Nummer 32 Zondag 20 April 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen VAN HOUTEN'S Cacao Eerste Blad. GEWROKEN! Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Electriciteits-voorziening in Noord-Brabant. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. EN VOORAL 's MORGENS, 'S MIDDAGS en 'SAVOND5 EEN KOP f9) f®' Waahvijlisclie Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Advertbntikn 1—7 regels f0.60; daarboven 8 cent per regel,groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgaven woraen 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeHge contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Aan de Provinciale Staten van Noord- irabant is door de commissie het vol- ende rapport uitgebracht: De Commissie, benoemd bij besluit van Uwe vergadering van 7 December 910, ten einde het vraagstuk der op- ichting eener electrische centrale te lestudeeren, heeft thans de eer U het lavolgende te rapporteeren en voor te stellen Zooals bekend, kweet de juridieke ub-Commissie Uwer Commissie den 18 anuari 1911 (bijlage Nr. 57 Najaarszit- ing 1910) zich van hare taak, door het uitbrengen van een rapport betreffende tea in het leven te roepen provinciale verordening, houdende voorschriften om rent de exploitatie van bedrijven tot productie en levering of enkel tot levering an electrischen stroom voor verlichting ca krachtsoverbrenging binnen het ge bied der provincie Noordbrabant. Eene zoodanige verordening, die kort- ïeidshalve zou kunnen genoemd worden 'de electriciteitsverordening», kwam tot Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Die woont hier, antwoordde hij, maar vandaag niet te Bpreken. Toch niet op reis vroeg Dirlara. Neen, ongesteld. Dat kan geen verhindering voor hem ijn, mijn bezoek te ontvangen. Üe portier trad den vreemdeling, die reeds e trap genaderd was, ylings in den weg, zij- 10 donkere oogen en gefronste wenbranwen 0rrieden geene zeer welwillende gezindheid, j- Als ik u zeg, dat hij niet te spreken is nlt gy my'ne woorden wel willen gelooven iep hij, M. Dnchatel heeft my gelast geen nkel bezoek toe te laten omdat hy zich Diet el gevoeld. Kom morgen terng, mijnheer, of °g mij wat gij verlangt. De dreigende houdiDg van den portier, over- eigde den Braziliaan, dat hij gednld moest eben. Eene woordenwisseling waardoor de pmerkzaamheid der bewoners op hem kon evestigd worden, kon zijne plannen meer snadeelen dan bevorderen en het zou eene 'aasheid geweest zijn deD onbekenden por- 10r zijn volle vertrouwen te schenken. Gy bewijst M. Duchatel geen dienBt, als IU mij den toegang belet, zegde bij wrevelig. p Dat ia mij onverschillig, ik voldoe aan «t bevel, dat hij mij heeft gegeven. Vandaag ptvangt hy niemand, kom dus morgen te- Do Braziliaan moest het hnis weer ver- Men, maar het viel hem zwaar dit te doen. Juist toen hij weer in het rijtuig wilde tappen, viel hem een ander plan in bij be ulde den koetsier en wandelde langzaam de raat in. Die opgestelheid komt my verdacht voor, revelde hij, ik moet op mijn post blyven. stand bij besluit Uwer Vergadering van 1 Maart 1.911. Zij werd goedgekeurd bij Koninklijk- Besluit van 29 Mei 1912 Nr. 37 en af gekondigd in het Provinciaalblad van 13 Juni 1912 Nr. 17. Hiermede is dus, onafhankelijk vau het feit, dat zij door een regeling bij de wet zou ophouden te gelden zo«wel door Provinciaal als Rijksbestuur als juist erkend het be- giosel, dat het onderwerp, bij de elec- triciteitsverordeaing geregeld, een pro vinciaal belang betreft. Nadat de verordening voor U was vastgesteld, zijn de verschillende andere sub-Commissies Uwer Commissie diligent geweest en gebleven, om ieder voor haar deel zich te kwijten van de op dracht, haar bij Uw bovengenoemd be« sluit-van 7 December 1910 gedaan. Talrijke vergaderingen van Uwe Com missie en. van de diverse sub-Commis sies, vele onderlinge besprekingen en conferentiën met de technische adviseurs hebben alstoen plaats gehad schriftelijke rapporten zijn door deskundige adviseurs ingediend waar mogelijk heeft boven dien ieder der leden der sub-Commis sies de gelegenheid, voor zoover die zich voor hen voordeed, gebruikt om voorlichting te erlangen omtrent de be langrijke zaken, waarover zijn meening gevraagd, zou moeten worden, teneinde ook van de opgedane ondervinding zijne medeleden te kunnen doen profiteered Het resultaat van een en and:r vindt Kan ik slechts gelegenheid vinden hem in het gelaat te zien, dan heb ik zekerheid onver der verlang ik op •'t oogenblik niets. Hij bleef staan en zag om zich heen schuin tegenover het huis, waarin Dachatel woonde stond een restaurantvan daaruit zou man het huis zeer goed in het oog kannen hou- deD. Als ik daar, voor 't venster post vat, kan hy my niet ontgaan, zegde by zacht' Zoodra hij zijn huis verlaat, zal ik hem dade. lijk herkennen en dan volg ik hem Het is best mogelijk, dat hy vandaag toebereidselen maakt voor zijn vertrek na dat tweegevecht zal hy zich bier niet veilig meer gevoelen, en de minste waarschuwing kan hom aanleiding geven, zoo spoedig mogelijk de vlucht te ne men. Gednronde daze korte alleenspraak was hij de restauratie reeds genaderd. Hy trad binnen en vond aan een venster nog een onbezet ta feltje, waaraan by plaats nam. Van hieruit kon by de deur van nummer driö-en-ve8rtig nauwkeurig in het oog houden hy bestelde een ontbijt en besloot zoolang te blijven zitten tot hij zijn doel bereikt had. VIII. DE SAMENKOMST. Henri Ducbate! had geen vermoeden van de onweerswolken, die boven zijn hoofd sa menpakten hij gevoelde zich dien dag wer kelijk onwel, en daarom wilde hij niet uitgaan en ook geen bezoeken ontvangen. Kust eu streng vasten waren de beste ge neesmiddelen en den volgenden dag moest hij weer gezond zyn, want daa zou immers de afgesproken ontmoeting plaats hebbeu met Hortense io den bof van bet Palais Royal. Daarom ook wilde bij heden kapitein La- roche niet zien, met wien hij trouwens, sedert het uitstapje raar Veraaillles op eenigszins gespannen voet stond hij hield zijne deur gesloten en ontwierp tot tijdverdrijf plannen voor zijne huwelijksreis. Hortense beminde hom, zy had zich te Ver saillesDiet t'gen zijn kus verzot, dus had hy eigenlijk reeds haar jawoord ontvangen, zij behoefde het nog slechts uit te sprekeD, dan kon hy mijnheer Frederic Lachard om de U belichaamd is het hiernevens U aan geboden rapport van de financieele sub- Commissie d.d. 13 Februari 1913. Dit belangrijk rapport heeft het onder werp uitgemaakt van bespreking in een vergadering Uwer Commissie in haar geheel. Zonder eeaige uitzondering was Uwe Commissie van oordeel, dat de oprich ting en exploitatie van eene electrische centrale, die de provincie van electrische energie zou voorzien, naar menschelijke berekening zou zijn eene onderneming, waarvan de kansen op slagen verzekerd zijn. Vermits particuliere ondernemingen in de allereerste plaats eigen voordeel be- oogen, en alleen het algemeen belang dienen voor zooverre haar doel om winst te behalen zich daartegen niet verzet, zoo was Uwe Commissie tevens van oordeel, dat onder gelijke omstan digheden van exploitatie, de provincie welke alleen het bevorderen van pro vinciaal belang beoogt, de oprichting en exploitatie eener electrische centrale, bestemd om haar geheel gebied van electriciteit te voorzien, niet aan partl- liere maatschappijen mag overlaten. Immers de provincie zou, door dit te doeD, de winsten, welke eene provinciale electrische centrale op den duur naar het eenparig oordeel Uwer Commissie moet afwerpen, geheel, dan toch voor verreweg het grootste ge deelte, overlaten aan de aandeelhouders der particuliere maatschappijen. Richt daarentegen de provincie eeoe zoodanige centrale op en exploiteert zij die zelve, dan zullen de winsten strekken ten bate van het bedrijf en van de afnemers, zoodat dezen de electrische energie tegen zoo laag mogelijken prijs zou kunnen worden geleverd. En waar die afnemers verspreid zijn over de geheele provincie, waar steeds gemakkelijker en goedkooper te ver- krijgen electrische energie hun aller welvaart zal bevorderen, waar die af nemers zullen behooren tot allerlei stan den, uitoefenen allerlei bedrijven, daar bevordert de bestemming van dat zeer groote gedeelte der opbrengst, wat anders zou komen als winst enkel ten bate der par iculiere ondernemers; ten hand zijaer dochter vragen. Madame Colombo moet daar dan tegen in brengen wat zij wilde, de jaw lier zou toch geen weigerend antwoord kunnen goven, daar voor liet Henri Dnchatel zijne verloofde zor gen, die in het huis hoars vaders haren wil wist door te drijveD. De bruiloft zou dan zeer spoedig na de ver loving plaats hebben ook daarin zou Hor tense het vrij zeker met hem eens zijn, daar zy wel zeer zou verlangen het ouderlyke huis zoo spoedig mogelijk te kuunen verlaten, om zich aan de boosaardige opmerkingen harer zuster te onttrekken. Na de huwelijksreis wilde Dachatel naar Parys terugkeeren en dan beginnen zijnen rijken schoonvader te brandschatten, want dat was toch het eigenlijke doel van zijn hu welijk van innerlijke neiging des harten kon bjj dezen gevoelloozen, koel berekenden man geen sprake zijo. Den volgenden dag gevoelde hij zich weer volkomen wel, de onthoudingskuur was hem voortreffelijk bekomen en met buitengewonen eetlust gebruikte by het ontbyt dat de por tier hem had laten brengen. Tegen het middaguur, juist toen Henri Du chatel met zijn toillet gereed was, trad de kapitein by hem binneü. Verduiveld, beste vriend, ik vreesde hier een lijk te zullen vinden riep Laroebe lachend. Gisteren avond laat heb ik cog aan uwe deur geklopt, maar bet bleef zoo stil als op bet kerkhof. Ik ben vroeg naar bed gegaan, en heb zoo vast gaBlapeD, antwoordde Dachatel kalm terwijl hy voor den spiegel stond en de puo ten van zijnen knevel opdraaide. Bovendien zou ik u toch niet binnengelaten hebben gis teren morgen heb ik u toch immers gezegd dot ik ongestoord blijven en vasten wilde. Eene goedkoope geneeswijze Maar afdoende, zooals ge ziet De kapitein liet zich in den leunstoel neer vallen, stak eene sigaret aan en biios rook wolkjes voor zich uit. Toch zondt gy mij wel hebben binnen gelaten, als gy geweten bad welke aangena me tijding ik u wilde broDgon, zegde hij. Eene aangename tijding vroeg Dachatel behoeve van het bedrijf zelf en van de afnemers, juist in de hoogste mate het algemeen provinciaal belang. De offerten van een viertal bekende maatschappijen, onderneemsters van elec- trisch bedrijf, welke offerten (die niet voor het publiek bestemd zijn en voor U ter visie liggen,) door Uwe Commis sie rijpelijk zijn overwogen, i lustreeren een en ander op treffende wijze. Het oordeel van de financieele sub- Commissie omtrent d<e offerten dat natuurlijk evenmin voor openbaarheid bestemd is vormt een gedeelte van haar rapport van 13 Februari 1913. Voor de oprichting en exploitatie eener electrische centrale door de pro vincie of van harentwege pleit nog krachtig het feit, dat bij iedere exploi tatie door eene particuliere maatschappij de mogelijkheid bestaat, dat zij op een gegeven oogenblik hare onderneming niet meer kan voortzetten. Zoude nu die mogelijkheid werkelijkheid worden, en zoude dus zoodanige maatschappij om de een of andere reden haar bedrijf moeten 'stopzetten, dan zoude de pro vincie staan voor het alternatief om óf bedrijf over te nemen, óf tallooze in dustrieën plotseling te zien geplaatst voor eene gedwongen, noodlottige be- driifsstaklng. Dat de provincie het eerste zou moeten kiezen, en op welken prijs, niet alleen in geld, haar die keuze zoude te staan komen, is bij eenig nadenken overdui delijk. Een en ander is zóó overtuigend voor de zienswijze, dat de oprichting en ex ploitatie eener electrische centrale, be stemd om over het geheele gebied der provincie te werken, door haar zelve moet geschieden, dat degenen, onder de leden Uwer Commissie, die aanvankelijk ernstig bezwaar zagen in de risico, welk voor de provincie aan de oprichting en ex ploitatie eener electrische centrale ver bonden is, hun bezwaar lieten varen, indien slechts aan één voorwaarde jzou knnnen worden voldaan, een voorwaarde trouwens die, kan zij vervuld worden, be antwoord ook aan de wenschen van hen, die zonder meer, eenvoudig zich voor standers noemen van de oprichting en exploitatie eener electrische centrale door de provincie. Die voorwaarde is de mogelijkheid van exploitatie voor rekening der provincie zonder de nadeelen, verbonden aan de exploitatie door de overheid. Het behoeft immers geen betoog en de ondervinding bewijst het zoo goed als overalexploitatie van eenig bedrijf door de overheid is omslachtig, duur, soms niet-doellreffend. Te meer zou dit waar zijn met betrekking tot eene exploitatie door deze provincie, een exploitatie zich uitstrekkende over een gewestzoo ruim begrensd als Noordbrabant, op wier deelen zooveel verschillende bedrijven worden uitgeoefend en waarin welstand en bevolkingsaantal ook zoo verschillend zijn. Van zoodanige exploitatie werd in tegenstelling van eene goed beheerde particuliere onderneming, wier verwach tingen schitterend kunnen zijn, gevreesd dat zij zoo weinig commercieel zou zijn, dat daarmede in de plaats van winst gemaakt, verlies zou worden geleden, een verlies, dat al grooter en grooter zou kunnen worden, zoodat het voor de provincie zou kunnen geven een enorm verlies van kapitaal en voor de afnemers als haar electrisch bedrijf ten slotte zoude mislukken een zeer ernstig nadeel. Dit gevaar werd voor onze provincie zóó ernstig geacht en de vrees voor bureaucratische exploitatie was zóó groot dat Uwe Commissie niet kon aanbevelen om te volgen het voorbeeld door de provincie Groningen gegeven, die als overheid een electrische centrale opricht en exploiteert, waarnaast de gemeenten zich combineeren voor den aanleg en exploitatie van laagspanningsnetten. Zou bovenbedoeld gevaar zijn af te wenden in die mate, dat aan een onder neming door de pioviocie nagenoeg niet meer risico zou zijn verbonden dan aan die van eene particuliere onderneming? M. a. w. zou er te vinden zijn een wijze van oprichting en exploitatie eener elec trische centrale voor rekening der pro vincie, die met zich brengt eenerziids, dat de provincie daarbij als meesterèsse optreedt, anderzijds, dat hare inrichting, beheer en financiën geheel afgescheiden van die der provincie staat, alzoo buiten ougeloovig. Gij zoudt imtners zoo gaarne woDschen dat Mad. Colombo zich wat meer bezig hield met hare eigene aangelegenheden en wat minder met die barer zuster? O, gij hebt du»... Ja, ik höb den stouten stap gedaan en sedert gisteren is Madame Colombo mijn ver loofde. Gisteren bracht ik een bezoek bij de familie Lachard. Ik werd uitgenoodigd te blij ven dineeren eu bad een vrij langdurig onder hond met de jonge weduwe waarna ik haar ten huwelijk vroeg en mijn verzoek viol eene allergnuBtigste ontvangst ten deel. Margot is toch niet zoo kwaad «ls ik vroeger wel ge dacht bobwel is waar heeft zij een ernstiger kalmer blik op het leven dan hare zuster, maar dat is in myno oogen geene fout; ik ben toch zulk oen jonge dwaaskop niet meer. Wij zijn het over de hoofdpunten van ons aanstaande echtelijk leven volkomen eens en ik geloof wel dat wij met elkaar gelukkig kun nen zyo. Als gij dat gelooft, dan doet het my des te meer genoegen u te kunnen gelukweoschen zegde Dachatel, terwijl hy hem de hand toe stak. Lachard had er zeker ook uiets tegen dat gij hem z'yne dochter wilt ontnemen Neen, want hij weet dat hij baar toe vertrouwt aan een man van eer, antwoordde de kapitein terwijl hij hem vast in de oogen zag. Gy zegt dit op een eigenaardigen toon Aan owe eer twijfelt voorzeker niemand, maar als gij oprecht wilt zijD, zult gij toch moeten toestemmen, dat gij dozen step in hoofdzaak slechts hebt gedaau om u eene onbezorgde toekomst te verzekeren. Eo indien dit eens ware, wie zou ray daarvan een verwyt willen maken spotte Laroche. Zoudt gy aan oene verloving met Hor- tesse Lachard denken als zij een arm meisje was Neen Gij hebt zelfs reeds eenmaal uwen afkeer von eon dergelijk huwelijk bewezen Henri Dachatel. die met een bewolkt voor hoofd op en neer stapte, bleef staan en wierp een blik, gloeiende van toorn op het spot tend gelaat van den kapitein. Wat weet gy daarvan? barstte hy los. Verduiveld, als men de rol van getaige moet BpeleD, wil men toch ook de reden van bet tweegevecht weten 1 en daar gij my daarom trent in het duister liet, moest ik die van aD— deren hooren; dat hadt gij toch vooruit kunnen begrijpen Dat gij aan allerlei lasterpraatjes geloof zoudt schenkoD Windt u zoo niet op, waarschuwde de kapitein, gij zijt nauwelijks herstelden het is de vraag of uwe geneeswijze altyd helpen zal Onzin! Waarom zou ik mij opwinden? oatwoordde Dnchatel schijnbaar onverschillig. Daar heb ik geen reden toe Ik mag nu zeker hopen dat Mad. Colombe m\j voortaan wat vriendschappolijker zal gezind zijn? Daarop kan ik helaas geen bevestigend antwoord geven; zij blijft een weerzin tegen u koesteren, die niet gemakkelijk te overwin nen schynt. Nu, wat mij betreft, ronduit gezegd is ray weinig aan bare genegenheid gelegen, spotte Henri Dachatel; mij z&l^ ze geen steen voor de voeten werpen, waarover ik kan strnikelen. Zeg dot nietMargot heeft meer invloed dan gij wel geloofd, Als gij een goeden raad van mij wilt aannemen, doe dan volstrekt geen moeite meer om de hand van Hortense te verwerveD... Om welke redenen? viel Dachatel deD kApiteiu op scherpen toon in de rede. Wan neer men raad geeft, moet men daarvoor zijne reden hebbeu Ik wil u niet verhelen, dat de stemming ton huize der Lachard's u op 't oogenblik niet gunstig is... Wie heeft mij daar verdacht gemaakt? (Wordt vervolgd.) *dtj

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1