^umoier 105 Zondag 29 December 1912. 35 Jaargang Tweede Blad, R, DJ, v. d.Woude, Zwaitsluis, Advertentièn. Overjjselsche Beeldenfabriek. Engeland. Binnenland, Gemengd Nieuws, Kerknieuws. Reclame. Aandoeningen der huid. Posterijen. Ingezonden Stukken. SOLIKU M GOEDKOOP, VEERENBED Een hevige storm heeft boven Enge land gewoed. Meerdere wrakken zijn op e kust geworpen vooral te Devon en ornwall, waar een onweer storm heeft ewoed. Twee passagiers-stoombooten n vele andere schepen zijn aan land eworpen. De telegraaf- en telefoonverbindingen verbroken. Mjn vergadering lederen dag vier sprekers zullen optreden. Er zullen drie bijzon dere secties worden gevormd, een voor de jeugd, een voor de geestelijkheid, en een voor de vrouwen elke sectie houdt afzonderlijke vergaderingen, waarvoor verschillende kerken beschikbaar wor den gesteld. De aanslag op een adelborst van i>de Kórtenaerte Smyrna. Dekorr. van hetN. v. d- D. te Smyrna schrijft, d. d- 16 dezer, over den bekenden aanslag op den adelborst Agterbosch Den lten December gingen twee adel borsten van het ter reede van Smyrna liggende oorlogschip «Kórtenaer1, de hec- ren Agterbos en De Bruyn Tengbergen, te voet en in burgerklceding een wan deling doen naar Genz-Tépé een van de dorpen aan zee, die bij de stad aange bouwd, en ermee verbonden zijn door de tram en kleine stoombooten. Al wan delend, dwaalden zij van het bebouwde 'gedeelte af en gingen dwars door het 'land, toen zij bij een plek kwamen, Arap-Dévé genaamd, waar een kudde schapen graasde, bewaakt door honden, die in deze streek bekend zijn als zeer wild. De dieren vielen de twee jonge mannen onmiddelijk aan. De heer Tengbergen greep, om zich tegen dien onverwachten aanval te verdedigen, zijn revo'ver en schoot een der honden dood waarop de herder -• een Albanees, zich met een paar van zijn kameraden in woede ;op de vreemdelingen wierp. Deze wisten zich vrij te maken van hun aanvallers, maar Agterbosch, die door den herder met een stok op het hoofd geslagen was, nam de vlucht en nu zond de Al banees hem twee revolverschoten na, waarvan het eene den adelborst in de dij trof die geheel doorboord werd. De dader maakte zich uit de voeten, terwijl de heer Tengbergen zijn gekwetsten kameraad te hulp snelde. Een man, die de aanranding gezien had, was naar den gendarmerie-post te Arap-Dévé gesneld vandaar werd naar het naastbijzijnde kommissariaat getelefoneerd en twee agenten begaven zich ter plaatse. De Nederlanders werden naar het bureau geleid: zij konden daar uitleggen wie zij waren en wat er gebeurd was, en men bood aan, den gekwetste naar het mi litair hospitaal te brtngen. De heer Ag terbos gaf er echter de voorkeur aan op »de Kortenaar* behandeld te worden en kreeg toen een rijtuig tot zijn beschikking waarmee de beide adelborsten naar de haven terugreden. De toestand van den gekwetste is bevredigend de kogel is niet in de wond blijven zitten en men rekent er op, dat ze spoedig en zonder complikatiën zal genezen. Wat den albaneeschen herder betreft, hij is nog niet voor den dag gekomen, maar wordt ijverig opgespoord door de politie, die den eigenaar der honden in hechtenis heeft genomen. Indien de dader van deze brutale aanranding ge pakt wordt, wat waarschijnlijk is, zal hij er niet gemakkelijk afkomen, daar Smyrna in staat van beleg verkeert en hij dos voor den krijgsraad zal worden gebracht. Ziedaar de waarheid over deze be treurenswaardige gebeurtenis, die geens zins (zooals men kon denken) moet op gevat worden als een aanslag met voor bedachten rade op officieren uit den vreemde, maar aan een noodlottigen sa menloop van omstandigheden, waar door echter de woeste daad van den Albanees allerminst wordt verontschul digd. Het Eucharistisch Congres op Malta Naar uit Rome aan de „Köln. Volks- ?eitung> wordt gemeld, heeft't hoofdbe stuur van het Eucharistisch Congres op Malta eene voorbereidende vergade ring gehouden onder leiding van den bisschop van Namen. Besloten werd, dat het Congres vier dagen zal duren en dat in algemeene De bioscoop-brand te Meenen. Om trent den bioscoop-brand te Meenen meldt het »Hbl. v. Antw.< nog: In tegenwoordigheid van de zoo hard beproefde familieleden deed de politie commissatls van Halewijn, de lijken naar Meenen en Halewijn overbrengen, waar de slachtoffers wonen. Het overbrengen der lijken geschiedde met draagbaren en deze akelige stoet die de donkere straten doortrok, had iets huiveringswekkends en iedereen had de tranen in de oogen. Men spreekt met allen lof over den wever Emiel Veifaillie, van Halewijn die eerst een meisje van zes jaren redde en eenen jongeling van onder het ge trappel haalde. Het was Jan De Craene, die op de doodenlijst staat. De jongen was, niet tegenstaande de beste zorgen, bezweken De parketten van Kortrijk en Rijse werden verwittigd, dit laatste omdat er slachtoffers uit Frankrijk in de ramp waren. De toestand van talrijke gekwetsten was bevredigend. Evenwel vreest men nog voor meer menschenlevens. De verslagenheid te Meenen en om trek is groot. Het nieuws der ramp verspreidde zich bliksemsnel in de gansche grensstreek en niettegenstaande het late uur, kwa men de nieuwsgierigen van alle kanten toegestroomd, die tot laat in den nacht op de plaats der ramp bleven samen scholen. Nog altijd verdringt zich eene talrijke menigte in den omtrek. De zaal wordt bestendig bewaakt door de politie. Eerst bij het binnentreden der zaal kan men zich een gedachte vormen van de vreeselijke paniek welke zich onder de verschrikte toeschouwers voorgedaan heeft. Op den grond bemerkt men eene hoeveelheid voorwerpen van allen aard zooals kleederen, hoeden, juweelen, haar tooisels, gebroken regenschermen, enz Aan den bijzonderen ingang der zaa die toegang geeft tot de herbergzaal, is het grootste getal slachtoffers gevallen Er lagen niet minder dan 8 dooden. Arthur Verbrugge, een der slachto fers wonende te Halewijn, die zich ins gelijks als toeschouwer der cinema-ver tooning in de zaal bevond en reeds ontsnapt was, ziende dat zijne verloofde in wier gezelschap hij zich bevond, ont brak, ging terug in de zaal met de ge dachte haar te redden doch keerde niet meer terug en moest zijn zelfop offering met den dood bekóopen. Zijne verloofde had buiten zijn weten zich zelve gered. Vliegongeluk De Engelsche vlieger Edward Petre, die van het vliegveld Brookland bij Londen naar Edinburgh wilde vliegen zonder een tusschentijdsche landing, is Dinsdag bij Marskee in de provincie Yorkshire doodgevallen. Boven de kust werd de vliegmachine door een rukwind aangegrepen op aan zienlijke hoogte en neergesmakt. Volgens ooggetuigen deed de vlieger wanhopige pogingen om zijn machine in evenwicht te houden. Plotseling hief hij zijn handeo omhoog, waarna onmiddellijk het ongeluk plaats had. De stukken van het vliegtuig bedekten den ongelukkige geheel uitge zonderd het hoofd zijn nek en linkerarm waren gebroken. Edward Petre is, volgens de «N.-Y. Her.« de 22ste Engebche vlieger die verongelukt, de 15e in dit jaar en de derde in deze maand. MoordGisteren drong zekere v. d. V. plotseling de woning binnen van v. d. W., aan de Burgemeester Hoffman- plein en loste in het portaal uit een re volver een schot op de vrouw van v. d. W. af. De juffrouw werd in het hoofd getroffen en zakte bewusteloos in elkaar. Daarna joeg v. d. V. zich zelf een Kogel door het hoofd, waarna hij bewusteloos neerviel. De man werd naar het zieken huis gebracht, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Ook juftrouw v. d. W. is naar het ziekenhuis gebracht zij moet echter niet levensgevaarlijk ver wond zijn. Aangemeld. J. H., redacteur en ad ministrateur van het R- K. orgaan Onze Courant te Hoorn, die zich de vorige week met een bedrag'van ongeveer f 900 uit de voeten had gemaakt, heeft zich te Roosendaal bij de politie aangemeld en is gisteren naar Alkmaar overgebracht. Een vieeselijk ongeluk. Een verschrik kelijk ongeluk heeft Donderdag onder Heeswijk plaats gehad. Met de stoomtram van half tien van de Maatschappij s BoschHelmond waren een aantal stu denten van het gymnasium te Gemert naar hier vertrokken, om thuis de Kerst- vacantie te gaan doorbrengen. Onder de studenten heerschte nogal groote opge wektheid, wat zich wel verklaren laat, doch waarbij niet steeds de noodige voorzichtigheid werd in acht genomen, zoodat het trampersoneel herhaaldelijk moest waarschuwen. Onder Heeswijk, ongeveer ter hoogte van de boerderij tegenover het Kasteel, beging een van de studenten, Johan Romanie u't Den Haag, die achter op de tram stond, de onvoorzichtigheid om het lichaam buiten den wagen te steken om zoo tegen de ruiten te tikken, waar voor zijn kameraden zaten. Hij heeft daarbij natuurlijk niet gedacht aan de boomen, die langs den weg staan en kreeg zoo'n hevigen slag, dat hij door de ruit werd heengedrukt. Zoo bleef hij hangen, werkte het hoofd nog terug, doch kreeg van de volgende boomen telkens opnieuw een slag. De tram werd zoo spoedig mogelijk tot stil staan gebracht, doch de ongelukkige, die verschrikkelijk verminkt was en enorm veel bloed had verloren, de heele wagen was er mee bespat, was reeds een lijk. Onmiddelijk werd teruggereden naar Heeswijk, waar geestelijke en geneeskun dige hulp spoedig ter plaatse was. Zij was echter overbodig. Men kan zich de verslagenheid voorstellen, die onder de studenten en de overige tram passagiers heerschte. Zooals uit het bovenstaande blijkt is het ongeluk geheel te wijten aan onbe dachtzaamheid van het slachtoffer zelf en treft het trampersoneel niet de minste schuld. P. N. C. Te Baarn is op den eersten Kerstavond de 35-jarige slager Joseph Colijnse bij een vechtpartij met drie jongens uit Soest zoodanig met een mes gestoken, dat hij door verbloeding kort daarop overleden. De verslagene laat een Aardbeienoogst De aardbeienoogst in 1913 is nog in het verre verschiet, doch nu worden in de omstreken van Heems kerk reeds aanzienlijke hoeveelheden van dit fruit door handelaren in aardbeien voor de a s. campagne opgekocht (mee- rendeel voor Duitschland) Men besteedt gemiddeld 16 a 18 ets. per kilo. Gevallen. Te Wilsum is het 9-jarige zoontje H. ten Br. aldaar van den bok van een melkwagen gevallen, met het gevolg, dat hij de wielen van den bela den wagen over borst en hoofd kreeg en op de plaats dood bleef. Brand. Te Islington heeft een ge weldige brand gewoed, waarbij een gezin, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, in de vlammen zijn omgekomen. De huid is blootgesteld aan tal ran aan doeningen, welke'door de jeuk en pijn het leven van den patiënt haast ondraaglijk maken. Bovendien zijn zij dikwijls onooglijk en bieden zij hardnekkigen weerstand aan elke behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar verzachtende, antiseptische en heelende ei genschappen. Zij gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen tegen eczeem, huiduitslag, gordelroos, schurit, insectenbeten, winterhanden en voeten, netel- roos, dauworm en alle jeukende huidziekten. Foster's zalf (let op deu juisten naam) is te Waalwijk verkrijgbaar bij WED. ORIE-DUMOULIN, Markt. Toezending geschied franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 per doos. 404-1 »s weduwe met 4 kinderen achter. De Baarnsche politie heeft des nachts de vermoedelijke daders, de gebroeders G- en J v. d. B. en G- Str. in hun wonin gen aangehouden. De burgemeester van Baarn heeft hen in verhoor genomen, en het parket van Utrecht is gewaar schuwd. Stoutmoedige smokkelaars. Zaterdag morgen omstreeks zes uur, kwam een zware auto, beladen met smokkelgoed voorbij Goulin, een Belgische stad aan de Fransche grens. De wagen liep met de grootste snelheid. Het douanekantoor waarschuwde dadelijk het volgende kan toor per telefoon, hetwelk de auto moest passeeren. Dadelijk werd een versperring aangebracht met behulp van zware bal ken en kisten, en twee beambten stel den zich er achter op met de revolver in de vuist. Even later kwam de auto aanstuiven, maar bij het zien van de versperring stopte de chaffeur bijtijds. Zes met re volvers gewapende mannen stegen uit de auto en snelden naar de versperring. In een oogwenk knevelde zij de douane beambten, alvorens deze van hun ver rassing bekomen waren, braken snel de versperring af en klommen weer in de auto, die pijlsnel uit het gezicht ver dween. Men weet niet wat er van de smok kelaars geworden is en de politie, die onmiddelijk aan het werk gegaan is om de stoutmoedige bandieten op te spo ren heeft nog geen spoor van hen kun nen ontdekken. Instorting. In de gieterij van een machine-fabriek te Chemnitz stortte een vloer, door overbelasting met zand, in. Massa's ijzer en zand vielen naar be neden, een aantal arbeiders bedelvend. Drie van hen werden gedood, ver scheidene anderen zwaar gewond Brandweermannen en werklieden hiel den zich met het opruimingswerk bezig Dit blad kost slechts 6 cent per week. begrijpelijk, maar voor de inwoners van den Elshout is dat gezegde zoo min en zoo laag, dat het publiek in de herber gen het als intens gemeen afkeurt. Gij sels moest zich als lid van den gemeen teraad de oogen uit het hoofd schamen om zoo iets te schrijven. Maar hij toont zich ook hier dezelfde als in den ge meenteraad, n.l. hatelijkpersoonlijk en scheldend. Dat hij de belangen der gemeente verdedigt, dat is zijn plicht en dus ook zijn recht, maar dat hij het op zulk een wijze doet, als thans in de twee laatste vergaderingen heeft plaats gehad, daar spreekt ieder ingezetene groote schande van. Hij behoeft voor Duijs in de 2e Kamer niet onder te doen en ik geloof zeker, dat in een scheldpartij-wedstrijd Gijsels zeker premier zou zijn. Ik had Gijsels steeds als een fatsoenlijk en flink raadslid beschouwd, maar m. 1 doet hij onzen gemeenteraad groote schande aan, hetgeen zelfs door Nieuwe Rotterdammer en Telegraaf en andere bladen wordt wereldkundig gemaakt. Indien de Re dactie den laatsten zin van Gijsels stuk had begrepen, dan weet ik zeker, dat het stuk zoo niet was geplaatst geworden. Mijn dank voor de plaatsing. J. W. v. d. BERGH. NIEUWJAAR. Met het oog op den gtooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland be stemde brieven, briefkaarten, prentkaarten visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur 1 JANUARI wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adre»zijde, en die stukken reeds op 26, 27 of 38 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dau tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 JANUARI op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag iu de bestellingen opgenomen. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen worden verzonden, mag op prentkaartenbehalve het adres, niet anders wordnn geschreven dan de naam, de woon plaats en het beroep van den afzsnder en de dag der afzending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid alsm. g., p. f. en dergelijke. Posterijen en Telegrafie. De Directeur van het Post- en telegraaf kantoor te Waalwijk maakt bekend dat op 1 Januari het kantoor alhier en dat te Baardwijk geopend is als op werkdagen, de kantoren te Bezoijen, Eethen en Meeuwen, als op Zondag. Er worden dien dag geen pakketten aangenomen en geen postwissel of quitantie-zakeu behandeld. Postdienst ie Meeuwen. Met Ingang van 6 Jan. zal de 2e kom- bestelllng te Meeuwen worden uitgebreid- De woning van A. van Turnhout, het Kasteel, de Korenmolen en het Armen huis zullen de grenspunten van deze kombestelling vormen. (Buiten vèrantwoordelijkheid der Redactie). Aan Spectator. Langs dezen weg komen wij U vra gen, of het niet meer dan tijd wordt, dat Ge Uwe stem weer eens laat hoo- ren. Want Ge zult het toch wel met ons eens zijn, dat de houding van onze vier bekende Raadsleden (onder wie vooral hun leider, de groote man uit de Melie) niets minder verdient dan eene flinke, publieke afstraffing. En die is U volkomen toevertrouwd, dat hebt Gij het vorige jaar door Uwe artikelen in den Echo voldingend bewezen. Wacht er dus s.v.pl. niet langer mee wij ver zekeren U, dat verlangend naar een pit tig stukje van Uwe hand wordt uitgezien door alle Voorstanders van Recht en Waarheid. Vlijmen, 27 Dec. 1912. Elshout 25 Dec. 1912. Geachte Redactie Mag ik U beleefd een klein plaatsje verzoeken Ia Uw blad van heden lees ik een Ingezonden stukje, onderteekend >J. J. Gijselsofschoon ik reden heb te be twijfelen, dat onderteekenaar ook de samensteller is. Ik zou mij niet in deze zaak mengen, want de Heer Winkel is best in staat om met Gijsels een penne- strijd te voeren. Maar de laatste zin snede van het bedoelde stukje gaat alle perken te buiten. Voor een oningewijde, waaronder ik ook de Redactie van dit blad moet rekenen, is de laatste zin niet Siuds de oprichting onzer zaak in 1876 zijn onze Bedlame-Bedden in geheel Ne derland en daarbuiten ingevoerd en bekend geworden als De vele bewijzen van tevredenheid en nabestellingen bevestigen dit. Geen opge smukte reclame. Het Beddenvak is een vak van vertrouwen. De goederen zelf moeten reclame maken. Niet de prijs alléén, maar ook de kwal. beslist, of het aangebodene goedkoop is. Wij verzenden franco naaste station vrijzicht. Een degelyk en soiied 2 persoons Peluw en 2 kussens, llnnenbewaste t(jk en prima gezuiverde nieuwe Veeren, 1 Wollen l Watten, 1 Molton Deken, Bed- en Peluw- overtrek met mooie sluiting en 2 Matrassen voor t 32 Veel beter kwaliteit f39 Beslist iets extra's f 49 Kapokbedstellen, 2 persoons met dezelfde toebehooren f 26.—, t 32.en f 36. Bijpassend Ijzeren Ledikant f 6 50. zeer zwaar f 7.50. Een solied 2 persoons HOUTEN LEDIKANT, kleur Noten of Pitch-Pine met een le. kwal. Spiraalveeren Gezondheids- Matras met tegendrukveeren, een le kwal. Kapokmatras, Peluw, 2 Kussens, 1 wollen. 1 watten Deken en 1 Matrasbeschermer voor f 69,60. Niet te verwarren met de goed- koope soorten, die ook wij kunnen leveren. Zware graslinnen LAKENS, 160 cM breed fl.60. Dito IJZERSTERK 168 cM breed f 1,50. Zeer fijne kwaliteit SLOOPEN f3,30 Goedkoop soort f2,70 per 6 stuks. Prima dubbel GuttaperQhallnnen f2.— de vierkante meter. Windkussens f5.f6 675 en f7.50 Rijke keuze Wiegen, Kinderstoelen, LedikantenMatrassen enz. Kerkstraat No. 137-140. Int. Tel.4. Vraagt geïfl. Prijscourant. 131 Echo van het

Echo van het Zuiden | 1912 | | pagina 5