Derde Blad. Gemeenteraad van Waalwijk. Gemeenteiaadsvefgadefingen, NUMMER 2 ZONDAG 5 JANUARI 1913. 39e JAARGANG. Spoedeischende vergadering op Maan dag 30 December, des avonds 6s/< uur. Voorzitterde Burgemeester. Afwezig de heer van Schijodel. Aan de orde I. Ingekomen stukken, II. Wijziging rekening en begrooting. III. Bespreking van eveotueel in te stellen pogingen om onze gemeente te doen in aanmerking komen voor de voor genomen slichting eener R. K. Land- bouw-Winterschool in Noord-Brabant. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor welke ongewijzigd worden vastge steld. Daarna wordt de openbare vergade ring geschorst tot voorlezing der notulen der vorige geheime vergadering. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a, Een adres onderteekend door 36 ingezetenen der le Zeine, waarbij ver betering en betere verlichting van den weg gevraagd wordt. Zij wijzen er op dat de toestand onhoudbaar is. De weg is zeer slecht, geheel onbruikbaar en bij de duisternis loopt men gevaar in den sloot terecht te komen. Verbetering is daarom gebiedend noodzakelijk Zij hopen nu niet met ijdele beloften afgescheept te worden, maar dat zoo spoedig mogelijk verbetering zal iyorden aangebracht. Voorz'tter. Langs den moleD, van wel ken kant het adres komt is het po'derweg. Niettegenstaande dat, voelen B. en W. er wel voor dat verbetering worde aangebracht en getracht overleg te plegen met den polder om voor gezamenlijke rekening een verharden weg of keiweg te krijgen. De verbetering zal nog al veel kosten en toch is 't gewenscht die aan te brengen en zou het aldus samen kun nen geschiedeo. Verbunt. De le Zeine is geheel in eigendom van den Polder en als nu de gemeente zorgde voor een fatsoen ijk voetpad om de ingezetenen te gerieven, dan was dat voldoende. Voor een rijweg heeft de gemeente op terrein van den polder niet te zorgen. Dit is ook inder tijd zoo met den Kerkpad gebeurt. Want dat gaat n'et aan gemeentewerken te doen voor den polder. Indertijd is onder de Heeren Timmermans en Hoffmans ook rioleering gelegd en die moest de gemeente betalen en 't was geheel voor persoonlijk belang. Ik ben er voor een voetpad te leggen, maar geen rijweg. Ph. Timmermans. Zou ik den heer Verbunt eens mogen vragen, wat hij be doelt met privé-belang. Verbunt. Ik heb niet. gezegd privé- belang. Ph. Timmermans: Wil de secretaris eeDS zeggen, wat de heer Verbunt dan wel gezegd heeft. De secretaris zegt »persoonlijk be lang.' Ph. Timmermans. Wil U zich nader verklaren. Verbunt. Dat ik 't wethouderschap niet vereenigbaar acht met het president schap van den polder. Als zoodanig heeft de heer Timmermans dat bevordert en de heer Hoffmans ten behoeve van z'n drie huisjes, die hij daar heeft staan. Ik trek daar nog maar heel weinig van terug. Ph. Timmermans. Het persoonlijk be lang vat U dus zoo op, dat de heer Tim mermans het gedaan heeft als President van den Binnenpolder in 't belang van den Polder en dat de heer Hoffmans, indertijd lid van den raad, dit in 't belang zijner woningen heeft gedaan. Ik dank U. Voorzitter- U sprak daar over een voetpad, Mijnheer Verbunt, maar men krijgt juist een goeden weg door goede afwatering. Een weg ophoogen en ver harden helpt niets als men juist niet eerst voor de afwatering vorgt, dat is de eerste voorwaarde, en als men nu aan weerszijden een voetpad ging maken dan zou men niet verder komen. Verbunt. Ik wil het polderbestuur aan sprakelijk stellen voor de waterloozing, daar heeft ieder ingeland veel belang bijdat is z'n eerste werk. Ik bedoel maar een voetpad aan een kant, om de belasting-betalers zooveel mogelijk te helpeD, maar voor den weg in z'n geheel moet de polder zorgen. V. d- Broek. Dat voetpad kan daar nooit vallen en dat geeft de polder nooit toe, vooral niet aan dien kant. Klijberg. Er is hier gezegd, dat die polderwerken zijn tot stand gebracht, uit de belastingpenningen van de inge zetenen, iets wat ik me wel zal wachten te onderschrijven er zijn hier zelfs namen genoemd van personen, die hier niet tegenwoordig zijn en zich dus niet kunnen verdedigen. Een voetpad geven van de gemeente, of den weg geheel ve'beteren met den polder, zal wat de kosten betreft vrijwel op 't zelfde neer komen en daarom juich ik het voorstel van B. en W. zeer toe. We zetten dan een stapje in de goede richting, waarvan de burgerij zal profiteeren, door geza menlijk overleg ook voor de toekomst, wat ik zeer toejuich. Houben. We hebben vroeger nog al eens meer overleg gepleegd met den polder o. m. in zake de Loint. 't Is er zeer slecht in de Molenstraat, die men- schen zijn daar in eene impasse, 't is bar. Ik dring er zeer op aan en 't pol derbestuur heeft er ook belang bij en zal er ook wel wat voor over hebben. Ik zou op grooten spoed durven aandringen. K'ijberg. Hoe groot zijn de geschatte kosten. Voorzitter. Eene begrooting is nog niet gemaakt, maar ik denk plm. f 400. We zouden misschien een ander voor stel willen doen, wij hebben een groot aantal kantkeien die elders uitgekomen zijn die willen we dan aan 't polderbe stuur aanbieden, als het verder voor den weg zorgt. Van Riel. Zal de verlichting ook na gezien worden, zooals in 't request ge vraagd wordt. Van Everdingen. Daar wordt de lan taarn niet aangestoken, v. Eethen gaat er niet door, die zegt geen natte voeten te willen halen daar moet verbetering komen. Voorzitter. We zullen over de verlich ting ook met de gascommissie spreken. V. d. Broek. Is daar de Westenkant ook bij begrepen, die is toch nog meer bebouwd aan weerskanten. Voorzitter. Dit verzoekschrift handelt alleen over den Oostenkant. Daarenbo ven is de Westenkant een heel eindje bestraat. Het voorstel van B en W. wordt daarna aangenomen. II. Wijziging rekening en begrooting. Daarna worden eenige wijzigingen der begrooting en rekening, door Ged. Staten voorgesteld goedgekeurd III. Bespreking van eventueel in te stellen pogingen om onze gemeente te doen in aanmerking komen voor de voorgenomen stichiiog eener R. K. Landbouw Winterschool in Noo;d-Bra- bant. Voorzitter. Zooals de heeren zullen gelezen hebben ligt het in de bedoeling in deze provincie eene R. K Landbouw- Winter.-chool te slichten, waarvoor reeds eene provinciale subsidie is verkregen. De plaats van vestiging is nog niet vast gesteld. Maanden geleden hebben B. en W. en verschillende ingezetenen, van wlen ik, als ik hier een naam mag noe men, speciaal noem de heer J v Iersel-Holtus, er zeer veel werk van ge maakt om die school hier te krijgen. De aandacht is op onze plaats gevestigd wat hare ligging betreft en hare groote verscheidenhej^ van bodem, wat voor de school zeer gunstig moet zijn. Waal wijk toch ligt op de grens van zand en kleigrond; in den buitenpolder vindt men prima kleigrond, ten zuiden der huizenrij de beste zwarte teelgrond bij uitnemend heid geschikt voor ooft- en tuinbouw, terwijl men verder zuidelijk zandgrond aantreft De zeldzame kwaliteit van den - rond heeft de aandacht vao deskundigen en vereenigingen getrokken, die den grond zelfs zeker zoo goed noemen als in 't Westland. Onze gemeente is daar enboven nog zeer gunstig gelegen aan spoor, tram en water. Maar dit alles, waarvan wij de betrokken stichters kennis gaven, schijnt nog niet genoeg te zijn. Vele plaatsen hebben nog tegemoetko mingen in geld toegezegd- Boxtel heeft zelfs f5000 voor de vestiging geboden. In een schrijven, dat ik vaD iemand buiten de commissie heb ontvangen, wordt mij gevraagd, welk offer de gemeente Waal wijk zich zou willen getroosten, als de school hier kwam. Ik heb U den loop der zaak zoo goed mogelijk medege deeld, en vraag in deze nu de meening van den raad. Klijberg. Ik dank U zeer voor uwe mededeelitg, maar ik geloof dat deze zaak wel eens kalm mocht worden over wogen, en liefst in gesloten vergadering, daar we nog zoo onvoorbereid zijn en er tot dusverre zoo weinig van gehoord hebben. Voorzitter. Daar zou ik heel gaarne op ingaan en niet in deze vergadering direct uitspraak laten doen, maar ik moet morgen antwoord geven. Klijberg. Wat is uwe meening, nu Boxtel begint met f5000 te geven. Timmermans-Verschure. Wat advisee- ren B. en W. om nog meer te geven Klijberg. Meermalen heeft de raad blijk gegeven voor zaken van algemeen be lang heel wat over te hebben en noch tans is het ons niet bizonder gelukt, die zaken te krijgen die we zoo graag hadden in 't algemeen belang voor plaats, streek, ja een groot deel der provincie. Om nu maar weer direct te zeggen, we geven f 5000 of meer, dan dienden we toch eerst na te gaan of het offer genoeg vruchten zal afwerpen, en dan blijft de vraag Zal het geaccepteerd worden Van Everdingen. Zijn Ged. Staten vo'doende op de hoogte van de uitnemen de gesteldheid van den bodem. Timmermans-Verschure. Als het van eene vereenlging uitgaat zooals hier, dan is 't financieele een voornaam punteerst moet er gezorgd worden, dat ze ei komt, en zal desnoods wat de grond aangaat, wel wat toegegeven worden. Als twee plaatsen evenveel geven, dan is 't natuur lijk dat de betere bodemgesteldheid in aanmerking zal worden genomen. Klijberg. Ik geloof niet dat de school direct zoo groote voordeelen voor de gemeente zal afwerpen, misschien is in de toekomst daarvan meer heil te ver wachten, doordat de aandacht op de uitstekende gesteldheid van den grond wordt gevestigd en door een bijzondere wijze van cultiveeren een bron van wel vaart voor onze plaats zou kunnen wor den. Voorzitter. We moeten een antwoord betreffende het bedrag geven, de voor deelen, wat de grond betreft, zijn lang en breed uitgemeten en voldoende ter kennis gebracht. Verbunt. Wordt het een prov. school of van eene vereeniging. Klijberg. Ik bedoel dat in de toekomst blijvend de aandacht op dien grond wordt gevestigd. Voorzitter. Daarom heb ik er hier in 't openbaar ook speciaal de aandacht op gevestigd. Ik heb van een deskun dige gehoord, dat op dezen grond uit stekend tabak kan worden gekweekt. Om nu een antwoord te kunnen geven, zou ik in rondvraag brengen of de raad f5000 wil geven of niet. Klijberg. Dat is zeer moeilijk om daar zoo ineens antwoord op te geven, daar enboven vind ik 't niet goed om te zeg gen, Boxtel geeft f 5000 nu wij ook of meer. Wij weten bij ondervinding hoeveel dat eene plaats kan kosten, als men gaat opbieden. Ph. Timmermans. Zou er dan kans zijn dat de schooi hier kwam. B. Timmermans. Ik geloof dat 't in 't belang van Waalwijk is, dat we doen wat we kunnen we kunnen schrijven dat we gaarne genegen zijn een zeker bedrag te geven. Ph. Timmermans, 't Is een particulier schrijven aan U, en U wenscht 't gevoe len van den raad te hooren. Dat is nu gebeurd en is dat nu niet zoo, dat de raad niet ongenegen is subsidie te ver- leenen, over 't bedrag waarvan later met de stichters in onderhandeling kan worden getreden We behoeven dan geen cijfer te noemen. Gragtmans. Uit 't schrijven is het dui delijk dat minstens f 5000 moet worden gegeven. Tim.-Verschure. Ik zou 't niet ineens weggooien, niet bots afwijzen, maar liever handelen zooals wethouder Tim mermans zegt en later over 't bedrag onderhandelen. Houben. Is 1 Januari dus de fatale termijn. Voorzitter. Ja, zooals wethouder Tim mermans zegt is een antwoorden goed ook, maar ik geloof niet dat wij er iets mee winnen, nu Boxtel f 5000 geeft, nu zullen wij hooger moeten gaan. Besloten wordt te antwoorden als door wethouder Timmermans is voorgesteld Daarna wordt de vergadering gesloten ELSHOUT. Openbare vergadering van den raad op Maandag 31 Dec. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer C. van den Breugel. Ongeveer 10.10 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig zijn alle leden, De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Voorzitter. Heeft iemand hierop eenige aanmerkingen. Gijsels. Ik heb niet gezegd, dat kan de burgemeester niet krijgen. Voorzitter. Jawel. Gijsels. Ik heb ook gezegd dat Jos Klijn voor dat land f 100 wilde geven. Vooizitter. Dat kan dan nog in de notulen worden opgenomen. Gijsels. En dan die kwestie met dat kalf, wat wou je daarmee zeggeo. Dat is maar flauw om dat publiek te maken. Dat is nou zoo lekker niet om iets te zeggen wat niet waar is. Ge bedoelde daar zeker Klijn mee. Ik heb wel eens ooit gezegd ik heb hem die twee kal veren eens lekker aan z'n broek ge smeerd. Dat wil niet zeggen dat ik er hem mee bedrogen heb. En dan heb je ook nog gezegd: 't Is je vader z'n eigen werk. Dat is niet waar. Mijn vader is secretaiis geweest en die had alleen maar te doen wat den raad hem gelastte. Die is eenvoudig knecht van den raad ge weest. Zoo is het maar, ik wil hebben dat ge dat in de notulen zet, dat kan dan een volgende keer wel. Grevenbroek. Heb ik daar niet ge hoord dat het hout voor f 150 is ver kocht, dat is niet goed, dat moet f 140 zijD. Voorzitter. Gij hebt f 150 gezegd, dat weet ik zeker. Van der Sande Ge hebt zuiver f150 gezegd, dat weet ik zeker, dan zal je het niet goed gezegd hebben. Grevenbroek. Ik weet het zeker, want ik zeg nog tegen Cox ge kunt eerst wel eens gaan kijken, ge hoef je eigen niet te laten kisten. Hij zei toen nog tegen me, a's ik het voor f 140 mag hebben, dan wil ik het zoo hebben zonder te gaan kijken. Ik heb het toen voor f 140 gegeven, omdat gezegd was dat ik het voor f 130 kon geven. Muskens. Dan hebt ge je missproken, maar gezegd heb je het. Grevenbroek. Cox zei nog tegen me, dan ga ik niet kijken als ik heb voor f 140 krijg. Gijsels Is de goedkeuring van Ged. Staten al gekomen. Voorzitter. Dat behoeft niet voor die verpachting. Muskens. Ik weet zeker dat ge f150 hebt gezegd. Klijn. Nu weten ze het allemaal zeker. Maar dat komt dat ge allemaal tegelijk zit te praten, 't Is me net een geharre war van de andere wereld. Gijsels Nou zet dan in de notulen dat het f 140 moet zijn dat Dirk z'n eigen vergist heeft. Grevenbroek. Ge zou het aan Cox kunnen vragen. Gijsels. Ja, we ve'trouwen jou wel hoor Dirk. daar kun de van op aan 1 Voorzitter. De geheele raad was bij een. Ik weet zeker dat hij f150 gezegd heeft. Grevenbroek. Er is gezegd dat het voor f 130 kon afgaan. Muskens. Voor f 132. Van der Sanden. Ia als het niet hooger kon, dan mocht ge het voor t 132 geven. Muskers. Je bedoeling zal wel goed zijn geweest, maar ik weet zeker dat ge f 150 gezegd heb. Gijsels. Jij zal die f 10 niet in je zak steken, daar zien we jou niet voor aan. Grevenbroek. Ge zou het Cox zelf kunnen vragen. Gijsels. Dat is niet noodig Dirk, we zien jou voor rechtvaardig aan. 't Is een abuis geweest. Wordt besloten in de notulen te zetten dat voor f 140 wordt verpacht. Grevenbroek. Cox zou er anders tegen opkomen ook. Voorzitter. Hij is er ioch nog niet tegen opgekomen, maar wij zullen het vorig genomen besluit dan intrekken. Gijsels. Die opmerking van mij over mijn vader moet ook in de notulen komen. Mijn vader is nooit lid van den raad geweest, 32 jaar secretaris en hij heeft dus nooit iets te besluiten gehad, hij is altijd maar knecht van den raad geweest. Dat is dus een fout geweest van u burgemeester, omdat te zeggen. Voorzitter. Dat doet aan de notulen niets af. Gijsels. Jawel, 't heeft in de courant gestaan en dan is het net of mijn vader dat allemaal verfomfaaid heeft. Ge hebt het gezegd omdat ge op «ij gepikeerd bent. Voorzitter. In 't gansch niet, ik heb het gezegd omdat het een vroeger ge nomen besluit is. Gijsels. Zoo het een besluit is geweest heeft mijn vader het moeten opteekenen. Ik wil hebben dat het in de notulen wordt opgenomen, dan is hij in zijn eer hersteld. En dan daar waar staat dat Klijn ge zegd heeft pik, pik, i!< heb je, daar heeft hij ook namen genoemd, de Broeders, Klijn.. Van Hcrpt. Ja, hij heeft namen ge noemd. Gijsels. Toen hij le biechten Van Hcrpt. De pers kan ook alles moeilijk opteeken. Gijsels. Hedde gij geen namen ge noemd Klijn. Zeker heb ik die genoemd. Gijsels. Heb jij het ook niet gehoord Dirk. Grevenbroek. Nee, ik heb het niet gehoord, ik weet er tenminste niks nr. er van. Voorzitter. Ik heb het ook niet ge hoord. Klijn. Ik heb ze alle drie genoemd Van Herpt. Ik heb het goed gehoord Van der Sanden. Ik heb het niet ge hoord, anders zou ik het zeggen als ik het gehoord had. Gijsels. 't Zijn hier toch geen koffie praatjes. Maar, zeg, burger, ge moet me eens uitleggen wat dat met dat kalf is geweest. Dan wil ik wel eens weten. Voorzitter. Dat moet je maar eens bij me komen, dan zal ik je wel eens meer vertellen. Gijsels. Jan, heb ik jou ooit bedrogen. Klijn. Neen. Gijsels. Wel heb ik eens ooit gezegd, ik heb hem dat kalf aan z'n broek ge smeerd. Ge kunt wel zeggen dat ik om God noch gebod geef of dat ik een beroerling of bedrieger ben. Voorzitter- Maakt daar nu maargeen praatjes over, je moet maar eens bij mij komen. Kleijn. Fritske heeft procesverbaal gehad van de marechaussae's en van den brigadier, doch toen werd er gezegd later, dat hij verlenging van politie-uur had tot 12 uur. Toen is hij toch boven geweest. Voorzitter. Bij mij is hij niet geweest. Ze hadden allemaal tot 12 uur polltieuur. Van Herp\ Worden er dan geen brief jes voor gegeven. Voorzitter. Neen, op gewone tijden wel, met die gelegenheid niet. Klijn. Zijn 't dan kwajongens om op dien dag bij Fritske procesverbaal op te maken, 't Is aardig, eerst heeft hij gesloten en toen is hij weer begonnen te schenken, nadat hij bij jou is geweest Voorzitter Hij is niet bij me geweest, wel Tonia. Klijn. Dat is net eender, man en vrouw is een. Gijsels tot Voorzitter. Dan hebben de marechaussees fout gehad of gij Voorzitter, 't Is dan altijd en overal tot 12 uur politieuur. Klijn. Dan zijn de marechaussee en brigadier groote kwaje jonges om dan proces-verbaal op te makeB.. maar Ik geloof niet dat het kwajejongens zijn. 't Zijn geen kinderen. Grevenbroek. Ze moeten bewijzen toonen dat ze verlenging van polltieuur hebben. Voorzitter. Met kermis en vastenavond hebben ze altijd tot 12 uur permissie. Van Herpt. Ge moest altijd briefjes geven. Voorzitter. Ge hebt niets hierover te zeggen, 't zijn politiezaken. Klijn. Wat ge met Tonia besproken hebt, weet ik niet. Gijsels. We zullen de marechaussees maar eens uitspraak moeten laten doeD... Er moet ook nog ln de notulen komen dat Klijn die namen genoemd heeft, Pullens en de Broeders. Voorzitter. Ik heb er niets van ge hoord en expres zal ik ze niet weg laten. Alleen Gijsels en van Herpt zeggen dat Klijn namen genoemd heeft, zoodat het niet in de notulen wordt opgenomen. Hierna worden de notulen goedge keurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger gedaan 24 De cember. Voorzitter. Uit het onderzoek is ge bleken dat de boeken ordelijk en regel matig waren bijgehouden en dat in kas was f 1866.45Vs. Gijsels. Ge hebt zeker het geld voor laten tellen. Voorzitter. Natuurlijk. Van der Sanden. Tot de laatste cent toe hoor. Gijsels Dan hedde braaf gedaan. Van der Sande Gijsels. Neen, neen, brave menschen doen altijd braaf. b. Een schrijven van Notaris Jansen te Waalwijk, houdende terugbetaling van voorgeschoten geld en uitdeeling van het faillissement de Vocht. Voorzitter. Ik stel voor dit met ge sloten deuren te behandelen. 2. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftrediDg van P. v. Loon. De heer P. v. Loon wordt met 5 stemmen herkozen Twee stemmen waren in blanco uitgebracht Gijsels. Hij is schitterend geslaagd hoor 3. Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten en uitgaven worden vastgesteld op een bedrag aan ontvangs ten en uitgaven van f 800. 4 Wijziging begrooting 1912. Voorzitter. Een vorig jaar is besloten f5 subsidie te yerleenen aan den Ned. R. K Lederbewerkers-arbeidersbond af- deeling Drunen-Elshout en staan niet op de begrooting en het abon. op de Gem. Stem is met f 2 verhoogd. Wordt af- en overgeschreven. 5. Schrijven van Ged. Staten, hou dende bezwaar om de begrooting zoo vast te stellen. Bij het schrijven wordt voorgelegd een schrijven van vier raadsleden welke strekking heeft om den veldwachter, die nagenoeg gebrek lijdt, de bijbaantjes te geven. Ged Staten wijzen er op dat de veldwachter eene billijke verhooging moet hebben en dat het den raad niet tot eer strekt om daarover zoo'n twist te maken. De begrooting zal niet eer der worden goedgekeurd voordat aan de veldwachter eene verhooging van jaar wedde is toegestaan. Uit het schrijven van de 4 raadsleden blijkt dat deze den Commissaris der Koningin berichten dat in de 5 Dec. gehouden vergadering met meerderheid besloten is de veldwachter de bijbaan tjes te geven waardoor hij f 40 verhoo ging krijgt en het de gemeente alzoo niets kost. Verder wijzen zij er de Commissaris op dat de Voorzitter daar tegen is omdat hij den veldwachter par ticulieren dienst laat verrichten. Adres santen geven Z.Ex. in overweging den veldwachter maar eens te hooren. Ze twijfelen dan niet of er zal wel meer De Icho van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9