iVi^maier 101 Zondag 15 December 1912. 35 Jaargang Tweede Blad, ROOAYZEFD De beste Kinderfeep, LANDBOUW. Advertentiën. SUNLIGHT STOKPAARDJES Reelamo Nierzand^Mergruis, I* ier- en Blaassteen. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. De landbouw van vroeger, van 40 a jaar geleden en die van tegenwoor dig verschillen zeer veel. We behoe ven zelfs niet zoover terug te gaan. De noderne landbouw dateert eigenlijk van 25 jaar geleden. Als een boer itgenwoordig siechts zooveel oogstte als vader het deed, dan kwam hij er :iet. Toch zijn er zulke landbouwersnog «1, al worden ze zeldzaam, maar zij wor- icn tot de ouderwetschen gerekend. De noderne landbouw dagteekent van den tijd der invoering van de scheikun de meststoffen, van den zoogenaam- :en kunstmest. De boeren, die tegen ïoordig hun kunstmest gebruiken, ha- in jaarlijks niet zooveel uit den grond ils mogeiijk is. zij voeren den landbouw tiet intensief. Vroeger gaf men zoo nu d dan wel eens wat, om daardoor den odem voor een zeker aantal jaren vruchtbaar te maken. Tegenwoordig be mest men het land jaarlijks, om den iarlijkschen oogst te vergrooten. En bij coelmatlge bemesting levert die moder- :e bemestlngswijze weer groote winsten >p. Onder de verschillende scheikundi- meststoffen neemt het chilisalpe- tr een eerste, zoo niet de allereerste laats in. Het is speciaal met de chili- 'alpeter dat men de gewasssn tot snel- :n en krachtigen bloei dwingt. De land- wer, die zijn bedrijf zoo krachtig elijk wil voeren, moet ook groote ntiteiten chilisalpeter gebruiken, merkt, dat het best in de groote, telvarende landbouwplaatsen in ons ad, waar dit zout in enorme hoeveel- en besteld wordt. Men merkt 't o.a. i de streken, waar de suikerbietenteelt en landbouw beheerscht. Geen enkel t bietenverbouwer zal het durven wa- suikerbieten te verbouwen, zonder gewas met chilisalpeter te bemesten, t zijn juist deze groote landbouwers in hun bedrijf het noodige kapitaal en stekeD, om hun winsten jaarlijks verdubbelen, ja te verdrievoudigen, kleinere boeren dienden zich aan te spiegelen en eveneens te trach- hun bodem jaarlijks tot grootere op- gst te dwingen. Lectuur over het ruik van chilisalpeter is er genoeg, let is nu voor den landbouwer een tijd 'in rust. Dat hij dien benutte, om wat fer zijn vak te lezen. Indien hij boekjes M. wenscht over bemesting in 't al- emeen, over het gebruik van cbilisal- Wer in bet bijzonder, laat hij die dan fagen aan „de Salpeterdèlègatie te Ant werpen, Keizerstraat 48» Men zendt ze em gewoonlijk om niet. Hij zal dan eeren, dat de boer, om vooruit te ko- Deo, anders moet bemesten, dan zijn ader of grootvader deden. W Staten van Noordbrabant Najaars zitting 1912. Op ons verzoek zijn wij welwillend in |aat gesteld het interessant rapport der Jtnmissie van Rapporteurs onderwerp Natuurschoon* in onze kolommen op lemen. Aan de Staten van Noordbrabant' ®jj besluit Uwer Vergadering van den n dezer werd naar de zes afdeelingen verzonden ten fine van rapport Nr. 20! van de lijst van stukken. Bij het afdeelingsonderzoek gaf dit aanleiding tot de navolgende beschou wingen en opmerkingen Verscheidene leden betreurden het, dat Gedeputeerde Staten vermeend heb ben aan Uwe Vergadering te moeten voorstellen afwijzend te beschikken op het adres van de vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer te Oisterwijk om deze provincie te doen deelnemen in de rentelooze eerste hypo thecaire obligatieleening, groot f 125000 dienende voor aankoop van de schoone bosschen en vennen Van den Hondsberg te Oisterwijk, uitgeschreven door de Vereeniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland Zij konden zich toch niet vereenigen met den door Gedeputeerde Staten aan- gevoerden grond, dat het niet op den weg der Provincie ligt geldelijk te onder steunen pogingen, aangewend tot behouo vau natuurschoon binnen haar gebied. Zeker ligt het niet op den weg der Provincie om al wat strekken kan, tot behoud van natuurschoon binnen hare grenzen, geldelijk te steunen evenmiD als het op haren weg ligt om elk gebouw, dat mooi is, door het verstrekken van geldelijke bijdragen in stand te houden. Maar even waar als het is, dat het wel op haren weg ligt om door geldelijke bijdragen in stand te houden werkelijke monumenten van kunst, zooals Uwe Ver gadering toonde te beseffen door bijdra gen te verleenen tot het herstel van de Kathedraal van den Bosch, De Lieve Vrouwekerk van Breda, den toren van Oirschot, enz., allen monumenten van kunst, zooals er bijna geen in ons Vader land worden aangetroffen, zoo ligt het ook op haren weg door geldelijke bijdra gen in stand te hcuden een natuurmonu ment, dat, naar het oordeel van erkende deskundigen, de bosschen en vennen van den Hondsberg ongetwijfeld zijn en waar van men in ons land de weergade ook bijna niet vindt. Zij beriepen zich daarvoor op hetgeen Jac. P. Thijsse, een bekend plantkundige en natuuronderzoeker, daarover on'angs als volgt schreef in de N. Rotterd. Ct. (van 5 October 11.): »Meerenen bosschen zijn in ons land een «zeldzaam artikel. De plassen in Hol- «landsch-Friesche laagveengebled zijn èf «omgeven door grasland öfze hebben riet- «zoomen met daarachter en daartusschen >die aardige bloemrijke kreupelboschjes »van elzen en esschen, met bramen en «kamperfoelie omstrengeld en met bijna «onbegaanbaren trilbodem van zegge- buiten en mos- «De Oisterwijksche vennen echter, «hebben hun heuvelachtige oevers be- «groeid met statige dennen. Meen echter «niet, dat we daar niets anders hebben «dan dennen en water Rondom sommige «van die vennen, om het Choorven wel «het meest, heeft zich de heele planten- «wereld verzameld van de natte hei eD «het veenmoeras, oeverplanten en water- «planten in eindelooze verscheidenheid, «zoodat daar van de vroege lente tot in «den laten herfst allerlei bloemenpracht «te genieten valt. Op indrukwekkende «wijze ontplooien zich hier varens, van «allerlei soort. Het mooist zijn nog de «koningsvarens, met hun forsch en breed «gebladerte. Deze koningsvaren hoort hier echt thuis en vermenigvuldigt zich «niet alleen langs de vennen, maar ook «langs de greppels in het hooger gele- «gen dennenbosch. «Naast de trotsche varens zouden we «het nederig veenmos haast over het «hoofd zien, dat vlak bij den grond zijn «edelweisachtige toppen vertoont en «groene franjes uitzendt over het water. «Toch is dit plantje een van de aller- «belangrijkste van de geheele wereld, «een veroveraar te land en te water, de «vormer van de hooge vennen. Het «Choorven met name is werkelijk een «buitengewoon rijk openluchtmuseum, «waar binnen een klein bestek de plan- «tenwereld van -bosch en heide en veen «vereenigd zijn. «Brabant ligt nog voor een groot deel «woest, maar ik weet geen enkele plek zoo getuigt Thijsse waar in zoo «kleine ruimte zooveel belangrijks bijeeD «groeit en waar tegelijk zoo mooie wan- «delingen zijn, op een zoo gemakkelijk bereikbare plaats. Dit is het oordeel van een plantkun dige en natuuronderzoeker. Niet anders oordeelt een schilder, en nog wel een die er woont (A. Jurriaan Zoetmulder, in Van Onzen Tijd). «Is het eigenlijk niet de groote beko-' «ring van de Oisterwijksche bosschen zoo vraagt hij dat de wegen welkr «er doorheen leiden, nog niet tot keu- «rige wandelpaden zijn afgesleten O, «dat heerlijke dwalen langs die smalle «paadjes, glad van dennennaalden, die «stijgen en dalen en zich verliezen tus- «schen de oude stammen 1 Ge loopt en «loopttot op eens voor U de «boomen wijken, het lucht-blauw straalt «boven het opene, straalt in het ven «dat daar, droomstil, alles rust tusschen «z'n grillige oevers. En dit is de groote, «zeer bijzondere schoonheid van deze «Brabantsche natuurde prachtige ver- «eeniging van woud en water. Er zijn «vele van deze vennen en bijna alle zijn «ze van geheel verschillend karakter en «omgeving. «Er zijn er, waar het bosch als in «doorgedrongen is. Eng omsloten door «het hooge hout en den weelderigen plan- «tengroei, verheffen zich ook uit het «water dan de slanke dennen. Andere «liggen, meeren gelijk, wijd uit, en aan «hun ver vaneen liggende boorden, staat «donker, hoog en sterk, het rijzige «geboomte. «Het is er plechtig stil, ook bij het «ruischen der boomentoppen, dat wordt «lot een vroom gemurmel; het is een «oord van comtemplatie. Er is grootsch- «heid en innigheid, 'n sprekend zwijgen >'n ingehouden jubel. Er doorstroomt U, «ik weet niet welk gevoel van rust, van «bijna filosofische kalmte dat zwijgende «groote water, waarop slechts hier endaar «als een kostbaar siersel de blanke water- «leliën drijven, doch dat door geen boot «ooit doorklieft wordt, en waarom heen, «als een trouwe wacht, de eiken en den- «nen en beuken en berken zich In dich- »te gelederen hebben geschaard, als «wilden ze het onttrekken aan profane «blikken het lijkt een symbool van vol- «maakt evenwichtige in-zich-zelf gekeerd «heid. Men begrijpt zoo goed dat in «zulk 'n romantisch-poetisch miilieu Sche «pers zijn Bragi geplaatst heeft. Mijme- «rend aan den oever laat ge uw ge- «dachten willig teruggaan, eeuwen en «eeuwen en uw verbeelding bevolkt.het «bosch met oerkrachtige, onbeschaafde, «primitieve bewoners dezer streken. ïm- «mers, zóó hebt ge U het tooneel van «hun leven en dagen wel voorgesteld... I «Ziet, aan die romantische vennen kunt «ge U 'n oogenblik dichter, romanschrij «ver, kunstenaar voeleD, en is dat niet «het criterium van een met bijzondere na- «tuurschoonheld begenadigd plekske «gronds En mag men overal elders «naar grootere grootschheid, overweldi- «gender majesteit in Gods schepping «gaan zoeken, 'n inniger ontroerend, «zuiverder genot kan men al niet sma- «ken dan in de zwijgende eenzaamheid" Waar zulke tot oordeelen bevoegde mannen zich op die wijze over de pracht en de schoonheid van de bosschen en vennen van den Hondsberg uitspreken, daar valt niet te betwijfelen of die zijn een wezenlijk natuurmomument en ver meenden de leden, hier aan het woord, daarom met volle overtuiging pogingen te mogen wagen om dat natuurschoon voor onze provincie tebehouden. Want slaagt de Vereeniging tot be houd van natuurmomumenten er niet in om volteekend te krijgen de eerste hy pothecaire obligaiieleening, welke zij tot behoud van het langoed den Hondsherg heeft uitgeschreven dan is dat heerlijke en prachtige landgoed onherroepelijk tot ondergang gedoemd. Immers het is sinds eenigen tijd het eigendom van een BrabantschLimburgsch consortium van houthandelaren, dat reeds een aanvang heeft gemaakt met op de gedeelten van het landgoed, die het verst van Oisterwijk zijn verwijderd, het daarop staand hout te vellen en die alzoo ge heel kaal te maken. Men moet het daarom zeer waardee- ren, dat voorbedoelde Vereeniging, die bijna uitsluitend uit niet-Noordbrabanters bestaat, tracht het mooiste gedeelte van den Hondsberg, ter grootte van 100 H. A., voor ondergang te behoeden. Doch het blijve niet bij deze platoni sche waardeering, zooals Gedeputeerde Staten in hun schrijven aan Uwe Ver gadering doen. Uwe Vergadering moet ook metterdaad toonen, zoo meenden de leden, hier aan het woord, dat het er prijs op stelt, dat voor Noordbrabant behouden blijft het schoonste, het meest aantrekkelijke deel van den Hondsberg, «daar waar, om met van Anstruwe in Eigen Haard te spre ken, tusschen de met bosschen bedekte heuvelen de drie schilderachtigste ven nen, het van Esscheveo, het Witven en het Choorven in hun sprookjesachtige schoonheid zijn gelegen- Men late zulks toch niet alleen over aan niet-Noordbrabanters en een zwakke gemeente als Oisterwijk is, want dan zal de onderneming niet slagen en dit te meer, omdat het van slechten invloed zal zijn op de volteekening der leening, als de provincie niet goed voorgaat. Het is^dus, zoo meenden deze leden, aan de provincie om ook door daden te trachten dit natuurmonument te behou den en te toonen, dat ook zij er prijs op stelt, dat binnen haar gebied een natuurmonument in wezen blijft. Veel risico is daarvan voor de pro vincie niet te duchten, daar toch de leeoing welke gezegde Vereeniging heeft uitgeschreven, eene eerste-hypothecaire is, te vestigen op een landgoed van on geveer 100 H.A. grootte en af te lossen in het tijdsverloop tusschen 1923 en 1967. Alleen zal de provincie gedurende den tijd, dat hare obligaties niet zijn uitgeloot, de rente daarvan moeten derven, doch dit is voor haar van weinig beteekenis. Meerbedoelde leden waren om al deze redenen van oordeel, dat Uwe Verga dering zal handelen in het welbegrepen belang dezer provincie met te besluiten, dat zij voor een bedrag van f 5000.in meergezegde leening zal deelnemen. Vele andere leden waren daarentegen van meening, dat het ingaan op het voorstel van voorbedoelde leden voor de provincie een precedent zoude schep pen, waarvan de gevolgen voor haar niet zullen zijn te overzien en dat nu de raad van de gemeente Tilburg, die na Ois terwijk het meeste belang heeft bij het behoud van den Hondsberg, afstemde het voorstel van zijn dagelijksch bestuur om voor een bedrag van f 5600.in de leening deel te nemen, het bewijs is dat het behoud van den Hondsberg niet kan geacht worden een provinciaal be lang te zijn. Eerstbedoelde leden voerden hiertegen weder aan, dat tegen het streven om de kunstmonumenten in onze provincie te behouden, vroeger wel hetzelfde bezwaar zal zijn aangevoerd als dat hetwelk nu wordt opgeworpen tegen de pogingen om een natuurmonument in onze pro vincie van den ondergang te redden. Eenieder juicht het thans toe, dat, dank zij ook de subsidies der provincie, kunstmonumenten als de Bossche St. Janskerk en de Bredasche O- L. V. Kerk voor ondergang behoed zijn en zoo zal het in de toekomst zeker ook gaan, als met behulp der provincie voor haar een natuurmonument als de Honds berg zal behouden blijven Waar het gold monumenten van kunst heeft Uwe Vergadering steeds weten te vereenigen de belangen van de kunst met die der schatkist van de provincie men kan er dus ook op rekenen, zoo betoogden deze leden, dat Uwe Verga dering zulks eveneens ten aanzien der natuurmonumenten zal weten te doen. En wat nu betreft het votum van den Tilburgschen gemeenteraad, zoo wezen deze leden er op, dat een minder juist inzicht van de meerderheid van een ge meenteraad in hetgeen het werkelijk be lang zijner gemeente is, geen maatstaf mag wezen voor UWe Vergadering bij het nemen eener beslissing over het aangevraagd subsidie. Uwe Vergadering zal toch zelfstandig hebben te beoordeelen of het al dan niet een provinciaal belang is, dat het mooiste plekje der provincie voor sloo- ping behoed blijft. Ook werd nog door eenige leden te gen het uitgesproken denkbeeld, dat het op den weg der provincie ligt om mede te werken tot het in stand houden van natuurmonumenten aangevoerd, dat het begrip natuurmonument niet is een al gemeen vaststaand begrip, zoodat het natuurschoon, dat de een zal beschouwen een natuurmonument te zijn, volgens een ander zulks niet zal wezen, zoodat het ook daarom voor de provincie ge vaarlijk zal zijn ten deze een precedent te stellen. Anderzijds werd daartegen weder op gemerkt, dat hetzelfde bezwaar zich voor doet ten aanzien van de bouwwerken en dat evengoed als men zich te dien aanzien gerustelijk kan verlaten op het oordeel van kunstkenners van gezag, men zulks evenzeer kan doen ten opzichte van het natuurschoon, zoodat gevaar van het stellen van een precedent niet te vreezen is. Uwe commissie van Rapporteurs is eveneens ten deze verdeeld. Drie leden harer verklaarden zich toch voor het voorstel van Gedeputeerde Sta ten, terwijl de drie overigen zich ver klaarden voor het voorstel van de min derheid der afdeelingen om de provincie tot een bedrag van f 5000.in meer bedoelde leeuing te doen deelnemen. Aldus gerapporteerd, 4 December 1912. Wanneer de nieren niet in orde zyn, kan het zich voordoen, dat hrf urinezuur, het welk dan niet uit het lichaam wordt ver wijderd, zich afzet in de nieren of het nierbek ken. Naar gelang van de grootte dezer aizpttingen apreekt men van nierzand, gruis of steen. Zoo lang de nieren niet goed werken, vermeerdert de afzetting op de reeds gevormde stukje* voortdurend en kuunen deze zich tot een aanzienlij ke grootte ontwikkelen. Ni-rzand en gruis knnneu met de urine het lichaam vei laten. Grootere stukjes blijven dikwijls in de blaas achter en vormt n blaassteenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen ver oorzaken en menigmaal wordt een operatie noodzakelyk. Het is daarom van veel gewicht in te grijpen, zoodra gij vervohijnaelen van boven genoemde ziekte opmerkt, als een gevoel van zwaarte en drukking in de lendenen, zoodat men te dezer hoog'e behoefte aau steun heeft bij het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de nacht-urine is dik en bevat een rood bezinksel. Het water komt soms druppelsgewijze,onophoudelijk heeft men aandrang en een branderige pijn, ook pijn in deu rng van boven naar beneden en gericht naaar de blaasstreek. B-gint nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, bet speciale niergeneesmiddel hetwelk aan de nieren haar oude kracht hergeeft en haar in staat stelt om de onzui verheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zij grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel it f 1.75 voor één f f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die Diet voorzien is van nevenstaand handels- ■uut merk. 3093 DRAISMA-VAM' VALKENBURG'S LEVERTRAAN-! LEEUWARDEN® 2809 Verkrijgbaar te Waalwijk by A. VAN HIL8T. Besoijen a H. BOTH. Capelle C. VOS-v. Gbnt. Drnnen i «J. E. IJPELAAR— v. D Raamsdonk B Wed. G. KONINGS. Sprang p A. GEEN EN Vlijmen B P. VAN WaLDEREN. Waspik C. VAN BAVEL. Vian Bergmann&G Arnhem de Firma Wed. TIELEN, Grootestraat, - Waalwijk. en bij J. HAMBURG, coiffror, ^rooteairaat, 2825 Waalwijk Echo van het Zuiden. 1244 WlBL ulterat ralld en weldoend voor Iedere revocllee huid, voer- treffelijk /oor een zacht blank teint Alleen echt met bovenstaand Etiket p. St 30 cte. verkrygbaar byi

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5