Nummer 99 Zondag 8 December 1912 35e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Derde Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. Waaiwiiksche Stoomdfukkefij AntoonTielen Provinciaal Nieuws, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."6. Franco per post door het gekeele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres ECHO. AdvertbntiKn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Openbare vergadering op Vrijdag 6 December 1912, des avonds óV* uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken (ter visie). 2. Besluit tot wijziging der begroo ting voor 1912 (ter visie). 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van een gedeelte der boomen aan de >Burgemeester van der Klokkenlaan* (ter visie). 4. Benoeming van een stembureau voor periodieke veikiezingen in 1913. a. voor den Gemeenteraad. b. voor de Provinciale Staten. c. voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. d. Kamer van Koophandel. 5. Benoemingen voor 1913. a. de commissie voor de gasfabriek. b. een lid van het R. K Gasthuis- bestuur. c. een lid van het Algemeen Arm bestuur. d. Reclames H. O. 1912. Na afloop der vergaderiug zal met gesloteD deuren eene bespreking gehou- den worden naar aanleiding van een •schrijven van de Provinciale Commissie voor electriciteits-voorzlening in Noord- Brabant. (ter visie.) De Voorz'tter opent de vergadering heet de leden welkom en de secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Een adres van Ned. Ver. tot ai- schaffing van 't gebruik van alcohol houdende dranken, daarbij verzoekend in bestekken der gemeente in te brengen, dat naast sterke, ook alle alcoholhouden de dranken op 't werk zijn verboden. Voorzitter. Ik kan u zeggen, dat het verbod van sterken drank steeds wordt opgenomen. Hier wordt gevraagd ver der ook alle alcoholhoudende dranken, dus ook bier. En nu zou ik 't nog al erg vloden dat b v. een werkman, die den heelen dag van huis is en geen koffie of thee kan drinken, niet een fleschje bier bij z'n brood mocht hebben. Ik vind 't daarom wel wat overdreven. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Besluit tot wijziging der begrooting voor 1912 (ter visie.) De f 1000 van de achtergebleven schuldbrieven moeten volgens Ged. St. overgeschreven worden als gedeelte -van 't vermoedelijk batig slot der rekening van 1911. Aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van een gedeelte der boomen aan de »Burgemeester van der Klokkenlaan* (ter visie) Voorzitter. Het is ons voorgekomen dat de boomen te dicht zijn geplant waardoor de groei van den kroon zeer wordt belemmerd. Na deskundig advies stellen wij voor om de andere een te rooien en te verkoopen. Toen ze geplant zijn, waren 't van die dunne boompjes en gaf 't zoo'n kaal gezicht als ze niet wat dicht bij elkaar stonden. We hebben er reeds meer malen overgesproken en nu zijn de boomen tamelijk zwaar en kan het goed. Nu groeien die kronen zeer nadeelig en komt er veel dood hout, dan krijgen we mooie kronen en stammen. We heb ben er met den tuinier Vissenberg over gesproken en verder met den heer Kopijn uit Ellekom en die raadden het ons ten zeerste aan. 't Is nu de tijd, in de eerste jaren zal het wat vreemd zijn, maar dat is een kwestie van een paar jaar. Van Schijndel. De eene rij langs de woningen, daar ben ik 't volkomen mee eens, maar de andere rij is juist voor de lommer en als er nu een uitgaat, is 't ook al niets meer, we hebben toch niet te veel beschaduwde wandelwegen. Laat 't eerst eene rij doen en de andere als de eerste wat zijn bijgegroeid. De boomen zijn geplant voor de lom mer en nu ze 't goed doen, moeten ze eruit Ik zou een paar jaar met de an dere rij wachten tot de andere zijn bij gegroeid. Van Everdingen. Ik ben 't er volkomen mee eens dat 't moet gebeuren, maar ik ben er voor om 't rijtje linde- boomen er heelemaal uit te gooien, die doen daar toch niets, de andere groei en erover heen. Voorzitter't Is toch in elk geval goed voor afscheiding van den weg. Gragtmans. De door den heer van Schijndel geopperde bezwaren kan ik niet deelen, er kunnen de eerste jaren wel open plekken komen, op 't middag uur zal er wat meer zon komen. Nu is er 4'/2 M tusschen, dat is veel te dicht. Ik heb het bij eigen ondervinding, in mijn laan heb ik er de boomen om de andere uit gegooid 'en in l'/2 jaar was alles veel mooier Van Schijndel. Ik zou eens met een rij probeeren en. dan kunnen we over een paar jaar weer zien. Ph Timmermans. Ik mag den heer van Schijndel opmerken, dat zoo we 3, 4 jaar wachten met dunnen, de toe stand dau weer 't zelfde is, ook wat dat schaduw-gemis betreft. Ik geloof met den heer Kopijn, dat we niet mogen wachten, want we zullen zeer veel dood hout krijgen en de boomen zullen dan nooit worden, wat ze nu nog kunnen worden. Timmermans-Verschure. Als we be ginnen met de Iepeboomen om den andere weg te nemen, dan kreeg de zon meer toegang tot de lindeboomen en zouden deze beter groeien. Voorzitter. Dat is ook de bedoeling. Houben. Nu staan ze 4'/2 M dus dan wordt 't 9 M. Ph. Timmermans. Dat is nog niet te ver. Van Schijndel. Ik vind 't jarr mer om 't nu overal ineens te doen. Er is zoo weinig schaduw in onze piaats. Ik zou 't geleidelijk aan doen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met algtmeene stemmen op een na, die van den heer van Schijndel 4. Benoeming van een stembureau voor periodieke verkiezingen in 1913. Gekozen tot leden van 't stembureau voor alle verkiezingen in 1913, de heeren W. v d. Bioek. Jan van R'el tot plaatsvervangers. A. Verbunt H. v. Everdingen. een lid volgens art. 11. J. A. Houben. plaatsvervanger. E W. Klijberg. b. Leden der gascommissie de af tredenden de heeren Verwiel, Verbunt en van Everdingen. Lid van 't R. K. Gasthuisbestuur. J. v. Ca'ker. Lid van 't Alg. Armbestuur. J. v. Mil. Timmermans-Verschure. Waarom benoemt eigenlijk de raad een lid van 't R. K. Gasthuisbestuur. Voorzitter. Het gasthuis wordt be heerd door een bestuur door den raad te benoemen, die ook rekening en ver antwoording naziet, dit volgens een stichtingsbrief, die in 't archief berust. Van Everdingen. Ik wou even vragen of de gemeente vergoeding krijgt van 't rijk voor de rijksnormaallessen. Voorzitter. Neen. Van Everdingen. Dan za' ik U even een stukje voorlezen uit Breda. Hieruit blijkt dat Breda vroeger niets kreeg, maar daarover zich tot den minister heeft gewend en nu f 300 voor 5 lokalen krijgt. Zou daar voor ons ook niet iets voor te krijgen zijn. Voorzitter. Wij verkeeren in 't zelfde geval a's vroeger Breda en krijgen niets. Timmermans-Verschure Als wij eischen gaan stellen, dan zullen ze misschien op een ander gaan. Verwiel. I» Heusden kwam er indertijd zeker een, toen ging het tusschen den Berg en Waalwijk, tegeu welk laatste wel iets tegen was, omdat 't zoo dicht bij Heusden was. Van Schijndel. We konden de vraag stellen Voorzitter. AL de h eren 't goed vin den zullen we die vraa stellen. Ph Timmermans Ik geloof dat 't veel voorzichtiger zijn zou eerst een en ander te onderzoeken, dan direct een vraag te stellen. A's de heeren het aan B. en W. konden overlaten, was m.i. veel beter. Voorzitter. Ik ben 't volkomen met wethouder Timmermans eens, 't is vee* voorzichtiger eerst de zaak eens na te gaan. Ik ben te kort burgemeester om te weten hoe dat indertijd is tot stand gekomen. We zullen een en ander onder zoeken. Aangenomen. Daarna gaat de raad in geheime ver gadering over tot behandeling reclames H. O. en bespreking naar aan'eiding van een schrijven van de Prov. Commissie voor electriciteits-voorzlening in Noord brabant. postkantoren verkrijgbaar zijn gesteld identiteitskaarten. De bedoelde kaarten strekken ten be hoeve van de vaststelling van de iden titeit van hem, te wiens name zij zijn gesteld, waar deze identiteit den post telegraaf- of telefoon-ambtenaar moet blijken. Zij zijn behalve in Nederland geldig in België, Duitschland, Zwitser land, Oostenrijk, Hongarije, Servië, Dene marken, Noorwegen en Zweden Voor zoover die landen dergelijke kaarten uit geven, worden deze omgekeerd in Neder land als identiteitsbewijs aanvraid. Het groote nut van bedoelde kaarten vooral voor reizigers springt in het oog. Immers vormen de kaarten een even gemakkelijk als goedkoop identiteits bewijs, de prijs bedraagt f 0,50 per jaar. Waalwijk Vooruit IIBrabantia. Deze wedstrijd zal morgen ten 2 uur op het terrein alhier gespeeld wor den en gelden voor de competitie der 2e klasse van den B.V.B Aanvankelijk was W.V.2 van plan zich uit deze competitie terug te trekken, doch nu besloot men toch in den Bond te blijven. Deze afdeeling wordt gevormd door Alexander (Tilburg) Tavenu R WB. Brabantia W.V. 11 Waalwijk 7 Dec. 1912. Koopt oiet 1b den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Iden tit eiis kaarten Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ontvingen wij een uit voerig schrijven van den Directeur-Ge neraal der Posterijen 't welk wij in een volgend no. in extenso zullen plaatsen Thans ontleenen wij daaraan het vol gende Door den Directeur-Generaal van de posterijen wordt er de aandacht opge- vestigd, dat sinds 1 October aan de W.V. speelde nog slechts een wed strijd en verloor deze, terwijl de andere vereenigingen elkander reeds verschil lende malen ontmoetten, waarin Bra bantia zich als de sterkste partij toonde. Wij verwachten echter, dat zij morgen de overwinning niet cadeau zal krijgen, want de geel-zwarten slaagden er in een tamelijk flink elftal saam te stellen, dat met een ernstig willen het den Waspikschen danig lastig kan maken Allöh 2e elftallers wilt niet onder doen voor het le en span morgen uw uiterste krachten in om Brabantia goed partij te geven. Kerstvoetbal. Naar we vernemen komt een tour combinatie der zeer bekende Amster- damsche vereeniging V.V.A. 2en Kerstdag alhier een wedstrijd spelen. Zuidelijke je klasse. Wij lezen in de Officieele Mededee- iingen van den N.V.B. omtrent de promo tieregeling. De beide kampioenen der Zuidel. 3e klasse spelen een geheele kampioens competitie om het kampioenschap der geheele Zuidel. 3e kla se en de winner speelt twee promotie-wedstrijden tegen de laatst geplaatste ver. in de Zuidelijke 2e klasse A. Jos Groenen. De Stuttgarter Zeitung schrijft nog over den heer Jos Groenen Jos Groenen, dte de „Prometheus" in Arnold Mendelssohn's „Pandora" zong, is een met klankvolle, omvangrijke stem, begaafde bassist, die deze partij met veel gevoel en karakter weergaf. Deze week zingt hij in de kwartetten van Mozart's „C Dur Messe", terwijl hij geëngageerd is om in de Goede Week de Jesus-Partij in Bach's „Johan- nis Passion te Stuttgart te vertolken. Dierenmishandeling. Door onzen gemeentelijken politie agent D. werd dezer dagen proces-ver baal opgemaakt tegen een voermans knecht uit Oosterhout, wiens kar met een gewicht van meer dan 3500 K.G beladen zou zijn, terwijl het paard, ten gevolge der overmatige inspanning, verscheidene diepe wonden aan den hals vertoonde. In dezen toestand werd het beest met geweld tot trekken aan gezet. Politiezaken. Door de gemeente-politie wordt een streng onderzoek ingesteld naar een paar overtredingen van art. 247 Wetboek van Strafrecht in onze gemeente. Prov Staten. Donderdag had de Najaarszitting plaats van de Prov. Staten. De Voorzitter deed o.m mededeeliog der samenstelling van de commissies van Rapporteurs over Subsidies voor tentoonstellingen, 's Bosch, Tilburg, Breda, Paarden en fokvee 's Hage in 1913 enz. J. B. Timmermans Wzn. Voorzitter Jhr. Mr, F. J J. M. van Rijckevorsel. Rapporteur. Subsidies voor wegen en rijwielpaden. M. A. Völker. Voorzitter. W. C. J. I. Kipp. Rapporteur. Onderwijs. W. G. H Rombouts. Voorzitter. H. J. Spitzen. Rapporteur. Bolermaker-Instructeur. C. Aarden. Voorzitter. A. Z. Snoek. Rapporteur. Geitenfokkerij. P. G. A. G. Paaken. Voorzitter. Jhr. T. C M Rijckevorsel-Rapporteur. Natuurschoon. M. G- van Kemenade. Voorzitter. Jhr. Mr. A. F. O van Sasse van Ysselt. Rapporteur. Aan de orde Brief van gedeputeerde Staten dd. 17 November 1910, G Nr. 233, ten geleide van het rapport der Commisie, belast met het onderzoek naar de .levensvat baarheid en het nut van een of meer Electrische Ctntralen tot levering van electrlschen stroom voor licht en drijf kracht in onze provincie. De Voorzitter deelt mede dat hiervoor in 't a s. voorjaar eene buitengewone Vergadering der Staten zal worden be- legd. Brief van gedeputeerde Staten van 16 November 1911, G Nr 225, ten geleide van een ontwerp-afwijzende beschik king op de adressen van de gemeente besturen van Waalwijk en Breda en van het dagelijksch bestuur van de Hanze R K. Vereeniging van den Handeldrij- venden en Industrleelen Middenstand in het Bisdom van Breda en de daarbij be- hoorende adhaesleadressen, om eene subsidieering van het handelsonderwijs in dien zin, dat jaarlijks minstens 25°/0 zal worden bijgedragen in de kosten van de jaarwedden van het geheele onder wijzend personeel. De Voorzitter deelde nog mede, dat is ingekomen een adres der Gemeente Waalwijk, om subsidie voor Havenver betering en een adres van adhaesie met dezelfde strekking van de Kamer van Koophandel en fabrieken aldaar. Deze stukken worden gesteld in handen van Gedeputeerde Staten- De prov. Staten van Noordbrabant hebben in hunne j.l. Donderdag gehou den zitting o. a. besloten artikel 36 sub ftiilf ijksrhr en Laiigstraatsche Courant, (Besoijen) (Waspik) (Waalwijk)

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 9