Derde Blad. provinciaal Nieuws. SUMMER 28 ZONDAG 6 APRIL 1913. 36e JAARGANG. Waalwijk, 5 April 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Promotie. Met ingang van 16 dezer is de heer \V. J. Pulles van het Postkantoor alhier bevorderd tot klerk der Posterijen en Telegrafie van de le kl. Onafhankelijkheids feesten. In de 1.1. Woensdag gehouden be stuursvergadering van >Waalwijks Be lang4 werd het voorloopig programma der Onafhankelijkheidsfeesten als volgt saamgesteld. Zaterdag 31 Augustus: Llchtstoet en gevelversiering- en illu minatie, waarvoor belangrijke prijzen worden uitgeloofd. Daarna concert op de markt. Zondag 1 September Matinée te geven door een Gemengd Koor, gevormd door de Liedertafel «Oefening en Vermaak4, door 't welk nationale werken zullen worden uitge- vperd. 's Namiddags Sport-Gymnastiek- en kinderfeesten (vliegerwedstrijd) enz., alles opgeluisterd door muziek, 's Avonds concerten op de markt, terwijl bij vol doenden finantieelen steun openluchtbi oscoop-uitvoering wordt gegeven. De vereeniging heeft zich voor de mogelijkheid der uitvoering van dit be langrijke programma tot den gemeente raad om subsidie gewend, terwijl ter gelegener tijd eene collecte bij de inge zetenen voor dit doel zal worden gehou den. Wij vestigen de aandacht onzer lezers, speciaal lezeressen, op de adver tentie der veteeniging »Waalwijks Be lang4, voorkomende in dit blad. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Waalwijk, 4 April 1913. Op de adressen der K. v. K. en F te Waalwijk dd. 26 Maarc aan de direc ties der Maats, tot Exploitatie van Staats spoorwegen en der Holland;che IJzeren Spoorweg-Maats, onderwerp: »Tarieven voor het goederenvervoer4, ontving zij van beide Besturen afschriften hunner brieven gericht tot de Kamer te Dor drecht, waarin werd bericht, dat ge noemde Maatschappijen tot haar leed wezen geen verandering kunnen brengen in de tarieven voor het goederenvervoer in den geest, zooals door de Kamers van K. en F. is voorgesteld. Verder zijn door onze Kamer o.a. de navolgende verzoekschriften verzonden a. Aan den Minister van Koloniën inzake >Levering van het schoeisel ten behoeve vau het Leger in Ned. Oost- Iodlë.4 b. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel met betrekking tot «export van stroohulzen naar Au stralië.4 Gezondheidscommissie. (Slot). Betreffende het hoofdstuk Volkshuis vesting vestigen wij de aandacht op de volgende bijzonderheden: Gedurende het jaar werden 217 aan vragen om vergunning tot bouwen en verbouwen van woningen door de Ge meentebesturen ter fine van advies aan de Commissie toegezonden n.l. Capelle 5, Raamsdonk 48, Waspik 42, Dussen 9, Besoijen 4, Vrijhoeven-Cap- pelle 3, 's-Gravemoer 4, Waalwijk 23, Sprang 4, Loonopzand 49 en Dongen 26. Dit jaar begon de Commissie een hernieuwd systematisch onderzoek in te stellen naar alle verhuurd wordende woningen. Onderzocht werden de wo ningen in de gemeenten Capelle en Was pik. In de gemeente Capelle werden in het geheel 182 woningen onderzocht. 115 woningen vormden een deel van een perceel, 67 waren perc. op zichzelf. 89 woningen bleken te hebben één ver trek, 79 twee vertrekken, 11 drie ver trekken en 3 meer dan drie vertrekken. De dakbedekking van 112 woningen bestond uit pannen, terwijl 70 wonin gen met riet gedekt waren. Met betrekking tot de hoogte der woonvertrekken bleek, dat in 97 wonin gen het woonvertrek een hoogte had van meer dan 2.50 M., van 74 wonin gen bleef die hoogte beneden 2.50 M., terwijl in 11 woningen een woonvertrek werd aangetroffen beneden een hoogte van 2 M. 91 woningen bezaten geen inrichting tot drinkwatervoorziening. Bij 18 woningen ontbrak een privaat, ter wijl bij 106 woningen deze inrichting gebrekkig of slecht was. 150 woningen hadden gebreken en geven aanleiding tot opmerkingen. In de gemeente Waspik werden in het geheel 202 woningen onderzocht. Hiervan waren 102 woningen perceelen op zichzelf, terwijl 100 een deel van éen perceel vormden. 120 woningen bleken te hebben één vertrek, 70 twee vertrekken, 8 drie ver trekken en 4 meer dan drie vertrekken. De dakbedekking van 150 woningen bestond uit pannen, terwijl 46 woningen met riet gedekt waren. In 94 woningen had het woonvertrek een hoogte van meer dan 2.50 M. Van 94 woningen bleef die hoogte beneden 2.50 M terwijl in 14 woningen een woon vertrek werd aangetroffen beneden een hoogte van 2 M. 106 woningen bezaten geen inrichting tot drinkwatervoorzie ning Bij 9 woningen ontbrak een pri vaat, terwijl bij 108 woningen deze in richting gebrekkig of slecht was. 166 woningen hadden gebreken en geven aanleiding tot opmerkingen. De Commissie wees 55 woningen aan, waarbij het aanbrengen van bepaaldeliik aangeduide verbeteringen noodzakelijk was. 7 woningen werden ter onbewoon baarverklaring voorgedragen, terwijl bij 23 woningen overtredingen der Bouw verordeningen geconstateerd werden. Betreffende Hoofdstuk X levens- en genotmiddelen, gebruiksartikelen, treffen wij o m. het volgende aan De Commissie besloot een onderzoek in te stellen naar het in haar ambtsge bied verkochte bier. Zij nam 35 monsters, zoowel bij den brouwer zelf, als van het bier, dat door den herbergier wordt verkocht. Genomen werden 5 monsters te Loon opzand, 10 te Waspik, 10 te Dongen en 10 te Waalwijk. Naar aanleiding van de verkregen resultaten van dit zeer uitgebreid on derzoek wordt het volgende opgemerkt: Omtrent gehalte aan alcohol, extract, elk voor zich, het aschgehalte de alca- liteit der asch en den zuurgraad wordt gemeend geen opmerking te moeten maken. Omtrent den zuurgraad niet, omdat het plaatselijk gebruik het somtijds me debrengt dat men het bier een melk zuurgisting laat ondergaan en dan de zuurgraad abnormaal hoog is. Ook mag het bier geen ontzurings- middelen bevatten. Als zoodanig wordt gewoonlijk natriumbicarbonaat gebruikt. Van conserveermiddelen mag eigenlijk alleen een weinig zwavelig zuur aan wezig zijn. Salicylzuur moet eigenlijk geheel af wezig zijn. Daarentegen moeten fluoriden als beslist schadelijk uit het bier wor den geweerd. Ook mogen hier niet in voorkomen, stoffen, die het bier op bedriegelijke wijze het karakter van een betere qua- liteit moeten geven, zooals de saccha rine en vooral is d.t het geval, wanneer het gebruikte middel, de saponine, om het bier schuimend te maken, beslist giftige eigenschappen kan hebben. Eindelijk komen wij aan de eerste voorwaarde van het bier, een voldoende extractgehalte van de stamwort, afkom stig van een voldoende hoeveelheid mout. Dit is het voornaamste gebrek onzer meeste biersoorten, Wanneer het gehalte der stamwort op 10°/o wordt gesteld, voldoet van de bieren uit ons ambtsgebied of deszelfs omgeving af komstig, slechts één monster en komt slechts één dezen eisch nabij. Dus vol doet slechts 3°/o der monsters aan dezen eisch. Om een te hoog gehalte aan vluchtige zuren moet één monster of 3°/0 worden afgekeurd. Om het gebruik van ontzuringsmid- delen zes monsters of 19°/0- Om een gehalte aan calicylzuur zeven monsters of 23°/0. Om een gehalte aan saccharine acht monsters of 26°/0> terwijl elf monsters of 35°/o dat wel bevatten, doch beneden de gestelde grens blijven. Voorts moeten om een gehalte aan fluorwaterstof worden afgekeurd tien monsters of 32°/0f terwijl twee monsters of 6°/o saponine bevatten. Jos. Groenen. Uit goede bron vernemen wij dat de heer Jos. Groenen door den intendant van het keizerlijk hoftheater te Wiesbaden nu reeds is uitgenoodlgd om een contract van vijf jaar aan te gaan als eerste hel den-bariton, aan dit theater ingaande na afloop van het engagement te Main/, over twee jaren. Gevonden voorwerpen, Ia de wachtkamer van het Postkantoor alhier zijn gevonden een zakdoek en een zak. Axrondissements- Vergadering. Donderdag j. 1. hielden de Onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne eerste vergadering van dit jaar in Musis Sacrum. Ongeveer 40 leden waren op gekomen. De bijeenkomst werd door den arrondissementsschoolopziener, Mr. G. v. Zinnicq Bergman, met een hartelijk woord geopend. Hierna hield de secretaris lezing van de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag over 1912 welke schier onveranderd onder applaus werden goed gekeurd Nu hield de heer A. Laarakker alhier, eene lezing over »Het Rekenen op de lagere school4, welke uitmuntte zoo door vorm als inhoud en aanleiding gaf tot eene vruchtbare discussie. De heer Klijn van Sprang behandelde het onderwerp: »Kindergedichten.4 Ook deze lezing zat goed In elkaar en lokte nog al debat uit. Welverdiend was het woord van dank dat de Voorzitter beiden inleiders namens de vergadering bracht. Voor de najaarsvergadering werden tot onderwerpen gekozen 1 >De Geschiedeuis op de Lagere School4, door den heer Benjamlnse van Capelle-Heijstraat. 2 »Hct Zangonderwijs op de Lagere School4, door den heer Breuer van Baardwijk. Met meerderheid van stemmen werd vervolgens besloten dit jaar de feestver- gadering te houden in Zuid-Limburg. Eene commissie ter voorbereiding van dit reisje, dat geschieden zal in de eerste week van Juli a. s. werd bij acclamatie door den waarnemenden Voorzitter, den heer Spijkerman alhier, benoemd. Nadat nog enkele zaken van meer huishoudelijken aard behandeld waren, werd de vergadering door genoemden heer Spijkerman met een hartelijk woord gesloten. Een reuzen-order. De firma Timmermans van Turenhout stoomschoenfabriek alhier ontving dezer dagen van een export-huis een reuzen- order, nl. 100.000 paar schoenen. Jammer genoeg kon deze order, die werkelijk tegen uitnemende condities en prijzen werd aangeboden, niet aan vaard worden, wijl de leveringstermijn te kort is, om in dien tijd voldoende quantiteit overleder te krijgen en de geheel nieuwe installatie daarvoor ge reed te hebben. de kwetsing en verminking veroorzaakt een en ander op te maken bij staat In verband hiermee zijn het vliegcomité bestaande uit de heeren J, A. A Schoon- dermark, H. A. Vosman, A. R v. d Sluis, jhr. H- V Baerdt van Sminia, P. A De Haan, F. A. V. Heyst en J. H. Berghuis, en de heer J. M. Olieslagers gedagvaard ter terechtzitting van de Rechtbank te Leeuwarden op 8 Mei. Leeuw. Ct. Veel liefhebbers- Men schrijft aan de Avondster4 In één onzer Brabantsche dorpen heeft men de snuggerheid gehad de plaatse lijke R. K. Kiesvereeniglng omver te kegelen en het natuurlijk gevolg bij de eerste verkiezing voor den Gemeenteraad is eene onafzienbare rij van sollicitanten waarvan bij sommigen de begeerigheid naar het >baantje4 gelijken tred houdt met hunne onbeduidendheid. Alle plaatselijke bedrijven komen met een candidaal en onder die velen is er slechts één, die met een afwijzend gebaar terugtr-.-edt uit den kring. Zoowaar hebben de boereu wat des landmans, en de leer- vervaardigers wat des looiers is, gecandi- deerd de laarzenmakers kozen een rid der van de schacht en de bakkers een emeritus-deegkunstenaar, de timmerlie den en aannemers, mitsgaders de met selbazen zullen een man van ijzer en staal pardon van kalk en hout In 's dorps raadzaal doen zetelen de werk- liedea dat spreekt nemen eeu der hunnen, maar de kippenfokkers zullen een kakelaar uit hunnen toom een warm nestje in de dorps-ren zien te bezorgen Komen dan nog de poppenkastlieden, de kwasten en pierrots die zich met een dorpsgek zullen amuseeren. De janklaas sen zal in een proclamatie aan zijn volk voortdurend verbetering van het bedrijf z'et toepassen, wil het spr. voorkomen, dat men hier wel wat te gauw tevreden is geweest met den huidigen toesta/d en niet in die mate heeft genoten van de ondervinding der andere strekeD, als had kunnen geschieden. Spr. wijdt daar na uit over de enorme uitbreiding, die de glasculturen ondergaan, vertelt daar bij van kassen met een aaneengesloten oppervlak van 1 H. A. onder glas en van kweekers met ve'e duizenden bak- ramen. Hier in Vlijmen is het glas echter nog zeldzaamheid. Alles kan nu wel niet ineens, maar het wordt toch tijd in deze richting hier iets te doen en daar het spreker voor komt, dat velen samen meer kunnen dan een enkel persoon, raadt hij aan over te gaan tot de oprichting van een vereeniging, die in het bijzonder de vei- betering van den cultuur ter hand zal nemen. Op allerlei gebied bestaan er in Vlijmen reeds vereenigingen, maar dit zal er een worden, die vooral de tuin ders helpt en voorlicht. Door onderwijs, door voordrachten, door proefvelden, door besprekingen en gezamelijke uit- rtapjes naar andere kweekerijen kan men de kennis zijner medeleden vermeerde ren en hiernaar moet worden gestreefd. Al zal deze vereeniging niet dadelijk zoo groot zijn, zij zal een kern vormen van belangstellenden en beslist goed werken. Op verzoek van een der aanwezigen, deelt spr. nog mede, dat het hier niet geldt een vereeniging op te richten, die groote geldelijke offers vraagt, of die geldelijke verplichtingen na zich kan slepen, zooals het geval was geweest met de vroeger, onder zooveel enthou siasme opgerichte vereeniging >Gelria4, doch dat de contributie hier slechts f 0.50 zal bedragen en dat men verder slechts van zijn a. s. kunsten op het dorps- moroeie verplichtiugen heeft, n.l. met tooneel kond doen. zljQ medeleden hetzelfde goede doel na We komen er nog wel eens op terug, te streVen. want de lol gaat nu pas beginnen. De Burgemeester bedankt den spr. en Prijsver hooging of prijsverlaging zegt ook, dat voor Vlijmen en aangren- Als eeo merkwaardigheid meldt onze re gemeenten een vereeniging van Amsterdamsche correspondent, dat een patroon aldaar uit volle overtuiging in enkel tuinbouwers toch zeker haar reden van bestaan heeft. Flora-B io scoop. De directie der „Flora-Bioscoop" alhier heeft een goed besluit genomen, nl. om voortaan, zöoais dat overal ge schiedt, Zondags doorloopende uitvoe ringen te geven vanaf 4 uur. Men be hoeft dus niet meer te wachten, men gaat binnen als men wil. Vooral voor vreemdelingen is dat een zeer groot gemak en het zal zeer zeker het bezoek aanmerkelijk doen vermeerderen, vooral waar de entrée-prijzen nu laag zijn ge steld, wat vroeger nu juist 't geval niet was. Daarenboven hebben we morgen een mooi nieuw en zeer uitgebreid pro gramma. O. a. krijgt men ook te zien het zinken van het zandscheepje te Amsterdam, waarbij vier kinderen ver dronken. De Groote Voetbalwedstrijd. De groote voetbalwedstrijd waarover we in ods vorig nummer schreven en welke de gansche week het ondei- werp van alle gesprekken is geweest, zal morgen onder enorme belangstelling plaats hebben. Nog nooit is een wed strijd met zooveel enthousiasme en vurig verlangen tegemoet gezien, als dezen kamp tusschen Waalwijk en den Berg. Zonder twijfel zal W-V. morgen op een record aantal toeschouwers kunnen bogen en zal het blijkeD, dat onze raad geving, om voor een goede regeling op het terrein te zorgen, niet overbodig was. Naar we vernemen zullen er twee ingangen op het terrein zijn, één voor eerste en één voor tweede rang, zoodat er geen ophoopingen voor kunnen ko men. Rest ons nog mee te deelen, dat de wedstrijd om half drie aanvangt, de Heer P. A. Bonier (Utrecht) scheids rechter is en de heerea C. A. Steur (Nijmegen) en W. Willing Jr. (Breda) als grensrechters fungeeren. Vroeg voorjaar. Als eene groote bijzonderheid kunnen wij melden, dat een landbouwer alhier nu aUeeds gras gemaaid heeft en hij sloeg zelfs al een flinke snede gras voor zijn zeis weg. De maaier, een man van 80 jaar, verklaarde ons dat hij nog nooit zooiets gezien of ondervonden had. Het vliegongeluk te Leeuwarden. Men zal zich nog wei herinneren, dat 13 Juli 1911, tijdens te Leeuwarder vlieg- week, een ernstig Vliegongeluk op de Wilhelminabaan plaats had, waarbij 4 dames ernstig werden gewond- Eén har er, Jacoba Adrlana Groothuis, echtgenoote van J C. Winkel, kantoor bediende te Besoyen, heeft thans een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen het vliegcomité en John Max Olieslager?, om haar te vergoeden de éen vergadering van den Alg. Sch. Bond I Z. E. A. wil reeds dadelijk gelegen- waarvan hij 2e secretaris, heeft verklaard, heid geven om toe te treden, oaar men dat de prijzen van het schoenmakerswerk dan spoedig aan het werk kan gaan Uit niet verhoogd, maar verlaagd dienen te de voornaamste belangstellenden aal een worden. Schoenen te laten repareeren comm.ss.e worden uitgenoodlgd om de gaat volgens hem bij de tegenwoordige statuten te ontwerpen, die m een vet- Inkomsten en uitgaven hovende krach- gadering over acht dagen au len worden ten van den kleinen burger en ambachts- vastgesteld, waarna ook het vaste Be man uit dien hoofde is prijsverlaging stuur w°ldt fn'..r(,den noodzakelijk en h,j meent die zonder Van de gelegenheid om toe et ede nadeel voor den schoenmaker te kun- «erd aanstonds door-een twintig! ,1 pet oet, bereiken door een betere atbeids- ponen gebruik gemaakt, welk aantal zeker regeliag en bedrijfscentralisaüe, met spoed.g "1 toenemen, als de vereeniging vermindering der bedrijfskosten tot U»n het wetk gaat. Beheer Snellen wees gevolg. Wetende, dat zijn overtuiging In den aanwezigen nog op het verslag van strijd komt met het doel van den Alg. de vergadering der Vellingsvereemging Sch. Bond, die prijsverhoging in haar den Bosch, waarin reeds besproken vaandel schrijft, heeft genoemde collega was het plan om n Vlijmen een eigen als lid en bestumslid van dien bond be- «portve.llng In te richten, hetgeen 1 Ut door de vergaderden met applaus weid "De merkwaardige verklaring verdient begroet. Spreker hoopte, dat als het om hare eerlijkheid alle waardeering, "over kwam, de tu nders van Vlytnen, maar wij vreezen dat onze idealist ztch B™o e eensgezindhed aan d.ndagz opoffert wanneer hij aan zijn idee nit- den leggen om die In^lllng e steune to daar het overal nog de ondervinding is voeting tracht te geven. st> dat de tuiobouw V«J te danken Schoenhandel met Engeland. heeft aan goed opgezette en goed vei- Van Engeland werd in Februari 1913 zorgde veilingen tot verkoop der pro - uitgevoerd naar Nederland schoenwerk ducteu- ter waarde van 10,902 pd. st., tegen jen si0tte hoopte Spr., dat 1913 een 12,483 pd. st. in dezelfde maand van goe(j jaar zcm zijn voor de tuinders, daar 1910 naar België bedroegen die cijfers zuuce VOorspoed bij hen gewoonlijk de resp. 21.471 pd- st. en 17.110 pd. st. meeste belangstelling brengt tot het Naar Engeland werd In Februari 1913 ondernemen van verbeteringen in het ingevoerd uit Nederland 271 dozijn pa- bedrijf. ren lederen schoenwerk ter waarde van Hierna deelde de Burgemeester mee, 870 pd. st. en 103 dozijn paren ander dat het in de bedoeling lag een negental materiaal ter waarde van 138 pd. st heeren uit te noodlgeD om zitting te uit 135 dozijn paren lederen schoenwerk aemen het voorloopig comité; men van 450 pd. st. waarde en 5 dozijn pa- had getracht personen van allerlei kanten ren van ander materiaal voor 8 pd. st. hierin op te nemen en er werd In het Levering van laarzen voor bijzonder prijs gesteld op de aanwezig- kanaalarbeiders. held van het handelselement in deze Door het „Stadtische Tiefbauamt 2" commissie, daar immers de handelaars te Düsseldorf worden tot 9 April e.k. den tuinders dikwijls het best kunnen aanbiedingen ingewacht voor de levering voorlichten omtrent de in te voeren ve.- van: 100 paar lange laarzen, 60 paar beteringen. De namen dezer heeren zijn schoenen en 40 paar knielaarzen voor G. R. van de Ven, M. van Glersbergen kanaalarbeiders. De voorwaarden nopens J. de Vaan Jzn., H. van der Linden M. deze aanbesteding zijn tegen inzending H. Boom, M. de Vaan WzJ. van Wa- van 50 Pfg bij het „Stadtische Tiefbau- genberg, H. Prinsen, J. van Heivoort Jz. ambt Luisenstrasse 62, Zimmer No. 10", en P. J. van Hout. te bekomen. DRUNEN. Op de 1.1. gehouden verga- Oprichting van een Tuinbouwvereeniging dering bracht het Bestuur der ^Hanze" aid. voor Vlijmen en Omstreken. Drunen verslag uit over hare wetkzaambe- Op uitnoodiging van den heer Burge- den van het jaar 1912, waaraan wij het meester der gemeente Vlijmen verga- volgftF.de ontleenen. derden Dinsdag j.l. een groot aantal Het getal leerlingen aan de vakschool belangstellenden in het café van den voor het schoenmakersbedrij bedroeg op .il heer de Laat te Vlijmen om de oprich- Dec. 19. In den loop van het jaar werdeu ting eener tuinbouwvereeniging voor 10 leerlingen aangenomen en verliet een deze streek te bespreken. De Burge- zelfde getal de school welke laataten by meester opende de vergadering en gaf patroon of op machinale fabrieken willig daarna het woord aan den heer Snellen, werk vonden. Rijkstulnbouwleeraar. Het gedrag en de vorderingen der lee> Deze begon met te zeggen, dat Vlijmen lingeu gaven reden tot tevredenheid, ver buiten de provincie Noord-Brabant De fioantieele toestand was zeer gunstig, bekend staat als een nijvere tuinbouw- In den loop van het jaar werd ontvangen streek en dat het hem telkens weer aan subside, schoolgelden en bijdragen streek en dat het hem telkens weer aan suoshup, scuuuiKCiuOU opviel, /ooals de verschillende vakken f2240,15. Aan opbrengst van vervaardigd van den tuinbouw hier worden beoefend, schoeisel t 8349,27 te zamen f 5„589'4 - r?1 AiAni..it al« ftp ornen- De aezamelnke uitgaven bedroegen folüz.'iz Zoowel de vruchtenteelt als de groen tenteelt vinden hier beoefenaars en zooals men overal in het land uitbreiding van den tuinbouw ziet plaats grijpen, is het ook hier het geval. Waar men ech- kosten van herstel en van de schade door ter in andere oudere tuinbouwcentra De gezamelijke uitgaven bedroegen alzoo een voordeelig 6aldo van f 187. liet Bestuur hoopt door aankoop van nieuwe leermiddelen het onderwijs en de vakkennis der leerlingen nog te kunnen uitbreiden en de verkregen goede resultaten De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9