uminer 20 Zondag 9 Maart 1913 36e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij AntoonTielen Derde Blad. 3: XL IEKENDM AKING~ INDUSTRIËELEN. ch k: BUITENLAND. 3- Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. 1 te che en- Rusland }K België. Frankrijk, Dit Blad venohgnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ena., franco te zanden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdvertbntiSn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cn advertentie» bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Vangen en dooden van mollen. voorstel voorlas werd voortdurend gehin derd, terwijl hij de noodzakelijkheid der invoering aantoonde. Er is een crediet noodig van 500 millioen en er komen 160.000 man bij. Onder het geschil der socialisten moet de zitting worden opgeheven en 't ont werp naar de commissie van voorberei ding teruggezonden. De Kamer van Koophandel en Fa eken te Waalwijk houdt zich onledig et het opmaken van het verslag over 12. Heeren industriêelen worden verzocht nne opgaven voor het verslag zoo oedig mogelijk aan den Voorzitter in zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. ill- 7-19 ede der 1535 De algemeene werkstaking. Gelijk wij reeds meldden hebben de icialisten van hun plan, om een alge- cene werkstaking te proclameeren, zoo oed als afgezien. De weinige sympathie le het revolutionaire voorstel der roode opstukken in arbeiderskringen onder— ond, voorspelde dan ook reeds te voren cq bitter fiasco voor de partijleiders, isterenmiddag hebben deze heeren in en der zalen van het parlementsgebouw ergaderd om de afkondiging der al emeene werkstaking te bespreken. Wat er besloten werd Volgens som lige liberale parlementsleden, zou van le algemeene staking definitief zijn fgezien, volgens anderen uitgesteld tot en onbepaalden datum. Gisterenavond hebben de socialistische :amerleden en een honderdtal der par- ij, een bijeenkomst gehouden, waarbij ia lange discussies een commissie be Doemd werd van dertig leden, die even ater een onderhoud had met den heer dax en andere burgemeesters. In deze lijeenkomst, die in het stadhuis van >russel plaats vond, werd het volgende lesluit genomen „Óverwegend den stap van de burgemeesters der groote steden en hunne verklaring, dat zij niets zullen nalaten om van de regeering te ver krijgen, dat zij het vraagstuk van grond wetsherziening, in studie neemt en door een groote toegeeflijkhei4 de burge meesters en de regeering in staat willende stellen in alle vrijheid een vredelievende oplossing te vinden, besluit het nationaal comité voor de algemeene werkstaking dat de beraadslaging over de afkondiging van de algemeene werkstaking op 14 April wordt aangehouden. Daarmee is de algemeene werksta king van de baan. Het huis Romanof. Het Huis Romanaf viert feest en Rus and viert het mede, overal zijn schitte rende feesten georganiseerd vooral in St. Petersburg. Een keizerlijke oekase aan den Senaat, beveelt, naar aanleiding van het jubileum van 't Huls Romanof, maat regelen ter verzorging van weezen der plattelandsbevolking, 't storten van 10 millioen roebel voor wederzijdsche on dersteuning in het adelsfonds, van vijftig millioen in .het akkerbouwfonds, vrijdom van belastingen en boeten, gunstige be palingen voor staatsambtenaren, amnes tie voor persdelicten, wedertoelating van weggezonden studenten. De ter dood en tot 20 jaar dwangarbeid veroordeelden zijn begenadigd, het politietoezicht ver kort. Voor Finland zijn tien millioen voor ziekenhuizen bestemd. Korte gevanisstraffen zijn vrijgescholden overtredigen van ambtsbevoegdheden eveneens. Een keizerlijk manifest zal morgen 9 dezer in alle kerken van Rusland worden voorgelezen. Het spreekt v.-n de samen werking des Tsaren en van het Russische vólk, die Rusland groot heeft gemaakt, zoodat het rijk thans op gelijke lijn staat met de voornaamste staten. Verder gewaagt het manifest van de geestelijkheid, den adel, die met name bij de opheffing der lijfeigenschap zijn burgerdeugden heeft bewezen, den met roem bekleeden Russischen krijgsmans stand, die een sterk schild vormt tegen lederen inval. Voorts worden de mannen van weten schap en de kunstenaars genoemd. Ook op het gebied van landbouw- handel en nijverheid heeft Rusland groot en goed werk geleverd. De jubilaris die ter Kamerzitting aan wezig was, werd door tal van leden gecomplimenteerd en ontving vele te legrammeo. A si stent vermoord. Het Nieuws van den Dag voor Ne- derlandsch-Indië meldt, dat de assistent Muller in Benkoelen op gruwelijke wijze door Chineezen is vermoord. Hei leger. De wijziging der Landweerwet is gis teren aangenomen en die bepaalt, dat de landweermannen slechts eenmaal moe ten opkomen voor zes dagen, maar dat bij de inspectie eenige oefeningen zullen worden gehouden. Voor overgang zullen echter nog een paar jaar de tweede herhalingsoefeningen worden gehouden. Voorts zal het kader der landweer twee maal moeten opkomen, nl. eens 9 en eens 6 dageo. De regeling der landstormwet werd tevens aangenomendie omvat alle mannelijke ingezetenen des rijks tusschen 20 en 40 jaar, die niet gediend hebben. Deze kunnen alleen in tijd van oorlog of oorlogsgevaar opgeroepen worden en worden niet tegenover den vijand ge- paatst, mllar kunnen ander nuttig en goed werk doen. Gisteren zijn dus vele Neder landers, zonder dat ze het vermoedden In de legerorganisatie opgenomen. Het leger telt nu 210.000 man militie, 160.000 landweermannen en 290.000 landstormdlenstpllchtlgen, als aanvul lingsreserve. Waalwijk, 8 Maart 1913. Het voorstel der regeering tot weder invoering van den driejarigen dienstplicht dat in den raad van oorlog met alge meene stemmen was aangenomen en door 't volk algemeen goed is ontvangen, heeft in de Kamer van de zijde der so cialisten hevige tumulten doen ontstaan. Minister Etlenne, die het regeerlngs- Koopt niet In den vreemde, wat g(j in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Rijksnormaallessen. De invaliditeits, en ouderdomswet aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd het ontwerp Invalidlteits- en Ouderdomswet aange nomen met 54 tegeD 35 stemmen, rechts tegen links. Kamerverkiezingen. Uit het kiesdistrict Zevenbergen meldt men astt de Msb. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat onder de Vrijzinnigen in dit di strict het plan, om ditmaal met een el- gen candidaat uit te komen. Eenfge candldaten uit het district zelve worden reeds genoemd, en men rekent met den steun der Christelijk-Historischen, op een groot aaDtal stemmen. Ofschoon wij meenen dat deze laatsten niet voor een dergelijk werk zullen zijn te vinden, dient onze Kiesvereeniging op haar hoede te zijn. Naar wij vernemen, worden in het district Oosterhout van Katholieke zijde pogingen aangewend om den heer H. Stulemeijer, wethouder der gemeente Rotterdam, bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen candidaat te stellen voor dat district. Minister Talma is gisteren, in af wachting van de behandeling der ziek tewet, in de Tweede Kamer, met een kort buitenlandsch verlof vertrokken. Donderdag herdacht B. R. F. van Vlijmen zijn 25 jarig Kamerlidmaatschap. De heer Van Vlijmen heeft sedert 6 Maart 1888 zitting voor het district Veg- heltelkens ls zijn mandaat bij enkele candidaatstellfng vernieuwd. In 't gebouw der gemeente-school had heden 't schriftelijk ggdeelte plaats van 't toelatingsexamen voor de Rijksnor maallessen en de daaraan verbonden voorbereidende klas. In 't geheel namen respectievelijk 16 en 12 jongelui daaraan deel. Het mondeling gedeelte wordt ten overstaan van den districts-schoolopzier den heer W. van Oppenraaij gehouden 22 Maart a.s. In het volgend nummer hopen we de schriftelijke examen-vragen op te nemen. Waterleiding. Naar wij vernemen zijn er in 1912 weder 75 panden bij de waterleiding aangesloten. Een op 12 Februari 1913 ingesteld scheikundig onderzoek van het water der waterleiding leverde het volgende uitstekend resultaat op: Kleur, helder. Chloor, 14,2 mg. per L. Organische stof (K Mn. 0.4 4,1 mg. per L. Nitraten, afwezig. Nitrieten, Amonia, Ijzer, Conclusie: in alle opzichten goed. Stelt men daar tegenover het resultaat van het ongeveer denzelfden tijd inge stelde scheikundig onderzoek van het drinkwater van- een van Waalwijks grootere huizen, luidende o m. Chloor, 118 mg. p. L. Nitraten, 285 Nitrieten, sporen. Organische stof (K. Mn. O 4 24 mg p. L. Sulfaat 1728, mg. p. L. Bicarbonaat, 3392, mg. p. L., dan behoeft het zeker geen betoog dat aansluiting aan de waterleiding be slist noodzakelijk is. Voetbalver. Waalwijk Vooruit We meldden reeds, dat morgen op het terrein alhier een zeer mooie en span nende wedstrijd zal olaats hebben. De bekende Vereeniging Dordrecht zal n 1. trachten W. V.'s ongeslagen record te breken. Dordrecht speelt in de 2e klasse en neemt de 2e plaats in het ranglijstje in. Zij is dan ook nog heel wat sterker dan Neptunus die Zondag j.l. alhier speelde, zoodat we dan ook gerust een nederlaag voor geel-zwart kunnen voor spellen, want dat morgen het ongeslagen record gehandhaafd zal blijven, is hier iets onmogelijks. W.V. maakte met deze Vereeniging kennis op de Bredasche bekerwedstrijden, waar Dordrecht toen den geel-zwarten alle bekerillusies ont nam. De strijd zal morgen ook wel hoofd zakelijk gaan tusschen den Dordtschen aanval en de Waalwijksche verdediging, welke volop gelegenheid zal hebben, om te toonen, wat zij vermag. Met groote belangstelling zien de voetballers deze krachtsmeting tegemoet en we hopen dat een talrijk publiek, door bijwoning van den strijd, zal toonen, belang testellen in de pogingen van W.V. om hare ploeg zoo goed mogelijk te oefenen, om straks met een enthousiast elftal de groote kampioenwedstrijden te kunnen aanbin- den. De wedstrijd vangt morgen ten half drie aan. Scheidsrechter is de Heer E. M. Wier- se ma. Plechtige Eerste H. Communie. Morgen zal in onze beide parochie kerken het feest der plechtige Eerste H. Communie worden gevierd. Daaraan zullen het geluk hebben deel te nemen in de parochie van St. Jan 88 en in de parochie van den H. Antonius 18 kinderen. Het feest zal hedenavond worden aan gekondigd met het luiden der klokken en op verzoek van de ZeerEerw. heeren jastoors zal, volgens wensch van Z. D. -1. den Bisschop, uiterlijk vertoon zoo veel mogelijk achterwege blijven. Padvinders. Het Plaatselijk Comité der Nederland- sche Padvinders Organisatie alhier blijft in samenwerking met den troepleider en de assistent-troepleiders diligent, zooals men van deze heeren kan verwachten. Verscheidene joDgens hebben zich reeds aangemeld, zoodat spoedig na ?aschen met de oefeningen zal worden begonnen. Nu over de padvinders ook hier meer gesproken wordt, bemerken wij, dat zeer velen van het doel en den werkkring der Padvinders Organisatie al heel weinig weten, ja, dat zelfs menigeen daarvan een geheel verkeerde voorstelling heeft. Wij meenen daarom de belangen der Organisatie te bevorderen, door, zij het dan ook in korte trekken uiteen te zetten, wat de P. O. is en welk doel zij nastreeft. Van uit Engeland is deze beweging thans over alle beschaafde_landen verspreid, in Nederland zijn in de voorname plaatsen afdeellngen gevormd onder toezicht van plaatselijke comités en Waalwijk wilde in dezen niet achterwege blijven. Zooals bekend is en zooals wij reeds vroeger meldden, heeft het bestuur van Waalwijks Belang het initiatief genomen om tot de oprichting van een Plaatselijk Comité te geraken en is hier dan een Comité ge vormd om een afdeeling der Nederland- sche Padvinders Organisatie te vestigen. Dit Comité bestaat uit de heerenPb. Timmermans, VoorzitterJ. L. van Gijn, SecretarisH. G. van Everdingeo, J. B. F. van Gils, J. van Iersel, E. Khjberg- Pernot, M. A. van Loon en H. Wiesman. Als troeplelder zal de heer F. Spijker man optreden, terwijl de heeren C. I' etter, N Gragtmans, N. van Loon, A. van Schijndel Jr. en J. Spijkerman als assis- tent-troepleiders zich welwillend beschik baar gesteld hebben. Het doel der Padvinders Organisatie is de jongens eerbied voor het gezag in te prenten, te leeren beleefd en hulp vaardig te zijn, altijd frisch, oprecht en opgewekt te zijn en hun lichamelijke ontwikkeling te bevorderen, in één woord mede te werken tot meerdere beschaving. Een jongen moet 12 jaar oud zijn en een proeftijd als adsplrant-padvinder hebben volbracht, alvorens hij als pad vinder aangenomen kan worden en de gelofte kan afleggen van trouw aan God, Koningin en Vaderland en gehoorzaam heid aan de padvinderswet Veel van het streven der Oigaulsatie is vervat Id de Padvinderswet, welke wij hieronder laten volgen 1. Het woord van den Padvinder is immer waar. 2. Een Padvinder is trouw aan God, Koningin en Vaderland, aan zijne ouders en vrienden. 3. Een Padvinder heeft tot plicht an deren te helpen. 4. Een Padvinder is een vriend van allen, tot welken stand ook behoorende. 5. Een Padvinder is immer beleefd en ridderlijk. 6. Een Padvinder is een dierenvriend. 7. Een Padvinder is gehoorzaam aan zijn meerderen. 8. Een Padvinder is altijd opgewekt en goedlachs. 9. Een Padvinder ls spaarzaam. 10. Een Padvinder doet dagelijks een goede daad. Eigenaardig is het middel, dat hiertoe wordt aangegeven om hem hieraan te herinneren. Hij legt Js morgens één of meer knoopen in zijn das of zakdoek en verwijdert deze niet dan, nadat hij een daad heeft verricht, welke hij als een goede beschouwt. Alvorens Padvinder te worden, moet een jongen eerst minstens zes weken adspirant-padvinder zijn. Het Comité alhier neemt jongens van af 11 jaar als adspirant-padvinder aan. Het Comité zal beginnen de oefeningen te doen houden op Zaterdagmiddagen. De jongens zijn dan vrij van school en zullen dan met de leiders uitrukken om de vele pad- vindersspelen te beoefenen. Dit lijkt ons heel wat beter dan dat zij zonder toezicht langs de straten slenteren, zich vervelen en kattekwaad uitvoeren en de menschen overlast aandoen. Wij brengen dan ook gaarne hulde aan de heeren zoowel van het Comité als aan hen die de leiding der oefeningen vrijwillig op zich genomen hebben, welke zich allen de moeite getroosten om mede te werken om onze Waalwijksche jongens te brengen op een hoogeren trap van ontwikkeling, van hen te maken frissche, degelijke Hollaodsche jongens, die met het hoofd omhoog ons recht in de oogen zien, steeds bereid zijn iedereen te helpen, en die niet zullen rusten, vóór zij dagelijks den knoop uit hun zakdoek hebben kun nen losmaken Jongens van Waalwijk en omstreken, profiteer van de gelegenheid, die hier geboden wordt om je op een prettige en tegelijk nuttige manier bezig te houden. Paaschvee. Door den heer C, van Loon, vleesch- houwer alhier is een prachtbeest aan- gekocht voor Paschen uit den stal van den heer Jud. Timmermans. Het mooie, zware vaars, dat in dezen stal werd gefokt en gemest is weer een bewijs dat men de kunst van veemesten ook hier goed verstaat en dat prachtig vee tegen Paschen wordt geslacht. Stierenkeuring. De Stierenkeuringen in Maart zullen - te Boxmeer, Cuijk, MUI, Helmond en Gemert worden gehouden ten overslaan van het lid der commissie de heer L. H. Coolen te Oss, Rosmalen en Heus- den ten overstaan van den heer P. A- .ThijseDj te Oosterhout, Almkerk, Wagen bergen, Zevenbergen, Leende en Asten ten overstaan van den heer G J. van Poppelte Fijnaart, Steenbergen, Wouw, Ossendrecht, Duizel en Westerhoven ten overstaan van den heer J. Oerlemans te Ginneken, Zundert, Tilburg, Etten, Vucht en Stratum ten overstaan van den e Echo van net Zuiden, aalwyksche en Langslraatsclie Courant, ie Commissaris der Kouisgin in de Provincie irdbrabant, eiet op de Wet van 25 Mei 1889 (Staatsblad 39) en op het Koninklijk Besluit van 4 Fe- uri 1913 (Staatsblad Nr. 48) Heelt besloten Te bepalen, hetgeen volgt: jo het verbod ora mollen te vangen en te den, vervat in artikel 1 der Wet van 25 Mei (Staatsblad Nr. 89). wordt voor het jaar ontheilig verleend ean da gebruikers van nden of hunne schriftelijke lasthebbers, uit- teod ten behoeve van de gronden bvj eerst— oemden in gebruik. Te gelasten, dat dit besluit zal worden laatst in het Provinciaalblad eD in folio gedrukt jr de zorg van de Gemeentebesturen in deze vincis op de gebrnikelijke wijze zal worden ikondlgd en aangeplakt. Hertogenbo8cb, den 3n Maart 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST. 00

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9