Tweede Blad. INDPSTRIËELEN. Gemeenteraad Provinciaal Nieuws. Pe koning van Grieken land vermoord. NUMMER 23 DONDERDAG 20 MAART 1913. 36e JAARGANG De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1912. Heeren Industriêelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrteken voornoemd. CAPELLE. Openbare Vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Maart des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Vermeu len. Precies 10 uur opent de Voorzitter de vergadering: afwezig de Heer Oerle-' mans. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van het Dagelijksch Bestuur van den Toeristenbond met verzoek om in de gemeente Capelle een rijwielpad aan te leggen, daar de straatweg, die slechts uit keien bestaat, niet geschikt is voor rijwielen. Voorzitter. Een rijwielpad, zooals dit in de gemeente Besoijen is aangelegd, ter lengte van 500 M. en Ier breedte van 55 c. M. zou de gemeente komen te staan globaal op f4.30 per M2 of in totaal op een bedrag van f 1300. Deze kosten vind ik te hoog. B. &W. hadden gedacht 3 of 400 gulden. Sneep. Ik begrijp niet, dat zoo'n rij- rijwielpad 1300 gld. moet kosten. Zouden er in plaats van zulke dure steenen geen goede klinkers voor gebruikt kunnen worden. Middelkoop. Daar is de weg te smal voor. Rijken. Als daarvoor klinkers moeten worden gebruikt, wordt het veel slechter, wijl er dan spoedig gaten en kuilen in komen. Sneep. We zouden dan den dijk smaller kunnen maken. Rijken. Daar zult ge wel moeten afblijven want dan zou er gauw genoeg de Polder bij zijn. De weg is niet bestand met klinkers, daar deze alle spoedig den grond in zullen zakken. Sneep. Mijne overtuiging is, dat wan neer klinkers goed gelegd worden, deze beter zijn dan keien, doch] wanneer deze aanleg f 1300 moet kosten ben ik er ook tegen. Na nog eenige besprekingen stelt de Voorzitter voor op dit verzoek afwijzend te beschikken welk voorstel, nadat dit in stemming is gebracht, met algemeene stemmen wordt aangenomen. 2. Aanbieding verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim over 1912. 3. Aanbieding verslag ingevolge art. 52 der woningwet over 1912. Voorzitter. Deze beide verslagen zul len op de secretarie ter visie worden neergelegd. 4. Vaststelling nieuw Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Nadat de secretaris voorlezing heeft gedaan van artikel 11 waarin eenige wijzigingen zijn gekomen, vraagt de Voor zitter. of de raad zich hiermede kan ver eenigen, daar het niet doenlijk is om alle artikelen een voor een voor te lezen. Met algemeene stemmen wordt nu het Reglement vastgesteld. 5. Voorstel tot verhooging van een post der gemeentebegrooting voor 1913. Voorzitter. Eene post van f170.is met f 1.18 overschreden. B. en W. stellen daarom voor het bedrag van f 1.18 af te schrijven van den post van onvoorziene uitgaven. Zonder bespreking wordt dien over eenkomstig besloten. 6. Benoeming van eene Commissie tot keuring van de stieren. Voorzitter. De Commissie over 1912 bestond uit de heeren G. Vermeulen, J. v. d. Hoeven en S. Oerlemans. Rijken. Ik stel voor de zelfde Com missie te benoemen voor 1913. Zonder bespreking of stemming wordt hiertoe besloten. 7. Benoeming van 5 leden der Com- mitsie tot 'wering van Schoolverzuim. Voorzitter. B. en W. stellen op aan beveling de heeren W. B. Rijken, W. G. Treffers, J. v. d. Hoeven, A. v. d. Hoeven en M. A. Verhoeven. Dit voorstel in stemming gebracht, worden genoemde heeren met algemeene stemmen gekozen. Hierna schorst de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim Comité tot vaststelling Kohier van den hoofdelijken omslag over 1913, terwijl daarna nog werd vastgesteld het kohier van de hondenbelasting voor 1913 SALONIKI, 18 Maart- De koniog van Griekenland is hedenmiddag vermoord. SALONIKI, 18 Maart. Een telegram van den specialen Havas-correspondent meldt dat de koning van Griekenland hedenmiddag tijdens een wandeling door twee onbekenden is vermoord. Tegelijk met het bericht over een nieuwe Grieksche victorie ontvangen wij bovenstaande telegrammen uit Saloniki, met de droeve, verbijsterende tijding, dat koning George van Griekenland is vermoord. Nooit kan het afschuwelijke van deze misdaad meer treffen dan In deze oogenblikken. Op het punt zijn vijftigjarig regeeringsjubilé te vieren met de vervulling van zijn wenscheen grooter machtiger Griekenland gevormd te hebben, en in de dagen, waarin de grijze monarch met zijn volk jubelt om de Grieksche overwinningen in het oude Epirus, wordt door een sluipmoordenaar een einde aan zijn leven gemaakt. Op den dag, dat de Turksche opperpriester in een moskee van Janina, de oude Griek sche stad, waar de Hellenen reeds zoo veel bloed hebben vergoten, den zegen des hemels afgesmeekt over zijn nieuwen monarch, valt koning George als het slachtoffer van een lagen sluip moord. Inderdaad, deze koningsmoord zal meer dan welke aanslag op het le ven van een vorst afschuw en veront waardiging wekken. Wij zeiden het reeds, koning George I van Griekenland zou dit jaar zijn 50- jarig regeeringsjubilé gevierd hebben. Na de afzetting van koning Otto I, werd prins Willem van Denemarken, de twee de zoon van koning Christiaan IX van Denemarken, door het Congres van Lon den en op aandringen van Engeland, tot opvolger aanbevolen. De Grieksche nationale volgde het advies van de be schermende mogendheden en koos den jongen prins met algemeene stemmen tot koning van Griekenland. Ofschoon prins Willem, die ondertusschen zijn naam in George veranderd had, nog slechts achttien jaar oud was, verklaarde hij den 6en Juni 1863 de moeilijke taak te aanvaarden. Den 30en October van dat jaar landde hij in den Piaeus. Als vreemdeling werd hij aanvankelijk met wantrouwen ontvangen. In November 1864 dwong men hem de instelling van een staatsraad en de afschaffing van den senaat goed te keuren en in het vol gende jaar moest hij zijn raadgever graaf Spouneck ontslaan. Dat waren moeilijke jaren voor den vorst. De af stand van de Jonische eilanden door Engeland, zijn huwelijk met de Russi sche grootvorstin Olga Constantinuna in 1867 en de geboorte van den jongen kroonprins Constantln, dien hij Grieksch orthodox liet doopen en opvoeden, als mede de begunstiging van de wenschen der irredententisten maakten den vorst meer bemind bij zijn volk. En thans, nu Griekenland na jich met Bulgarije, Servie en Montenegro ver bonden te hebben, den droom van een grooter Griekenland in vervulling had gebracht, is koning George vermoord. Nog dezer dagen had hij, na den val van Dzjanina. zich gelukkig geprezen, dat hij dien dag welke de kroon zette op zijn bijna 50-jarige regeering, had mogen beleven. Lang heeft hij dien dag van zegepraalniet overleefd. Op het onverwachtst i* hij door moordenaars hand gevallen. Hij is 67 jaar geworden was op 24 Dec. 1845 te Kopenhagen geboren als zoon van wijlen koning Cristiaan IX. Zijn oudste zoon, prins Konstantijn, geboren 21 Juii 1868- volgt hem op. In deze oorlog tegen Turkije heeft hij zich een bekwaam en talentvol leger aanvoerder getoond, vooral door de vermeestering van Dzjanina. Men zal nu den Galgenvviel geheel afdreggen. Propaganda'avond. Zondag had in den Gildenbond de uit geschreven Propagandavergadering met lezing plaats. De president opende ongeveer 7 uur de vergadering en bracht dank aan allen voor de groote opkomst. Dank bracht hij ook aan den WelEerw. heer Donders, kapelaan te Woensel, voor de bereid willigheid om hier hedenavond eene preekbeurt te komen vervullen- Verder deelde hij mede, dat naar aan leiding van de lezing gehouden door Mej. Annie van Lent uit Tilburg, be sloten is een naaicursus op te richten- Met de Eerw. Overste der Zusters is daarover reeds gesproken en ook zij acht de oprichting van zoo n cursus toog noodig. Spreker spoort de moeders aan hunne dochters naar den cursus te zenden. Nog deelt hij mede, dat ook getracht zal worden tot oprichting van een kook cursus te komen. Hierna beklimt onder applaus de WelEerw. heer Donders het podium. Spreker zegt, dat hij toen hij eenigen tijd geleden op het Eucharistisch congres te Weenen met duizenden en duizenden catholieken aan de voeten van Neerlands grooten Kardinaal van Rossum geknield lag, hij zich zeer gelukkig gevoelde ka tholiek en Nederlander te zijn. Zoo moet het ook thans u hier allen gaan. Gij allen moet u gelukkig gevoelen katho liek, Nederlander en lid van deze ver- eeniging te zijn. Spreker zei te zullen spreken over: Organisatie is nuttig en noodig niet alleen voor Roomsche mannen, maar voor de geheele Maatschappij, ook voor hen die niet eenzelfde levensbeschouwing hebben Roomsch zijn is niet egoïst zijn, want de beginselen van onze Kerk zijn die van den Verlosser die alleen gekomen is om door Zijn liefde allen gelukkig te maken. Zonder dien Verlosser, zonder God is er niets goed in de Maatschappij te maken. Nu men dat getracht heeft, wat is er nu van die Mij. gekomen. Niets dan liberalisme en socialisme. Daardoor is er een maatschappij gekomen die op losse schroeven staat. Zij die naast elkaar behooren te staan, staan nu vijandig tegenover elkaar. De spreker wijst er vervolgens op dat het christendom iets anders heeft ge bracht- Dat is niet gekomen met een mooi program, doch met daden. Zoo ook de kerk, zij is niet gekomen met een mooi program met van die prach tige woorden als voor vrijheid, recht en nog meer. Maar zij is gekomen met daden. Zij is begonnen met de slaven vrij te maken. En op die vrijheid heeft de kerk later ook eene gelijkheid ge bracht, niet zooals de socialisten de verhoudingen willen hebben, want stan denverhoudingen willen wij wel, doch geen standspretenties. De broederschap en liefde onder de menschen is door de kerk gebracht. Organisatie is ook nuttig en noodig voor den bloei der kerk- Voor een Roomsch man is het plicht het recht van de kerk te doen zegevieren, want wie heeft voor het volk meer gedaan gedaan dan die kerk. Missionarissen heeft zij naar de wilden gezonden, ziekenhuizen opgericht, scholen gebouwd en wat Leo XIII voor den werkman heeft gedaan, is nog door niemand gedaan. Spreker wijst nog op Frankrijk, daar mag men roepen weg met God, weg met den pastoor en wat krijgen de werk lieden voor deze vrijheid Dat zij het brood en alles wat zij noodig hebben driemaal zoo duur moeten betalen- Daar in Frankrijk gebeurt het dat een redac teur van de.Lanterne die 66 kinderen zedelijk heeft bedorven, vrijspreekt, in Frankrijk werden bandieten gekweekt waar geheel de wereld van rilt. Men denke aan de autobandieten. Neen, God moet in de Maatschappij Na allen krachtig aangespoord te heb ben lid van de vereeniging te worden eindigt spreker zijne herhaaldelijk door applaus onderbroken rede. De Voorzitter dankt spreker voor zijn heerlijke woorden en roept hem een tot weerziens toe. De thuiswerkers spoort de heeren W. Brekelmans te Waalwijk en H. v. d. Meijs, te Besoijen. Verder werd nog besloten de vergade ringen voortaan allemaal in het Bonds- gebouw te doen houden- De 7 ar ie Doet. Mr. Dr. Jan van Best uit Eindhoven heeft 1-1. Zaterdagavond op uitnoodiging der R. K. Handels-reizigersvereeniging te Tilburg, aldaar eene lezing gehouden in de zaal der liedertafel, die overvol was. Deze lezing, die door dezen bekwamen spreker op tal van plaatsen is gehouden en die een warm pleidooi inhoudt voor de invoering van de tariefwet, kunnen wij hier door plaatsgebrek niet verder weergeven, evenmin als van de debatters. Alleen wenschen we even in 't kort aan te halen, wat de heer Jos de Poot, voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten den inleider tegen- voerde Spreker zou gaarne een antwoord ontvangen op de vraag waarom is een tariefwet noodig Mr. van Best heeft immers gezegd dat het hier een prac- tlsche kwestie geldt- Eensdeels toch is de tariefwet noodig om het geld te ver schaffen voor de sociale wetten, ander deels om de nijverheid uit haar kwij nenden toestand op te heffen. Is echter onze industrie in een kwijnenden toe stand Zijn b v. Eindhoven en Tilburg niet enorm vooruitgegaan Zou het met onze industrie zoo treurig zijn gesteld, dat zij bescherming noodig heeft; of zou het misschien gaan blijken, dat de belasting der grondstoffen een belemme ring voor haar wordtLaat het buiten land zijn overproductie hier vrij op de markt brengen, wij profiteeren daar im mers van. Ook de prijsstijging is hier aangeroerd, doch door de heffing zal toch de prijs van het ingevoerde omhoog gaan. Zal dan het loon wel stijgen, omdat er meer werk komt of zou dit niet eerder zijn oorzaak moeten vinden in de ver hooging van den levensstandaard Uit sluiting en werkstaking zal dat alles voorafgaan. De schoenindustrie, zegt de heer de Pont, zal van het tarief alleen nadeel en geen voordeel ondervinden. Elke schoen toch, die hier wordt ingevoerd, kan in t eigen land voor denzelfden prijs wor den gemaakt. Onze uitvoer van schoeisel is thans beduidend hooger dan van het protec tionistische België. Engeland voert hier echter meer in en is toch een vrijhan delsland. Voor fournituren en gereedschappen zijn wij aangewezen op het buitenland worden deze duurder dan wordt ook de concurrentie drukkender. De schoenindustrie heeft geen bescher ming noodig, maar wat zij vraagt, dat zijn vakscholen, waar goede krachten worden gevormd. Nog moet op heden de eerste steen voor de vakschool te Waalwijk worden gelegdl (applaus). Spre ker is er van overtuigd, dat de Nederl. industrie zich kan handhaven zonder beschermend recht. Korps verkenners Prins Hendrikvoor Eindhoven en Omstreken. Waalwijk, 19 Maart 1913. Koopt olet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en oven goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Militie. Voor de loting der nationale militie zijn dit jaar ingeschreven 52 jongelieden. Vermist. Het gerucht als zou het lijk van K. v. L. die sedert de vorige week Dinsdag werd vermist, gevonden zijn in den Gal- genwiel is onwaar. Wel heeft men al daar een pet drijvende gevonden, welke door de familie herkend werd als toe- behoorende aan den vermiste. Op de Vrijdagavond, 14 Maart, ten stad- huize te Eindhoven gehouden vergade ring van het Voorloopig comité tot op richting van een Weerbaarheidskorps voor Eindhoven en Omstreken onder, voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burgemeester van Eindhoven, P. H. van Mens, is besloten tot oprichting van een Korps Verkenners „Prins Hen drik" afdeeling Eindhoven en Omstreken. Deze afdeeling wordt opgericht, in aan sluiting van de reeds bestaande of nog in oprichting zijnde afdeelingen van het Koninklijk erkend Korps verkenners „Prins Hendrik" te Tilburg, Hilvarenbeek, Goirle en Waalwijk. Het voorloopig comité bestaande uit de heeren P. H. Mens, burgemeester van Eindhoven C. F. H Putman-Cra mer, Generaal Majoor, Militie commissa ris H. J, Meijboom, Kapitein der Kon. Marechausseé, Dr. Mr. Jan van Best, Lid der Tweede Kamer, Mr. H. J. Passtoors, Lid van de Gemeenteraad, P. P. J. A. Putt, lid van de GemeenteraadE. H Pompen Directeur der Ambachtschool hij aan vooral zeker lid te worden. In jhr. Ernest de Kuiper, Huize„Zoeterbeek' Oisterwijk hebben die al een groot succes behaald. Het loon is daar nu gemiddeld met f 1.40 per week omhoog gegaan. Ook hier moet het loon en de arbeidsduur van den thuisw;rker verbe terd worden. De Bond stelt zich tot plicht daarvoor te werken. Nadat de Eerw. Heer Kluijtmans tot allen een woord van opwekking had gesproken, werd de vergadering gesloten. De Hanze. Zondagavond hield de R. K. Midden- standsvereeniging I)e Hanze hare jaar- gaderlng. Nadat de voorzitter allen een hartelijk welkom heeft toegeroepen brengt de penningmeester verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit blijkt dat de kas sluit met een goed slot van f 14.57 en dat het aantal leden thans 54 bedraagt. Aangezien, het ledental zoo is toege nomen, moet het bestuur met twee leden worden aangevuld. Bij stemming worden hiervoor gekozen Nunen J. G Küller industrieel, en W. H. Berden, leeraar H. B. S. en militie lste luitenant verklaarde zich bereid als commissie van Toezicht op te treden, terwijl de noodige stappen gedaan zullen worden om den mil. lsten Luitenant Berden aan H- M. de Koningin voor te dragen tot benoeming als Luiteoant- Commandant van het Korps-Verkenners. Verder werd den te benoemen comman dant opgedragen het Korps te formeeren. In het kort kunnen wij reeds inede- deelen, dat het doel van het Korps be oogt, buiten en behalve het houden van militaire en sportoefeningen in den meest uitgebreiden zin des woords, de opleiding van aanstaande militieplichtigen tot den rang van korporaal, sergeant en vaandrig. Deze rang kan bij eventueele in dienst treding als milicien of reservist bij het leger behouden worden. Ook worden de aanstaande militieplichtigen opgeleid voor verkorten diensttijd. Het lidmaat schap staat open, voor jongelieden van eiken rang en stand die den leeftijd van 17 jaren bereikt hebben. Inlichtingen en aanmeldingen woiden verstrekt door den commandant te Eindhoven, Rechter- straat 40. Aanbesteding. Zaterdag werd door den commandee renden officier van het 2e Regiment Hu zaren te Venlo onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar aanbesteed De levering van hooi, stroo en haver ten behoeve van de paarden bij de troe pen, die gedurende het tijdvak van 30 April tot en met 31 October 1913 te Tilburg garnizoen zullen houden. De inschrijvens waren. Oerlemans en Zonen, Vrijhoeven-Cappel Oomen, Oosterhout en v. d. Hoogen Nijmegen. Oerlemans en Zonen waren de laagste inschrijvers tegen den prijs van Hooi a f 0.45 per 10 K. G. Stroo a f 0.26 per 10 K. G. Haver a f0.91 per 10 K. G. Voorloopig is de levering aan dezen gegund. D. v. 't Z. R. K. Leergangen in N.-Brabant. Naar het >Centrum« verneemt, zijn de heeren A. N. Fleskens, Lid van de Tweede Kamer der S.-G. en Burgemees ter van Geldrop en Zesgehuchten :J. A. van Bokhoven, Secretaris der gem. Hel mond J. M. Sanders, secretaris der gem. Gemert, M. J. H. Denteneer, Hoofdcom mies ter Secretarie te Helmond, welke reeds een combinatie vormen voor de opleiding voor de gemeente-administratie, bureau voor inlichtingen en adviezen en in alle zaken het publiek recht en de gemeentelijke administratie rakende, schriftelijke opleiding voor het politic- diploma, door het curatorium van de R. K. Leergangen voor de provincie Noord-Brabant uitgenoodigd leergangen te geven voor de opleiding middelb. acten Staatinsrichting en Staathuishoudkunde. Provinciale Electrische Centrale. Gister vergaderde te'sBosch inpleno onder voorzitterschap van den Heer Commissa ris der Koningin, de commissie uit de Staten dezer provincie, aan welke het onderzoek is opgedragen naar de op lossing van het vraagstuk der electricl- teltsvoorziening in Noordbrabant, ter bespreking van het voor enkele weken ingekomen rapport van de z.g. flnancieele sub commissie. Dat rapport had, in verband met de te dezer zake ontvangen adviezen en de van diverse maatschappijen gedane of ferten bij alle aanwezige leden de over tuiging gewekt, dat volkomen gerecht vaardigd was de verwachting, dat eene behoorlijke exploitatie van een door de Provincie geconcedeerde electrische centrale voor de geheele provincie, niet alleen geen geldelijk risico voor de on dernemers met zich zou brengen en aanzienlijke wisten zou moeten afwerpen, maar ook de inwoners dezer provincie en de bedrijven van verschillenden aard, die binnen haar gebied werkzaam zijn, op voordeelinge wijze electrische energie zou kunnen verschaffen. Daar nu een exploitatie door de Pro vincie, die niet op de eerste plaats winst beoogd, |zooals particulieren dat doen het meest in het belang is van hare Inwo ners en hunne bedrijven, werd eenstem mig het standpunt ingenomen, dat de Provincie de exploitatie c. a. aan zich zou houden voor zooverre zij daartoe bevoegd is indien konden worden ondervangen de bezwaren die in den regel verbonden zijn aan een exploita tie door overheid. Daarom werd besloten dat de finan- cleele commissie met de z.g. juridleke commissie, en zooveel noodig met de andere sub-commissiën zou trachten om zoo spoedig mogelijk een vorm te vin den, waarin de exploitatie van een pro vinciale electrische centrale zou kunnen geschieden, zoo zelfstandig mogelijk, d.i. onafhankelijk van de provinciale admi nistratie en met innchtneming van de belangen der inwoners en van hunne bedrijven zoo commercieel mogelijk. Nadere voorstellen van de commissie uit de Staten zullen dus weldra, zoodra deze vorm gevonden is, de Provinciale Staten bereiken. De overweging der voorstellen van de bovenbedoelde Maatschappijen zal ondertusschen worden opgeschort. BESOIJEN. Maandagavond ten 0 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering. Nadat de notulen van de vo rige vergadering waren voorgelezen en on gewijzigd goedgekeurd en vastgesteld werd overgegaan tot wijziging der begrooting dienst 1912. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim en een beredeneerd ver slag met hetgeen tot verbetering der volk - huisvesting is geschied, werd voor kennis geving aangenomen. Benoemd werd tot dokter belaat met de vaccinatie dr. J. van Gils te Waalwijk. Besloten werd het salaris van den tele, foonhouder vast te stellen op f 50 en van de plaatsvervangend telefoonhoudster op f 10, Tot leden van het stembureau werden benoemd de heeren J. Broeders en W. Klerks tot plaatsvervangende leden J. v.d. Heijden en H. Both en tot 8e lid J. C, Winkel en De Echo van het Zuiden. o

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5