Nummer 28 Zondag 6 April 1913 36e Jaargang Tweede Blad. Lees dit 1 01 REUmKlT. ONZE RECLAME PHONOGRAPH Ed. van Tilburg WMS.WIIS De Balkan-Oorlog. BUITENLAND. BINNENLAND. Advertentiën, KERKNIEUWS. SUNLIGHT Felgië. Amerika. Frankrijk, Reclame, Sport. HaaXBM-BOS&Oftl A. van der Woude Ez. Conftseur, Cuisinier. OOGENBUKKEN OM lil te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Kr gaat een verhaal het kan heel goed verzonnen zijn, maar het is ook mogelijk, dat het zoo gebeurde dat men koning Nikita in zijn middagdutje stoorde, om hem mede te deelen, dat een Oostenrijksche vloot voor Antivari en Dulcigno verschenen was. De hof maarschalk las den koning het telegram voor. Waarop deze zich omdraaide en zeide Stoor me toch niet in mijn slaap Zooals we zeiden, het verhaal kon al thans waar zijn. Want koning Nikita trekt zich geen zier aan van het ver schijnen der Oosteniijksche noch van dat der andere oorlogsschepen op zijn kust. Opnieuw heeft hij de verzekering gegeven, dat hij in geen geval zou toe geven, dat Skoetari de hoofdstad moest worden van zijn rijk. En ondertusschen is hij, met zijn klein maar dapper leger bezig alle pogingen in het w:rk te stel len om de vesting te vermeesteren, den dringenden vermaningen van de mogend heden ten spijt. Er gingen gisteren geruchten, dat Skoetari reeds gevallen zou zijn, doch die zijn niet bevestigd. Toch wordt de val der vesting in de eerstvolgende dagen niet onmogelijk geachtmen spreekt van een algemeene aanval die tegen het ein de der week zou moeten plaats hebben, en die weieens beslissend zou kunnen worden, evenals de slotaanval van Adri- nopel geworden is. In ieder geval zijn de troepen bezig de zware belegerings- kannonnen in stelling te brengen, die vla San Giovanni di Medua zijn aange voerd. Morgen zal men daarmee klaar zijn. Hulp aan de Montenegrijnen. Een officleuse mededeeling zegt, dat op i April zestien Grieksche transport schepen met Servische troepen en oor logsmateriaal San Giovanni di Medua bereikt hebben en met de ontscheping van hun lading begonnen zijn. Een twee de nog grootere transportvloot zou te Saloniki worden gereed gemaakt. Het aantal ontscheepte soldaten bedroeg 6000 benevens 1200 paarden, 18 zware be legeringskanonnen en 800 ossen. De heele troep trok onmiddelijk naar Skoe tari. Thans zijn er al 15000 man bij gekomen. Volgens de Reichspost bevond zich onder de transportschepen die te San Giovanni di Medua zijn aangekomen, ook een Russische boot met 7 kanon nen, 11 mihoen patronen en 40,000 sol- datenmantels aan boord, een geschenk van Rusland aan Servië en Montenegro. Wat Servië aantwoorden zal op het ver zoek der mogendheden, het beleg van Skoetari op te geven, weet men op het oogeoblik nog niet. Maar men denkt, op grond van het ijverig deelnemen van Servië aan de krijgsverrichtingen, dat het antwoord ontkennend zal zijn, zoo als ook minister Pasjits verklaarde, het was een plicht van den verbondene te helpen en daarenboven zijn de grenzen van Albanië nog niet bepaald en weet Servië nog niet of het daarmede aacoord kan gaan. De toestand wordt niet gunstiger. De blodkade is begonnen, maar heel de Europeesche pers lacht er mee. Monte negro heeft geen haudel, dus" 't*maakt ook niets uit en Rusland heeft geen ver lof 'gegeven tot eenige andere daadwer kelijkheid. Adrianopel. Koning Ferdinand van Bulgarije hield Woensdag zijn intocht in de feestelijk versierde stad. In zijn tegenwoordigheid werd in de Grieksche kathedraal een een lijkdienst gehouden voor koning George van Griekenland. Met uitzondering van een divisie, die als bezetting achterblijft, zullen de an dere troepen naar de Tsjataldsja-linie vertrekken. »De troepen zijn in weerwil van de doorgestane vermoeienissen nog frisch en opgewekt. De soldaten roepen >Op naar Constantinopelen men voelt, dat zij woord zouden kunnen houden De meeste Turksche krijgsgevangenen bevinden zich nog hier* zoo meldt men uit de veroverde stad. Het ver strekken van mondvoorraden gaat nog met groote moeilijkheden gepaard, daar de spoorbrug bij Adrianopel opgeblazen is. Epidemiën maaien honderden ge vangenen weg. Het verslagen Turksche leger biedt een jammerlijk schouwspel aan. De toestand van de hier wonende vreemdelitgen is bevredigend. De voor stad Karagatsj waar de Duitsche kolonie gevestigd is heeft van het bombardement weinig geleden. Het kantoorgebouw der Deutsche Orientbank bleef onbescha digd. De dreigende algemeene staking in België- De Burgenmeeste-s van Brussel en de Brusselsche voorsteden hebben vandaag in hun[bijeenkomst eenstemming als hun meening te kennen gegeven dat elk ar beider of beambte in gemeente-dienst die aan de algemeene staking deelneemt of instrijd met zijn plicht handelt, als ontslagen moet worden beschouwd en onmiddellijk vervangen. Het tarief van invoerrechten in de V S. Reuter seint uit Wachington President Wilson is met de partijleiders overeengekomen, ruwe wol vrij te stellen van invoerrecht en een zeer laag of in het geheel geen invoerrecht te heften op suiker. Dit beteekent een verlies van inkom sten uit het tarief van S 80 millioen, welk bedrag zal gevonden worden uit een federale belasting inkomstenbelasting, volgens welke van inkomens van 4000 tot S 20,000 1 pst., van S 20,000 tot 50,000 2 pet., van 50,000 tot£ 100,000 3 pet. en boven laatstgenoemd bedrag van 4 pet. wordt geheven. Onder de goederen die vrijgesteld worden van invoerrecht zijn stalen rails. Voor alle metalen zal het invoerrecht verlaagd word n. Toen Donderdagmorgen een cavalerie brigade op het manoevre-veld van Lu- neville oefeningen uitvoerde, landde plot seling de Duitsche Zeppelinballon L. Z 4, welke wegens averij aan den schroef moest neerdalen. Onder de inzittenden bevonden zich 6 Duitsche officieren, die verklaarden door nevel misleid over de grenzen te zijn gevaren. De ballon werd door de Fransche militairen bewaakt. Een Fransche Generaal nam de officieren dadelijk een verhoor af. Een hooge of ficier van het Fransche ministerie van Oorlog is onmiddelijk naar Luneville afgereisd. Volgens een teleg/am in het >Hbld.* uil Frledrichshaven is het te Lunneville gelande luchtschip gistermorgen daar opgestegen. Het schip behoort aan de »Luftschlff- bau Zeppelin* en werd bestuurd door kapitein Glund. De aanboord van het luchtschip aan wezige officieren waren leden van de keuringscommissie. Volgens daar ontvangen berichten werd het luchtschip >Z IV*, dat daar heden was opgestegen om een hoogte vlucht te doen, tengevolge van storm en mist uit zijn koers gedreven. In Frankrijk was men er al erg op gewonden over en men heeft getracht de ballon te vernielen. Gisteren is verlof gekomen om weer op te stijgen, en zijn de officieren per trein vertrokken. Men heeft ten minste in Frankrijk gelegenheid gehad de nieuwste Zeppelin eens ernstig op te nemen. Internationale poli tietnacht Het hoofdbestuur van den algem. Nederl. bond sVrede door Recht* heeft aan de besturen der afdeelingen, aan de correspondenten en aan de leden vanden bond een circulaire gericht, naar aan leiding van den open brief, die door het lid van den bond, Jhr. L. P. A. v. d. Brandelier te Oegstgeest, tot het hoofdbestuur en alle leden is gericht naar aanleiding van dat geen wat door professor mr, C. v. Vollenhoven in zijn nieuwste geschrift, getiteld>De Eendracht van net Land*, is gezegd geworden, ten opzichte van de taak, welke Nederland z.i. heeft in het tot stand komen eener internationale politie macht tot executie van arbitrage-von nissen en tot bescherming van het inter nationaal iu het algemeen. In die circulaire verklaard het hoofd bestuur, dat het, zoowel op principieele als op practische gronden de argumenten in open brief ontwikkeld, dat de bond de zaak der Internationale politie, met alle kracht zal aanvatten en daarvoor alle andere belangen, ook die van het aanstaande internationaal vredescongres, terzijde zal stellen, onmogelijk kan aan vaarden. Het hoofdbestuur heeft zich echter met het internationaal vredesbureau in Bern in verbinding gesteld en verkregen, dat op het aanstaande internationaal congres, hetwelk van 18 tot en met 23 Augustus in 's Gravenhage zal plaats hebben, de vraag van dwingende sanctie voor arbitrale uitspraken en voor inter nationaal recht, in het algemeen zal worden besproken en dat daarbij het vraagstuk eener internationale politie door prof. Van Vollenhoven, die zich daartoe bereid heeft verklaard, zelf zal worden ingeleid. Het acht bovendien gewenscht en noodzakelijk, dat een afzonderlijke be spreking van het denkbeeld meer gezien ook in het zuiver Nederlandsch belang, dat daaraan ten grondslag ligt, plaats hebbe, ter gelegenheid van de alge meene vergadering van den bond, die dit jaar op Donderdag 22 Mei te 's Gra venhage zal worden gehouden. Ook voor deze bespreking heeft het prof. Van Vollenhoven bereid gevonden, als inleider op te treden. De bedoeling is, dat het denkbeeld door den schepper zeiven zal worden uiteengezet en 't diegenen, die, hetzij in het algemeen, hetzij in onderdeelen, daartegen bezwaren hebben, hun stem daartegen kunnen doen hooren. De Coalitie. Naar men aan de Msb. meldt zijn de Centrale Colleges der drie Rechtsche partijen er in geslaagd een concept-over eenkomst vast te stellen voor de her nieuwing der Coalitie. In politieken zin stellen zij daarbij de komende Grond wetsherziening op den voorgrond en wel in deze formule De drie partijen komen overeen steun aan de Regeering te ver- leenen ter zake van haar voorstellen tot Grondwetsherziening, Inzonderheid voor wat betreft artikel 193, naar dien in haar voorstel tot wijziging van dit artikel, eenerzijds het beginsel wordt vastgelegd, dat door de openbare kassen in de kos ten van het algemeen lager onderwijs op scholen, door ingezetenen opgericht op gelijken voet wordt voorzien, als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scholen van de overheid uitgaande en anderzijds wordt uitgesproken, dat bij de inrichting van het van overheids wege te geven lager onderwijs de gods dienstige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen zullen worden geëerbiedigd terwijl zij tevens achten, dat bij de behandeling van deze voor stellen tot Grondwetsherziening het eerste lid van artikel 171 niet aan de orde te stellen. Voor wat de verdeeling der districten aangaat, kwam men overeen, dat de partij die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook nu den Coalitiecandidaat zal stellen, met uitzondering alleen van Leiden en Ede, die aan de Antirevolutionaire partij wor den toegewezen, terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamelijk een Christelijk Historisch candldaat zal aanbevelen, die thans volgens de in 1909 gemaakte af spraak elders uitvalt. Ten einde in de nu volgende parlementaire periode, bij vacature als anderszins, zich voordoende moeilijkheden te voorkomen, zal een Commissie met recht van beslissing, door de drie Centrale Colleges worden aange wezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April a. s. door de drie partij vergaderingen worden beslist. Prijscouranten op de consulaten. Fabrikanten die zich op export toeleg gen moeten niet verzuimen om hun prijscouranten of calalogi op de Neder- iandsche consulaten in het buitenland te deponeeren. Behalve de gebruikelijke clausule in advertentiën, dat prijscouran- ranten en catalogi op aanvrage te be komen zijn, dient men er dan ook in te zetten, dat zij op de Nedcrlandsche consulaten ter inzage liggen. Hierdoor worden belanghebbende buitenlanders op de deponeering attent gemaakt en heeft de maatregel grooter effect. De stichting der R K. Leergangen. Men verzoekt ons het volgende te berichten: Op Zaterdag 29 Maart is voor den Notaris de Akte verleden van de stich ting der R. K. Leergangen. De Stich ting staat onder het onmiddelijk gezag en de bescherming van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's Her togenbosch, die de Akte van oprichting en de Statuten heeft goedgekeurd. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de Heeren Mr. A. J- M. J. Baron van Wijnbergen, Voorzitter. Mgr. Arn. F. Diepen, Thr. Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, Dr. H. W. E. Moller, se cretaris-penningmeester. Binnenkort zal door het Bestuur wor den verspreid 'n uitvoerig prospectus met uittreksel uit de Statuten, ommeer en meer de belangstelling te wekken van alle katholieken in deze Stichting zoo belangrijk voor de hoogere ontwik keling en bevordering van wetenschap en kunst onder de Katholieken van Ne derland. Gelijk bekend is, zijn reeds in ver schillende steden leergangen opgericht, en is de oprichting van eenige andere tegen September, a.s., in voorbereiding. den gebouwd. Zijn wij goed ingelicht, dan zal nog dit jaar met den bouw wor den begonnen. Msd. Het Eucharistisch Congres. Z. D. H. de Bisschop van den Bosch zal zich op het Eucharistisch Congres te Malta doen vertegenwoordigen door zijn secretaris, den ZeerEerw. heer N. H. I. van Riel. NederlandBelgië. Volgens de N. R. Ct. heeft de Neder- landsche elftal-commissie de volgende 14 spelers uit wier midden later het elf tal gekozen worden dat in Zwolle tegen de Belgen spelen zal Boutmy (H.B.S.), van Breda Kolff(H) V.V.), Bijvoet (D.F.C Bouvy (D F.C.l Feit (H.V.V.), de Groot (Sparta), Göbe- (Vittesse), van Hemert (D.F.C.), de Kor. ver (Sparta), Romulus (Quick), Vos (U. V.V..) Westra van Holthe (Achilles A,) v. d. Wolk (Sparta,) Wijnveldt (U D Hieruit blijkt dat de belde Kesslers niet meer in het elftal zullen worden op. genomen, wat wij trouwens ook ver wachten. De data voor de wijdstrijden tegen het nationale Belgische elftal in het vol gende seizoen zijn vastgesteld als volgt België—Holland in België op 15 Maart 1914. Holland—België in Nederland op 26 April 1914. Nederland Denemarken. Een der medewerkers van >Het Sport blad* schrijft uit Kopenhagen aan dat blad, dat het zoo goed als zeker is, dat het volgend voorjaar Denemarken naar ons land zal komen voor een wedstrijd tegen Nederland. Overwerkte nieren. Dagelijks worden door een gezond mensch omstreeks 3040 gram urinestof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoev( elheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij iu het lichaam ach terblijft. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het fipreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zjjn, blijft een gedeelte der schadelijke stoften in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen vau rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, be zinksel in het water, waterzuchtige zwelling en in de enkels of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, bf de u-ineloozing geschiedde moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijnselen verwaarloosd worden, kunnen gevaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwik kelen en plotseling, zonder waarschu wing, Oj treden. Geneest uw nieren terwijl het tijd is, leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buitensporigheden vau welken aard dan ook houdt u aan een eenvoudig dieet en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwral verdwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het ver drijft het urinezuur, de oorzaak vau lenden jicht, rheumaliek, niersteen, enz., en het voert het overtollige wat'r af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt wegge nomen. of f10.- voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 4587 Uit zeer goede bron vernemen wij dat door het R. K. Kerkbestuur te Was pik een ziekenhuis met klooster en een oude mannen-en vrouwenhuis zal wor Die zich een goed Nikkel met prachtige nikkelen Ketting wenschtaan te schaffen, zende postwissel ii f 2,50 o een iu veel beter kwal. h f 3,76 en voor een met Halskoordje f 2,75. Toezending franco Een Anzicht-Album in prachtband groot 24 bij 26 cM., inhoud 200 stuks. Een Panorama Spiegel, verrassend voor iedereen die er prentbriefkaarten op nahoudt. Voor den spiegel geplaatst, verkrijgt men een verrassend effect. Twaalf mooie Kaaiten voor Album en Spiegels Een practische soliede Vulpenhouder met reserve pennen in Rood-Etui. Een mooi Boek in prachtband met fijne platen in kleurendruk. Verhalen voor de jeugd78 bladz. Een Postzegel-Album met afbeeldin. gen der verschillende landen, zeer geschikt ter verzameling van postzegels. Een Potlood, sigaarmodel. Nieuw 1 Eeu mooi Gezelschapsspel, verpakt in een doos. Een Trillerfluit. NieuwVoor onze lieveling. Dit Pakket inhoudende 20 stuks, franco tegen postwissel f 2.50, daarop behalve dui delijk de naam en woonplaats staat *Re- clame-Pakket*. kost slechts f 3.50. Hierbij Muziek-Zang of Voordrachten 60 ct. per nummer. Rijke keuze Gramaphones en Platen. Groot Hollandsch Repertoir, zeldzaam mooi, dubbel bespeelbaar le kwal f 1.50 Kerkstraat 187-140, Zwartsluis. Interc. Telefoon No. 4. 041 Echo van het Zuiden. 12111 JA

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 5