Derde Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 18 ZONDAG 2 MAART 1913. 39e JAARGANG Waalwijk. 1 Maart 1913. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 'J W. B. Jos. Groenen. Met genoegen kunnen wij melden, dat het eerste optreden van den heer Jus. Groenen te Mainz in den Stadsschouw burg aldaar, een zeer groot succes ge weest is. Hierover schrijft het „Mainzer Journal" o. m. het volgende Zaterdagavond trad als gast op een jónge bariton, de heer Groenen. Hij vervulde den rol van „de Hollander" uit de bekende opera „de Vliegende Hollander" van Wagner, met schitterend gevolg. Een prachtig klinkend orgaan, geëigend voor alle modulaties, eene statige verschijning, goed muzikaal on derlegd, daarbij reeds vrij goed acteur, wat vooral in de tweede acte bleek, nam hij het publiek dadelijk voor zich in. De voortreffelijk geschoolde stem bezit geen storende bijgeluiden en de beslist muzikale zekerheid in zijn optreden, deed nauwelijks vermoeden, dat het zoo goed als de eerste maal was, dat deze zanger op de planken stond. Onder deze gun stige voorteekenen moet het engagement van den heer Groenen als zeer gelukkig oeschouwd worden en mag men stellig rjn zeker verwachten, dat hij met zijn voortreffelijke stemmiddelen in het hel- denbaritonvakeene schitterende toekomst tegemoet gaat. De „Mainzer Anzeiger" schrijft, na eerst van hem in bijna gelijken zin als boven gewaagd te hebben Zijn orgaan klinkt in de middeltonen en in de diepte zeer mild en in alle sterktegraden heeft het een prachtigen resonnans en verre draagkracht. Zelfs het zachtste pianissimo in het begin der 2e acte was nog uitstekend hoorbaar. In de plaatsen, die kracht vereischen, had zijn orgaan een warmen, metalen klank en nimmer droeg het den stempel van te groote inspanning. Daarbij komt nog dat de artist over een groote mate technische vaardigheid beschikt en alles smaakvol, goed overwogen, klinkt. Alles tezamen genomen, moet men instemmen met den hartelijken bijval van het talrijke publiek, en mag men vrij zeggen dat het engagement van dezen zanger, die ook persoonlijk een zeer goed figuur maakt, voor onzen Stadsschouwburg een zeer gelukkig engagement blijken zal. Waalwijk VooruitNeptunus. Voor a. s. Zondag staat reeds een prachtige wedstrijd op het programma. Het Rotterdamsche „Neptunus" zal trach ten het ongeslagen record der geel zwarten te verbreken. Neptunus is te Waalwijk geen onbekende, want reeds in de jaren 1910 en 11 namen zij op seriewedstrijden alhier twee le prijzen mee naar Rotterdam. Zij speelden toen nog in de Westelijke 3e klasse, van waar zij ondertusschen naar de 2e klasse promoveerden. Eigenlijk is Neptunus dan ook voor W.V. te sterk, maar met het oog op de komende kampioenswed strijden meende W.V. dat het wensche- lijk was, tegen sterkere clubs te spelen. Neptunus is minstens even sterk als het le elftal van 't Zesde en Willem II. Wij gelooven dan ook wel, dat W.V. morgen haar eerste nederlaag te slikken zal krijgen en zij alle zeilen zal moeten bijzetten, om deze zoo klein mogelijk te doen zijn. Wanneer het weer nu wat meewerkt, krijgen we morgen een prachtigen strijd te zien. Aanvang half drie. W.V.V. Waalwijk Vooruit Wedstrijdprogramma. Nu de wedstrijden voor de afdeeling der competitie achter den rug zijn, komt W.V. aan de 2e helft van haar programma. We krijgen nu n.l. de groote kam- pioens- en eventueel promotiewedstrij den. Volgens de Off Mededeelingen van den Ned Voetb. Bond, zou 9 Maart e k. de eerste kampioenwedstrijd plaats hebben, doch nu de kampioen der an dere afdeeling eerst 16 Maart in den wedstrijd „Dosko"— „Den Berg" aan gewezen wordt, vervallen deze tot na Paschen. Het programma luidt nu ols volgt 2 Maart W.V.—Neptunus, Rotterdam. 9 Maart W.V.—D.V.S. of Dordrecht. 16 Maart W.V.—Eindhoven. 24 Maart Internationale wedstrijd tegen Victoria (Antwerpen.) 30 Maart Kampioenswedstrijden. Zooals men ziet een lijvig program ma, zoodat de voetbalenthousiasten voor- loopig niet behoeven te klagen. Rijksnormaallessen. Van de rijksnormaallessen alhier zullen dit jaar aan het schriftelijk examen voor onderwijzer en onderwijzeres deelnemen, 13 candidaten, waaronder 9 mannelijke en 4 vrouwelijke. Overplaatsing. De commies der belastingen, 2e klasse, de heer G. J Suurmeijer is met ingang van 1 Maart overgeplaatst van Woens- drecht naar Waalwijk. Rijwielpaden te Capelle en Waahvijk. Aan den Raad der gemeente Capelle is door het Bestuur van den A. N VV. B. een adres verzonden, waarin te kennen wordt gegeven dat de zoogenaamde Langstraat, vor mende de verblnd'ng van Geeriruiden- met 's-Hertogenbosch, voor een groot gedeelte in eigendom toebehoort aan en in beheer is bij de Provincie dat de Provincie langs dien weg, voor zoover de verharding minder geschikt is voor wielrijders, rijwielpaden heeft doeD aanleggen of in de naaste toekomst zal doen aanleggen dat van evengenoemden weg een ge deelte van ongeveer 550 Me er in be heer is bij de gemeente Capelle dat de verharding van dat gedeelte weg bestaat uit keien, welke voor het lijwielverkeer zeer ondoelmatig zijn, en de belaügen van de vele wielrijdende inwoners der gemeente een ander en beter rijvlak wenschelijk maken dat de aangelegde of door de Pro vincie nog aan te leggen rijwielpaden eerst dan hun volle nut kunnen afwer pen,, wanuter de geheele Langstraat van 's-Hertogenbosch tot Geertruidenberg voor rijw'elen goed bruikbaar zal zijn ^.dat daardoor 'tevens het algemeen belang wordt gediend, omdat het rijwiel thans ren algemeen middel van ver- oer is. Om deze redenen wordt verzocht te willen besluiten tot den aanleg van een rij weipad langs dat gedeelte van de Langstraat, hetwelk hij de gemeente in onderhoud is. Een gelijkluidend request is gezonden aan den Raad der gemeente Waalwijk, betreffende een weggedeelte van 1400 M. Plotselinge dood. Hedenmorgen werd de schoenmaker J. v. A/, die reeds eenigen tijd eenigs- zins lijdende was. door zijn dochtertje dood in zijn stoel gevonden. Ongeval. De heer Frans de Cortie, die gisteren bij zijne dochter te Utrecht vertoefde, had aldaar het ongeluk van een trap te vallen met het droevige gevolg, dat hi een rib brak en zeer veel pijn lijdt. Moge de heer de Cortie, die naar hier is overgebracht, spoedig geheel herstek zijn en geen nadeelige gevolgen van dit ongeval ondervinden. Provinciale Regelingscommissie. De Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant heeft uit zijn midden de heeren Den Ouden, De Roon en van Gilze aange wezen voor de regeling van de collec tieve inzending van paarden uit Noord brabant op de tentoonstelling te'sGra- venhage. De heer C. J. J. Daniels heeft met het oog op zijn hoogen leeftijd tegen 1 Juli a.s. ontslag aangevraagd als secre taris-penningmeester der regelingscom missie. Voorjaarskeuringen. De gewone voorjaarskeuringen van springstieren zullen worden gehouden als volgt 14 Maart te Heusden en Waalwijk. 17 te Oosterhout en Almkerk. Ambachtsg ilde n. De Commissie tot organisatie van de Ambachtsgilden in het dekenaat van Geertruidenberg, had zich na de organisatie der gilden in de bouwbe drijven tot taak gesteld thans te be ginnen met de organisatie van de Bak kers en Slagers. Deze waren dan ook opgeroepen tot eene algemeene verga dering op 1.1. Zondag in het Hotel Sant bergen te Geertruidenberg. Van alle kanten waren bakkers en slagers opgekomen en wederom was het Hotel Santbergen geheel met be langhebbenden en belangstellenden ge vuld. Vooral de bakkers waren in groot getal opgekomen. De Voorzitter der organisatie-commissie, Mr. H. Allard, opende met een opwekkend woord en den Chr. groet deze vergadering, waarna de Secretaris, de heer Joh. Schoenma kers, een kort overzicht gaf van het ontstaan dezer organisatie. Vervolgens hield Prof. Dr. J van Beurden eene schoone rede over het onderwerp „Waarom organisatie Deze rede van Dr. van Beurden uitmuntende in helderen betoogtrant en diep-ware schildering der hedendaag- sche toestanden, werd door de verga dering krachtig toegejuicht. Daarna kwa men mannen van de practijk aan het woordeerst de heer J. van Oudenho ven, Voorzitter der Tilburgsche Hanze, en Voorzitter van de Bakkersvereeniging „St. Honoré", die in eene mooie, dui delijke en practische improvisatie het nut van samenwerking en het voordeel van gezamelijken aankoop voor de bak kers aantoonde, en vervolgens de heer Frits Odijk, administrateur van het Hui denmagazijn te Tilburg, die voor de slagers' het voordeel van gezamenlijken huidenverkoop aanwees. Daarna had de definitieve oprichting plaats van het Dekenaat-Bakkersgilde „St. Honoré" en het Dekenaat-Slagersgilde „St. Antonius" waarvoor de voorloopige Besturen wer den gekozen. Postkantoor te Waahvijk. Lijst van de aan het kantoor te Waal wijk ter post bezorgde brieven en brief kaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand Februari 1913 Gerrit Hesselink Amsterdam. Joh. Lombarts Henegouwen Leiden. Joh. Sijkens Dernen. Cor in Veld Drongelen. v. d Pol Sleewijk. Jan Laumen Tilburg. A. Raaymakers Nota Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Bond van Schoenmakers-patroons- vereenigingen. Bovengenoemde bond hield 1.1. Woens dag te Zaandam zijne jaarvergadering, die druk werd bezocht. Besloten werd nogmaals een adres tegen de Tariefwet aan de Tweede Kamer te zenden. De demonstratieve tentoonstelling werd uit gesteld tot 1914 Besloten werd het orgaan van den Bond, dat als proef sedert een half jaar is uitgegeven, eenigs- zins uitgebreid, blijvend te doen ver schijnen ter Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen, daar het orgaan zeer groote belangstelling bij de leden heeft verwekt. De contributie werd eenigszins verhoogd en verschillende vereenigingen traden tot den Bond toe. Nog werd aangenomen de prijsver- hooging van schoen- en reparatiewerk met kracht door te voeren, en daarvoor het artikel „Ledemood" (ook in dit blad overgenomen) eenigszins omgewerkt in brochure-vorm te doen verschijnen, en bij vele duizenden onder het publiek te doen verspreiden. Wet kmanskaat ten. Wij vestigen de aandacht van 't pu bliek op de advertentie der Hollandsche Buurtspoorwegen, voorkomende in ons eerste blad, betreffende de uitgifte van werkmanskaarten. ProtSta ten vc rkiezinge n NOORD-BRABANT. Voor de vac. J. M. J Kerstens zijn op de groslijst van candidaten voor de Prov. Staten in het district Tilburg ge bracht de heeren (in alphabetische volg orde) mr. P. M. Arts, advocaat en pro cureur, Jul. de Beer, fabrikant en voor zitter der K. v. KRud. Diepen, fabri kant, mr. J. v. d. Mortel, griffier, Joh. Adr. Pijnenburg, fabrikant te Goirle, G. R. M Raup, burgemeester van Tilburg, B. T. C. Straeter, fabrikant en voorzitter der R. K. Kiesvereeniging en Frans Ver- bunt, wijnhandelaar. Tentoonstelling Tilburg I913. De >Deutsche vereinigte schuhmaschi- nen Gesellschaft* m. b. H. Frankfurt a/Main, Filiale Waalwijk, zal naar wij vernemen op de Tilburgsche Tentoon stelling niet met eene complete machine- inrichting vertegenwoordigd zijn, daar genoemde firma te zeer met orders over laden is, om zoo'n groot aantal machines en monteurs gedurende 2 maauden ter beschikking te kunnen stellen. Met het oog hierop en bovendien er van overtuigd zijnde, dat het Machine- Systeem der D.V.S.G- door het gansche land voldoende gunstig bekend is, heeft men alleen besloten op de Tentoonstel ling een informatie-kantoor in te richteD en daarin monsterkasten, waarin schoe nen in de verschillende stadiums der fabrikatie, te exposeeren. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Mr Dr. Jan van Best. Aan Moeder's ziekbed. Poincaré's aanvaarding van het presidentschap der Fransche Republiek (3) Hoe de brandweer van een groote stad werkt (3). Een pelgrims tocht naar Palestina (6). Roomsch tooneel in Tilburg» (2). Roomsch tooneel in De venter en Breda (2) De verwoeste hut. Het eerste verdriet. De Hemelsche Al- laarwacht. 50 jaar religieuze. Paarden in Normandië bij winter. Windsor (4). Vijf tigjarig bestaan van het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis te Bronbeek. TEKST: Verkeerde keuze (slot). Mr. Dr. Jan vau Best. Presidentswisseling in Ffankrijk. Een pelgrimstocht naar Jeru- salem. Zonder bruidschat. Bij onze platen Om wat levenslust. Inhoudsopgave. BAARDWIJK. Hedenmorgen hid J. L. bij 't aanzetten van zijn scheermes, het ODgeluk twee toppen van z'n vingers geheel af te snijden. DRUNEN. Dinsdagavond ten 6'/2 uur hield alhier de Boerenleenbank eene al gemeene vergadering. Nadat door den Directeur met Christelijken groet de ver gadering was geopend 'as de secretaris de notulen der vorige vergadering, deze werden onveranderd goedgekeurd. Alvorens door den kassier verslag werd uitgebracht, besprak hij in goed gekozen woorden het nut der Leenbank voor den landbouwermen leert het sparen en heeft de gelegeoheid op voordeelige wijze geld te leenen en daardoor voor deelige inkoopen te doen. Na een aan sporing om de Leenbank op alle mo gelijke wijzen te steunen, gat hij onder staand verslag: Aantal leden 167. Het bestuur bleef hetzelfde. 16 Bestuursvergaderingen wer den gehouden en 1 algemeene. Spaar bankboekjes uitgegeven 184, voorschot boekjes 123. Bij het einde desjaars wees het kasboek eene "ontvangst aan van f 202193,32 en een uitgaaf van f 197632 63' merkt door den Heer Uijterschoot, explicateur der Cinema Minerva*, die zich te water begaf en door zijn moedige daad ernstig onheil wist te voorkomen. Een woord van lof komt den moedigen redder alleszins toe. SPRANG. Zondag zal in de Geref. Kerk in de middaggodsdienstoefening optreden Ds Brummelkamp van Vrij- hoeve-Capelle. WASPIK. Bij de aanbesteding van eene klompenfabriek voor den heer H. v. Iersel alhier is ingeschreven als volgt P. Mutsaers, Waspik f 1685 A. Roovers Wed. Roovers P. de Grauw Salvelkouts A. de Bruin A. d. Grauw f 1654 f 1606 f 1594 f 1555 f 1538 f 1526 dus 31 Dec. 1912 in kas f 4560,68' Einde'11 schuld aan spaargeld f 85149.88 Ingelegd 1912 f70967.69"' te zamen In 1912 terugbetaald Nog schuldig over 1912 aan spaargelden Aan intrest was te betalen Hiervan betaald f 156117,5 75 f71512,45 f84605,125 f2215.11 f528 43 en bij het kapitaalbijgeschreven f 1686,68 Te goed aan voorschotten (einde 1911) f61298,87 Nieuwe voorschotten in 19l2 f 20015 93 Totaal t 813 4.80 Afgelost in 1912 f 14870 13 Einde 1912 te goed f65444,67 Aan intrest ontvangen f2709 605 Provisiekosten te zamen Einde 1911 tegoed in loo pende'; rekening In 1912 uitgegeven te zamen Einde 1911 schuld in loo- pende rekening In 1912 ontvangen te zamen E'nde 1912 te goed Reservefonds 1911 te zamen Aan intrest ontvangen Nog te goed f46 74 f2756,345 f 18376,61 f25791,51 f44168,12 f 2345.975 f27806 94 f30752.915 f 14015.205 f2716 205 t 16731,41 f203,19 f64,16 te zamen f 267,35 Buitengewone ontvangsten f4,75 uitgaven f 11,19 Afschrijving obligation wegens lagere koers f35, Salaris kassier f250, Verschii van passief en actief over 1912 f415,435 Saldo van vorige jaren f 2716.20"' Reservefonds f3131,64 Na dit keurig en accuraat verslag door den kassier deed het bestuur het voor stel het crediet van leden in loopende rekening te brengen van f 2000 op f 5000 Dit voorstel werd algemeen goedgekeurd. Tot president voor den Raad van Toezicht werd herkozen H. G. Clerkx met algemeene stemmen. Na rondvraag bracht de Geestelijke Adviseur een woord van dank aan het bestour, vooral aan den kassier wiens boeken volgens verklaring van den heer Inspecteur zoo goed in orde waren. Zijn H. E. W. spoorde de leden aan tot sparen en tot gebruik maken van de Leenbank. De Directeur sloot met den Christe lijken groet de vergadering. Het bestuur van den Boerenbond heeft eene bespreking gehouden tot op richting der veeverzekering voor Drunen en Elshout. Besloten werd een reglement te ontwerpen en daarna eene algemeene vergadering te beleggen voor de leden van den Boerenbond om tot oprichting eener veeverzekering te komen. De Heer J. J. A. Houben, rijks ontvanger te Waalwijk zal op Maandag 3 Maart des avonds om half 8 eene lezing houden in de zaal der Jongens congregatie over de drankbestrijding. Een leder zal vrij toegang hebben. OlSTERWljK. Het personeel vaD de schoenfabriek van den heer C. Kooien, voorzitter van den R. K. Patroonsbond, is in staking gegaan. De staking omvat 17 personen. Alle stakers zijn" aangesloten bij den R. K. Leberwerkersbond. De eisch van de werklieden is hooger loon. Er wordt gezegd, dat binnenkort bij alle patroons het werk zal worden neer gelegd. HERPT. Dezer dagen was Mej. v. B. bezig roet eenige werkzaamheden aan het Maasje, toen ze daar plots inschoot en wel zoo, dat zij onder water vastge raakte. Toevallig was dit ongeluk opge- Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Gisteren viel de 10 jarige Th. B. in het kanaal alhier. Hij was reeds op punt van te verdrinken, toen een voor bijkomend koopman het gevaar bemerk te en een der mannetjes uit het Gasthuis toeriep met een grooten stok te komen. De kleine drenkeling bezat nog genoeg tegenwoordigheid van geest om den stok te grijpen en werd daarop aan den kant getrokken. Zoo kwam hij nu nog met een nat pak vrij, maar het was op 't kantje af. DUSSEN. Naar wij eerst nu ver nemen is de bekende premie-stamboek hengst >Bertus< der heeren Gebr. Ha- goort alhier op de op 21 dezer te 's Her togenbosch gehouden Rijkskeuring we derom goedgekeurd. RAAMSDONK(DORP). De heer J. Monthaan te Capelle kocht gisteren een prachtige koe van den heer A. Smeur alhier voor den respectabelen prijs van f 400. Wel een bewijs dat in deze streek goed vee gefokt wordt en dat men ook te Capelle houdt van een lekker stukje vleesch. RAAMSDONKSVEER. Naar wij ver nemen zijn twee der drie bouwterreinen aan de Prins Hendrikstraat Verkocht en zullen aldaar weldra heerenhuizen ver rijzen. GEERTRUIDENBERG. Zondag a.s. gaat >Den Berg* naar 's Bosch om tegen Wilhelmina III haar voorlaatsten bonds wedstrijd te spelen. Zoowel deze match als de laatste, is van invloed op 't Kampioenschap. De kansen van de twee leidende clubs zijn even groot, zoo dat in Bergen-op-Zoom de beslissing zal vallen, wie dit jaar den >eeretitel« zal mogen voeren. Dus Spartanen, nog twee wedstrijden aanpakken zooals tegen 't Zesde II, en gij zult uw ouden roem weder hersteld zien. OOSTERHOUT. Ongeveer 40 per sonen uit deze en omliggende gemeenten vertrokken dezer dagen naar Canada. Den emigranten zij alle goeds toege- wenscht. VKiJHOEVEN-CAPPEL. Aangeplakt be- kendmaking wasiin is afgedrukt de by de jrarlyksche miuiateiieele oescbikkiug slaat- auudeude opgaat voor al de in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijker» dienst te roeptu heiningen, korpsen en onderdeden. A. M. d. P., lantaarnopsteker alhier ootsuaple dezer dagen bij het opsteken der lautaaie aan een ongeval. De ladder brak, ui aar instiuktmatig greep hij zich nog boren aan den lantaarnpaal vast. De toestand der schoenindustrie over 1912 alhier kan niet beslist rooskleurig ge- noeind worden, heigeen zyu verklaring vindt in het feu dat de productieprijzen geen ge lijken tred houdeu inct de siygiug van de prijzen der grondstoffen. De eeuige alhier oesiaaude schoenfabriek van deuheerA. A. Muonen werd vergroot en hel machinaal üaudoedrijt omgezet in machinaal kracht- oedryt door het leggen van een zuiggas motor, in verband waarmede meerdere ma chines werden aangeschaft, een eu ander om ae scüerpe concurrentie zoo goed mogelijk, het hoofd te kunnen bieden. CAPELLE. Woensdag 1.1. gaf de Rederij- keiskainer „Vriendentrouw" haar laaiste nit. voering in dit seizoen. Opgevoerd worden „de Student thuis" en „de Trouwlustige". Meer malen reeds segen we bet eerste stuk spelen, doch geen vertolking overtrof die van Vrien dentrouw. Tot in kleinigheden werd elke rol uitstekend gespeeld. Een daverend applaus aan 't eind vau ieder bedrijf bewees, dat bet stuk insloeg bij 't publiek. Elk afz>nderlyk te noemen, zou te ter voeren, doch een extra woord vsn lof mogen we niet onthouden aan de dames de Bas,' v. d. iioek en Puchier en den hetr Mabehs. By de Trouwlustige hebben we gelachen tot we niet meer konder. Eenig mooi is dit stuk opgevoerd. Aan het slot van den avond, dankt de voor zitter allen die hebban bijgedragen tot het welslagen van den avond en richtte woorden van afscheid tot het lid Mabelis, die wegms vertrek naar Iodië, de vereeniptng moet ver- lateD. Daarop bedankte de WelEdele Hoer do Jong in gloedvolle woorden de vereenigmg voor den gezelligen avond eu spoorde de leden aan, voort te schrijden op den ingeslagen weg en te trachten door de haoden in een Reslagen te houden, de vereeniging te doen bloeien. Een „lang zullen ie leven" bewees dat hel publiek van harte instemde met deze woorden. Daarna valgde nog het nitterst geanimeerd bal, met uitstekende muziek van bet 2e Keg, Inf. te 's Bosoh onder de eminente leiding vsn don Heer W. Jens. De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9