Tweede Blad, BUITENLAND. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Zij die zich het volgend kwartaal op dit ^lad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschij nende nummer GRATIS. Engeland. Italië. Duitschland. NUMMER 104 WOENSDAG 25 DECEMBER 1912. 35e AARGANG doet groote ontevredenheid in werkge verskringen ontstaan. De bezwaren door verschillende Ka mers van Koophandel tegen de voor schriften ingebracht, ondersteunt de ver- eeniging. Een aanslag op den onderkoning van Indié DELHI, 23 December. Bij den intocht van den onderkoning in de nieuwe hoofdstad Delhi is er van het dak van een huis een bom geworpen. Ze trof de howdah op den rug van 's onderkonings olifant, doodde een dienaar van den onderkoning en wondde den onderko ning zelf aan den schouder. Hij is naar het hosp taal gebracht. Lady Hardinge zijn vrouw bleef ongedeerd. De bom was er een van groote kracht. DELHI, 23 December. De aanslag op het leven van Lord Hardinge heeft groote verontwaardiging gewekt. Sir Guy Fleetwood Wilson leidt nu de darbaar io plaats van den onderkoning. Naar het schijnt bevond de stoet zich iq het midden van de Chandoichowk- straat, toen de bom met een geweldi gen slag barstte en den bediende achter den onderkoning doodde en een ander op acht plaatsen verwondde. Verplegers en verpleegsters van het ambu'ancekorps van SiDt Johannes brachten de eerste hulp. De olifant was spoedig tot staan gebracht. De drijver was ongedeerd ge bleven. De onderkoning zag zeer bleek en Lord Hardinge was geschokt en ge heel van streek. Nadat de onderkoning in een tuf naar het hospitaal was ge bracht en zijn vrouw in een andere tuf naar het onderkoninklijk paleis was te ruggekeerd, zette de stoet zich weer in beweging. De politie omsingelde snel het huis waaruit de bom was geworpen. Naar het heet heeft zij verscheidene menschen gevaogen genomen. Aile uitgangen van Delhi worden scherp bewaakt. Aanslag op den Italiaanschen koning. Te Perciceto heeft een zekere Delfer- ro poging tot zelfmoord gedaan. Nadere berichten hieromtrent melden nog het volgende Delferro een kellner, had, naar blijkt een door hem achtergelaten brief, van een groep anarchisten geld ont vangen, waarvoor hij een aanslag moest doen op het leven van koning Victor Emanuel. Toen hij het geld evenwel niet meer in ziju bezit had en de daad volvoerd cwoest worden, deinsde hij voor de misdaad terug. Bevreesd echter dat thans de anarchisten hem zouden doo- den besloot hij zelfmoord te plegen. Hij schoot zich eeu kogel door het hoofd, doch het schot was niet direct doode- lijk. Zijn toestand is Zeer zorgwekkend. De politie stelt alle pogingen in het werk om licht te brengen in deze duis tere zaak en de bewerkers van een aan slag op koning Victor Emanuel op het spoor te komen. Staking te Kiel. Zaterdag hebben 3000 arbeiders van de Germaniawerf te Kiel wegens mee- ningsverschillen over den controledienst den arbeid neergelegd. In het geheel werken op der Germaniawerf 6000 arbei ders. De opzichtersdienst was sindskor- ten tijd aan de georganiseerde beroeps brandweer overgedragen en op de zelfde wijze ingericht als op de fabrieken van Krupp .te Essen. Hierover was een gespannen verhouding ontstaan 'usschen de werklieden en de nieuwe opzichters, welke ten slotte met stafing eindigde. Gisteren staakten er al 5000. Aan onze Katholieke Landgenooten 1 Een zalig Kerstfeest Een gelukkig Nieuwjaar In deze schoone dagen van innerlijk geluk, van vrede en vriendschap komt het bestuur van »Sobriëtas« ouder ge woonte zijn beste wenschen u aanbieden. Moge Gods zegen in ruime mate uw deel zijn. Terwijl echter uwe harten van vreugde zijn vervuld, moet gij als ware katholieken ook trachten mede te werken, om het geluk van anderen niet te verstoren Zoo velen worden nog slachtoffers van de drankverleiding en komen onder den gevaarlijken invloed van den alcohol Het familieleven van zoovelen wordt hierdoor verwoest en gansch de samen leving lijdt er onder. Denkt daaraan een oogen blik op deze feestdagen en gij zult voldoen aan ons beleefd verzoek, om le Geen alcoholhoudende dranken aan te bieden aan kinderen en aan hen, vao wie gij weet, dat zij bij dergelijke gele genheden gemakkelijk de grenzen der matigheid overschrijden 2e U te onthouden van allen aandrang, om hen, die geen alcoholhoudende of sterke dranken willen gebruiken, in dat besluit te doen wankelen. 3e In plaats van alcoholhoudende dranken op te dringen, ook alcoholvrije dranken beschikbaar te stellen. Wat wij vragen, is niet veel. Ieder weldenkend katholiek kan aan ons ver zoek voldoen, en zal voorzeker bij gele genheid van het heerlijke Kerstfeest deze liefdedaad niet weigeren. In deze overtuiging bieden wij allen onze oprechte wenschen aan Zalig KerstfeestGelukkig Nieuwjaar Het Bestuur van „Sobriëtas* Ch. Ruijs de Beerenbroucx, voorzitter. Maastricht. H- J. Spitzen, Glnneken. L. van der Steen, Den Bosch. Th. Bianchi, Amersfoort. Mej. N. J- M Kruisman, Haarlem. Mevr. v. Rijckevorselde Biebersteln, 's Bosch. Mej. C. J. Vetter, Zutphen. Mej. H. v. Blarkom, Roermond. Mej. J. P. C Kessler, Ginneken. J. G. Potharst, Gouda. B. A de Wit, geestelijk Adviseur, Utrecht. Henri Hermans, Maastricht, secretaris. Vriendendiensten. (Ingezonden). Er heeft zich blijkens mededeeling in de bladen een Vóór-Tariefwet-Comité gevormd De bedoeling van dezen naam zal wel zijn »Voor de aanhangige Ta- riefwet*. Dit comité verspreidde evenwel eene circulaire waarin deze woorden de aan dacht verdienen >Voor meerdere be scherming van onze nijverheid worde daarom met alle kracht het pleit gevoerd I Er is thans een comité gevormd, dat met alle geoorloofde middelen voor de totstandkoming van eene herziening van het Tarief in meer beschermenden geest, ijveren wil Maar wordt niet steeds met klem be toogd, dat het Ontwerp is een fiscale maatregel, die nu wel, omdat het een maal niet anders kan zoo hier en daar ook wat protectie met zich brengt, maar die de protectie om haar zelf niet dan bij hooge uitzondering wil Was er niet zoo iets te lezen in de Memorie van Toelichting? En werd niet in >De Ne derlander* van 22 November 11. geschre ven >Maar als men nu een tarief als het nu voorgestelde »protectionistisch* noemt, om dan tegen dien fiscalen maat regel te stemmen, gaat men vierkant in tegen de finantiëele politiek van het Kabinet...4 En voor de tot standkoming van dien fiscalen maatregel maken de strijders zich op en zij gebruiken als wapen hunne cir culaire, waarin betoogd wordt dat de protectie (»tot alle dingen nut*) de Pink- pil onzer beklagenswaardige nijverheid is I Zijn zwart en wit dan geen verschil lende kleuren meer kan eenig recht fiscaal werken, veel geld door den fiscus doen ontvangen, doordat er veel wordt ingevoerd, en tevens protectionistisch, doordat de invoer zooveel mogelijk be perkt wordt En toch: voor meerdere bescherming wordt met alle kracht het pleit gevoerd I* Meerdere meer dan wat mag ge vraagd worden. Dan nu geboden wordt Gaat het ontwerp niet ver genoeg Is het nog te fiscaal Bij al deze vragen, die ik niet vermag te beantwoorden nog slechts deze Zou minister Koikman bij het lezen dier cir culaire niet gedacht hebben >De Heer bewaar mij voor mijne vrienden 1 voor mijne vijanden zal ik zelf wel zorgen* B. Onze nijverheid steeds meer bedreigd De Nederl. Vereeniging van Werkge vers in het Bakkersbedrijf heeft ia een adres aan den Minister van Landbouw haar bezwaren ontwikkeld tegen het ont werp-Veiligsheidsbesluit. Evenals in andere adressen betreurt de vereeniging, dat geen ondferscheid wordt gemaakt, tusschen fabrieken, welke vóór en na het in werking treden van het be sluit zijn opgericht. Voorts wordt het een leemte geacht, dat geen regeling is getroffen, waarbij het beroep tegen de voorschriften der arbeidsinspectie is omschreven. De toenemende macht der ambtenaren Waalwijk 24 Dec. 1912. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend le. dat op heden ter gemeente-secre tarie ter inzage is nedergelegd een verzoek, met bijlagen van A. J. W. Schlefelbusch te Breda om vergunning tot »het oprichten van een Electro- Bioscope te drijven door een gasmotor van 10 P. K 2e. dat op Zaterdag, den 28sten Dec e. k. des voormiddags te elf uur, ten Raadhuize gelegenheid zal worden ge geven om tegen het maken dezer in richting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten; 3e. dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben Id te brengen, ge durende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Waalwijk, 14 Dec 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd Til DE SURMONT DE BAS S.MEELE. De Secretaris Van Liempt. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ia het volgend schrijven gericht tot den Heer G. van Lanschot lid der Commissie van advies in zake Spoorwegdienstregelingen te 's Hertogenbosch. No. 2045. ONDERWERP Spoorweg- dienstregelingen. Waalwijk, 23 December 1912. WelEd.Geslr. Heer. In aansluiting met het gesprek dat de Voorzitter onzer Kamer' met UEd. had inzake het verkrijgen van een lateren trein 's BoschZwaluwe, nemen wij de vrijheid nogmaals onder Uwe welwillende aandacht te brengen van hetgeen de Kamer reeds zooveel jaren heeft gevraagd en van wat zij ter zake deed- Den 14 Februari 1907 wendde onze Kamer zich tot den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen om te verkrijgen dat nog een trein om 9 uur des avonds uit 's Bosch naar Lage-Zwaluwe ver trekken zou. Het verzoek werd afge wezen de motleven daartoe werden ons niet bekend. Een afschrift van dat adres werd gezonden aan den Minister van Waterstaatzonder resultaat. Den 28 December 1907 werd opnieuw op het verzoek bij den Directeur-Generaal anngedrongen en werden wij toen ge steund door de Handelsreizigersvereeni- gingen >Noord-Brabant> te Tilburg en >Columbus» te 's Bosch. Den 3 Maart 1910 werden na kennis neming van de ontwerp-Zomerdienst- reging voor dat jaar, onze belangen op nieuw kenbaar gemaakt aan den Minister van Waterstaat, De vereeniging >Waal- wijks Belang» zond 4 Maart 1908 een verzoek van dezelfde strekking aan den Minister waarbij werd overgelegd een staatje, waarop nauwkeurig de verbin dingen met Waa'wijk en andere stations op de lijn Zwaluwe 's Bosch waren aangegeven, maar waaruit ook ten dub delijkste bleek, hoezeer wij bij andere industreele plaatsen werden achtergesteld. Een afdruk van dit staatje gaat hierbij. Maastricht V 1,14 J>40 3,29 6-55 ld V 3,42 7dS Eindhoven V 4,40 8,09 Boxtel A 5,02 8.13 5,10 8,42 's Bosch A 5,24 855 Vertrek richting Lage- Zwaluwe 7,46 9 Groningen V 12,56 2'57 Leeuwarden V 12.58 3,05 3,12 538 Arnhem V 5,33 733 Nijmegen V 6,17 8.— 's Bosch A 7,23 850 Vertrek richting Lige- Zwaluwe 7,46 BrusselV 3,27 6 51 Antwerpen V 5,04 755 Roosendaal A 6,13 845 ld. V 6,54 9 15 Lage-Zwaluwe A 7,08 S 40 Vertrek richting 'sBosch 7.28 9,44 Vlissingen V 4,12 6,55 Middelburg V 4,22 7,05 Roosendaal A 6,10 8,10 ld. V 6,34 9,ij Lage-Zwaluwe A 7,08 9,40 Vertrek richting 'sBosch 7,28 9 44 's Gravenhage V 5,09 Rotterdam Beurs V 5,59 Lage-Zwaluwe A 7,11 Wordt aangenomen dat deze trein evenals vorige jaren te Zwaluwe zal kunnen stoppen. Vertrek richting 's Bosch 7,28 8,18 8,45 934 9-44 Cursief is aangegeven de correspondentie die zou worden verkregen wanneer wordt ingelegd de tieinvertrekkende 9,44 uit Lage-Zwaluwe Cursief is aangegeven de correspondentie die zou zoor den verkrepenivanneer wordt ingelegd de trein vertt ekkende 9 uit 's Hertogenbosch Op ons verzoek werd door ons nog teruggekomen bij adres van 10 Augustus 1908 en 25 Februari 1910 aan den Mi nister van Waterstaat, terwijl wij de zaak bovendien nog menigmaal monde- liog hebben besproken met betrokken autoriteiten. Na de vele teleurstellingen reeds on dervonden, doen wij om de groote be langen in deze aangelegenheid betrok ken nogmaals een beroep op Uwe be kende welwillendheid en bevelen onze wenschen met aandrang in uwe aandacht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Liedertafel. Naar wij vernemen is onze liedertafel Oefening en Vermaak* ultgenoodigd .om in Juli 1913 tijdens de groote inter nationale tentoonstelling te Gent, aldaar eene uitvoering te komen geven. De liedertafel zou deze vereerende uitnoo- diging hebben aangenomen. Ongevallen. Toen de heer J. v- S. alhier, te Brus sel vertoevende, zich des avonds met z'n agent per auto naar z'n hotel begaf, werd door den chauffeur een wagen aangereden, met het gevolg dat de heer v. S. door den schok voorover s'oeg en door de voorruit der auto viel, waar door hij aan een zijner handen en aan z'n neus verwondingen bekwam. De andere heer bekwam geen letsel Liep 't ongeval dus voor deze heeren betrek kelijk goed af, de bestuurder der groen- tenkar werd van z'n wagen geworpen, brak een been en kreeg een der wielen over de borst. De toestand van dezen man is vrij ernstig. De taxi-maatschappij is aansprakelijk gesteld. Toen 11. Zondag de heer v. S. de Mr. v. Coothstraat indraaide, schoof z'n paard over de tramrails uit en kwam te vallen. De heer v. S. viel voorover op 't paard dat weer direct opstond, ter wijl de bestuurder tusschen burrie en paard met z'n voet beklemd bleef en in dezen toestand hangende, een honderd meter werd meegenomen. Aan de mak heid en kalmte van 't dier is 't vooral te danken dat grootei onheil werd voorkomen, dat anders onvermijdelijk geweest ware. Lie derenavond. Wij vestigen gaarne de aandacht op den liederenavond, dien de heer Jos Groenen bariton te Stuttgart ons a.s Zaterdagavond zal aanbieden. Wie de resencies, die wij uit Duitsche bladen meermalen in ons blad overnamen, heeft gelezen, zal er va a overtuigd zijn dat zijn prachtvol en krachtig ge luid, door ijverige studie en oefening nog aanmerkelijk in elk opzicht moet gewonnen hebben en ons daarom een eenig muzikaal genot te wachten staat Hij heeft zich daarenboven verzekerd van de medewerking van een bekwaam cellist, den heer Clemens Huf uit Am sterdam, die op dit terrein reeds een goeden naam heeft. Er wacht ons dus as. Zaterdag een prachtige avond en wij twijfelen nieto' velen van hier, zoowel als van buiten zullen tegenwoordig zijn. Waalwijk-A msterdam. Met kolosale belangstelling wordt de zen voetbalwedstrijd tegemoet gezien Met groote nauwkeurigheid volgt men den barometerloop en diverse weerbe richten, want 2en Kerstdag komt Amster dam en is mooi weer een eerste ver eischte om den wedstrijd te doen slagen De elftallen die tegenover elkaar ko men, zullen er als volgt uitzien V V.A. J. Ostendorf2 H. Hermans2—L. Cornelisse' E. v. Ooij1—H. J. T. Teldenberg3—H Ostendorf2 J. G. Bosch2—A. Houtmann1—D. v. Kes sel2—H. Klever1—Seemann1 W. V. J Simons J. SpijkermanFr. Pullens C. Wilhelm—J. de Folter—J. v. d. Wer A. Zeckendorf—N. v. Loon—J. Klerkx A. v. Delft—A. v. Dranen De cijfers 2 en 1 achter de namen der V.V.A.-spelers beteekent het elftal waarin zij in competitiewedstrijden spelen. Zoo als men ziet is het dus een hechte com binatie en lijkt ons vooral de voorhoede zeer gevaarlijk. W.V. zal dus Donderdag haar eerste nederlaag van dit seizoen te slikken krijgen, of zou maar neen, dat zou te mooi zijn. Zooals we hierboven reeds zeiden, toont men alom groote belangstelling voor dezen wedstrijd. Het is ons een waar genoegen, dit te kunnen consta- teeren, want het onvermoeide streven van „Waalwijk Vooruit" om alhier op sportgebied het beste te vertoonen, ver dient waardeering. Tevens zijn zulke wedstrijden een krachtige bevordering van het vreemdelingenverkeer Wij twij felen dan ook niet of Waalwijks in gezetenen zullen door hunne tegenwoor digheid op het sportterrein, blijk geven dit streven op hoogen prijs te stellen - Zoo juist bericht V.V.A. ons per E telefoon, dat zij len Kerstdag te Arnhem spelen, waar zij blijven overnachten om 2en Kerstdag met den trein van 2.19 uur alhier te arriveeren, zoodat de wedstrijd om half 3 begint. Waalwijk Vooruit. Door zeer unfair optreden van 3 leden van het 2e elftal, kon W. V. 11 Zondag j 1. den vastgestelden bondswedstrijd te Tilburg niet 'spelen. Daardoor verbeurde zij een boete van f5 en verloor de match met 10—0. Wij hadden niet gedacht, dat zulke verkeerde elementen onder de club schuilden. Voor de 3e klasse competitie N. V. B. noteeren we de volgende uitslagen: EindhovenT. V. V. 23. Willem ll2—Helmond II 1—1. Onderscheiding. Men meldt uit Dongen Z. H. Paus Pius X heeft benoemd tot commandeur in de orde van den 11. Gregorlus den Groote, den heer C. L. Bresser alhier. N. O. G. Vergadering van de afdeellng Waalwijk van het N. O. G op Zondag 12 Januari a.s. des namiddags te drie uur in >Musis Sacrum» te Waalwijk. Vóór de Tariefzvet. In het »Dagblad van Noordbrabant' lazen we 't volgende interessante epis teltje dat we onze lezers niet willen ont houden »Het Voor-Tariefwet-comité zendt ons weer een lange lijst van namen. En weer zijn het haast allen fabrikan ten, die tot de nieuwe vereeniging toe traden. Heusch, de lijst is te lang, om in haar geheel geplaatst te worden. Maar dezelfde opmerking van den vo- rigen keer kan gemaaktde industrie blijkt voor een groot deel voorstander van de Tariefwet-Kolkman, endat zegt nogal wat. Dit nL dat de industrie heil verwacht van de invoering der nieuwe wet. Namen van fabrikanten uit Groningen en Maastricht vindt men op de lijst, zoowel als die uit Dongen en Den Bosch. Eén naam verheugde ons bizonder die van den heer Roestenberg, als ver-j tegenwoordiger der R. K. Lederbewer- kerstfr beider jbond. Arbeidersbond, laast gij goed Er zijn nog arbeiders met heldere koppen ook 1 Die niet »zich laten vinden* door de leugenachtige voorstellingen des heeren Vliegen tegen de Tariefwet. Maar die redeneeren meer industrie, meer behoefte aan arbeidskracht, en dus hooger loon plus ruimere arbeids gele genheid. Dat fa blijkbaar de gezonde redenee- riDg onzer arbeiders-leerbewerkers. Hulde den gezonden koppen Wie lacht daar I* werd er vroeger ergens dikwijls geschreve1"1 1 Verder commentaar erbij te maken, zou 't effect van dit stukje sterk verminderen, dat laten we aan den lezer over 1 BESOIJEN. Gaarne vestigen wij de aan dacht op het prachtig Kerst-oratoruim van Miiller, dat len Keistdag les namiddags ten 5 uur in onze R.K. parochiekerk wordt gezongeD. Het wordt voorafgegaan door eene col lecte voor den arme. LOONOPZAND. De fanfare Concordia heeft besloten om a.s. zomer deel te nemen aan het uitgeschreven Concours te'sBosch. Zij zal hier dan voor h«t eerst in de tweede afdeeling moeten uitkomen en wen- scheo haar dezelfde lauweren toe, als zij dezen zomer in Zalt-Bommel behaalde, waar zij niet alleen den len Prijs maar ook den 2en Eereprijs verwierven Maandag 2 Februari, Vastenavond, geeft de fanfare Concordia in de zaal van den heer Stam te Vryhoeven-Capelle een uitvoering. Een druk bezoek zij haar toegewenscht. EEN ZAKENMAN DIE NIET AD VERTEERT OMDAT HET GELD KOST, MOET OPHOUDEN SALARIS UIT TE BETALEN, WANT OOK DAT KOST GELD. Be Echo van het Zuilen.

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5