Derde Blad. bekendmaking: INDDSTRIËELEN. De Balkan-Oorlog. De Koning van Grie kenland vermoord, Provinciaal Nieuws. Zij die zich met het volgend kwartaal, begin nende 1 April, op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. NUMMER 24 ZONDAG 23 MAART 1913. 36e JAARGANG. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1912. Heeren Industriêelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Uitvoering te geven door de Christe lijke Gemengde Zangvereeniging Hal lelujah* te Besoijen op Maandag 24 Maart (2en Paaschdag) in het kerkge bouw der Ned. Herv. Gemeente te Be soijen. Aanvang 7 uur. (Zie programma s.) o Uitvoering te geven door de gemeng de Zangvereeniging >'t Rozenknopje*, te Capelle, op Donderdag 27 Maart 1913 des avonds ten 7 ure, in de zaal van den heer L. F. van Dongen. (Zie programma s.) o Groot Concert te geven door de Zang vereeniging >De Echo der Duinen* met medewerking van het >Tilburgsche Ope rettegezelschap» op Maandag 31 Maart a.s. in de zaal van den heer W. Cools te Loonopzand. Aanvang 6 uur. Vrij entrée voor het publiek. Oostenrijk en Montenegro. 1-Iet heeft er allen schijn van, dat het jongste conflict uit de Balkan-crisis ge boren, niet zulk een kalme oplossing zal vinden als de vele andere kwesties en kwestietjes, die door de crisis al in het leven geroepen zijn- Op het oogenblik heeft tenminste het Oostenrijk-Montenegrijns conflict een zeer dreigend karakter aangenomen. Oostenrijk is aan het einde van zijn geduld gekomen en schijnt het halsstar rige Montenegro de duimschroef te gaan aandraaien. Wanneer dan ook maar inderdaad de helft waar is van hetgeen de berichten melden omtrent de materieele en geeste lijke wandaden door de Montenegrijnen en Serviërs gepleegd te DJakova, San Giovanni di Medua, bij de belegering van Skoetari en op zooveel andere plaatsen dan is te begrijpen dat Oosten rijk het geraden oordeelt tusschenbeide te komen. De actie van Oostenrijk schijnt zich voorloopig te zullen bepalen tot een vloot demonstratie voor Antivari, zooals de Oostenrijksche von Merry gisteren officieel aan de Consulta mededeelde. De Montenegrijnen tegen de Katholieken. De »Neue Freie* schrijftVolgens berichten in kerkelijke kringen ontvan gen had de moord op den Franciscaner- pater Angelos Falie te Djakova onder de volgende omstandigheden plaats. De eerw. heer Falie is een geboren Alba nees 43 jaren oud en werd algemeen bemind. Op 7 Maart vereenigden zich in Djakova en in de omgeving Servi sche en Montenegrijnsche soldaten met fanatieke Orthodoxe geestelijken, om de bevolking met geweld tot het orthodoxe geloof te dwingen 300 personen, man nen, vrouwen en kinderen, onder wie Fater Falie, werden met touwen gebon den en onder bedreiging met den dood hun overgang geeischt. Een orthodoxe priester wees op de sol daten, die met geweren gereed stonden, en zeide Als gij niet onderteekent, dat gij zult overgaan, zullen deze militaire godsstrijders uwe zielen naar de hel zen den. Daarop teekenden de gevangenen het papier. Als laatste kwam Falie aan de beurt. Hij was de eenige die kalm en waardig weigerde. Na driemaal gesom meerd te zijn volhardde hij in zijn weigering en nu vielen op een wenk van een orthodoxen pope de soldaten op hem aan rukten hem de geestelijke—klee- ren van het lichaam en begonnen met hunne geweerkolven te slaan. Palic viel met gebroken ribben op den grond. Daarop richtte men tot den zwaar ge wonden geloofsheld de vraag of hij teekenen wilde. Hij antwoordde Neen, ik verzaak mijn geloof niet. Hij kreeg nu opnieuw talrijke kolf slagen, totdat een bajonetsteek door de long aan zijn leven een einde maakte. Van Rome uit zal gezorgd worden, dat het aandenken aan dezen priester in grooie eer blijve. De tot den overgang tot het orthodoxe geloof gedwongen Albaneezen zullen, nadat in Albanië de normalt toestanden hersteld zijn, de absolutie ontvangen van de op dezen overgang gestelde excom municatie- Deze groote geloofsvervolging heeft de Oostenrijksche regeering aanleiding gegeven tot het richten van krachtige vertoogen tot de Montenegrijnsche regee ring welke in plaats van de gezant, die afwezig is, door deu consul-generaal Weizelt zullen gedaan worden. De Mon tenegrijnen h idden aan 22 katholieke dorpen bij Djakova eeD termijn gesteld tot verleden Zondag om tot de orthodoxe kerk over te gaan. Zes dorpen zijn dit bevel nagekomen. Officieus wordt mede gedeeld, dat tusschen Weenen en Rome een gedachtenwisseling plaats heeft over de te ondernemen stappen. Bij den afschuwelijken moord op ko ning George is het opgevallen, hoe zich deze monarch feitelijk onbewaakt op straat bewoog. Het was zijn gewoonte in Athene om alleen vergezeld van ziju adjudant zijn dagelijksche wandeling te maken en met die gewoonte wilde hij in Saloniki niet breken. Daarover was men in zijn omgeving zeer ongerust, vooral omdat men wist, hoe vele onbetrouwba re individuen in de vroegere Turksche havenstad rondslopen. Men drong er bij den monarch herhaaldelijk op aan, dat hij enkele geheime politieagenten zou aanwijzen, die hem op korten afstand zouden volgen. Na langdurig aandringen stond de koning toe, dat 4 gendarmen hem zouden volgen. Nog maar enkele dagen geleden werd dit getal echter op twee teruggebracht, daar de koning zoo'n groote bewaking te lastig vond. Toen de koning Dinsdagnamiddag wandelen ging, was hij vergezeld van zijn adjudant Franguli, terwijl op eenigen afstand de twee gendarmen volgden, De monarch was zeer opgewekt, sprak met geestdrift over het succes der Grieksche troepen, de inneming van Saloniki en de capitulatie van Janina en zeide :>dat maakt te zamen een groot feestgeschenk bij mijn 50-jarig regeerings-jubilé. Mor gen zal ik een offieëel bezoek aan den Duitschen kruiser >Goeben* brengen* Dat waren de laatste woorden van den koning Terwijl de koning alzoo sprak, was het den adjudant opgevallen, dat twee individuen volgens andere lezin gen was de moordenaar alleen hen sinds eenigen tijd volgden, doch hij ver moedde geen kwaad. Plotseling echter haalde een hunner een revolver te voor schijn en weerklonken enkele schoten. Op hetzelfde oogenblik hier loopen de lezingen van het ontzettend drama zeer uiteen richtte de adjudant zich tegen den aanvaller. Hij greep zijn hand en hield hem vast tot de beide gendar men kwamen toegesneld. Ondertusschen was de koning geval len. Hij lag bewusteloos op den grond terwijl uit dc linkerborslzijde bloed stroomde Overste Franguli droeg het lichaam van zijn meester naar een rij tuig en gaf bevel zoo snel mogelijk naar een ziekenhuis te rijden. Edoch onderweg gaf de koning reeds In de armen van zijn adjudant den geest, zonder nog bij bewustzijn geweest te zijn. In het zie kenhuis werd vastgesteld, dat de koning door twee kogels volgens andere le en princes Marie is zij Woendagtnorgen per extra-trein naar Saloniki vertrokken. De nieuwe koning is te Athene aan gekomen. Amerikaansche bladen melden dat Schinas, de moordenaar van koning George, in verschillende steden der Ver- cenigde Staten als kellner werkzaam is geweest en daarbij herhaaldelijk zijn haat tegen het koningschap luchtte. Een an- - Is«iSb Koning George zing door één getroffen was éen tusschen de schouderbladen en één in het hart. Toen het doodsbericht in Saloniki be kend werd, Stond spoedig het geheele verkeer stil. De trams en omnibussen staakten hunne diensten, en toen de avond aanbrak, werden de gaslantaarns niet aangestoken, zoodat de geheele stad in diepe duisternis, als in dichten sluier van rouw gehuld was. Een ongemeen droeven indruk maakte ook het gelui der doodsklokken van alle torens eo in de duisternis van den avond zag men in de straten soldaten, die te weenen stonden of luide gebeden spraken voor hun vermoorden koning. Koningin. Olga, die in Epirus, het pas veroverde gebied, verbleef om de gewonden in de verschillende hos pitalen een bezoek te brengeu, werd niet dadelijk met den droeven dood van haar koninklijken echtgenoot in kennis gesteld. Haar werd meegedeeld dat ko ning George'n ernstig ongeluk was over komen en eerst toen zij Woendagmiddag te Athene was aangekomen vernam de ongelukkige koningin de ware toedracht der zaak. De koningin, die gebroken was van smart, viel herhaaldelijk in zwijm maar wilde desniettegenstaande toch, Woensdagavond nog ^naar Saloniki ver trekken, In gezelschap van prins Adreas van Griekenland dere G'iek, die met hem in een hotel te Baltimore diende, vertelde aan een journalist het volgende: Nog geen jaar geleden was Schinas hier. Dikwijls heb ik woorden met hem gehad, wijl hij mij zijn atheïstische en socialistische denkbeelden wilde opdrin gen. Sprak hij over den vermoorden koning, dan deed hij dit altijd In ver achtelijke en beleedigende termen, zoodat het in het hotel meeianlen tot een ge vecht kwam. „Lentelied" van Verhuist een zeer zware strijd daar de meeste dezer dubbel— kwartetten elders reeds met de hoogste prijzen bekroond zijn. De zangers echter hebben veel en concentieus gerepeteerd zoodat wij niet zonder hoop den uitslag te gemoetzien. Paaschvee. Of hier ook puik paaschvee geslacht wordt, kan hieruit blijken, dat op de gemeentewaag alhier van den heer C. v. Loon een vaars werd gewogen, dat het respectabele gewicht haalde van 1360 en van den heer Jos Zijlmans een koe van 1390 pond. Verschillende slagers hadden Donder dagavond heel veel werk van hun etalage gemaakt, .'t zag er smakelijk en smaak vol uit. Gedregd, De gemeente-politie van Kaatsheuvel heeft met de gemeente politie van Baard wijk en Waalwijk, welke laatste een dreg en bootje ter plaatse had doen brengen, den ganschen Donderdag in den Galgenwiel gedregd naar het lijk van den jongeman v. L. uit Baardwijk, die sinds de vorige week vermist wordt en die verondersteld werd daar verdronken te zijn, daar zijn pet bij den wiel is gevonden en in het riet sporen waren van iemand, die daar doende was ge weest. Het dreggen is echter zonder resultaat geweest. Aanklacht. Door den heer G. Klerx te Elshout is bij de rijkspolitie te Heusden een klacht ingediend tegen den schrijver van 't laatste Ingezonden stuk uit Elshout in ons blad, geteekend „G. Klerx." Waar de heer G. Klerx bovengenoemd, de eenige persoon van dien naam in ilshout is en hij noch het stuk heeft geschreven noch ingezonden, wordt door de politie naar den waren inzender een onderzoek ingesteld. Schinas was een uitstekend kellner,- en kon vloeiend Grieksch, Engelsch, Italiaansch en Fransch spreken. De laatste taal sprak hij altijd wanneer hij boos was. Meermalen hoorde men hem uitvaren over de regeering van koning George in Griekenland »het is een schande, zeide hij dan, dat mijn verlichte landge- nooten in Griekenland door een koning willen geregeerd worden en, voegde hij er soms aan toe. ik zal naar mijn land terugkeeren en den toestand daar ver anderen.* Verscheidene Grieken, die Schinas persoonlijk kenden, hebben verklaard dat de moordenaar t»gen den koning een wrok voedde, omdat de regeering bevel had gegeven de anarchistische school, welke Schinas zelf te Volo in Thessalië, had opgericht en geopend, te sluiten. Waalwijk, 22 Maart 1913. Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoemd. Tot leeraar bij de Israël, gemeente te WaalwijkBesoijen is benoemd de heer L. Nieweg te Zwartsluis. Onderscheiding. Aan onzen plaatsgenoot, den heer J. van Erp Hz., die den laatsten cursus aan de hoogere schildersschool te Brussel heeft gevolgd, werd de zilveren medaille toe gekend voor hout-, marmer en decoratie- schilderen. Waar 60 leerlingen aan dezen cursus deelnamen en slechts drie medailles wer den uitgeloofd, is deze onderscheiding zeer zeker van groote beteekenis. Wij bieden den heer van Erp dan ook onze beste wenschen. Volksmatince. Wij maken liefhebbers van muziek er nogmaals op attent, dat de Liedertafel morgen, eersten Paaschdag weer een volksmatinée geeft, die dan voor allen toegankelijk is. Concert Liedertafel. Nu het circus Wilke in de Paascliweek geen voorstellingen geven zal, heeft de Liedertafel haar laatste Winterconcert weer vastgesteld op Zondag 30 Maart, zijnde dit de datum, vroeger daarvoor reeds vastgesteld. De heer R. Délannoy heldentenor, die reeds meermalen hier optrad en in de grootste steden van België en Frankrijk met steeds klimmend succes concerteert zal die uitvoering met zijne tegenwoor digheid vereéïen. Naar men ons meldt, zal genoemde solist den volgenden avond optreden te Tilburg in de zaal der Liedertafel „Souvenir der Montagnards." Alzoo nog éénmaal de gelegenheid om dezen zeld- zamen tenor te hooren. Redding stoe stellen. Naar wij vernemen is aan de ge meente politie alhier een zg. reddings apparaat met dreg verstrekt. Aan de haven zullen een reddingsboei en haak worden gehangen, die in tijd van nood door een ieder kunnen worden gebruikt. Schietoefeningen. Naar wij vernemen Ijebben zich in onze gemeente een 20tat personen aan gemeld, voor het volgen van schiet oefeningen tot verhooging van 's lands- weerkracht. Werkelijk een verblijdend teeken. Vooral voor de toekomstige miliciens is dit een zaak van groot belang, daar men in dienst in aanmerking neemt of men in de gelegenheid is geweest zich vooraf in het schieten te oefenen. Maar ook voor weerbaarheid van het land zijn deze oefeningen gewenscht en noodzakelijk. Kwartetten-wedstrijd De Zang— en Kwartetvereeniging „Fidelio" te Nijmegen, directeur Jos- Bartels, heeft ter herdenking van haar 10-jarig bestaan een nationalen zang wedstrijd uitgeschreven voor dubbei- mannenkwartetten, dubbel—gemengdc kwartetten en bekroonde kwartetten, te houden te Nijmegen op Zondag 23 en Maandag 24 Maart a.s. in de zalen van de sociëteiten „De Vereeniging" en „Burgerlust" aldaar. Als juryleden voor dezen wedstrijd zullen fungeeren de heeren Karl Hamm, Venlo Jac. Ruyg- rok, Arnhem P. Kallenbach, 'sHertogen- bosch W. van Kalmthout, Nijmegen Jos. Bariels, Nijmegen. In de afdeeling A (dubbel-mannen kwartetten) zingen mee Euterpe, Am sterdam Onder ons, Schiedam, Sempre Animato, Amsterdam Vita Nuova, Am sterdam; Harmonie, Wormeveer, Euterpe, Schiedam; Zanglust, Waalwijk; Harmonie Alkmaar; Ons Genoegen, Koog a.d. Zaan; Die Haghe, den Haag; Cantiamo, Nij megen Kunstmin, NijmegenAccor- dando, Nijmegen Kunstmin Nijmegen Octo Noviomagi Cantates, Nijmegen. Zoo men ziet, wacht ons dubbelkwartet „Zanglust," dat zal uitvoeren „Ecce quomodo moritur" van Hand 1, en Vliegdemonsiratie. Wij vestigen gaarne de aandacht op de vliegdemonstratie, die den 2en Paasch dag op 't vliegterrein te Gilze-Rijen door den heer van den Burg zal worden ge geven. Het duurrecord staat op 't oogenblik op l'/2 uur en de directeur wilde dat brengen op minstens 2 uur, en wel op zijn eigen toestel een Van den Burgmonoplane, type Bleriot. Ook zal worden gevlogen op een „Militair", een geheel nieuw, te Gilze-Rijen gebouwd toestel, dat buitengewoon aan alle eischen voldoet. Als 't weer wat meewerkt, zal het een interessante middag worden. Kampioens-competitie. Had Waalwijk Vooruit aanvankelijk er op gerekend om met Paschen kampi oenswedstrijd te spelen, tot haar groote spijt, heeft de N. V. B. deze wedstrijden 8 dagen uitgesteld zoodat W. V nu 30 Maart naar Den Berg moet en 6 April alhier de return-match gespeeld wordt. Waalwijk Vooruit naar Middelburg. Ondanks alle in het werk gestelde pogingen, is het W. V. niet mogen ge lukken met de Paaschdagen op het terrein alhier een wedstrijd te organi- seeren. Om nu echter voor de kampi oenswedstrijden toch in training te blij ven, besloot men een uitnoodiging van het Middelburgsche „Zeelandia" aan te nemen, zoodat de geel-zwarten nu 2en ^aaschdag de Zeeuwen zullen gaan be strijden. Zeelandia is één der sterkste van de Zuidelijke 2e klasse. Zij neemt op het ranglijstje de 2e plaats in en was voor de Bredasche Ver. 't Zesde de grootste concurrente. Wij voorspellen dan ook voor de W. V.ers een< bijna zekere nederlaag, maar nu we vernemen dat de spelers, de zaak serieus aanpak ken en hun uiterste best zullen doen om een goed figuur te slaan, hebben we hoop, dat de nederlaag niet al te groot zal zijn. Het elftal retourneert met den trein van 8.41. Waalwijksche Zwemclub. »- Bij Koninklijk Besluit van 12 Maart 1913 No. 43 is goedkeuring verleend aan de Statuten van de vereeniging Waalwijksche Zwemclub*. De vereeniging stelt zich ten doel de beoefening van de zwemsport onder hare leden te bevorderen, hetgeen zij op de eerste plaats tracht te bereiken, door voor de leden beschikbaar te stel len eene geschikte zwemgelegenheid. Het Bestuur Is er in geslaagd van den Staat der Nederlanden te huren een ge- de ïlte dijk aan de westzijde van het Kanaal 's-Hertogenbosch -Drongelen, onder de gemeente Baardwijk, dicht bij de brug in de Veldsteeg, terwijl uitslui tend voor de leden het recht is verkre gen om in het kanaal over een afstand van 200 Meter te zwemmen. Op het gehuurde gedeelte dijk zullen houten kleedhokjes worden opgetrokken, terwijl aan den oever een trap met plankier zal worden aangebracht om het te water gaan en het terugkeeren gemakkelijk te maken. De leden der vereeniging hebben voorts het recht om zich vanuit de Veld steeg te Baardwijk over den kruin van den westelijken kanaaldijk naar de kleed- plaats te begeven zij zullen echter, bi het gebruik maken van de verleende De Echo van het Zuiden Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend A. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten aldanr zitting zal worden gehouden ten kantore van den Gemeente-Opzichter (achter het gemeentehuis) op: April van 9l/a12 en van 1—4 voor allen, wier Geslachtsnaam begint met A—F April van 9*/912 en van 1—4 voor allen, wier geslachtsnaam begint met G—K 10 April van 9>/2—12 en van 1—4 voor allen, wier geslachtsnaam begint met L—S 11 April van 9>/2—11 v»or allen, wier geslachts naam begint met T—Z B. dat maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht tc kunnen worden ijzeren gewichten mogen niet zijn gepotlood .O dat betaald moet worden voor het lusteercn van gewichten en wel ten bate van s lvijks schatkist; D. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in win kels enz- teruggebracht mogen worden; E. dst maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1913 gestempeld moeten zijn met de letter t (in den gewonen schrijfvorm) en dat er, bij verzuim of verhindeiing om van de onder A genoemde zitting gebruik te makeD, nog gele genheid beslaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te 's Hertogenbosch op Woensdag en Donderdag van 9—1 uur. F- dat het mieligrom-gewicht niet op de herijk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoreu herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Waalwijk, 20 Maart 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smjsele. De Secretaris, Van Liempt.

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9