken Het blad kan zulks niet gelooven. We zijn er van overtuigd, schrijft het, dat er de politiek alleen schuld aan heeft en dat is juist verontrustend. Is misschien in de reis van Daneit naar Boedapest de oorzaak te vinden- De >Temps< stelt nog andere vragen, ze spreekt van een dreigement van Roe menie onder Invloed van den Driebond en is ten slotte van meening dat dit niet behoorende tot den Congovrijstaat. Daarna behandelde de advocaat de kwestie der Niederfullbachstichting waar van de Belgische staat zes millioen elscht, die van Congoleesche waarden voort zouden gekomen zijn. Die verwisseling had echter volgens den advocaat niet plaats gehad. Hij vroeg in elk geval in zage der boeken. Maandag zou het proces worden voort gezet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. beleefd verzoeken, mij in Uw blad te willen aan ik je nog eens. Ik zal het voorstel in omvraag brengen. Klijn. Neen, neen, ik steun het voor stel van Gijsels. Gijsels tot den Burgemeester. Ge zijt onrechtvaardig. Met die verpachting van het armbestuur, hoe is daar mee gegaan. Ik durf er verdomme een eed op te doen dit dat ook niet recht is. Voorzitter. Dat is een halfjaar van te voren bekend geweest Gijsels. Ik kan 50 boeren brengen die een eed durven doen tegen gij 3 leden. De verpachting is bij Roymans geweest. Later ben ik nog er voor naar het Gouvernement geweest en die hebben me naar de Rechtbank verwezen. Grevenbroek. Ik zat op de verpach ting naast de burgemeester. Toen hij het land had gepacht, vroeg ik nog wat hij er mee moest doen. Ik wist van niets. Muskens. Er was gezegd om het voor 8 jaar te verpachten. Men wilde het eerst nog voor 10 jaar doen, omdat dat nog voordeeliger was. Klijn. Dat is na de verpachting ge zegd. Voorzitter tot Gijsels. Op die ver pachting zat je net te kweken als nu. Gijsels. Het is een onder-onsje, onder jullie drieën geweest. een Gijsels. Het afkondigen is niet mooi geweest. Cox wist er ook niets van en die had er misschien meer voor gegeven. Voorzitter, 't Is voor de verpachting gezegd. Gijsels. Het had lang van te voren bekend gemaakt moeten worden. Toen Winkel opbood is het misschien gezegd. Voorzitter. Toen wist jij al lang beter. Klijn. Ik wist er niets van. Van Grevenbroek. Ik wist er ook niets van. Ik was onwetend. Voorzitter. Nou, gij kunt ze krijgen. Gijsels. Ik wil niks van je hebben. Ik mag lijden dat ze allemaal kapot gaan- Voorzitter. Zie je, je bent persoonlijk. Al ben je me grootste vijand, dan nog zal ik je geen kwaad gunnen. Van Herpt. 't Is nou nog een onbe gonnen werk- Jij zegt zoo en de burger zoo. Laat de Rechtbank een uitspraak doen. Dient een klacht bij de Justitie in. Gijsels. 't Gaat nu over den veld wachter. Voorzitter. Ik brengt het voorstel van B. en W. in omvraag. (Slot volgt). alles heeft samengewerkt om Bulgarije tot onderteekening van den wapenstil stand te brengen zonder deelname daar aan van Griekenland. In ieder geval kan de oneenigheld onder de Balkanstaten slechts den Drie bond ten goede komen. Ook andere bladen geven toe dat de houding van Griekenland wijst op on eenigheld. BERLIJN, 6 Dec. De correspondent aan »Berl. Tagebl.* te Sofia seint Ondanks den wapenstilstand heeft gistereD bij Adrlanopel nog een gevecht plaats gehad- De bezetting der stad, die nog niets van het sluiten van den wapenstilstand had vernomen opende het vuur op de Bulgaren. Deze beant woordden het vuur en namen een nieuwe positie io. Gisterenavond hebben zich echter Bulgaarsche onderhandelaars naar de stad begeven om met de lurken te spreken over het eindigen der vijande lijkheden. Heden zou een nieuwe samen komst van belegerden en belegeraars plaats vinden om de tegenwoordige ver dedigingslinie en de wederzijdsche posi ties vast te stellen. Wreedheden. Uit bronnen, die niet verdacht kun nen worden van anti-Servische gezind heid' zoo wordt, volgens het Hbld. uit Cettinje aan de Times bericht, worden de berichten bevestigd, omtrent de wreedheden, door de Servische achter hoede op den marsch naar de Adrlati- sche Zee bedreven op de Albaneezen. De Bulgaren gaan in deze ook niet vrij uit. Wel schijnen zij zelf geen slachtin gen op groote schaal te hebben aange richt, ofschoon zij zich toch ook, blijkens een telegram in dit blad, o.a. te Salo- nikl niet onbetuigd hebben gelaten. Maar het is een feit. dat zij zich, daar zij al- e troepen in Trachie noodig hadden, in ruime mate van de comitadjo s bedien den en deze hebben, zooals uit Saloni- ki aan de Times wordt geseind, op vele plaatsen gruwelijk hulsgehouden, voor al in het district Awret Hlssan, waar on geveer alle Mohammedanen vermoord zijn. Ook te Dedeagatsj moeten ergerlijke tooneelen hebben plaats gehad. De Turken hebben hun vijanden in wreedheden niet toegegeven en even eens geheele dorpen uitgemoord. En de Armeniërs hebben te Kawal a van de gelegenheid gebruik gemaakt om hunne woede te koelen op de Turken en zich daar bloedig te wreken wegens de slachtingen te Adana Dit Blad kost slechts 6 cent per week. IC, De nalatenschap van Leopold IL Voor het hof van appél te Brussel werd gisteren het proces over de erfenis van koning Leopold verder behandeld. De advocaat der princessen vervolgde zijn pleidooi en besprak vooral de kwestie der Kaïping-fondsen, welke, volgens hem, niets hadden uit te staan met den Con- gostaat. Hij herinnerde er aan, dat de Kaïplng een Aziatische maatschappij was Mag ik U eenige ruimte afstaan. De Etalage-wedstrijd behoort weer tot het verledene en we zien hier wederom evenals op alle plaatsen waar zulke wed strijden werden gehouden, hetzelfde verschijnselvele ontevredenen. De Jury is natuurlijk de zondebok. Deze deugt niet. Ze is partijdig. De leden hebben geen verstand van éta- leeren, enz. enz. Dergelijke verwijten kan men thans meermalen hooren van sommige ciet-bekroonden, ja, zelfs van sommige, naar hunne meening te laag- bekroonden. Doch zou men dezulken niet veeleer van partijdigheid kunnen verdenken Elke deelnemer van den wedstrijd heeft natuurlijk zijn best ge daan en meent, zoo niet een éérsten, toch zeker een prijs te hebben verdiend. Waar echter 52 deelnemers zijn en slechts eenige prijzen, is het toch dui delijk, dat sommigen in hunne verwach tingen moesten worden teleurgesteld. Nu is het best mogelijk, dat de wedstrijd onder dezelfde omstandigheden, doch met eene andere jury, anders was uitgevallen, doch dit is geen bewijs, dat een of meer jury-leden partijdig zijn geweest. Smaken verschillen nu eenmaal wat de een prachtig of doelmatig vindt, kan een ander minder mooi en zelfs geheel ondoelmatig vinden. Dat alles is eene persoonlijke opvatting. Het aantal punten, door de bekroonden behaald, bewijst echter zeer duidelijk, dat het voor de jury een zwaar werk is geweest de prijzen toe te kennen. Slechts eenige punten meer of minder hadden de prijs- winners een geheel andere plaats doen innemen. En wat is 4 of 5 punten op 200, welke in het gelukkigste geval te behalen waren Laat ons daarom het werk der jury niet becritlseeren, doch laten wij er prijs op stellen, dat het bestuur van W. B. iets voor de Waalwijksche winkeliers heeft gedaan die allen, de een meer, de ander minder, van den wedstrijd hebben geprofiteerd. Er zijn winkeliers die volmondig bekennen, dat ze deze laatste week voor een aanzienlijk grooter bedrag hebben omgezet dan het vorig jaar. De wedstrijd is dan ook een waar succes geweest. Elke vreemdeling was daarover vol lof. Er zijn zelden zooveel vreemdelingen in onze plaats geweest als den laatsten Zondag, welke allen, naargelang hunne beurs zulks toeliet, hier geld hebben achtergelaten. In onze plaats zelf zijn meerdere menschen, die hun dwaalbegrip, dat in den vreemde alles beter of voordeeliger is, hebben laten varen. Het doel van den wedstrijd is dus bereikt en dat moet ons voldoende zijn. Laat ons daarom de moeite en op offeringen welke het Bestuur van W. B. zich getroostte, op prijs stellen. Dit kan iedereen, hetzij moreel of finantieel. Voor 80 pCt. der Waalwijksche winke liers kan de jaarlijksche contributie geen beletsel zijn, lid dezer nuttige vereeniging te worden. Wanneer allen toetreden, wordt het Bestuur van W. B. in staat gesteld, zij het niet door een étalage wedstrijd, dan op eene andere manier, voor onze belangen werkzaam te zijn. Ook de caféhouders uit onze plaats, welke altijd op de eerste plaats van het vreemdelingenverkeer profiteeren, zou ik willen aansporen lid te worden. Vergis ik me niet, dan tellen we hieronder nog I \M Echo van het Zuiden .1 m«t KAhr\r\rAnriA fnt HAn Anrrrwtrncfonr

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5