Nummer 31 Donderdag 17 April 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwiiksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Eerste Blad. UNU8HT MEP Gemeenteraad van Waalwijk, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw» bare Zeep. op >meo, uwer- redea poeld dat lende n In onder t het en en at te v uit Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advertbntiên 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel,groote 'etters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN Openbare vergadering op Maandag 14 April des avonds 63/4 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Bespreking vakschool aangelegen heden. 3. Vaststelling primitief kohier van den Hoofd. Omslag voor 1913. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter. De Burgemeester. Na openiDg der vergadering leest de secretaris de notulen voor, die onge wijzigd worden vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring besluit tot wijziging der begrooting 1913. b. Goedkeuring 2e suppl. kohier H. O. Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslagen der gezondheidscom missie, woningwet, teekenschool-com- missie, van den schoolarts en gasfabriek. Voorzitter. We zullen deze een maand ter visie leggen voor de leden. Klijberg. Zou 't geen aanbeveling verdienen de redactie van >De Echo het Zuiden4 te verzoeken, deze verslagen op te nemen. Ze zullen zeker met be langstelling gelezen worden. Voorzitter. Ik wil 't met plezier aan de redactie geven, maar 't zijn heele verslagen, die de geheele courant zouden vullen, maar ze kan er dan een uittreksel uit nemen, want er zijn er zeker bij die heel interessant zijn, waarom ik de heeren aanraad ze zeker in te zien, daar ze een goede kijk geven op tal van ge meentezaken. 2. Bespreking vakschool-aangelegen heden. Voorzitter, 't Navolgend schrijven is ingekomen van de regeering. Wordt voorgelezen een schrijven van de Ministers van Binnenl. Z. en van L. N. en H. Hierin wordt medegedeeld dat de ingezonden bouwplannen voor de school een punt van onderzoek hebben uitge maakt. Om thans eene beslissing te kunnen nemen en opdat de bouw niet langer wordt vertraagd, wordt met na druk de beantwoording verzocht van het gemeenschappelijk schrijven 9—13 Sep tember 1912. (De Regeering verlangt dat de gemeente de helft van de voor de Vakschool bestemde terreinen voor hare rekening neemt en gedurende vijl jaren voor het Rijk beschikbaar houdt. Daardoor komt een bedrag van f 8000 ten laste der gemeente boven de reeds toegezegde f40.000 Redactiewelk ant woord vóór 16 April wordt tegemoet gezien. Wordt vóór dien datum geen bevredigend antwoord ontvangen dan zal worden overwogen op welke wijze, buiten de gemeente om, een voorziening zal kunnen worden getroffen. Voorzitter. Zooals uit bijgevoegd schrijven blijkt, is door de Regeering in zake haar verlangen dat onze gemeente de helft van de voor de Rijks-Vakschool bestemde terreinen voor hare rekening zal nemen, een ultimatum gesteld. Wij betreuren zeer de pressie, in deze door de Regeering op de gemeente uit geoefend. Wij vernemen nader van ter zijde, dat zij het eenmaal door haar ingenomm standpunt niet wenscht te verlaten en wellicht dit ook niet kan verlaten, zonder voor Waalwijk schade lijke gevolgen. Mocht de gemeente jlijven weigeren, dan zouden wij daar mede niet alleen voor de toekomst ten eenenmale alle hoop op medewerking van dien kant verbeuren, doch zou daar mede de tot stand koming dezer nuttige stichting weder voor geruimen tijd worden verschoven, daargelaten de vraag of zij ons niet geheel zou ontgaan Zeer veel pogingen zijn door ons aangewend om de Regeering tot andere gedachten te brengen. In het stadium echter waarin deze netelige zaak thans verkeert, blijft ons niet anders over, dan zich neer te leggen bij den door den betrokken Mi nisters gestelden eisch en de helft der voor de Rijksschool bestemde terreinen voor rekening der gemeente te nemen. Het daarvoor benoodigde bedrag onge veer f 8000,zou dan moeten gevonden worden uit eene geldleening Wij hebben de eer Uwen Raad dan ook in dezen zin te adviseeren. Timmermans-Verschure. Zou U dat niet eens wat willen toelichten, vooral wat betreft de pogingen die door het Dagelijksch Bestuur zijn aangewend. Voorzitter. Van luni af zijn we daar al mee bezig en in de laatste vergadering heb ik alles al zoo breedvoerig mogelijk medegedeeld, alle pogingen die wij in het werk hebben gesteld en ook de af vaardigde heeft alles gedaan en 't resul taat is het schrijven, dat zoo juist is voorgelezen. Timmermans-Verschure. Ik kan me dat zoo moeielijk voorstellen, dat buiten Waalwijk omgaan. De Tweede Kamer heeft dat toch aangenomen. Voorzitter. Ja, dat is zoo, maar 't be treft hier een geldquaestie. Mochten wij niet toegeven, dan zou de Minister met voorstellen in de Kamer moeten komen en zou de memorie van toelich ting op die voorstellen wel eens mede- deelingen kunnen bevatten, die voor Waalwijk minder aangenaam zouden kunnen zijn. Dan zou nog de beslissing aan de Kamer blijven en waar het een vorig maal werd aangenomen met één stem meerderheid, vind ik 't gevaarlijk 't te wagen, 't zou een zeer gevaarlijke proef zijn. Timmermans-Verschure. Ik zou niet weten wat die memorie voor onaange naams voor ons zou kunnen bevatten, wij hebben de Regeering steeds, in alles toegegeven. Als de gemeente dat be drag weer bij geeft, zou ik condition- neeren, dat dit jaar begonnen moet worden. Voorzitter. Wij hebben dat in ons antwoord ook uitgedrukt, daarenboven zegt de Minister dat zelf. Timmermans-Verschure. Ik zou 't er duidelijk bij conditlonneeren, want als 't gaat als nu, dan kan de regeering in tweede instantie wel weer meer vragen- Houben. Waalwijk heeft toch gedaan wat het doen moest, voldaan aan al zijne verplichtingen, het is nergens ingebreke gebleven en heeftzijn belofte gestand ge- daaD. Maar 't is beter die f 8000 te betalen dan dat wij de kans beloopen dat ze elders g&at of nog langer duurt tot onze groote schade, 't Is anders wel een hard gelag, als 't rijk zegt, koopt die en die grond voor onze rekening en men moet daar dan later de helft van betalen. Timmermans-Verschure- Is daar de commissie van advies niet ingehoord Klijberg. Absoluut niet, sedert een jaar hebben we geen vergadering gehad, er is zelfs geen voorzitter. Gragtmans. De commissie heeft ons op een slecht terrein gebracht, 't dag. bestuur wist nergens van. 't Is maar 't best 't aan te nemen. Voorzitter. De vaste overtuiging van B. en W. is, dat als we blijven weige ren, we ons op een gevaarlijk terrein begeven. Timmermans-Verschure. Hoe wilde U dat antwoord redlgeeren ik zou er de conditie aan verbinden dat beslist be gonnen moet worden, geen wensch uit drukken, maar de conditie stellen, anders ben ik er beslist tegen. Kunt U 't con cept niet eens voorlezen. (Het concept wordt voorgelezen.) Medegedeeld wordt dat de Gemeente zich neerlegt bij het verlangen door de Regeering kenbaar gemaakt in het ver-' trouwen, dat zij, na het verstrijken van het vijfjarig tijdvak bereid zal worden gevonden het terrein weer van de ge meente over te nemen, temeer omdat destijds door de Regeering opdracht is verstrekt tot aankoop van meer terrein dan was voorgesteld geworden door de vanwege de Regeering ingestelde com missie voor de Vakschool. Deze zaak werd lang in overweging gehouden, om dat het voor Waalwijk een moeilijke beslissing gold, daar de reeds toege kende bijdrage, in verhouding tot hare draagkracht hoog is rë uuemen. Aan de spoedige tot standkomlng der school is de gemeente echter zeer veel gelegen en wordt aan het verlangen del- Regeering voldaan, opdat de bouw thans niet langer vertraging ondervinde- Timmermans-Verschure. U spreekt daar alleen de hoop uit en ik geloof dat Waalwijk zich steeds te bang heeft getoond en niet krachtig heeft durven ageeren. Ik geloof, dat als wij een beetje een standpunt hadden ingenomen, dat zulks veel beter gewerkt zou hebben, ik zou die f 8000 aan de conditie van direct beginnen afhankelijk stellen. Voorzitter. U zegt daar dat wij niet krachtig genoeg zijn opgetreden. Uit 't laatste schrijven van den minister blijkt toch wel dat wij het tot het uiterste gedreven hebben. We hebben alles ge daan wat mogelijk was, en nu wordt ons gewoon een ultimatum gesteld. Timmermans-Verschure. Dat is een paardenmiddel zeker en daar mogen wij wel iets tegenover stellen. Klijberg. Ik ben 't met den heer Tim mermans niet eens, dat Waalwijk zich altijd bang getoond heeft tegenover 't rijk of het provinciaal bestuur en dat heeft nu niet altijd de beste gevolgen voor onze gemeente gehad. Ik noem hier de schutssluis, de tramgeschiedenis waar halstarrigheld ons veel geld gekost heeft. In dit geval zullen we met con dities stellen en krachtig optreden niet veel verder komen- 't Is een hard gelag, maar in 't belang van alles zal er niets anders opzitten dao te betalen. Timmermans-Verschure. Schutssiuis en tram is geheel iets anders. Hier wil len we geven wat ze vragen, maar aleen een conditie er bij stellen. Wat U daar zei van schutssluis enz is nog geen halstarrigheld. Dat berustte op een stem ming in den raad, op verschil van opinie. Voorzitter. Die zaken zijn al zoo lang geleden, dat we daar thans niet over behoeven te spreken. Van Riel. Mij dunkt dat als we die f8000 toegeven, de eisch niet onbillijk is, daardoor wordt toch in den geest van den raad gehandeld, meen ik. Voorzitter. In 't voorgelezen schrijven staat toch uitdrukkelijk «opdat de bouw niet langer vertraging zal ondervinden4, dus de minister zegt dat zelf ook. Van Riel. Tegen die conditie kan toch niets tegeo zijn. Van Schijndel. Ik zou hoegenaamd geen eischen stellen- We weten dat we van verschillende zijden worden tegengewerkt en daarom moeten we maar niet eischen, maar 't voorstel van B en W. g woon aannemen. Houben. Uit alles blijkt dat de Regee ring spoedig wil beginnen, zoo zijn op de .Staatsbegrooting voor 1913 verschil lende bedragen uitgetrokken om het ge meentelijk fonds weer tot f 40.000 aan te vullen. Het plan voor 't gebouw, is, naar ik meen, goedgekeurd Men zou op een eisch weer evengoed kunnen gaan uitstellen. Timmeimans-Verschure. Zoo, zonder conditie stem ik tegen. Ph. Timmermans.Het concept-antwoord lag voor de vergadering gereed, maar moest nog met de wethouders worden besproken, zoodat het niet absoluut is vastgesteld. We kunnen b.v. schrijven in de hoop dat oog dit jaar zal worden begonnen dan pousseert men het wat. Timmermans-Verschure Men zou b v. zoo kunnen redigeeren, dat de woorden van den minister zelf werden herhaald. Houben. We kunnen dat gerust aan de prudentie van B. en W. overlateo, die zullen wel voldoende rekening houden met de belangen der gemeente. Timmermans-Verschure Zeker, maar waarin een geval wordt gezegd, dat de raad niet genoeg er van weet en nu weer aan B. en W. overlaten, dat is ook geen consequentie. Voorzitter. Ik vind er niets tegen om het slot te redigeeren als de heer B. Tim mermans wil. Ik stel voor le de helft van het terrein over te nemen, waarvoor ongeveer f 8000 moet worden betaald en 2e een antwoord als besproken, aan de regeering te zenden. Van Riel. Welk bezwaar is er eigen lijk tegen, die conditie eraan te verbin den. Voorzitter. We kunnen geen eischen stellen. Niet uit vrees, doch we hebben al zoo lang onderhandeld en alle wen- schen der regeering zooveel mogelijk voorkomen, maar we moeten nu alles doen, dat het weer niet in de war loopt, maar alles zeer spoedig zijn beslag krijgt. Timmermans-Verschure. Mij dunkt, dat 't geen ik eerst gezegd heb, 't best is, daar blijf ik bij, de cooditie er aan verbinden. Maar als alle heeren van andere meening zijn, dan wil ik die verantwoordelijkheid alleen niet dragen en leg er mij bij neer. Van Schijndel: 't Is een lijdensge schiedenis, dat is zeker, maar daar is niets aan te doen, dan komt 't weer op de lange baan. Timmermans-Verschure lk ben het met den heer van Schijndel roerend eens, ik wou juist voorkomen dat het op de lange baan geschoven wordt. Houben. Heeft de regecring nog ge reageerd op ons verzoek om rentebe taling. 'Voorzitter. Neen, totaal niet. Daarna wordt 't voorstel van B en W. aangenomen met algemeene stemmen op een na, die van den heer W. van den Broek. Voorzitter. Er zijn ingekomen de volgende adressen van «Waalwijks Be lang4 Aan den raad der gemeente Waalwijk Ede/achtb. Heeren. Waar geheel Nederland zich opmaakt om het jubeljaar 1913 zoo schitterend mogelijk te vieren, daar heeft >Waalwijks Belang4 gemeend, dat onze plaats, die steeds bij de viering van nationale feesten vooraan stond, ook thans niet mocht achterblijven en eene waardige herden king dezer heugelijke gebeurtenis moest worden op touw gezet. De vereeniging heeft daarvoor het volgende voorloopig programma ont worpen Zaterdag 31 Augustus zal een Llcht- stoet worden gehouden, waarvoor flinke prijzen moeten worden uitgelbofd, om deze zoo schitterend mogelijk te doen zijn, benevens een wedstrijd in gevcl- versierlog en verlichting. Na afloop daar van concert. Zondagvoormiddag matinee van nationale werken, door een Gemengd koor door de liedeitafel >Ocfening en Vermaak4 te formeeren. Des namiddags volks- en kinderspelen, gymnastiek-wed- strijden, des avonds concerten en zoo mogelijk openlucht-bioscoop-uitvoerig. Wij twijfelen niet of dit programma zal Uwe goedkeuring kunnen wegdragen, terwijl U tevens duidelijk zal zijn. dat hieraan groote kosten verbonden zullen zijn, waar alles gratis voor 't publiek toegankelijk behoort te worden gesteld. Wij nemen de vrijheid eene kleine begrooting te geveD. UITGAVEN. Voor prijzen voor de Lichtstoet f 105. gevelver siering 57.50 Voor Sport- en kinderfeesten 100. Voor muziek in den stoet, con certen, Zaterdags en Zondags 150.- Voor reclame, enz. 50.— Onvoorziene uitgaven 50. Totaal f512.50 INKOMSTEN. Gewone jaarl. Gem. subsidie f 100. Collecte in de gemeente 100.— Uit de kas van «Waalwijks Belang4 50 Totaal 250. Waar de zeer laag geschatte uitgaven f512.50 zijn en de inkomsten f250 en nog niets is uitgetrokken voor de open lucht-bioscoop, welke vermoedelijk pl.m. f 100 zal kosten, neemt de vereeniging >Waalwijks Belang4 de vrijheid zich tot Uwen Raad te wenden met het verzoek haar boven de jaarl. subsidie van f100 eene bijzondere van f 300 voor de waar dige viering van dit bij uitstek nationale feest te willen toestaan. 't Welk doende Later Is nog een tweede adres inge komen, waarin de vereeniging «Waal- wijks Belang4 zegt, dat er haar van verschillende zijden op gewezen is, dat als de gemeente subsidie zal geven, eene collecte langs de huizen velen niet aangenaam zal zijn. Daarmede volkomen instemmende, verzoekt zij den raad de gevraagde subsidie te brengen op f 500, dan kan de collecte, die èn voor de ingezetenen èn voor Waalwijks Belang eigenaardige bezwaren heeft, achter wege blijven en ook de openlucht bioscoop-uitvoering, een zeer mooi num mer, in 't programma worden opgenomen. Waar v plaatsen als Bergen-op-zoom f4000 geven, twijfelt de vereeniging niet of ze zal f500 ontvangen. Voorzitter. Bij haar adres van den 5 April 1913 werd door de Vereeniging «Waalwijks Belang4 tot viering van Neder lands honderdjarige onafhankelijkheldeen bijdrage uit de gemeentekas gevraagd van f 300, boven de gewonejaarlijksche bijdra ge voor Koninginte-Verjaardag. Hetkomt ons voor, dat eene subsidie van f200, met het oog op een behoorlijke vleriog van het voornoemde nationale feest is te billijken. Nader vraagt die vereeniging nu eene bijdrage van f500, om aldus achterwege te kunnen laten het collec teeren aan de huizen der ingezetenen. Het is Uwe Vergadering bekend, dat de begrooting voor 1913 geen middelen aanbiedt tot dekking van buitengewone uitgaven, aangezien voor onvoorziene uitgaven in totaal slechts ruim f900 is uitgetrokken, welk bedrag voor het groot ste gedeelte voor den gewonen dienst behoort beschikbaar te blijven. Intus- schen kan het motief, dat bij eene ruimere subsidie Uwerzijds van het voornemen tot het houden eener openbare inzameling zou kunnen worden afgezien, hetgeen wordt te kennen gegeven in het adres der voornoemde Vereeniging van 12 April- 1913, voor ons geen aanleiding zijn een ruimer subsidie-bedrag voor te stellen, te meer, daar, met het oog op de aanstaande belangrijke uitgaven voor havenwerken en voor de Vakschool noo- dige zuinigheid is in acht te nemen. Wij vinden* daarom geen termen om op ons aanvankelijk voorstel terug te komen en adv'seeren daarom tot het toekennen eener bijdrage van f 200, te vinden uit De Echo van het Zuiden, Waalwykschc en Lanptraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1