Nummer 20 Zondag 9 Maart 1913 36e Jaargang Tweede Blad. ÜiU Gemeentefaadsyergadsfingen FEUILLETON. De Balkan-Oorlog. SUNLIGHT Reclame. Yoor moeders. OOGENBLIKKEN OM llï te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Waspik. Haarsteeg. gw Echo van het Zuilen. 1244 c Openbare vergadering- van den raad ezer gemeente op Vrijdag 7 Maart des amiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer P. Dekkers. Klokslag 3 uur opent de Voorzitter vergadering afwezig de heeren van on en Smeur. De notulen van de vorige vergadering, ie door den Secretaris worden voorge len, worden onveranderd goedgekeurd i vastgesteld. AAN DE ORDE Ingekomen Stukken. Schrijven van de heeren J. de Glas W. Zijlmans, dat zij hunne benoeming leden van het Armbestuur aannemen. Schrijven van de heeren van Son, onradl en Teurlings, dat zij hunne be- oeming als leden van de commissie )t wering van schoolverzuim aannemen. Schrijven van Ged. Staten, houdende aststelling suppletoir kohier hondenbe- isting. Idem goedkeuring van het raadsbesluit t aanvaarding van een bedrag groot 244.987a, van den ZEerw. heer pastoor fijnen. Idem tot het aangaan eener geldleening r voorziening van kasgeld. Idem, houdende goedkeuring vaststel rekening dienstjaar 1911. Idem vaststelling van de verordening heffing van een hondenbelasting. 7aa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." V. Het tweegevecht. Parijs was nog in slaapop de straten was dezen Zondagmorgen nog stiller dan in de eek, de stad was den vorigen dag van da oodige levensmiddelen voorzien het levendig erkeer der vrachtwagens of het ramoer der tedryvers verstoorden thans de kalmte niet. De deur van bet Hotel de 1' Europa werd sopend en Willy Bergmann trad naar buiten ij had den hoek van de rue Lepelletier nog iet bereikt, toen hem een rijtuig tegemoet »am, waarin Benoit Gouvain gezeten was. ülly stapte in. Bois de Boulogne I riep Gouvain den sier toehet rijtuig reed weer door. Wij lebben nog tijd genoegzegde Jonvain, met een blik vol deelneming op hst eek gelaat van zijnen vriend. Tot welk be- Qit zijt gij gekomen? Moet ik eene poging t verzoening doen Neen, antwoordde Willy, tot geen prys Q ik my willen blootstellen aan het verwijt t ik vrees gevoel. Daarvan kan geen sprake zijn, die po og gaat niet van n nit, maar van my met n weinig toegeven van beide zijden zou o stryd voorkomen kunnen worden, die naar waarschijnlijkheid een bloedig einde zal man. Ik ben er van overtnigd, dat kapitein oche er evenzoo over denkt ik heb hem fiteren leeren kennen als een man van eer. e niet minder dan ik bet voorgevallene be- Bur'. Kent hij de aanleiding tot de nitda- ug 1 Hierna legt de heer Zijlmans, benoemd lid van het Algemeen Armbestuur, in handen van den Voorzitter de^bij de wet voorgeschreven eeden af. 2. Verslag"van de commissie tot we ring van schoolverzuim. 3. Beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering van de volkshuisvesting is gedaan. Wordt voor de leden gedurende 14 dagen ter secretarie nedergelegd. 4. Af- en"overschrijving. Voorzitter. Eenige posten zijn over schreden, o.a. de post verlichting en verwarming van schoollokalen met f71.10, het onderhoud van het raadhuis met f 114 90. Deze overschrijding is in hoofd zaak gekomen door het aanleggen van een rioleering naar mijn huis, wat des tijds bij het besluit tot verkoop van dat straatje grond, is besloten. Gijsels. Is dat werkje niet aanbesteed. Voorzitter. Neen, 't Is wel een duur karweitje gtworden, doch het is ook een heel stuk werk. In ieder geval is het er nu goed. Vroeger was het er altijd een vuile hoop. Verder zijn nog enkele posten over schreden tot een gezamenlijk bedrag van f 780.437a, welk bedrag echter van an dere posten kan worden afgeschreven 5. Vaststelling van een reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Voorzitter. Deze verordening is door B. 'en W. ontworpen in verband met de nieuwe armenwet. Na voorlezing wordt conform het ont werp de verordening vastgesteld. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Openbare vergadering op Vrijdag 7 Maart des morgens ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer v. d. Geld- Ongeveer half »elf uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen, die door den Secretaris werden voorgelezen, werden onveran derd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende aanmerkingen op de rekening over 1911. Voorzitter. Door B. W. is van Ged. Staten over deze kleine opmer kingen reeds geschreven, waarop na eenige dagen reeds de goedkeuring is gekomen. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de raadsbesluiten tot aankoop van eenige perceeltjes grond. c. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim over 1912. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Vaststelling van het Alg. Armen Hy zegde my, dat hij daaromtrent vol doende is ingelicht. En ondankz dot verlangde hij voor mijn tegenpartij het eerste schot Gij zyt de beleediger Woordelyk opgevat, zeker, maar Ik weet wat gij mij wilt antwoorden, zegde Gonvain, terwyl hy zijne hand op den arm zijns vriends legde, ik heb dien eiBch ook niet ingewilgd, en de kapitein was verstandig genoeg de billijkheid myner weigering te er kennen. Gij znlt beiden op hetzelfde oogenblik schieteD en ik hoop dst gij gelukkig znlt zijn nwen tegenstander met het eerste schot buiten gevecht te stellen Dat hoop ik ook, maar een goed schut ter ben ik nooit geweest, antwoordde Willy, terwijl hij peinzend naar buiten zag. Het kan ook anders zijn, en wij moeten ons op elke mogelijkheid voorbereiden. Ik weet dat ik by u onder goede bescherming ben, als ik gewond werdin dit geval zal de politie haar bevel tot uitwijzing wel moeten intrekken. Heb daar geen zorg voor, viel Gouvain hem in de rede, in dat betreurenswaardig geval zult gij iu ons huis ongestoord eene zorgvul dige verpleging vinden, daarvoor heb ik mijne maatregelen reeds genomen. Ik dank u, maar ook op een nog ernsti- er afloop moeten wy ons voorbereiden, ging illy voort. In mijne portefeuille zult gy twee brieven vinden beloof mij dat gy die dadelijk op de post zult breDgen, als de dokter neegt dat alles gedaan is, of dat gy niets meer tuut hopen. Mijn vader zal dan wel persoonlijk naar hier komen om.... Beste vriend, tracht toch die gedachte te verbannen 1 Toch niet, het sal my kalmte geven als gij my die belofte wilt doen. Kunt gij daaraan nog twijfelen I Neen, maar ik achtte het noodig, u my n laatsten weusch mee te deelen. Ik hoop dat w|j over een uur récht hartelyk over uwe sombere voorgevoelens kun nen lachen. Als zy ni6t bewaard worden, des te beter hernam Willy. Als ik niet aan mynen goeden vader dacht, zou het scheiden my zeker zeer licht vallenik heb niet veel meer vau dit reglement.' Voorzitter. Io verband met de nieuwe wet moet het reglement geheel worden herzien. Er is echter veel van de oude ver ordening overgenomen. Na voorlezing werd de verordening conform het ontwerp vastgesteld. 3. Voorstel tot wijziging van de bouw verordening. Voorzitter. B. W. stellen voor eenige kleine wijzigingen in de veror dening aan te brengen. De Gezondheidscommissie hebben wij om een advies gevraagd en die kunnen zich met de voorgestelde aan te brengen wijzigingen vereenigen. Na voorlezing wordt conform het voorstel besloten. 4. Benoeming van een stembureau voor de verkiezingen die in 1913 zullen plaats hebben. Worden benoemd tot leden de heeren, Luijben en van de Wiel, tot plaatsver vangende leden, De Kort en van den Brand, tot vierde lid Vuchts en tot plaatsvervangend vierde lid van Oud- li ;usden. Tot plaatsvervangend Voor zitter werd benoemd wethouder van de Wiel, 5. Bespreking verpachting weiland. Volgens gebruik moet de verpachting van de wellanden in Maart plaats hebben. Als altijd zal ook ditmaal de verpachting bij Eekels plaats hebben. Kunnen de heeren het goed vinden de vaststelling van den datum van ver pachting aan B. W. over te laten. Wij zijn voornemens deze vast te stellen op Dinsdag na Paschen. Aldus wordt besloten. 6. Adres van den Heer van Heesbeen onderwijzer alhier. Adressant wijst er op, dat hij gedu rende de ziekte van mej. Klerks de leerlingen heeft onderwezen en vraagt, wijl hij daardoor een langere werktijd heeft gehad, daarvoor eene vergoeding. Voorzitter. B. W. stellen voor hem f 30 vergoeding te geven. Hij heeft 50 uur meer gewerkt dan gewoonlijk en 60 ct krijgen de onderwijzers bij het herhalingsonderwijs ook. Vuchts. Hij heeft zich gedurende dien tijd genoeg moeten inspannen. Wordt bij acclamatie daartoe besloten. Voorzitter. In omvraag moet nog ge bracht worden een verzoek van de drankweer om f 25 subsidie. Met 5 tegen 2 stemmen wordt be sloten f 25 subsidie te verleenen. Tegen stemden de heeren Brands en van Oudheusden. De heer Vuchts vraagt hierna of aan den dijk bij J. v. d. Lee niet eenige verbetering kan worden aangebracht. De toestand is daar verbazend slecht. Luijben. Er is nog zooveel dat eerst dient voor te gaan. leven te hopen, het ia vegiftigd door de bit tere ontgocheling, die het wreede noodlot my bereidde. Gij zijt nog jong, vriend, op uwe jaren mag men den moed niet laten zinken I Hebt gij de zekerheid dat uwe liefde nooit is be antwoord Als Leonie my bemind, zou a ij zich niet met een ander verloofd hebben. Zeg dat niet, wellicht heeft zij lang op eene verklaring van u gewacht en aan u ge- twyleld, toen die verklaring uitbleef. Uit ge- krenkten trots geschiedt dikwijls zoo veel, waarvoor later bitter berouw wordt gevoeld. Vergeef mij mijne openhartigheid, maar ik geloof, dat gij beter gedaan hadt, als gy thuis waart gebleven. Verachting was de eenige straf die de ellendeling verdiende.... Gij vergeet, boe zwaar hy de jonge da me beieedigd beeft. Zulk een man kan geeue dame belwedigeu Wie kent zyn eerloos karakter behalve de weinigen die in deze treurige geschiedenis betrokken zijn Met zwijgen 6B minachting kan zulke beleediging niet gewroken worden, laat er ons dns niet meer over spreken By nader inzien doet het my leed, dat ik my op mijn eérewoord verbonden heb een diep stilzwygen te bewaren, zegde Gouvaiu na een kort zwijgen, wanneer gij valt zal de verplichting mij zwaar op bet hart drukken. Valt uw tegenstander, dan blyit er tijd ge noeg om de grens te bereiken eer bet ge beurde ruchtbaar wordtdan babt ge ook uw doel bereikt en kuui getroost Parijs verlaten. Wy hebben die belofte gedaan en moe ten er ons dus ook aan houden, viel Willy hem iu de rede. Natuurlyk, hernam Gouvain, ik beu ook volstrekt niet voornemens bet eens gegeven woord te breken, al zou ik ook gaarne wen scben, dat ik het niet bad gegeven. Het rijtoig hield stil by de Porte—Dan— phinede vrienden stapten uit, en wandel den arm iu arm verder. Mijoe tegenpartij schijnt er nog niet te zyn zegde Willy. Misschien is hij aan de Porte-Maillot uitgestapt. Gy trekt zijn moed iu twijfel. Neen, maar toch zou bet my niet ver- De Kort. Men kan daar, door er den wegwerker te laten werken, voorloo- pig genoeg verbetering brengen Voorzitter Er is 64 M2 grint, we zul len den wegwerker den weg hier en daar wat laten verbeteren dan kan men voor- loopig weer eens zien. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. Wat ia gelukkiger voor een moeder dan sm haar kindereu gezond te zien opgroeien. Een zwak en kwijnend kiud doet de moeder steeds in de grootste zorg en angst leveD, Veel meer kinderen dan oppervlakkig ver moed wordt, lijden aan nier- en blaasaan- doeningenin vele gevallen worden deze kwalen overgeërfd en tenzij zij behoorlijk behandeld worden, valt het soms moeilijk baar te genezen. Een der meest bekende verschijnselen van nier- en blaaszwakte bij kinderen is bedwateren. Ook gedurende deu dag heeft bet kind dikwijls moeite om de urine op te houden. Het voelt zich niet sterk en opgewekt, maar piikkelbaar en hangerig. Vaak doen zich ook aniere verschijnselen voor als pijn in den rug en buik, hoofdpijo, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen veilig door kinderen gebruikt worden volgens de gebruiksaanwijzing, die iedere doos ver gezelt. Spoedig zult gij een merkbare ver betering in den gezondheidstoestand en de opgewektheid van het kind kunnen opmerken, eu tal van dankbare moeders spraken hare tevredenheid over de werking van dit ge neesmiddel uit. Te Waalwijk verkrijgb. bij Wed. Orie- Dumoulio, Markt. Toezending geschiedt franco na ontv, v. postwissel h f 1.75 voor één of f10.- voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 4457 rüAOt De val van Dzjanina Een der roemrijkste wapenfeiten in dezen oorlog hebben thans de Grieken te boeken. Dzjanina heeft zich met 35000 man en 128 kanonnen overgegeven. Toen de verovering van Macedonië door de bondgenooten was voltooid en het Grieksche leger elders op het oor logsterrein niet veel meer te doen had, werden alle krachten voor de verovering van Dzjaniaa ingespannen, dat, slechts 20 K- M. van de Grieksche grens gelegen, wonderen als hy er de voorkeur aan gai weg te blyven. In dat geval zou hy Parys moeten ver laten, want kapitein Larocbe zou zijne erbarmelyke lafheid overal bekend maken. Maar juist omdat uwe tegenpartij stipte ge heimhouding tot voorwaarde stelde, vermoed ik dat bij hier zaken beeft, die bfj niet iu den steek wil laten. Misschien hebt gy gelyk, maar dan is bet zeker een nieuw schelmstuk, dat hem bier bezighoudt Laten we ons daarover niet bekommeren, antwoordde Gouvain, terwijl by een smal zypad insloeg, dat naar bet dichtste gedeelte van bet boscb leiddewij zijn niet verplicht zyn doen en laten na te gaan. Als by zooals gy meent een gelukzoeker is, zal bij wel spoedig de aandacht der politie trekken maar ik hoor stemmen, zy zijn reeds op de afge sproken plaats. Nog slechts eenige schreden hadden de vrienden to wandelen, toen zij eene kleine opene plaats bereikten, waar Laroche, Henri Ducbatel en een dokter hen wachten. Er werd een korte groet gewisseld, toen traden beide getuigen ter zijde, om de pistolen die de kapitein had meegebracht, ta onderzoe ken en te laden. Gelooft gij, dat uw vriend geneigd zou zijn eene poging tot verzoening te doen? vroeg Gouvain zacht. Neen, antwoordde de kapitein, ik heb hem dit reeds gevraagd hij verklaarde zich er met zooveel beslistheid tegen, dat ik geen lust gevoel bier nog eens op aan te dringen. Ook ik ontving hetzelfde antwoord, wij kunnen dus daarvan afzien, zonder dat wij ons zelvsn later ietB te verwijten zullen heb ben. Ongetwijfeld Wilt gij het sein om te beginnen op uw nemen Ik zou dit gaarne aan u overlaten. Goed, knikte de kapitein, terwijl by .de wapens laadde. Ik ben zoo vrij u nog eens te berinneren aan de voorwaarde, die wij beiden, ook namens onze vrienden, hebben aangeno men. Onnoodig, kapitein, wij zyn deze voor waarde niet vergeten en zullen ze ook nako- de sleutel van Epirus, het Zuidelijk-Al- banlü is. Dzjanina was in het Noorden en het Oosten beschermd door den beigketen Mitsjekeli. Het meer van Dzjanina maakte aanvoer van mond- en schietvoorraad mogelijk. Het garnizoen was versterkt door het overblijfsel van het leger van Macedonië, dat uit het 5de, 6de en 7de legerkorps bestond, daarbij kwamen nog de zelfstandige di visies van Kozani en Dzjanina, in het geheel een 35,000 man, die nu met hun 21 batterijen van 128 kanonnen in Griek sche gevangenschap zijn geraakt. Hel fort Bizani met zijn terrasvormige schansen een 10 K. M. ten Zuiden van Dzjanina gelegen, vormde met de stelling van St. Nikolaas, op een anderen heuvel, eenige kilometers westelijk, het voor naamste verdediginswerk van de plaats. Alle aanvallen van de Grieken op dat fort waren tot dusver vergeefsch geweest. Sedert het begin van den oorlog waren zij er nog niet vooruitgekomen, van een insluiting was geen sprake en niettegen staande de versterkingen die zij telkens ontvingen, scheen door het slechte weer in den laatsten tijd hun positie er eerder achteruit- dan vooruit te gaan- Vorige week kwam de tijding, dat er nog aanmerkelijke versterkingen voor de Turken op weg waren en dat te Fiume oorlogstuig voor hen was ontscheept. Door een beslissenden aanval, uitge voerd met groote geestdrift, gepaard met schrander overleg, die welke de lurken geheel verraste en blijkbaar een paniek onder hen heeft veroorzaakt, hebben de Grieken dat voorkomen. lwee dagen geleden werd de aanval op de forten volgens een geheel nieuw plan hervat. Men ging te rade de troepen van den linkervleugel, die den eigenlij ken aanval moeten doen, terug te trekken Dat geschiedde zonden dat de vijand het bemerkte, die in de meening ver keerde dat de aanval van rechts zou komen. De kroonprins gelastte een geconcen- teerd bonbardement van de vijandelijke stellingen en dienovereenkomstigvuurden de Grieksche kanonnen eergisteren den gaoschen dag zoo hevig mogelijk op de vijandelijke linies. Eerst antwoordden de batterijen van Bizani niet, maar later openden zij het vuur op de Grieken. Meer dan 30,000 granaten werden dien dag afgevuurd, die op Bizaniaanmerkelijk schade veroorzaakten en zes batterijen tot zwijgen brachten. De kroonprins en zijn broeders volg den den slag op een punt dicht bij de vuurlijn. Terwijl de Grieksche artillerie op deze wijze de aandacht van de Turken af leidde, rukten groote afdeelingen van den lingervleugel zeer snel op naar de heuvels van Manoliassa. Het bombarde* men. Kant ge in dit opzient ook den genees heer volkomen vertronweD. Hij is mijn vriend en krijgskameraad en op zyn woord kannen vry staat maken. Laat ons na den afstand afmeten, vijftien stappen, en by bet wisselen van den tweeden kogel vijf stappen vooruit. Eenige minuten later was aan de vechtenden hanne plaats aangewezen met bet pistool in de hand stonden zij tegenover elkander, en de blik vol baat, die zij elkander toewierpen, deed helaas vreezen, dat dit een strijd op leven en dood zou word.n. De kapitein telde tot drie, op hetzelfde oogenblik vielen er met een hevigen korten knal twee schoten... Willy wankelde en zonk zonder eenig geleid te geven ineen in de armen van zijn vriend, die ylings op bem was toegesneld. Zwaar gewond laidde bet oordeel van den dokter, nadat zijn onderzoek was afgeloo- pen. Hopeloos? vroeg Gonvain zacht. Staat er buiten het boscb een rytuig op u te wnccbten. Ja. Ga dan zoo spoedig mogelijk naar het naast bij zijnde hospitaal, bier is mijo kaartje; op vertoon daarvan zal men u onmiddelijk ten dienste staan. Laat dadelijk twee man met een draagbaar naar hier komen. Loopt ons geheim daardoor geen gevaar Francois vroeg de kapitein. Neen, spoed u van hier met uwen vriend, en laat een pistool achter, ik zal zelfmoord bestadigen. Hebt gij onze bnlp verder niet meer noodig Laat mij met bem alleen, antwoordde de dokter ongeduldig, terwyl by zyn verbandkistje had geopend, ik zal een voorloopig verband leggen verder valt er op het oogenblik niets te doen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5