Nummer 23 Donderdag 20 Maart 1913 36e Jaargang. 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksclie Stoomdrukkerij Antoon Tieten Eerste Blad. 1MII6M? Mmt Gemeenteraad van Waalwijk, GEWROKEN! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN" De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw= bare Zeep. Zij die zich met het volgend kwartaal, begin- nende 1 April, op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. ik Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door bet geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. AdveetbntiBn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeRge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. r (Vervolg.) III. Bestrating van het zuidelijk trot toir in de Groote Straat. (Prae-advies van B. en W. ter visie). Voorzitter. Bij de begrooting van 1913 is een crediet toegestaan om de trottoirs aan de zuidzijde der straat te herstraten. Bij nadere overweging stellen B. en W. voor dit werk niet uit te voeren, maar de vrijkomende gelden te besteden aan 't leggen van trottoirtegels. Er zullen bij 't verstraten veel oude klinkers uit moeten die ook door nieuwe vervangen moeten worden, waaraan al een heel be drag weggaat. We zouden daarom liever cementtegels leggen aan de Zuidzijde en de uitkomende klinkers gebruiken aan de Noordzijde op die plaatsen waar nog bestraat moet worden. Voor 't eerste jaar zou een stuk gemaakt wor den vanaf de Mr. van Coothstraat tot de R. K. Kerk en zoo geleidelijk het trottoir vernieuwen. Timmermans-Verschure. Zijn die tegels bestand tegen berijden. Voorzitter. Als er veel opgeredenwordt niet, daarom zouden we even als overal bij de inrijdammen klinkers leggen. Verbunt. Met het oog op het on regelmatig liggen o.a. bij den heer J. van Iersel liggen de trottoirs zeer hoog), is dat in den winter niet gevaarlijk, als ze zoo schuin komen om aan den trot toirband aan te sluiten. Kunnen ze niet iets zakken. Voorzitter. Mij dunkt dat het met de tegels overal heel goed zal kunnen, daarenboven zijn ze niet zoo glad als dinkers bij vriezend weer, ze slaan zoo niet uit. Timmermans-Verschure. Bij de Greeff is de stoep zeer smal, zou daar niets aan te doen zijn, om die wat breeder te krijgen, 't Is 't lastigste punt voor de passage. Voorzitter. Er zijn zeer zeker moeie- lijk op te heffen toestanden. Zoo wordt op vele plaatsen bij verkoop een bouw- verbod opgelegd. Wij verkeeren hier nogal in vrij gunstige conditie. Timmermans-Verschure. Er zou met de eigenaars kunnen gesproken worden. Voorzitter. Dat is de eenige weg. Vinden de heeren goed dat wij er over spreken. Het is de bedoeling dat de gemeente 2 M. zou leggen en wat de verdere aanstrating betreft dat is voor rekening der eigenaars ze betalen alleen wat de tegels kosten, dat moet ook met hen besproken worden, dan kan voor gezamenlijke rekeniDg 't geheel betegeld worden. We zullen hiervoor Van nl)E ECHO VAN HET ZUIDEN." 21) Of, sij heui werkelijk liefheeft, weet ik niet, zij zou my ook niet eerlijk antwoorden, ale ik het haar vroeg, maar als bij hare hand vraagt, ben ik overtuigd, dat zij hem niet zal afwijzen. Laten wy die twee dan maar aan hun lot overlaten, zei hy zacht, terwijl zij zich langzaam en dikwijls met moeite een weg door de menigte baanden, en laat ons van dit oo genblik gebruik maken, om van de gevoelens te spreken, die onBzelve vervullen. In de stemming, waarop wij op dit oo- genblik verkeeren Meent gij dat al die menscben, die ons dringen en stooten, ons een vertrouwelijk onderhoud zullen toestaan? Neen, gij hebt gelijk, antwoordde hij, terwijl hy door eenige studenteD, die hem ontstnimig voorbijsnelden, onzacht op zijde werd geduwd, tijd en plaats zijn daartoe slecht gekozen. Maar in hot huis uws vaders kan dit onderhoud ook niet plaats hebben uwe zuster is my helaas niet zeer genegen, en ik vrees dat sij my dat altijd zal toonen. Dat vrees ik ook, hoewel ik mij de re den barer vijandschap niet kan verklaren. Misschien heb ik, zonder te weten, of te willen Mad. Colombo met een ondoordacht woord gekrenkt. Dan zou ik het zeker woten, want daarover zou zij zich ongetwyfeld tegenover mij beklaagd hebben. Of misschien is zy kwaad op mij, omdat ik haar niet g9noeg «attentie" bewijs? Wat baat het, of wy ons daaromtrent in vermoedens verdiepen, zegdo Hortense, om wier lippen nog steeds een wrevelige trek speelde, de luimen van Margot zyn nu eenm al uiette doorgronden. alle moeite doen. Verwlel. Wij hebben indertijd ook betaald om goede klinkers voor aan strating te krijgen en toen heeft er van Dijck wat slechte keien ingeduwd. Van Rlel. 't Is toch de bedoeling van B. en W. dat de steenen die betaald zijn, tegen kleine vergoeding veranderd worden In tegels. Houben. Ik voel er wel iets voor, dat voor degenen die vroeger betaald hebben die aanvulling kosteloos moet geschieden. Ph. Timmermans. Ik geloof dat er niet veel bezwaren zullen maken. Timmermans-Verschure. Als we iets gaan doen in het belang der gemeente dan moet de gemeente de heele breedte betegelen of degenen die vroeger reeds betaald hebben, moeten nu niet behoeven te betalen. Als er een trottoir van 3 M. is en de gemeente 2 M. legt, dan blijft de eigenaar met 1 M. zitten, waarvoor hij bij de beklinkering al heeft betaald en nu moet hij weer 1 M. tegels betalen. Ph. Timmermans, 't Is al 25 jaar ge leden, daar zal men nu niet op terug komen en als wij daarmee beginnen om alle trottoirs aan te straten, stellen we een gevaarlijk precedentstel dat het ergens 4 M. breed is, dan moet er nog 2 M. bij. 't Is juist billijk dat iedereen van de gemeente evenveel krijgt. Timmermans-Verschure. Billijk is dat zij die reeds betaald hebben, voor dien prijs nu tegels in pUats krijgen, anders laten ze 't zoo. Ph. Timmermans. Ik durf de heeren nogmaals waarschuwen dit precedent niet te, stellen, vooral met 't oog op de toekomst. Timmermans-Verschure. Juist omdat hel gaat over de geheele gemeente. Houben. Als er nu vernieuwd moet worden, wie doet dat dan. Van Riel. Als nu verstraat wordt, doet de gemeente dat dan of de eigenaar. Voorzitter. De gemeente tot de 2 M. die door hiar zijn gelegd, waarvoor ze aansprakelijk is en de andere stukken niet. Timmermans-Verschure. Daar kom ik juist op neer, dat de menschen vroeger al betaald hebben voorklinkers. Nu wil de gemeente 2 M. leggen en Ier ver fraaiing wil men dat ook van de eige naars en wil die weer opnieuw laten betalen. Eu wij zullen onze wenscben en verlangens niet van bare grillen afhankelijk stellen, vindt gij dat ook niet? Zeker, ik denk er ook niet aan er mij gehoorzaam aan te onderwerpen l Waar en wanneer kan ik met u spreken? Horteuae, die juist naar baren geleider op zag, sloeg bij deze woorden verlegen de oogen neder. Ik weet het niet, fluisterde zij. Gaat ge nooit alleen uit? ZeldeD, Zoudt gij het doen, als ik het u verzocht Wanneer het zonder gevaar voor mijn goeden naam kan geschieden. Zou het uwen goeden naam schaden, als men n in mijn gezelschap ziet? viel hij haar zacht verwijtend in de rede. In den hof van bet Palais Royal zouden wij elkander by voor beeld toevallig kunnen ontmoeten.... - Dat zou slechts in de uren tusschen het tw9ede ontbyt en het diner kunnen zyn. Vader is dan op zyn werkhuis bezig eu Margot moet, als ik uit ga om boodschappen te doen, op den wiokel letten. Goed, bepaal slechts den dag en het uur, zegde hij. Misschien morgen. Neen, morgen niet, vervolgde Hortense Margot zal na nauwkeurig op my letteD. Ik moet dus alles vermijden wat haren argwaan kan versterken. Wy moeten nog eenige dagen wachten, M. Duchatel, Margot zou in staat zijn mij te volgen. Wachten, wanneer het hart zich met zooveel aandrang doet gelden, zegde bij onge duldig. Dat is eene zware taak Eene taak die het verstand ons oplegt, antwoordde zij ook ernstig. Aanstaanden Don derdag, ten drie ure iu den namiddag, zal ik in den bof van bet Palais Royal zyu, gy zult ongeveer een uur met my kunnen spreken zijt gij daarmee tevreden? ik moet het wel zijD. Ja, gij moet bet zijn, ging zy voort, terwijl zij weer een vroolijker toon aansloeg, ik verlang van u, dat gij u onderwerpt aan myn beter inzicht. Ha een knal. Het vuur werk begint Een bundel vuurpijlen steeg Bissen end fon kelend hoog in de lucht, andere vlogen omhoog, kransen eu zonnen knetterden eu omhulden zich met eenen gouden vonkenregen. Een bewonderend a a ahsteeg in dnisenden stemmen op uit de menigte, die het jonge paar steeds dichter eu dichter om singelde, zoodat Hortense onwillekeurig haren geleider zoo dicht mogelijk naderde eu zonder tegenstreven toeliet dat hy zijnen arm om haar middel sloeg. Hortense was in diep stilzwijgen verzonken het prachtige schouwspel nam geheel hare aandacht in beslagbet was spoediger ten einde dan zij wenscnte. De menigte begon zich weer te verspreiden, Henri hield nog steeds zijn arm om Hortense's middel geslagen ook zy gingen met langzamen stap terug, om zich bij de rijtuigen weer met hun gezelschap te vereenigeD. Een schoon oogenblik heb ik ten minste toch beleefd, zegde zij zacht, terwyl zij bleef staan en tot hem opzaghet aal mij nog lang in het geheugen blijveD. Maar geef mij nu weer uwen arm, Margot zal ona zoeken, zij kan ons elk oogenblik ontmoeteB, en dan zal er aan hare spotternijen geen einde komen. Hy boog zich naar haar over, hare bruine oogen zagen hem stralend van gelnk aan, één seconde slechts raakten zijne lippen de bare zij trok het hoofd sobielijk terug en het vol gende oogenblik vervolgden zij arm in arm hunnen weg. Niet voor Donderdag, zuchtte hy kunt ge den tyd niet korter stellen? Dring daar niet op aan, zegde zij, zicht baar verlegen, als hst kon, dan zou ik het gaarne doen. Zij kwamen weldra by de rytuigen, waar zy reeds gewacht werden, maar de vrees van Hortense werd niet vervuld, Margot was stil. maar niet onvriendelijk. Wel is waar nam zy weer plaats in hetzelfde rijtnig, waarin HortenBe zat, maar ditmaal hield Lachard zyne dochter gezelschap Duchatel en de kapitein waren in het andere rijtuig gestapt, en niemand maakte bezwaar tegen die regeling. Dus is dere dag weer ten einde, zegde de kapitein, nadat hij zich gemakkelijk neer gevleid en eene sigaar aangestoken bad, beeft hij n gebracht wat gij wenscht Gij zijt lang Ph. Timmermans. Eenige maanden ge leden is besloten in die open plaatsen in de straat 2 M. te leggen en niet meer, maar waarom aan den anderen kant dan wel. Timmermans-Verschure. Dat is een groot verschil, omdat die lui reeds be taald hebben vroeger voor de aanstrating. Wil de gemeente dit vernieuwen, dan moet ze dat zelf doen- Ph. Timmermans. Die krijgen ze terug. Timmermans-Verschure. Als 't mij oetrof, zou ik er niet mee tevreden zijn. Ph. Timmermans. Ik wil er nogmaals voor waarschuwen en verwacht er groote moeielijkheden van. Klijberg. Er wordt door de gemeente 2 M. gelegd, er schiet dan b.v. bij iemand 1 /2 M. over, dan zal hem de vraag gesteld worden, wenscht ge daar ook trottoirtegels voor kostenden prijs of den toestand te laten zooals hij is, of ander zijds is gesproken om op kosten van de gemeente aan te straten. Voor de verfraaiing der gemeente was er alles voor, alles ineens te doen, maar anderzijds ben ik het eens met wethouder Timmermans, daar de kosten zeer groot zullen zijn en al zal nu de een of andere eigenaar wat laks zijn, de groote meerderheid zal voor deze ver fraaiing wel iets over hebben en de enkelen komen later wel bij. En waar de financiën het andere niet toelaten, voel ik wel voor 't voorstel van B. en W. Van Rlel. Ik vermeen dat op infor matie van B. en W. reeds eenige par ticulieren toezegging deden, een bewijs dat men er wel aan wil. Timmermans-Verschure. Ik heb 't niet gezegd uit verfraaiingsoogpunt, maar )illijkheidshalve, maar als B. en W. 't kunnen verkrijgen, kan ik er mij na tuurlijk best bij neerleggen. Van Schijndel. U zegt dat de klinkers en tegels ongeveer evenveel kosten. Voorzitter. Tegels zelfs iets minder. Van Schijnde). Als U 't zegt, zal t wel zoo zijn. De steenen die eruit komen, wilt U verbruiken aan de Noord zijde. Was dat niet doelmatiger in de Stationstraat, die is ellendig, daar inag eerst de hand wel eens aangeslagen worden, ginds is 't nogal tamelijk be gaanbaar, maar de Stationstraat is zeer slecht. Voorzitter. Alleen die openvakken ter breedte van 2 M. zooals vroeger is besloten. Van Schijndel. De rest zou ik in de Stationstraat gebruiken, die ellendig is en veel te smal, dat was toch ook aange nomen. Voorzitter. Zeker, maar we zijn pas begin Maart, 't wordt zeker nagezien want er is besloten dat ze geheel her straat wordt. U kunt er gerust op zijn dat 't gebeurt. Klijberg. Als er tegels komen, mag de gemeente-opzichter wel goed op letten bij 't opbreken voor gas- en waterleiding. Dat is nu dikwijls erg. Voorzitter. Dat zal niet meer ge beuren, er wordt ernstig opgelet, ook bij 't plaatsen van steigers, er moet bij aan vraag een som gestort worden, die ze niet terug krijgen voor alles precies in orde is. Aangenomen. 4. Wijziging der begrooting voor 1912 (ter visie.) De voorgestelde wijzigingen der be grooting worden goedgekeurd. 5. Aanbieding van het Primitief-Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1913 en vaststelling van het 2e Suppletoir- Kohier voor 1912. Het kohier van H. O. wordt aange boden en tot commissie van onderzoek worden benoemd de heeren J. van Riel, H. G. van Everdingen en B. Timmer mans-Verschure. Van Schijndel. Ik wou u een vraag stellen, mijnheer de voorzitter. Ik heb gemompel gehoord dat aan de gasfabriek iets niet in orde zou zijn, n.l. dat de ketel stil ligt, niet gebruikt mag worden. Hij zou afgekeurd zijn door een rijks- ingenieur.^ Is U daar niets van bekend. Voorzitter. Daar is mij niets van bekend. Van Schijndel. Als 't werkelijk zoo is, op wien rust dan de plicht te zorgeo, dat de zaken in orde zijn. Op den direc teur zal wel geen fout rusten. De fabriek is al eens in de lucht gesprongen en toen hier gezegd is, dat dit wel te wijten zou zijn aan de nalatigheid vau den directeur is daarop door niemand iets tegengezegd. Die zal dus wel geen schuld hebben. Maar wie moet 't dan weten, zeker zij die 't beheeren. genoeg met juffrouw Hortense alleen geweest, om stormenderhand een aanval te kunnen wagoD. -- In dat gedrang viel Henri hem spot tend in de rede. Hoe zou dat mogelijk ge weest zijn? Drommels, het spijt mij, maar zoolang wij niet in het gedrang waren, was 't my on mogelijk Mad. Colombo van u te scheideD. Ik weet bet en denk er ook niet aan, u daaromtrent een verwijt te doen. Gij soudt my de zaak wezenlijk gemakkelijk maken, als gij met madame Colombo wildet trouwen. Dat is gauw gezegd, lachto Laroche. En even gauw gedaaD, wanneer gy het wilt Zoudt gy dat denken Ik weet dat die dame u niet zou afwyzen. Waar hebt gy die wetenschap opgedaan Hortense heeft het my gezegd. De kapitein zat eenigen tijd zwijgend in de rookwolken zijner Bigaar te staren, toen streek hij langzaam met de band over het voorhoofd. Nn, eerlijk gezegd, ik heb my eonige toespelingen daarop laten ontvallen, zegde hij en het is best mogelyk dat ik u eerstdaags verras met mijne verloving. Geen bericht zon mij aangenamer kun nen zijn I Mad. Colombo zou dan genoeg te doen hebben met haar eigen geluk en ray niet meer in den weg staaD. Reken daar niot te veel op, verve lgde Laroche op waarschuwenden toon. Madame Colombe is zeer wantrouwend. En niet erg met mij ingenomen, dat weet ik en ik zal geen moeite doen naar de oorzaak ven haar minder vriendschappelijke gevoelens te onderzoeken, antwoordde Henri wrevelig. Als ik Hortense's jawoord heb, zal Madamma Colombe veel meer iu te brengen hebben, dat stelt mij gerust. De kapitein knikte toestemmend, maar zweegHenri Duchatel gevoelde dat er iets van Margots wantrouwen op zynen vriend was overgegaan. Hy besloot nu, ook tegenover hem voorzichtiger te zijn, en hem niets te verraden van de afgesproken samenkomst in den tnin van het Paleis ltoyal. Voor het hnis van Laohard namen de vrien den afscheid van den juwelier en zijne dames beiden moesten heioven hnn bezoek spoedig te herhalen. Ik heb mij zeer over u te beklagen, zegde Hortense. toen zy in de huiskamer te genover hare zuster stond, Daar hebt ge geen reden toe, antwoord de Margot op scherpen toon, uwe verloving met Duohatel zou voor ons een groot ongeluk zijn. Een groot ongeluk vroeg Lachard ont stemd. Waarom? Omdat Duchatel een gelukzoeker is. Ik heb van dien gelukzoeker diamanten iu myn bezit ter waarde van ongeveer vyftig- dnizend frank, Dat kan welzijn, vader, het ib maar de vraag, hee hij aan die diamanten gekomen is. Ik geloof niet dat ik my in mijne gedachten vergis, er waarschuw n voor dien M. üucha- tel. Nu nam zij eene brandende kaars von de tafel en verliet, zonder een antwoord af te wachten, de kamer. Nyd zegde Hortense, gebelgd. Ik geloof het ook, liet de vader hier toe stemmend op volgen. Ik zou wel wenschen dat zij weer spoedig trouwde, dan werd alles weer goed. Rust wel, kind, wacht kalm den loop der zaken af, wij beiden weteD wel wat ons te doen staat, als de beslissende vraag ons gedaan wordt. Hij kuste Hortense op het voorhoofd en verliet toen ook de kamer het schoone meisje glimlachte en dacht aan den kus, zacht op zyne lippen gedruktde beslissing was reeds gevallen, do nyd van Margot kan daar niets meer aan veronderen. VI. DE JOBSTIJDING. In koortsachtige opgewondenheid trad von MeDgden het kantoor van Hugo binnen, die dadelijk aan hem bemerkte, dat er iets bui tengewoons gebeurd moes' zyn. Slechte berichten 1 zegde hii, gehoo versla gen, terwijl hy zijn vriend de hand drukte zoo juist vond ik bij mijn ontbijt een brief uit Parijs. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden Waalwpsclie en Lanptraalsdie Courant,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1