Derde Blad. De Balkan- Oorlog buitenlandT" Gemeenteraad Provinciaal Nieuws. België Italië, NUMMER 32 ZONDAG 20 APRIL 1913. 36e JAARGANG, D R U N E N. Opanbare 'vergadering van den Raad der gemeente Drunen op Maandag 14 April des middags ten 4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. van Holten. Ongeveer half vijf uur opant de Voorzitter de vergwderiDg de heer Willorose heeft kennis gegeven de vergadering niet te kunnen bij wonen. De notulen van do vorige vergadering worden Da voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. Het Dag. beBtuur is er in geslaagd de bosschen te verzek ren. De premie bedraagt uu f7 20 per 1000 guldon en we hebben onze bosschen voor ruim f 26.000 verzekerd. Een tiende van dit bedrag blijft echter voor risico der gemeente. Brok. Hoe hoog was vroeger de prem'e. Voorzitter. Vroeger hebben we de bosschen vcor f6 verzekerd, doch die maatschappij beeft ons opgezegd en er zijn er byca geen weer die bosschen verzokeroD. Deze Maat— schappy is gevestigd in Ediuburg in Schotland. De agent Priems uit Eindhoreu heeft ons er aan geholpen en die zegt dat de Maatschappij soliedo is. De gemeente Baarle-Nassau en nog veel particulieren zijn er ook bij verzekerd met hun dennenbosscheD. Niet verzekeren gaat niet. Wij moeten tegenover onze kiezers verantwoord zijn. Kijk eens wat een groot verlies de gemeente zou lyden indien er een ODgelak kwam. En hoe dikwijls komt bet Diet voor. Met de overschot van zoo'n afgebraod bo6ch kan ju niets doen. dat hebbeD we gezien in de Maaie. Er was hout dojr menscben gekocht en ze hebben het niet eons afgehaald, zo kondeD er niets mee doen. Wordt besloten te verzekeren. Proces verbaal van kasopnemiug bij den gemeente ontvanger dd. 25 Maart. Uit het onderzoek door B. en W. ingesteld, bleek dat in kas was f4552.62. Aanbieding verslag toestand der gemeente. Verslag commissie wering schoolverzuim. Verslag volgens art. 52 der woningwet. Wordt voor de leden ter visie uedergelegd. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting. Wordt besloten in gesloten zittiüg te be - liandeleD. i. Verslag van hot bestuur van de vak school voor schoenmakers. Uit de voorlezing blijkt dat 6r een batig saldo is van f187.-, plus aan aanwezige goe deren voor een bedrag van f 405 70. Tot leden van de commissie van onderzoek werden benoemd de heeren Brok, Veltmanen de Voorzitter. 4. Verzoek van G, Goelaud on J. Floris, beidon te Nieuwknyk, houdende verzoek om vermindering van weigeld, aangezien hun beeBten slechts kort in de weide hebben kunnen Wordt besloten afwijzend op de adressen te beschikken. Vaststelling van een reglement voor het burgerlijk armbestuur. Conform hot concept van B. en W. wordt het reglement vastgesteld. Hierna gaat de raad over in geheim comité. in de vesting bedraagt thans 120.000 man. Maar er is erger. De Grieken maakten gebruik van den spoorweg ten Oosten van Saloniki, waarom niet? Afblijven zegt nu Bulgarije. 't Zijn me de bondgenooten wel. Van den oorlog in den oorlog, daar lijkt het nog steeds op uit te draaien. Midderwijl is de vrede tusschen Bulgarije en Turkije op komst en de wapenstilstand werkelijk ingegaan, zoo als hierboven meegedeeld. De wapenstilstand. Te Konstantinopel heeft men bekend gemaakt, dat de vijandelijkheden tusschen het Ottomansche en het Bulgaarsche leger zijn geschorst en wel op de vol gende voorwaarden le De vijandelijkheden bij Tsjat*ldzja en bij Boelair worden geschorst tot den 23sten April. 2e Als de vredesonderhandelingen gedurende dat tijdperk niet tot een be vredigend resultaat leiden, kan bovenge noemde termijn na wederzijdsch goed vinden worden verlengd. 3e Een commissie, door beide partijen benoemd, zal tusschen de legers een onzijdige strook afpalen. 4e Ingeval van hervatting der vijan delijkheden moeten de partijen 48 uur van te voren waarschuwen. Die 48 uur worden gerekend te beginnen om 8 uur des avonds van den dag, waarop de eene partij aan de andere de mededeeling heeft gedaan. 5e Gedurende de schorsing van de vijandelijkhedenzal de Ottomansche vloot zich niet tegen de approviandeering van het Bulgaarsche leger (tusschen de Golf van Saros en de Zwarte Zee) verzetten. Arm Montenegro. De Serviers hielpen eerst aan het beleg van Skoetari. Toen hielden ze op met zenden van nieuwe troepen. Daarna verklaarden zij niet langer te zullen meedoen aan het beleg van Skoe tari, maar in de schansen te blijven om eventueele aanvallen der .Turken af te slaan. Nu hooren wij vandaag, dat de Serviers op Grieksche trantsportschepen van Skoetari worden weggevoerd. Arm Montenegro. Straks „heelemaal alleen." De mogendheden bieden het nu een leening van 16 millioen aan een gou den pleister op de pijnlijke wonde. Bulgarije en Griekenland knarsetan den tegen elkander. Rond Saloniki worden allerlei verster kingen aangebracht en het aantal Grieken Antwerpen De Gazet van Antwerpen komt in haar nummer van gisteren met cijfers voor den dag die een algemeenen kijk geven op den toestand des lands. Het blad schrijft o.m. „De politieke staking is heel wat min der dan algemeen. De rustende reus, waar „Vooruit" in het begin dezer week nogmaals der afbeelding van gaf, heeft veel weg van een rustend kabouterman netje Wilt ge de proef op de som. Er zijn in ons land, volgens de offi- cieele statistieken, in ronde cijfers een millioen nijverheidswerklieden en een half millioen landbouwwerklieden. Nu, volgens breed opgemaakte statis tieken zouden erop ditoogenblik300.000 werklieden in staking zijn wij zeggen breed opgemaakt, want de statistiek voor Antwerpen geeft 13,000 stakers. We zou den wel eens nanwkeurig willen aange duid zien waar men hier die 13,000 sta kers gevonden heeft. Als er 4000 stakers zijn binnen onze muren buiten de stad wordt er nergens gestaakt dan is het ruim geschat. En onder de havenwerkers die ledig- loopen, zijn er meer dan 1000 die in elk geval arbeidloos zijn, bij gebrek aan werk. Want nooit, schijnt het ons, waren de dokken zoo luttel van schepen voor zien als thans. Aan het „H. v. A." word uit Leuven gemeld „Men constateert eene nieuwe herne ming van den arbeid in onze werkfa- brieken. Aan de bassins is het werk algemeen. De Burgemeester heeft eene socialis tische manifestatie verboden die op het gemeentekerkhof moest plaats hebben, wegens den verjaardag der wanordelijk heden van 1902. Eene lichte herneming is merkbaar in de mijnen van Luik, Seraing en Herstal. Uitbreiding op de hoogvlakte van Hervé. Op de maatschappij Cockerill keerden een honderdtal mannen terug; 150 in de Nationale wapenfabriek van Herstal Te Seraing en Jemeppe werden ruiten ingeslagen in huizen, door niet-stakers bewoond. Te Hollogne-aux Pierres werd proces verbaal opgemaakt tegen vier mannen die pamfletten verspreidden, beleedigend voor de arbeiders die niet mee staken. Te La Louviére is de toestand on veranderd. De staking is nagenoeg algemeen in de mijnen en metaalfabrieken, maar in de glasfabriek van La Louviére zijn hedenmorgen weer een 70-tal stakers teruggekeerd. De stakers zijn kalm. Men richt voor hen feesten en concerten in. In sommige gemeente worden ken nisgevingen rond gezonden, de werk lieden aanzettende naar de verschillende mijnen te gaan, om het onderhoud van de verschillende onderaardsche werken te verzekeren." Voor het verdere kunnen we volstaan, met een overzicht te geven van 't aantal stakers in de verschillende centra, zoo als we dat ook iederen dag aan ons bureau hebben aangeplakt. BRUSSEL, 18 April. De vijfde dag der staking is kalm verloopen. 2000 houtbewerkers, 700 hoedenma kers, hebben besloten te staken evenals de bontwerkers. De stakers vergaderen in tal van lo kalen om den twintigsten jaardag der afschaffing van het censuskiesrecht en het succes der algemeene staking die dit bewerkte, te herdenken. De sprekers herdachten de gebeur tenissen van 1893 De dagbladen hebben maatregelen genomen om in verband met 't besluit der typografen om Zaterdag te staken, toch morgen te kunnen verschijnen. In het Luiksche staakten volgens of- ficieele cijfers vanochtend 30,707 kolen- delvers tegen 30,951 Donderdag (dus 244 minder), 28,082 werklieden in de metaal- en andere nijverheid tegen 29.029 Donderdag (dus 947 minder). In het ge heel staakten van 113,712 werklieden 58,786 tegen 59,980 Donderdag (dus 1191 minder). Te Antwerpen liggen vandaag 74 schepen minder in de haven dan op 18 April van 't vorige jaar. Voor de provincie Henegouwen zijn de officieele cijferser staken 85,903 kolendelvers, tegen 84,171 gisteren, 40,123 metaalbewerkers, tegen 41,825 gisteren, 18,720 glasblazers tegen 18,443 gisteren, 15,230 steenhouwers tegen 16,280 gisteren, 9833 andere werklieden tegen 9280 gisteren. CHARLEROI, 18 April. Het aantal stakers wordt op 800 minder geschat dan gisteren. Op het oogenblik staken er 36 000 mijnwerkers, 21,184 metaal bewerkers, 10,280 glasblazers, en 4650 andere werklieden. In de Kamer heeft de liberaal Masin een motie ingediend, tot instelling van eene commissie welker taak het zou zijn een formule te vinden die den weg opent ter verkrijging van een beter stelsel tot verkiezing van de leden der wetgevende lichamen, dat zou voor alle leden een prikkel zijn om tot de kiezers te zeggen Wij hebben een formule gevonden die ons redelijk lijkt. Kunt gij er mee in stemmen De verschillende partijen zullen over deze motie tot Dinsdag van gedachten wisselen. De minister-president stelt voor de zitting tot Dinsdag te verdagen om den socialisten gelegenheid te geven zich uit te spreken. Dit voorstel wordt aangenomen en daarna de zitting opgeheven. De corr. van de N. R. Ch. meent met beslistheid te mogen zeggen dat de op lossing der omstandigheden in de ka merzitting van heden een grooten stap vooruit heeft gedaan. Z. H. de Paus. Na 't verontrustende telegram in ons no. van 1.1. Woensdag, is het ons aan genaam weer betere tijdigen van Z. H den Paus te kunnen melden Rome, 18 April. Het bulletin over den gezondheidstoestand van den Paus, te half acht openbaar gemaakt, luidt als volgt De Paus is vandaag zonder koorts gebleven. Vanavond was de tempera tuur 36.7. De Paus gaat zichtbaar vooruit. Waalwijk, 19 April 1913. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Provinciale Staten. Door den Commissaris der Koningin in Noordbrabant is aan H. M. machti ging gevraagd en reeds verkregen, de Provinciale Staten in buitengewone zitting op te roepen tegen Donderdag 8 Mel a s. te elf uren v.m. De lijst van te behandelen stukken in die buitengewone zitting bevat onder nummer 1. Rapport van de Commissie uit de Staten, belast met de bestudeering van het vraagstuk der Electriciteitsvoorzie- ziening in de provincie Noordbrabant. Met zeer groote belaugstelling zal de geheele provincie de behandeling dezer gewichtige aangelegenheid, vooral voor de klein-industrie, volgen. Rijksstierenkcuri ng. Donderdag j.t. werd alhier de premie keuring voor springstieren gehouden. Van de 2-jarige en oudere stieren kende de commissie den 1 en prijs, groot tl 10, toe aan Wed. G. Verhoeven, te De Werken voor een zwartbonten stier met 84 punten den 2en prijs groot f 90 aan Wed Branten te Haarsteeg voor een zwartbonte met 81 '/2 puntden 3en prijs groot f 80 aan de Vereeniging te Ca- pelle met 81'/., punt en den 4en prijs, groot f80 aan D- Hoeflaken te Wijk voor een zwartbonte met 75'ƒ4 punt. Van de 1-jarige stieren, den len prijs, groot f 110 aan Wed H. v. Veldhoven te Hedikhuizen voor een zwartbonte met 79'/2 puntden 2en prijs, groot f90 aan H. Vugts te Haarsteeg voor een zwartbonte met 79 punten en den derden prijs, groot f 90 aan A. v. d. Kolk te Eethen voor een lichtzwartbonte met 7 71 2 punt. Er werden nog eeaige stieren ter goedkeuring aangeboden waarvan de 1-jarige zwartbonte van D. van Buuren te Meeuwen en de eenjarige zwartbonte van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen ter dekking werden toege laten. De stier van de Wed. Verhoeven te De WerkeD, gewogen op de waag al hier, behaalde het kolossale gewicht van 1572 pond en die van de vereeniging uit Capelle 1514 pond. >De Hanze*-. Algemeene Vergadering Op Zondag den 20 April 1913 des namiddags ten 5 uur in hel Bondsgebouw. Onderwerpen 1. Verslag van den cursus over 1912. 2. Verkiezing bestuur. Aftredende leden W. v. Heesch en J. de Leijer, herkiesbaar). 3. Ballotage nieuw lid. 4 Zondagrust. 5. Mededeelingen. Fietspad. Door de vereeniging „Waalwijks Be- ang" is 't volgende adres aan den ge meenteraad verzonden. Aan den Raad der Gemeente Waalivijk. Edelachtb. Heeren Reeds meermalen heeft het in Uw geacht college een onderwerp van be spreking uitgemaakt, hoe't mogelijk zou zijn onze gemeente te voorzien van een goed rijwielpad, 't welk bij het tegen woordige drukke rijwielverkeer eene groote noodzakelijkheid mag genoemd worden. Maar steeds waren de hooge kosten, het groote bezwaar dat het daar- stetlen daarvan in den weg stond. Deze zelfde aangelegenheid is in de vergadering van het Bestuur van „Waal wijks Belang" meermalen ter sprake gekomen en 't resultaat onzer beschou wingen was, aan Uwen raad 't volgende ter kennis te brengen. Elk jaar wordt op de begrooting een post uitgetrokken tot aanschaffing van keien voor vernieuwing en herstrating. Zou nu dit bedrag niet besteed kunnen worden voor aanschaffing van zg scoriae bricks Hiervan ware tusschen de rails een mooi fietspad te leggen en de uit komende keien, die toch nog betrekkelijk kort nieuw zijn, konden zeer goed ge bruikt worden voor vernieuwing en her strating van den keiweg. Op deze wijze kwamen wij in eenige jaren in 't bezit van een mooi rijwielpad zonder dat het eenige meerdere uitgaaf zou vergen. De slechte toestand van het tegenwoor dige, als 't rijwielpad bedoelde gedeelte van den keiweg tusschen de tramrails is van dien aard, dat het rijwielverkeer zich meer en meer verplaatst naar de spoorlijn en zoo langs onze gemeente omgaat. Gevaar, dat scoriae bricks niet geschikt zouden zijn voor het overige verkeer, bestaat naar onze meening niet. In Heus- den aan den ingang der stad ligt een gedeelte weg geheel van dezelfde soort steenen reeds tien jaren en is men hier over uitstekend voldaan Wij durven deze aangelegenheid, voor 't verkeer door en 't bezoek aan onze gemeente van groot belang, gaarne in uwe gunstige overweging aanbevelen, wetende dat hiermede een groot alge meen belang gediend zal worden. Voetbalverceniging Waalwijk Vooruit." Tot ons genoegen kunnen we melden, dat morgen op het terrein alhier een zeer mooie wedstrijd zal plaats hebben. Een combinatie van de B.V.V. Wilhel- mina komt bij W.V. op bezoek. Na de emotievolle competitie- en kampioens wedstrijden achten velen zo®'n als boven genoemde de moeite niet waard en toch hebben dezulken ongelijk, want al krijgt men niet die enorme spanning te zien, zoo wordt meermalen fijner en mooier voetbal vertoond. Daarbij speelt W. V. tegen Wilhelmina steeds haar beste spel en zal nu er alles opzetten om den slechten indruk in den laatsten wedstrijd gemaakt, uit te wisschen. De captain van W.V. heeft de opstel ling van zijn elftal eenigszins gewijzigd en zal morgen blijken of dit een ver betering is. Aanvang half 3. Groote Propagandaivedstrijden. De voetbalvereeniging W.V. besloot om op Zondag 4 Mei groote propaganda- wedstrijden te, organiseeren. Hiervoor schreven in de ver. Sparta II (Rotterdam) Feijenoord (Rotterd.) Dordrecht, terwijl waarschijnlijk „Unitas" (Gorcum) het viertal zal completeeren. Tevens is W.V. met een flink muziekcorps in onderhan deling, om deze wedstrijden op te luiste ren, zoodat we wel mogen veronder stellen dat W.V. het doel nl. propaganda voor de voetbalsport en bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier bereiken zal. N. Br. Chr. Boerenbond. Donderdagavond ten 7 uur had in het Bondsgebouw te Baardwijk eene alge meene vergadering plaats van denNoord- Brabantschen Christelijken Boerenbond, afd. Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang. De opkomst van de leden was groot. Nadat door den Voorzitter, den Edel- Achtb. heer J. A. .J. v. Heijst, de ver gadering met den gebruikelijken groet was geopend, werden de notulen door den secretaris voorgelezen en na eenige discussie vastgesteld. Daarna werd verslag uitgebracht over 1912 met rekening en verantwoording van ontvangsten, alsook over de paarden- verzekering, de brandassurantie en de leenbank. De Voorzitter wees er op, dat in alle afdeelingen vooruitgang valt waar te nemen indien de leden echter kunnen besluiten hun geld, dat zij te veel heb ben, ook op de Leenbank te plaatsen, dan zou de winst aanmerkelijk hooger zijn, wat ten goede aan de vereeniging, dus aan de leden komt, nu staat de Leenbank bij de Centrale Bank voor f 34000 in het krijt. Nadat door den heer Fr. van Loon te Waalwijk eene aanmerking is gemaakt inzake de brandassurantie, worden de verslagen onveranderd goedgekeurd. Aldus wordt aan de orde gesteld Bespreking oprichting van een pakhuis. Door den Voorzitter wordt er op ge wezen, dat de ruimte in den molen veel te klein is, waardoor geen groote voor raad van de verschillende artikelen kan worden opgedaan, wat in het nadeel van de vereeniging is. Een groot en fiink pakhuis met ruime zolders, zal er naast den molen, waar terrein genoeg is, gebouwd moeten worden. De rente en aflossing zal kunnen geschieden van de winst der te verkoopen artikelen, zoodat het gebouw binnen 20 a 25 jaar afgelost zijnde, groote winsten voor den Bond zal afwerpen. De heer A. v. d. Broek dringt er op aan, dat slechts op vastgestelde dagen zal kunnen worden afgehaald, wijl an ders de administratie niet is bij te houden nog geeft hij in overweging een ander administrateur te benoemen, wijl hij het niet meer kan doen De Voorzitter zegt dat het 't best is eên klerk te benoemen die in de avond uren de boeken kan bijhouden. Hieina wordt besloten aan het bestuur de mach tiging te verleenen voor het bouwen van een pakhuis. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ongeval. Een knaap alhier die een zestal weken geleden zijn arm brak, werd Woensdag morgen van het verband bevrijd. Den voigenden dag reeds had hij bij het voetballen het ongeluk te vallen, met het gevolg dat de arm opnieuw brak en het genezingsproces weer van vooraan moest beginnen. Attentie. Wij vestigen gaarne de aandacht op de advertentie van den heer J. v. d. Broek-van Ree, waarin hij mededeelt, dat door hem een naar de eischen des tijds ingericht Sigarenmagazijn is geo pend. De Flora-bioscope heeft morgen weer een prachtig programma. Een mooie ontspanning voor Zondagmiddag en avond, 't Bezoek neemt dan ook eiken Zondag toe. Examen Boekhouden. Wij maken de studeerende jongelui in het Boekhouden op de iti dit blad voor komende annonce van de Vereeniging van Leeraren iu het Boekhouden attent, dat het 60ste examen van de sedert 60 jaren bestaande Ver. van Leeraren, die reeds duizenden candldalen geëxami neerd en gediplomeerd heeft, ook te Eindhoven wordt afgeoomen, ten einde de jongelui uit het Zuiden te gerieven. De commissie voor het Zuiden bestaat uit de Heeren H. A. Bonaal te 's Her togenbosch, Voorzitter, J. K. P. KraaD, Eindhoven, Secretaris, Jac. Braam-Buben, Tilburg, Penningmeester, en leden de Heeren L Hoonings en W. A. van de Wiele te Maastricht, N. Koeter te Ble- rick, L. A. Luyten en P.* G. van der Stappen te Helmond, A Sterner te lil- burg, Jac. Rooymans te Eindhoven, en C G. Trimbos te Bsrgeo-op-Zoom. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Luitenant-kolonel Jhr. G. A. A. Alting von Geusau. De Heilig Landstichting in de Wester-Meerwijk bii Nijmegen. H. M. de Koningin bezoekt de Oranjekazerne te 's Gravenhage ter bezichtiging van 't vernieuwde Histo risch Museum* van de brigade der Gre nadiers en Jagers. Ernest Laane, Not. P. Maas. Monseigneur Dr. IL von Hartinano, de nituwe Aartsbisschop van Keulen doet zijn intrede in zijn bisschopsstad. Een pelgrimsreis naar Jerusalem (4). Mgr. J. H. Drehmans, Mgr. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, bij de feest viering van de R. K. Werlkledenveree- nigrng >S*. Joseph* te Utrecht. Napeleon aan het hoofd van zijn staf in den slag bij Bautzen (21 Mel 1813). De vreeselijke overstrooming in de Ver. Staten van Noord-Amerika (2). W- P. Braam. J- Wouteis. Hoe Berlijosche kinderen hun Eerste H. Communie doen. President Poincaré voor de eerste maal als staats hoofd buiten Parijs in officieele functie. Een kijkje van den vliegwedstrijd voor voor watervliegtuigen te Monaco- Uit het door overstrooming zoo fel geteis terde gedeelte der Ver Staten (4). A. M. A. Wol.ers. Gradus Joosten J. K. de Ble. Een gouden echtpaar in Uden- hout. Een reuzendier, die de vaderland- sche veeteelt eere doet TEKST: Vraagt het eens en ant woordt. Om wat levenslust (vervolg). Jhr. G. A. A Ailing von Geusau. Verloren geluk. Een pelgrimsreis naar Jerusalem (vervolg). Bij onze platen- Moeder en zoon- De erfenis der verstootere (ver volg) Het reisje langs den Rijn. Allerlei. Inhoudsopgave. Rebus. DRUNEN. De Ziekenfonds hield Zon dag om half twee haar jaarvergadering in de Jongens-Congregatie. De toestand cho van het Zuiden loOpSD. ggJU; J'ja'JHU 1 LIII''JIXLUL s

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 9