Nummer 16 Zondag 23 Februari 1913 36e Jaargang "Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, RONA Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LORRE' VERKONDIGT DE OPINIE VAN HEEL HET GEZIN1 CACAO ^Ona lekker dekker cnjjocdkocyi enyoedAoo/i Dit Blad renolijjnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n n e m e n t s p r ij s per 8 maanden f0."6. Franco per post door bet geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 88. Telegram-Adres: ECHO. Advkrtbntiën 1—7 regels f U.ÖUdaarbove» 8 cent per regel groote letten naar plaatsruimte. AdvertentiëD 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regel* cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordee'ige contrarien gesloten Reclame* 15 cent per regel mniiiiiiiiiiiTimnirrmiimrnt VAN HOUTENS VLIJMEN. Vergadering van den Raad der ge meente Vlijmen op Donderdag 20 Feb. 1913 des namiddags ten 6'/a uur, ten raadhulze dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aangehouden schrijven van B. en YV. van Nleuwkulk tot het verzetten der kermis. 3. Voorstel van B. en W. tot het weder verhuren van het Post- en Tele graafkantoor voor 5 jaren. 4. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen eener strafverordening op het vangen van mollen. 5. Verzoekschrift van L. Klomp tot het verbeteren van den weg op den Voordijk met voorstel van B. ea W. 6. Verzoekschrift van A. Th. Hees been tot het mogen bouwen van een huis langs den Hoogen Maasdijk met Voorstel van B. en W. 7. Benoeming van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim wegens ontslagname van het lid J. van der Linden met aanbeveling van B. en W. 8. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen die in 1913 zullen plaats hebben voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. 9. Wijziging begrooting over 1912 en 1913. 10. Vaststelling van een nieuw regle ment voor het Burgerlijk Armbestuur met ontwerp reglement van B. en W. 11. Voorstel van B. en W. tot intrek king van het raadsbesluit tot aanleg van proefvelden bandhout In het Ven. 12. Voorstel van B. en W. in verband met eene eventueele opheffing van het Klein- of Bieserpoldertje. 13. Bespreking aankoop bazalt en puin van het Waterschap >De Algemeene Omkadlng*. Voorzitter Edelachtbare heer G. R. v- d. Ven. Klokslag 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de leden J. van Engelen en A. F. Mommersteeg. Door den ambtenaar ter secretarie worden de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen. Van Buul. Daar waar het gaat over de perceelen 110 daar zou Ik die aai- t\jgiogf van u tegen Mommersteeg uit de notulen willen zien weggenomen. Dat Is niet billijk dal die aantijging daar staat. Voorzitter. Waarom? Hij heelt het verzoek gedaan, van de leden zooveel mogelijk alles in de notulen op te nemen en zoo goed ik zijn verweer er in op neem, zoo goed laat ik ook mijn verweer daarin opnemen. Van Buul. Er is geen reden -voor iemand zoo aan te tijgen. Hij Is de grootste belanghebbende van de gemeen te, dus zal hij zeker de belangen daar van wel zoo goed mogelijk behartigen. Voorzitter. Daar zal Ik maar niet op antwoorden. Daar is al genoeg over gesproken. Mijn verweer lag geheel in de lijn met hetgeen door mijnheer Mom mersteeg in zijn request was gezegd, vooral wat punt 6, 8 en 10 betreft. De DOtulen zijn door Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd en daar breng ik zoo geene veranderingen in. Het zou er gek uit zien wanneer mijne verweren Diet in de notulen mochten voorkomen. Hij zend maar requesten aan den raad over mijne handelingen, blijft weg ter vergadering en verzoekt de leden van den raad in zijn request er voor te zor gen dat zijn protest in de notulen wordt opgenomen, maar mijn verweer daartegen niet. Van Buul. Hij heeft toch een eed ge daan die belangen volgens zijne meeniog en kunde te behartigen en dat doet hij en als ge dan zoo moet worden aange- tijgd. Ik ben er beslist tegen. Voorzitter. Volgens het reglement van orde moet ik een beknopt en zakelijk verslag maken en ik geloof dat ik dat nogal goed doe. Ik heb me aan dat reglement te houden en dat heb ik ook nu gedaan. Van Heivoort. Ik heb in de vorige vergadering iets van die verpachting ge zegd en daar is niets van in de notulen opgenomen, ik heb gezegd dat eerst het eerst genomen besluit moest worden In getrokken voor wij een ander besluit nemen. Voorzitter. Dat behoeft niet, dat is onzin. Van Heivoort. Dat doet er niet toe, als je mijn woorden die ik gesproken heb dan maar opneemt in de notulen. Voorzitter. Dan geef ik je in over weging om voortaan den volgenden dag op een briefje te schrijven wat u hebt gezegd. Dan heb ik zwart op wit en is het zeker goed. Ik kan niet alles onthouden wat is gezegd Ik geloof dat de notulen hier toch nogal uitgebreid zijn, uitgebreider als in vele andere ge meenten. Maar 't is wel eigenaardig dat er tegenwoordig op alles gefit moet worden. Vroeger heb Ik drie jaar lang onder burgemeester Zwaans de notulen gemaakt en nooit Is er eenige aanmer- king opgemaakt, doch nu is het telken male, alleen om mij onaangenaam te zijn. Laat een stenograaf komen, zooals in 's Bosch, dan komt er elk onzinnig woordje van je In. Van Heivoort. Ik wil hebben dat de woorden die ik gesproken heb er in komen. J. v- Wagenberg- Ik vind de op merking van Van Heivoort gerechtigd, niet die van Van Buul- U zegt gerech tigd te zijn uw verweer tegenover Mom mersteeg in de notulen op te nemen, doch dan mag ook van Heivoort ver langen dat In de notulen wordt opge nomen wat hij heeft gezegd. Dat hij het wat duidelijk omschrijft en u 't nu nog bij de notulen voegt. Voorzitter. Dat zeg Ik al. als hij een volgenden dag op een briefje op geeft wat hij heeft gezegd Ik. merk tevens nog maar op dat vroeger, onder burgemeester Zwaan*:, en toen ik toch ook alleen de notulen maakte, nooit een aanmerking werd gemaakt en tegen woordig altijd. Hij zegt dat eerst het eerste besluit moest worden ingetrokken alvorens een ander besluit werd geno men, doch het Is toch logisch dat het eerste besluit indirect door het tweede is vervallen. Van Hclvoort. Ik wil hebben dat die woorden door mij^gesproken in de no tulen worden opgenomen. Voorzitter. Dat Is toch onzin. Je kan wel zeggenNeem je pet af daar, of iets dergelijks. Moet ik dat dan in de notulen opnemen. Ik moet een zakelijk verslag geven, geen woordelijk. En wil men dat, dan moet men maar een steno graaf nemen. Van Heivoort. Nou, Ik vraag je dan vriendelijk hetjn de notulen op te ne men. Is daar soms Iets tegen Voorzitter. Nou, nou, neemt nu zoo'n uitdagende houding maar niet aan. Dat komt volstrekt niet te pas hoor. Van Hclvoort. Zoo, is dan een uit dagende houding aannemen Dan stem ik tegen de notulen. De Voorzitter leest hierna dit ge deelte uit de notulen nogmaals voor en vraagt dan wat het lid van Helvoort er bijgevoegd wenscht te hebben, waarop deze zegt Dat eerst bet eerste besluit vernietigd had moeten worden, voordat wij dat tweede besluit van het^Ven namen. Voorzitter. Dat Is toch onzin Van Helvoort. Laat mij dan maar onzin zeggen. Voorzitter. Dat volgt toch vanzelf uit de aanneming van het tweede besluit. Ik zal het echter hier nog tusschen voegen. Ik zeg u echter vooraf dat het goedheid van me is en ik absoluut er niet toe verplicht ben. Wil u maar eens zeggen hoe u het opgenomen wenscht te zien. Van Helvoort. Het lid van Helvoort vraagt waarom het eerste besluit van de verpachting van het Ven niet vernietigd werd eer er weer een nieuw bes'ult kwam van de verpachtingvan het Ven, dat moet er natuurlijk bijstaan- Boom. Leest het nu eens voor, nu Is het nog onzin. Hij stelt de vraag en het antwoord staat er niet in- Voorzitter. Hij heeft zijn zin, antwoord heb Ik hem niet gegeven. Ik herinner me zelfs zijn vraag niet- Hierna brengt de Voorzitter de goed keuring van de notulen in stemming Van Buul. Ik ben er tegen als dat tegen mijnheer Mommersteeg in de no tulen bhjft .staan. Voorzitter. U hebt, nu maar voor of tegen te zeggen. Van Buul. Ik zeg wat Ik wil. Ik zeg dat Mommersteeg een degelijk lid Is, die in 't geheel niet verdient om zoo door u In een verkeerd daglicht te wor den gesteld. Voorzitter. Ik zal me daar niet verder over uitlaten. Van Helvoort. En ik stem uit protest, omdat er dat van Mommersteeg in op genomen is, ook tegen de notulen. Hierna worden de notulen goedgekeurd en vastgesteld. Voor stemden de heeren Zwaans, J. v. Wagenberg, H. Boom, C. v. Wagen berg en M. Boom. Tegen stemden de heeren van Buul en van Helvoort. Van stemming onthielden zich Van Heesbeen en Mommersteeg. 1. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopnemiog. Voorzitter. Uit het onderzoek op 17 Januari door B. en W. gedaan Is ge bleken dat de ontvangsten hebben be dragen f 27232.701/», de uitgaven f 24850.161/J. Zoodat In kas moest zijn f 2382 54, welk bedrag in kas aanwezig werd bevonden. b. Beredeneerd verslag van hetgeen in betrekking met de volkshuisvesting is verricht (art. 52 woningwet.) Wordt 14 dagen voor de leden ter secretarie nedergelegd. c. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van het besluit tot wijziging der begrooting in verband met de geldleening. d Idem aangaan eener geldleening groot f 1700 voor het aanleggen van bandhout. e. Idem van het besluit tot verkoop van een strookje grond aan L. v. d. Ven. f. Idem van het besluit tot verkoop van strookje grond aan A. v. Ravensteiju. g. Idem houdende goedkeuring van de rekening over het dienstjaar 1912 h. Vers ag van de commissie tot weriog van schoolve'zuim. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Aangehouden schrijven van B. W. van Nieuwkuijk tot het verzetten der kermis. Voorzitter. B. en W. hebben deze zaak nog eens overwogen en vermeenen, dat het 't best is, de kermis te laten op den eersten Zondag na den twintigsten Augustus. Wel is waar is in October de drukte in het landbouwers- en manden- makersbedrijf minder, doch hier tegen over staat m. i. een ander zedelijk be lang. Door mij wordt met kermis tot 8 uur vergunning verleend om te dansen. In Augustus is het tot 7uur licht, doch In October is het reeds om 5 uur donker. De heeren kennen Vlijmen allen goed, zoodat ik niet verder over deze zaak behoef uit te wijden. B en W. stellen dus voor de kermis niet te ver zetten. Zwaans. Heel goed. om tal van redenen en ook wat de zedelijkheid betreft is het veel beter, dat wij de kermis houden op den tijd van nu J. v. Wagenberg. Zou het niet wen- schelijk zijn, om toch aan het doel van Nieuwkuijk te komeü, n 1. gelijkstelling, te vragen dat Nieuwkuijk de kermis gelijk stelt met die van Vlijmen en Haarsteeg, dan is ineens aan alle bezwaar tegemoet gekomen. Voorzitter. Ben Ik goed Ingelicht, dan was Nieuwkuijk ook eerst van plan de kermis gelijk met die van hier en Haar steeg ,te stellen, doch later besloten zij eerst te probeeren of Vlijmen en Haar steeg gelijk met haar de kermis wilden stellen. Ook uit een financieel oogpunt be schouwd is het beter de kermis te houden zooals nu Wij ontvangen nu voor stand plaatsen nog f 160 en dat zal dan Die' het geval zijn, want wanneer die houders van vermakelijkheden een uur of 3 eerder moeten sluiten per dag gaat hun veel schelen en betalen zij minder staangeld. Hierna wordt het voorstel van B. en W. bij acclamatie aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het weder verhuren van het Post- en Tele graafkantoor voor 5 jaren. Voorzitter. Op 7 Januari 1914 eindigt de huur van het Post- en Telegraafkan toor. B. en W. stellen voor dit wederom aan het Rijk te verhuren voor 5 jaren, Ingaande 9 Januari 1914, tegen f 500 'sjaars en onder dez lfde voorwaarden als dit steeds Is geschied. Van Helvoort. Is de huur altijd f 500 geweest. Voorzitter. Ja. Het onderhoud bedraagt door elkaar genomen altijd ongeveer f 100, zoodat er nog f400 overblijft. Gezien hier de huren nogal laag zijn, zou men, wanneer wij de huursom hooger gingen stellen, zelf gaan bouwen. J. v. Wagenberg. Heb Ik niet eens gehoord dat meo verandering wenschte aan te brengen. Voorzitter. Dat blijft achterwege. Na nog een'ge discussie wordt besloten voor den tijd van 5 jaar en onder de zelfde condities het postkantoor te ver huren. 4. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen eener strafverordening op het vangen van mollen Voorzitter. Mijne heeren, dezer dagen is een Kon. Besluit verschenen waarbij de mollen onder de beschermde dier soorten worden opgenomen, zoodat het vaststellen eener verordening in strijd zou zijn met de wet. B. en W. trekken daarom hun voorstel in. Van Helvoort. Dus mag meji op zijn eigen land ook geen mollen vaugen. Voorzitter. Neen, men. mag absoluut geen mollen vangen Wanneer blijkt dat er veel te veel mollen zijn. dan kan de Commissaris der Koningin vergunning tot het vangen geven Hij zal dan b. v. een maand open stellen waarin j icht op de mol gemaakt mag worden. 5. Verzoekschrift van L Klomp tot het verbeteren van den weg op den Voordijk met voorstel van B en W. Uit het adres van adressant blijkt, dat de toestand van den weg, vooral van paal 5457 zeer slecht is en men daar geregeld door de modder moet loopen. Met het opbrengen van grint of sintels zou ad essant en verdere bewoners al ze*r dankbaar zijn. Voorzitter. B. en W. stellen voor den Voordijk verder te verharden zoodra voldoende puin en gruis beschikbaar Is. Dezer dageD hebben wij van Van Stok kum al wat puin gekocht van de molen in den polder. Zwaans. Ik zou daar altijd slechts een gedeelte verharden. Voorzitter. Neen, anders zou het eene verkeersweg kunnen wordeD van Haar steeg naar 's Bosch- Van Buul- Dan moet men nu vaststel len welk gedeelte verhard wordt. Voorzitter. Zou dat niet het best zijn dit aan B en W. over te laten. De heer Boom merkt op dat men onder den Maasdijk reeds een klinker weg heeft liggen en wijst er ook op dat het daar nooit eene verkeersweg tusschen 's Bosch en Haarsteeg zal worden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B en W. met algemeene stemmen aangenomen. 6. Verzoekschrift van A. Th. Hees been tot het mogen bouwen van een huis laDgs den Hoogen Maasdijk met voorstel van B. en W. Voorzitter. Vao Heesbeen wil een huls bouwen even voorbij W. van Vucht aan den dijk, die In eigendom is bij de gemeente. Bij het Bestuur van het Wa terschap >de Hooge Maasdijk11 bestaat geen bezwaar. B en W. ste'len voor van Heesbeen vergunning te geven tegen een jaarlijksche vergoeding van f 1 per Are met een minimum van 3 Aren. Eerst Is hij bij mij geweest om het te koopen Ik heb hem toen gezegd dat Ged. Staten dit niet zullen goedkeuren om een water keerende dijk te verver- koopen. Daarom gaf ik hem in overwe ging een adres in te dienen en het te huren tegen eene recognitie van b.v. f3. per jaar. De Echo van het Zuiden, Waalw(|ksche en Langstraalselie Courant, •2 UIVER OPLOSBAAR Irlllllllllllllllllllllllllllllllllll

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1