Nummer 35 Donderdag 1 Mei 1913 36e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukken] Antoon Tielen Eerste Blad. ÉiUÏNT Gemeentefaadsveigadefing WROK EN! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN^ De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw bare Zeep. Dit Blad versohynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door bet geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Advbktintibn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeJige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. CAPELLE. Openbare vergaderiig van den raad dezer gemeente op Zaterdag 26 April des voormiddags ten half elf uur. Voorzitter Edelachtbare heer G. Ver meulen. Ongeveer 10,45 uur opent de Voor zltter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring vaststelling kohier Hoofd. Omslag. b. Idem tot vaststelling van het re glement voor het algemeen Burgerlijk Armbestuur. c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat de >oeken en registers ordelijk waren bij gehouden en het dienovereenkomende bedrag in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek afschrijving hoofd, omslag wegens vertrek- Voorzitter. J. v. d. Schans is 7 April naar Rotterdam vertrokken en nu vraagt hij ontheffing van den Hoofd. Omslag B. en W. stellen voor om voor 9 maanden, dat is 17,0572. ontheffing te verleenen aldus wordt besloten. 3. Regeling van het door het Burger lijk Armbestuur te genieten salaris. Voorzitter. Ingevolge het laatste lid van art. 1 van de wet op het Burg. Armb. stellen B. en W. voor het salaris op f 100 vast te stellen, ingaande 1 Januari 1913. Tot nu toe genoot men 2°/o van het inkomen wat varieerde van f 90 tot f 100. Het Dag. Bestuur acht een vast salaris het best en is van oordeel dat f 100 niet te veel is. Oerlemans. Wat is er voor om een vast salaris te geven. Verheijden. Het komt mij voor dat ze goed f 100 mogen hebben Er is nog heel wat aan te doen. Voorzitter. Zeker er is nogal wat aan te doen, en ze moeten ook nogal wat hooren ook. Oerlemans. Niet dat ik er tegen ben, doch ik zie er ook geen enkel belang ia. Hierna wordt het voorstel van het Dag. Bestuur met algemeene stemmen aangenomen. 4. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1912. Wordt voor de leden ter visie neder- gelegd. Voorzitter. En hiermede is mijn re pertoire ten einde. Heeft nog een van de heeren iets in 't midden te brengen.' Sneep. Ja, mijnheer de Voorzitter, ik wil nog eens even terugkomen op de bespreking van het fietspad. In een vorige vergadering is door U gezegd Als het een 400 a 500 gulden zou kosten dan zouden wij wij, dat zijn dus ook de wethouders er niet tegen zijn. Ik heb er nu eens over na gedacht en in verschillende plaatsen een en ander eens nagegaan, doch ik geloof dat, wanneer wij een pad van klinkers aten aanleggen, zooals te Rijen, dat het dan ook maar een 500 gulden zal kosten. In Rijen heeft men nog wel twee fiets paden. Voorzitter. Dat gedeelte langs het dijkje is niet geschikt. Sneep. De pad kan ook goed langs den noorderkant worden aangelegd. Voorzitter." Dat zal met al die linde- boomen, die daar voor de huizen staan, niet gaan. Kijk eens bij de Wed Ver meulen, bij Michels en bij Schuller. De pad zou dan over de kleine stoepen aangelegd moeten worden en daar is het daar veel te smal voor. Mij dunkt dat een fietspad in onze gemeente voor dien korten afstand niet zoo hoog noodig is. Sneep. Dan laat men de pad daar oversteken en langs het dijkje aanleggen. Een pad van een halve meter is breed genoeg. Voorzitter. Langs het dijkje gaat het niet. Je moet nu maar eens naar die oude keien kijken die daar liggen. Overal zijn er gaten in. Als u er met uw last wagen over gaat dan is er al een spoor in- En dat komt omdat vroeger al het vuil tegen het dijkje is aangeveegd. Die grondslag is niet goed. De ondervin ding heeft het ons geleerd dat 't daar niets zal uithalen. Nog geen half jaar geleden is alles opgehaald en nu is er alles weer verzakt. Sneep. Vooreerst moet het vuil niet tegen het dijkje worden aangeveegd, dat moet lederen Zaterdag worden opgeruimd en ten tweede zijn dat kantkelen, die zeker verzakken. Wanneer men van die plattere keien laat inleggen, dan zal men die verzakkingen niet hebben. Van Wagenberg naar Terheijden heb je ook een fietspad tegen een dijk aanleggen en de pad blijft er goed. Van Zeven bergen naar de Langeweg is de weg ook niet breed en toch is er een goeden fietspad. Voorzitter. Mijne meening is, dat de klinkers niet bestand zijn tegen die zware Vsb „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 32) Mejuffrouw Hortense cel morgen een besluit nemen, zegde bij veroorlooft ge my morgen bier te komen om bare beslissing te vernemen Wij zullen n ten twaalf uur verwach ten. Ik zal itipt op bet bepaalde nar bier zyn en ik hoop morgen dit bai> als gelukkige verloofde weer te kunnen verlaten. Tot weer ziens dus, M. Lachard. Luister niet naar ver dachtmakingen ik herbaal u, dat ik na mij ne verloving alle inlichtingen omtrent myzel- ven zal verschaffen, die gij verlangt. Lachard beantwoordde dien afscheidsgroet met eene beleefde buiging en sloot de deur. Ik weet zelf niet boe bet komt, dat Mynheer Duobatel zoo plotseling mijn vertrou wen heeft verloren mompelde by, zfjo optreden van zooeven was ook niet bevorderlijk om dat vertrouwen weer te versterken. Mag ik vragen, welk antwoord gy hem hebt gegeven? aegde Hortense, die onbemerkt uit eeu zijkamer den winkel was binnengetre den. Hy zag om, zyn blik rustte uitvorscheud op het bleeke gelaat van zijne dochter. Ik heb hem gezegd dat ik myne toe stemming niet zou weigeren, als by van u bet jawoord ontving, antwoordde Lacharddie beslissing berust dus thans in uwe baud boe zal zy uitvallen Ik weet bet nog niet, antwoordde Hor tense met een diepen zucht. Zondt gy deze verloving gaarne zien Dat zou ik nu juist niet durven beweren, openhartig gezegd zou M. Gouvain my alz schoonzoon aangenamer zyn Ik ben het nog niet eens met mijzelve vrachten. Middelkoop Vanaf Januari tot nu toe zijn die kanten al tweemaal opgehaald Sneep. Bij goede keien zal dat het geval niet zijn. In Besoijen moet men bij het wisselen toch ook over de pad heenrijden en er is toch nog geen'enkel steentje stuk. Verder moet de politie er naar kijken dat zonder noodzakelijk heid niet over de pad wordt gereden door vrachtwagens. Voorzitter. Ik heb van fietsrijders tooren zeggen dat het voor zoo'n korten afstand als hier, geen bezwaar is en dat de keien veel beter zijn dan van het jedoelde fietspad in Waalwijk. Ik zelf ben geen fietser, maar ik heb het hooren zeggen. Oerlemans Als je tusschen de tram rails rijdt toch niet. Rijken. Zeker, daar is het ook nog veel slechter dan hier. Sneep- Dat ben ik in 't geheel niet met u eens en bovendien moet men niet kijken, geen voorbeeld nemen, naar slechtere toestanden, maar naar betere. Als de kas het toelaat, zooals de Voor zitter heeft gezegd, dan zou ik er toe overgaan. Het bestuur van den Alg. Ned. Rijwielbond is misschien wel ge negen eenige subsidie te geven- Daar zou ik eerst eens om vragen. Voorzitter. Als het materieel maar deugdelijk was. Rijken. De weg is niet geschikt. De grondslag is hier veel slechter dan in Wagenberg en daar is hij ook breeder ook. Oerlemans Dat de weg niet zoo breed is, is niet zoo heel erg. De voerlui wachten dan wel even bij het passeeren. Dat is maar een kwestie van gewoonte. Verheijden. Ik keur een fietspad goed maar vindt het beter om die langs het dijkje aan te leggeD, dat is veel beter. Verbeeld je dat een fietspad vlak voor je deur is aangelegd. Dan kan je nooit gerust de deur uitkomen. Dat zou vee te gevaarlijk zijn. Van den dijk kan ge rust 15 duim worden afgestoken. I)at zou ik in 's Bosch aanvragen, waar ze het wel zullen goedkeuren want waar de dijk feitelijk nog voor noodig is, weet ik niet. Rijken. Dat is een waterkeerende dijk of Mynheer Gouvain my werkelyk lief heeft. Zou bij ons zoo dibwyls bezoeken, als dit niet bet geval was? Het gesprek moeit worden afgebroken, er werd aan de winkeldeur gebeld Frederic Lachard deed open; met zijn ge wonen vriendelyken glimlach trad Dirlam bin nen. Hortense bad den winkel weer verlaten de beide heeren waren alleen. Kunnen wij niet gestoord worden vroeg de Braziliaan, terwijl bij om zich zag. Zooeven zag ik bier een jonge dame... Mijne dochter, viel Lacbard hem in de rede, die over deze geheimzinnige inleiding ten hoogste verwonderd was. Ach ik vermoedde bet reeds, vervolgde Dirlam met gedempte stom, nag kert geleden zag ik deze jonge dame hier binnentreden, mag ik u vragen of die beer dikwijls bezoe ken bij u aflegt. Mijnheer Dnchatel? antwoordde de ju welier, wiens belangstelling nu was opge wekt. Zeker, wij zien hem b\Jna dagelijks. Heeft by u misschien edelgesteenten verkocht of te koop aangeboden. Mijn hemel, wat zonderlinge vragen I zegde Lachard, die nu ook een onruetigen blik op de deur van zyne kamer wierp. Ik ver moed dat gy mij iets te zeggen hebt dat nie mand buiten mij mag hooren, is dat zoo? Gij hebt het geraden Dan verzoak ik u, met mij in myn werkplaats te gaan, daar kan ik er beter voor instaan dat dit onderhond niet wordt be luisterd of gestoord. De Braziliaan knikte toestemmend en volgde bem toeD zij in de werkkamer van Lachard waren biDDengetreden, deed de ju welier de deur op elot. Gjj zijt waarschijnlijk beambte der ge heime politie? vroeg hy. terwijl bij den vreem deling met onderzoekenden blik opnam. Ja en ik kom uit Montevideo, om een misdadiger op te sporen, die zich daar aan moord en diefstal beeft schuldig gemaakt, ant woordde Dirlamik verwacht van u, dat gij my by myne nasporingen zult behulpzaam zyn, te meer daar ik durf hopen en veronder stellen, dat dit in uweig3n belang is Goede hemel, gy vermoedt toch niet dat M. Dachatel de man is, dien gy zoekt? riep Ltchard hevig ontsteld. Ik vermoed het Diet alleen, ik geloof zelfs dat ik reeds zeker van mijne zaak ben, vervolgde de Braziliaan op kalmen toon. Toen ik hem dezen morgen zag herkende ik bem dadelijk, ofschoon bij thans in plaats van een baard, een knevel draagt, en in zijn optreden zoowel als in zyoe kleeding den grooten heer speelt. Maar het is voor mij niet voldoende dat ik hem berkend heb, ik moet overtuigende tastbare bewijzen hebben, want ik ben verplicht de hulp der Paryzer politie in te roepeD. Daarom vraag ik u, heelt Dnchatel, zooals hy zich noemt, u diamanten te koop aangebo den. Dat niet, maar hy heeft my een aantal steenen ter hand gesteld, waaroit ik een bruidsgarnitnur moet maken. Ah En zou ik die steenen eens mogen zien Fréderic Lachard opende een juweeldoosje dat op de werkbank stond en noodigde met een blik den Braziliaan uit zich te overtui g0D* Dat zijn de gestolen steenen, zegde Dir lam na een kort onderzoek. Weliswaar niet allen, maar toch een gedeelte daarvan; in- tus8chon is deze ontdekking voldoende om verdere maatregelen te nemen. Kwam bet u niet dadelyk verdacht voor, toon M. Duchatel u de diamanten bracht? Dat wel, in zooverre namelijk, dat ik my dadelijk den Braziliaanschen diamanten- diefstal herinnerde maar hoe had myne verdenking op Duchatel kunnen vallen. Zyne portefeuille was gevuld met banknoten in zyu optreden was bij een voornaam heer, en bovendien deelde by my mee, dat hy die diamanten te Marseille gekocht had van een koopman, die nit Brazilië was gekomen en in geldverlegenheid verkeerde. Welke reden kon er dus voor ray bestaan, om bem niet te ge— looven er komen zooveel handelaren by mij die mij steeneD te koop aanbieden 1 Ik kan u daarvan volstrekt geen verwijt maken, antwoordde Dirlam, terwijl hy een cou rant opensloeg, die hy uit zijnen zak had ge- waarvan telken jare nog verslag aan Ged. Staten moet worden gegeven. Ik geloof daarom niet dat Ged. Staten dat zullen goedkeuren. Sneep. Informeeren ze dan of er de schutbalken ook nog zijn f Die zijn er tenminste al lang niet meer. Benoemt een commissie die een en ander eens nagaat en ook hoeveel het zal kosten. Voorzitter. Dat kunnen wij zelf ook wel nagaan. Oerlemans. Een pad over een lengte van 500 M. zal op f 600 komen te staan. Voorzitter. De ondergrond is er niet geschikt voor. De pad zal verzakken. Oerlemans. Als er eerst wat zand op gebracht wordt, zooals het behoort, dan behoeft men voor verzakking niet te vreezen. Verheijden. Ik geloof niet dat we die dijk nog noodig hebben. Rijken. Dat geloof ik ook niet, doch een vorig jaar heefl de polder toch expres nog f 275 uit moeten geven om iets van de sluis in orde te laten maken. Verheijden. Dat is ook nog iets an ders. Rijken, De weg is er ongeschikt voor een pad. 't Is ook geen gemeentebe lang ook. Dat de provincie fietspaden laat aanleggen is iets anders, daar be talen alle fietsers belasting voor. Na nog eenige discussie zegt de Voor zitter toe, dat het Dag. Bestuur een en ander nog eens in overweging zal nemen. Oerlemans. Op de Hoogevaart is geen nachtwacht meer en die van de Heistraat is ziek, wordt daar nu geen werk van gemaakt. Voorzitter. Het heeft in onze bedoe- llng gelegen om voor de Hoogevaart geen ander nachtwacht meer aan te stellen, doch de nachtwacht van de Heistraat dien dienst laten waarnemen. Nu is hij echter juist ziek geworden en daardoor komt het dat er nog geen gevolg aan is gegeven. Rijken. Er zijn er 4 van die nacht- wachts, en ik zou er voor zijn het getal tot twee te reduceeren. Nog nooit Is er eenlg resultaat van te zien geweest. Om bij braod eens te waarschuwen, daar zijn ze goed voor, doch voor poli tiedienst niet. Bij mij in de buurt werd haald ik moet zelfs toegeven, dat het optreden van dien man er volkomen op berekend is, zelfs iemand, die van natnar wantrouwend is, om den tuin te leiden. Maar wilt gy zoo goed zijn, dit artikel eens te lezen, het zal u van de gevaarlijkheid van dien heer Duchatel ten volle overtuigen. Thans herinner ik my weer, dal ik dit artikel reeds vroeger heb gelezeD, zegde de juwelier, na eene laDge stilte, met bevende stem. Het is eene ontzettende geschiedenis Diezelfde Henri Duchatel heelt my zoo juist de hand myner dochter gevraagd en hoogst waarschijnlijk zon ik daarop morgen een toe stemmend antwoord gegeven hebbon. Ik gruw er vaD, als ik aan de mogelijkheid denk, dat bij mijo schoonzoon had kunnen worden 1 Korten tijd geleden was hij verloofd met eene jonge dame in üuitschland, die hy in het nnr der huwelijksvoltrekking verliet, omdat hij vernomen had dat haarvader aanzienlijke geldelijke verliezen had geleden zeg hem morgen dat gy door het mislukken eener ge waagde speculatie niet meer in staat zyt uwe dochter een bruidschat mede te geven, dan zal hij uw buis niet meer betredeD. Ia dat werkelyk uwe bedoeling, dat ik zoo iets zou doen vroeg Lachard, terwijl hy met groote schreden op en neder stapte. Wilt gij hem niet liever op een andere manier on schadelijk maken Zeker wil ik dat, vervolgde de Braz»- i liaan op beslisten toon, die misdaad moet ge wroken worden. Ik kan u zijn adres geven. Dat weet ik reeds, maar ik ben nog zoo ver niet. Eerst moet ik myzelven by de Pa- rysche politie bekend maken en haar de be wijzen leveren, dat ik gerechtigd ben dien man te doen aanbonden. Dat alles gaat niet zoo spoedig, en het is ook niet noodzakelijk met overyling te werk te gaaD. Duchatel zal zijne diamanten hier niet in den steek lateD en hij heeft ook geen vermoeden, dat ik hem op de hielen zit. Bovendien zon ik hem ook liever niet in zijne woning aanhouden hy moet bevriend zijn met zekeren kapitein La- roohe Kapitein Laroche ie verloofd met myne andere dochter, viel Lachard bem in derede. En een man van eer In den volsten zindeswoordi Wanneer gij persoonlijk met hem wilt sprekeD, zal ik hem roepen, hij is beneden by zyne verloofde. Neen, neeD, zegde Dirlam snel, noch by noch uwe dames mogen vóór de aanhouding een woord van myne plannen vernemen, dat moet gij my op uw woord van eer beloven. Uit een gevoel van medelijden zouden zij hem misschien eene waarschuwing kunnen geven en dan zou de jacht weer opnieuw moeten be ginnen. Daarin kunt gij gelyk hebben 1 Ik ken dat overdreven medelijden nit vroegere ervaringen. Een blik, een woord is voldoende om den vap schuld bewusten mis dadiger op bet gevaarlijke van zijnen toestand opmerkzaam te maken die dan oogeabhkkelyk de vlucht neemt. Hebt gy voor morgen een uur bepaald, waarop hij hier moet komen om het antwoord op zyn huwelijksaanzoek te ontvangen 1 Morgenmiddag ten twaalf ure, zegde Laohard terwyl by den Braziliaan vol ver wachting aanzag Goed, tegen dien tyd kan »k met de noodzakelijkste voorbereidende maatregelen gereed zyD. Gij zijt toch niet voornemens bier tot de gevangenneming over te gaan Zou u dat onaangenaam zijn Aangenaam zeer zeker niet. Dat begrfp ik, maar gij bewijst de ge rechtigheid eenen dienst, wanneer gy my helpt de msnschheid van dien onverlaat te bevrydeD. Met de gestolen diamanten in de hand, moet by aangehouden worden het overschot der steenen en de andere overtuigingsstukken hoop ik later in zyne woniDg te vindeD. Is er naast uwen winkel eene kamer waarin ik mij met eenige politiebeambten ongezien kan verber gen en uw onderbond met Duchatel kan hoo ren Ja. (Wordt vervolgd De Echo van het Zuiden, WaalwUksche en Langstrsstsclie Courant, t

Echo van het Zuiden | 1913 | | pagina 1