sis, s uit te hetalen' want ook dat Deurwaarder Gerris den GEHEELEN INBOEDEL IflUA I MRU. Gemengd Nieuws Telegrammen. Advertentie». Vuehterstraat H li. •S-HERTOGENBOSCH, Ingezonden stukken, H andels berichten VEIiROOPiNÜ SGHÜMWERK, MEUBELEN KAATSHEUVEL. YSSEO0?SH5 Hij bewoont aldaar met vrouw en 4 kinderen een bovenhuis. Dit perceel raakte in den nacht van Zaterdag op Zondag in brand, zoodat den bovenbe woners den uitgang was afgesneden. Het toesnellende volk kon de ongelukkigen geen hulp verleenen. Men legde bedden en matrassen op de straat en genoemde S. met vrouw en 4 kinderen waagden den 7 M. hoogen sprong. De vrouw en 3 kinderen werden licht gekwetst. Het jongste kind van 5 jaar brak een been en S zelf kwam op zijn hoofd terecht. Bewusteloos weid hij opgenomen en met het zoontje naar het Gasthuis vervoerd, alwaar zijn toestand hopeloos werd verklaard. De familieleden zijn telegrafilsch ont boden. Voorzeker een treurige tijding. (Zie hierover >GemeDgd Nieuws1.) Pr esidentskeuze. Door de ontslagname van den Heer F. Vloemans als Pies onzer Vakver. was een verkiezing voor een opvolger nood zakelijk geworden. Op de algemcene vergadering Zondagavond gehouden is als Pres. ge kozen de Heer J. de Wijs Hz. Gearresteerd. Een lid der welbekende familie v. R. in de Molesteeg (ditmaal >de Witte"; werd dezer dagen door onze Marechaus see gearresteerd en naar 's Bosch ver voerd. Hij had nog een schuld van 14 dagen hechtenis uit te boeten. Iedereen zal zeggen Waarom zooiets niet 3 weken vroeger gedaan, dan was zulk sujet met al die afgeloopen Zondagen van de baao geweest Doch recht is recht. Zijn waar dige broeder en neef, de twee vermoe delijke spiegelruitvernielers loopen nog viij rond. Er schijnt jammer genoeg in dit zaakje niet meer licht te komen. (13uiteu verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. In de laatste Raadsvergadering is met 7 tegen 6 stemmen het besluit genomen dat aan de inwoners van Loon-op-Zand het autogeengas zal geleverd worden aan 10 ets per kubieke meter. Weet gij wat dit besluit beteekent? Niets minder en niets meer daD dat de inwoners van Loon-op-Zand bij iede- ren kubieken meter gas, dien zij ver bruiken, uit de zakken der inwoners van Kaatsheuvel bijna vier cent overpompen in hun eigen beurs. Hoe dat in mekaar zit Heel eenvoudig. Het autogeengas immers kost aan de Gemeente zelf ongeveer veertien cent per kubieke meter. Toch levert het de Gemeente voor tien cent per kubieke meter. Dus levert iedere kubieke meter autogeengas, dien een inwoner van Loon op-Zand gebruikt, aan de Gemeente een schade op van bijna vier cent. Iedere 100 kubieke meters die zoo'n inwoner verbruikt, leveren dus een schade op van 100 maal bijna 4 cent. En heel deze schade moeten de inwo ners van Kaatsheuvel betalen in den vorm van belastingen. Maar dit is nog niet alles. Blijft het genomen besluit gehandhaafd: lo. dan zal al deze schade ieder jaar terugkeeren. 2o. dan zal deze schade door rente op rente, ieder jaar grooter worden. 3o. dan zal deze jaarlijks grooter wor dende schade nog bovendien bij iedere nieuwe aansluiting aanmerkelijk worden vergroot. En al deze geldelijke schade zullen de inwoners van Kaatsheuvel uit hun eigen beurs aan de inwoners van Loon-op-Zand ieder jaar opnieuw hebben te betalen. Maar er is nog meer. De inwoners van Kaatsheuvel betalen hun gas aan een prijs, die voor de Ge meente nog een flinke winst oplevert, iaten v^c zeggen 3 cent per kubieke meter, dat is zeker niet te veel gerekend. Welnu, ook van deze winst komt een deel terecht in de zakken der inwoners van Loon-op-Zand. Dus moeten wij, inwoners van Kaats heuvel, aan de inwoners van Loon-op- Zand uit onze eigen beurs betalen, eer stens bijna 4 cent voor iederen kubieken meter autogeengas. dien zij verbruiken en bovendien nog een deel van de winst die de Gemeente maakt door den prijs van het steenkolengas tot op de tegen woordige hoogte te brengen. Maar er is nog meer. Onderstellen we eens dat de inwoners van Kaatsheuvel en van Loon-op-Zand precies gelijk behandeld werden, hetgeen toch zoo dom nog niet schijnt. Dan zou natuurlijk de Gemeente ook aan ons het gas, in plaats van met winst, met een even groot verlies moeten leveren. En wat krijgen we dan Daar 1 kubieke meter*- autogeengas even lang brandt als 14/9 kubieke meter steenkolengas en 1 kubieke meter steen kolengas 7 ceDt kost, zullen wij voor l'/ö kub. meter steenkolengas betalen l4/0 X 7 ets 10'/9 cent. Welnu, als we aannemen, dat de Ge meente op iederen kubieken meter steen kolengas een winst maakt van 3 cent wat zeker niet te hoog is genomen dan zou zij zonder winst werkende ons het gas moeten leveren aan lO'/g 3 7'/9 cent per l4/9 kub. meter. En wilde de Gemeente voor ons even als voor de inwoners van Loon-op-Zand op iedere l4/0 kub meter steenkolengas een schade lijden van bijna 4 cent. dan zouden wij voor het steenkolengas per l4/0 kub. meter slechts behoeven te be talen 7'/9 ets. bijna 4 ets ruim 3'/9 cent. Dat maakt per één kubieke meter 28/9 X 9/I3 ruim 22/I3 cent. Wilde dus de Gemeente ons precies gelijk behandelen als de inwoners van Loon-op-Zand, dan zou zij ons het steen kolengas, in plaats van voor y cent, motten leveren voor ruim 22/,3 cent per kub. meter. Alles wat wij dus meer dan ruim 22/13 cent per kub meter gas betalen, geven wij, in verhouding tot hetgeen de inwo ners van Loon-op-Zand betalen, teveel. Iedere keer dus, dat wij 1 kub. meter gas verbruiken betalen wij 7 ets ruim 22/,3 ongeveer 4"/]3 cent meer dan de inwoners van Loon-op-Zand. En toch hebben vóór dit besluit ge stemd 4 Kaatsheuvelsche Gemeenteraads leden Toen de inwoners van Kaatsheuvel een zeer hoogen prijs moesten betalen voor het acetyleengas, heeft Kaatsheuvel toen geëischt, dat die prijs veel lager zou zijn en dat de daaruit voortvloeiende schade mede uit de beurzen van de inwoners van Loon-op-Zand zou betaald worden Maar waarom moet Kaatsheuvel dit dan wel doen tegenover Loon-op-Zand Hoogachtend X. M. de Redacteur. Voor eenige dagen was er weer brand in de kom van onze gemeente Kaats- ïeuvel. Vuur en vlammen waren er genoeg te zien, maar geen brandspuit. Zeker omdat ze geen lor waard is. Maar waar om dan geen nieuwe aangeschaft? Het Bestuur van de brandspuit is toch actief genoeg 1 Zaterdag voor 8 dagen hebben ze s avonds nog potverteerd en ik wed dat ze allemaal present waren. Zeg, Raad van onze Gemeente, wat mankeeren jullie Is er geen geld, om een nieuwe brandspuit te koopen Maai waarom is dan nu weer in den Raad voorgesteld om eeo Gemeente opzichter aan te stellen met een salaris van f 500 Zeker om den eenen gemeen tewerker met een jaargeld van f 400 te controleeren. Maar me dunkt dat daar voor toch wel mannen te vinden zijn In ons Dagelijksch Bestuur, of moet onze Gemeente met geweld arm gehouden worden, zoodat men het noodzakelijkste niet meer zal kunnen doen En als er geen geld is, waarom dan de Loonschen het gas 4 ets. minder doen betalen, dan wij er voor moeten geven Hoogachtend A. Ernstige brand. Men seint uit Utrecht:* Zaterdagnacht omstreeks twee uur brak in een perceel in de Mariastraat een ernstigen brand uit. De bewoner zijn vrouw en vier kinderen werden slechts met groote moeite gered. De vader die uit het raam sprong, werd daarbij verwond. De kinderen werden opgevangen. Uit Utrecht schrijft men nader: Een vreeselijke toestand was het voor de ouders toen ze, gewekt op aanhoudend gebel van een politieagent, zich in eens zagen voor de gruwelijke werkelijkheid: het huis in lichte laaie en geen kans meer om te ontkomen. En al hun angst en vertwijfeling uitte zich in dezewoorden »God wat moeten we beginnen I Ontzettend oogenblik ook voor de enkele toegesnelden in den kouden sneeuwstorm toen de radelooze ouders voor de ramen op de tweede verdieping heen en weer liepen, onder, boven en achter hen de woedende vlammen door den feilen wind aangewakkerd. 't Was ijzingwekkend, vertelde ons een der redders Wilden de ouders en de vier kinderen niet verbranden, dan was het eenige redmiddel uit het raam te springen. Er bleef geen ander middel over. Elk oogenblik wachten zou een zekeren dcod tengevolge hebben. Maar het raam was hoog zeven meter boven den beganen grond. De arme vader snelde naar het slaap vertrek der kinderen en reikte ze de moeder over. Geheel confuus wierp deze een wichtje van drie jaar naar beneden. Gelukkig had een der redders reeds de tegenwoordigheid van geest gehad zijn ulster uit te trekken en nog juist op het laatste oogenblik werd het kleintje er in opgevangen. Zoo volgde ook de andere kinderen, door de moeder nu zeer voor zichtig naar beneden gelaten. De moeder liefde gaf haar kracht en beleid. Niet springen liet ze haar andere kinderen, maar van het kozijn gedeeltelijk afglijden zoodat de afstand niet zoo groot meer was. Een gleed echter door een slip van de jas en brak een been. Toen de kinderen gered waren was kalm beraad en helder verstand bij de moeder verdwenen. Nu kwam haar beurt om naar beneden te springen. Aanhoudend bad zij God om bijstand en beval zich aan den H. Antonlus aaD, onder wiens bescherming zij zich ook stelde toen zij de kinderen uit het raam Het met den uitroep »H. Antonius sta mij bij.» Treftend moet dit oogenblik geweest zijn en de aanwezigen stonden met tranan in de oogen. Nog steeds draalde de eerst zoo kor date moeder. Zij scheen met lamheid geslagen. Er moest gehandeld worden De man gaf haar een duw en behouden kwam de vrouw in een intusschen ge haalde deken terecht. Nu bleef nog de redding van de vader over. Reeds stonden de aanwezigen met een deken gereed om hem op te vangen, toen opeens terwijl de man sprong de groote ruit beneden barstte de vlammen met woede naar buiten sloegen om de aanwezige redders heen zoodat ze ijlings wegvluchtten met het treurig gevolg, dat de vader met de rechterslaap op de steenen terecht kwam en hevig bloedend en bewusteloos werd weggedragen. Slechts even kwam hij bij om naar zijn vrouw en kinderen te vragen. Toen een broeder van St. Joannes de Deo. dien men had gewaar schuwd, het eerste verband had gelegd, bad de man het »Onze Vader,» maakte een kruis, dankte God voor de redding van zijn vrouw en kinderen en viel weer In bezwijming. Dit is hij gebleven tot gistermiddag (Maandag) toen zijn toestand iets beter was en de temperatuur wat lager. Het ongelukkig gezin, waarvan de man schoenmaker der 4 guldens schoenen- bazar was, is van alles beroofd. Een inschrijving voor het zwaar be proefde gezin is dan ook inde Utrechtsche bladen geopend. Spoedige hulp is driDgend noodig. Een commissie uit de buurt heeft voor de slachtoffers van den in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Mariastraat te Utrecht plaats gehad hebbenden brand zooals medegedeeld werd het hoofd van het gezin bij het uit het raam springen ernstig verwond, het levensgevaar is thans echter geweken reeds een som van ongeveer f5 50 ingewacht. Zaterdagmiddag had te ernstig auto ongeluk en Auto-ongeluk. E'ndhoven een plaats Auto P. 696, waarin gezeten baron Van Heekeren, burgemeester van Vrij- hoeven-Cappele, die deze auto van een zijner kennissen in Limburg ten gebruike had, wilde niet inschakelen maar schoof plotseling met hevige vaart vooruit tegen den hoek van het oude postkantoor, waaruit brokken steenen werden losge slagen. Zekere v. W. uit Strijp raakte tusschen auto en muur bekneld en hem werd uit het rechterbeen een stuk vleesch ge scheurd. Een bejaard man kwam met val schrik vrij. De gewonde werd bij apotheker Reij- nen binnengedragen waar het eerste verband werd gelegd. Inmiddels werd de ziekenwagen gehaald, waarin hij naar het gasthuis werd vervoerd. De chauffeur heeft geen schuld, v. W. is Maandag een been afgezet. OngelukkenGisterenmorgen 6 uur werd de machinist A. M.f uit Arnhem, terwijl hij op het stationsemplacement aldaar de rails overstak, door een ran- geerende machine gegrepen en overreden Met een verbrijzelden rechtervoet en een wonde aan het hoofd is hij naar het Diaconessenhuis vtrvoe d. Het 13-jarige meisje J. B., dat te Tilburg deerlijk verbrand naar het gast huis werd vervoerd, is daar overleden. In een onbewaakt oogenblik dronk het bijna 3-jarig zoontje Van den arbei der I. te Odoorn uit een kan kokende koffie. Het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. In een boerenwoning te Horst, ge raakte een 3'/2 jarig meisje, dat met een l'/2-jarig kind alleen thuis was gelaten, in brand. Toen de moeder thuis kwam vond ze het kind in zoo deerniswekken- den toestand, dat het aan de gevolgen overleed. (Tel.) De vrouw van den schoenmaker B. D. te Lichtenvoorde werd, naar de Z. Ct. meldt, Zaterdag bij thuiskomst der huisgenooten dood in de keuken gevonden met brandwonden aan haar lichaam. Hoe dit treurig ongeval heeft plaats gegrepen valt nog niet te zeggen De ongelukkige was den geheelen mid dag alleen thuis geweest- Een jeugdige held. De 12 jarige Freerk Twijnstra van Wouwerd bevond zich op weg naar den hij een achtjarig knaapje in de diepe spoorsloot zag liggen. Fluks snelde hij naar de wachteres en wist met behulp van een ladder den drenkeling, reeds bewusteloos en geheel verstijfd, op het droge te halen waarbij hijzelf nog te water geraakte. Toch spoedde hij zich voort om geneeskundige hulp in te roepen zakte dichbij het dorp andermaal door het ijs, wist zich ook nu weer zelf te redden en bereikte het doel van zijn tocht, dtn dokter. Deze begaf zich on- middelijk op weg en vond den toestand van den drenkeling zoo ernstig, dat het knaapje nfet vervoerd mocht worden en in de wachterswoning verpleegd wordt. Verduistering van f 20.000. Men meldt aan de Telegr. uit Haar lem De tweede boekhouder van de Elec- trische Spoorweg-maatschappij, N. J. PI. is van zijn Ker9tver'of niet te Haarlem teruggekeerd. Op 2 Januari moest hij in zijn betrek king terug zijn. Gebleken is, dat hij op 26 December uit Düsseldorf, waar hij gelogeerd had, vertrokken is. Hij had voorgegeven naar Berlijn te gaan. Blijkens een telegram van den voortvluchtige zelf, is hij naar Amerika uitgeweken. Bij de openbreking van de safe bij de Haarlemsche Bank, werd ontdekt, dat de effecten, waarin de waarborgsommen van de conducteurs en de gelden van het zieken- en ondersteuningsfonds van t personeel belegd waren, zijn wegge nomen. I)eze effecten vertegenwoordigen een waarde van ruim f 20.000- Pl. heeft verder nog gelden van par ticulieren, die hij beheerde, verduisterd. De Electrische Spoor, die zich aan sprakelijk heeft gesteld voor de terug betaling van de waarborgsommen en de gelden van het zleken-en ondersteunings fonds, dat door haar beheerd werd, lijdt geen verdere schade, daar de gelden der maatschappij te Amsterdam belegd zijn. Pi. was 13 jaar in dienst der maat schappij en genoot het onbeperkste vertrouwen. Financieele moeilijkheden moeten de aanleiding tot de verduistering geweest zijn. Gruwelen tegen melaatschen. In een brief van een katholieken mis sionaris te Haining, in de provincie Kwangsi, gedateerd van 14 December, wordt volgens de Msb melding gemaakt van wreedheid tegen de melaatschen 39 van deze ongelukkige zijn op bevel der provinciale regeering gedood. Jaren lang hadden de menschen mijlen ver buiten het stadsgebied in het bosch gewoond. Wegens hun erbarmelijken toestand ver zochten de paters op eigen kosten een asyl te mogen bouwen. De autoriteiten weigerden eerst botweg, later gaven zij schijnbaar toe, maar lieten op het parade- veld een kuil graven, waarvan de bodem met inpetro'eum gedrenkte takken bedekt werd. Nadat het hout aangestoken was, de werden de weerlooze melaatschen met de bajonet In den kuil gedreven, waar zij, terwijl een groote menigte kalm toe zag, in de vlammen omkwamen. Bovendien werd een belooning uitgeloofd voor de ontdekking van anderemelaatschen. Een lijder werd kort daarop gevat en dood geschoten. In een proklamatie werden den slachtoffers, zonder een zweem van bewijs, groote misdaden aangeschreven. De chineesche autoriteiten gaan zelfs groot op zulke wandaden. Apachen-Moord te Antwerpen. Te Deur- ne-Zuid (Antwerpen), heeft zich Zondag namiddag een verschrikkelijk drama afgespeeld Een Fransche apache, die sinds enkele weken in Antwerpen zonder middelen van bestaan rondzwieif, is daar als een wilde te werk gegaan. Zonder eenige aanleiding schoot hij op twee verloofden. Het meisje werd doodelijk getroffen, en toen haar verloofde hulp wilde brengen loste de Fransche bandiet verscheidene schoten op hem. De jongeman vluchtte om hulp te halen, en weldra stormden tal van padvinders toe. Doch zij konden niets anders doen dan alarm maken, wijl de apache nog altijd voortging met schieten. Dan kwamen enkele mannen terhulp, maar ook zij moesten terugwijken voor de schoten van den moordenaar. Eindelijk, toen hij bemerkte, dat zijn kogels opraakten, nam de apache de vlucht. In een park gebruikte hij den laatsten kogel voor zichzelf. Op het lijk van den moordenaarzelfmoordenaar, werd een aanteeken-boekje gevondeD, waaruit blijkt, dat de booswicht een anarchist was, en reeds enkele dagen het plan had zich te zelfmoorden. Al vorens tot deze verschrikkelijke daad over te gaan. wilde hij nog verschillen de slachtoffers maken. Wonder boven wonder werd slechts één persoon ge troffen. EEN ZAKENMAN DIE NIET AD VERTEERT OMDAT HET GELD dokter te Bozum, toen hij angstgescbreew I KOST> MOET OPHOUDEN SALARIS in de richting van wachtpost 11, waar KOS1 GELD. MINISTER R E. REÜOUT. Men seint ons De toestand van minister Regont op 't oogenblik zorgwekkend. Hedenmiddag is hij van de laatste H.H. {Sacramenten voorzien. is te Waalwijk, zal a contant publitk I. op Dinsdag 21 Januari a.s. voorm. 10 ure precies, ten huize der Erven A. BREKELMANS teKaatsheuvel waaronder eikenhouten Kabinet, Tafels, Stoelen, Kasten, Trap- stikmachioe (Ptaff) Spir.tas, Stoot wagen eDz. II. op Woensdag 22 Januari a.s voorm. 10 uur precies ten huize van, A. VAN SETERS, Schoenfabrikant te Kaatsheuvel4227 Uitpoets- Doornaai— en Schift- machines, 3 Trapstikmachiües, Kopmvchine, Wals, enz Voorts eene partij Hee-en- Dames en Kinderschoenen, Pan toffels, Leder, eesten en Schoen- fournituren, zoomede den ge heelen huishoudelijken inboedel als Kasten, Tafels, Stoelen, Potte en Pannen enz. Te bezichtigen ten dage der ver- koopingen, van 's morgens 8 ure, tot den aanvang. Geschiedende deze verkoopingen ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer Mr. E. VAN ZINNICQ BERGMAN, Advocaat te 's Bosch, als Curatof in voormelde faillieten boedels, zoomede ren verzoeke van den Heer J. TIMMER MANS, Koopman te Amsterdam. Interc. Telefoon 17i. U Fabriek van kunstledematen, breukbandon, buikgordels, rechthouders enz. Dagelijksch hierover te spreken. 104 Zondags van 10 tot 12 anr BESOIJEN, 14 Januari. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1.53. Laagste prijs f 1,47. Eieren 5 A 6 cent per stak. ROTTERDAM 14 Januari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 55 paarden veulen, ezel, 1349 magere en 593 vette runderen 217 vette 433 nnchtere en eraskalv. 4 schapen oi lammeren 0 varkens 91 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien en ossen 35 tot 43 a 44 ct., stieren 33 tot 37 a ct., kalveren 55 tot 60 65 ct., vette export kalveren a ct.. alles per 7» kilo. Melkkoeien f 140 340, kalfkoeien f 15L a 350, stieren 120 a 360 pinken a graskal veren a vaarzen f 90 a 175 alles mager »ee; biggen f 11. a 17.—slachtpaarden 160 a 170; werkpaarden f 0 90 A 300, hitten f6ia250 Nnchtere kalveren fok— 22.A 31.— slacht— 14.A 20 Biggen f 1.50 a 1.80 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 55/8 en 18/16 vn. en 180 stukken von */s kilo. Prijs le qnal. f 62. 2e quai. f 58, 3e 54. Per kilo li»/, a 877, ct. ROTTERDAM, 13 Januari. Tarwe f 11 50 a f 12.— per 100 K.G. Rogge verkocht van 10.00 totfO.per 100 k g Gerst. Winter per 100 kilo f 0.10.—. Zomer per 100 kilo 0.a 10.en Chevalier per 100 kilo f—A Haver per 100 k. i 0.00 0.C0 Brnine boonen van f 9.— I 11.50 GORINCHEM, 13 Januari. On de veemarkt waren heden aangevoerd 220 runderen 0 nuchtere kalveren, 34 vette varkens 36 biggen. le qual. Kalfkoeien 1 240 ft 350 Kalfvaarzen 1160 a 220 Guiste vaarzen 10— 0— Melkkoeien t 200 A 260 27, jarige ossen f ft Pinken 1 A Graskalveren f 00 Nuchtere kalv. a Aangevoerd 34 vette varkens van 28 a 29 ct per half kilo, biggen van 1010 17— per stnk. Aangevoerd 0 schapen en lammeren scha pen a lammeren f 0 A f per stuk. VAN TE

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 6