iirosumffliim J. VAN HOLST, S A RS, BESCHUIT JFÏXÏÏWS UIT liïïSDBN Uitvoeringen. i Advertentiën Boekhouden, beslist de fijnste. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Posterijen. BESOIJEN, 23 Dec. Heden werd door het R. K. Kerkbestuur te Besoijen aanbe steed het bouwen van eene Bijzondere School waarvoor werd ingeschreven door de volgende heeren G. den ïeuliug Besoijen f 26UO0. L. van Trompen Vleuten f25244. Wed. A. Arts Zonen Waalwijk f24695. Woerdman Deventer f 23760. J. den Teuling Besoijen f 22870. H. C. v. d. Meijs f22678. Het werk is aan den laagsteu inschrijver gegund. Architect is de heer Wolter te Riele Gzn. te Nijmegen. Op den 27 December a.s, wordt het hulppostkantoor alhier verplaatst van Groote straat A 214 naar Grootestraat A 217. LOONSCflEN DIJK. Door den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn wegens het bedanken der benoemden geko zen de heeren C. Verhoeven en S. Bossers respectievelijk tot ouderling en diaken. Woensdagmiddag te 2 uur zal in de Ned, Herv. Kerk alhier optreden de Wel- Eerw. heer Ds. Meischke te Eaamsdonk. WASPIK. Zondag 11. zou Brabantia eene match spelen te DongeD. Het terrein aldaar was echter in zoo'n slechten toestand, dat het niet gebruikt kon worden, waardoor deze match moest worden uitgesteld. De WelEd. heer J. Houben van Waal- Iwijk hield 11. Zondag hier eene zeer boeiende lezing over het drankmisbruik. Jammei, dat zoo weinig publiek was opgekomeu. Het aantal belangstellenden, niet-leden van S'. Bartholomeus, was zeer gering. Eene lezing van zoo'n vurig en welbespraakt draakbe strijder, als de heer Houbeu is, te hooren, is een waai genot en het is wel in staat om lieden, die betrekkelijk weinig voor de drankweer voelen, er toe te breuge i deze gewichtige sociale questie eens ernstig onder de oogen te zien. Donderdag a.s. 2en kerstdag zal de vereenigiug Concordia gevestigd bij Mej.de Wed. Gijsman, eene uitvoering geven met medewerking van den guuslig bekenden karakterkumiek Heiuen. EAAMSDONK (DORP), 23 Dec. Met genoegen deel en wij mede, dat de heer J. Willemse Wzn. alhier is benoemd tot Di recteur der stoomzuivelfabriek te Ulvenhout bij Breda. Naar wij vernemen is het salaris van den heer van Loon, directeur der zuivella- briek alhier aanmerkelijk verhoogd als een bewijs van erkentelijkheid aan den heer v. L. onder wieus degelijk beheer de fabriek zeer in bloei is toegenomen. De levering van het armeubrood voor het Dorp is aangenomen door den heer H. v. Amelsfoort alhier. Dezer dagen stierf van den landbou wer H. Boons ean beste kost Zij werd voor de consumptie afgekeurd. HEDIKHD1ZEN, 23 D<c Uit een zeer groot aantal sollicitanten is onze dorpsgenoot de heer D. van ILmert Johz. benoemd als bewaarder aan het huis van bewaring te Rotterdam. Kaatsheuvel, 24 Dec. 1912. Harmonie Apollo Zaterdagavond hield de Harmoni3„ Apollo" haar jaarvergadering. De secretaris bracht een verslag uit over het jaar 1912. De uit slag van het kiezen van een bestuur was als volgt Ina. Lombarts, Pres. Jud. Mombers, Vice-Pres. A. A. Snoeren, lste Secr.-Peningm. M. Masters, 2de Adr. Verhoeven, Jac. v. d. Brand, C. Brands, J. Brokx, Onder 't drinken van een glaasje op de gezondheid der gekozen bestuursleden werd de avond verder gezellig doorgebracht. Kon. Muziekgezelschap *Euphonia Zondagavond ten 7 uur gaf het Kon. Muziekgezelschap „Enphonia" het December- concert. De zaal was voor een gewoon maan- delijksch concert goed bezet. De Harmonie zette in met de van ouds nog bekende Marsch La ïête de Marie van Madlenee. 't Is reeds 24 jaar geleden, dat „Eaphonia" dezen uiarsch blies, toch lieten de muzikanten hooren, waarvan er velen in dien tijd nog als schooljongens, lang* voor en achter de harmonie marcheerden, dat deze pakkende marsch hun nog niet heelemaal vreemd was. „La Corbeille de Roses'' van den Instructeur J. v. Dam hebben we reeds meermalen goed hooren uitvoeren, zoo ook thans weer. 't Ging ten minste heel wat beter dan de zeer zware Fant&sie Dramati- que „Les Hugenots" van Meijerbeer, een nummer dat we van „Euphonia" wel ooit mooier gehoord hebben. We willen de schuld van de minder mooie uitvoering deze' Fantasie niet aan de muzikanten in 't al gemeen doen. De meeste partyen wer den zeer goed, zeer mooi geblazen, doch een pasr andere bovenal de alt-partij was zijn partij niet meester. Moaaïque sur L'Opera „Die Freischutz" voor Weber en de „Herinnering aan het kamp vau Millingen" van Van Dam waren weer twee nummers die ons meer te genieten gaven. Vooral het eerste dezer twee met zijn Commissarissen, beurtelings zware passages voor bassen zoo wel als voor de houtpartijen. Als variatie gaf ons de onlangs opgerichte tooneelclub haar eerste nummer een spektakel-scène „De laatste repetitie*. Over het optreden dezer club een woord van lof. 't Was te zien, de luidjes hadden geoefend en gerepe teerd. 't Spel was, zeker voor zoo'n eerste keer, zeer goed. Is nu ook al zoo'n spek takel scèue, bizonder „de laatste repetitie" een scène, die ia voordracht eu opvoering nog al wat speling laat, ze heeft toch ook hare punten, waar opletten de boodschap is, wat voor beginnelingen op 't tooneel altijd nog niet mee valt. Alle spelers zonder uit zondering hebben een pluimke verdiend. Zouden we nog iemand afzonderlijk moeten noemen, dan zou htt de heer Brent en de heer Muizelaar zijn, die in hun spel wel 't beste waren. We hopen de mannen een volgende keer weer te zien verschijneu. Tentoonstelling igi Door de volgende heeren is nu definitief besloten aan de Int. Tentoonstelling van Handel, Nijverheid en Kunst in 1913 te Tilburg te houden gezamenlijk deel te nemen: Th. v. Dortmond, L. v. d. Hoven, M. v. Nieuwstadt, C. Kroot, W. v. Tam, Vesters- Roestenberg, Schalken, v.Vucht, M. v. Beur den, Jos. Vloemans-v. Gestel, P. H. Vloe- mar.8, L. Gubbens. W. v. Beurden, M. Zacht, J. il. v. Bokstel, P. v. Woensel. Door de vergadering over de deelname aan de Ten toonstelling de vorige week gehouden is besloten aan de gemeente eene kleine sub sidie voor staangeld aan te vrag-n daar d' deelneming in het algemeen belang, der gemeente is en haar naam en industrie slechts ten goede kan komon. Gevat Gisteren Maandagmiddag werd door de marechaussees alhier opgepikt, zekere L. T., die nog een schuld met de justitie te ver effenen had en pas uit België was terug gekeerd, om zijn meisje een bezoek te Ontslagen. De leidekker, die de vorige week zooveel bekijks had verscheen heden niet in zijn stoeltje aan den spits. De man moet wegens onnoodige waaghalzerij, zijn ontslag gekre gen hebben. Herstemming. Daar bij d« Zondag gehouden stemming voor voorzitter van den R. K. Lederbewer- kersbond geen enkel der bestuursledeu van de 150 uitgebrachte stemming de meerder heid gekregen heeft, zal er een herstemming plaats hebben. Bestuurskeuze* Door de ontslagname van de Heer Stassen als voorzitter en bestuurslid van den Boeren bond, was het bestuur onvoltallig. In de 1.1. Zondag gehouden algemeene vergadering is deze plaats aangevuld. Door het bestuur waren twee candidaten gesteld Corn. Vogts en Com. Wagemakers. Met groote meerder heid werd eerstgenoemde als bestuurslid gekozen. Uit het thans voltallig bestuur zal nu een President gekozen worden. Diefstal In den nacht van Zaterdag op Zondag is op „den Hil* wederom diefstal met in braak gepleegd. Omstreeks twaalf uur werd bij M. B. ingebroken. Door eenige dak pannen weg te nemen, werd toegang ver kregen tot het schuurtje, alwaar zich de kippen en konijeen bevonden. De bewoners werden door het geraas gewekt en stelden een onderzoek in. Ze zagen nog juist een persoon door het ontgrendelde schuurdeurije wegvluchten. Hij schijnt gestoord te zijn, want slechts een kip, nam hij als buit mee. De dader werd niet herkend. Door de Ma- rechaussée is reeds een uitgebreid onderzoek ingesteld. Tot heden zonder eenig resultaat. Heusden, 23 Dec. 1912. Kerstnacht. Naar we vernemen zulleD, dank zij de welwillendheid van het R. K. Zangkoor en afdeeling zangeressen van de Congregatie onder de vroegmis van 5 uur enkele schoone liederen ten gehoore worden gebracht, waar onder ceu duo uit het kerstoratorium van Muller en het schooue, bekende„Stille Nacht* van Jozef Mohr, dit laatste vier stemmig. Voordrachlenavond. Den tweeden Kerstdag zal er op Concor dia gelegenheid zijn te profiteeren van een serie komische vooidrachten van onzen oud stadgenoot, den in binnen- en buitenland gevierden karakter-humorist Ant. Broers, die zich bovenden de medewerking verschaft heeft vau nog een paar prima krachten. Kerstboomfeest Zooals gebruikelijk is zullen den 2en kerstdag wederom de kerstboomfeesten voor de jeugd gevierd worden en wel in de Ned. Hervormde kerk des avonds om 5 uur en de Geief. kerk (Puttenstraat) reeds des mid dags half vier, terwijl door bijzondere om standigheden het feest in de Geref. Kerk (Gasthuisstraat) is uitgesteld. Nutsavond. Tegen a.s. Vrijdagavond 8 uur is door de afd. Heusden van de Mij. tot nut van 't Algemeen een algemeene vergadering uit geschreven, welke zal gehoudea worden in Concordia en waarbij als spreker zal optre den de heer De Jongh, hoofd eener school op het eiland Texel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Heer Redacteur. Vergun mij s.v.p. nog etn weinig plaatsruimte in Uw geeerd blad, teneinde mijnheer X nog eens van antwoord te kunnen dienen. Alhoewel de heer X. naar zijne mee ning verklaart in zijn ingezonden stukken zoo duidelijk te hebben gezegd, doch geenszins afdoende bewezen dat het des betreffende bericht onwaarheid bevatte, wil hij zich met zijn zwakke verdediging er mede afmaken dat met heeren, die tegen wit zwart zeggen, zoo moeilijk is te redeneeren. Doch ieder lezer die in deze een weinig verder nadenkt en de kwestieuse aangelegenheid eens van nabij onder de oogen ziet, zal het met mij eens zijn, dat het aangevoerde argument van mijnh. X. volstrekt geen bewezen waarheid is, al heeft hij 't uit goede bron, laat ik liever zeggen uit neigen brein geput. Ik tart U dan ook mijnh. X. dat Ge mij in persoon eens komt overtuigen van de absolute waarheid van Uw ge schrijf want overtuigd Is daarvan nog niemand, naar mij is verzekert, al wil U ook het tegendeel beweren. Wat een heerlijke gewaarwording voor mij thans, nu mijnh. X. het eens fier van mij noemt, dat ik zoo ridderlijk heb erkend, dat hij die voorgenomen uitvoe ring te Sprang, met de waarheid voor oogen zoo juist heeft geschetst. Jammer toch dat het zoo'n ruwe schets was een niet veel zeggende. We weten heusch wel beter. Hoe onaangenaam voor U waarde heer dat ge slechts een oogenblik tot de mee ning hebt overgeheld, dat ik onomwonden zoude bekennente vlug met de pen te zijn geweest. Het spijt me waarlijk voor U, dat die armzalige gedachten niet zijn bewaarheid. Doch, waarde vriend, om Uwe gedachten een weinig op te fris- schen, om Uw nu onomstootelijk te over tuigen dat ik waarlijk niet te vlug met de pen ben geweest, verwijs ik U met den meesten ernst nogmaals naar de sloslippige* bestuursleden, en U zult een geheel anderen kijk op de kwestieuze zaak krijgen of wilt ge met opzet, niet duidelijk gemaakt worden dat Ge gro velijk dwaalt met je zwak verweer? Wat U verder aanhaalt, over die diep zinnige woorden, waarover U zoo eige naardig Uwe eigen meening hebt gedacht weer te geven, zal meenigeen met mij en zeker bezoekers van uitvoeringen, wel anders oordeelen en geenszins die zwakke meening van mijnheer X. deelen. U merkt zeer terecht op, dat op elk nummer dat gespeeld wordt, zoo men de puntjes op de i ging zetten, aanmer kingen zouden zijn te maken en volstrekt niet oordeelkundig zoude 'zijn om deze reden geen verslag werd opgemaakt over een eventueele uitvoering van »Sirena«, ter plaatsing in dit blad. Het zou mij waarlijk spijten om die redenen slechts maar een oogenblik te hebben gedacht, een verslag achterwege te laten. Maar ik heb van diverse bezoeken eener uitvoering wel eens vernomen, dat de toespijs, die aldaar wordt toe gediend niet lekker van smaak is, je zelfs bitterheid schenkt, waarvan men bij de gedachten aan of het hooren spreken over een dergelijke uitvoering een hui vering over het lijf krijgt. Er is nog meer dat lang niet in orde is, maar alles mag ik hier niet zeggen en Ge zult toch nu zoo zachtjes aan wel gaan voelen waar h'm de schoen wringt, en waarom ik nu, even als Gij, geen flink en degelijk verslag zoude kunnen plaatsen, of zoudt Ge misschien wenschen, dat ik dan maar een onwaarheid sprekend verslag daar zon stellen Och, beste vrind I dan kwam ik immers weer met je in contact Neen, mijnh. X. Ge wilt met kracht den verkeerden weg op in heel het gedoe, als ook U schuil houden achter een misterieus gordijn. Dat gaat niet op hoor 1 Ge moet op den goeden weg blijven en trachten het fanfare-corps hoog te houden. Ge keuit het af, verdachte schrijver, dat men zoo openlijk in de courant zijn af keuring schrijft over heel de vereeniging enz., en ik ben het in deze volkomen met U eens. Ik mag U nu toch zeker wel eens den wijzen raad geven mijnh. X. en ziet de volgende woorden eens goed onder oogen >Verzint voor Gij begint.4 Neem dan in dergelijke kwes- tieën niet zoo vlug de pen weer op, want ge loopt gewis weer tegen den boom en o wee, wat een pijnlijk gevoel geeft zoo'n botsing en wat een leerzame les zulk een kennismaking niet waar Nu nog wat, U zegt waarde heer X. in Uw vorig stukje zoo duidelijk dat het met „Sircna* niet in den haak is. En ik ben het weer roerend met U eens. Zoo zachtjes aan komen we er wel. Welnu >Sirena< mist nog een krachtige hand en die moet er zijn. Mijnh. X., nogmaals en met den meesten ernst spoor ik U aan, schaart U in de voorste gelederen help het fanfare corps nu eens in haar pogingen om eenlgen sporten om hoog te komen op de muziekladder. Begint er op de eerste plaats mede orde en re gelmaat te handhaven, maar niet >mlll- tairisch" zooals men van den heer Koole dacht. Toont eens dat Ge zijt de krachtige hand, een eerste voorstander om krachtig mede te w rken tot groei en bloei eener zoo nuttige vereeniging, dan ook, ik twijfel er niet aan, zal >Sirena« opgevoed onder Uwe voortreffelijke leiding en voorlichting, eerbied en bewondering af dwingen en voorzeker kunnen beant woorden aan Art. I harer statuten. Luide verhef ik dan mijn stem met »Exelsior* Geachte vriend we kunnen niet langer meer bezig zijD, maar me dunkt zoo U, evenals de verdere lezers van dit blad genoegzaam een en ander te hebben toegelicht. En nu we aan den vooravond staan van Kerstmis, twee schoone dagen van rust en overdenking, geef ik U drin gend in overweging, gaat de wordings geschiedenis van het fanfarecorps met gansch haar verloop met inbegrip dezer veelbesproken aangelegenheden eens grondig na, dan verheug ik mij zoo in het vooruitzicht, dat Ge U zedelijk ver plicht gevoelt eindelijk toch eens te moeten ingrijpen, en Uw krachtige hand toch waarlijk eens te moeten toonen, met welwillende medewerking evenwel van het verdere bestuur. Ernstige plichtsbetrachting, onderlinge krachtige samenwerking onder Uw wijze voorlichting, is het parool voor 1913 dus. Moge we dan spoedig de vruchten zien der vermelding waard in dit blad. Welaan waarde heer X. met de beste wenschen voor 1913, en een krachtigen handdruk neem ik afscheid en roep U een tot weeziens toe. U M jnh. de Redacteur beleefd dank zeggende voor de ingeruimde plaats, verblijve ik met Hoogachting, Uw Correspondent, W. KUIJPERS. Hiermede is 't debat gesloten. RED. Elshoat, 21 December 1912. Geachte Redactie Mag ik U beleefd verzoeken bijgaand schrijven in Uw eerst uitkomend nummer als ingezonden stuk op te nemen. In uw blad van Donderdag 12 December j.l, heb ik een ingezonden stuk gelezen, onderteekend J. C. Winkel, Wat den heer J. C. Winkel daarin te kennen geeft, heeft mij zoo met schrik en angst bevangen, dat er mijn zenuwengestel zoodanig door geschokt is en mijne nacht rust zoo door ondermijnd wordt, dat ik soms in mijne droomeu de gevreesde gestal- tens zie van de dienaren van Hermandad om mij aan een louw voor Vrouwe Justia te brengen. Verschrikkelijk nietwaar 1 I Zou U mij voor een zacht piijsje (een gulden of mirider) wat kunnen zenden uit Uwen voorraad opfrisschings-artikelen, die U in datzelfde nummer op eene andere plaats aanbiedt, om mijne geschokte zenuwen te stillen Bij succes zou dit dan nog een reclame voor U kunnen zijn. Mocht h t echter niet helpen, dan zal er nog geen haan in Giersbergen uaar kraaien. Dankend voor de opname. Hoogach.end J. J. GIJSELS. Volksmatinee Door de liedertafel Oefening en Ver maak zal op Donderdag 2en Kestdag des voormiddags 12 uur een volksmatinée worden gegeven. Onderstaande pracht-programma zal worden uitgevoerd. 1. De Almachtige. Keereweer. 2. Kerstcantate. met Tenor en Bariton Soli.J Krunsen. 3. A. Kerstnacht. van Wamel. B. Muttersegen. Opladen. door 't dubbel kwartet. 4. Van 't lonkend Sterreke. Weytz. Een ieder kan dus Donderdag eens van mooien zang profiteeren. Uitvoering van het Kerstmis-oratorium »Emmanuel« in de R. K. Kerk te Be soijen op Woensdag 25 Dec. (len Kerst dag) des namiddags 5 uur. Uitvoering te geven door de Chris telijke gem. Zangvereenlging »Halleluja« te Besoijen op Woensdag 25 December (len Kerstdag) in het gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Besoijen. Aanvang precies half zes uur. Uitvoering te geven door de Chr. Zangvereenlging >Excelsior« te Sprang op Donderdag 26 December (2en Kerst dag) in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. Aanvang 's avonds half zes uur. Liederen-avond op Zaterdag 28 December des avonds 8 uur in Musis Sacrum te Waalwijk. brand geraakt, doch kon spoedig uitge doofd worden. Maar onder het publiek ontstond een paniek. Men stormde naar den uitgang, waar een geweldig gevecht ontstond. Toen alles weder tot kalmte was gekomen, vond men 12 dooden en 20 gekwetste personen ten gronde liggen. Tusschen de dooden eene vrouw van 60 jaar, een jongeling van 24 en kin deren van 6, 8 en 10 jaar. De cinemazaal is gelegen op eenige stappen van de Fransche grens. De ver- tooningszaal, 24 meter lang en 12 breed, geeft uit op de straat en kon 600 per sonen bevatten, plus 200 op een tribuun teneinde der zaal. Op het oogenblik van de ramp be vonden 700 personen in de zaal, vrouwen en kinderen meest. Moeders hadden kinderen bij zich van slechts eenige maanden oud Op het einde der vertooning, om 6 uur, bemerkte men een groote uitslaan de vlam. Een der toeschouwers schreeuw de onmiddelijk Brand I De vlam werd terstond gedoofd, doch reeds was de massa door paniek aange grepen, en drong naar de twee deuren uitgevende op de cour. De toeschouwers van de tribuun ijlden naar beneden an deren sprongen in de zaal en vielen op de toeschouwers beneden. De verwarring was onbeschrijfelijk. Toen de zaal ontruimd was, aanschouw de men een vreeselijk tooneel. Tusschen de hoopen banken en stoelen zag men zoowat overal lichamen liggen. De lijken werden opgenomen en in naburige hui zen gedragen. Welhaast waren 6 dokters ter plaatse met politie. De politie van Halluin kwam mede den ordedienst verzekeren. Onder de dooden bevonden zich eene vrouw van 60, eene van 54, van 40 jaar een jongeling van 24, een van 22 jaar, een meisje van 22 jaar, een jongeling van 16, drie kinderen van 8 jaar, een meisje van 7 en een kind van 6 jaar. Uit het onderzoek werd opgemaakt, dat er geen verstikking in het spel was, maar inwendige bloeduitstorting veroor zaakt door den drang. Van een der slachtoffers was de ruggegraat gebroken. NIEUWJAAR. Met het oog op den grooten toevloed van poststokken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland be stemde brieven, briefkaarten, prentkaarten visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur 1 JANU.\RI wenscht te doen bestellen, te voorzien vau twee elkaar schuin snijdende strepeu, getrokken over de geheele adre5zijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 38 December ter post te bezorgen. Zij kuan-n dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 JANUARI op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dog in de bestellingen opgenomen. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentkaarten, behalve het adres, niet anders wordmi geschreven dan de naam, de woon plaats en het beroep van den afzender en de dag der afzending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele, letters de reden van de toezending worden aangeduid als: m. g„ p. f. en dergelijke. Posterijen en Telegrafie. De Directeur van het Post- en telegraaf kantoor te Waalwijk maakt bekend dat op 1 Januari het kantoor albier en dat te Baardwijk geopend is als op werkdagen, de kantoren te Bezoijeu, Eethen eu Meeuwen, als op Zondag. Er worden dien dag geen pakketten aangenomen en geen postwissel of quitantie-zakeu behandeld. Binnenkort wordt in het hulppost kantoor te Bezooiien, een hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor geves igd, in aansluiting op het post- en telegraafkantoor te Waal wijk. Opleiding voor de praktijk en examens, door Leeraar M. O. (volledige akte) Mr. van Coothstraat, WAALWIJK. De bioskoop-brand te Me enen. Zondagavond, ten 7 ure, Is een brand ontstaan in een cinema, op het gehucht Barakken- bij-Meenen. Een film was in Aanbevelend, 23) Machinale Broodbakkerij. 'ft -

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 6