Nummer 18 Zondag 2 Maart 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon ïielen Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. Abonneeit U op dit Blad. ^/an houten's Cacao Dit nummer bestaat uit DRIE bladen f Reclame. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fO "5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eca., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advkrtbntiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeFge contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. Op alle tijden van den dag kan men gebruiken, 's Morgens bij het ontbijt, 's middags of wel 's avonds, altijd is RONA Cacao een aan gename drank. De smaak er van is verrukkelijk; ze is voedend en toch lichtverteerbaar, ze is opwekkend en toch goed voor de zemiwen. Het is te wenschen, dat Van Houten's RONA Cacao steeds meer de algemeene volksdrank zal worden. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 27 Fe bruari des middags ten 3 uur. Voorzitter, Edelachtb. heer Van Be- souw. Ongeveer 3.15 uur opent de Voorzit ter de vergadering, aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing, onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring begrooting dienst 1913. b. Idem vaststelling gemeente-rekening 1912. c. Idem goedkeuring geldleening groot f34000, noodig voor de werkzaamheden voor aansluiting van de gemeente Sprang en Vrijhoeven-Cappel aan de gasfabriek. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aangehouden adres inzake het ver zoek van A. Oomens om vrijdom van tiendrecht. Roestenberg. Ik heb dien man eens gesproken en die heeft me een en ander verteld wat neerkwam op hetgeen hij in zijn request heeft geschreven. Het is nu mijne meening dat hij er onschuldig is ingeloopen. Rijken. Van er ingeloopen zijn is fei telijk geen sprake. Wel heb ik van ver schillende boeren hooren zeggen, dat het onverantwoordelijk zou zijn als wij geen vrijdom verleenen. Voorzitter. Ik heb hier twee acte's van het kadaster waaruit blijkt dat de hoef door notaris Bossers van Zalm Zalm is gekocht. Uit die actes blijkt echter nergens uit dat ze tiendvrij is. Dan is er nog een acte van den verkoop van mej. A. L. Bossers zuster van notaris Bossers aan A. Oomens. Ook uit deze blijkt met niets dat de hoef tiendvrij is. Er is nu eerst, nu de tiendcommissie een aanschrijving heeft gericht, gebleken dat de stee niet tiendvrij is. Dat is geen fout van den raad geweest, maar van de commissie die daarvoor moest zorgen. Oomens is ook bij mij op het Raad huis geweest en hij heeft mij ook wel gezegd dat hij nooit iets heeft betaald, doch dat zegt niet dat bij vrij is als daar vroeger niet op is gelet, nu Is het in ieder geval voor de gemeente een schadepost van f 400. In de acte van Middelkoop, staat dat de hoef tiendvrij is, doch op welke grond begrijp ik niet- Rijken. De meeste boeren zeggen dat hij geen tiend behoeft te betalen. In Capelle is er ook een die afkomstig is van Zalm Zalm daar hebben ze toen met die tiend kwestie ook niet voor behoeven te betalen. Voorzitter. Ik heb van boeren in Loon- opzand, die goed met de tiendzaken op de hoogte zijn. hooren zeggen dat het onverantwoordelijk is als hij niet behoeft te betalen. Al is die hoef afkomstig van Zalm Zalm, daarom is ze nog niet tiend vrij. Van den Heuvel. Het plaatselijk ge bruik zal ook hier wel eens gelden. Bestaat er geen verjaring met dergelijke zaken. Van Beurden, 't Komt mij vreemd voor dat hij nooit van de tiendcommissie iets heeft gehoord, als zijn broer dat schrijven heeft ontvangen. Medunkt die zal toch wel eens tegen hem hebben gezegd Ik heb dat en dat ontvangen, dat is niet voor mij, maar voor jou. Voorzitter. De tiendcommissie heeft recht gehandeld. Die heeft de brief aan Adr. Oomens gezonden op wiens naam de stee stond Nu komt Ant. en zegt dat de stee van hem is. Van Dortmond. Als hij nooit betaald heeft, heeft hij al veel voordeel gehad. De Bresser. Ze schijnen toch altijd van meening te zijn geweest dat de stee tiendvrij was, want ze zijn er altijd fel genoeg op geweest om de tiend te heften. Voorzitter. Aangenomen dat men vroe ger dit idee hee't gehad, nu echter duidelijk blijkt dat de stee wel tlend- plichtlg Is, moet men toch Iets doen. Lombarts. Ik zou alles op Adr. Oomens veihalen. Die heeft de brieven ontvangen en had de commissie er op attent moeten maken. Voorzitter. Bij de verkooping van de hoef aan Timmermans, heeft Oomens gezegd, dat deze vrij is doch dan had dit toch in de vroegere acten moeten staan. Rijken. Als men geweten had dat ze belast was, dan zou ze heel wat minder hebben opgebracht. Roestenberg meent dat er vroeger eene zekere laksheid heeft bestaan, en acht het daarom wenschelijk een weg te zoeken, waardoor adressant niet te ern stig wordt getroffen. Hij is er ingeloopen. Lombarts. Je kan ook zeggen dat het hem heeft meegeloopen- Van Dortmond. Ja, hij heeft nooit eenige tiend betaald en de gemeente heeft nu no^ f400 schade. De heer Van Kuyk zegt dat nooit, zeker al in geen 70 jaar lang, eenige tiend is betaald. Hij wijst er op dat de pach ter van de tiend en voorts iedere tiend- heffer op boete verplicht is, de tiend te heffen. De gemeente zelf heeft hier de tiend moeten heffen, dus is deze zelf de versloffer daarvan. Rijken. Wij hebben dus zelf een ver zuim gepleegd. Dan is hij door ons in dien waan gebracht. Na nog eenige discussie wordt be sloten bij den notaris te informeeren of bij de voorwaarde van verpachting ook iets van de tiend is gezegd. Na behan deling van de overige op de agenda voorkomende zaken, kan dan deze kwes tie verder worden afgehandeld. 3. Bespreking omtrent het niet willen aansluiten aan de riooleering te Loon- op-zand. De Voorzitter zegt dat de heeren nog wel weten dat door een groot aantal ingezetenen van Loonopzand is gevraagd om rioleering en dat door den raad daarop gunstig is beschikt. Nu zijn er enkele personen die niet wenschen aan te sluiten. Hoewel de politieverordening de weg aanwijst hoe met zulke personen te handelen, n.l. procesverbaal te maken, wenscht spr. eerst den raad eens te vra gen in deze. Een zekere Wagenmakers zegt dat hij het water achter in zijn tuin moet laten Verstèrven, dat hij zulks noo dig heeft voor zijn looierij. Of dit nu extract is weet spr. niet, daarom wenscht hij er de leden v.'d. raad eerst over te hooren, aangezlen]er deskundigen bijzijn. Verder zijn ook nog onwillig, aldus gaat de Voorzitter voort, van Lier en Bastcrs De laatste is op het stadhuis geweest en heeft destijds ook op het verzoek om eene rioleering geteekend. Ook hij zegt een poel voor de looierij noodig te hebben. Op mijn- vraag waarom hij dan op het verzoekschrift had geteekend, gaf hij mij ten antwoord dat om de hoek van zijn huis wel eens een plas staat. Ik vroeg hem of voor die plas'dan een rioleering van f4000 moest wordt, a aangelegd. De heer van den Heuvel zegt dat iemand die nog volgens de oude methode werkt een poel noodig heeft, doch nood zakelijk is dit niet. Met een kleine wij ziging in de methodes te brengen, komt hij er veel gemakkelijker. Dus dien poel heeft hij niet beslist noodig. Voorzitter. Dan weet ik het wel en zal ik proces-verbaal laten opmaken. 4. Voorstel van B en W. tot ftnan- tieele scheiding van Loonopzand en Kaatsheuvel. De Voorzitter wijst er op dat dit een zeer voornaam punt is. Door het Dag. Bestuur is deze zaak goed overwogen en alles goed nagegaan. De belde wijken kunnen zeer goed bestaan. En daar er nu in de laatste jaren nogal eens ge schillen zijn ontstaan, dan over de gas fabriek, dan weer over autogeen-gas en dan weer over rioleering, dat alles werkt verlammend op den goeden gang van za ken. Daarom zou het wenschelijker zijn dat iedere wijk zijn eigen financieel be heer. De zaken van administratie enz worden gezamelijk procentsgewijze be taald, terwijl de schuldenlast ieder voor zich, wat voor Loonopzand is aange gaan, moet Loon -en wat voor Kaats heuvel is aangegaan moet door Kaats heuvel afgelost worden. De wet zegt, dat zulks aan den Kroon moet aange vraagd worden en dat deze dan aan Ged- Staten om advies vragen. Wordt hier dit voorstel met algemeene stem men aangenomen, dan zullen Ged. Sta ten natuurlijk gunstiger adviseeren. Zij zien dan dat het niet met geweld gaat, doch door belde partijen wordt verlangd. Van Beurden. Zooals ik hoor kan Kaatsheuvel en Loonopzand zich ieder goed bedruipen. Dan zou ik verder wil len gaan en algeheele scheiding vragen opdat ieder in alles geheel zelfstandig wordt, althans wanneer de Loonsche leden geen bezwaar daartegen hebben De meerdere kosten hiervan zijn luttel. Van den Heuvel. Dat gaat te ver. De financleele scheiding is mij uit het hart gegrepen, doch om autonomie te ver krijgen kan ik me niet vereenigen. En waarvoor is zulks noodig. Buitendien Ged. Staten staan zulks niet toe ook. Ze zijn wel te vinden voor centralisatie doch niet voor scheiding. Dat is mij wel bekend. Voor finantieele scheiding is veel te zeggen. Bij behandeling van vele zaken blijft dan de bittere kant achter wege. Zakelijk en prettig kunnen dan de zaken behandeld worden In Hllvarenbeek is het ook zoo en ik geloof dat er nog wel plaatsen zijn waar drie verschillende budgetten zijn. Van Beurden. Ik ben begonnen met te zeggen indien de leden van Loonop zand er ook iets voor gevoelen. Ik ge voel er veel voor omdat dan Kaatsheu vel ook eens een gemeente wordt dat nu altijd Loonopzand is. En wat zal het meer kosten voor Loonopzand Een gedeelte van salaris voor Burgemeester en Secretaris Ambtenaren heeft men niet noodig- En hier wel en daar betalen ze ook voor. Voorzitter. Ik geloof niet dat Ged. Staten dat doen, of ik weet het wel zeker. Er is mij ook geen enkel geval bekend. Van Beurden, 't Komt mij voor dat als wij het eens zijn dat Ged. Staten er dan evengoed op zullen ingaan. Van den den Heuvel, 't Is een nut- telooze poging. Van Beurden. Het is toch te pro- beereo. Roestenberg. Hoofdzaak is om de oneenigheid die zoo nu en dan plaats heeft te vermijden. Zal dit nu door splitsing: in de toekomst worden ver kregen of moet de oneenigheid gezocht worden in personen. Gezegd wordt dat Loon-op-Zand zich kan bedruipen, daar op stelt van Beurden geheele scheiding voor en naar mij uit de discussies blijkt is Loon-op-Zand daar huiverig voor. Ik zou zeggen als Loon zich bedruipen kan, is er niets tegen. De zaak lijkt mij te ernstig laten wij daarom eerst goed overwegen- Het komt mij ook voor dat Kaatsheuvel altijd beter met Loon-op- Zand is geweest dan Loon-op-Zand met Kaatsheuvel. Voorzitter. Wij hebben onderzocht wat de opbrengst van Loon op-Zand is en dan kan het zich bedruipen. Van Beurden. Vanwaar dan de angst indien beide plaatsen geheel zelfstandig worden. Van den Heuvel. Dat is toch niet noodig en Ged. Staten doen dat niet ook. Onderzoekt u in privé dat maar eens. Van Beurden. Ik maak mi) sterk als wij dit met z'n dertienen vragen dat Ged. Staten dit eveneens zullen goed keuren. Vanden Heuvel. Wij vragen geen afzondering. Bovendien zal de admini stratie veel duurder zijn indien beide afzonderlijk komen. Ik althans stel me een huishouden heel wat duurder voor dan u. Van Beurden. Als ik lid van Loon- op-Zand was zou ik het toch verkiezen ik vraag niets, ik geef het in overweging. Van den Heuvel. Welke belangen zijn er voor Kaatsheuvel om ons weg te hebben. Van Beurden. Dat Kaatsheuvel dan een gemeente is. Lach u daar nu maar niet mee, mijnheer de Bresser. Als han delsman zal u daar zeker toch ook wel eens last van hebben. Als ge nu zegt ik kom van Kaatsheuvel dan weet men dit niet te liggen, omdat het als ge meente niet bekend is, wel gemeente Loon-op-Zand. Wanneer het nu zelf standig wordt komt het ook op de land kaart Roestenberg. Straks kan de Loon- schendijk en Berkdijk en Loonsch Hoekje ook om afscheiding komen vragen. Die menschen hebben daar ook hun eigen belangen. Als zij een harden weg vragen, krijgen zij hem niet. Voorzitter. U zoekt het nu al te ver. Die menschen zullen om geen financl eele afscheiding vragen omdat ze te goed weten dat ze zich zelf niet kunnen bedruipen. Rijken. De Loonschendijk zal dat niet vragen. Van Beurden. Dat is bespottelijk zoo iets te veronderstellen. Na nog eenige on'erlinge discussie stelt de heer van Beurden voor deze kwestie tot een volgende vergadering aan te houden, opdat hij ter plaatse waar zulks noodig is een onderzoek kan instellen of geheele zelfstandigheid is te verkrijgen. Daartoe wordt besloten. 6. Benoeming van een directeur der gasfabriek. Met algemeene stemmen wordt de heer Monche benoemd. Hierna wordt de vergadering voor eeoige oogenblikken geschorst. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat bij notaris Van Ham geen stukken berusten waaruit blijkt dat bij de verkooping van de hoefstede aan A. Oomens gezegd is dat deze tiendvrij is. Na nog eenige discussie en nadat door den Voorzitter is gezegd dat het Dag. bestuur van meening is dat de rechten van de gemeente moeten worden gehandhaafd wordt in omvraag gebracht of al geen vrijdom zal worden verleend. Voor vrijdom stemden de heerep Van Kuijk, Roestenberg, Van Rooij.deBresser Elias, van den Heuvel, Rijken en Lom barts. Tegen vrijstelling de heeren Daleu, Vester, Teurlings, Van Dortmond en van Beurden. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 7. Reclames Hoofd. Omslag. Een kleine pil £enee3t eén groote bloedarmoede. Bij de bloedarmoede heeft een aanzienlijke vermindering van roode bloedbolletjes plaats. )eze bolletjes die juist aan het blo°d zijn toode kleur geven, zijn de dragers van de zuurstof die zij opnemen wanneer zij door de longen gaan. Ziedaar waarom bij die geen rood bloed heeft, geen gezondheid kan be zitten. Iedereen weet dat h«>t lichaam niet kan leven zonder zuurstof. Dus, wanneer de 100de bolletjes vermi- deren, vermindert do opgenomen hoeveelheid zuurstof in gelijke mate en de gezondheidstoestand volgt dezelfde beweging. Dan komer dé karakteristische verschijn selen voor den dag, als lusteloosheid, bleek heid der lippen en van het gelaat, verlies van eetlust, hartkloppingen bij een eenigzins hevige oefening. Indien de ziekte wordt ver waarloosd, vermeerderen deze verschijnselen heel natuurlijk in aantal en in krachten er komt een oogenblik dat alle hoop om het kwaad te herstellen, verloren is. Bij tijds aangevat, is het kwaad zeer gemakkelijk te genezen en het middel dat gebruikt moet worden, is een versterkend geneesmiddel, dat de kracht beeft de roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weef sels en ppieren over te brengen. De Pink Pillen zijn dat versterkende geneesmiddel en in de geneeskundige wetenschap is er niets zoo zeker als de genezing der bloed armoede door de Pink Pillen, Genezing. Wij hebben no' pas van Mevrouw Jnb. Teurlings, geb, Maesen, wonende te Tilburg 8, Leosfaat, de kennisgeving barer genezing door de Pink Pillen ontvangen; „Sedert langen lijd was ik verzwakt, bleek, zonder eetlust en had ik mij altijd te bekla- gen over het een of ander ongemak. Ik mocht al velerlei middelen gebruikt hebben, de genezing was niet gekomen. Het scheen dat het onmogelijk was mij mijne verloren krachten te doen weervinden. Eindelijk heb ik de Pink PilleD genomen en dezen zyn machtig genoeg geweest om mij volkomen te genezen. Zij hebben sl mijne ongem »kkea doen verdwijnen en mij mijne krachten en mijn eetlust weergegeven.* De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 de doos en k f 9, dr 8 doozen aan het Ceneraal-Depöt der Pink Pillen, van Eeghen- laan 22 bats, te Amsterdam. Voor Bosch en omstreken bij de firma v.d. DRIES, Vischraarkt Apotheker's-Bosch Drogisterij »E XCELSlOR' Konin- ginnelaao, Herman J. A. ZEEG KRS, firma P. J. van GILS Apotheek te Waalwijken vérder bij verschillende apothekers en goede drogisten. 4423 De Echo van het Zuiden, ffaalwpsclie en l<aiigstraatsclie Courant, RONA

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1