t>m*ner 11 Donderdag 6 Februari 1913. 36 Jaargang Tweede Blad. Gemeentefaadsvergadefingen Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 1 Febr. des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ridder de van der Schue- ren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering en doet mededeeling dat van den heer Zijlmans een schrijven is ingekomen dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De notulen van de vorige vergadering, die door den Secretaris worden voorge lezen, worden onveranderd goedgekeurd Voorz'tter. Alvorens de op de agenda aangegeven punten in behandeling te nemen, neem ik deze gelegenheid gaarne te baat u allen en uwe huisgenooten een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar toe te wenschen. Ik hoop dat 1913 een ja .r moge zijn van meerdere welvaart voor u allen en voor onze gemeente. 1913 zal aan u allen veel tijd en werkzaamheid vragen, want bij B. en W. zijn plannen in bewerking en ook hangende, die veel tijd zullen vergem Ik hoop, wanneer die voorstellen ter tafel zullen worden ge bracht en door den raad in besluiten zijn omgezet, deze mogen strekken tot nog grootere en meerdere bloei en wel vaart van onze gemeente. (Bravo's). AAN DE ORDE; 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat de beslissing tot goed keuring voor de begrooting is verdaagd, doch dat voorloopig voor de helft van de som kan worden uitgetrokken. b. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring vaststelling Suppletoir ko hier Hondenbelasting en af- en over schrijving. c. Idem vaststelling goedkeuring ver ordening op het vangen van mollen. d. Procesverbaal van kasopneming. Voorzitter. Door B. en W. is bij den gemeenteontvanger procesverbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de b Deken en registers ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en het bedrag, f9844.16, in kas aan wezig was. d. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim van Raamsdonk (Dorp). Zal voor de leden ter visie op de secretarie worden neergelegd. e. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim van Raamsdonks- veer. Zal voor de leden ter visie worden nedergelegd. f. Adres van J. v. Schijndel e. a. houdende verzoek, om in de Visschers- steeg een lantaarn te willen plaatsen. Addressanten wijzen er op, dat het s avonds daar zeer donker is, wat, met het oog op de langs dien weg loopende diepe sloot, zeer gevaarlijk is. Wordt in handen van B. en W. ge steld. g. Adres van de Onderlinge Veever zekering, houdende mededeeling dat zij de toezegging om hun aapdeel te stor ten in de toegezegde f 300 voor een veearts, niet gestand doen. Voorzitter. Dit schrijven is ingezonden nadat de agenda was verzonden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. h- Schrijven van den heer J. Leenaerts, houdende mededeeling, dat hij te Kaats heuvel is benoemd tot onderwijzer en verzoekt mitsdien met ingang van 1 April eervol ontslag. Wordt besloten met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen. i Schrijven van den heer P. A. van Dongen, houdende mededeeling dat hij ontslag neemt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. 2. Aanbieding verslag, bedoeld bij art. 52 der wonitgwet. Zal ter visie worden nedergelegd. 3. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den zomercursus 1913. Worden benoemd te Raamsdonk(dorp) de heer Willemse, te Raamsdonksveer de heeren Smeijers en Kolsteren. Voorzitter. In een vorige vergadering heeft den heer Timmermans de vraag gesteld dóór hoeveel leerlingen het her halingsonderwijs wordt bezocht Deze vraag kan ik hem thans beantwoorden. Te Raamsdonksveer zijn 24 en te Raams- donk(dorp) 9 leerlingen. Timmermans. Ik dank u wel. 4. Voorstel van B en W. tot inwil liging verzoek van het hoofd der school op het Dorp en van den Brigadier-com- mandaot der Kon. Marechaussee te Raamsdonksveer inzake aanleg electri- sche geleidingen ten dienste der verlich ting in de door hun bewoonde panden. Timmermans Hebben B. en W. zich al vergewist van de onkosten. r~ Voorzitter. Jawel, in het Veer zal het kosten f121 en in het Dorp f87.50., Van Dongen. Wordt dat werk aanbe steed of zoo maar gegund. Voorzitter. Aanbtsteed. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging der jaarwedde van den havenmeester op het Dorp. Voorzitter. B. en W stellen voor het salaris met ingang van Januari met f 10 te verhoogen en alzoo te brengen op f25. Ik heb Snijders bij mij laten komen en hij gaf mij te kennen dat hij met eene verhooging van f 10 tevreden was. Van Dongen. Is dit naar aanleiding van meerdere werkzaamheden. Voorzitter. Ja, hij moet ook het ha vengeld inner. Timmermans. Het salaris Is niet te hoog- Is er ook een instructie voor hem Ik vraag dit omdat ik heb hooren zeg gen, dat met de herfst, bij het vervoer van bieten, de klei later nog door de gemeente is moeten weggehaald worden. Voorzitter. Een instructie bestaat er niet voor hem. De klei die van de bieten valt is voor hem Vroeger kon hij die goed verkoopen, doch tegenwoor dig wordt die niet meer gevraagd, een reden waarom hij ze laat liggen, zoodat wij ze zelf nog hebben moeten laten opruimen, want hij heeft die verplichting niet. Timmermans. Dat zal de gemeente wel veel geld gekost hebben. Voorzitter. We hadden hem eerst aangezegd dat hij het moest opruimen doch hij liet ons weten dat hij het niet deed, ook niet met onze hulp, zoodat wij het geheel moesten laten doen. Veel geld heefc dat echter niet gekost. Hij is er ook absoluut niet toe ver plicht. Wil de raad een instructie vast gesteld zien, dan zullen B. en W. dit werk wel ter hand nemen. Van Dongen. De havenmeester regelt toch de vaart ook niet waar. Voorzitter Daar is hier niet veel aan te regelen. In het najaar komen er wat schepen anders niet veel. Van Dongen. Dan acht ik het nog wenschelijk dat er een instructie is, dan hebben B en W altijd het heft in handen. Voorzitter. B. en W. hebben er wel eens ooit aan gedacht doch de werk- zaamhedeu van den havenmeester zijn altijd zoo goed in orde, dat wij er de noodzakelijkheid niet van inzien. F. Simonis. Die maD, thans op een hoogen leeftijd gekomen, heeft die be trekking nu al zoo lange jaren waarge nomen, zonder dat er iets op valt te zeggen. En om nu. nu hij er misschien nog voor een dag is, Dog een instructie te maken, ben ik tegen. Van Dongen, 't Gaat absoluut niet om den persoon. Timmermans 't Schijnt dat de heer Simonis het gesprokene niet goed heelt begrepen. Er werd in verband met die klei gezegd dat hij zijn plicht niet deed. Nu hooren wij echter van den Voorzit ter# dat hij zeer goed zijn plicht doet, dat er beslist niets valt te zeggen over zijne te verrichten we.kzaamhedeu, dat alles wat gezegd is dus kletspraatjes zijn. Zonder hoofdelijke stemming 'wordt hieina besloten het salaris met f 10 te verhoogen. 6. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op de gemeentobegróo- ting voor het dienstjaar 1913. Conform het voors'el van B. en W wordt besloten. Tevens werd besloten aan Ged. Staten te berichten dat een post nu voor de derde maal op hun aanwijzen is veranderd. 7. Vaststelling primitief kohier onder- houds-belasting dienst 1913. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 791.10 en om in één termijn in Juli, te betalen. 8. Alsvoor der belasting op de honden. Wordt vastgesteld op een bedrag van f374.— Voorzitter. Dit punt staat niet op de agenda, doch de heeren zullen er wel geen bezwaar tegen hebben het alsnog in behandeling te nemen, n. 1. af- en overschrijving op de begrooting. Conform het voorstel wordt besloten- Timmermans. Bij de advertentie, die in de Maasbode en Nieuwe Rotterdam. mer is geplaatst voor de oproeping van een veearts,£heeft zeker wel bijgestaan dat bij het salaris van f 600 ook nog door de gezamelijke vereenigingen jaar lijks f 300 wordt gegeven. Voorzitter. In verband met het niet goedgekeurd zijn van de begrooting kon dit niet. Timmermans. Dan zal het mij aange naam zijn als het nu nog wordt gedaan. Voorzitter. Zeker. Timmermans. Hoe hoog is het aandeel dat her Veefonds zou bijdragen, geschat. Daar moet rekening mee gehouden wordeu als men de advertentie plaatst. Mijnheer de Wit zal daaromtrent wel eenige inlichtingen kunnen geven. De Wit. Dat zal zoowat f190 zijn met het paardenfonds. Timmermans Dat komt mij zoo hoog voor. 't Spijt mij dat ik, hoewel ik nog kort geleden met de heeren gesproken heb, er niets van geweten heb. Thuis heb ik wel eenige cijfers, althans ik heb er eenige genoteerd. De Wit. Schoenmakers weet ook wel dat dit gezegd is. Schoenmakers, 't Kan nooit geen f 190 zijn. De Wit. Die som werd toch op de vergadering genoemd, anders weet ik het ook niet. Voorzitter. Ik heb gisteren geen ge legenheid gehad, mijnheer Timmermans hieromtrent iets te zeggeo. Timmermans. Ik bedoel hier ook het college van B. en W. niet mede, doch een van dit college Voorzitter. Mag ik van u dan die cijfers eens hebben. Timmermans Die zou u beter een ander lid kunnen geven, de heer Schoen makers, een bestuurslid van het paarden fonds en een der grootste landbouwers. Ik ben er zeker van dat hij zich tijd en moeite zal geven om u daarmede van dienst te zijn. Mogen wij van u, mijn heer de Voorzitter, de toezegging heb ben, dat u spoedig voor de plaatsing van de advertenties zal zorg dragen. Voorzitter. Ja. Van Dongen, 't SchijDt dat de groote landbouwers weinig belang stellen om een veearts hier te krijgen. Ik begrijp niet dat zij het groote belang er niet van inzien. De heer Timmermans zegt dat de heer van Dongen zich daarmede vergist, dat de groote landbouwers wel degelijk verlangend uitzien naar een veearts en dat het zich uit het veefonds terugtrek ken aan andere factoren is toe te schrij ven. Welke die factoren zijn lust hem thans niet hier te zeggen. Trouwens dat eene vereeniging zich terugtrekt bewijst nog niets. Een bonte kraai maakt nog geen winter. Eene ver eeniging geeft de wil niet weer van de boeren. Spreker hoopt dat ondanks de stikumme tegenwerking B. en W. er toch spoedig in zullen slagen een veearts te beooemeD. Na nog eenige deliberatie sluit de Voorzitter over dit onderwerp de dis cussie, sluit de vergadering en laat den raad over gaan in geheim comité ter behandeling van 9. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag. spoorboekjes zal dan duidelijk worden p!aats v00r de leden van de Mariaver- aangegeven, welke treinen in de winter-1 eeniging. maanden niet zullen loopen. G. J. C. A. Pop. Naar het »Vad.» verneemt, is de heer Pop, directeur-generaal der posterijen en telegrafie, door het Indisch gouvernement aangezocht in Indië het beheer van het post-, telegraaf- en telefoonwezen op zich te nemen. In aanmerking geoomen het aantrek kelijke van dezen werkkring en de gun stige financieele voorwaarden, is de heer Pop naar het blad met leedwezen ver neemt voornemens dit te aanvaarden. Sociale verzekering Gisteren, Dinsdag 4 Februari zijn de beraadslagingen over het ontwerp Iova- liditeits- en Ouderdomswet hervat in de Tweede Kamer. In behandeling en be raadslaging komen nog meer dan 350 artikelen, daar het geheele ontwerp 394 artikelen telt, terwijl men bij de behan deling niet verder is gekomen dan tot aanneming van ar'ikel 34a. Bij dit art. bleef de Kamer steken in de behandeling van een amendement de Visser, dat beoogt risico overdracht mogelijk te maken. Over dit belangrijke punt zal de beraadslaging weder geopend worden. Tal van gewichtige en practische ar tikelen wachten thans op besprek'np. Herinnerd zij slechts aan de vaststelling van premie en rente. Meeningsverschll en debat zal niet uitblijven. Tegenover aanval zal verdediging worden gesteld. Belangrijke amendementen, zijn zoowel van rechts als links ingediend. Met groote belangstelling zal zeker de behandeling van het wetsontwerp worden gevolgd door duizenden belanghebben den. De typografenstaking geëindigd. De typografenstaking, die ruim 700 man omvatte, is gisterenavond beëindigd, doordat de Werklieden, de voorstellen aangenomen hebben, welke de pat'oons hun hadden gedaan op 31 Januari jl en waarbij 6/i0 van de zetters een uurloon van 26 cent, den drukkers van 27 cent en den machlnezetters van 30 cent wordt toegezegd. De werklieden namen deze voorstellen aan met 390 stemmen voor, 131 tegen en 8 in blanco. De eischen betreffende medezeggings- schap der organisaties inzake onts'ag, een langere opzeggingstermijn door de patroons als arbeiders e. m. a., zijn niet ingewilligd. 53 der stakers worden n'et meer aan genomen. Waalwijk 5 Februari 1913. Bescherming van mollen en kikvorschen. Wij lezen in de Memorie van Ant woord van den minister van Landbouw op het afdelingsverslag der Eerste Ka mer Tot bescherming van mollen zijn eerstdaags voorschriften te wachten, ge grond op de wet van 25 Mei 1880 tot bescherming van diersoorten nuttig voor landbouw en houtteelt. Voorts zal binnen enkele dagen een wetsontwerp het departement kunnen verlaten, waarbij, onder intrekking van de wet van 1880, nieuwe wettelijke voor schriften worden voorgesteld ter bescher ming van in het wild levende, nuttige dieren. Daardoor zal het mogelijk zijn ook voor zoover noodig de kikvorschen wettelijk te beschermen. Door de ont worpen regeling wordt o. a. gelegenheid geopend om door een verbod op het vervoer aan de verdelging van mollen en kikvorschen paal en perk te stellen. Één zomer- en winterdienstregeling. De spoorwegen hebben het plan om voortaan slechts eens per jaar eene dienst regeling te maken, geldig zoowel voor den zomer als voor den winter. In de Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Feestvergadering. De R K. Drankbestrijdersvereeniging »St. Paulus" was Zondagavond in eene feestvergadering bijeen. De groote zaal van den R. K. Gildenbond was goed ge vuld. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter den heer J. Houben de aanwezigen door een pakkende toe spraak, en memoreerde hoe in het afge- loopen jaar door hare bemiddeling eene Mariavereeniging is opgericht, die onge twijfeld groote kracht zal afwerpen in het belang der drankweer. Nog deelde de voorzitter mede, dat sedert de laatste vergadering 18 nieuwe leden zijn toegetreden, wie een hartelijk welkom werden toegeroepen. Verder werd bekend gemaakt een bestuursbe sluit van de aan de vereeniging verbon den spaarbank, inhoudende dat onder hen die zich in 1913 als deelnemer aan de spaarbank laten inschrijven, en in minstens 5 keeren f5, zullen beleg gen, f25, zal verloot worden. De Heer C. de Jong, secretaris boekhouder der vereeniging, gaf een keurig overzicht van de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarna de too- neelvereening van >St. Paulus op zeer verdienstelijke wijze uitvoerde het drama in 3 bedrijven >Germain d'Armandville" van Pater Servatius. Maandagavond had dezelfde uitvoering Valsch geld. Door den chef der politie alhier is een valsche rijksdaalder in beslag genomen. Politie-zaken. Gisteren werd een zekere G. D., die in het café van B. iu de Stationstraat last veroorzaakte, daaruit verwijderd. Hierbij verzette hij zich nogal ernstig, waarom de politie hem naar den amigo bracht, alwaar hij zijn roes kon uitslapen. Voetbalver. Waalwijk Vooruit Zondag a s. speelt W. V. I een oefen wedstrijd tegen het Bossche »Hollandia« op het terrein alhier. Langen tijd heeft Hollandia met hare spelers gesukkeld en kon zij geen fat soenlijk elftal in het veld brengen, doch naar we vernemen, beschikt zij nu wer- over een flink team. Soiree Liedertafel. De solrée der Liedertafel op Zondag avond j.l. is onder alle opzichten goed geslaagd. Een talrijk publiek vulde de ruime concertzaal, die, getooid met groen bloemen, schilden enz. een recht feeste lijk aanzien had. Het electrisch licht maakte op die kleurenmengeling een tooverachtig effect. De koren >Chant de Guerre,Soldaten koor uit Faust en »Staodchen» door het dubbel kwartet »Zanglust» liepen best van stapel. Daarna werd gegeven de operette in een bedrijf»Valsch alarm.» Uitmuntend werd dit werkje uit- en op gevoerd. Allen vervulden hun rol zeer goed, doch in het bijzonder verdienen de heeren G. v. d. Ven bas, als kapitein, )os. Knepflé, als luitenant, C. Marks als pachter, en Av. Bladel Jz. als koerier, een extra woord van lof. Ook de koren klonken zuiver en welverdiend was het geestdriftig applaus, dat de dappere schaar door het dankbaar publiek ge bracht werd. De heer Frans Spijkerman begeleidde op verdienstelijke wijze deze operette op den vleugel. Met een zeer geannimeerd bal, dat stipt half een eindigde, werd de soiree gesloten. Ook het bal costumé et paré den volgenden avond gegeven s'aagde zeer goed Er was maar een roep over de fraaie costumes en de ordelijke, wij zouden haast zeggen volmaakte wijze, waarop ieder zich vermaakte. Om prompt één uur werd ook dit bal gesloten en togen de bezoekers uiterst voldaan huis waarts. BAARDWIJK, Zondagavond gaf onze liedertafel/Lot bloei der toonkunst* een goed geslaagde uitvoering. De zaal was goed bezet. Oua een uur of half acht werd be gonnen. De koren, waaronder nogal zware, zooals Vreedzaam* van Dobbelsteen en Die Vesper /yvan Beethoven*, werden goed ver tolkt. Zij werden afgewisseld door eenige scenes van den heer De Bont uit Dongen. Dat deae wel in den smaak van het publiek viel, bleek uit het daverend applaus, dat telkens opsteeg als hij een nummertje gegeven had. In zijn ffGa varen liefkind" van Kolk man liet de heer L. v. Cromvoirt ons ge nieten van zijn glasheldere stem. De heer Boom stond niet op het programma ver meld, daar hij een invitatie van den heer De Laat uit Tilburg had aangenomen, doch door omstandigheden, werd hij toch in staat gesteld om tot het welslagen van het concert mee te werken. Hij zong o. a. ^De Leeu werik* en Hemelhuis', waarmede hij een luid applaus inoogste. De heer Th. Burmanje gaf nadat het programma was afgewerkt nog een num mertje: „Mammie zal komen', dat zeer goed beviel. Het was half twaalf voor men dacht aan naar huis gaan. J. 8. die verleden week zon ongeluk kig terecht kwam tusschen een kar en een boom is thans beterende. BESOIJEN. Voor een uitverkochte zaal, ja, velen moesten zelfs teruggezonden worden, gaf Maandagavond de gemengde zangver- eeniging Vooruitgang zij ons Doel* van Waalwijk en Besoijen, eene uitvoering in d8 zaal van den heer D. v. d. Zaken met medewerking van de bekende Humoristen Aug. de Last en Pierre uit Tilburg. De zangnummers werden onder leiding van hun bekwamen directeur, de heer L. A Kooien uit Waalwijk, zeer goed uitgevoerd, terwijl ook de Solo's en Duo's zeer lief werdeo weergeven. Ook over de humoristen is maar een

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5